[euringen voor de Waffen-S.S. i\ Legioen en de Landwacht Isle Jaargang Donderdag 22 Juli 1943 No. 25554 BUITENLAND De ontmoeting FührerDuce Het bombardement van Rome. VERDUISTEREN: Waar van offioieele Italiaansche de wordt verklaard, heeft het rte communiqué over de ont- aeting tusschen den Duce en den ihrer, waarin medegedeeld werd, t uitsluitend militaire kwesties sproken werden, alle propagan- manoeuvres van den vijand te t gedaan. Het geeft, aldus de ficieele mededeeling, een duide- antwoord op de Angelsaksische gingen om voor zuiver politieke deinden te speculeeren met de ,n den gang zijnde militaire eraties. De standvastige houding in het Duitsche en het Italiaan- re volk tegenover de tetreur- nvallen van den vijand bewijst erigens, dat deze poging ver- efsch is. De Italiaansche bevol- ng en vooral de inwoners van jme hebben, evenals de bevol- ag van Duitschland, getoond den 1 tot tegenstand en strijd te be ten. Tijdens de ontmoeting van ice en Führer werd de militaire ;stand aan de oorlogstooneelen nde Middellandsche Zee en aan iet Russische front, waar de vij andelijke massa's hun aanvallen p het verdedigingsfront van Siropa ontketenen, in al zijn bij - «nderheden en ontwikkelingen esproken. Beide staatslieden ben in hun hoedanigheid van ierste bevelhebbers van de dkrachten der Spilmogendhe- beraadslaagd over de maat- :elen, welke met het oog op de beide fronten gaande zijnde echten noodzakelijk zijn. Deze .de fronten worden door de Ipilmogendheden beschouwd als 'an elkander afhankelijk en voor iet lot van alle Europeesche vol- van vitaal belang. Op grond een realistisch en objectief rzoek van den toestand werd zoodanige tegenmaatregelen loten. (D.N.B.). militaire toestand, e militaire correspondent het D.N.B. noemt den toe rt aan het Oostelijk front aonnair. Rijkscommissaris, Rijksminister dr. Seyss-lnquart, bereikt heden den leeftijd van 51 jaar. (C. N. F. J. Zeylemaker, Pax m.) Hij schrijft: „In geen der sec toren, waarop de sovjets sedert het begin van hun groote zomer- offensief stormloopen, is het in den loop van den vorigen dag tot een verandering der po sities gekomen. Het grootste ge wicht van de Sovjet-Russische onze Vrijwilligers. Voorzien van „müggenmaskars* trekken jongens voorzichtig door het moeras den vijand tegemoet SS PK-Piitsch- Ö-H-P m let S.S. Ersatzkommando Nie- llande deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, den leeftijd van 1745 jaar c gehuwden), die lichamelijk vel als geestelijk goed ontwik zijn en zich geheel kunnen Jen aan de eischen, die de op- rnng hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vervoegen, einde gekeurd te worden. Bij onderzoekingen worden ook gevraagde inlichtingen ver- ekt met betrekking tot de ver sing der familieleden, duur der piding, extra levensmiddelen de familieleden enz. i aandacht wordt er op ge bigd dat voor de vrijwüligers, L onf bepaalde redenen in Ne- Wand moeten blijven, de moge- ^feid bestaat, hun dienst te. doen bij de Landwacht Nederland of bij het wachtbataljon in Amers foort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 23.7.43 914.00 u. Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 9—13.00 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 914.00 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 26.7.43 9—14.00 u. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg inspanning drukt nog steeds op de Duitsche frontboog van Orel. Het is moeilijk ook maar eenigs- zins nauwkeurige aanduidingen omtrent bewegingen en tegenbe wegingen op de gebruikelijke landkaarten aan te brengen, omdat er in dit gebied geen ste den of grootere plaatsen liggen en het noemen van plaatsnamen slechts een zeer" vaag" beeld .van den feitelijken toestand kan ge ven. Men laat echter niet daar om alleen aan de sovjets over, in hun frontberichten plaatsna men te noemen, doch heeft aan Duitsche zijde nog een aantal andere redenen, welke samen hangen met de aan den gang zijnde tegenbewegingen. Daarom beperkt het Duitsche weermacht bericht zich ook tot den