s Jaargang Vrijdag 30 Juli 1943 No. 25561' BUITENLAND toestand in Italië. De stem der S.S. BINNENLAND Bon 32 aangewezen. Toewijzing 3x/2 pet. Ned. staatsleening 1943 Leveringen aan de Duitsche weermacht. Bekendmaking. VERDUISTEREN: GEMENGD NIEUWS Moord in Den Haag opgehelderd. .EIDSCHS6 DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN agentschap Stefan: meldt: is de vergadering van den erraad op 27 Juli is ook erbod bekrachtigd om tij den duur van den oorlog ike partijen op te richten. derhalve verboden tijdens oorlog partij-insignes of ;n te dragen resp. uit te i, die betrekking hebben op ike partijen. Het eenige tee- paaronder de Italianen zich mogen aaneensluiten en lederen is de Italiaansche eur. Op dezelfde vergade- van den ministerraad werd ;en tot het, sluiten van de wetgevende periode en tot itbinding van de Kamer der tische corporaties. Binnen maanden na het einde van lorlogstoestand zal een nieu- amer van Afgevaardigden :n gekozen en met een re wetgevende periode wor- tegonnen. rendien besloot de minister- om alle wetten, die den luwden beperkingen opleg- :f te schaffen. Deze maat- >n zijn onmiddellijk door den hg bekrachtigd. nieuwe minister van bui- ndsche zaken, Guariglia, is Vliegtuig uit Istanboel te aangekomen. vrijlaten van politieke ar- nten heeft, naar Stefani t, reeds een aanvang geno- Met het oog op het aan- fcke aantal gevallen, die de fiteiten te behandelen héb- zijn maatregelen genomen den persoonlijken toestand iederen arrestant binnen zeer en tijd op te helderen. „voorzorgmaatregel in het bg van de openbare orde" Italrijke personen in verband Ihet feit. dat zij tot de na- hal-fascistische partij behoo- I gearresteerd. pl van nieuwe prefecten zijn emd. De pers uit zich una- in dezen geest: is slechts deconstructieve op zijn plaats alles voor de [ing van het vaderland en de diging van de vrijheid in te [en. De vijand staat aan de npel van het schiereiland, al andere moet aan dit feit pgeschikt. worden gemaakt. oorlogsplannen van het stelijke halfrond. Das Reich flt zich bezig met de propa- distische bewering van den nd, dat die strijdt voor een fcre toekomst voor Europa en ■geheele wereld. Het blad toont dat alle oorlogsplannen van Westelijke halfrond, met of der moreele garneering, één gemeen hebben: de verniet) - der politieke en economische heid van het continent, pop echter ook de sovjet-unie Tspraak maakt. De vrees, dat bolsjewisten „in geval van overwinning" een Engelsch- lenkaansche controle over fopa niet zouden erkennen, is net kamp der „bondgenooten" minder, maar wel grooter porden, zonder dat men het pr waagt toe te geven, dat de Beisch—Amerikaanschê con- Me over Europa juist onder- Pt, dat de bolsjewisten uit fopa worden verdreven. Jas Reich wijst er op, dat de gelschen „het met stof over ig requisiet van een vorige Pw de gedachte van het chtsevenwicht, graag -weer in I® zouden herstellen, en „Voor Europa luidt de flissmg; Duitschland of de fJet-unie; Engeland en de Ver- PSfle Staten hebben Europa F'pnpqend, toen zij zich aan bolsjewisten bonden. Wat zij tegen Duitschland en Europa en, doen zij voor de sovjet- bf" hun plannen, met hoe- l^1 zelfbewustheid ze ook ver legd worden, zijn afhankelijk den goeden wil der bolsje wisten, welke zelfs niet op papier gewaarborgd is, en hun „betere wereld" heeft het gelaat van het bolsjewisme. Of denkt men te Londen en Washington, dat de Duitschers Europa voor den stormloop uit het Oosten zullen redden om het daarna aan de Engelschen en Amerikanen te schenken? Zoo is er geen verschil tus- schen Engelsch-Amerikaansche en bolsjewistische doeleinden. Zij beteekenen alle verderf, onder drukking, vernietiging. De ruïnen der steden, die het slachtoffer zijn geworden van de Engelsch- Amerikaansche bommen, spreken een duidelijker taal dan de wel vaartsgeluiden der Engelsch Amerikaansche propaganda. Te sterker gevoelen wij dé verplich ting welke Duitschland