MISLUKTE SOVJET-AANVALLEN, ;te Jaargang Maandag 9 Augustus 1943 No. 25569 DUITSCH rEERMACHTBERICHT Dr. Göbbels: het moreel als beslissende factor. Besprekingen in het Hoofdkwartier. VERDUISTEREN: GEMENGD NIEUWS Luchtaanvallen Italiaansche steden .EIDSCHs» DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN et opperbevel van de Duitsche ermacht maakte Zaterdag be ad: (tan den Mioes en aan den dden-Donetz mislukten plaat- ijke aanvallen van de sovjets, n den boven-Donetz en ten idwesten van Bjelgorod wer- i met sterke infanterie- en otser-formaties ondernomen nvallen van den vijand in ie wisselvallige gevechten af slagen. Formaties slagvliegers n de luchtmacht vielen in ikvlucht gemotoriseerde vijan- lijke troepen aan. Eskaders ge- ïhtsvliegtuigen en duikbom- ■nwerpers vernietigden ruim 100 it manschappen geladen voer- gen. In den sector Orel ver- elden onze troepen in felle ge- ;hten doeltreffend door de ihtmacht gesteund. nieuwe orbraakpogingen van den vij- d. Ook ten Zuidwesten van jasma en ten Zuiden van het dogameer werden alle aanval- l van den vijand door de af- erkracht van de Duitsche troe- i verijdeld. De Sovjets verloren teren aan het Oostelijke front I pantserwagens. Op Sicilië viel de vijand op 2 iatsen van het front zonder :ces aan. Hij leed weer gevoe- 3 verliezen. Gevechtsformaties de luchtmacht vielen met tde uitwerking scheepsdoelen de wateren van Sicilië aan. n zware kruiser en twee vrij wte koopvaardijschepen wer- zwaar getroffen, ïritsche vliegtuigen wierpen in i afgeloopen nacht hier en ar bommen boven West- litschland, zonder schade aan richten. En Zondag: Op het Koeban bruggenhoofd hernieuwden de bolsjewisten met gebruikmaking van talrijke slag vliegtuigen him aanvallen. Zij werden in zware gevechten af geslagen. In het gebied van Bjelgorod duurt de zware afweerstrïjd tegen de met sterke strijdkrachten aan vallende bolsjewisten voort. Ook in den frontsector van Orel viel de vijand met versch- aangevoerde troepen aan. Zijn pogingen, ons afweerfront te doorbreken, mislukten. Ten Zuiden van het Ladoga- meer en aan het Moermansk- front bleven plaatselijke vijande lijke aanvallen zonder resultaat. De luchtmacht greep met sterke eskaders duikbommenwerpers, gevechtsvliegtuigen en vliegtui gen voor den strijd op korten afstand doeltreffend in de ge vechten te land in, vernietigde talrijke pantserwagens en voer tuigen en verstrooide troepen concentraties van den vijand. In luchtgevechten werden 91 sovjet vliegtuigen neergeschoten. Aan het front op Sicilië kwam het niet tot groote gevechtshan delingen. Onze troepen hebben, niet door den vijand gehinderd, in eenige sectoren nieuwe, voor bereide stellingen betrokken. Een sterke formatie zware Duit sche gevechtsvliegtuigen heeft des nachts de haven van Bizerta aan gevallen. Een kruiser, alsmede een ander oorlogsvaartuig en 15 transportschepen werden deels ernstig beschadigd. Boven de Straat van Messina en de kust van Sardinië schoten Duitsche jagers 4 vijandelijke vliegtuigen neer. In den afgeloopen nacht hebben eenige vijandelijke stoorvliegtui- gen een klein aantal brisant bommen op het Rijnland laten vallen. De schade is onbelangrijk. De aanslag van den vijand op ons oorlogsmoreel zal afketsen op onze vastberaden houding, even als de stormloop van zijn wapens wordt afgeslagen door de dap perheid van ons front, aldus schrijft minister dr. Göbbeis in de „Voelkischer Beobachter". Zijn artikel draagt tot opschrift: „Het moreel als beslissende factor voor den oorlog". De geallieerden, zoo vervolgt hü, probeeren met een onge- kenden stormloop van wapenen en moreele drukmiddelen het Duitsche volk de stellingen uit handen te trekken, die Duitsch- land in de