.UCHTAANVAL OP ROME Sovjet-zomeroüensief begonnen iagd0 Jaargang Dinsdag 20 Juli 1943 No. 25552 TALIAANSCH [iRMACHTBERICHT Felle slag woedt. BINNENLAND Dwaze Fantasie VERDUISTEREN rs (st. rerds) Wa >UC wer rschj »rt< ,ar j EIDSCHaa DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ?en| taliaansche weermachtbe- n gisteren luidt: Sicilië zijn herhaaldelijk lijke aanvallen afgeslagen, loop van de gevechten der dagen heeft zich de Livor- ;ie door haar dappere hou- zonder onderscheiden, ers bommenwerpers en svliegtuigen der spil, die de •ijakrachten steunden, heb- andelyke troepen en con ies voertuigen doeltreffend allen. Tijdens deze gevech- •den vier vijandelijke vlieg- ten val gebracht. n loop van operaties over- des nachts van de Itali- _.e eri Duitsche luchtstrijd- öen werden de vtfandelijke ,„hepvaart nieuwe verliezen toe- „„Scht. Een schip van 12.000 KBIdat met munitie was geladen, door een onzer torpedovlieg- :n getroffen en opgeblazen, are kruiser en een schip "'middelmatige grootte werden d lieens door torpedo's getroffen, :e door onze vliegtuigen waren 5RSj$eerd. Een onzer verken ningsvliegtuigen hepft boven Sar- een bommenwerper vernield, 'aandagochtend hebben vijan- ingjkej formaties vliegers talrijke Pjimen op Rome geworpen. De J|(i|tane schade wordt op het Vi.:;nblik nagegaan. 5ffstorfle heeft zijn eersten lucht- >].val beleefd. Maandagmorgen - na 11 uur loeiden de sirenes es middags even na 2 uur eer het signaal „veilig" ge- In hoofdzaak werden doe- ,n den rand der stad met 0/pd- en brisantbommen aange ven. Dat het daarbij in het ge- et overwegend om militaire n ging, blijkt uit de eerste bladen afgedrukte lijst van ichte verwoestingen. Hoofd- ik werden getroffen gebou- der polikliniek en der univer- ijk, voorts huizenblokken een volksbuurt en tenslotte oote Romeinsche kerkhof en vlak daarnaast gelegen be- mde basiliek van San Lorenzo, ïl, brnamelijk de verwoestingen op kerkhof en in de basiliek, die kjdenk',vaardig is uit kunsthisto- 'blij en geschiedkundig oogpunt, r zwaar. De overigens aan- schade is nog niet te n. De aanval werd in een golven uitgevoerd, waarvan ste bijzonder krachtig was. olking gedroeg zich tijdens den aanval voorbeeldig en fde de grootste kalmte. Ook luchtbeschermings- eiropruim- ïnsten. die voor het eerst te Lj 'me practisch werk moesteij. ver in, hielden zich voorbeeldig, vaar nemingen .toonen aan, oor alle instanties stelsel- en met de grootste kalmte etreden bij het blusschen der Ben en bij het opruimings- liomale d'Italia schrijft nog: poel van dep bommenlast tm de eerste plaats dewoon- i tusschen de Porte Mag- i en de Porta Tiburtina, waar orme huurwoningen duizen- Romeinsche werklieden wo- Jok te Rome zijn weer ker- Redenkteekenen en kerkhoven jde aanvallers ten offer ge- en er werden vele woon- i verwoest. De oude, eerbied ige basiliek van San Lorenzo de vierde eeuw door keizer intijn gebouwd werd en de van vier pausen ievat, is est. 