84ste Jaargang Woensdag 11 Augustus 1943 No. 25571! BUITENLAND De uitputtingstactiek der Duitschers. Churchill in Canada. BINNENLAND Voorschotregeling voor in Duitschland werkende arbeiders. GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN VERDUISTEREN: KERK EN SCHOOL j LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt: Van Duitsche mi litaire zijde verklaart men geens zins verrast te zijn door de ge weldige kracht, die de bolsjewis ten bij hun offensief - in het bij zonder in het gebied van Orel - ontplooien, daar het Duitsche op perbevel reeds lang voor het be gin van dit offensief den enor- men omvang van de door de bols jewisten opgestelde strijdkrachten had kunnen vaststellen. Nog steeds werpen de aanvallers thans nieuwe reserves in den strijd, waartegen de Duitschers de tactiek van den „uitputtingsslag" volgen. De vraag, of de bolsjewis ten nog langen tijd in staat zullen zijn hun troepen door ver- sche te vervangen, verklaart men in Duitsche militaire kringen voor alsnog niet te kunnen beantwoor den. In hoeverre de Duitschers nog over reserves beschikken, deelt men hier uiteraard niet mede, doch men beperkt zich ertoe uiting te geven aan het vertrouwen, dat de Duitsche strijdkrachten, die tot dusver een doorbraak hebben weten te voorkomen, ook aan verdere aanvallen weerstand zul len weten te bieden. In dit op zicht legt men hier een toene mend optimisme aan den dag. Hamburg's houding - De ANP- correspondent te Berlijn meldt verder: De hoofdredacteur van het „Hamburger Tageblatt", die de jongste bombardementen heeft meegemaakt, heeft voor de bui- tenlandsche pers het een en an der over zijn ervaringen verteld. Bit zijn mededeelingen blijkt, dat het aan ieder, die de Elbe op vaart. bekende silhouet der ha venstad, met de bekende Michaels- kirche, den „Michel", als middel punt, geen wijziging heeft onder gaan. In de stad zelf blijkt ech ter, dat de Engeischen systema tisch dichtbevolkte woonwijken hebben getroffen, waarbij over wegend van fosforbommen ge bruik gemaakt is. De bevolking is echter, naar deze zegsman uit drukkelijk verklaarde, in haar houding niet getroffen. Ds Ham burger, die steeds min of meer internationaal georiënteerd is ge weest en steeds veei contact met de Engeischen heeft gehad, is na de bombardementen vervuld van een grenzelooze haat tegen de Engeischen en in de stad is er slechts één roep: Vergelding. In middels gaat het leven in Ham burg weer door en het verkeer loopt weer, zij het natuurlijk met de noodige beperkingen. Ook de café's, theaters en bioscopen heb ben hun poorten weer geopend. Churchill is in Canada aange komen, naar de Britsche berich tendienst uit New-York meldt. Hij zal na het voeren van be sprekingen met den Canadee- schen premier, Mackenzie King, ook ruggespraak houden met pre sident Roosevelt. Uit Quebec wordt gemeld, dat m de officieele bekendmaking betreffende de aankomst van Churchill in Canada verklaard wordt, dat hij is gekomen om be sprekingen over den oorlog te Voeren. Uit New-York wordt nog gemeld: Met Churchill zijn de Britsche minister v.h.oorlogstrans- Portwezen, lord Leathers, en de Britsch'e chefs van den generalen staf in Quebec aangekomen. Roosevelt zeide neg, dat er Waarschijnlijk sprake zal zijn van <*n conferentie der leden van de Bngelsch-Amerikaansche generale staven. Voorts zeide Roosevelt biet te gelooven, dat de sovjets op die conferentie vertegenwoor digd zouden zijn. Dat beteekent oenter niet. dat hij en Churchill met erg blij zouden zijn, wanneer oe