Geldig zijn de volgende bonnen: Nieuwe luchtaanval op Napels. VERDUISTEREN: BINNENLAND KERK EN SCHOOL STADSNIEUWS Gemeentebesluiten. GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN SPORT AGENDA UIT DE RIJNSTREEK 8 TM. 21 AUGUSTUS. Kik der vol gende bonnen geeft recht op het koopen van 33/34A Brood 33/34B Brood 33/34 Besch. 625/626 Alg. 627 Algemeen 626 Algemeen 629 Algemeen 33A Klnderv. 33B Klnderv. 31B Boter 33A Boter 33B Boter 630 Algemeen 33/34 Melk 33/34 Taptem 33/34A Vleesch 33/34B Vleesch 33/34 Aardap. 33/34 Toeslag 631 Algemeen 632 Algemeen 633 Algemeen 634 Algemeen 33 Versnaper. 34 Versnaper. 33/34 Tabak 4 rants Br. of gebak 1 rants. Br. of gebak 1 rants. Brood, ge bak of beschuit 1 rants. Brood, ge bak of bloem 125 gr. Havermout 125 gr. Gort 100 gr. Vermicelli 250 gr. Gort 250 gr. Rijst y2 rants. Margarine of Boter y2 rants. Boter y2 rants. Margarine of Boter 150 gr. Kaas 1 3/4 liter Melk 1 3/4 liter Taptem. 1 rants. Vleesch 1/4 rants. Vleesch 1 y2 kg. Aardappelen 1 kg. Aardappelen 2 kg. Aardappelen 500 gr. Suiker 250 gr. Koffiesurr. 250 gr. Jam 100 gr. Chocolade 100 gr. Suikerw. 1 rants. Tabak Met uitzondering van de bonnen .voor vleesch mag op deze bonnen reeds op 7 Augustus worden ge kocht. Het koopen na 21 Augustus Is niet geoorloofd. Bon 32 boter blijft geldig tot en met 7 September. Eerstvolgende bonaanwijzing: Vermicelli en Chocolade op 5 Sept. Koffiesurrogaat op 19 Sept. Overige artikelen op 22 Aug. VOORTS ZIJN GELDIG: Brandstoffen: 15 t/in 19 BV: 1 een li. (t/m 31 Dec.); 11 t/m 14 KF: l eenh. (t/m 30 April) Honden- en kattenbrood: bon 8 (t/m 31 Augustus.) Petroleum: 11 en 12 (bonkaart U 215): 1 liter (t/m 27 Sept.) Scheerzeep: Textielkaart bon S (t/m 31 Aug.) Zeep: 623 Algem. X Eenlieidszeep; eenlieidszeep; 624 Alg. X Wasch- poeder: waschpoeder; X toilet zeep: toiletzeep (t/m 31 Aug.). Zie toe dat U de distributiebe scheiden krijgt waar U recht op hebt! Wat U naderhand mist, wordt niet aangevuld! qntwerp in, betreffende de wij ziging der tot dusver bestaande corporatieve provinciale raden en -bureaux in „provinciale econo mische raden en -bureaux", be nevens van het „corporatieve in spectoraat" in een „inspectoraat voor industrie en arbeid". Deze herbenoeming geschiedt op grond van de aan den gang zijnde her vorming van het ministerie voor de corporaties in een „ministerie voor handel, nijverheid en ar beid". Volgens een ander ontwerp v. d. minister voor de corporaties zullen de „nationale raad der cor poraties", de „centrale commissie der corporaties" en de corpora ties, voorts de interministerieele commissie voor ravitailleering en prijsvorming en de interministe rieele commissie voor de autarkie worden opgeheven. De tot dusver door de corporaties ten uitvoer te leggen verzoeningspogingen bij collectieve arbeidsconflicten wordt van geval tot geval overgedragen aan een verzoeningscollege, dat door het ministerie zal worden benoemd. Aangenomen werd verder een ontwerp van den minister voor de volksopleiding betreffende de discipline der pers in oorlogstijd. Volgens dit ontwerp heeft iedere overdracht van dagblad-agent- schappen of andere uitgeverson dernemingen toestemming noodig van het ministerie voor de volks opleiding, dat door den staat be zoldigde buitengewone commissa rissen kan benoemen bij nieuws