'test van den Paus In gelichte Vaticaansche krin- erluidt, dat de Paus een persoonlijk protest zal zen- ai Churchill en Roosevelt s den bomaanval op de ba- van San Lorenzo. meldt het D.N.B.: ff-hs was tijdens den bom- anvai kalm en vol vertrouwen in Jn appartementen gebleven. Toen WFrolann was afgeloopen, ver- «M hij mlichtingen omtrent de door den aanval aangerichte'scha de. Toen hij vernam, dat verschei dene instituten en een groot aan tal woonhuizen vernield waren, was hij diep bewogen. Bijzonder smartelijk trof hem de tijding, dat verscheidene bommen de basiliek San Lorenzo hadden getroffen en vernietigd. Hij besloot onmiddellijk zich daar heen te begeven. Om 18 uur verliet hij Vaticaanstad, slechts vergezeld door mgr. Mon- tini van het staatssecretariaat. Niemand was van zijn besluit in kennis gesteld. Op het groote plein 'voor het kerkhof Campo Veraco stond een groote menschenmehigte, die den Paus onmiddellijk herkende, het geen tot aandoenlijk eerbetoon aanleiding gaf. De Paus bleef eenigen tijd blootshoofds, merk baar aangedaan, voor de ruïnes van de basiliek staan. Van wat eens de basiliek was, is niets meer over. De zuilenhal is vernield. Alle zuilen zijn, op twee na, Ingestort. De schilderijen van Francescini, de begrafenis van den Heiligen Stefanus en van Lauren- tius voorstellende, zijn vernietigd. Het altaar van den Paus en het marmeren baldakijn, dat in 1148 is gebouwd, liepen groote schade op. Het orgel is geheel vernield. De triumfboog met het oude mo zaïek, voorstellende Christus, St. Pieter, St. Paulus, Sint Laurentius en andere heiligen, is eveneens ernstig getroffen. Van de drie kerkbeuken is geen spoor meer over. De kansels uit de twaalfde eeuw zijn vernield. Het graf van Pius IX is onbeschadigd gebleven. Daarentegen is het allerheiligste wel beschadigd. De monstrans niet. De kapellen en de sacristie zijn vernield. Volgens verklaringen van de paters Capucijners, aan wier hoede de basiliek is toever trouwd, is de vernieling van de basiliek niet te wijten aan een blindelings uitgeworpen bom, daar de vliegtuigen verscheidene malen over de kerk hebben gevlogen en eenigef bommen hebben geworpen. De Paus nam alle schade in oogenschouw. Bij zijn vertrek gaf hij de menigte den apostolischen zegen. Alvorens naar het Vaticaan terug te keeren reed de Paus door de dichtbevolkte wijken der stad, waar de bommen de meeste scha de hebben aangericht. Ook daar zegende hij de menigte. Onmiddellijk na afloop van den vijandelijken aanval op Rome heb ben ook de "koning-keizer, Victor Emanuel en zijn echtgenoote een bezoek gebracht aan de getroffen wijken van de stad. Daarna begaf zich de koningin naar de zieken huizen, waar de gewonden warerr heen gebracht. De „Deutsche Allgemeine Zei- tung" schrijft: Het feit wan dezen aanvaltreft niet slechts Italië, doch is als een vuistslag in het gezicht van de cultuurwereld van het avondland. Ook van Vaticaan sche zijde is reeds vaak erop ge wezen, dat elk bombardement van •de stad Rome onvervangbare mo numenten der geschiedenis en unieke cultuurwerken moet treffen. De „Voelkischer Beobachter" herinnert aan de jongste vernie lingsdaden van de Anglö-Ameri- kaansche luchtmacht in Aken, Keulen, Napels en Palermo en vergelijkt daarmede het ook van neutrale zijde erkende ontzien van de Fransche kathedralen door de Duitschers tijdens den veldtocht in het Westen hoewel deze kerken, in tegenstelling met de thans ver woeste Duitsche en Italiaansche godshuizen, vaak midden in de gevechtslinie stonden. Wanneer ooit de joodsche oorsprong en het joodsche karakter van dezen oor log duidelijk is geworden, dan wel door deze methode van vernieling van alles wat het jodendom van oudsher vreemd is gebleven en vreemd zal blijven voor alle tijden. Ook deze misdaad zal gewroken worden, zoo besluit het blad. Wij vergeten niets. Eens zal men in Engeland met schrik denken aan Keulen en Rome, aan Aken en Napels. (D.N.B.). Amerikaansche vliegers hebben