Terugvoering in krijgsgevangenschap ringen voor de Waffen S.S., het Legioen en de Landwacht te Jaargang Zaterdag 17 Juli 1943 No. 25550 BUITENLAND Sovjet-aanvallen afgeslagen. 6e Regiment Veld-ArtilIerie op Maandag 26 Juli. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bitsch weennachtbericht. opperbevel van de Duit weermacht maakte gisteren ld: 5be zware gevechten in het sidden van het Oostelijke front urden ook gisteren bij slecht irfvoort. aanval van onze troepen oorden van Bjelgorod won terrein en leidde tot de eling van een sterke groep lelijke strijdkrachten. De anvallen van den vijand len in dezen frontsector ten ;YO&e van de in de tot dusver irde gevechten geleden verliezen minder sterk, irentegen ondernamen de 'isten met sterke infante en pantserstrijdkrachten KJ&tingsaanvallen aan het ge- front van Koersk tot Soe- ™sji. Zjj werden overal bloe- 'geslagen, waarbij alleen in ;ssort van een leger ruim 'ijandelijke tanks vernield den. 'In I totaal verloren de bolsje- Iqten gisteren in den grooten rg 530 tanks. Jtet luchtwapen steunde, on- .aks het slechte weer, de ge- jijhten van de troepen op den *,nd en schoot 49 vliegtuigen J& Zuid-Sicilië sloegen Duit- e e en Italiaansche troepen ook teren talrijke op de lijn Agri- ito-Zuiden van Catania uitge- irde Britsch-Amerikaansche ïvallen af en brachten den md zware verliezen aan tanks toe. Duitsch-Italiaansche lucht strijdkrachten vielen overdag en des nachts de scheepsconcentra- ties voor de Siciliaansche kust met succes aan. Verscheidene vijandelijke transportschepen werden tot zinken gebracht of zwaar beschadigd. In den tijd van 10 tot en met 14 Juli verloor de vijandelijke landingsvloot minstens 52 schepen met te zamen rond 300.000 brt. Talrijke andere schepen en lan dingsbooten kregen treffers. Bij een aanval op een Duitsch konvooi op de Middellandsche Zee schoten beveiligingsvaartuigen der marine en afweergeschut aan boord der marinevaartuigen 7 vij andelijke vliegtuigen neer. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke luchtstrijdkrachten, zooals steeds rtiet schending van het Zwitsersche territoriale gebied, eenige plaatsen in Oost-Frankrijk aangevallen. Daarbij leed de be volking aanzienlijke verliezen. Enkele storingsvliegtuigen vlo gen over het Noordelijke en Zuid westelijke Duitsche gebied. LuchtverdedingsstrijdkracHten brachten gisteren en vannacht 14 Britsch-Amerikaansche vliegtuigen ten val. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht een aanval gedaan op het gebied van Londen. Duikbooten hebben in aanvallen op konvooien en afzonderlijk va rende schepen, die- door lucht- en zeerstrijdkrachten zwaar beveiligd waren, 8 schepen met een inhoud van 51.000 brt. en een transport zeilschip in den grond geboord. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: Het verloop van den grooten slag in het nze Vrijwilligers. Ontspanning tijdens een rustpauze SS PK Altstadt-Q-H-P m S.S. Ersatzkommandd Nie- nde deelt mede: Berlanders van arisch bloed, en leeftijd van 17—45 jaar gehuwden), die lichamelijk el als geestelijk goed ontwik- ^yn en zich geheel kunnen aan de eischen, die de op- g hun stelt, kunnen zich bij noemde adressen vervoegen, pde gekeurd te worden. Bij onderzoekingen worden ook gevraagde inlichtingen ver- met betrekking tot de ver- 'g der familieleden, duur der Bng, extra levensmiddelen Jle familieleden enz. aandacht wordt er op ge- dat voor de vrijwilligers, bepaalde redenen in Ne- 1 moeten blijven, de moge- ij?. bestaat, hun dienst te by de Landwacht Nederland petwachtbataljon in Amers- £2ens deze keuringen zjch ook diegenen melden, de Germaansche S.S. in and willen toetreden onen tusschen 18—35 Jaar, nmeidingsplichtig zijn voor arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 18.7.43 9—12.00 u. Breda, rest. Modern, Markt. 1518.00 u. Den Bosch, hotel Noord Brabant, Markt 45. 19.7.43 912.00 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 1518.00 u. Arnhem, café Royal. 20.7.43 9—12.00 u. Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18. 1518.00 u. Zwolle, hotel Gyten- beek. 21.7.43 912.00 u. Assen, Concert huis a. d. Vaart. 1518.00 u. Groningen, Concert huis Poelestraat. 22.7.43 912.00 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.7.43 9—14.00 u. Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 9—13.00 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 914,00 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 26.7.43 914.00 u. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg Oosten heeft de opvatting van de "Duitsche militaire leiding be vestigd, dat de sovjets den zomer zouden gebruiken voor zeer krachtige offensieve pogingen, samengaande met een verhoogde bedrijvigheid van den Engelsch Amerikaanschen vijand. Men kan op grond van de huidige situatie er van spreken, dat de Duitsche legerleiding, met goed gewogen beoordeeling der mogelijkheden aan beide zijden, met alle even tualiteiten had rekening gehou den, toen door haar begin vorige week het signaal voor den tegen aanval gegeven werd. De gebeur tenissen spreken sindsdien een duidelijke taal. Na bestudeering van den toestand, zooals die voor beide partijen in het Oosten thans is, krijgt men den indruk, dat hét de Duitsche legerleiding ditmaal vooral er op aankomt, den vijand tot de volledige ont plooiing van al zijn krachten te brengen. De gebeurtenissen zul len leeren, of dit voor het ver dere verloop van den veldtocht in het Oosten zeer belangrijke doel bereikt wordt.' Alles duidt er echter op, dat de Duitsche lei ding, ondanks vele verlokkende factoren, die het verloop van den slag tot dusver met zich mee bracht, krachtig aan dit voor nemen vasthoudt en wel met een succes, dat reeds duidelijk in de groote verliescijfers aan de zijde der sovjets tot uiting begint te komen, doch dat in de eerste plaats van belang is in algemeen strategisch opzicht. De vijand wordt voortdurend opgejaagd, pat hij van dezen nood een deugd probeert te ma ken, valt te verklaren. Dat hij iri zijn berichtgeving van zijn ontlastingoperaties, die hij on derneemt in het gebied ten Zui den van Orel tot aan Suchi- nitsji. en wel met sterke strijd krachten een „overwinnings- tgcht" maakt met opsomming van een groot aantal z.g. door hem veroverde plaatsen, is even eens begrijpelijk. Dat hij ten slotte bij zulk een groot optre den en bij de geleden verliezen, die alle records slaan, eindelijk met successen voor den dag moet komen tegenover zijn bevolking en zijn geallieerden. De werke lijkheid ziet er echter anders uit. De gereserveerdheid der Duit sche militairen tegenover de val- sche berichten van de sovjets be rust op de omstandigheid, dat men zich niet in de kaart wil laten kijken, temeer daar de Duitsche tegenaanvallen in de nieuwe gevechtssectoren van de bijzondere gesteldheid van het Oostelijk gebied gebruik maken. Dit is wel, naar men kan aan nemen, het resultaat van de jongste strijd-ervaringen uit het voorjaar. - Van bevoegde militaire zijde wordt thans slechts verklaard, dat de overwinningsberichten van de sovjets in geen enkel op zicht kloppen. De Duitsche tegen actie heeft veeleer den vijand, die in zijn aanvalssector on danks het optreden van groote strijdkrachten in het geheel geen noemenswaardige territoriale winst heeft gemaakt; de zwaarste verliezen gekost. Alleen in dit gebied verloor hij gisteren ruim 300 pantserwagens, hetgeen vol doende bewijst, dat hij niet te genover een vijand staat, zooals hem zijn succesberichten zouden willen yoorstellen. Overigens re kent men er van Duitsche zijde op, dat zeer spoedig nieuwe dee- len van het Oostelijke front mede bij den strijd betrokken worden. Op Sicilië ligt het zwaartepunt van den strijd op het oogenblik in het gebied van Syracuse,van waar de tegenstander naar Ca tania optrekt. Hij heeft echter als gevolg Van de verder toege nomen kracht van den Duitsch- Italiaanschen afweer weer geen terrein kunnen winnen, doch in tegendeel hierbij Over de 50 pant serwagens verloren. Dit verlies weegt des te zwaarder; daar de vervanging over zee moet wor den aangevoerd. De as heeft echter met de vernietiging van 300.000 brt. reeds een gevoelig gat gemaakt in de vijandelijke Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Nieder- landen betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van d« voormalige Nederlandsche weermacht worden bij deze voor aan melding opgeroepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang vali officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1940 in werkelyken militairen dienst was Zij moeten zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur: IN DE WATERLOOKAZERNE, AMERSFOORT: 1) De dienstplichtigen van het 6e regiment veldartillerie en zijn oorlogsformaties op 26 Juli 1943. 2) De dienstplichtigen van het 9e—12e regiment motorartillerie en zijn oorlogsformaties ojp 27 Juli 1943; Bataljon wegentroepen op 28 Juli 1943; Bataljon spoorwegtroepen op 28 Juli 1943; Compagnie intendancetroepen op 28 Juli 1943; Korps rijdende artillerie op 29 Juli 1943; Regiment kustartillerie op 29 Juli 1943; Artillerie meetafdeeling op 29 Juli 1943. 