agentschappen. Hoofdredacteuren en verantwoordelijke redacteuren van dagbladen en tijdschriften hebben voor de uitoefening van hun beroep de goedkeuring noo dig van het ministerie voor de volksopleiding. De verleende goed keuring kan volgens het ontwerp ingetrokken worden, wanneer het blad optreedt tegen de nationale belangen. Deze maatregel heeft een tijdelijk en uitzonderingska rakter en is geldig tot 3 maanden na het eindigen van den oorlogs- fiaestand. (D.NB.). Italiaansch weermachtbericht. In het Italiaansche weermacht- bericht van gisteren wordt ge zegd, dat op Sicilië de formaties der spil heftige aanvallen der vijandelijke strijdkrachten heb ben afgeweerd. Duitsche ge vechtsvliegtuigen deden een aan val op de haven van Palermo en brachten een torpedojager en twee koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 13.000 ton tot zinken. Zij beschadigden een kruiser, 3 torpedojagers en 8 koopvaardijschepen met een ge zamenlijken inhoud van 30.000 ton. Napels is hevig gebombar deerd door een formatie meer- motorige vliegtuigen; er zijn tal rijke slachtoffers onder de bur gerbevolking. Vier vijandelijke vliegtuigen werden door het af weergeschut en 3 door Duitsche jagers neergeschoten. Gedurende de laatste dagen hebben de Ita liaansche strijdkrachten, die be last zijn met de bescherming van convooien, 6 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. Te Napels zijn 159 personen gedood en 228 gewond. Het Ita liaansche koningspaar heeft een half millioen lire ter beschikking gesteld. Nog wordt aan het D.N.B. ge meld, dat het historische, uniek schoone San Paolo-theater uit de vroege 18de eeuw vernield is. Voorts zijn talrijke kerken en paleizen van unieke artistieke en historische waarde volkomen verwoest. De provincies* Laibach (Lu- bljiana) en Fiume alsmede het gouvernement Dalmatië zijn tot operatiegebied verklaard. van hedenavond 21.30 uur tot morgenochtend 6 uur De maan kwam heden op te 11.31 uur en gaat onder te 23.41 uur. Kasteel „De Hooge Vuursche" ver kocht Het bekende, fraaie kasteel „De Hooge Vuursche" aan den weg tusschen Hilversum en Baarn gelegen, dat enkele jaren geleden doorbrand werd verwoest is in andere handen overgegaan. Het kasteel, dat den laatsten tijd voor den brand als hotel werd geëxploiteerd, is gekocht door den heer E. Buurke, directeur der hotelmaatschappij „Gooiland". Kinderen schrijven verhaaltjes Dit jaar zijne eenige duizenden kinderen uitgezonden naar de mooiste plekjes in binnen- en bui tenland. Vele duizenden zullen nog volgen. Ongetwijfeld valt er oyer de zes weken, die de kinderen van huis hebben doorgebracht, heel wat te vertellen. Daarom heeft de Nederl. Volksdienst in samen werking fTiet den Nederl. Omroep een opstelwedstrijd uitgeschreven, waaraan alle kinderen, die dit jaar door den N.V.D. uitgezonden zijn, of worden, kunnen deelnemen. De opstellen, die minstens twee vellen uit een schrift lang moeten zijn, moeten worden ingezonden bij de kantoren of medewerkers van den N.V.D. Alle jongens en meisjes zet ten op het opstel hun naam, adres en leeftijd; zij doen dit dus niet op de enveloppe. Voor de makers van de beste opstellen looft de Ned. Volksdienst een aantal prij zen uit. Bovendien worden de prijswinnaars door den Ned. Om roep een dagje in Hilversum uit- genoodigd. Een paar van hen mo gen hun opstel