Sovjet-tegenaanvallen bloedig afgeslagen mrïngen voor de Waffen S.S., het Legioen en de Landwacht HEVIGE STRIJD OP SICILIË 4ste Jaargang Donderdag 15 Juli 1943 No. 25548 DUITSCH VEERMACHTBERICHT BINNENLAND 3/ pCt. Nederlandsche Staatsleening 1943. VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Iet Duitsche opperbevel deelde sberen mede: .Sterke tegenaanvallen der ó'ls je wieken in het gebied van ijelgorod zijn gisteren onder .terst zware verliezen ineenge- ort. Alleen in één sector wer- ":n twee vijandelijke regimen- ©volkomen uiteengeslagen en '.lrijke gevangenen binnenge- 3-acht. De vijand verloor in de- n gevechtssector ook gisteren eer ruim 200 tanks. In het gebied ten Oosten en "oorden van Orel hebben de ll>lsjewieken weer met versterkte 'rijdkrachten felle aanvallen 'itgevoerd. De gevechten, waar- J de tegenstander ondanks terst zware bloedige offers geen icces kon bevechten, duren op it oogenblik, nu Duitsche re- jrves voor den tegenaanval zijn ingetreden, nog met de grootste ■lheid voort. De beide laatste igen zijn hier eveneens ruim i)£vijandelijke tanks vernietigd. Het Duitsche luchtwapen heeft sterke strijdkrachten in de hten aan het Oostelijke it ingegrepen, talrijke tanks etigd en 212 vijandelijke uigen vernietigd. Zuid-Sicilië zijn de Duitsche jti Italiaansche troepen nog eeds in zware gevechten ge- Jkkeld met de vijandelijke lan- rngstroepen, die uit de lijn rgusta-Licata onze stellingen het gebergte en ten Zuiden Ijm Catania trachten aan te tillen. .Duitsche en Italiaansche vlie- "irformaties zetten haar onop- nudelijke aanvallen op de '•its cl: -Amerikaansche zeestrijd- dachten en transportschepen eet succes voort. 34 vijandelijke iegtuigen zijn boven de Mid- illandsche Zee neergeschoten. Britsche formaties bommen werpers hebben in den afgeloo- f. nacht een zwaren terreur- yal gericht op de stad Aken. jfle woonwijken der oude en der binnenstad ontstonden groote vernielingen. Vele openbare ge bouwen en cultuurmonumenten werden verwoest. De dom van Aken werd getroffen. De bevol king leed zware verliezen. Bij het naderen en wegvliegen boven de stad werden 21 bommenwerpers neergeschoten. Naar achteraf gemeld wordt, zijn van de in den nacht-van 12 op 13 Juli naar Turijn gevlogen formaties bommenwerpers op de heen- en terugtocht door Duit sche luchtverdedigingskrachten 11 viermotorige vliegtuigen neer geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht haven en stad van Huil aange vallen, benevens voor den oorlog belangrijke doelen aan de Zuid kust van Engeland met bommen van alle kalibers." DE VERNIELINGEN TE AKEN Dom zwaar beschadigd - Bij den luchtaanval van denvorigen nacht op de oude Duitsche kro- ningsstad Aken is ook de meer dan 1000 jaar oude Dom, die voor een groot deel door Karei de Groote gebouwd werd, zwaar be schadigd. Alleen reeds de be roemde Pfalzkapelle van den Dom, de historische bewaarplaats der kroningsversierselen van de Duitsche keizers, werd door 27 brandbommen, 4 fosforbussen en 6 fosforflesschen getroffen. Het bluschingswerk laat nog 'niet toe. den omvang van de aange richte schade vast te stellen. In den Dom te Aken bevindt zich ook het graf van Karei den Groote. Behalve de Dom hebben nog andere cultuurmonumenten in Aken schade opgeloopen. Zoo werden het klassieke bouwwerk van Schinkel, de Elisen-fontein en het Wespienhaus van den bouwmeester Couven, dat in de laatste decennia met medewer king van het buitenland is ge restaureerd, en dat een fraai woonhuis is in den Rococco-stijl, volledig verwoest. Tevens werd in het stadscentrum de kronings zaal van het raadhuis van Aken, waarin meer dan 35 Duitsche _ize Vrijwilligers. Aan het berel- van den maaltijd. Bij het koken 1 muggennet weggeschoven, daai Je rook de muggen verdrijft SS PK-Frltsch-O-H-P m Het SB. Ersatzkommando Nie- irlande ieelt mede: i Nederlanders van arisch bloed, ]i den leeftijd van 1745 jaar [^KJk gehuwden), die lichamelijk '?yel als geestelijk goed ontwik- lc!ld zijn en zich geheel kunnen |^®h aan de eischen, die de op- **dlng hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vervoegen, 'Stemde gekeurd te worden. Bij onuerzoeldngen worden ook Slaagde inlichtingen ver- -vVfir betrekking tot de ver- •rglng der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op ge vestigd dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de moge lijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het wachtbataljon in Amers foort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7.43 914.00 u. Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedjjk. 18.7.43 912.00 u. Breda, rest. Modern, Markt. 1518.00 u. Den Bosch, hotel Noord Brabant, Markt 45. 19.7.43 9—12.00 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 1518.00 u. Arnhem, café Royal. 20.7.43 912.00 u. Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18. 1518.00 u. Zwolle, hotel Gijten- beek. 21.7.43 912.00 u. Assen, Concert huis a. d. Vaart. 1518.00 u. Groningen, Concert- huis Poelestraat. 22.7.43 9—12.00 a Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.7.43 914.00 u. Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 9—13.00 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 914.00 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 26.7.43 9—14.00 u. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg Koert ven Pc/1 De geallieerden hebben sinds hun landing op Sicilië een smalle kust strook bezet waarbij o.a. de volgende landingshoofden door hen werden gevormd: Licata, Cela, Pachino, Syracuse en Augusta. Men knippe dit kaartje uit. Het Italiaansche opperbevel deelde gisteren mede: Het is den vijand, die bij zijn offensief voortdurend nieuwe formaties in den strijd brengt, ge lukt uit de kuststrook van Licata tot Augusta verder op te dringen. Hij rukt op in het bergland van Zuid-Oost Sicilië en staat voor de vlakte van Catania. Aan het ge- heele front zijn de Italiaansche en Duitsche troepen in harde gevech ten gewikkeld. In nachtaanvallen langs de kust van Oost-Sicilië hebben de torpe do-vliegtuigformaties 2 groote schepen en 1 torpedojager in den grond geboord en 6 kruisers be- konlngen gekroond werden, ver nietigd. Het karakter van den aanval op Aken wordt het best weergegeven door de vermelding, dat tegen de binnenstad be halve brisantbommen hoofdza kelijk fosfor en andere Engelsehe brandbare stoffen gebruikt wer den om de woningen, cultuur monumenten en de bevolking te treffen. (D.N.B.). Luchtaanval op voorsteden van Parijs Naar Ofi meldt, zijn gisterochtend bij een Engelsch- Amerikaanschen luchtaanval op de voorsteden van Parijs 63 per sonen gedood en ruim 100 ge wond. O.a. werd een weeshuis getroffen en werd een tiental kinderen min of meer ernstig ge wond. De minister van financiën, Cathala, heeft zich terstond naai de geteisterde gebieden begeven, om namens de regeering de slachtoffers te troosten. (D.N.B.) De aanval op Turijn - Bij den in den nacht van Maandag op Dinsdag" uitgevoerden luchtaan val van Britsche vliegtuigen op Turijn zijn de bewoners, naar de „Gazzeta del Popoio" verklaart, die dekking hadden gezocht op de heuvels, in scheervluchten met de böordwapens beschoten. In totaal zijn in de stad 12 ker ken vernield of zwaar bescha digd. Aanzienlijke schade heeft de woonbuurt geleden. Vooral in het groote liefdadigheidsgesticht voor kreupelen, Cottolengo, zijn talrijke slachtoffers gevallen. Van de universiteit, die bij vroegere aanvallen reeds half verwoest was, is thans ook de rest ver nield. (D.N.B.). Opvolger van Sikorski benoemd - Naar de Engelsehe nieuwsdienst meldt, is tot opvolger van Sikorski als voorzitter van het Poolsche emigrantencomité in Londen be noemd: Stanislaw Mikolajczyk. In aansluiting daarop werd het comité gereorganiseerd. (D.NB.). schadigd, waarbij 1 zwaren krui ser benevens 2 torpedojagers, 1 groote koopvaarder en andere kleinere zeeschepen. In luchtge vechten boven het eiland hebben de jagers der Spil 11 vliegtuigen neergeschoten, 12 andere toestel len werden door het geschut op Sicilië en 4 door de artillerie op Sardinië vernietigd. Zeven torpe do-vliegtuigen werden het slacht offer van onze onderweg zijnde eenheden; 14 onzer vliegtuigen zijn niet van de operaties van den dag teruggekeerd. In de centrale Middellandsche Zee heeft een duikboot onder be vel van luitenant ter zee le klasse Alberto Donato uit La Spezia een schip van 15.000 ton tot zinken ge bracht. Een andere duikboot onder bevel van luitenant ter zee Pas- quale Beltrane uit Savona vuurde een torpedosalvo af op een forma tie torpedobootjagers, waarvan er 2 getroffen werden. Een derde duikboot onder bevel van luite nant ter zee le klasse Renato Scandala uit Castelfranco Emilia heeft een torpedoboot jager der Fearless-klasse en 1 torpedoboot- jager der Jervis-klasse getorpe deerd. De 4 laatstgenoemde torpe dobootjagers moeten als in den grond geboord beschouwd worden. De slag op Sicilië is thans in een acute faze getreden. Hij is nog feller geworden en strekt zich over steeds grootere gebieden uit, schrijft Gayda