HET GEBEUREN IN ITALIË Sovjet-aanvallen langs het geheele front bloedig afgeslagen 1ste Jaargang Woensdag 28 Juli 1943 No. 25559 Rome weer normaal. Grondwettelijke crisis opgelost. Rede van Churchill en Duitsch commentaar BINNENLAND VERDUISTEREN: DUITSGH WEERMACHTBERICHT EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Na de betoogingen van geest- ift over het aan het bewind ko en van het nieuwe regime heeft et leven te Rome, volgens Ste- ni, zijn normale cadens hervat. ,11e openbare diensten, die trou- 'ens geen enkele onderbreking lebben ondergaan, functionneeren et volmaakte regelmaat. Op alle lureaux, openbare zoowel als par- culiere, wordt de arbeid inten- ief en gedisciplineerd voortgezet, inkels, verkooplokalen en mark- m zijn geopend en de voorziening het publiek van levensmidde- n geschiedt als gebruikelijk. De aatregelen, die genomen zijn loor de autoriteiten ter handha- ing van de openbare orde orden door het publiek met auwgezette discipline in acht ge- omen. In de geheele stad wappe- n nog de vlaggen. De A.NJP.-cprrespondent te Ber- ijn meldt nog: „Blijkens berichten uit Rome ^eeft maarschalk Badoglio strenge aatregelen getroffen ter beveili- ig van de openbare orde en rust het land. Alle onderdeelen van le weermacht, de gewapende mi- itle. de politie en de burgerwach- n staan onder zijn bevel. Tusschen zonsondergang en onsopgang mag de burgerbevol ing zich niet op straat begeven n overdag moeten allen, die zich p straat bevinden, van een për- oonsbewijs voorzien zijn. De deu- en van alle openbare gebouwen loeten dag en nacht geopend blij- en, de vensters daarentegen moe- in gesloten zijn en volgens de oorschriften verduisterd worden. Iet is verboden met meer dan 3 ersonen in het openbaar samen scholen en te spreken. Alle openbare instellingen, thea- ers, variété's, bioscopen en sport- erreinen blijven in den tijd tus- chen zonondergang en zonsop- ang gesloten voor het publiek. Iet verspreiden van propaganda- aateriaal, vlugschriften of andere geschriften is verboden. Bij het biet opvolgen van deze voorschrif ten zal eventueel van wapengeweld gebruik gemaakt worden". Van bevoegde Italiaansche zijde s, naar het DJN.B. meldt, het vol lende verklaard: .•De regeeringswisseling was leen revolutie en evenmin een laatsgreep, zij was een grond wettelijke crisis, die grondwettelijk B opgelost. Op grond van een stemming, iitgebracht door den Grooten Fas- listischen Raad, had het hoofd oer regeering bij den koning zijn Ontslag ingediend. De koning nam 'P grond van het voorstel der troote meerderheid van den Fas- stischen Raad grondwettelijke laatregelen ten aanzien van de iverneming van het opperbevel •ver de weermacht en van het op perste regeeringsgezag. De buiten- andsche politiek van Italië blijft Pnveranderd. Overeenkomstig den oproep van Badoglio wordt de oor- ips voortgezet. Italië houdt zijn Pleven woord. De buitenlandsche politieke koers is door de gebeurte nis niet beïnvloed. Italië gaat •oort op den ingeslagen weg en de jCbeurtenissen in den Grooten ''ascistischen Raad hebben uit etend betrekking op de binnen- andsche politiek. i afgetreden minister-presi- ent blijft als ridder der orde van innunziata de hem toekomende to genieten. Wegens verkeerde gegevens over f «staties is het Romeinsche jvondblad „Tribima" gisteren in •esiag genomen. Omtrent het voortbestaan van f_ fascistische party is geen offi- £ei besluit beschikbaar. Demon- b» e? *n den nacht van Zondag egen insignes en zetels van de ascistische partij werden geken- onbeteekenende uitspat- die reeds volkomen onder st zijn. in alle Italiaansche aen heerscht volmaakte rust en orde. Het leven neemt weer zijn normalen gang. In het huidige beslissende oogenblik van den Italiaanschen afweerstrijd tegen den opdringenden vijand worden conflicten of revanchemaatregelen tegen het verleden als onwaardig van de hand gewezen. Het gan- sche Italiaansche volk staat als één man achter den koning in diepste verknochtheid met den Italiaanschen bodem en kent slechts één parool: koning en va derland. Het gansche volk wil zich als één man volledig geven om het vaderland te redden. De her vatting van het gecensureerde telefoonverkeer is op komst. De vereischte samenwerking van alle uücieele