jegens Europa heeft. Het lot van het continent is in onze handen ge legd. Op koele vastberadenheid van onze soldaten zullen alle vijandelijke plannen stranden". (D.N.B.). Nieuwe aanvallen der sovjets verwacht Aan het Oostelijke front moet er op gerekend wor den, dat de sovjets na het aan voeren van nieuwe troepenreser ves ook aan het Koeban brugge- hoofd, aan den Mioes en ten Zuiden van het Ladogameer hun Luistert op Zondag 1 Augustus van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1 op golflengte 415 meter naar „De stem der SS" over het onderwerp „Vrijwilligers voor de Waffen SS worden ge keurd". massale aanvallen zullen hervat ten, zoo verneemt het D.NJB. in aanvulling op het weermachtbe- richt. De beproefde Duitsche strategie der elastische verdedi ging in de sector van Orel ont neemt den sovjets elke mogelijk heid om operatief voordeel te be halen uit enkele plaatselijke ter reinwinst die zij onder uiterst zware verliezen behaald hebben. Het heen en weer golven in be paalde terreinsectoren, als b.v. bij Bolchof, werkt op den strijdlust der sovjets even vernietigend als de dagenlangs stormloop op de Duitsche stellingen. Altijd nog draagt de slag in het gebied van Orel het karakteristieke kenmerk van den afmattingsslag, waarbij het vanzelf spreekt, dat de in massa's aanstormende sovjets onvergetelijk hoogere verliezen lijden dan de Duitsche formaties die kunnen steunen op goed voor bereide stellingen. Niet voor niets heet de bocht van Orel het „massagraf der sovjets". Voor de week v -? 31 Juli t/m 7 Augustus zijn pe gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit en aardappelen verkrijgbaar op de bonnen nummer 32. Voorts is weder een kilogram aardappelen extra beschikbaar gesteld op bon 622 algemeen. Zeep. Tot en met 31 Augustus a.s. geeft bon „algemeen 623" van de bonkaart voor voedingsmiddelen en bon „x eenheidszeep" van de aan kinderen beneden den leef tijd van acht jaar "uitgereikte kaarten recht op het koopen van een stukje luchtgevulde een heidstoiletzeep 40 of 57 pet. of op het koopen van een stukje eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21 pet. of op het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile wasch. Voorts geeft bon „algemeen 624" van de bonkaart voor voe dingsmiddelen en bon „x wasch- poeder" van de aan kinderen beneden den leeftijd van achr jaar uitgereikte kaarten tot en met 31 Augustus a.s. recht op koopen van 250 gram waschpoe- der of zeeppoeder, of op het doen wasschen van negen kilo gram droge vuile wasch. Ten slotte geeft bon .,x toilet zeep" van de aan kinderen be neden den leeftijd van twee jaar uitgereikte kaarten tot en met meergenoemden datum recht op het koopen van een stukje van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samen stelling) De paarse rantsoenbonnen voor aardappelen. Met ingang van 1 Augustus a.s. zal een rantsoen aardappe len 1 kg., bedragen. In verband hiermede'* zullen van dezen da tum af de voor het koopen van aardappelen aangewezen bonnen recht geven op het koopen van een bepaald aantal rantsoenen van 1 kg. in plaats van, zooals tot dusverre het geval was, op een bepaald aantal kilogrammen per bon. De hoeveelheid aardap pelen waarover men per week beschikken kan. ondergaat hier door uit den aard der zaak geen wijziging. De paarse bonnen, gemerkt „een rantsoen aardappelen" blij ven nog tot en met 28 Augustus as. recht geven op het koopen van 3 kg. aardappelen. Na ge noemden datum kan men op deze bonnen geen aardappelen meer koopen. De wnd. secretaris-generaal van het departement van finan ciën maakt bekend, dat de toe wijzing op de 3% pet. Ned. Staats leening 1943, waarop dq inschrij ving openstond op 27 Juli 1943, zal geschieden als volgt: a. De ingeschreven bedragen, waarvoor voorkeur is verzocht, worden ten volle toegewezen, b. Op de gewone inschrijvingen wordt een korting toegepast van 26 2/3 pet. van het ingeschreven bedrag