voor de radio voor lezen. De N.A.D. gaat wederom aard appels rooien; half Aug. worden 10.000 arbeidsmannen ingezet Evenals verleden jaar, zal de Ne derl. Arbeidsdienst bij het aard appels rooien worden ingescha keld. De inzet voor dezen oogst zal hoofdzakelijk in het noorden van het land plaats vinden, waardoor het noodig is geworden, dat 5 korpsen met in totaal 22 afdeelin- gen, omvattende ongeveer 3500 man, naar het Noorden worden verlegd, o.m. in en nabij de plaat sen Bellingwolde en Vries in Gro ningen, Emmen en Rolde in Drente en Overeest in Overijssel Een zestal afdeelingen is voor reserve aangewezen en blijft in de standplaats doorgaan met den gewonen dagelijkschen dienst, tot dat haar inzet eveneens noodig is, waarna met het personeel van deze kampen de overige onderdee- len wórden versterkt. Met de compagne zal aangevan gen worden in de tweede helft van Augustus. Deze zal in totaal een vijftigtal afdeelingen met on geveer 10.000 man omvatten. De arbeidsmannen, die voor den duur van deze campagne niet in hun eigen kamp blijven, zullen worden gelegerd in scholen en openbare lokalen, waar kribben zullen worden opgeslagen. In 1942 werden door den Ned. Arbeidsdienst niet minder dan ongeveer 16 millioen kg. aardap pels gerooid. Weer twee nieuwe zegels Van 16 Aug. af zullen wederom twee frankeerzegels van de nieu we serie verkrijgbaar zijn, t.w. van IV2 cent met drie-kronen- boom (purper) en van 15 cent met de beeltenis van Piet Hein (blauw achtig paars). Het symbool van de drie-kro- nenboom is bekend uit de heral diek en de huisvlijt. NED. HERV. KERK. Beroepen. Te St. Anthonypolder (toez.), ds. J. Haring te Giessen- dam en Nederhardinxveld. Te Maartensdijk, ds. J. H. Koster te Montfoort Benoemd tot hulp prediker te Cuijk, ds. H. Stegeman, emeritus predikant aldaar. Te de Steeg cand. J. Brouwer te Gronin gen. Te Ierseke, cand. J. Brons te Groningen. Te Amstelveen, cand. A. Schouten te Leiden Te Doorn, cand. P. J. D. van Malsen te Lei derdorp. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Treebeek (2e pre- dikantsplaas)cand. W. G. Visser, hulpprediker aldaar Aangeno men. Naar den Bommel, cand. W C. P. den Boer, hulpprediker të Bodegraven Benoemd tot hulp prediker te Vollenhove-stad (voor den arbeid in den N.O. Polder) cand. K. Blom te Haarlem. NSKK-transport-regimenten In het gebied van Bjelgorod. De materiaalslag vreet ongekende hoeveelheden artillerie-munitie. Het verladen van stukken van zwaar kaliber. In de ver vooruitgeschoven munitie-opslagplaatsen zijn de „Tamungen" verwijderd. Koortsachtig wordt gewerkt, om de vracht wagens der NSKK-compagnleên voor de verzorging der in den zwaarsten strijd gewikkelde artillerie vol te ladep OjbJs-Holland-Pax m ONTSLAG. Op verzoek is eervol ontslag ver leend aan mej. M. M. Kalamen als onderwijzeres aan de school van het gesticht Voorgeest en aan mej. J. Lafeber als onderwijzeres aan de school voor voortgezet ge woon L.O. Voor laatstgenoemde is de heer J. C. Bartelsman aange wezen thans onderwijzer aan de opleidingsschool voor U.L.O. aan den Rijnsburgersingel. Voorts is op verzoek eervol ont slag verleend aan mej. T. B. Hoff als onderwijzeres aan de oplei dingsschool voor UJj.O. aan de 3 Octoberstraat. GELDLEENING. Aanvaard Is een aanbod voor een 17-jarige geldleening ad f. 500.000 tegen een