instanties met de pers is toegezegd. Er worden geen nieuwe couranten toegelaten. Churchill heeft gisteren, naar de Britsche berichtendienst meldt, in het Lagerhuis een ver klaring afgelegd over de regee- ringswijziging in Italië. In deze verklaring gaf Churchill namens het Lagerhuis uiting aan zijn voldoening over den „val" van Mussolini. Voorts verklaarde hij, dat de Italiaansche regeering zich tot dusver nog niet met de Geallieerden in verbinding heeft gesteld. Derhalve zal de lawine van vuur en staal op alle doelen van militaire beteekenis in geheel Italië tot het maximum worden voortgezet. Men wil echter niet de mogelijkheid uitsluiten om met de Italiaansche natie tot een algemeen accoord te komen. Men dient evenwel de Italianen „een beetje in hun eigen vet te laten gaar smoren en het vuur tot het uiterste aan te wakkeren om het proces te verhaasten, tot dat men van hun regeering of van diengene, die het noodige ge zag bezit, de absoluut noodzake lijke voorwaarden van de voort zetting van den oorlog tegen Duitschland krijgt". Churchill eischte vervolgens nogmaals de volledige capitulatie van Italië, noemde Duitschland den eersten vijapd' der Geallieerden en ver klaarde, dat Engeland, wat Italië betreft, in zeer nauwe overeenstemming met de Vereen. Staten zal handelen, terwijl men de Sovjet-Unie op de hoogte houdt. Nadat Churchill opnieuw een pleidooi gehouden had voor het voortzetten van de luchtter- reur tegen de Duitsche steden en een bezwerende formule gevon den had voor de weer stijgende Duitsche duikbootsuccessen, ver klaarde hij ten slotte, dat de taak die den Geallieerden wacht, nog geweldig groot is, temeer daar de Duitsche volkskracht zich steeds meer concentreert. De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: „De van bevoegde Italiaansche zijde verstrekte verklaring, dat de regeeringswijziging uitslui tend een gevolg is van binnen- landsch-politieke redenen, dat de buitenlandsche politiek van Ita lië hierdoor niet getroffen wordt en dat Italië trouw aan zijn ge geven woord, op den eens inge slagen weg zal voortgaan en den oorlog zal voortzetten, wordt in Berlijnsche politieke kringen als een nieuwe bevestiging van de proclamatie van 25 Juli be schouwd. Deze verklaring is te vens een antwoord op de rede van den Britschen minister-president in het Lagerhuis, die denkt, dat het Italiaansche volk verslagen is en derhalve met cynische ver achting kan worden behandeld. Zijn uitlating men dient* Italië „in zijn eigen vet" te laten gaar smoren, getuigt van een houding, die geen twijfel laat bestaan over de behandeling, die Churchill het Italiaansche volk heeft toege dacht, welk volk echter ook on der zijn nieuwe leiding zijn wil tot zelfbehoud en zün recht op vrije ontwikkeling verkondigt. De op chantage gelijkende eisch van Churchill, dat Italië zichaelf als opbouwende factor uitschakelt en tot een willoos object van de Anglo-Amerikanen wordt, met het daaraan vastgeknoopte drei gement. dat het in het tegen overgestelde geval met de meest barbaarsche middelen der oorlog voering mishandeld zal worden, kan niet treffender beantwoord worden dan met de verklaring van toonaangevende Italiaansche zijde dat het geheele volk als één man bereid is alles in den strijd te werpen voor de redding van het vaderland. Overigens ver dient de waarschuwing van Churchill over een onderschat ting van het weerstandsvermo gen en de militaire kracht van Duitschland, dat hij vijand No. 1 noemde, daarom eenige aan dacht, omdat in Engeland en de Ver. Staten uit de gebeurtenis sen in Italië voorbarige conclu sies zijn getrokken Het door toe juichingen van het Lagerhuis vergezeld gaande hernieuwde pleidooi van Churchill voor de luchtterreur wordt te Beriynvoor kennisgeving aangenomen, met de verklaring, dat de hierin tot uiting komende vernietigingswil den geest tot verzet van de voor de vrijheid van Europa strüdende volken alleen maar kan aanwak keren. Als belangwekkende be kentenis wordt voorts ook be schouwd de verklaring van Chur chill. dat de militaire vernieti ging van Italië een geweldigen prijs aan bloed zou eischen. De ervaring, die de Anglo-Amerika nen bij de invasie op Sicilië heb ben kunnen opdoen, maakt in derdaad den wensch van den Britschen