eerste helft van dezen geweldigen wereldstrijd als voor waarde voor de overwinning ver overd heeft. Alleen zoo zijn de reusachtige veldslagen in het Oosten, de steeds vernieuwde zware en verbitterde aanvallen der Engelschen en Amerikanen op Sicilië, alsmede de terreur uit de lucht tegen de Duitsche ge bieden te verklaren. De vijanden van Duitschland wilden daarmede beslissende doorbraken aan de fronten behalen en tevens het moreel van het Duitsche volk murw maken, men meent Duitschland door een massalen algemeenen aanval van alle kan ten op de knie te kunnen krijgen Naar men te Berlijn, aldus In- terinf, verneemt, hadden de laatste dagen in het hoofdkwar tier van den Führer een reeks be langrijke besprekingen plaats van militair en politiek karakter. Naar men hierover te Berlijn ver neemt, hebben aan deze bespre kingen o.a. deelgenomen rijks maarschalk Hermann Goring; de minister van buitenlandsche za- en aldus de eindoverwinning te kunnen behalen. Bij een dergelijke poging speelt uiteraard ook de oorlog tegen de zenuwen een doorslaggevende rol. Deze zenuwenbeproeving beleeft men thans vooral op het gebied van den luchtoorlog. Evenals in het jaar 1940 de Britse he regee ring - onder veel ongunstiger po litieke en militaire omstandighe den - het besluit genomen heeft aan den luchtoorlog door een ra dicale oplossing en wel door het opbouwen van een eigen nieuw aanvalswapen, een fundamen- teele wijziging te geven, zoo staat dit besluit sinds geruimen tijd ook voor Duitschland vast. Langzaam maar zeker wordt het verwezenlijkt, al kan er over den aard der voorbereiding en den vermoedelijken datum der prac- tische uitvoering in het openbaar nog niet gesproken worden. De Engelschen, zoo besluit dr. Göbbels, zien zich geplaatst te genover een natie, die onder alle omstandigheden en in ieder geval besloten is haar leven en haar vrijheid met alle middelen te ver dedigen en den geweldigen strijd om het bestaan slechts met de overwinning te beëindigen. Het Duitsche oorlogsmoreel is een zaak van de gemeenschap der natie, die onder inzet van haar geheele bestaan de vryheid zal verkrijgen. (D.N.B.). ken Von Ribbentrop; minister Speer, de Reichsfiihrer SS Himm- Jer, minister dr. Göbbels en Reichsleiter Bormann. Van de zijde der Duitsche mi litaire leiding worden als aanwe zigen o.a. genoemd generaal- veldmaarschalk Keitel, groot-ad miraal Dönitz, van de luchtmacht generaal-veldmaaxschalk Milch en Generaloberst Jeschonck, voorts de chef van den generalen staf van het leger, de generaal der infanterie Zeitzler en de chef van de Wehrmachtführungsstab, de generaal der artillerie Jodl. Bovendien wordt te Berlijn thans bevestigd, dat de Japansche am bassadeur Osima op 29 Juli door den Führer in het hoofdkwartier is ontvangen in tegenwoordigheid van minister Von Ribbentrop en generaal-veldmaarschalk Keitel. De nieuwste „Deutsche Wochen- schau" toont o.a. den Japanschen ambassadeur in generaalsuniform in het hoofdkwartier van den Führer. Göring's bezoek aan Hamburg Rijksmaarschalk Hermann Go ring heeft zich bij zijn bezoek aan Hamburg door gouwleider Kauf- mann rapport laten uitbrengen over de maatregelen voor de be volking genomen en over de stap pen, die zijn gedaan voor de ver zekering van Hamburgs medewer king aan de taken van den oorlog. Hy heeft vervolgens den gouwlei der en diens medewerkers, den vertegenwoordigers der partij, het bestuur en de weermacht zijn dank betuigd voor wat zij gepres teerd hebben. Hij legde er den na druk op, dat het steeds zijn over tuiging is geweest, dat de hanze- stad Hamburg ook in den zwaar- sten strijd haar man zou staan, niettemin zijn zijn verwachtingen door de houding der stad nog overtroffen. Daarna