SOVJET-AANVALLEN BLOEDIG AFGESLAGEN DurrscH Iste Jaargang Dinsdag 17 Augustus 1943 No. 25576 ■ERMACHTBERICHT Noorsche officieren weer in krijgsgevangenschap. Geslaagde lucht- en zee-actie. Het ontstaan van den oorlog. GEMENGD NIEUWS BINNENLAND EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN lister en deelde het Duitsche perbevel mede: an het Koeban-bruggehoofd aan den middenloop van de petz mislukten plaatselijke nvallen van den vijand. In den or van Bjelgorod werden de is opnieuw weer aanstor mde aanvalsgolven der bolsje- fcten in een verbitterd gevecht man tegen man door onze Inadiers afgeslagen. Tegenaan- Qen van gepantserde gevechts- epen van het leger en de Waf- i SS drongen diep in de flanken de vijandelijke aanvalsforma- binnen, omsingelden groote lëlen hiervan en vernietigden Terwijl in het gebied ten Wes- ,1 van Orel de aanvalskracht der tjets verminderde, verdubbelden 1 hun krachtsinspanningen om Ide sectoren van Wjasma, Bjelyj aan het Ladogameer met ge lijkmaking van tanks, slagvlieg- gen en zware artillerie door te iken. Ook hier mislukten alle nvallen door den vastberaden veer van onze infanterie- en ntsergrenadiersdivisies. Overal, ar de sovjets aanvielen, leden ook gisteren opnieuw zeer ,are verliezen aan menschen en ateriaal. 193 tanks werden stuk schoten. [Eskaders gevechtsvliegtugen, ikbommenwerpers en slagvlieg- .gen steunden vooral in den Eielijken en centralen sector de Teen zware worsteling staande epen te land door succesvolle Jrsllen op de gereed staande epen en marschbewegingen van j vijand. Terwijl in den Zuidelijken sec- van het bruggehoofd op Sicilië jen belangrijke krijgsoperaties rden gevoerd, nam de druk van n vijand in den Noordelijken por toe. Na een herhaling van het [tra-bericht over den succes- llen aanval op het convooi bij braltar gaat het weermachtbe- ht aldus verder: en Duitsche duikboot heeft de Noordkust "van Sicilië in dapperen aanval een door edojagers krachtig bescherm- Amerikaanschen kruiser van i BrooHyn-klasse tot zinken ge acht. By aanvallen van vijandelijke .egtuigen in het kustgebied van bezette gebieden in het Westen *ioten Duitsche jagers en lucht- pjlartillerie in de laatste 24 uur I vliegtuigen, voor het meeren- lel viermotorige bommenwerpers jer. 5 andere vijandelijke vlieg- igen werden in luchtgevechten fen den Atlantischen Oceaan mietigd. Een gering aantal vijandelijke ningsvliegtuigen vloog in den eeloopen nacht boven het Noor- lijke Duitsche rijksgebied. Bet gebied van de oorlogshaven »rtsmoufch, werd in den afgeloo- n nacht door formaties Duit- he gevechtsvliegtuigen bij goed ïbt van geringe hoogte doel- effend met een groot aantal isant- en brandbommen be- nokt. De militaire correspondent van ■t D.N.B. schrijft over den toe and aan het Oostelijke front: .De offensieve operaties der vjet-troepen strekken zich thans p van het gebied ten Zuiden van Jelgorod tot Wjasma. Een ver- Je uitbreiding naar het Noorden kt niet uitgesloten, daar de •hjewisten bij Bjelyi nieuwe rijdkrachten in het vuur bren- Het front zou daarmede 600 ■M. langer worden. Alleen in den ctor van het Ilmenmeer zou dan j®biijk nog rust heerschen. Met verplaatsing van het zwaar. Punt is dus de strijd aan het beele Oostelijke front ontbrand. 'J beweegt zich klaarblijkelijk zijn hoogtepunt. Vergeleken et de geweldige inspanning en enorme massa's menschen en materiaal, door de bolsjewisten gebruikt, moet hun territoriaal en strategisch resultaat uiterst gering geacht worden. In elk ge val zal het feit, dat 200 gepant serde brigades der sovjet-stoot- legers uitgeschakeld en meer dan 1000 batterijen vernield of buit gemaakt zijn, in de komende weken wel van eenige beteekenis zijn. Daar komt nog een verlies van 6000 vliegtuigen bij. zoodat bij een voortduren van deze slijtage de crisis van den slag voor de sovjetlegers een bedenkelijken keer zou kunnen nemen. Dit is de Indruk, dien men in Berlijnsche militaire kringen gisteren van den toestand had, een indruk, die ook door de optimistische berichten van de tegenpartij niet kan wor den uitgevaagd". Het destijds na de bezetting van Noorwegen uitgevaardigde decreet waarbij de Noorsche officieren uit de