[EVIGE STRIJD BIJ BJELGOROD ste Jaargang Zaterdag 7 Augustus 1943 No. 25568 DUITSCH EERMACHTBERICHT BINNENLAND Distributie- ophaaldiensten niet langer toegestaan. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN [et opperbevel van de Duit weermacht maakte gisteren end: Aan de Mioes zette de vijand poging voort het hem in de ige dagen ontrukte terrein met tulp van tanks en talrijke slag- igtuigen te heroveren. Hij werd lieuw met zware verliezen af lagen. m de Donetz mislukten plaat- jke aanvallen met zware ver en voor de bolsjewisten aan nschen en materiaal. het gebied van Bjelgorod en de gevechten met toene- nde hevigheid voort. Ook ten d-Westen van Orel zette de ind de pogingen tevergeefs rt om door ons front heen te ken. Tot op een plaatselijke, neens afgegrendelde, breswer- alle aanvallen in verbitterde echten afgeslagen. Een door roken vijandelijke gevechts- ep werd vernietigd, waarbij ijke tanks werden stukgescho- De rest werd teruggeworpen, 'en Zuiden van het Ladoga- :r sloegen onze troepen even- s krachtige aanvallen der bols- isten af. De luchtmacht meng - zich met sterke eskaders ge- htsvliegtuigen en vliegende illerie in de gevechten te land bracht den vijand zware ver en toe aan menschen, tanks, eken geschut en voertuigen, teren overdag werden aan het telijke front 209 tanks en 84 gtuigen vernield. Sedert het in van de groote gevechten in Oosten werden in het verloop een maand door troepen van leger en de Waffen SS 69164 angenen gemaakt. 7848 tanks, stukken geschut en 1620 ïaatwerpers vernietigd of gemaakt, door de luchtmacht vliegtuigen neergeschoten, bloedige verliezen van de ijewisten zijn buitengewoon de afweergevechten bij Orel de periode van 5 tot 27 Juli »t alléén het 656ste regiment re pantser jagers 502 sovjet- k stuk en vernietigde meer 20 stukken pantser af weerge- it en 100 stukken geschut, p Sicilië zette de vijand In centralen sector zijn door- akpogingen met onvermin- le hevigheid voort. In zware schten, die voor den vijand ander vele verliezen oplever- werden alle aanvallen af ge en. De stad Catania, reeds irt dagen nog slechts door kke Duitsche gevechtsvoorpos- bewaakt, werd zonder dat de nd opdrong, ontruimd. Duit- e en Italiaansche gevechts- gtuigen vielen opnieuw de en van Palermo en Augusta aan en beschadigden daar voor anker liggende schepen, waaron der een groot koopvaardijschip. Een gering aantal vijandelijke vliegtuigen wierp in den afge- loopen nacht boven West-Duitsch- land lukraak enkele brisantbom men neer. Aan de Nederlandsche kust werd 1 vliegtuig neerge schoten. Duitsche duikbooten brachten in taaie gevechten tegen den vij andelijken aanvoer van krachtig beschermde convooien en van af zonderlijk varende schepen 6 schepen met een gezamenlijken inhoud van 43.500 brt. tot zinken en beschadigden twee andere schepen door torpedotreffers. De situatie aan het Oostelijke front - De militaire correspondent van het DN.B. schrijft: „De bolsjewisten zijn in het be zit van Orel, terwijl om Bjelgorod nog gevochten wordt. Welke strategische beginselen voor de Duitsche oorlogvoering van dezen zomer in het Oosten gelden, is reeds meermalen uiteengezet. Hoe doelmatig juist de bewegelijke ge vechtsvoering geweest is. blijkt reeds hieruit, dat de bolsjewisten een volle maand noodig hebben gehad, om in het kader van hun grootscheepsche offensief slechts enkele kilometers vooruit te ko men ,en dat met ongewoon zware verliezen. Neemt men bovendien in aan merking, dat bij elk offensief - het beste bewijs is het Duitsche offensief in 1942 - de beginsuc- cessen van het grootste belang zijn. dat de sovjetmachinerie echter onmiddellijk werd opge vangen en versnipperd, zoodat zij slechts enkele kilometers naar voren kon worden gebracht, dan kan met recht de taak welke het Duitsche commando zich gesteld had, volkomen volbracht