sovjets aan de bespreking ^uden deelnemen. Re Duitsche marine in de Zwarte nï u "u00 °PP.erkevelhebber der i^nitsche marine, grootadmiraal uonitz, heeft, naar het D.N.B. em-eemt, den bevelhebber der in Zwarte Zee gestationeerde e" en landstrijdkrachten der marine zijn bijzondere erkente lijkheid betuigd voor de presta ties en successen der onder zijn bevel staande strijdkrachten. Kort na het uitbreken der vij andelijkheden met de sovjet-unie doken, eerst sporadisch, daarna in toenemende mate, in de Zwarte Zee Duitsche vlootstrijd- krachten op, die later, na het in bezit nemen der belangrijkste sovjethavens aan de Zwarte Zee ook door marine-artillerie ver sterkt werden. In tallooze offen sieve operaties, vaak nacht na nacht tegen' de vijandelijke scheepvaart ondernomen, hebben lichte Duitsche vlootstrijdkrach ten en duikbooten tot dusverre 65 vijandelijke schepen, vooral tank schepen, vrachtschepen, lichters en ravitailleeringsvaartuigen, met een gezamenlijken inhoud van 92.400 ton tot zinken gebracht en talrijke andere beschadigd. Inde zelfde periode werden de sovjet- flottieljeleider Moskwa. een tor pedoboot. 3 torpedomotorbooten, 1 kanonneerboot, 1 duikboot, 1 escortevaartuig, 3 wachtschepen en 2 gepantserde wachtvaartui- gen tot zinken gebracht. Het ver lies van bijna 10.000 ton trans- portscheepsruimte en 13 oorlogs vaartuigen treft de bolsjewisten bijzonder zwaar, doordat zij geen nieuwe schepen kunnen bouwen tengevolge van het verlies van alle scheepswerven aan de Noord kust der Zwarte Zee. Behalve deze succssen in den strijd tegen de bolsjewistische koopvaardij- en oorlogsvloot ver dienen bijzondere vermelding de buitengewoon groote transport prestaties der Duitsche marine, die gedurende de wisselvallighe den van den strijd aan alle haar gestelde eischen volledig kon vol doen in weerwil van ongunstig weer en lange periodes van slecht weer, vooral in den winter. Met het oog op de gevechten, die se dert lang op het Koebanbrug- genhoofd woeden, is de aanvoer over zee van zeer bijzondere be- teekenis. De bolsjewisten, die dat hebben ingezien, hebben sedert maanden verscheidene duikbooten en in de afgeloopen weken in versterkte mate jachtvliegtuigen en bom menwerpers tegen het Duitsche ravitailleeringsverkeer in het vuur gebracht, zonder tot dusverre re sultaten van beteekenis te hebben verkregen. Bij talrijke sovjet luchtaanvallen op Duitsche con- vooien verloor de bolsjewistische luchtmacht door den snel en zeker werkenden afweer van be schermingsvaartuigen en afweer geschut 62 vliegtuigen, terwijl het neerschieten van 18 toestellen nog wordt onderzocht. Daarin zijn niet begrepen de vliegtuigen, die zijn neergeschoten door de Duit sche jagers, welke de convooien beschermen. Voorts heeft de marine eenigen tijd geleden voor het eerst van zee uit ingegrepen in den strijd aan het Mioesfront en bij her haalde nachtelijke beschietingen goede resultaten behaald. In den zelfden tijd werden de belang rijkste sovjethavens aan de Koe- ban en langs de Oostkust van de Zee van Azof met goed gevolg beschoten. Controle van krijgsgevangenen - Volgens een mededeeling van het opperbevel der Duitsche weer macht zal een bureau van den „inspecteur-generaal der weer macht voor de krijgsgevangenen" worden opgericht. De nieuwe in specteur-generaal, die den rang heeft van een bevelvoerend ge neraal ressorteert onmiddellijk onder den chef van het opper bevel der weermacht. Hij moet in het geheele oorlogsgebied de in richtingen voor de krijgsgevange nen en de