korten zin, dat ten Oosten en ten Noorden van Orel de zware af- weerslag voortgang vindt. Men vergist zich echter wel niet, wan neer men aanneemt, dat het Sovjet-Russische punt, dat het verst naar het Westen uit springt, Mzensk is. De afloop van den strijd van gisteren moet overigens als een nieuw bewijs worden beschouwd, dat de Duitsche legerleiding slij tage bij den tegenstander wenscht te veroorzaken. De sov jets voeren reserves na reserves aan tot aanvulling van hun ten deele sterk gedecimeerde forma ties. zoowel aan de Mioes en aan de Midden-Donetz als in het ge bied van Orel. Zij doen aldus, wat als het doel van de Duitsche leiding kan worden beschouwd: zij brengen hl hun offensieve krachten in beweging en stellen ze dus aan slijtage bleot. Bij het nastreven van een dergelijk doel speelt het voor het succes geen rol, of hier of daar door de af werende eenheden elastisch af stand gedaan wordt van bepaal de gebiedsstrooken, wanneer dit den aanvaller met het oog op de totale plannen in tactisch on gunstiger positie brengt.' Zeer leerrijk was de gisteren mislukte Sovjet-Russische lan dingspoging "aan de Noordkust van Noorwegen nabij Vardoe. De volledige ineenstorting van deze vijandelijke onderneming reeds in het eerste stadium van zijn aanval bewijst, naar de meening van Duitsche militairen, in wel- El DSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „Voorwaarts,- Christelijke Soldaten" PAUSELIJK PROTEST Aan boord van het schip, waarop Roosevelt en Churchill het Atlantische handvest be spraken, werd het lied „Voor waarts christelijke Soldaten" ge zongen. En thans hebben zij be vel gegeven Rome te bombar deeren. In de toonaangevende Vati- caansche kringen wordt beves tigd, dat Paus Pius XII onmid dellijk na het bombardement van Rome een- officieel protest heeft gericht tot de regeeringen te Washington en Londen. De boodschap werd lafigs di- plomatieken weg aan beide regeeringen overhandigd. Een officieels^ publicatie van het pro test van het Vaticaan wordt echter niet verwacht, daar men eerst de antwoorden van beide regeeringen WU afwachten. Het principieel reeds genomen besluit van defl Paus om in ge val van een nieuw bombarde ment van Rome zijn zetel te verplaatsen naar de binnenstad in een van de paleizen die vol gens het Vérdrag van Lateranen exterritorialiteit genieten, blijft gehandhaafd. Een nieuw bom bardement van Rome zou, na het plechtige protest van den Paus, zoo verklaart men in Va- ticaansche kringen, beschouwd worden als een onmiddellijk te gen den persoon van den Paus gerichte daad. In een brief, dien Paus Pius heeft gericht aan zijn vicaris- generaal in Rome, kardinaal Marchetti Selraggiani, schrijft hij dat dit oogenblik voor hem een „uur van bijzondere bitterheid" is. De Paus herinnert aan de tal rijke pogingen, die hij heeft ge daan, opdat „zelfs tijdens de botsing der wapens vermeden zou worden, dat de gevoelens en grondbeginselen der menschelijk heid volledig verstikt zouden worden door de hartstochten". Voorts herinnert de Paus aan hffet „strenge oordeel", dat de toekomstige generaties zullen vellen over hen, die alles ver nield heben, wat ijverzuchtig be hoed en bewaard moest worden, omdat het de rijkdom en schit tering van de geheele mensch- heid en den vooruitgang der vol ken vormt". Daarom heeft hij in zijn eigenschap van bisschop van Rome alles gedaan, wat in zijn vermogen ligt om deze stad te behoeden voor de verschrikkin gen en schade der bombarde menten. Rome is niet alleen de heilige stad van Katholicisme, maar ook de stad der geboorte plaatsen van het Christendom. Het is hetzelfde Rome, welks stedelijk gebied bebouwd Is met ke mate ook de Noorsche kust tot in de afgelegenste plaatsen gereed is voor den afweer. Op Sicilië is de poging van den vijand de vlakte van Cata nia aan de Westzijde te over vleugelen en daarbij de in het gebied van Enna staande DuitschItaliaansche eenheden te omsingelen, door cte schitte rende tactische manoeuvre van' de Spiltroepen mislukt. Dat Enna daarbij werd ontruimd, lag in het