3) De dienstplichtigen van het le regiment luchtdoelartillerie en zijn -oorlogsformaties op 30 Juli 1943. v IN HET „WEHRMACHTLAGER", AMERSFOORT, ZONNEBLOEMSTRAAT: De dienstplichtigen van het le regiment genietroepen en zijn oor logsformaties op 26 Juli 1943. De dienstplichtigen van het 2e regiment genietroepen en zijn oor logsformaties op 27 Juli 1943. De dienstplichtigen van de landstormkorpsen Landstormkorps motordienst, Landstormkorps luchtafweerdienst, Landstormkorps luchtwachtdienst, Landstormkorps spoorwegdienst, Landstormkorps vaartuigendienst op 28 Juli 1943. De dienstplichtigen van het 3e regiment genietroepen en zijn oor logsformaties op 29 Juli 1943. Militaire luchtvaart op 30 Juli 1943. By ae aanmelding moeten wörden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk mili taire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de m Duitschland werkende „grensgangers" voor wie een ■„Bescheinlgung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven ls, moeten dit bewys by hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinlgung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor m de gelegenheid te stellen en htm het loon (salaris) ge durende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vry vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zyn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten c.q. by den stationschef van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveei mogelijk uniform anders burgerklee- ding; dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche klee- ren wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zyn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den Arbeitseinsatz in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft\ aan de oproeping van den Wehrmachts befehlshaber in den Niederlanden of zich op andere wyze aan de terugvoering ln de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen by dergelijke pogingen steunen. landing- en aanvoervloot. Men verklaart daarbij van "Duitsche zijde, dat de hoofdgevechten op Sicilië pas nog komen moeten Generaal Jakob terug van in spectie in het Zuiden Na af loop van zijn inspectiereis door de versterkte zone van het Zuidoos- teiyke gebied, is de generaal der pioniers en vestingwerken in het opperbevel van de Duitsche weer macht, generaal der pioniers Jacob op een vliegveld in het Zuidoosten aangekomen, om haar Duitsch land terug te keeren en rapport uit te brengen. Op zijn uitgestrek te reis heeft hij de volgens de jongste ervaringen gebouwde ver dedigingswerken aan de kust en in het binnenland van Zuid-Grie kenland, alsmede de versperrings steunpunten op de eilanden in de Egeïsche Zee, vooral de eiland vesting Kreta en het onder Ita liaansche bescherming staande eiland van den Dodecanesus, Rhodos, bezocht. In nauwe samen werking met de daar gelegerde troepen, zijn hier, volgens de aan wijzingen der plaatseiyke com mandoposten, door de vesting pioniers vestingwerken gemaakt, die thans in vollen apivang voor den afweer gereed zijn. De nauwe wapenbroederschap met den Ita- laanschen bondgenoot verzekert daarbij de uniformiteit van den bouw ook in de gebieden die door de Italianen verdedigd worden. Onder uiterst moeilijke omstan digheden en onder het ongewone klimaat werden groote prestaties verricht. Vooral van belang zijn de talrijke in het rotsgebergte ge bouwde holen, die den troepen de beste camouflage, voortreffelijke gelegenheid tot plaatsing van hun wapenen en de grootste bescher ming bieden. Aan de verbetering van de vestingwerken en de ver-' sterking van de afweerkracht wordt voortdurend doorgewerkt. (D.N.B.) Britsche vliegtuigen boven Zwit serland neergeschoten Met be trekking tot het neerstorten van Engelsche vliegtuigen in Unter Wallis en by Sitten heeft het Zwitsersche legercommando mede gedeeld: „Het onderzoek naar de oorzaak van het neerstorten der vliegtui gen in den nacht van 12 op 13 Juli 1943 by le Bouveret en bij Sitten heeft uitgewezen, dat de twee Engelsche vliegtuigen dpor onze luchtdoelartillerie zijn neer geschoten". (D.NJB.). De massagraven te Winniza Een internationale artsencommis sie, die deze week een bezoek ge bracht heeft aan de massagraven te Winniza, heeft aan de sectie der lyken kunnen deelnemen. De leden van de internationale art sencommissie zyn op grond van den toestand van de lijken tot de conclusie gekomen, dat eenige van de slachtoffers nog levend in de graven zyn geworpen, waar zij zijn gestikt. (D.N.B.).

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1