uiringen voor. de Waffen-S.S. Legioen en de Landwacht ie Jaargang Vrijdag 23 Jali 1943 No. 25555 BUITENLAND Dr. Göbbels over de militaire situatie.' De stem der S.S. Geiukwensch van den Landwacht Nederland. Führer aan den Rijkscommissaris. RECHTZAKEN VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN m het Oostelijke front De p. -correspondent te Berlijn it: >t centrum van den grooten eriaalslag in het Oosten kristal- rt zich steeds meer in het ge-, rondom Orel, waar de bolsje- en alles riskeeren om door de sche linies heen te breken, e troepen van maarschalk Ti- jenko vallen op het oogenblik alleen uit het Noorden en uit Oosten aan, doch sedert gis- n ook uit het Zuiden, alwaar >ver een breed front tegen de sche linies optrekken. De sche troepen moesten op ge punten eerst onder den ge- ligen druk der aanvallende ewisten uitwijken, doch in den i van den dag, toen een groot van het vijandelijke materiaal lietigd was, konden de oor- inkeHjke stellingen worden Dverd. Evenals in de andere oren leden de bolsjewisten ook weer zware bloedige verliezen. In verband met dezen gang van wijst men in Duitsche mili- e kringen nogmaals op het rtvarende en bedriegelijke van erichtgeving op militair gebied bolsjewisten, die plaatsnamen nen en terreinwinsten opge- welke een volkomen onjuiste retelling van den stand van »n geven. Volgens Berlijn noe- de bolsjewisten regelmatig ,tsen, welke zij zeggen veroverd ebben die op zijn hoogst slechts ;le uren in him bezit zijn ge- st om daarna weer verloren te Dikwijls gebeurt het ook, zij plaatsnamen noemen, waar iluut niet gevochten wordt, ize berichten worden door de ewisten gelanceerd, met het de Duitsche legerleiding op verkeerd spoor te brengen, werkelijkheid hebben de n van Timosjenko en Roko- i slechts uiteraard een uiterst terreinwinst behaald, wel ke een vergelijking met het ge weld van den bolsjeWistischen stormloop niet kan doorstaan. De Duitsche troepen beheer- schen de situatie aan het Oostelijk front volkomen, zoo verklaart men te Berlijn. DE MASSAGRAVEN TE WIN- N1TZA Relaas van dr. Ter Poorten Op de dagelijksche persconferentie heeft dr. F. H. ter Poorten, prosector aan het patho- logisch-anatomisch instituut van de universiteit te Amsterdam, een van de Europeesche geleerden die deel uitmaakten van de internatio nale commissie, welke de massa graven te Winnitza aan een onder zoek heeft onderworpen, het relaas van zijn bevindingen ge daan. Elf verschillende landen buiten Duitechland, waren door de Duit sche regeering uitgenoodigd een onderzoek in te stellen naar de doodsoorzaak. De vertegenwoor digde landen waren: België, Bul garije, Finland, Frankrijk, Italië, Kroatië, Nederland, Roemenië, Zweden, Slowakije en Hongarije. Wij zijn ongeveer twee dagen in Winnitza geweest, aldus dr. Ter Poorten en het bleek ons, dat het onderzoek, dat onder leiding stond van prof. dr. Schrader, reeds se- dert Mei aan den gang was. Wij hebben kunnen vaststellen, dat de lijken uit deze graven bijna alle die van mannen waren en voor- namelijk«van mannen van rijperen leeftijd. De lijken waren voor het meerendeel niet meer zoo goed geconserveerd en men moest bij het bepalen van den leeftijd in hoofdzaak afgaan op den toestand van het gebit. Zij waren gekleed in een costuum, dat overeenkomt met dat wat de boerenarbeiders en de fabrieksarbeiders in die omge ving dragen en hét waren dus bijna aften menschen uit den lageren stand. Naar de kleeding te oordeelen behoorden zij verder allen tot de Oekrainsche bevol king. De lijken hadden de handen op den rug gebonden en bij het onze Vrijwilligers. De mannen zijn goede kameraden met honden SS PK-Aitscadt-O-H-P m et SB. Ersatzkommando Nle- ande deelt mede: ederlanders van arisch bloed, -n leeftijd van 17—45 jaar