fAV®RA Niemeijer's thjgesurrogaat Zóó zwak? »I)i: CENTRALE* v rR&/< De nieuwe Staats- leening overteekend. GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS. AGENDA Inderdood, zóó zwak en hul peloos kunnen Uw naasten in hel leven komen te staan indien gi| niet tijdig zorgt voor een passende levens verzekering bij „DeCentrale wirutkant -we/ibjv) Nede/Uand Rijnstraat 28, Oen Haan Ontwikkeling der spaargelden in 1943 De kentering ten goede in de ontwikkeling der spaargel den, welke in 1942 bij de rijkspost spaarbank en bij de bijzondere spaarbanken was ingetreden, heeft zich in de eerste helft van dit jaar in aanzienlijke versterkte mate voortgezet. Nadat in de jaren 1939, 1940 en 1941 bij beiden de terugbetalingen de. inlagèn aan zienlijk hadden overtroffen kon in 1942 wederorp melding worden ge maakt van een overschot der in lagen boven de terugbetalingen, terwijl dit jaar tot dusverre de inlagen eveneens de terugbetalin gen aanzienlijk hebben overtrof fen en wel in die mate, dat in de eerste helft van dit jaar bij de rijkspostspaarbank het bedrag, waarmede de inlagen de terugbe talingen hebben overtroffen, bijna 2% maal grooter is geweest dan in het geheele jaar 1942. Toen 51.4 en nu 122 millioen gulden. Bij de bijzondere spaarbanken was het verschil niet zoo aanzien lijk. Hier overtroffen de inlagen de terugbetalingen in 1942 met ruim 40 millioen gulden, terwijl in de eerste helft van dit jaar het voordeelige verschil 66.6 millioen gulden heeft bedragen. Distributie van vlakglas De voorloopige distributieregeling Van vlakglas, die sinds 13 April van dit jaar geldt, wordt met ingang van l Augustus a.s. ver vangen door een definitieve distributierégeling. - Aankoop, verkoop en aflevering alsmede het doen verrichten van deze handelingen, mogen uitslui tend geschieden tegen afgifte Tesp. ontvangst van een glasbon resp. Glasmarke. De vakman dient zich te wen den tot het rijksbureau voor bouwmaterialen, particulieren uit sluitend tot den vakman. De op i Augustus nog in omloop zijnde noodbonnen, alsmede de Beschei nigungen, behouden hun geldig heid tot en met 8 Augustus a.s. Zij mogen echter niet dienen tot herbevoorrading van den handel. Wanneer deze noodbonnen en Bescheinigungen welke voor - 1 Augustus zijn uitgegeven, op 9 Augustus nog niet zijn gehono reerd, derhalve nog in het bezit zijn van degenen, op wier naam deze stukken zijn gesteld, zijn de houders van fier gelijke stukken genoodzaakt na 9 Augustus een hernieuwde aanvraag in te die nen bij die instantie, bij welke men volgens de nieuwe regeling na 1 Augustus glasbonnen moet aanvragen. De verloopen glas bonnen en Bescheinigungen die nen hierbij te worden opgezon den. De tijdelijke, gestencilde Glas- scheine, na 1 Juli uitgegeven of thans nog uit te geven door de desbétreffende Wehrmachtsin- stanties namens den chefinten dant heim Wehrmachtbefehlsha- ber ip den Niederlanden blijven geldig tot en met 31 Augustus. Met niet minder dan 238 millioen gulden. Met groote voldoening consta teerde de waarnemend secretaris generaal van het departement van financiën, mr. M. M. Bost van Tonningen, in een onder houd, dat een redacteur van het