r J BEKENDMAKING Jaargang Dinsdag 27 Juli 1943 No. 25558 BUITENLAND wisseling in Italië. Wederom bolsjewistische door braakpogingen mislukt. Pantserstrijd op Sicilië EEN LAATSTE WAARSCHUWING EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ORDER VAN BADOGLIO. »en oproep aan de bevolking maarschalk Badoglio op den arbeid te hervatten, ns dezen oproep zullen be- igen, welke de openbare orde ren, niet geduld worden, de handhaving der openbare zijn de militaire autoriteiten ■gd. Een uitgaansverbod van ndergang tot zonsopgang is ondigd. Het dragen van wa- is verboden en er is op ge- i, dat de handhaving der >are orde en der door de mili- autoriteiten afgekondigde regelen zoo noodig met ge- van wapens doorgezet zal ;n. uw Italiaansch ministerie fani meldt, dat de Koning en van Italië op voorstel van :hef der regeering en minis- resident de volgende minis- heeft benoemd: nister van buitenlandsche ambassadeur Raffaele Gua- minister van binnenland zaken, prefect Bruno Forna- minister voor Italiaansch Afrika, generaal senator Mel- 'e Gabba; minister van justi- laetano Azzariti, directeur aal van het min. van justi- inister van financiën, direc- eneraal senator Domenico lini; minister van oorlog, ;raad generaal Antonio So- inister van marine, schout- cht Raffaele de Courten; Ier van luchtvaart, generaal legers Renato Sandalli; mi- van opvoeding, staatsraad onardo Severi; minister voor 'are werken, dr. Domenico no, directeur-generaal van nisterie van openbare wer- Iminister van land- en bosch senator professor Alessan- rizzi; minister van verkeer, aal Frederico Amoruso; mi- r voor de corporaties, staats- dr. Leopoldo Piccardi; minis- 'an volksvoorlichting, ambas- r Guido Rocco, tot dusver :eur-generaal van de buiten- che persafdeeling in het terie van volksvoorlichting; ter voor den buitenlandschen iel, directeur-generaal van de a d'Italia dr. Giovanni Acan- minister voor de bewape- industrie, generaal Carlo Pa- 'ssa; onderstaatssecretaris het minister-presidium, dr. Baratalo. x> ffaele Guariglia, de nieuwe Ster van buitenl. zaken, was 28 Februari j.l. Italiaansch issadeur in Turkije. Hij kwam 1926 in dienst van het Ita lische departement van bui- pndsche zaken, na te voren .zaam te zijn geweest aan de aansche ambassades te Pa- Petersburg en Brussel. In werd hy benoemd tot am- pdeur te Madrid daarna te pos-Aires en vervolgens van februari 1942 tot 15 Februari bij den H. Stoel, aator Alberto Bergamini de leiding van de „Gior- d'Italia" op zich genomen. Bamini is 72 jaar oud. Hij |t het blad in 1901 gesticht en «1924 geleid. fr bestaat geen twijfel", zoo O'ft de „Tribuna" of Italië ndt zich op den weg tot ver- ring van zijn toekomst. Het aansche volk mag nooit uit oog verliezen, dat ook maar geringste verstoring van het onale leven door den vijand worden uitgebuit. Slechts zou de vijand uit de regee- Swijziging voordeel trekken, pnneid en vastbeslotenheid fentegen zullen den vijand tsen tegenover een volk, dat oorlog op energieke wijze te voeren. Terwijl de Ita- sche provincies door den hd bezet zijn en Italiaansche en onder den bommenregen den vjjand liggen, is er hts eén wil van het volk mo- Bk: vastbesloten strijden en het roemrijke verleden Sr<ng toonen. (DUB.). Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren be kend: „De Sovjets hebben ook giste ren hun vergeefsche pogingen aan het Koeban-bruggehoofd, in het gebied van Orel en ten Zuiden van het Ladogameer om door de Duitsche afweerstellingen heen te breken, voortgezet. In den tota len Zuidelijken sector, van de Zee van Azof tot Bjelgorod, wer den hun aanvallen tengevolge van de tot dusver geleden verliezen aanmerkelijk minder vergeleken met de voorafgaande dagen. In bijzonderheden wordt ge meld: Aan het Koeban-brugge hoofd werden plaatselijke, deels met sterken steun van artillerie en slagvliegers uitgevoerde aan vallen door tegenaanvallen tot staan gebracht of reeds in de concentratie uiteengeslagen. In het gevechtsgebied om Orel her