EINTJES GESLOTEN OMAANVAL OP AMSTERDAM )rgei-Concert IE SCHOUTEN Net Dagmeisje HEDEN TENTOONSTELLING G. C. v. DAM De Witte Stad >9 Burgers gedood 69 zwaar gewond. UIT DE OMSTREKEN KUNST EN LETTEREN Sovjet-aanvallen bloedig afgeslagen. OFFICIEELE KENNISGEVING Telef. 26002 OFFICIEELE MEDEDEELINGEN rr 'evraagd Aangeboden Personeel gevr Personeel aang. Kamers gevraagd Diversen rdagmorgen om ongeveer voor negen hebben talrijke ikaansche bommenwerpers irnstigen aanval gedaan op irdam. De tientallen vlieg- die op groote hoogte ble- n, gooiden lukraak hun bom- ast uit boven de arbeiders- in in het Noordelijk gedeelte n de stad. De gevolgen waren rikkelijk. Een klooster, door ekenden bouwmeester Krop- gebouwd, kreeg een voltref- De daarnaast gelegen kerk enzelfden bouwmeester werd iens getroffen. In het achter- lte van de kerk viel een bom, :n groot gat in het dak der sloeg en vervolgens op den ontplofte, daarbij een ge- [ge ravage aanrichtende. De ianken ter plaatse werden il versplinterd of door den ruk een eind weggeslingerd; et orgel werd totaal vernield, het klooster, dat voor een ilte werd vernield en overi- zware schade opliep, vonden iters den dood, twee ande erden zwaar gewond. schoolgebouw werd even getroffen. Een politiebureau buurt kreeg een treffer. Drie en werden daarbij gedood, jen postkantoor, een zittings- ,1 van den geneeskundigen it, een apotheek, een dokters- ng, een sigarenwinkel en Intallen huizen van arbeiders rden vernield. ,!n totaal werden 129 Neder- idsche burgers, onder wie vrou- jti. religieusen en kinderen, van sen aanval het slachtoffer; 69 •sonen werden zwaar, ongeveer licht gewond. Oen geheelen dag door bleven ;htbeschermingsdienst en alle Idere hulpdiensten voortreffelijk rk doen. De verontwaardiging over dien Den aanval op deze arbeiders- 1 as algemeen. Noch militaire noch fabrieken of in een werden getroffen. Lou- .rticuliere gebouwen en wo- louter burgers, waaronder nderen, werden slachtoffer de luchtpiraten. Men moet hier wel gelooven, t de Engelschen en Amerikanen "k de Nederlanders in hun 'af- ijselijke terreuraanvallen wilden sken. Wat zou men anders in denken van de tientallen iniers, die op klaarlichten j, bij helder zicht, en op een idstip, dat de arbeiders op hun rk zijn of zich naar hun werk geven, geen andere doelen kun- ;n vinden dan de huizen van s en hun kerken en scho- Wanneer oorlogsvliegers op irgelijke groote hoogte hun m uitgooien, dat richten ich onmogelijk is, kan men aannemen, dat de levens van vrouwen en kinderen en van alle Nederlanders, die buiten hun strijd zijn, voor hen geen enkele waarde hebben. Een A.N.P.-verslaggever heeft vanmorgen rondgedoold over het terrein van den aanval. Overal, zoo schrijft hij, ligt het puin op de straten. Enkele huizen zijn volkomen ingestort, een paar zwaar of lichter beschadigd, maar geen huis is er, waarvan de ruiten nog heel zijn en de pannen op de daken liggen. Bomtrechters zijn er in het wegdek en in tuintjes, boomen ontworteld, lantaarnpalen omver geworpen: het is één chaos, waar men ook ziet. Maar reeds is er ontzaglijk veel werk verricht. Op tal van plaat sen zijn hulpploegen in actie. De gemeentediensten: gas, electrici- teit, waterleiding, telefoon, pu blieke werken, hebben den gehee len nacht doorgewerkt om wat in de straten vernield was, zooveel mogelijk te herstellen. De lucht bescherming, de W.A. en de Tech nische Noodhulp doen wat zij kunnen, om puin op te ruimen, i gevaarlijke bouwvallen af U bre ken, muren, die dreigden in te storten, te stutten. De Volksdienst heeft, gedachtig de spreuk: wie spoedig