tewerkstelling der krijgsgevangenen controleeren wat betreft de veilige bewaking der krijgsgevangenen en het doel treffende gebruik ten dienste van de weermacht binnen het kader van den totalen inzet van alle krachten voor de oorlogvoering. De bevoegdheden van het opper bevel van de weermacht worden hierdoor niet aangetast. (D.N.B.) Ricci minister van Binnenland se he Zaken in Italië - De Ita- liaansche koning heeft den pre fect, senator Umberto Ricci be noemd tot minister van binnenl. zaken. Umberto Ricci, senator van het koninkrijk, is in 1878 geboren te Capurso (Bari). (D.N.B.). Daar in sommige gevallen eenige vertraging is ontstaan bij de over making der loonen van in Duitsch land werkende Nederlanders, heeft het Nederlandsche Arbeids front zich ter verkrijging van een voorloopige regeling gewend tot de departementen van sociale zaken en financiën. Als resultaat van gehouden besprekingen is op 9 Augustus jl. de onderstaande regeling afgekondigd: Aan de door de directeuren van de gewestelijke arbeidsbureaux aangewezen begunstigden van in het buitenland geplaatste arbei ders kan, indien wegens vertra ging in de overkomst van post- zendingen geen loonoverschotten worden ontvangen, een voorschot op toekomstige loonovermakingen worden verleend. Hierbij dient het volgende in acht genomen te worden 1. Het voorschot wordt bere kend naar de volgende normen, met dien verstande, dat het voor schot niet meer mag bedragen dan 90 procent van het vroeger verdiende loon: Gemeenteklasse 1 f20, klasse 2 f. 17.50, klasse 3 f. 15, klasse 4 f 13 Bovendien f1 voor ieder kind beneden den leeftijd van 16 jaar. De klasse-indeeling der gemeen ten is die van het bezoldigings besluit voor burgerlijke rijksamb tenaren 1943. 2. Het voorschot wordt verleend in aansluiting op het overbrug- gingsgeld, terwijl in de gevallen, waarin overbruggingsgeld reeds werd uitgekeerd, of waarin be trokkene voor deze tegemoetko ming niet in aanmerking kwam, het voorschot voor het eerst wordt verleend in de week. waarin deze regeling is afgekondigd. 3. Deze regeling geldt voorloopig gedurende zes weken, te beginnen met deze week. 4. Blijkt inmiddels, dat in de onder 3. genoemde periode loon overschotten door de begunstigden op eenigerlei wijze worden ont vangen, dan worden de onder havige bedragen met de verleende voorschotten verrekend. 5. Zoolang voorschot wordt ver leend, wordt derhalve geen sociale toelage verstrekt. 6. Het voorschot moet. voor zoover nog geen verrèkening plaats vond, te zijner tijd door betrokkenen worden terugbetaald. 7. Bij het verleenen van het eerste voorschot dienen betrok kenen een machtiging te teeke nen, waarbij zij den directeur der posterijen machtigen om alle voor haar of hem uit het buitenland binnenkomende postwissels te doen bezorgen bij het desbetref fende gewestelijk arbeidsbureau of bijkantoor. Pakjes voor krijgsgevangenen Van de bevoegde Duitsche mili taire autoriteit is toestemming verkregen, dat aan de sedert 7 Mei 1943 weder in krijgsgevangen schap teruggevoerde Nederland sche militairen kunnen worden gezonden z.g. briefpakjes van ma ximaal 2 kg. (inclusief verpak king) inhoudende levensmiddelen, rookgerei e. a. artikelen, waarvan de verzending niet verboden is en wel, in verband met de bestaande postale omstandigheden, voorloo pig tot een aantal van 2 brief pakjes per krijgsgevangene per maand. Op grond dezer toestemming verzoekt het hoofd der afdeeling 4B van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis de naastverwante of