rente van 3% pet. bij parikoers, waarmede afgelost kan worden een oudere leening van nog f. 443.000 tegen een rente van 3 5/8 pet. BENOEMING. Dr. H. van der Hoeven Is be noemd tot stadsvroedmeester. VOLKSTUINEN. Voor z.g. oorlogsvolkstuinen wer den door den Burgemeester in overleg met den Nederlandschen Landstand, aangewezen eenige aan particulieren toebehoorende per- ceelen weiland nabij den Rijnsbur- gerweg, aan de Roomburgerlaan, aan den Lage Morschweg en een perceelvan de gemeente in den Cronesteinsche polder. Met de eigenaren en de pachters werd overeenstemming bereikt over het beschikbaar stellen van de gron den voor dit doel voor den tijd van 2 jaren, ingegaan 1 Januari j.l„ op een voor de gemeente redelijke ba sis. De huurprijzen en de uit te keeren vergoedingen ineens aan de pachters, enz. zijn in overleg met den Nederlandschen Landstand vastgesteld. De hum-prijzen bedragen per jaar f. 1.958.70 in'totaal, waaron der begrepen f. 156.06 uit te keeren aan het Grondbedrijf wegens huur voor het gemeentelijk perceel in den Cronesteinsche polder; de be doelde vergoedingen bedragen in otaal f. 1.396.20. De weilanden zijn voor rekening van de gemeente gescheurd en voor 475 volkstuinen in orde gebracht. De kosten bedroegen rond f. 6.386. De Leidsche Bond van Volks- tuindersvereenigingen heeft zich bereid verklaard de exploitatie van de volkstuinen in handen te nemen. De bond huurt daartoe de gereedgemaakte perceelen voor de jaren 1942 en 1943 tegen een jaar- lijkschen huurprijs van f. 12.50 per tuin of wel voor f5937.50 in totaal per jaar, waarin verdisconteerd zijn de door de gemeente te beta len huren en vergoedingen, als mede de genoemde kosten van 3,9rlll6§[ VERKOOP HISTORISCH KERKINTERIEUR. Besloten Is tot verkoop van den preekstoel en verder meubilair, Doodelijk ongeval Een dezer dagen kwam de 59-j. verver P. D. wonende te Elden, bij zijn werk zaamheden op het terrein van de N.V. Metallurgische Bedrijven te Arnhem van een 2.70 hooge roer tank te vallen. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het Ge meenteziekenhuis overgebracht, waar hij aan zijn verwondingen is bezweken. Haar man vergiftigd en veroor deeld tot 8 jaren De Haarlem- sche rechtbank heeft vonnis gewe zen in de zaak tegen de 34-jarige vrouw G. F. van R. uit Zwanen burg, die 14 dagen geleden terecht heeft gestaan, verdacht van moord op haar echtgenoot, met wien zij in Maart j.l. getrouwd was, nadat zij hem via een huwelijksadverten tie had leeren kennen. Drie weken na den trouwdag deed zij arseni cum door de pap van haar man, die tengevolge van dezen maaltijd overleed. Als motief voor haar daad gaf de vrouw op, dat het huwelijk een desillusie voor haar was gewor den. De officier van Justitie had 12 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde de vrouw thans tot 8 jaar gevangenisstraf met ter beschikking stelling yan d- regeering. WATERPOLO H.G.A.—De Zijl In het Zul- derparkbad te Den Haag werd gis teravond de competitiewedstrijd H.G.A. IDe Zijl I gespeeld. Rust stand 01, eindstand 06. Zaterdag. Trianon-theater: Volkscot N.S.D.A.P, t. b. v. Duitsche R< Kruis. 3 uur nam. De avond-, nacht- en Zona dienst der apotheken wordt Zaterdag 31 Juli 20 uur tot Za dag 7 Augustus 8 uur waargi men door de apotheken van I sum, Mare 110, tel. 20406 en Zulder-apotheek, Lammenscti weg 4, tel. 23653. Te Oegstgeest door de Oegstge sche apotheek. Raadhulspar tel. 26274. afkomstig uit Bleiswjjk, aan Remonstrantsch Geref. Gemei te Gouda, voor een bedrag f. 1000.