geacht worden, temeer, omdat door de ontruiming van Orel volgens de plannen en de daarmede gepaard gaande frontverkorting in dezen sector een versterking verkregen is. Dat Orel eerst thans ontruimd is en niet, hoewel de mogelijkheid daartoe volkomen bestond, reeds eerder, berust hierop, dat de uit putting der bolsjewistische strijd krachten door den stormloop te gen het vooruitgeschoven front bij Orel zooveel mogelijk bevor derd moest worden. De aderla ting, die tot uiting komt in het niet onaanzienlijke getal gevan genen, nog sterker echter in het cijfer van honderdduizenden doo- den en gewonden, is inderdaad van een omvang, die bij even- tueele verdere operaties gevolgen moet hebben voor de stootkracht van den vijand. In Berlijnsche militaire kringen is men van meening, dat na de ervaringen in het gebied van Orel en op grond van de sovjet- Ooscen ai oleuw zwaartepunt der Europeesche industrie". Rond er Russische ijzer- en steenkoolwinning cevindt zich in Du tsche - 'a6rieken dezer zware industrie der Sovjets wertten thans voor ediqing van Europ». Haar geweldig potentieel rechtvaardigt de ®t,ng: Europa is sterker! Een kijkje in een groote bewapeningsfabriek ovjets, die de Bolsjewisten verloren hebben. Thans werkt zij voor Wapening van Europa Atl-H-P m verliezen aan keurtroepen en kostbaar materiaal, een strate gisch of operatief binnendringen of een doorbraak door het Duit sche front in het Oosten niet meer mogelijk is. Maar dit was juist het doel van het sovjet offensief, dat. naar meer en meer blijkt, den toegang moest openen naar de voedselgebieden, die zich in Duitsche handen bevinden. Het steeds moeilijker wordende voedselprobleem, dat duidelijk ge ïllustreerd is door de verlaging der rantsoenen voor de sovjet troepen, heeft in laatste instan tie den doorslag gegeven voor de grootscheepsche maar mislukte poging om het Duitsche front te doorbreken." Geheim bevel van Stalin - Uit een in Duitsche handen gevallen geheim bevel, gedateerd 18 Febr. 1943, blijkt, dat Stalin in den huidigen oorlog drie étappes on derscheidt, zoo meldt het DN.B. De eerste étappe van dezen oorlog was gekenmerkt door den tactischen terugtocht, aldus dit bevel, waartoe wij gedwongen wa ren omdat wij nog niet voldoende waren voorbereid en nog niet de noodige ervaring bezaten. De tweede étappe is de verdrijving van het fascisme van het terri torium der sovjet-unie. Onze eigenlijke taak zal eerst begin nen, zoodra de tweede étappe ten einde geraakt zal zijn. Dan zal voor ons de derde, de laatste en beslissende étappe van den ge- heelen oorlog beginnen, de étappe van de vernietiging van het we reldkapitaal. Wij moeten reeds thans maatregelen nemen om te verhinderen, dat het wereldka pitaal dit einddoel voortijdig in ziet. Ieder wantrouwen bij de tegen woordige bondgenooten tegen onze uiteindelijke doelstellingen zou hun hulpverleening in gevaar brengen. Laat jelui door deze maatregelen niet op een dwaal spoor leiden, doordat zij den in druk zouden kunnen wekken als of wij onzen beginselen ontrouw waren geworden. Wij zijn ze niet ontrouw en zullen ze nooit on trouw worden. Ons eenige doel is en blijft de wereldrevolutie, de dictatuur van het proletariaat in de geheele wereld. Wij hebben bondgenootschappen gesloten, om dat dit noodig was om tot de derde étappe te geraken. Maar onze wegen scheiden daar, waar onze huidige bondgenooten in den weg zullen staan aan de berei king van ons einddoel. Hoe nader het uur van de eind overwinning komt, hoe ijveriger de communisten over de geheele wereld trouw aan de onomstoo- telijke richtlijnen van het execu tieve comité der Komintern als den eenigen waren bondgenoot van het proletariaat, tot welke natie zij ook mogen behooren, schouder aan schouder met ons zullen strijden. Het geheime bevel besluit: Weest er steeds aan indachtig, dat onze