met dien verstande, dat de toegewezen bedragen op hon derd gulden worden afgerond. Aangezien de vrijwillige leening is volteekend, zal tot de uitgifte van dc in uitzicht gestelde ge dwongen leening niet worden overgegaan, zoodat de zich aan de recepissen bevindende stor tingsbewijzen waardeloos zijn. Bij overtreding van de voor le vering aan de Duitsche weer macht gegeven voorschriften stelt men zich aan gevoelige straffen bloot. Zoo zijn dezer dagen op de zitting van den tuchtrechter te Assen tien landbouwers tot geld boeten veroordeeld wegens het af geven van aardappelen aan leden van de Duitsche weermacht, zon der dat daarbij de geldende dis tributiebepalingen in acht werden genomen. Deze en andere gevallen geven aanleiding er nogmaals op te wijzen, dat leveringen aan leden van de Duitsche weermacht slechts mogen geschieden tegen inlevering van bonnen, vergun ningen of toewijzingen. Men kan er zich niet op beroepen, dat de goederen zouden zijn gevorderd, indien niet geleverd zou zijn. f. 28 millioen boete in 214 jaar Aan een verslaggever van het A.N.P. heeft mr. Schokker, de ge machtigde voor de prijzen, ver teld, dat in den loop van 2% jaar in totaal voor ongeveer f.28 mil lioen aan boeten is opgelegd voor overtredingen van de prijsvoor- schriften. In 1270 gevallen werd de uitoefening van het beroep verboden. Eervol ontslag van den kerke- lijken archivaris. De alg. sy node der N. H. Kerk heeft den kerkelijken archivaris, dr. L. W. A. M. Lasonder, na 25 dienstja ren, tegen 1 April 1944 op diens verzoek eervol ontslag verleend, met dankbetuiging voor de bewe zen diénsten. De Dienststelle van den Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland maakt bekend: Een aantal Nederlandsche onderdanen is wegens be gunstiging van den vijand en spionnage door een krijgsraad ter dood veroor deeld moeten worden. Het vonnis is na onderzoek van de gratiekwestie met den kogel aan de volgende personen voltrokken: Johan van Hattem. inge nieur, geboren 7.5.1914 te Soerabaja: Johannes Wil lem van Pienbroek, stud.- ingenieur, geboren 4.8.1917 te Middelburg: Cornelis „Cees" Wegerif, geboren 20. 12.1919 te Dordrecht: WiL- lem van Hattem, ingenieur, geboren 6.8.1916 te Soera baja; Robert Blaauw, stu dent in de rechten, geboren 6.2.1917 te Rotterdam: Kars Lucas Kamp, ingenieur, ge boren 15.12.1912 te Valpa raiso; Werner Heinrich van Doorninck, ingenieur, gebo ren 27.11.1914 te Kruinin- gen; Gerard Abraham Tuyl controleur geboren 27.5.1908 te Alkmaar; Willem Hen drik Emil van den Borch tot Verwolde. geboren 17.5. 1910 te Gorssel; Friedrich Alexander van Oven, doc tor in de economie, geboren 3.1.1914 te Den Haag; Jan Stenger, inspecteur spoor wegverkeer, geboren 10.1.1911 te Amsterdam; Adolf Snij ders, geboren 14.1.1920 te Amsterdam; Willem Koi- mans, volontair, geboren 2.3.1923 te De Steeg: Jacob Strobos, geboren 26.1.1920 te Amsterdam; Franciscus Ja cobus Brejart, luitenant be roepsmilitair geboren 1J2. 1917 te Breda; Cornelis Willem Sturm, blikslager, geboren 16.10.1909 te West- kapelle; Jacob Brasser, tim merman, geboren 11.3.1915 te Middelburg; Gerard de Paghter, timmerman, gebo ren 11.3.1015 te Middelburg; Bartholomeus Marinus Christoph Braat luit. ter zee 2e klasse, geboren 25.6. 1912 te Samarinda; Johan Jacob Diederik ten Bosch, luitenant beroepsmilitair, ge boren 8.10.1914 te Den Haag. schenkomst van het Nederland sche Arbeidsfront kan dit dus in den vervolge op dezelfde wijze blijven geschieden. Het ligt in het voornemen van het Nederlandsche Arbeidsfront om op den steun, welke ingevolge de rijkssteunregeling aan de werkloozen wordt verstrekt, aan zijn leden een bijslag te geven. Deze bijslag behoeft, blijkens de circulaire, niet in mindering te worden gebracht op den van rijks wege te verleenen .steun. Pieter de Wijn overleden Op 88-jarigen leeftijd is in het nood ziekenhuis te Lochem overleden de bekende menschenredder Pie ter de