—. Destijds was dit aangekocht! de Lakenhal, maar kan niy; aan zijn oorspronkelijke bes! ming worden teruggegeven. BRANDWEER-REGELING Nu de taak van de Brands die vóór 1 Maart j.l. door de P tie werd uitgeoefend, sedert datum door een als afzonderl tak van dienst georganiseerde roepsbrandweer wordt verricht het wenschelijk de rechtspos van het tot die Brandweer bel rende personeel te regelen.in Ambtenarenreglement. Dit rei ment, dat zoo nauw mogelijk a sluit aan de regeling van rechtstoestand van het persoi der Gemeentepolitie, zal slei een voorloopig karakter kun dragen, in verband met op dit bied van hooger hand te verwa ten maatregelen, in het bijzoi ten aanzien van de bezoldigin VERHOOGING SUBSIDIE De subsidie voor de Ver. tot strijding van de Tuberculose verhoogd van f8000 tot f11 Derde zomerconcert Reside» orkest Dit gaf algemeen grt voldoening; melodieus en groot deels meesleepend als het 1 Yvon Baarspul versterkte de uit mende indrukken van een v( maal. Zoo maakte hij Johan Wi naar's ouverture „Cyrano de gerac", staal van diens bloeit fantasie en scherpen geest, tot ware triomf I Alle facetten vaj hoofdpersoon worden raak beli Het geheel met dramatische sa kracht en gehouden in een bet derenswaardige instrumentatie. ,.Hoog-romantiek in de muziek" hier volledig behouden en als s danig was dit prachtig klinkt! opus een juichend vervolg scheppingen der vroegere roa: tici Schubert en Schumann, i ..Unvollendete" en oud-vertiot pianoconcert op. 54 in a kl. 1.1 programma verder sierden. Belt zijn dichters; fijnzinnig, voornsl en zuiver De melancholiek getinte „Uns lendete", waarvan de onvoltoti heid problematisch is werd et wichtig, verzorgd en. stijlvol speeld, schoon rijker expressie b nog denkbaar is. Rijp en voldras is het heerlijk, dialogiseerende p noconcert van „grootmeester" Sc! mann, hoogtepunt van diens lyri Met volle overgave heeft de mil kale Theo van der Pas, in nas lettend samengaan met het orb de schoonheid ervan blootgele aanvankelijk ware een breeder c zingen gewenscht geweest; in J beminnelijke Intermezzo en het! belachtig moeilijke Allegro vit waren solist en orkest "nauwletW op elkaar afgewogen, zoodat f eminente pianist terecht een bundlg succes verwierf. Een ave waarvoor wij oprecht dankt mochten zijn! Th. J. Hanne De heer P. J. Joosse alt is in Gouda geslaagd voor examen Hoofdakte A en B. Voor het examen Engp L.O. slaagde te Utrecht mej. G. Schreuder alhier. Voor het examen H# duitsch L.O. slaagden te XJtra onze stadgenooten de dames van Halderen en A. Kra akte). Zondag a.s. zal het 25 geleden zijn, dat mej. Nel B in dienstbetrekking trad bij familie E. 'J. J. van der Lin® Rapenburg, alhier. Te Utrecht slaagde voor examen Middelbaar Engelsch mej. R. A. Sóekartini Djojohs koesoemo alhier. BOSKOOP. Tot klerk bij de gemeente drijven in deze gemeente is noemd mej. C. van den Tooreo hier. ZOETERMEER, Tafelkeuring konijnen JJ de konijnenfokkersvereen. g* Veredeling Verbetering" tverS tafelkeuring gehouden. Keu£®. ters warende heeren J. Voorschoten en O, Otto de vi» men. Er waren 161 zendingen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2