leuze is: „Proletariërs aller landen, vereenigt u", en dat ons eenige doel is: de wereld dictatuur van het proletariaat. Rijksmaarschalk Göring te Ber lijn en Hamburg - Rijksmaar schalk Göring is Donderdagf uit het hoofdkwartier vandenFührer te Berlijn aangekomen. Hij heeft daar besprekingen over bewape ningsvraagstukken gevoerd met minister Speer. Vervolgens begaf hy zich per vliegtuig naar Ham burg. waar hij na een uitvoerige inspéetie der bomschade de maatregelen, die verder noodig zijn, met Ryksstadhouder Gouw leider Kaufmann besprak. (DNB.) De Duitsche militaire trans porten door Zweden - Het D.NJB. meldt uit Berlijn: Tusschen de Duitsche eri Zweedsche regeering is overeenstemming bereikt over het stopzetten van het transito- verkeer van verlofgangers en oor- logsmaterieel door Zweden in Augustus. Uitgeweken Zuidslavische regee ring naar Cairo - De uitgeweken Zuidslavische regeering te Lon den bereidt zich, volgens den Britschen berichtendienst, voor om met ex-koning Peter naar Cairo te verhuizen. (DN.B.). In verband met de bezwaren welke verbonden zijn aan het ver voer van een groot aantal distri butiebescheiden, is het noodzake lijk gebleken te bepalen, dat de plaatselijke distributiediensten géén bescheiden meer zullen uit reiken aan z.g. distributie-ophaal diensten. Deze diensten zullen er dus niet meer hun bedrijf van kunnen maken distributiestam kaarten van hun abonne's aan te bieden ter verkrijging van bon kaarten. In het algemeen zullen particu lieren niet meer dan tien distri butiestamkaarten tegelijk in be handeling mogen geven ter ver krijging van bonkaarten. Een uit' zondering zal slechts gemaakt kunnen worden voor distributie stamkaarten, welke blijkens de daarop gestelde gegevens van één gezin of samenwoning afkomstig zijn. Het centraal distributiekantoor deelt mede, dat correspondentie over deze aangelegenheid niet be antwoord zal worden en dat be zoek ter bespreking daarvan niet kan worden afgewacht. Regeling fermenteeren en ker ven van amateurstabak Ook dit jaar zullen amateur-tabaks telers wederom in de gelegenheid worden gesteld hun product te la ten fermenteeren en kerven. Daar toe dienen zij zich ten spoedigste schrifteiyk ter registratie aan te melden by een van de aangewe zen fermenteurs, wier adressen men elders in dit blad in een offi- cieele mededeeling kan aantreffen evenals de kosten, welke de ver werking met zich brengt. Anderen dan de aangewezen ondernemin gen is het fermenteeren en/of het kerven van amateurstabak ver boden. De fermenteur, by wien men zich heeft laten registreeren, zal aan de amateurs aanwyzingen verstrekken omtrent den toestand waarin en de wyze waarop de ta bak moet worden ingezonden. Zendingen, die niet aan deze aan wijzingen voldoen, worden gewei gerd. Niet-geregistreerden ont vangen de ingezonden tabak on- gefrankeerd en onbewerkt terug. Amateurs kunnen geen kleinere hoeveelheden dan 1 kg inzenden, terwijl de tabak uitsluitend kan worden aangeboden om te worden verwerkt tot rook- shag- of ge korven pruimtabak. Men kan dus zyn tabak niet opzenden alleen voor fermentatie of alleen voor het kerven. Voorts bestaat de mo- geiykheid, dat individueel inge schreven amateurs hun zending combineeren. Ten einde het risico van verzending te verminderen, kan men de tabak zelf bezorgen of door een ander collectief doen bezorgen. Ten slotte mag van oogst 1943 ten hoogste tweemaal tabak worden ingezonden, terwijl op 31 Januari 1944 de termijn van inzending wordt gesloten. De ker- vers zyn verplicht 80 pCt aan pruimtabak en 72 pCt aan rook- of shagtabak aan de inzenders terug te leveren, gerekend van het gewicht aan onbewerkte tabak, dat de fermenteur heeft ontvan gen. DE KLANTENBINDING VOOR GROENTE EN FRUIT. Enkele vragen opgehelderd. Zooals reeds is medegedeeld zal met ingang van Maandag de aan gekondigde