plan van de bewegingen om. zich van den vijand los te maken en zal den vijand wel niet het door hem verwachte voordeel brengen. IntussGhen gaan de gevechtenom Catania met onverminderde hevigheid voort. Duitsch-Italiaanschë te genaanvallen verhinderden ieder operatief succes van den vijand, zij dwongen dezen opnieuw, niet onaanzienlijke' strijdkrachten aan te voeren. Luchtmaeht en marine zorgen ervoor, dat de aderlating van de Britsche ma rine- en koopvaardij tonnage on afgebroken voortgaat". gebouwen der Romeinsche curia en talrijke Pauselijke instellin gen en inrichtingen, met inter nationale instellingen en scho len, die tot het Vaticaan behoo- ren, met ontelbare gewijde plaat sen, „Zonder te - rekenen onze grootsche patriarchale kerken, talrijke bibliotheken en werken der grootste geesten der beel dende kunsten. Het is het Rome, waarheen „zoo vele mensclien uit de geheele wereld een pel grimstocht ondernemen om niet alleen het geloof, maar ook de antieke wijsheid te leeren". Voortgaande schrijft de Paus: ,maar bovendien ligt bijna in het centrum van Rome en daarmede in den kring der gevaren van de luchtaanvallen onze Vaticaansche stad, een onafhankelijke en neu trale staat, die geloofs- en kunst schatten van onmetelijke waarde en een erfenis huisvest, welke niet slechts den apostolischen stoel, maar de geheele katholieke wereld, heilig is. Wy hebben duidelijk en herhaalde malen er op gewezen, door terecht het gevoel van men- schelijke waardigheid en Christe lijke cultuur de bescherming van Rome aan te bevelen. Ons leek de hoop veroorloofd, dat het belang van zoo doorslag gevende motie ven, het gezag, dat wij genieten, de algemeéne erkenning van onze superieure onpartijdigheid en het inzicht in onze voortdurende en uitgebreide welvaartsactiviteit ten bate van allen zonder onderscheid van nationaliteit en geloof ons naast zoo vèel bitterheid ten min ste de troost geschonken zouden hebben bij beide oorlogvoerende partijen een gunstige ontvangst van onze stappen ten gunste van Rome te vinden. Maar, helaas, onze zoo verstandige hoop werd te leurgesteld. Wat wij gevreesd had den, is gebeurd, en wat wij voor zien hadden, is thans treurige werkelijkheid, want een der be roemdste Romeinsche basilieken, die van San Lorenzo, die door alle katholieken wegens de herinne ring aan den antieken tijd, die zij oproept en wegens het edele graf monument van onzen voorganger Pius IX hoog vereerd werd, ligt nu voor het grootste deel in puin". De Paus verklaart het derhalve zijn plicht opnieuw zijn stem te verheffen ter .bescherming van de hoogste waarden, die de mensch- heid en het Christendom sieren". Zijn woord, dat uit een .gewond hart" komt, wü niet prikkelen tot wrok of haat. maar een dringend beroep zijn, dat zich richt tot de gevoelens en het begrip voor de „heilige bestemming van Rome" en tot de „menscheliikheid en Christelijke naastenliefde". (D.N.B.), Van hedenavond 22 uur tot morgenochtend 5.30 uur De maan kwam hedennacht op te 0.09 uur en ging .onder te 12.05 uur. Het offer v£n den Duitschen middenstand De Duitsche rijks minister van economische zaken en de rijksminister van voedsel voorziening en landbouw hebben den bevoegden instanties opdracht gegeven, de stopzettingsactie in handel, handwerk, vreemdelingen verkeer en andere takken van be drijf tot een einde te brengen. In ditverband wordt van officieele zijde nog verklaard: In het kader der stopzettings actie heeft ook de Duitsche mid denstand zijn bijzondere bijdrage voor de concentratie van alle krachten op de overwinning gele verd. Het offer aan stoffelijke en ideeele goederen, dat voor de be trokkenen daaraan verbonden was, was zwaar. De rijksregeering moest den middenstand dat offer opleg gen, omdat de oorlogvoering de mobilisatie van alle reserves ge biedend eischte. Beslissend was daarbij, dat in zeer korten tijd zeer groote resultaten behaald zijn. Uit den aard der zaak konden hardheden daarbij niet altijd wor den vermeden. Met dankbare

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1