krijgsgevangenschap werden ontslagen, is opgeheven. Deze maatregel is het gevolg van de houding van een groot aantal Noorsche officieren, die vluchtten met het doel oorlogsdienst tegen Duitschland te doen of op ille gale wijze werkzaam waren. Reserve-officieren zonder bij zondere krijgsschool-opleiding en alle officieren, die lid zijn van Nasjonal Samling of medewerken aan de reorganisatie van Noor wegen worden door dezen maat regel niet getroffen. (D.N.B.). Bommen op Parijsche voor steden - Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen hebben gisterochtend een aanval gedaan op Parijs. Van groote hoogte lieten zij tal rijke bommen vallen op de voor steden. Tot dusver heeft men 92 dooden en 155 gewonden geteld. (Stefani). De besprekingen te Quebec Naar de Daily Herald meldt, zul len de Britéfche en Amerikaansche ministers van buitenlandsche za ken, Eden en Huil, zich na de conferentie te Quebec naar Mos kou begeven. Hiertoe is, aldus het blad, door Churchill en Roosevelt besloten tijdens Churchill's ver blijf in Hydepark. (D.N.B.). Japansche luchtaanvallen op Australië Naar de zender Tokio meldt, hebben Japansche marine vliegtuigen in den nacht van 12 op 13 Augustus viermaal een aanval gedaan op de luchtbasis Brooks Creek ten Zuidoosten van Port Darwin. Er braken talrijke groote branden uit. De Japanners leden geen verliezen. (D.N.B.). Italiaansch Weermachtbericht. Het Italiaansche opperbevel maakte gisteren het volgende be kend: Profiteerende van him stellin gen in de Peloritaansche bergen hebben de Italiaansch-Duitsche troepen ook gisteren door hun manoeuvreerende actie den op- marsch der vijandelijke strijd krachten vertraagd. In het gebied van de straat van Messina hebben detachemen ten jagers van het vierde regi ment en van de 21e afdeeling verschillende vijandelijke forma ties onderschept. Tijdens verschei dene felle gevechten, hebben onze dappere piloten vijf Spitfires en drie Curtiss machines neerge haald. Tijdens stoutmoedige aanvallen op konvooien in het Westelijke bekken van de Middellandsche Zee hebben onze torpedovliegtui gen twee vrachtschepen van 12.000 ton elk tot zinken gebracht terwijl een schip van middelbare tonnage dat door een torpedo ge troffen was, explodeerde. Rapporten van Franschen ambassadeur te Moskou. De archiefcommissie van het Auswartige Amt te Berlijn laat in haar serie „Het ontstaan van den oorlog van 1939" op het on langs verschenen eerste deel ..Roosevelts weg naar den oorlog" thans een tweede deel volgen. Dit deel draagt tot titel „Een Fransche diplomaat over het bolsjewistische gevaar" en behelst 28 tot dusver niet gepubliceerde rapporten van den ambassadeur der Fransche republiek te Mos kou. Jean Herbette uit de jaren 1927 tot 1931, over diens waarne mingen in de Sovjet-Unie, die afkomstig zijn uit de in Frank rijk buitgemaakte documenten. Jean Herbette werd einde 1924 tot Fransch ambassadeur te Moskou benoemd. Ten aanzien van een redevoering van Stalin op het 5e congres der commu nistische partij merkt Herbette op 10 November 1927 op: Stalin wil den aanval. Wanneer hij met de buitenlandsche regeeringen vreedzame betrekkingen onder houdt, dan is dit uitsluitend een middel om een Europeesche revo lutie of een algemeenen opstand der koloniale volkeren of ook een oorlog tusschen de z.g. kapitalis tische staten te laten rijpen. Over het doel van het voorstel tot ontwapening, dat de volks commissaris voor buitenlandsche zaken voor de Sovjet Unie, Lit- winow in het voorjaar van 1928 bij den Volkenbond te Genève heeft ingediend, merkt Hei-bette op dat de bewapening van de Sovjet Unie en haar voorstel tot ontwapening slechts twee ver schillende vormen zijn voor één en hetzelfde revolutionaire stre ven. Wanneer de Sovjet regeering een ontwapeningsconferentie voorstelt, dan doet zjj dat om in alle landen onder het voorwend sel eener vredespropaganda een systeem van arbeiders-, boeren- en soldatensovjets in te voeren, die door een internationale Sov jet geleid worden. Op 1 Mei 1938 schrijft Herbette: Innerlijk wordt het leger van de Sovjets steeds sterker en steeds beter bewapend. De revolutionnaire arbeid van de Sovjet Unie, zoo betoogt Her bette om., is er hoofdzakelijk op gericht om den administratieven, militairen en economischen op bouw der groote mogendheden Frankrijk. Engeland, Italië, de Ver.