A.NJ*. dienaangaande met hem had, dat de nieuwe 314 pCt. Ned. Staatsleening, waarvan gisteren een bedrag van 700 mil lioen gulden ter inschrijving van het publiek was aangeboden, met niet minder dan 238 millioen gul den was overteekend. Hieruit concludeerde hij een gestegen vertrouwen van het publiek in overheidsobligaties. Op den dag van inschrijving is door spreker aan institutioneele beleggers een brief verstuurd, met het verzoek inlichtingen te ver strekken over het bedrag, dat zij aan Staatsfondsen in bezit had den voor en na den inschrijvings termijn van de nieuwe leening. Dit is een novum en maakt deel uit van de algemeene cre- dietpolitiek, die er op gericht is om het publiek besef bij te bren gen, dat in een nationaal-socia- listischen staat de belegging in staatsfondsen de meeste garanties biedt, omdat in zoo'n staat de overheid de meest drastische maatregelen zal nemen om het staatserediet te beschermen, zoo dat alle andere belangen hieraan dus ondergeschikt zijn. Het pu bliek moet dit weten, aldus mr. Rost van Tonningen, om met volle vertrouwen de spaargelden aan de overheid toe te ver trouwen. Het merkwaardige verschijnsel doet zich voor, dat voor de uit gifte van een nieuwe staatslee ning de koersen van de oude leeningen plegen te dalen als ge volg van liquidaties door houders die op de nieuwe leehing móeten inschrijven. Het is duidelijk, dat de personen, die zich zoodoende van een gedeelte van hun staats- fondsenbezit ontdoen, telkens be drogen uitkomen. De staat heeft bij de vorige leening en ook thans een bedrag van deze li quidaties opgenomen, waarbij hij bij de uitslijting hiervan belang rijke winsten heeft gemaakt, zoo- dat een woord van dank voor dit geschenk hier op zijn plaats is. Mr, Rost van Tonningen is zoo zeker van het vertrouwen van het publiek, dat hij de laatste maanden voor de uitgifte van de nieuwe staatsleening aan de rijks- fondsen het verzoek heeft ge richt, staatsobligatiën uit te slij ten tegen een kodts, welke een halve procent boven pari lag. Een behoorlijk bedrag is op deze ma nier aan de markt gebracht. Hierdoor is de verbeterde positie van de staatsfondsen proefonder vindelijk vastgelegd en het is zeker, dat deze positie in den eerstvolgenden tijd nog verder zal verbeteren. Wat de toekomst be treft verwees hij in dit verband naar den maximum koers van uitgifte van nieuwe pandbrieven (1021/4 pet.). Bij al deze dingen moet het publiek zich veilig voelen door de doelbewuste credietpolitiek van den staat. Pluk- en verzamelverbod van bladeren In de staatscourant is opgenomen een pluk- en ver zamelverbod van bladeren, waarbij het plukken en verzamelen van bladeren, voorzoover deze geschikt zijn voor het bereiden van thee- surrogaten aan voorwaarden wordt verbonden. J. Hovens Greve overleden In den ouderdom van 61 jaar is te Amersfoort overleden de heer J. Hovens Greve, die ongeveer 30 jaar algemeen secretaris is geweest van het hoofdbestuur van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen. Op dezelfde plaats verdronken De 13-jarige Herman Vrielink te Stieltjeskanaal (Dr.) geraakte in het kanaal aldaar en verdronk voor dat hulp aanwezig was. Als