gehuwden), die lichamelijk vei__als geestelijk goed ontwik- zün en zich geheel kunnep aan de eischen, die de op- hun stelt, kunnen zich bij enoemde adressen vervoegen, Einde gekeurd te worden. Bij onderzoekingen worden ook '^gevraagde inlichtingen ver met betrekking tot de ver- der familieleden, duur der ig, extra levensmiddelen de familieleden enz. - aandacht wordt er op ge- =d dat voor de vrijwilligers, bepaalde redenen in Ne- tooeten blijven, de moge lijkheid bestaat, hun, dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het wachtbataljon in Amers foort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 Jaar, die aanmeldingsplichtlg zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 24.7.43 9—13.00 u. Utrecht. N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 914.00 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 26.7.43 9—14.00 u. Den Haag, café Den Hout, Bezuldenhoutscheweg In een artikel van dr. Göbbels in Das Reich constateert de mi nister, naar aanleiding van de gevechtshandelingen aan het Oostelijke front en op Sicilië, dat de internationale spanning, welke de vijand door een grootscheep- sche zenuwcampagne nog kunst matig verhoogd had, gebroken is. Europa, aldus dr. Göbbels, is aangetreden voor den beslissenden strijd. Wat dat beteekent, zullen onze tegenstanders te zijner, tijd ondervinden fn een omvang, die hun allesbehalve welkom zal zijn. Wij zien de verdere ontwikkeling met gerustheid tegemoet. Zooals wü ons niet van de wijs hebben laten brengen door den zenuw oorlog van den vijand in'de afge- loopen weken en maanden, zoo laten wij ons thans niet uit het veld slaan door den stormloop zij ner wapenen. Wij zitten aan den langsten arm van den hefboom, wy hebben de panden voor de overwinning in handen, niet de tegenpartij. Wat dat zeggen wil, zal ons pas in het verdere verloop der oorlogsoperaties volkomen dui delijk worden. Al rftet al is de vijand er in ge slaagd, psychologisch terrein te winnen, doch militair is er niet veel veranderd. In elk geval mee- nen wij te mogen aannemen, dat de Engelschen, als zij de panden, waarover wij beschikken, zelf in handen hadden, niet in het minst zouden twijfelen aan hun latere, definitieve overwinning. Waaruit weer moet worden geconcludeerd, dat hun spreek- en schrijfveld- tocht tegen ons zuiver agitatie is, er op berekend, de wereldmeening voor de zaak van den vijand to winnen en ons het spoor bijster te doen worden ten aanzien van onze eigen zaak. De minister constateert, dat een dergelijk pogen kansloos is en ver klaart dat het vaste, onwrikbare geloof der Duitschers in de over winning niet slechts op gevoels- factoren, maar ook op zakelijke factoren berust. Natuurlijk ver heugt het de Engelschen en Ame rikanen nu, dat zij door hun inval op Sicilië een eerste bescheiden afbetaling kunnen doen op de sedert jaren afgelegde belofte van het z.g. tweede front. Wij weten, aldus vervolgt dr. Göbbels, dat de vijand sinds het begin van den oorlog successen van den tweeden rang opmaakt als overwinningen, <3ie den oorlog beslissen. Dat komt, doordat hij overwinningen van formaat nog niet heeft bevochten en vermoedelijk ook in dezen oor log niet zal behalen. Zoowel in het Oosten als in het Zuiden kunnen wij de verdere ontwikke- Luistert op Zondag 25 Juli van 11.30 tot 11.45 uur over den zender Hilversum 1, op golf lengte 415 meter, naar De stem der SS. Uitgezonden wordt een vraaggesprek met den stafcher van de Germaansche SS in Nederland over het onderwerp: Begunstigende leden. ling dus met gerustheid tegemoet zien. Zij plaatst de oorlogvoering der spilmogendheden niet voor een onoplosbaar dilemma. Wij zijn aan het einde van het vierde oorlogsjaar. De tegenpartij tracht wanhopig in te halen en door randsuccessen te