Wijn, die gedurende vele jaren te IJmuiden heeft gewoond en aldaar bij talrijke schipbreu ken met gevaar voor eigen leven zijn krachten heeft ingezet. In totaal heeft hij 187 men- schen voor den verdrinkingsdood wïten te behoeden. Voor zijn daden werd hij met talrijke on derscheidingen beloond. Hij was ridder in de orde van Oranje- Nassau. van hedenavond 21.45 uur tot morgenochtend 5.45 uur De maan kwam heden op te 4.21 uur en gaat onder te 20.32 uur. Prijsvoorschrift 1943 groepsprij- zen. De Nederlandsche Staats courant van heden bevat het Prijsvoorschrift 1943 voor groeps prijzen". Volgens dit voorschrift kan de gemachtigde voor de prijzen voor de door hem aan te wijzen pro ducten groepsprijzen vaststellen en de ondernemingen, die deze producten vervaardigen, in de vastgestelde prijsgroepen onder brengen. De steunverleening aan werk loozen. In verband met de op heffing van de werkloozenkas van het Nederlandsche Arbeidsfront heeft de secretaris-generaal van het departement van sociale za ken aan de burgemeesters een schrijven gericht, waarin hij on der de aandacht brengt, dat met ingang van 1 Augustus as. de mogelijkheid, dat werklooze ar beiders volgens het reglement van de werkloozenkas van het Neder landsche Arbeidsfront uitkeering ontvangen, een einde neemt. Van dien datum af kunnen arbeiders, steun ontvangen krachtens de rijkssteunregeling. Het verschil tusschen verzeker den (georganiseerden) en niet verzekerden (ongeorganiseerden) houdt met ingang van genoemden datum op. De uitkeering van een gulden extra voor verzekerden komt derhalve dan te vervallen. Het Nederlandsche Arbeids front zal evenwel zijn plaatselijke diensten, welke tot nu toe met de verstrekking der steunuitkeerin- gen waren belast, ook in de toe komst deze taak doen verrichten. In gemeenten, waar tot dusver steun werd uitgekeerd door tus- DE BUIT WAS TE LEIDEN VERKOCHT. Op 22 dezer is, zooals werd medegedeeld, de 51-jarige inland- sche mevr. C. in haar woning aan de Hazelaarstraat te Den Haag vermoord gevonden. Het bleek al dadelijk, dat men met een roofmoord te doen had, aan gezien -eenige gouden sieraden vermist werden. Aanvankelijk tastte men in het duister omtrent den dader, doch thans kan worden medegedeeld, dat deze misdaad volledig is op gehelderd. Het bleek n.l., dat een inwoner van Haarlem van een man in Leiden eenaantal gou den voorwerpen had gekocht voor omstreeks f. 3.000.Deze Haar lemmer was geheel te goeder trouw en kwam, hetgeen ge schied was, zelf aan de recherche aldaar vertellen, nadat hij in de courant van den moord gelezen had. Bij onderzoek bleek, dat de betreffende voorwerpen hadden toebehoord aan de vermoorde dame. De verkooper kon in Lei den worden opgespoord. Hij bleek de 67-jarige koopman W. van S. te zijn, die een en ander weer ge kocht had van den 23-jarigen meubelmaker C. de W„ die ver gezeld was geweest van een In lander, den 47-jarigen A. Eerst genoemde De V. was geen onbe kende van de politie. Er werd op hem geloerd in de omgeving van de Trompstraat te 's-Gravenhage, in welke straat hij een adres had, waar hij vaak vertoefde. Inderdaad zagen rechercheurs hem een dezer avonden in die straat loopen. Hij werd gearres teerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. De in lander A. woonde ook in die straat en kon thuis gearresteerd worden. Beiden waren goed be kend met de situatie ten huize van mevr. C., omdat zij wel eens zaken met haar deden. Nadat beide individuen hard nekkig ontkend hadden, zijn zij door de mand gevallen. Zij heb ben in de gang van de woning met mevr. C. staan praten over verkoop van de sieraden, waar voor mevr. C. echter weinig voelde. De V. heeft haar toen met een ijzeren staaf de hersens inge slagen, waarop beide onver laten zich van de sieraden bene vens van f500 meester maakten. Ook de Leidsche koopman is ia verzekerde bewaring gesMtt>

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1