in de Giornale d'Italia. De vijand heeft op den dringenden raad van Churchill het gebied van den Stillen Oceaan en elk ander aanvalsplan op Europa ten achter gesteld, om op dit oogenblik het volle gewicht van alle beschikbare strijdkrachten te werpen op Sicilië. De strijd vergt van de Italianen de grootste in spanning van alle krachten van wil en vertrouwen. Opnieuw draagt Italië op zijn schouders het ge wicht van den Engelsch-Ameri- kaanschen oorlog. Italië blijft on wrikbaar en dapper zijn gevechts positie handhaven. De militaire correspondent van het D.N.B. schrijft: De situatie op Sicilië is iets duidelijker geworden. De vijandelijke vloten hebben van den toestand gebruik weten te maken, hoewel hun verliezen zwaar zijn. De gelande eenheden konden zoo versterkt worden, dat de kust strook van Licata tot Augusta een steunpuntstelling van den vijand geworden is, vanwaar de aanval in twee richtingen ondernomen wordt: naar 'het bergland van Zuid-Oost Sicilië en naar de vlakte van Catania, waarvoor hij reeds staat. Dat beteekent, dat de ge vechten thans in een uiterst zwaar stadium geraken. In onze advertentiekolommen wordt de uitgifte aangekondigd van een nieuwe Staatsleening, evenals de vorige leening nomi- maal groot een milliard gulden, waarvan ditmaal driehonderd- millioen gulden is geplaatst; de inschrijving zal derhalve worden opengesteld op een bedrag van zevenhonderd millioen gulden. De koers van uitgifte bedraagt 99 3/4 pCt.; de rente is 3% pCt. per jaar; de looptijd bedraags ten hoogste twintig jaren. Ook deze Staatsleening zal er een zijn „met den stok achter de deur". Dit beteekent, dat indien niet het bedrag van f.700 mil lioen wordt ingeschreven, een ge dwongen leening tegen minder gunstige voorwaarden volgt, in welke leening die personen, li chamen en instellingen zouden moeten deelnemen, die niet op de thans aangekondigde leening voor een voldoend bedrag zullen hebben ingeschreven. Alle na tuurlijke personen, die een zui ver vermogen bezitten van 20.000 gulden of meer, moeten tot een in het prospectus voor elk ver mogen aangegeven bedrag in de thans aangekondigde leening deelnemen, om zich voor een aanslag in de gedwongen leening te vrijwaren. De aanslag in een eventueele gedwongen leening zal worden gebaseerd op het zuiver vermogen volgens de vermogens belasting', evenwel zonder inacht neming van eenigen aftrek, zoo dat allen, die een zuiver vermo gen van f20.000 of meer hebben, ook zij, die ten gevolge van den kinderaftrek geen aanslag in de vermogensbelasting ontvangen, in de gedwongen leening zullen worden aangeslagen. Voorts is bepaald, dat licha men, vallende onder het Besluit op de Vennootschapsbelasting 1942, om voor een aanslag in de gedwongen leening gevrijwaard te zjjn, in de vrijwillige leening zullen moeten deelnemen voor 3 pCt. van hun zuiver bedrijfsver mogen. voor zoover zij niet op den voet van het hiernavolgende voor een hooger bedrag zullen moeten deelnemen en voor zoo ver het bedrijfsvermogen niet minder dan f. 50.000 bedraagt. Alle z.g. institutioneele beleg gers, waarvan in het prospectus een omschrijving wordt gegeven (in beginsel alle levensverzeke ringinstellingen, spaar- en pen sioenfondsen), zullen zich voor een aanslag in de gedwongen leening vrijwaren, door thans deel te nemen voor een bedrag van 10 pCt. van de gezamenlijke waarde hunner bezittingen. Vrij gesteld zijn evenwel de hypo theekbanken en ondernemingen, welke de exploitatie van onroe rende goederen tot hoofdbedrijf hebben; te haren aanzien zal de hiervóór vermelde deelneming voor 3 pCt. van het bedrijfsver mogen van toepassing zijn. Wederom geldt de bepaling, dat ingeval de gedwongen leening wordt uitgeschreven, de bedragen waarvoor men dan zal moeten deelnemen, verdubbeld worden De gedwongen leening, welke na uitgifte a pari 2 pCt. rente zal dragen, zal door inkoop beneden pari worden gedelgd. „De stille man aan den zoo" Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via Hilversum I, in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „De stille man aan den zoo". van hedenavond 22 uur tot morgenochtend 5.30 uur De maan ging heden onder te 3.36 uur en komt op te 19.49 uur. Dooden en gewonden in Reggio en Messina Het aantal slacht offers van de in het Italiaansche weermachtbericht gemelde vijan delijke luchtaanvallen op Reggio di Calabria en Messina bedroeg te Reggio 100 dooden en 55 gewon den en te Messina 76 dooden ea 2 gewonden. (D.NB.).

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1