een terreuraasva! op Amsterdam gericht. De burgerbevolking leed aanzienlijke verllezeoi o.m. werden vele woon huizen, -een kerk en een klooster vernield. Talrijke vrouwen, kinderen en religieuzen bevonden zich onder de slachtoffers CNF-M-Pax m De militaire correspondent van het D.N.B. constateert in een be schouwing over den militairen toestand, dat het door de Duit sche legerleiding verwachte sov- jetzomeroffensief thans op dreef gekomen is en dat op 't oogen- blik de tot dasver grootste af- weëtslag in het Oosten woedt. Hij vervolgt om.: Sinds ongeveer 48 uur bevindt zich het geheele Oostelijke front van het Koeban-bruggehoofd tót den Wolchof en Leningrad toe, in strijd. Het zomerofïensief van de sovjets, uitgelokt door den Duitschen aanval in een der voornaamste opmarsch-gebieden van de bolsjewieken, is begonnen. Met een gebruik van oorlogs materiaal, zooals tot dusver aan beide zijden ook tijdens de groot ste veldslagen aan het Oostelijke front nog nooit is waargenomen, woedt er een geweldige afweer- slag aan de Mioes en aan de Midden-Donetz, alsmede ten noorden van Orel. Het vijandelijke offensief bij Koersk daarentegen schijnt, "als. gevolg van de Duitsche voor zorgsactie in dit gebied van be gin Juli, nu aan sterkte verloren te hebben, Nu Wordt pas in vol len omvang de beteekenis duide lijk van den bij voorzorg onder nomen tegenaanval, waartoe de opperste Duitsche legerleiding bevel gegeven had. De vernieti ging van 4964 sovjet-pantserwa gens, van 2310 sovjet-kanonnen en van meer dan 2000 sovjet vliegtuigen sinds den 5en Juli, beteekent voor den vijand een niet onaanzienlijk verlies aan of fensieve kracht, waaruit tevens het ondubbelzinnige succes blijkt van de Duitsche legerleiding. De hoofdrichting van den sov- jët'-aanval ligt in het gebied ten Noorden van Bjelgord tot ten Zuiden van Soechinitsji. On danks de grootste inspanning is de vijand er hier slechts in ge slaagd enkele kleine wiggen te drijven, die zonder beteekenis zijn voor de krijgfepositie. Van Duitsche militairen vernam men, dat de stoottroepen van de sov jet-divisies, die het offensief lei den, ongetwijfeld elite-afdeelin- gen zijn, doch dat men moet af wachten, welke kracht de daar achter volgende formaties kun nen ontwikkelen. Hoe doeltref fend de Duitsche tegenmaatre gelen in dit gebied zijn, kan reeds worden nagegaan door het feit, dal verschillende sovjet- groepen konden worden omsin geld en dat in een enkelen sec tor door wapens der infanterie 44 pantserwagens vernietigd wer den. In het algemeen trouwens neemt de indruk toe, dat h.et sneuvelen van pantserwagens der sovjets langs het geheele front van de Zwarte Zee tot Lenin grad voortduurt. Al deze resul taten werden door de Duitsche troepen behaald bij uiterst ge ringe eigen verliezen temeer daar de nieuwe Duitsche pantserwa gens voor verschillende wapenen der sovjets ongevoelig zijn. Interessant is ook, dat de bolsjewieken aan den Koeban hun aanval tijdelijk moesten staken. De oude toestand is hier volkomen hersteld. In Duitsche militaire kringen beoordeelt men de actie der sovjets in het Zui den van het Oostelijke front als ontlastingsaanvallen die ten doel zouden hebben, de Duitsche strijdkrachten te binden en het vervoer van reserves naar dep middensector zooveel mogelijk te belemmeren. Met deze bedoelin gen heeft de Duitsche legerlei ding vooraf echter rekening ge houden. Op Sicilië is de* strijd weer ver scherpt. Het werkelijke zwaarte punt