bracht de rijksmaar schalk een bezoek aan verschil lende. plaatsen, waar schade was aangericht. De bevolking begroet te hem hartelijk. De rijksmaar schalk was zichtbaar onder den Indruk van den opbouwwil der Hamburgers, die op alle vernielde plaatsen merkbaar was. Na een uitvoerige bespreking van alle hulpmaatregelen voor de bevolking van Hamburg nam de rijksmaarschalk afscheid van den gouwleider met de verzekering dat alles wordt gedaan om den vijand te vergelden, wat hij aan men- schelijk leed en stoffelijke vernie ling over de hanzestad Hamburg heeft gebracht. Ontmoeting ChurchillRoose veltStalin? De correspondent van de New York Herald Tribune te Washington meldt: Men is al hier algemeen van meening, dak Roosevelt en Churchill in de naaste toekomst weer by een zul len komen om de oorlogsvraag stukken te bespreken. Ditmaal zal ongetwyfeld de nieuwe eisch der bolsjewisten op vorming van een tweede front in Europa het voor naamste onderwerp van gesprek vormen. Een ander bericht deelt mede dat uit uitlatingen van Engelschc en Amerikaansche kringen t® Stockholm valt op te maken, dat een ontmoeting tusschen Chur chill, Roosevelt en Stalin reed» aan den gang is of ieder oogen- blik kan plaats hebben. (D.N.B.) Stalin's geheim bevel De Berlijnsche bladen noemen het in Duitsche handen gevallen geheim bevel van Stalin een ondubbelzin nig bewijs voor het feit, dat de ontbinding der communistische internationale, welke eind Mei ge schiedde, een schijnmanoeuvre was. De Berliner Boersenzeitung schryft, dat Stalin's bevel een vol ledige bevestiging is van het oor deel, dat in Duitschland, de ver bonden staten en door vele neu tralen geveld is over deze schijn- ontbinding. Het blad wyst er op, dat de Prawda toen een „resolutie van het uitvoerend comité der in ternationale" gepubliceerd heeft, volgens welke de organen der in ternationale „van hun vroegere verplichtingen werden ontheven". Gelijktijdig werd toen bekend, dat Roosevelt door middel van zyn specialen ambassadeur, Davies, Stalin in een brief verzocht om een „doeltreffende bijdrage" ter vermindering van de spanning in de binnenlandsche politiek van Engeland en Amerika en een on middellijke „althans formeele" ontbinding der communistische internationale voorstelde. Wat de formeele ontbinding der interna tionale in werkelijkheid betee- kent, kan men zien uit de uit lating van den Zweedschen com- munistischen leider Linderot, die verklaarde, dat hier slechts spra ke was van een „uit tactische overwegingen" getroffen maatre gel, en dat het niet de bedoeling was, dat het werk voor een com munistische internationale ge staakt werd. (D.N.B.) Diplomatieke corps terug naar Moskou Naar Domei uit Mos kou meldt, heeft de Sovjetregee- ring het diplomatieke corps te Koeibysjef verzocht, naar Mos kou terug te keeren. De Japan sche ambassade zal binnenkort haar zetel weer te Moskou ves tigen. Engelsch communistisch dag blad verschünt weer - Het sedert 1940 verboden communistische dagblad „Daily Worker" zal. naar de Britsche berichtendienst meldt vanaf heden in Engeland weer verschijnen. (D.N.B.) van hedenavond 21.15 uur tot morgenochtend 6 uur De maan ging heden onder te 0.24 uur en kwam op te 15.02 uur; het was vandaag Eerste Kwartier. Doodelijk ongeluk - Het doch tertje van de familie De Leeuw, dat voor de ouderlijke woning t® Zevenbergen aan het fietsen was, werd door een hollend paard van den landbouwer Jongmans, dat voor een wagen was gespan nen, gegrepen. De kleine kreeg een der wagenwielen over het lichaam. Een half uur later is het kind overleden. Botsing met doodelijk gevolg - Op de kruising van Groesbeek- scheweg en Postweg onder Groes- beek is een autobus van den Maasbuurtspoorweg