gevolmach tigde dezer krijgsgevangenen zoo spoedig mogelijk, voorzoover zulks nog niet is geschied, opgave te Bandieten-overval te Luik Zaterdagmiddag zijn een 12-tal gemaskerde bandieten den Grand Bazar aan het St. Lambertplein te Luik binnengedrongen en aan den haal gegaan met 700.000 frs. uit de hoofdkas. De mobiele bri gade en de politie, die onmiddel lijk gewaarschuwd werden, gingen over tot de achtervolging van de bandieten door het centrum der slad. Enkele dieven slaagden er in te ontsnappen, maar zij, die valiezen met bankbiljetten droe gen, werden achterhaald. Een hevig vuurgevecht vond plaats tusschen een bandiet en politie agenten. De dief werd hierbij zwaar gewond. Hij verschool zich in een huis en joeg zich een kogl door het hoofd. Er zijn twee slachtoffers te be treuren bij de politie en wel een adjunctcommissaris, gedood door een kogel in het hart, en een agent," die zwaar gewond werd in de ruggegraat. Een bediende van het warenhuis, die zich - men weet nog steeds niet om welke reden - aan de zijde van den bandiet bevond, toen het vuurge vecht ontstond, werd eveneens zwaar gekwetst door verscheidene kogels in den buik. Een andere bandiet werd aangehouden: het betreft een Nederlandsch staats- onderdaan. Al het geld werd teruggevonden. 13 treinreizigers verbrand - In een passagierstrein op de lijn Treviglio-Cremona (Italië) is brand uitgebroken. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel, met het noodlottige gevolg, dat 13 personen levend zijn verbrand en meer dan 50 reizigers gewond werden. doen van zijn (haar) naam, adres en graad van verwantschap tot den krijgsgevangene (bijv. echt- genoote, vader, moeder, verloofde, gevolmachtigde, enz.) alsmede van den naam en voornamen, mi litairen rang, troepenonderdeel, eventueel krijgsgevangene-num mer en kamp van den krijgsge vangene. Deze schriftelijke opga ven zijn ln duidelijk schrift te stellen en gefrankeerd te richten aan het hoofd der afd. 4B van het Informatiebureau van het Ne derlandsche Roode Kruis, Hamer straat 17 te 's-Gravenhage, van welke afdeeling zoodra mogelijk aanwijzingen voor deze zendingen e.a. inlichtingen kunnen worden tegemoet gezien. Prijzen voor kleine eetwaren - Onder de benamingen bouillon, soep, jus, croquetten, slaatjes, stamppot, vischballen e.d. worden in veel zaken artikelen verkocht, die daarmede eigenlijk alleen den naam gemeen hebben. Dé bouillon en de soep hebben meestal door hun hoog waterge halte nauwelijks eenige voedings waarde, evenals de „croquetten", die hoofdzakelijk uit aardappelen bestaan. Voor deze veelal waardelooze of nagenoeg waardelooze artikelen worden prijzen gevraagd, die in geen enkele verhouding staan Jot de waarde van hetgeen ervoor wordt verstrekt. Zoo bleek b.v. bij een onlangs ingesteld onderzoek in één van de groote steden, dat van de 62 onderzochte monsters bouillon - verkocht voor 25 tot 50 ct. per liter - er slechts 2 als deugdelijk konden worden be schouwd. Ten einde aan een dergelijken misstand een einde te maken, heeft de gemachtigde voor de prijzen thans voor de genoemde artikelen prijzen bekend gemaakt, welker overschrijding als prijs opdrijving zal worden aangemerkt Het déraillement bij Dedems- vaart In aansluiting op het be richt inzake het treinderaillement bij Dedemsvaart zij nog vermeld, dat het hier niet betrof een trein van de Ned. Spoorwegen, doch van de EX).S. (Eerste Drentsche Stoomtram) Banketbakkers veroordeeld De banketbakker J. M. Hoogeveen. Ge versstraat 49 te Oegstgeest, bere kende voor