tragische bijzonderheid zij vermeld, dat de vader van het knaapje eenige jaren geleden op dezelfde plaats verdronk. Driejarig kind verbrand Ter wijl de ouders, de familie van der Meulen, niet thuis waren, speel den de kinderen met lucifers op den zolder van hun woning aan het Noordvliet te Leeuwarden. Daardoor ontstond een ernstige brand, tengevolge waarvan de wo ning boven uitbrandde en een driejarig kind in de vlammen om kwam. De brandweer had het vuur spoedig gebluscht. •T«*kcotng CNP-Voorl. actio ri Inspcc. Luc h tbeich. "-Pax m De opmarsch der vlaggen aan bet slot van de twcedaagsche Jeugdstorm- kampioenschappen 1943, welke te Eindhoven zijn gehouden CNF-Fotodicnst NSB-Hase» wlokcl-Pax m B.K. Vakschool voor Meisjes - Geslaagd zijn: voor het Gods dienstdiploma A: de eerw. zuster Ernestine (mej. A. J. Keulen) en de dames E. Braakman, A. Schrandt en F. Leyte, Leiden; A. en E. Seyen ten Hoorn, Oegst- geest; M. Gillis, Rotterdam; M. v. d. Kleij, Dreumel; C. Verbeek, Steenbergen; F. Wlllemars. Bar- neveld; F. Alkemade, Noordwijk; E. Bergman, Oude-Wetering; R. v. Haeff, Beverwijk; A. v. d. Pa- voordt, Gouda; C: van Berkel en N. de Jong, Roelofarendsveen. Voor het eerste gedeelte van het Godsdienstdiploma A de da mes: C. Brandenburg, A. Bik-en A. Brand, M. v. d. Kley, A. Rijs- dam LeidehJ. Bolsius, Sant poort; H. Jagers, Heteren; A. Lenferink, Enschede; L. de Roo, Voorburg; E. v. d. Geest, Oegst- geest; B. Hoogeveen en H. Ver kade, Noordwijk; M. v. d. Weij- den Sassenheim. Afgewezen 1. Voor het aanvullend examen diploma A, bij het diploma M.M.S in het vak Kerkgeschiedenis, de dames: M. ter Haar, Noordwijk; T. Lampe, Oosterbeek; C. Loo- mans, Heemstede; A. Strijbos, Rotterdam. Het getuigschrift „Huishoud kundige" werd behaald door de dames: E .Braakman, G.Schrandt T. Wessel, K. v. Doorn, H. Hok- keling, B. -v. d. Hoogt, D. van Ingen Schenau, E. Zierfuss, K. Wobben, allen te Leiden; A. en E. Seyen ten Hoorn, C. v. Heu- ven, Oegstgeest; F. Alkemade, M. v. Eeden, L. Greup, A. Cupédo, Noordwijk: B. Bergman, Oude- Wetering; R. v. Haeff Bever wijk; M. v. Leeuwen, M.de Pijper, B. Westmaas, M. Bos, Alphen a/d. Rijn; A. v. d. Pavoordt, Gouda; A. de Vreeze. Bioemen- daal; G. Weve, W. Berkhoff, Amsterdam.; A. Loef, T. ter Wee, Boskoop; C Meeldijk, Sassen heim; B. Promes, Schiedam; C. Wehrmann, Wassenaar; P. Oos- terbaan, Leeuwarden; afgewe zen: '1. Het getuigschrift „Hulp in de Huishouding" werd behaald door de dames: N. de Bruyn, J. Hoo geveen, R. Fassotte, L. Nater, Leiden; A. v. Gent, N. Rotteveel, T. v. d. Oord, Oegstgeest; H. Baan en G. v. d. Bijl, Alphen a/d Rijn; T. v. d. Berg, T. Duindam, G. v. d. Holst, G. v. Kan, Noord wijk; C. Braun, Katwijk; R. Jonkheer, Hillegom; T. Teern- stra, Sassenheim. Herexamen 1; uitgesteld examen 1; afgewezen 3. Geslaagd voor het examen van „Costuumnaaister" de dames: L. Roose, C. Spaargaren, Leiden; J. v. d. Kwaak, Oegstgeest; B.Geer- lings. Noordwijkerhout; D. Post, Katwijk Zee; T. v. Schie, K. Vermaas, Katwijk Rijn; H. Le geer, F. Verhaar, Voorschoten. Uitgesteld examen 1. Geslaagd voor het examen van „Huisnaaister" de dames: G. Elzer, T. v. d. Linden, R. Prenen, M. v. d. Reyden, A. van