minister-president om zich van het Italiaansche vaste land op een andere, wijze dan langs militairen weg meester te maken, zeer begrijpelijk. Deze il lusie is hem door de jongste Ita liaansche verklaring ontnomen. Italiaansche ambassadeur bij Sjigemitsoe - De Japansche mi nister van buitenlandsche zaken, Sjigemitsoe. heeft den Italiaan schen ambassadeur ïndelli ont vangen, met wien hy een lang durig onderhoud had. In aan sluiting hierop verklaarde ïn delli volgens Domei, dat de po litiek van Italië ten aanzien van de gemeenschappelijke voortzet ting van den oorlog op grond van de ontvangen instructies geen wijziging ondergaat. van hedenavond 21.45 uur tot morgenochtend 5-45 uur De maan kwam heden op te 2.51 uur en gaat onder te 18.53 uur. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren be kend Het zwaartepunt van de ge vechten in het Oosten lag ook gisteren in het gebied van Orel. Onze troepen, gesteund door sterke formaties van het lucht- wapen, sloegen verscheidene ten Zuiden. Oosten en Noorden van Orel ondernomen vijandeiyke doorbraakpogingen na wisselval lige gevechten bloedig af en ver nielden talrijke tanks. Aan het overige Oostelyke front kwam het, aan het Koebanbrug- gehoofd. aan het Mioesfront en ten Zuiden van het Ladogameer, tot harde afweergevechten, ter wijl aan de Donets en in het ge bied van Bjelgorod slechts plaat selijke gevechtsactivitèit heerschte Ten Noordwesten van Kryms- kaja en ten Noordwesten van Koeibsjewo zette de vijand met sterke, door tanks., slagvliegers en artillerie gesteunde strijdkrach ten nieuwe aanvallen in.'Zij werden in harde gevechten, deels in succesvolle tegenaanvallen, af geslagen. Ook ten Zuiden van het Ladogameer bracht de vijand nieuwe strijdkrachten voor den aanval naar voren, welke met sterken steun van slagvliegers de Duitsche stellingen bestormden. De bolsjewieken Werden in ver bitterde gevechten op korten af stand en in herhaalde, terstond ondernomen tegenaanvallen on der zware verliezen afgeslagen. Aan het geheele Oostelijke front verloor de vijand gisteren 213 tanks. In de maandenlange, zware af weergevechten aan het Koeban- bruggehoofd heeft de Beiersche 97ste jagerdivisie zich bijzonder onderscheiden. Op Sicilië werden ook gisteren alle vijandelijke aanvallen op de Duitsch-Italiaansche stellingen afgeslagen. Aanvallen in scheer- vlucht van formaties Duitsche vliegers voor den strijd op kor ten afstand brachten den vijand aanzienlijke verliezen toe. In de wateren ten Noorden van het eiland plaatsten gevechts vliegtuigen twee voltreffers met bommen op een zwaren vyande- lijken kruiser en troffen nog zes eenheden. Het havengebied van la Valetta op Malta werd in den nacht door een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegers met suc ces gebombardeerd en daarbij wer den 5 schepen getroffen. Op de Middellandsche Zee werd een Duitsch convooi door zeven Brit sche torpedovliegtuigen aangeval len. Beveiligingsvaartuigen schoten vier der aanvallende toestellen neer. Het convooi bleef onbe schadigd. Amerikaansche formaties bom menwerpers hebben gisteren de steden Hannover en Hamburg benevens eenige plaatsen in Noordwest Duitsch kustgebied aan gevallen. De bevolking, vooral in Hannover, leed verliezen. Door jagers en afweergeschut werden boven de aangevallen steden en op de vlucht heen en terug volgens voorloopige constateering 30 zwa re viermotorige bommenwerpers neergeschoten. Boven de bezette Westelijke gebieden werden nog 4 vliegtuigen vernield. In den afgeloopen nacht is de vijand slechts met weinig vlieg tuigen naar Duitsch gebied ge vlogen, een hunner werd neerge schoten. Snelle Duitsche vliegtuigen heb ben in den nacht van 26 op 27 Juli afzonderlijke doelen in het gebied van Londen aangevallen. Op den Atlantischen Oceaan bracht het luchtwapen van een zwaar beveiligd vijandelyk convooi een vrachtschip van minstens 8000 brt. tot zinken en beschadig de een tweede groot schip zwaar. Verkenningsvliegtuigen schoten boven deze wateren een Britschen bommenwerper neer. Maisky plaatsvervangend volks commissaris Volgens den sov jetberichtendienst heeft de raad van volkscommissarissen der sov jetunie Maisky benoemd tot plaatsvervangend volkscommissa ris van buitenlandsche zaken. Uit het