in botsing ge komen met een zware particu lieren vrachtauto, welke geen voorrang verleende. De bus reed tegen een boom op en werd zwaar beschadigd. Een inzittend! werd gedood, een viertal werd zwaar gewond. liaansche Weermachtberichten faterdag deelde het Italiaan- ie opperbevel mede: Op Sicilië wordt de strijd met vigheid voortgezet in de cen- ile zone van het front. Nieuwe achtige aanvallen van den and, die daarbij op groote laai gebruik maakte van artü- ie en pantserwagens, werden or de troepen van de as be dongen. Duitsche vliegtuigen Jen vyandelijke schepen aan de Noordelijke en Oostelijke teren van het eiland. Hierbij werd een schip van ddelbare tonnage in brand ge bombardeerd en werd een zware kruiser ernstig getroffen, alsmede een koopvaardijschip van 10.000 ton. Door den vijand ondernomen luchtaanvallen op Napels, Mes sina en op plaatsen in de provin cies Salerno en Cosenza veroor zaakten geen ernstige schade. Te Napels werd een bommenwerper door het luchtdoelgeschut neer gehaald en een andere te Bag- nara (Reggio di Calabria). In een aanvulling op dit weer- machtbericht wordt nog gezegd De tot dusver vastgestelde ver liezen onder de burgerbevolking als gevolg van de in dit weer- machtbericht vermelde vijande lijke luchtaanvallen bedragen: te Napels 2 dooden en 6 gewonden, te Messina 18 dooden en 52 ge wonden, te Eboli en Battipaglia - Ut Oosten als korenschuur van Europa". In de door de Duitsche ••pen bezette Oostelijke gebieden werd meer dan de helft van de broocB ken- en vleeschvoorzlenlng der Sovjets en bijna de geheele suikerf •crtlening opgebracht. Millloenen tonnen graan, vleeseh en suiker, die dasver naar minder vruchtbare gebieden der Sovjetunie weiden vé/- ®<Uo. komen thans de versorglng van Eüropa ten goede. Europa is "kt* door den landbouw in het Oosten welke leder jaar meer ««bten afwerpt. Edele tabakssoorten rijpen ln de Krim Atl-n-P m (Salerna) 15 dooden en 3 ge wonden, te Paola (Cosenza) 19 dooden en 10 gewonden. En Zondag; De Italiaansch-Duitsche strijd krachten, die onder den toene- menden druk van den vijand ge noodzaakt zijn geweest terrein prijs te geven, bieden hardnekki- gen tegenstand in haar nieuwe stellingen in de streek van Ca- ronia en de Etna. Overdag hebben Duitsche ja gers 4 vliegtuigen neergeschoten. Formaties Duitsche vliegtuigen hebben vyandelijke schepen langs de kust van Sicilië en in de wa teren van Bizerta aangevallen. Zij brachten een torpedojager en 2 koopvaardijschepen van mid delbare tonnage tot zinken en beschadigden andere oorlogssche pen en koopvaarders met een ge- zamenlijken inhoud van meer dan 50.000 ton. In den afgeloopen nacht zijn hevige luchtaanvallen gedaan op Turijn, Milaan en Genua. De schade is aanzienlijk, vooral in de centra der beide eerstgenoemde steden. De verliezen zijn nog niet vastgesteld. Te Milaan hebben de luchtdoelbatterijen twee vliegtui gen vernietigd. Oorlogstoestand in geheel Italië. Officieel wordt medegedeeldde oorlogstoestand is, naar in de Italiaansche staatscourant wordt bekend gemaakt, krachtens een koninklijk decreet van 8 Augustus tot het geheele gebied van het koninkrijk Italië uitgebreid. De speciale militieformaties, boschmilitie, kustafweermilitie, luchtafweermilitie. wegenmilitie enz., zyn geplaatst onder het be vel van officieren van het Ita liaansche leger. In een oproep van den opperbevelhebber der militieformaties worden deze for maties aangespoord om altyd een militair karakter te bewaren, de speciale uitrusting nog volmaak ter te maken, zich voor te berei den op een inschakeling in de weermacht en om altijd trouw te biyven aan de traditie van plichtsgetrouw optreden.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1