van de geheele actie ligt nog altijd in het gebied om Ca tania, waar de divisie Hermann Donderdag heeft de „Rotter dammer" via den Engelschen radio-omroep in het Neder- landsch een waarschuwing uit gezonden, die voor eiken geeste lijk gezonden beoordeelaar als een dwaze fantasie zal worden beschouwd. Wij kunnen deze „waarscnu- wing" het best aan het oordeel van onze lezers overlaten, want de inhoud spreekt voor zichzelf. Zij luidde:' ,.Nu vraag ik uw aandacht voor een ernstige waarschuwing. Sinds maanden lang- hebben de Duitsche maatregelen in Ne derland het eenig groote doel: het verzet en de verzetsmogebjk- heden te breken, Nederland te ontmannen en te verzwakken op ieder gebied. Daartoe hebben onze vijanden tot de ergerlijkste rechtsverkrachtingen hun toe vlucht genomen. Het schijnt echter, dat zij worden. Er zijn vele krachtige Nederland- sche mannen, waar zij niet de hand op hebben kunnen leggen. Zij zinnen dus op middelen om dit alsnog te bereiken, op welke wijze dan ook. De moffen heb ben een plan opgevat, dat op dit oogenblik blijkbaar een gunstige onderneming is. De bedoeling zou zijn, dat de Duitschers lan dingen ondernemen op de Ne- derlandsche kust. Behalve dat_ zouden zij parachutisten neer laten, maar gekleed ln Britsche uniformen* En u heeft het al be grepen, de verwachting van .het groote vindingrijke Duitsche brein is dan, dat de Nederlan ders op straat zouden komen in de veronderstelling, dat de dag der onverwachte bevrijding aan gebroken is Waarschijnlijk den ken de Duitschers bij zich zelf, er zijn Nederlanders bij, die zelfs wapens bij zich zullen dragen en daarom zouden, gelijk de schijn dan, de neergekomen Duitsche parachutisten in Britsche uni formen razzia's op groote schaal en fouilleeringen op straat doen. Zoo zouden de Nederlandsche patriotten dan meteen onscha delijk worden gemaakt. Luiste raars, men hoede zich voor iedere Duitsche provocatie van deze® en van anderen aard als de pest. Zegt het voort aan iedereen, dien ge volkomen ver trouwt; 'laat u in geen enkele omstandigheid uit de tent lok ken door verhalen van de komst der geallieerde bevrijders". Commentaar overbodig Floris Vos overleden In den ouderdom van bijna 72 jaar is te Naarden overleden de heer Floris Vos. Met den heer van Woensel Kooy richtte hij indertijd in 't Gooi de hofstede „Oud Bussum" op, welke melkerij niet alleen door het geheele land, doch in de meeste landen van Europa en zelfs daarbuiten bekendheid verwierf. Een groote bekendheid genoot Flo ris Vos bovendien om de rol, welke hij in de woelige jaren rondom 1903 in de Erfgooiers- beweging heeft gespeeld en later als tol-bestormer.Na de vernieling van den Muidertol werd hij^zoo populair in het land, dat hij bij de Kamerverkiezingen van 1929 op een eigen lijst, de Middenstands- party voor Stad en Lande, als lid der Tweede Kamer werd gekozen. van hedenavond 22 uur tot morgenavond 5.30 uur De maan ging heden onder te 9.26 uur en komt op te 23.44 uur. Göring alle doorbraakpogingen der Britten ook - gisteren weer verhinderd heeft. Een ander zwaartepunt van den strijd ligt in het gebied van Enna, in het binnenland. Van hieruit probeeiT de vijand blijkbaar het front van Catania uit het Westen te overvleugelen. Intusschen wordt de strijd der luchtmacht van da As tegen de vijandeiyke trans- portvloot in de wateren van Si cilië onvermoeid voortgeaet en wel met stijgend succa^

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1