-Staten, Japan enz. te ver zwakken. Men ziet derhalve, dat de Russische communistische partij er naar streeft een revo- lutionnair offensief tegen de an dere staten voor te bereiden en in de Sovjet Unie zelf een mili taire macht te ontplooien, welker rol niet noodzakelijkerwijs van zuiver defensieven aard behoeft te zijn. Het communistische be wind leeft in de verwachting en voorbereiding van den oorlog. De Sovjet Unie kan ook bondgenoot schappen met „burgerlijke" sta ten aangaan. In de staten, die aan den kant van de Sovjet Unie strijden, zullen de communisten voor den oorlog zijn. Zij zullen echter probeeren de leiding van den oorlog over te nemen en bij deze gelegenheid zelfs de regee- ringen ten val te brengen, die met de Sovjet Unie verbonden zijn. Op 7 December 1927 schrijft Herbette over den algemeenen toestand, dat de Russische com munisten er van overtuigd zjjn dat er in China een sociale om wenteling voor de deur staat, waaruit een Sovjet bewind te voorschijn zal komen. Zij hebben revoluties afgekondigd, in Britsch Indië, in Nederlandsch-Indië, zelfs in Latijnsch Amerika en daarop is hun doel gericht. Ter uitvoering van dit programma moeten zij de groote maritieme mogendheden verzwakken. Enge land en de Vereenigde Staten zijn daarmede voor hen de na tuurlijke vijanden. Dat is nog niet alles. Zij werken zelfs zcoals een onlangs verschenen brochure bewijst voor een Turksche revolutie. Al zijn verklaringen bewijst Herbette met redevoeringen, do cumenten en uitéénzettingen van toonaangevende bolsjewisten. In de wateren van Sicilië heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen twee transportschepen met een totalen inhoud van 9.000 ton zwaar beschadigd. Italiaansche vliegtuigen hebben talrijke bommen laten vallen op de havenwerken van Bizerta. Drie van onze machines zijn niet teruggekeerd. Gisterochtend bij het aanbre ken van den dag hebben onze motortorpedobooten onder bevel van den kapitein ter zee Fran cesco Mimbelli uit Livorno een stoutmoedigen aanval gedaan op een Britsche vlootformatie nabij Kaap Spartivento (Calabrië) en een lichten kruiser tot zinken gebracht. Er zijn luchtaanvallen door den vijand ondernomen op Viterbo Novara en in den afgeloopen nacht wederom op Milaan. Het luchtdoelgeschut haalde vier vijandelijke vliegtuigen boven Viterbo en drie boven Milaan omlaag. In laatstgenoemde stad is ernstige schade aangericht. Een andere bommenwerper viel neer in de omgeving van Sagliari na getroffen te zijn door het vuur der afweerbatterijen. In een eerste aanvulling wordt nog gemeld: De torpedöVliegtuigen, die drie vrachtschepen tot zinken hebben gebracht, stonden onder bevel van kapitein Cimicchi Giuseppe uit Orvieto, luitenant Terzio Vezio uit Aulla (Apuania) en luitenant Bernocchi Carlo uit Perusia. De motortorpedoboot die in de wateren van Calabrië een kruiser tot zinken heeft gebracht stond onder bevel van den on derluitenant ter zee Scialdone, Antonio uit Rimini. In een tweede aanvulling wordt gemeld: Bij den luchtaanval op Novara zijn tot dusver als slachtoffers geteld: 14 dooden en 10 gewon den. Bij deze verbouwing was een las- scher werkzaam, de 34-jarige A. H., met wien de dame in contact kwam. Hij beweerde dat zich on gedierte in haar woning bevond en maakte de vrouw zoo ongerust, dat zij tenslotte den gemeentelij ken ontsmettingsdienst wilde waarschuwen. De lasscher ontried haar dit echter. Hijzelf kon met veel moeite aan een zeer kostbar» vloeistof komen, die het onge dierte afdoende zou verdelgen. De dame gaf hem herhaaldelijk een voorschot om het bestrijdings middel te koopen en in den loop van drie jaar tijd schijnt hij ook onder andere voorwendsels geld van haar te hebben losgekregen, totdat het totaal tot niet minder dan 35.000 gulden was opgeloopen. Dezer dagen is de lasscher ge arresteerd. Hij heeft de oplichtin gen bekend. Van het geld was niets meer over. Arrestant bü ontvluchtings poging ernstig gewond. Gister ochtend bracht een wachtmeester der marechaussee uit Nieuwe Pekela den