bericht blijkt niet, of Maisky, die op het oogenblik te Moskou verbluft, dezenieuwe functie zal waarnemen met behoud van zijn ambassadeurspost te Lon den dan wel niet meer naar Lon den zal terugkeeren. (D.N.B.). Een creatie van Moskou De diplomatieke correspondent van het D.N.B. schrijft: In Moskou is een „nationaal comité vry Duitschland" gevormd, waarvan o.m. ook vroegere com munistische rijksdagafgevaardig den lid zijn, In een door den zen der van Moskou verspreid mani fest roept dit comité het Duitsche volk op de vyandeiykheden te staken, zichzelf een „nationale regeering op democratischen grondslag" te geven en daarmede zün terugkeer in den schoot der rechtsgelijke volken voor te be reiden. Twee jaar Nederlandsche Volks- dienst 28 Juli 1941 was een be langrijke dag voor het Nederland sche Volk, omdat toen de Neder landsche Volksdienst, als zelfstan dige organisatie, op initiatief van den Rijkscommissaris, werd opge richt. Velen haalden by het lezen van de eerste berichten de schouders op en vroegen zich af, wat deza „Volksdienst" wel zou kunnen uit richten. Doch naarmate er meer en meer bekendheid aan den Volksdienst werd gegeven, kwamen zij van hun vooroordeelen terug. Thans be staat de N.V.D. echter 2 jaar en uit hetgeen er in die periode tot stand is gebracht wordt duidelijk dat zijn bestaansrecht bewezen is. In de eerste plaats wijzen wij op de hulp aan de slachtoffers van Rotterdam en aan de daarna ge houden inzameling van geld en goederen, die het in ons land nog nimmer bereikte bedrag van ruim 2 millioen gulden heeft opge bracht. Binnenkort zal ook een inzameling voor het getroffen Amsterdam-Noord gehouden wor den. Een van de gevolgen van deze hulpverleening was, dat het leden tal hand over hand toenam. T.o.v. het vorig jaar is het aantal ver zesvoudigd. Een tweede belangrijk onderdeel van het programma van den N.V.D. is de aandacht die wordt besteed aan moeder en kind, de bron van alle welvaart van een volk. In 1942 werden in 1520 ge vallen hulp geboden. Daarna werd de belangstelling zoo groot, dat reeds in de eerste 3 maanden van dit jaar in 3565 gevallen hulp moest worden verleend.. Het aan tal kraamverzorgsters steeg in het begin van 1943 met 100. Ook de kinderuitzending nam een groote vlucht. In 1942 zijn niet minder dan 11204 kinderen voor 6 weken naar mooie en gezonde streken in Duitschland gestuurd. Bovendien konden in de schoonste plekjes van ons land 2474 kinderen in te huizen en bij pleegouders onder gebracht worden. Het aantal ge vallen behandeld door reizende en vaste tandheelkundige klinie ken van den N.V.D. gaf in de eerste drie maanden van dit jaar een stijging te zien van 241 pet. t.o.v. dezelfde maanden van het vorig jaar. Werden verder in 1942 in 10498 gevallen sociale werksters ingezet, in de eerste 3 maanden van 1943 bedroeg dit reeds 4952, hetgeen een stijging beteekent van 240 pet. Tenslotte hebben de N.V.D.- stationsdiensten in het begin van dit jaar te Utrecht en te Arnhem in 4178 gevallen hulp verleend. De methoden der sovjetmacht hebbers om door de vorming en door het naar voren brengen van zulke organisaties politieke aan spraken te maken op het een of andere land is te bekend dan dat men zich behoeft te verwonderen over de jongste creatie van Mos kou. zy kan hoogstens de al lang bekende bedoeling van de bolsje wieken bevestigen om zich via een radenregeering in Duitschland de sleutelpositie ter beheersching van het continent te verschaffen, waarmede tegeiyk de afweerstrijd van Europa onder leiding van Duitschland een verdere recht vaardiging krijgt. Een bijzondere politieke noot krijgt het Moskousche .initiatief door de raectie in Engeland en de Ver. Staten, die een zekere ont hutstheid, ja ontsteltenis over het optreden van Stalin doet zien. De reden moet naar het schynt hierin gezocht worden, dat Stalin reeds thans de hem door zijn bondge- nooten voor zijn wapenhulp toe gestane vrijheid tfan handelen jegens Europa wil verwezenlijken, zonder rekening te houden met de tactiek van verbloemen, waardoor de Angelsaksers het wantrouwen vooral van de neutralen jegens de bolsjewistische aanspraken op do macht hopen te sussen of aalfs a# te heffen. (D.N.IW«

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1