compensee- ren, wat wij in de eerste drie oor logsjaren hebben gewonnen aan beslissende successen. Hier of daar mogen wij tijdelijk zekere tegen slagen' hebben,, maar wat wij moe ten behouden om den oorlog te winnen, dat zullen wij behouden. De vijand triomfeert te vroeg. Wij staan sterk op den grondslag van ons recht, maar ook op dien van onze militaire macht. Daaraan wordt ook door de luidruchtige vijandelijke agitatie niets veran derd. Die was even luidruchtig na Duinkerken en thans bestaat er voor deze grootspraak maar weinig meer reden dan toen. (D.N.B.). onderzoek bleek verder, dat zij een schotwond vertoonden in den nek. Ruim de helft had echter twee, sommige zelfs drie tot vier schot wonden in den nek, toegebracht met een looden kogel van 6 mm. kaliber. Het was blijkbaar een zeer zwak wapen, want in de meeste gevallen werd het projectiel nog teruggevonden in het hoofd. Ken merkend was, dat de plaats in den nek tamelijk laag was gelegen en dat de kogel in de meeste gevallen de hersenen niet had geraakt. Hieraan is het misschien te wijten, zoo zeide dr. ter Poorten, dat meer dan de helft van de lijken twee of meer schotwonden vertoonde. Bij het onderzoek hebben wij ver der kunnen vaststellen, dat ver schillende lijken een verbrijzelden schedel of een verbrijzelde onder- ak hadden. Men mag aannemen, dat deze geweldpleging nog tijdens het leven is geschied. De klei waarin deze menschen begraven waren is tamelijk vast. In één ge val hebben wij echter in den slok darm deze klei aangetroffen en dit wijst erop. dat deze persoon nog bij leven klei naar «binnen heeft gekregen. Er zijn drie vrouwen lijken opgegraven, maar prof. Schrader vertelde, dat er nog ver scheidene andere lagen. De vroü- wenlijken, die tijdens onze aan wezigheid werden opgegraven, zoo besloot dr. ter Poorten zijn uiteen- tring, hadden de handen onge bonden. doch waren geheel ont kleed. Verder hadden deze lijken 1 echter dezelfde verwondingen. Paus hervat audiënties Paus Pius XII heeft gisteren voor het eerst na den luchtaanval op Rome weder audiënties verleend. Deze worden echter voorloopig tot de allerbelangrijkste beperkt. (D.N.B.) l De geallieerde vlootverliezen Van 1 tot 21 Juli hebben de Duitsch-Italiaansche vlootstrijd- krachten in de Middellandsche Zee een kruiser, 8 torpedojagers en 2 duikbooten tot zinken gebracht en ernstige schade toegebracht aan 17 kruisers en 4 torpedojagers met een totale waterverplaatsing van 168.000 ton. (Stefani). De luchtaanval op Grossetto Omtrent den in het Italiaansche weermachtbericht gemelden lucht aanval op Grosseto meldt de Tri- buna, dat de vijand zijn bommen op de woonwijken heeft neèrge- worpen. 0.m. werd een kinder tehuis volkomen vernield. Het weeshuis en het stedelijk zieken huis werden zwaar beschadigd. Van de St. Josephkerk werd het dak door een vijandelijken bom gedeeltelijk vernield. In totaal werden 30 woonhuizen vernield en ongeveer 50 min of meer zwaar beschadigd. (D.N.B.) De Führer heeft den Rijkscom missaris voor het bezette Neder- landsche gebied, dr. Seyss-In- quart, ter gelegenheid van zijn verjaardag gisteren het volgende telegram gezonden: Ontvangt op VXr verjaardag van heden mijn hartelijkste ge- lukwenschen. ADOLF HITLER. Ook de Rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche Rijk heeft een in hartelijke bewoordingen gesteld gelukwenschtelegram aan den Rijkscommissaris gezonden. De spoorwegdiefstallen te Gro ningen Een complot van negen personen, ^.llen werkzaam bij de Nederlandsche Spoorwegen,"^ stond te Groningen terecht, dat op groo- te schaal in April en Mei verschil lende goederen liet verdwijnen. De hoofddader' was Jacob K. uit Gro ningen, gedetineerd, op wien bij zijn arre tatie een bedratr van f. 39.500.werd gevonden. De staf van