arrestant Ch. A., wo nende te Winschoten, verdacht van oplichting, over naar het politiebureau te Winschoten. In Winschoten aangekomen wist de arrestant zich plotseling uit de voeten te maken en, niettegen staande de marechaussee hem eenige schoten nazond, in het gemeentelijk wandelpark te ver dwijnen. Met behulp van de on middellijk telefonisch ter assis tentie opgeroepen politie werd het bosch doorzocht. Voorbijgangers echter waarschuwden, dat de ge zochte bij den dichtbij wonenden dokter S. was binnengegaan. Hier werd hij in de wachtkamer aan getroffen. De man bleek ernstig aan den rechterschouder te zijn gewond. Men bracht hem over naar het r.k. ziekenhuis. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. Sensationeele jacht op in brekers Twee rechercheurs ar resteerden Zaterdagmiddag op het Slachthuisplein te Hilversum twee mannen, die reeds eenigen tijd werden gezocht wegens inbraak. Het waren een 29-jarige slagers knecht uit de Corn. Drebbel- straat en een 27-jarige wever uit de Leeuwenhoekstraat, die ver dacht werden van het plegen der brutale inbraken, welke den laat- sten tijd in Hilversum en omge ving plaatsvonden en waarbij hui zen tijdens de afwezigheid der bewoners compleet werden ge plunderd. Tijdens de overbrenging naar het politiebureau wisten beide mannen te ontvluchten, waarna een sensationeele jacht op de vluchtelingen werd ingezet. De 27-jarige wever werd na een opwindende achtervolging door straten, tuinen en zelfs dwars door een huis waarvan de be woonster vanzelfsprekend de schrik op het lijf werd gejaagd tenslotte met behulp van eenige burgers gegrepen, echter niet, voordat een der rechercheurs uit zijn dienstrevolver een zestal schoten op den vluchteling had afgevuurd. Ongelukkigerwijze liep daarbij in de Prof. Kochstraat een 11-jarige jongen een schot in het dijbeen op. De andere voort vluchtige is Zaterdagavond te Utrecht gearresteerd evenals een derde verdachte, een 25-jarige politieagent uit Utrecht. Het drie tal heeft zich schuldig gemaakt aan alle grootere inbraken welke den laatsten tijd o.a. te Hilver sum, Soest en Bussum werden gepleegd. Een deel van het ge- stolene, o.a. vele sieraden, kon in beslag worden genomen. Bejaarde dame voor f. 35,000. opgelicht Een bejaarde dame te Den Haag bewoonde in 1940 een groot perceel, dat grensde aan een pand dat toen werd verbouwd. De studie aan de hoogescholen Van de zijde van het departe ment van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming deelt men ons het volgende mede: De rijksuniversiteiten te Utrecht en te Groningen, de gemeente lijke universiteiten van Amster dam, alsmede de technische hoo- geschool te Delft, de landbouw- hoogeschool te Wageningen en de Nederiandsche economische hoogeschool te Rotterdam begin nen, zooals ge.woonlijk, het nieu we studiejaar in den komenden herfst. De colleges, die uitsluitend voor de eerste jaars studenten bestemd zijn, zullen wegens het feit, dat de arbeidsdienst tot 15 December duurt, pas na de Kerstvacantie beginnen. Colleges, die óók voor de eerste jaars-studenten bestemd zijn, kunnen met verlof van den rector magnificus eerder beginnen. De vóór de Kerstvacantie behandel de stof zal voor de later komen de eerste jaars-studenten echter worden herhaald. Hetzelfde geldt voor het practische deel van het onderwijs. Tot de studie kunnen worden toegelaten: 1. Studenten van het studie jaar 1942/43, voor zoover zij de loyaliteitsverklaring voor 5 Mei 1943 hebben onderteekend. 2. Zij, die een middelbare school hebben doorloopen, tot den leef tijd van 25 jaar, voor zoover zij hun arbeidsdienstplicht vervuld hebben of hiervan waren vrijge steld. resp. uitstel hadden ge- kregen. 3. Studenten, die in het studie jaar 1942/43 niet aan een univer siteit stonden ingeschreven, mits zij in staat zijn en zich verplich ten, in den loop van het volgende jaar een academisch examen af te leggen. Opdat de onder 2 en 3 genoem den niet in botsing komen met een eventueele verplichting voor de tewerkstelling, kunnen zij de loyaliteitsverklaring terstond bij het departement, afd. H.O. t« Apeldoorn, Paschlaan li, ndar- teekenen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1