helpt, helpt dubbel, reeds binnen een minimum tijd na de ramp een schadebureau ingericht, waar de schadekaarten worden uitgereikt en de slachtoffers met raad en daad worden bijgestaan. Ook de centrale keukens, die op enkele punten onder haar leiding zijn in gericht, doen voortreffelijk werk en zorgen, dat den menschen bij alle rampen, die hun getroffen hebben, ten minste de honger be spaard wordt. Het is hier ook vooral, dat de Jeugdstorm zich verdienstelijk weet te maken, zoo als trouwens ook elders, waar hij kan. VOORSCHOTEN. Geen avon<1 bestelling meer In deze gemeente wordt met ingang van heden, Maandag 19 Juli, 's avonds geen postbestelling meer uitgevoerd zoodat er maar een bestelling per dag zal plaatsvinden. Er wordt echter gelegenheid gege ven poststukken aan het postkan toor af te halen tusschen 18.30 en 19.00 uur. Muziekprijs voor Leo Ruygrok In het bijzijn van den heer Hen drik Rijnbergen, leider van het Mu ziekgilde van de Nederl. Kultuur kamer en den heer Jan Teunissen, leider van het Filmgilde der N.K.K. werd te Hilversum aan den be kenden omroep-dirigent en -com ponist Leo Ruygrok een prijs van het Muziekgilde overhandigd. De dirigent was zeer verheugd met deze onderscheiding, welke o.a. een erkenning inhoudt voor zijn voortreffelijke composities voor de Nederlandsche orkestpropaganda film „Wie gaat mee?" Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: De bolsjewisten bestormden ook gisteren vergeefs het midden en het Zuidelijk deel van het Ooste lijke front. Zij leden daarbij op nieuw zware, bloedige verliezen en verloren 337 tanks. Aan het Koeban-bruggenhoofd staakte de vijand tengevolge van zijn zware verliezen in den loop van den middag zijn aanvallen. Aan de Mioes en aan het mid dendeel der Donets zetten de bolsjewisten hun doorbraakpo gingen voort, welke strandden op den taaien afweer of door den vastberaden tegenaanval onzer troepen. Ten Noorden van Bjelgorod werden de in verscheidene golven aanvallende formaties infanterie en tanks der sovjets reeds voor de voornaamste gevechtslinie uiteen geslagen. In de geheele ruimte van Orel weerden onze troepen in wissel vallige gevechten de op talrijke plaatsen van het front onderno men aanvallen met bijzonder zware verliezen voor den vijand af Aan de rest van het Oostelijke front ondernamen de bolsjewisten slechts plaatselijke aanvallen zonder succes. Het luchtwapen greep met sterke formaties herhaaldelijk in de gevechten op de zwaartepun ten van den afweerslag in en had in talrijke luchtgevechten succes. Roemeensche jagers schoten hierbij 17 sovjetvliegtuigen neer. 'Op Sicilië boden Duitsche en Italiaansche troepen, deels in be weeglij ke gevechtsmanoeuvres, den vijand ook verder verbitter den tegenstand. In den kustsec- tor ten Zuiden van Catania wer den door zware scheepsartillerie en sterke luchtstrijdkrachten ge steunde doorbraakaanvallen van Britsche formaties infanterie en tanks afgeslagen. Duitsche en Italiaansche for maties vliegers bestreden over dag en des nachts de transport- vloot van den vijand in de Sici- liaansche wateren met groot succes. Bij den afweer van aanvallen op Duitsche convooien aan de Noorsche en Nederlandsche kust werd een vijandelijke duikboot in den grond geboord en door beveiligingsvaartuigen én Duit sche jagers werden vijf vliegtui gen neergeschoten. Nog vier vij andelijke vliegtuigen, o.m. een groote vliegboot, werden boven het kanaal en den Atlantischen Oceaan vernietigd. Een eigen jager ging verloren. In den afgeloopen nacht heb ben slechts enkele vijandelijke storingsvliegtuigen boven het Duitsche