haalden de bolsjewieken ook gisteren weer met sterke infan terie- en tankstrijdkrachten, ten Zuid-Oosten en ten Noorden van de stad hun vergeefsche doorbraakpogingen. Zij Werden in zware gevechten, deels in strijd op korten afstand met sterken steun van het luchtwa- pen onder vernietiging van tal rijke tanks afgeslagen. Op ver scheidene plaatsen zetten Duit sche troepen den tegenaanval in en wierpen den vijand terug. Sterke aanvallen in den sector ten Zuiden van het Ladogameer werden onder zware vijandelijke verliezen afgeweerd. Een in on ze stellingen binnengedrongen Sovjet-bataljon werd in een te genaanval volkomen in de pan gehakt. In totaal werden giste ren 130 bolsjewistische tanks vernield. Aan de Zwarte Zee vielen lichte Duitsche zeestrijd krachten landingsplaatsen en verlaad-installaties der bolsje wieken aan en brachten 2 ravi- tailleeringsvaartuigen met teza men 800 ton tot zinken. Op Sicilië werden verscheidene tegen den Noordelijken en cen- tralen sector van het front uit gevoerde, door tanks gesteunde vijandelijke aanvallen door de Duitsch-Italiaansche troepen af geslagen. In de wateren van Syracuse brachten Duitsche gevechtsvlieg tuigen 3 vijandelijke koopvaar ders met tezamen 20.000 ton tot zinken en beschadigden 14 an dere transportschepen zwaar. Vijandelijke formaties vliegtui gen hebben nieuwe zware ter- reuraanvallen uitgevoerd op Duitsche steden. Gisteren over dag werden Hamburg en, Kiel benevens eenige plaatsen in het Noord-Duitsche kustgebied en in de bezette Westelijke gebieden aangevallen en in den afgeloo- pen nacht werd opnieuw de stad Essen gebombardeerd. Daarbij ontstonden weer zware verlie zen onder de bevolking en groo- te verwoestingen in de woonge bieden der aangevallen steden. Luchtverdedigingkrachten scho ten van de Britsch-Amerikaan- sche aanvalsformaties 61 vlieg tuigen neer; 5 eigen jagers gin gen verloren. Een formatie zwa re Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den nacht van 25 op 26 Juli stad en haven van Hull met bommen van allerlei kaliber aangevallen, 3 vliegtuigen keer den niet terug. Bij de gisteren gemelde gevechten van Duitsche beveiligings-strijdkraehten met Britsche torpedomotorbooten zijn onze successen nog gestegen. In totaal verloor de vijand 2 tor pedomotorbooten, 2 andere wer den in brand geschoten". WERKENDE DUITSCHE JEUGD Rede van dr. Ley - Rijksleider dr. Ley heeft in een fabriekshal te Dresden het woord gericht tot de werkende Duitsche jeugd, die in alle bedrijven' was aangetreden voor een rijksappèl. „Duitschland beleeft thans,- zoo zeide dr. Ley o.m. - den grootsten, meest trot- schen, maar ook hardsten strijd. De Duitsche jeugd beleeft tege lijk een tijd der gemeenschap, der prestatie en der dapperheid. Zij is buitengewoon aan den dag ge treden, vooral in de gebieden, die aan luchtgevaar zijn blootge steld, waar ze werkelijke helden heeft voortgebracht." Spr. noo- digde de jeugd uit. verder vlijtig en consciëntieus den arbeid te verrichten. Duitschland wint den oorlog, omdat het jonger is dan de anderen. De vijandelijke we reld vervalt, omdat zij verouderd en verkalkt is. Ook werkt de tijd voor Duitschland. Het Duitsche volk is een eensgezinde natie en marcheert aaneengesloten en on der één vlag, met één geloof, zoo besloot spr. Lord Wedgwood overleden Naar de Britsche berichtendienst meldt is lord Wedgwood op 71- jarigen leeftijd overleden. (D.N3.) Bulgaarsche regeeringsambte- naar aangevallen - Het Bulgaar sche ministerie van binnenland- sche zaken deelt mede dat in den nacht van 22 op 23 Juli de plaatsvervangende regeerings- president van Plovdiv, Christof, door twee communisten is aan gevallen. Er ontstond een schiet partij, waarbij Christof ernstig werd gewond. Kort daarop is hij aan zijn verwondingen bezweken. (D.N.B.) Italiaansch weermachtbericht. Het Italiaansche opperbevel deelde gisteren mede: Op Sicilië werden vijandelijke, door pantserwagens gesteunde aanvallen in den centralen sector van het front afgeslagen. Aan