zijn gebakjes pryzen, die vier tot vijf cent te hoog wa ren. Talrijke collega's, die het pu bliek eveneens te veel lieten be talen, zijn hiervoor reed6 beboet of wachten hun vonnis af. In Den Haag werd dezer dagen aan een dertigtal overtreders gezamenlijk f. 10.000.boete opgelegd. Ook Hoogeveen heeft een flinke boete gekregen. De Inspecteur veroor deelde hem tot f. 500.en publi catie van het vonnis. Voorts ver oordeelde de Inspecteur den ban ketbakker C. Brummelkamp Haar lemmerstraat 151 te Lelden tot f. 250.boete. Gepoogd haar man te vergiftigen Het Bossche Gerechtshof deed uitspraak ln de zaak tegen de 32- Jarige vrouw A. R. uit Heerlen, die in November van het vorige jaar gepoogd heeft haar man uic den weg te ruimen, door een van zijn boterhammen met rattenkruld te besmeren. De vrouw werd door de Maastrichtsche rechtbank tol l',i jaar gevangenisstraf veroor deeld, doch kwam van dit vonnis in hooger beroep, evenals de of ficier van justitie die zes Jaar had geëischt. Bij de behandeling in hooger beroep elschte de pro cureur-generaal verhooging van de straf tot drie Jaar. Het hof heeft de zaak thans voor een aanvul lend onderzoek terug verwezen naar den rechter-commissaris. Diefstallen bi) de Spoorwegen Naar de officier van Justitie van de Utrechtsche rechtbank, mr. Quintus ln een requisitoir mede deelde, hebben de Nederlandsche Spoorwegen in 11 maanden tijde ruim 7'/2 millioen gulden uitbe taald aan schadeloosstelling voor gestolen goederen. Per dag worden er 20 fietsen bij de Spoorwegen gestolen, en, zoo vervolgde de of ficier zijn requisitoir, vele land- genooten zijn bevreesd geworden in dezen tijd hun fietsen per trein te verzenden. Spr. gaf deze ver klaring in verband met een zaak tegen den 27-jarigen stations brandwacht M. uit Utrecht, dia meer dan 30 fietsen van de per rons had weggenomen. Op allerlei geraffineerde trucs had hij zich fietsen van anderen weten toe te eigenen, die hij voor gemiddeld 200 gulden verkocht, zoodat hij circa f. 6000.had ontvangen. Spr. eischte 3>/2 jaar gevangenis straf. Uitspraak over 14 dagen. van hedenavond 21.15 uur tot morgenochtend 6 uur De maan ging heden onder te 1.28 uur en komt op te 17.28 uur. PREDIKBEURTEN. Aarlanderveen Geref. Kerk: Donderdagnam. 8 u.. ds. K. Dron ken van Woubrugge. Boskoop Geref. Gem.: Don derdagnam. 7 u., ds. P. Honkoop van Den Haag. Noordwijk-aan-Zee Geref. Bond (Jul. van Stolbergstr. 27): Hedennam. 8 u., ds. Rijnsburger van Oud-Beyerland. Xed. Herv. Kerk Beroepen te Moerdijk cand. A. J. Kromhout, hulpprediker te Delft; te Genemui- den dr. M. H. A L. H. van den Valk te Wijngaarden. Aangenomen naar Zaandam (toezegging) ds. J. Eike- ma te Dordrecht; als hulpprediker naar Cuijk ds. H. Stegeman. eme ritus-predikant aldaar; naar Har- denberg cand. B. Albada te Gouda. Benoemd tot hulpprediker te Am sterdam (voor den arbeid onder de schippers) ds. K. H. Kroon, thans hulpprediker aldaar, die déze be noeming aannam. Geref. Kerken Beroepen te Eindhoven (3e predikantsplaats), ds. J. A. Vink te Berkel en Roden rijs. Bedankt voor Amsterdam (9e predikantsplaats) ds. G. Veenhof ta Utrecht; voor Rockanje ds. H. A. L. van der Linden te Ooltgensplaat. Benoemd tot hulpprediker te Kou dekerk cand. G. Visser, hulppredi ker te Breskens. Aangenomen als hulpprediker voor den arbeid ln den N.O. Polder naar Vollenhove- stad. cand. K. Blom. hulpprediker te 's Gravenzande. Oud-Geref. Gemeenten Beroe pen te Eist ds. M. A. Mi era* te Ter» neuzen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1