gebied gevlogen. Duitsche duikbooten brachten in den strijd tegen de vijandelij ke ravitailleering opnieuw tien schepen met een inhoud van 62.000 brt. tot zinken. GEMEENTELIJKE INLICHTINGENDIENST Er wordt nog eens de aandacht op gevestigd, dat de dienst in het algemeen slechts inlichtingen ver strekt omtrent zaken die min of meer voor het publiek van be lang zijn. Vragen aangaande onderwer pen, welke uitsluitend voor den steller van belang zijn, b.v. vragen verband houdende met een of an dere opleiding of studie e.d. wor den niet beantwoord. Ook worden gêen inlichtingen verstrekt met betrekking tot dienstregelingen van treinen, trams en bussen. 9451 KLEINHANDELSPRIJZEN HOUTEN SANDALEN EN SANDAALZOLEN. In afwachting van een binnen kort te verschijnen prijsvoorschrift zal de Gemachtigde voor de prijzen niet tot vervolging overgaan. In dien voor onderstaande artikelen ten hoogste de daarbij genoemde prijzen worden berekend Sandalen per paar. Beuken-, Iepen-, esschen- of popu lierenhout, zooidikte 15 mm., hak- dikte '40 mm., uitholling voor voet en hak, gladgeschuurd. met voet en haktuig: t/m. 27 met leder bo vent ui f. .2.25, ander dan leder boventuig f 1.95. maat 28 t/m 37 resp. f. 2.40, f. 2 10; maat 38 t/m 43 resp. f. 2.55, f. 2.25; maat 44 en grooter resp. f. 2.70, f 2.40. Andere dan de hierboven ge noemde: t/m maat 27 met leder boven f. 1.65, ander dan leder bo ventuig f. 1.35; maat 28 t/m 37 resp. f. 1.75, f. 1.45; maat 38 t/m 43 resp. f. 1.85, f. 1 maat 44 en grooter resp. f. 1.95. f. 1.65. Sandaalzolen per paar. Beuken-, iepen-, esschen-, of po- puliereruhout, zooidikte 15 mm., hakdlkte 40 mm., uitholling voor voet en hak, gladgeschuurd: t/m maat 27 f 1.20; maat 28 t/m 37 f. 1.30; maat 38 t/m 43 f. 1.40; maat 44 en grooter f1.50. Aandere dan de hierboven ge noemde: t/m maat 27 f. 0.60; maat 28 t/m 37 f. 0.65; maat 38 t/m 43 f. 0.70; maat 44 én grooter f 0.75. Hak- en voettulgen per paar. Lederen uitvoering: t/m. maat 27 f. 0.85; maat 28 t/m 37 f. 0.90; maat 38 t/m 43 f. 0.95; maat 44 en grooter f. 1 00. Niet lederen uitvoering: t/ro maat 27 f. 0.55; maat 28 t/m 37 f. 0.60; maat 38 t/m 43 f. 0.65; maat 44 en grooter f. 0.70. Mon- teeren van hak- en voettulg per paar f0.20. Extra voor verven in meer kleu ren resp f0.10, f. 0.12, f0.14 en f. 0.16. Extra voor verven of lakken in één kleur resp. f. 0.07, f. 0.09. f. 0.11 en f. 0.13 9401 PAPIERTOUW VOOR HET PERSEN VAN GRAAN- EN PEUL- VRUCHTENSTROO. Loondorschers, dorschvereenlgin- gen en zelfdorschers, die met een touwpers/touwbinder werken, kun nen paplertouw aanvragen bij den P.B.H. voor het geheele dorsch- selzoen 1943/1944. Op daartoe aan gewezen formulieren, welke in tweevoud weer bij den PB.H. moe ten worden Ingeleverd, zal twee maal een toewijzing verstrekt wor den. n.l. de eerste voor de maan den Aug./Dec. 1943 en de tweede voor de maanden Jan./Maart 1944. AFLEVERING NUCHTERE KAEVEREN. Vanaf 10 Juli 1943 zullen we derom nuchtere kalvé.en ter leve ring kunnen worden aangeboden op alle overname-markten van Zuid-Holland, alsmede op het abattoir te Rotterdam n bij de Firma Baas en Domburg te Bode graven. 