den Noordelijken vleugel blijft de vij and zijn hevigen druk uitoefenen. In de haven van Syracuse hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen 3 schepen met een gezamenlijken inhoud van 20.000 ton tot zinken gebracht en 14 schepen met een gezamenlijken inhoud van 61.000 ton beschadigd. Boven het eiland werden 3 vliegtuigen door de luchtmacht der Spil en 2 door het afweergeschut neergeschoten. In den loop der beide laatste dagen hebben oorlogsvaartuigen, die con- vooien beschermden, bij aanvallen op onze convooien 10 vliegtuigen neergeschoten. Drie duikboot jagers onder bevel van luitenant-ter-zee le klasse Giuglio Pelli Hanassela (Spezia) hebben in het Noorden van de Thyrreensche Zee een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Nadat met de thans gel dende bekendmaking van den wenrmacniDeienisnaoer in den Niederlanden de le den van alle troepenonder- deelen der voormalige Ne- derlandsche weermacht en van alle van deze in de jaren 1939 en 1940 gevormde for maties opgeroepen zyn tot melding en terugvoering tn krijgsgevangenschap, wordt hiermede een laatste oproe ping tot aanmelding uitge vaardigd aan al die personen die zich wegens onbekend heid met hun juiste vredes- onderdeel of op grond van redenen van gezondheid of beroep of ingevolge andere feitelijke verhindering niet gemeld hebben. Deze personen moeten zich in het Wehrmachtslager, Amersfoort, Zonnebloem- straat, telkens tusschen 8 en 12 uur melden als volgt: degenen die geboren zijn in 1924-1915 (inb.) a. t/m. L op 2 Aug. 1943; degenen, die geboren zijn in 1924-1915 (inb.) m. t/m. z. op 3 Aug. 1943; degenen, die geboren zijn in 1914-1904 (inb.) a. t/m. 1. op 5 Aug. 1943: degenen, die geboren zijn in 1914-1904 (inb.) m. t/m. z. op 6 Aug. 1943. Er wordt nogmaals de na druk op gelegd dat ook die genen die van terugvoering in krijgsgevangenschap vrij gesteld zyn t.w. de houders van z.g. „Freistellungsbeschei- nigungen" niet vrijgesteio zijn van aanmeldingsplicht en dat de aan den Wehr. machtbefehlshaber in den Niederlanden of aan een ander Duitsch bureau toege zonden doktersverklaringen geen erkende reden van verontschuldiging vormen. Vrijgesteld van dezen mel dingsplicht zijn slechts: 1. Personen, die zich op 25 Mei 1943 „in Arbeitseinsetz" in Duitschland of in door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevonden; 2. De van terugvoering m krijgsgevangenschap vrijge stelde personen, die de Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden met een uitdrukkelijke goedkeuring aan hun werkgevers vrijge steld heeft van aanmeldings plicht; 3. Personen, die door een bijzonder schrijven van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden van aan melding en terugvoering in krijgsgevangenschap voor- loopig vrijgesteld zyn. Vóór 7 Augustus 1943 moet dus ieder lid van de voor malige Nederlandsche weer macht, die in Mei 1940 in werkelijken miilitalren dienst was, zich op grond van de bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden omtrent terugvoering in krijgsgevan genschap van den 29sten April '43 aangemeld hebben. Degene, die ook van deze laatste aanmaning tot aan melding geen gehoor geeft, wordt ter verantwoording geroepen en moet met de reeds bekend gemaakte strafmaatregelen rekening houden. De aandacht wordt erop gevestigd dat een aantal ieden van de voormalige Ne derlandsche weermacht, die opzettelijk of zonder gegron de verontschuldiging hun aanmeldingsplicht niet na gekomen zijn, reeds gear resteerd en naar „Wehr- machtgefangnisse" overge bracht is, waar zij hun vonnis afwachten. Duitsch oordeel De diploma tieke correspondent van het D.N.B. schrijft: Wie gisteren in de gelegenheid was waar te nemen hoe de be richten uit Rome door de Duit sche openbare meening werden opgenomen, is wel tot de con clusie gekomen, dat de sedert maanden door den vijand met alle middelen van terreur en propaganda gevoerde zenuwoorlog geen succes heeft gehad. Na tuurlijk hebben de Italiaansche gebeurtenissen