Schaik, M. Starrenburg, T. Verbiest T. Verworst, allen te Leiden; A. Inklaar, Oegstgeest; J. Augusti- nus, Noordwijk; W. de Buck, Lei derdorp; R. Luiten, Leidschen- dam; J. v. d. Oever, J. v. der Werf. Voorschoten; B. v. d. Plas, T. v. d. Plas, Katwijk. Geslaagd voor het examen van den 4-jarigen middagcursus: de dames T. de Groot, M. Pels, N. de Roo, R Stuart R. Zandvliet, Leiden; A. Macdaniël, Oegst geest; R. v. d. Geest, G. Zwaan, Voorschoten; R. Mulder, N. Kralt, Rijnsburg. Herexamen 1. Het getuigschrift van de 2-ja- rige dagvoorbereidende opleiding werd uitgereikt aan: G. Bergers, A. v. Dorp, C. Levahrt, O. van Slingerlandt. C. Smit, R. v. Tey- lingen, C. v. Zon, A. v. Zonne veld. H. Zwetsloot, A. v. d. Blom, R. v. d. Born, J Harteveld, P. Heetveld, R. Honders, O. v. Kool bergen, N. Lammerse, B. de Leeuw, L. Olivier, H. Schipper, N. Timmer A. Tuinhof de Moed, T. de Wolf, allen te Leiden; A. Driessen, R. Jonker, G. van Nieuwkoop, G. Nij's, C. Vink, Oegstgeest: B. Damen. Voorhout; T. Heemskerk, M Heemskerk, Rijnsburg; T.vKampen,; Noord wijkerhout; R. v. d. Meer, C. Tijssen, M. Tijssen, Zoeterwoude; N. v. Tol, A. de Haas A. Mol, A. v. Sandijk, Leiderdorp; C. Ver heul, Hazerswoude. Afgewezen 3. Het getuigschrift van de 2-ja- rige middagvoorbereidende op leiding werd uitgereikt aan: R. v. Dijk, O. den Hollander, R. Lemmerman W. Meijer, N. Oort- meijer, A. v. Ooyen, C. Stuart, T. v. Diest, G. Groenewegen, E. de Groot. R de Mooy, F. Straathof. J. Thorn, A. Ziegelaar, Leiden; B.. Kooloos, J. Langver, C. v. d. Salm, R. Stuifzand, B. de Gelder. F. Postma, Oegstgeest; T. de Boer, Zoeterwoude; C. v.d. Bosch, Stompwijk- B. Kouwenhoven, VoorschotenA. Alkemade, Noordwijk; C. Balkenende Lei derdorp, C. Kromhout en N. v. Vliet, Rijnsburg. Uitgesteld exa men 3; afgewezen 3. Het getuigschrift voor de 3-ja rige volledige avondopleiding werd behaald door R. Swaak en A. Verhoogt, Leiden. Overgangsexamens. Opleiding „Huishoudkundige": Bevorderd werden van de eerste naar de tweede klasse de dames: A. Bik, A. Brand, R. v. d. Kley, A. Rijsdam, C. Verhoeven, A. Wijtenburg, W. Greive, L. v. d. Werf, Leiden; B. v. d. Geest, J. Happé, M. Bonda, Oegstgeest; J. Bakker, N. de Jong, Roelof arendsveen; B. Bus, Maastricht; B. Hoogeveen, H. Verkade, R. ter Haar, Noordwijk; J. Lefeber, Lisse; M. v. d. Weijden, Sassen heim; F. v. Campen, Nijmegen; M Strijbosch, Horst; E. Wilking, Hulst; O. Kwaasteniet, Alphen a. d. Rijn. HEDEN Luthers«he Kerk: Chr. Zangvei „Debora" en Hennie Schoutei 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. L. de Voogij van Vlaardingen. 714 uur nam. K a t w ij k aa Z e e (Casa Cara] Spr. ds. v. d. Bijl. 8 uur nam. Oegstgeest Geversstr 22) Spr. A Sneep. 