negen medewerkers in de goe derenloods der spoorwegen kreeg een aandeel in den buit. De hoofd getuige. de adjunctchef der a poor- wegrecherehe, de heer J. Dill uit Zeist, deelde o.m. mede, dat de spoorwegen in totaal ruim f. 31.000 aan schadevergoeding hebben be taald voor verdwenen goederen. De schade voor de spoorwegen be draagt meer dan f. 60.000.Be klaagde K. was veertien jaar bij de spoorwegen werkzaam. Deze legde een volledige bekentenis af. Aan de diefstallen heeft hij persoonlijk pl.m. f. 12.000.Verdiend. Na het verhoor van verschillende 'getuigen eisc'hte de officier tegen beklaagde 2 jaar gevangenisstraf. Tegen twee andere verdachten den 27-jarigen G. K., te Groningen, en den 37- jarigen Jèlke W. te Groningen, eischte de officier resp. acht en tien maanden. Tegen den 38-jari- gen Hobbe S., te Groningen, een jaar gevangenisstraf. Voorts eisch te de officier tegen Jacob P. te Groningen, die ook een ruim aan deel ln dé winst heeft genoten, tien maande^ gevangenisstraf. Thans moeten nog vier verdachten, terecht staan. De uitspraak is be paald op 29 Juli. Haar man vermoord Voor de Haarlemsche rechtbank stond de 34-jarlge vrouw G. P. van Rijn uit Zwanenburg, gemeente Haarlem mermeer, terecht, verdacht van moord op haar man, den grond werker D. de Haan. De vrouw was door een huwelijksadvertentie met De Haan ln kennis gekomen en op 14 Maart jl. met hem getrouwd. Ruim drie weken later kocht zij bij een drogisterij een ons arseni cum, zoogenaamd om ratten te verdelgen. ZIJ deed een hoeveel heid hiervan ln het eten van haar /man, die daarna slechts over buik pijn klaagde. Den volgenden dag mengde de vrouw een grootere do- Op 20-4tthuari 1940 zei Winston Churchill in een rede voor de En- sche radio: „Vele illusies over sovjet-Rus land zijn in deze weinige weken van hevigen strijd in het Noorden verstoord geworden. Iedereen kan zien hoe het communisme de ziel van het volk besmet en verteert, hoehet de menschen verdorven en hongerig maakt in vredestijd en erbarmelijk in den oorlog. De slavernij van het bolsjewisme is erger dan de dood". Nederlanders, deze zelfde Win ston Churchill strijdt heden zij aan zij met de bolsjewistische Aziatische macht onder joodsche leiding, die zich tot doel heeft ge steld de vernietiging van de ge zamenlijke Europeesche statenge meenschap en van alle Europee sche en vooral Germaansche waarden. Daarom luidt het gebod van dit oogenblik Zet uw bezwaren op zij en treedt toe tot de LANDWACHT NEDERLAND. van hedenavond 22 uur tot morgenochtend 5.30 uur De maan kwam'heden op te 0.34 uur en ging onder te 13.22 uur. sis van het vergif door de pap. Na het nuttigen hiervan werd de man ernstig ziek en op doktersadvies naar een ziekenhuis ln Haarlem overgebracht, waar men hem. op vermoeden van een maag perfora tie, opereerde Kort daarna over leed hij. De sectie wees uit, dat de man met arsenicum was ver giftigd. De politie, die hierop in de zaak werd gemengd, vond in de woning in Zwanenburg een fleschje met het gevaarlijke ver gif, dat op zolder verborgen was. Bij haar verhoor bekende de vrouw dat zij dit had gebruikt om haar man van het leven te berooven aangezien het huwelijk voor haar een desillusie was geworden. Een psychiater verklaarde, dat de vrouw een debiele hysterica is, die zich volkomen bewust is van het feite lijke van haar daad, maar den om vang daarvan niet beseft. De offi cier van justitie nam aan dat de vrouw met voorbedachten rade te werk Is gegaan, zoodat hier sprake is van moord. Hij had levenslang willen eischen. doch, omdat de vrouw verminderd toerekenings vatbaar is, vroeg hij twaalf jaar" gevangenisstraf met daarna ter be schikkingstelling van de regeering. De rechtbank zal op 5 Auguatw* uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1