het Duitsche volk in overgroote meerderheid ver rast. daar de interne gebeurte nissen in Rome in Duitschland even weinig bekend waren, als elders buiten de onmiddellijk daarbij betrokken kringen van Italië. Doch deze verrassing kon niets veranderen aan de door kalme vastbeslotenheid gedragen zelfverzekerdheid, die kenmerkend is voor de houding van het Duit sche volk tegenover alle vraag stukken van dezen oorlog. Dat beteekent niet, dat het de Duit sche openbare meening niet vol komen duidelijk was, dat met het aftreden van Benito Mussolini, die 21 jaar de geschiedenis van het bevriende, verbonden volk heeft geleid, een nieuwe ontwik keling is begonnen. Doch het Duitsche volk van heden is dank zij de politieke scholing, die het sedert tien jaar heeft gehad, zóó gerijpt, dat het zonder overijld oordeel pleegt te staan tegenover ontwikkelingen, die nog gaande zijn. Het verlangt ook niet, dat van bevoegde zijde een definitief oordeel over ontwikkelingen wordt gegeven, alvorens deze ten volle gerijpt zijn. De Duitsche openbare meening neemt allereérst kennis van de feiten die de eerste aan- knoopingspunten geven voor deze nieuwe ontwikkeling. Naast een oproep van den koning-keizer heeft de door Vic tor Emanuel III met de leiding van de regeering belaste maar schalk Badoglio, van wien men ook in Duitschland weet, dat hij als een der eerste en bekwaamste soldaten van zijn land geldt, in zijn proclamatie verklaard, dat de oorlog wordt voortgezet en tot uitdrukking gebracht, dat Italië trouw blijft aan het gegeven woord. Hiervan wordt door het Duitsche volk, dat zich door een gelijkgerichte politiek en door het tegen denzelfden vijand gemeen schappelijk vergoten bloed aan de zijde van het Italiaansche volk geplaatst ziet, en dat zich boven dien door begrip voor de levens rechten van dit Italiaansche volk daarmede verbonden voelt, met voldoening kennis genomen. Het voelt zich daarbij gedragen - en dit is een essentieele en beslis sende factor voor de houding van het Duitsche volk tegenover de huidige gebeurtenissen - door het bewustzijn van zijn kracht en de duidelijke vastbeslotenheid om den hem opgedwongen oorlog onder alle omstandigheden tot een zegevierend einde te voeren. Badoglio's levensloop Maar schalk Pietro Badoglio, de nieuwe Italiaansche regeeringschef en minister-president, is 72 jaren oud. Op 28 December 1871 is hy te Grazzano-Monferato in Pie- mont geboren. Zijn vader was eigenaar van een landgoed en vader van tien kinderen, waar van Pietro het negende. Als 25-jarige heeft Pietro Ba doglio deelgenomen aan den veldtocht in Eritrea en in 1911 aan den Tripolis-oorlog. In den eersten wereldoorlog voerde hy het bevel over het 27ste leger corps bij het tweede leger; later werd hij plaatsvervangende chef van den generalen staf en wel tijdens het Augustus-offensief in 1917. Na het eindigen van den Oostenryksch-Hongaarscnen te genstand voerde Badoglio de Italiaansche delegatie aan bij den in de villa Giusti gesloten wapenstilstand. In 1919 werd hem ad interim het bevel over het geheele leger opgelegd en in November van dat zelfde jaar werd hij benoemd tot chef van den generalen staf. In 1924 ging Badoglio als am bassadeur naar Brazilië, nadat hij eerst in Roemenië was ge weest als buitengewonen gezant van Italië. In 1925 werd Badoglio veldmaarschalk, nadat hij uit Brazilië was teruggekeerd. In December 1928 ging hij als gou verneur van Libye naar Tripolis, waar hij in 1933 werd opgevolgd door luchtmaarschalk Balbo. Hij werd toen weer chef van den grooten generalen staf. In het midden van 1935 werd Badoglio benoemd tot de leider van de operaties in Abessinië die hij als chef van den generalen staf had voorbereid en waarme de eerst generaal De Bono waa belast. Na den veldtocht in Abes sinië werd Badoglio vice-koning van Ethiopië en benoemd tot „hertog van Addis Abeba". Op 8 December 1940 is de maarschalk als chef van den generalen staf afgetreden.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1