klantenbinding voor groente en fruit van kracht wor den voor een aantal gemeenten van ons land. Nog voor deze nieuwe regeling in werking treedt zijn daarom trent enkele vragen gerezen, die om opheldering vragen. Zoo ver keerde men nog in het onzekere of er voor de centrale keukens ook groente-bonnen moeten worden afgegeven. Deze vraag kon ter stond met neen worden beant woord. Wat de z.g. bedrijfsvoeding be treft, deze is bedoeld als extra Een Nederlandsche vrijwilliger schryft: „Slechts een deel van het Nederlandsche volk denkt he den ten dage nationaal-socialis- tisch, maar ook zij, die dit nog niet doen, zullen eens aan de groote zaak gelooven. Wij zetten ons ook voor hen, voor al onze volksgenooten in, wanneer wij hier in de Waffen-SS vrijwillig onzen plicht doen. Dit is een van de duizenden ke rels, die een daad gesteld hebben. Waar blijft uw daad? Meldt u vrijwillig voor de Waf fen-SS of de Landwacht. Inlich tingen SS-Ersatzkommando, Den Haag, Korte Vijverberg 5. voeding en deze extra voeding ia vrij van inlevering van groente bonnen. Er schijnt eenige twyfel gerezen te zijn over de vraag of byzondere groenten, zoogenaamde speciali teiten, zooals aubergines en pa prika onder de klantenbindings regeling vallen. Hierop kan wor den geantwoord, dat deze speci aliteiten niet onder de nieuwe re geling vallen. De scheiding tusschen speciale fruitwinkels en speciale groente handelaren kan niet blyven voort bestaan, omdat er daarvoor te weinig fruit te distribueeren valt. Het publiek moet er zich van bewust zyn en blyven, dat de nieuwe maatregelen getroffen zyn om wantoestanden, die waren in geslopen, in de toekomst onmoge- lyk te maken. Er zal een einde moeten komen aan den zwarten handel in groenten. Tegen groen tehandelaren, die de nieuwe bepa lingen trachten te ontduiken, zal streng worden opgetreden. Zy kunnen er op rekenen dat zy dan spoedig groentehandelaar-af zul len zyn. De geheele opzet van de klan tenbinding is om, binnen het ka der van de huidige moeilijkheden, te zorgen voor een evenredige ver deeling van de groenten en het fruit onder arm en rijk. De klanten worden volgens de lysten afgewerkt en krygen, wat er beschikbaar is. Teraardebestelling van oud mi nister J. J. Rambonnet Onder veel belangstelling is op de Alg.Be graafplaats te Den Haag ter aar de besteld het stoffelyk hulsel van den heer J. J. Rambonnet, oud minister van marine, oud-lid van den Raad van State. O.m. bevond zich onder de belangstellenden, als vertegenwoordiger van den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche Weermacht de kapitein-luitenant ter zee Meyer. Voorts werden op gemerkt de leden van den Raad van State, mr. dr. D. A. P. N. Kooien en mr. A. A. L. Rutgers, de secretaris van dat college jhr. mr. J. D. H. de Beaufort, de hee- ren E. P. Westerveld, oud-minis ter van marine, mr. dr. L. N. Dec kers, oud-minister van het Depar tement van onderwijs, jhr. mr. R. Feith, oud-president van den Hoogen Raad, voorts gep. gene raal Frankamp, voorzitter en H. J. Schmidt, secretaris van de Ver. van officiers-ridders in de Mili taire Willemsorde. In de aula heeft een schoonzoon van den ontslapene het woord ge voerd. Bonnen voor metalen keuken gerei en serviesgoed aangewezen, voor kinderen tot en met 13 jaar Van 8 Augustus 1943 af tot na der te bepalen datum geven de bonnen reserve 3-48, 4-48, 3-49 en 4-''9 van de bonkaarten voor voe dingsmiddelen voor kinderen tot en met 13 jaar, negende periode, recht op het koopen van servies goed of metalen keukengerei naar keuze tot een waarde van twee punten voor eiken bon. Ook de thans geldige bonnen blijven tot nader te bepalen datum geldig. Evenals voorheen mogen han delaren slechts tegen geiyktijdige afgifte van serviesgoed of keuken gerei punten in ontvangst Bemen,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1