9397 AFSTEMPELING VOLKSTUINBEWIJZEN. Alle Plaatselijke Bureauhouders van den Voedselcommissaris voor Zuid-Holland geven nog gedurende de maand Juli gelegenheid tot af stempeling der volkstulnbewijzen (de z.g. blauwe of groene kaarten) van hen, die in Zuid-Holland een volkstuin hebben. Na 31 Juli 1943 zijn niet-afgestempelde volkstuin- bewijzen, ook al zijn deze in 1943 afgegeven, niet meer geldig voor het vervoer van groenten en aard appelen van den volkstuin naar huis. Secretarissen van vëreenigin- gen en gemachtigden van groepen van volkstuinders kunnen zich met de kaarten der leden en een lijst der aangeboden kaarten bij de Bureauhouders vervoegen. HET INCALCULEEREN VAN CONTRIBUTIES. In aansluiting op de in Neder landsche Staatscourant van 10 Mei 1943 gepubliceerde richtlijn „Con tributies van de bedrijfsorganisa ties" maakt de Gemachtigde voor de Prijzen bekend,- dat de in ge noemde richtlijn geopende moge lijkheid tot het fncalculeeren in de prijzen van de contributies der bedrijfsorganisaties van 1 Juli 1943 af ook van kracht is voor de con tributies van het jaar 1943 der on der de hoofdgroep h-ndel ressor- teerende organisaties. De aandacht wordt er op geves tigd, dat automatische doorbere kening niet geoorloofd ls. 9400 DISTRIBUTIE AN GEDROOGDE PRUIMEN, Detaillisten dienen de voor ge droogde pruimen aangewezen bon nen „Reserve 4-41" met rooden op druk op opplakvellen te plakken en zoo spoedig mogehjk, in ieder geval vóór 31 Juli op te zenden aan hun grossiers die deze opplak vellen vóór 3 Augustus moeten doorzenden aan een importeur. De aflevering door dezen aan de gros siers en door de grossiers aan de taillisten behoort vervolgens zoo spoedig mogelijk plaats te vinden. Zoodra de detaillist de gedroogde pruimen ontvangen heeft, dient hij een begin te maken met de aflevering aan zijn klanten. De im porteurs moeten de ontvangen op plakvellen met bonnen „Reserve 4-41" zoo spoedig mogelijk opzen den naar het Bedrijfschap voor Groente en Fru.t, Laan Copee van Cattenburch 62 te 's-Gravenlhage, ter verkrijging van toewijzingen, welke zij ter verantwoording die nen te bewaren. 9438 Hoofdredacteur: B. W. Menk- horst Lelden; plv. nooidredacteur K Been, Lelden. Redactiestaf: B W Menkhorat, Buitenland es Tooneel- K. Been, Binnenland Sport; J. Brouwer, Stadsnieuws; Th J. Hannema, Omgeving en Muziek. Verantwoordelijk voor de adver tenties: A Poortman ^derdag 22 Juli 8—9 u. iHervormde Kerk :X)RDWIJK AAN ZEE. door gevraagd zo spoedig mo gelijk. Voor hele of halve dagen, met voUe kost of nette WERKSTER, 3x per week. 6514a De Mey v. Streefk.str. 8, Leiden. olieverfschilderijen (portret, stilleven, landschap) van Otto Hanrath Kunsthandel Gerard v. Spaandonk Breestraat 39 Telefoon 20528 Toegang vrij boven 18 jaar. Geopend v. 10 tot 5 u. Wegens vacantie is onze zaak van 26 JULI TOT 1 AUG. Banketbakkerij STEENSTRAAT 47. Wie dwirft nog deel te nemen. Oluib v. 10 per sonen. 100 Heelen. Koeten f.370. J. A. SMIT, Vrouwenst. 1, Tel. 21417 jnophoonplaten - ;f f. 1.75 tot f.5.- 'o voor oude en ^te platen. Ik be- g, goede prijzen voor i.-monika's, Koffer- tmophoons, Mandoll- i. Pathéfoons, moto- enz. W. Grönloh, 9. Leiden, vloerkleed, trap en gangmatten. - goeden staat. Outshoorn. v. d. ■~at 30. wandelwagentje len staat zijnde - winterm anteltje ietsje van 11 Jaar. H. Binnendijk, a-straat 49, Rünsburg. paar heeren- mt. 44 of 45, „T-toium leeftHd V J"keukenmat 1/2 bU 2. iwehand, Teylln- 22. Voorhout. Poppenwandelwagen- tje, 3 wielerfietsje en autostep op luchtban den. Brieven met prijs opgaaf Verhoog. Haarl.- straat 19. Een in goeden staat verkeerend kinderledi kant ter overn. gevr., met matrasje en kus sentje. De Haas. War monderwee 64. O. 12000 Bloemkool- planten (Le Cerf) Adres Th. Knetsch, Kerkplein N. 8 te Katwijk a. d. Rijn Te huur 150 R.R. pri ma Narcissenl&nd door A. Vooijs, Oortpad N. 3 te Katwijk a. Zee. Een prima 2-persoons kano prijs f.150.. Scheepswerf Gebr. van Beveren. Zoeterwoude. Goede viool met strijkstok ln foudraal f. 55, benevens guitaar f40, beide zeer goede klank. H. J, Be the, Rijn- en Schlekade 22. Wit linnen mantel pakje m. 4042. liefst rullen voor lange broek bruin wol dito pr. f. 10, groote koekepan f. 7.50, rose zijden blouse oude kw. f. 3.50 alles z. p. C. de Pree, Rhijnhof 3, Oegstgeest. Een kinderledlkantje (nieuw) f.40.Spieren burg. H. Rijndijk 112a. I pr. leeren (zilver) avondschoenen, mt. 38, z. g. a. n. f. 12.50. 