7% uur nam. Herexamen: 5. Afgewezen: 1. Opleiding „Hulp in de Huis houding": Bevorderd van di eerste naar de tweede klasse di ames. A. Berensen, E. Lancel, J Schouten, A. Wittmann, A. Ot ten, Leiden; T. Compeer, Oegst geest; N. Boogert, Voorschoten N. Boon, F. v. Zonneveld, M. v Zonneveld, Sassenheim; L. Mul der, Alphen a. d. Rijn; N. Prins Voorhout. Afgewezen 3. Opleiding „Huisnaaien". Be vorderd van de eerste naar di tweede klasse de dames:: R Delfosv Klink, R. Dooyenburg A. Middelkoop, T. Pardon, Lel den; A. Heyn, Leiderdorp; V? Dorrepaal, Koudekerk; T. Hooy mans Voorschoten; G. v. d. Me; A v Speyk, R. v. d. Eykel, Rijns burg; J Dubbeldam, A. Peters Katwijk Zee. Voorwaardelijk be vorderd 3. Dagvoorbereidende Opleiding Bevorderd van de eerste naar di tweede klasse: R. v. d. Berg, J de Bruyn, A. Habraken, A. Hen drinks, P. v. Leeuwen, R. Meije: T. Montagne, J. Tijssen, J. v Steenbergen, W. Corba, T. di Haas, B. Mes, M. Vijlbrief, N. v Zoest, R. Arnoldus, R. v. d. Beq N. Boerendonk, B. Demmenie, M v. Heiningen, A. Lagerberg, S. v Polanen, R. Smit, L. Snoeks, G v Sonsbeek, A. Tuinhof de Moei L. Baart, S. v. d. Berg, M Bleyenberg, J. Dongelmans, C Fasseur, C. Hofman, T. Houwe ling C Kanbier, T. Klomp, J Lek,' W. Martens, A. v. d Mey, S de Moo'y, B. Roman, W. de Roo G. v Saarloos, B. Schelvis, V? Smit, R. Stikkelorum, R. Swaak R. Swanenburg, R. de Vos, aller te Leiden; C. v. d. Berg, T. Hof man, R. Hogervorst, H. Kuyken P. v. d. Voort, C. Zandvliet Oegstgeest; M. v. Amerom, J Bolle, L. de Geus, T. Kouwenho ven, J. v. d. Peet, L. v. d. Werf Voorschoten; F. Beers, S. de Jei F Verkerk, J. v. Wieringen Alphen a. d. Rijn; N v. Egmond A. Colijn, Rijnsburg; R. Koe mans P. Duindam, J. v. Egmont Noordwijk; M. v. d. Kommer, T Roest, C. Verbeek, C. Wesselmar M. Verdoes, Leiderdorp; C. La- gendijk, Valkenburg; B. v. Leen wen, T. Noordermeer, Katwijk; N. Otto, Rijp Wetering; R. WeS' selius, Oude Wetering; T. Beul Leimuiden; D. v. d. Plas, A. v Steyn Sassenheim; B. v. Dijk, E Kortefcaas, M. v. Rijn, Lisse; J de Feyter, M. de Vrirs, Warmoe J. Geerlings, R. de Groot, A. v d. Slot, T. Warmerdam, G Braun, Noordwijkerhout; L. Ha- venaar, Zoetermeer; J. Jansen, J Streng, Boskoop; D. Rotteveel A. de Boer, C. v. Diemen, R Bruines, Zoeterwoude; M. Borst Voorhout; J. v. d. Bosch, Stomp- wijk; B. de Brabander, Hazers woude; B. Hogenboom, Roelof arendsveen. Voorwaardelijk be vorderd: 12. Afgewezen: 14. Millagvoorbereidende Opleidlnj Bevorderd werden van de eerste naar de tweede klasse: G. v. d Berg, T. Jongenelen, N. Dreg- mans, F. Frank, G. v. Veen Leiden; Y. Gravenkamp, Oegst geest; A. Alkemade, Noordwijk; E. v. Beers, J. v. Velzen, Zoeter woude; T. Boer, R. v. d. Bosch Stompwijk; C. v. Dam, J. Bal kenende, W. Kwakernaak, C Verbeek, A. v. d. Voort, Leider dorp; T. v. Gendt, C. Kneyber G. v. Rooyèn, Voorschoten; M- Kraakman, Voorhout; B. d! Haas, Rijnsburg; A. Slootweg, Hazerswoude. Middagcursus: Bevorderd van de derde naar de 4e klasse de dames: G. Macdaniël, Oegst geest; A. Lie verse, Lisse; A Zwaan, Katwijk. Voorwaardelijk bevorderd: 2. 3-Jarige Volledige Avondoplei ding. Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse: R. Bar- ten, C. Eradus, J. Taffijn, J. v- Winden, Leiden; M. Konings, Voorschoten; D. Vilders, Leider dorp. Afgewezen: 2. Bevorderd van het 2e naar het 3e leerjaar: J. de Jong, M. Kan tebeen, N. Lassander, R. v. d. Mey, T. Hol. A Nijenhuis, T- Beekman, S. v. d. Kaay, Leiden; R. Montanus, Voorhout; T. v. d, Werf, Voorschoten. Voorwaarde lijk bevorderd: 3. Afgewezen: 2.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2