1 pr. Genemuider schoenen f5, 1 pr. bruin leeren sandalen mt. 89 f.5. Te bevr. na 7 uur Wirtz. Hoog© Morschweg 60. 1 pr. zw. riemschoe nen, mt. 38 en 1 p. zw. molières met houten zool mt. 39 te zamen voor f. 12.50. v. d.Laan Haarlemmerweg 60. Te koop een zeilboot, 16 M2 zeil, vergr. B.M. Mahoniehout, blank ge lakt. Prijs f.2 000.—. Cancrlnus, Witte Rozen straat 29 B, Leiden. Eiken cylinderbureau oud model, gepol.. goed onderhouden, prijs f. 85 Visser. Lanegbrug 32. Te koop, wegens om standigheden geklassi- fiseerde kleine B.M. voor de prijs van f. 1250. Te bevr. bU scheepswerf „De Hoop" gebr. Tijssen H. Rijndijk 174, Lelden. Een ln prima staat zijnde zeilkano. geheel compleet, prlis f. 225. Te bevr.: H. de Jong, Heerensingel 6. Een groote tinnen kast. voor de prijs van f. 25.L. Nleuwenhuis Paddoxlaan 13. War mond. Licht colb.cost, mt, 64. z. g. a. n., f.60. Brand. Nassaulaan 66, Oegstgeest. Na 6 uur des avonds. Wegens teleurstelling een net meisje als werk ster voor 3 ochtenden per week van 9 uur tot half een, bil Juffróuw alleen. Houtmarkt 8a. Huishoudelijke hulp bij echtpaar, ln klein geriefelijk huls. Werk tijd te overleggen. Joh. de Wlttstraat 21. Net handig dagmeisje van 81/2 tot 1 uur. Vrij dags tot 8 uur. Zondags vrij. Adres Decimastraat 15, Lelden. Net meisje of werk ster gevraagd voor halve dagen. Aanmelden: Hooigracht 68. Een bekwame huis naaister. best kunnen naaien. Brieven aan G. Roerzen. Noordbuurt- scheweg 6, Zoeterwoude. Agent v. d. Blad. Jongelui, die willen huwen, zoeken 2 of 8 ongemeub. kamers met zelfstandige keuken. Br. a/d. Blad No. 5912k Te huur gevraagd: etage. Brieven Bur. van dit Blad No. 5912 k. Goed tehuis gezocht voor 4 Jonge hondjes en 3 Jonge katjes. Warmon- derweg 66. Wie ruilt 2 binnen banden 26 x 11/2 voor 1 buitenband 28 x 1 1/2 Slegtenhorst. Formosa- straat 7. Wie ruilt een paar zwarte en blauwe schoe nen, hooge hak voor platte hak. maat 37. J. v. Weerlee. Alexan- derstraat 60 a. Wie wil rullen 1 paar zoo goed als nieuwe hooge Jongensschoenen, mt. 87 tegen dito of lage. mt. 38 Verhoog, Haarl .straat 19, Lelden. Vermist, houten roei boot met grijze riemen. Terug te bezorgen bij: Haarsma, bootverhuur. Warmond, Tel. 54. Boerderij ,.De Pop penkast" Voorschoten voor kinderen; Woensdag 21 Juli en Zaterdag 24 Juli 21/2 uur en 4 uur. Repelsteeltje, Cia van Boort, Eësenl. 5. Zoekt U gelegenheid om even „op adem" te komen? Bezoek dan eens onze vrouwenkrans Ge- verss tr, 22, Oegstgeest. Iedere Dinsdagmiddag om 2 uur. Alle vrouwen boven 21 taar hartelijk welkom, Verloren. 14 Juni ln den trein 20.50 u. rich ting Woerden .een doos lnh. schaar, duimstok, kwast, brood- en sler- doos. Tegen bel. terug te bez. M. Bogaard. Bezem- str. 10. Den Haag. Verloren Zaterdag middag Haarl .str. slan- genlederen damestasch, lnh. div. sleutels, por- temonnaie met geld, bril. enveloppe, 30 foto's (voor mij van waarde), tegen goede belooning terug te bezorgen. Witte Singel 8. Wie wil rullen nieu we fantasie heerenpan talon, nog oude kwali teit, boordwildte 82 cm. voor een goede tweede handech broek met boordwildte 90 cm. J. v. Leeuwen. Beygels- dijkdam. Warmond.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3