Weekabonné's! BINNENLAND GEMENGD NIEUWS UIT DE OMSTREKEN FAMILIEBERICHTEN STADSNIEUWS. LAATSTE BERICHTEN Willi Ritterbusch AGENDA LAND- EN TUINBOUW werkelijk meel op TOT 2 JAAR ic Molenaar's Kindermeel voor hem be schikbaar. Zie toe, dat U in dien tijd ook Molenaar's Klnder- Uw bon ontvangt. Uitsluitend verkrijgbaar op de daarvoor bestemde nummers van de kaart Kindervoedsel. Reparatie van klompen - On geveer 85 gegadigden, waaronder timmerfabrieken, kiompeniabrie ken e.a. hebben aan den oproep van de bedrijfsgroep Houtindu strie gehoor gegeven om de repa ratie van klompen in een bepaald rayon op zich te nemen. Daar heen zenden de winkeliers, bij wie de versleten klompen kun nen worden afgegeven, het te repareeren materiaal, dat na her stel weer door den klant kan worden gébruikt. Bjj de moeilijkheid om aan, nieuwe klompen te komen, zal men het als een uitkomst be schouwen, wanneer men zijn oude klompen kan laten repareeren. De levensduur ervan wordt daardoor practisch verdubbeld, terwijl de reparatie slechts 20 pCt. vergt van het hout, dat noodig is voor de vervaardiging van nieuwe klom pen. Men wachte niet met het aanbieden van klompen ter repa ratie totdat er een gat in de zool is. Wellicht is ook dan nog herstel mogelijk, maar goed werk kan niet meer worden afgeleverd. Voorts dient te worden vermeden dat allen, die klompen te repa reeren hebben, deze direct de eerste week daartoe aanbieden, want an is de stroom niet te verwerken. Wie geen bepaalde haast heeft, wachte liever nog ceni<"—> tijd. Burgemeesters Ingaande 17 Juli is C. J. A. van Heivoort als burgemeester van Losser en in gaande 21 Juli A. van Sonsbeeck als burgemeester van Heino her benoemd.' G. A. baron Tindal overleden —Te Hilversum is overleden de heer G. A. baron Tindal, een der pioniers van de Nederlandsche radio-organisaties. In den vorigen oorlog was hij reserve-officier. Daarna vestigde hy zich te Laren, waar hij zich ging interesseeren voor de hondensport. Weldra werd hij gerekend tot een der meest bekende figuren in de wereld der kynologen. Ook stelde de over ledene veel belang in de ontwikke ling van de radio. Hij was in 1923 voorzitter van den H.D.O. en als zoodanig president van de le luis teraarsorganisatie in Nederland. Later ging hij over naar de A.VR.O., van welke vereeniging adjunct-secretaris werd. Wie zijt gij? Voor het voort bestaan van een land en een volk is het niet alleen noodig er voor te leven, men moet er zoo noodig ook voor weten te sterven. Groot is het leven van den man, die plichtsgetrouw is in het groote en in het kleine. Hij stelt zich niet op dien egoïstischen grondslag, waarop zoovelen hun leven op bouwen. Genieten van het leven is hun hoogste geluk, de stem van den harden plicht klinkt hun onaangenaam in de ooren. De idealen, welke het leven van den mensch op een hooger plan plaat sen zijn hun vreemd. Zij leven gemakkelijk. Nederlanders, man nen van onzen stam, strijders aan het Oostfront, hun is een egoïs tische levenshouding vreemd; zij denken niet aan zichzelve maar strijden voor u, dus voor ons vaderland. Wat doet gij? Begint met te storten op giro 432100, ver zorgingsfonds van het vrijwilligers legioen Nederland. Aanmelding vrijwilligers Neder- landsehen Arbeidsdienst Zij, die als vrijwilligers wenschen te worden opgenomen in de Januari -kampen 1944 van den N.A.D., kunnen zich tot en met 13 Octo ber a.s. schriftelijk of in persoon aanmelden. Vrijwilligers moeten zich voor den duur van een jaar dienstverrichting 'verbinden, uit gezonderd zij, die naar een func tie in overheidsdienst of het bij zonder onderwijs wenschen te solliciteeren, die zich voor een half jaar verbinden. Gegadigden moeten op het moment van in diensttreding minstens den leef tijd van 17 jaar hebben bereikt en die van 23 jaar niet hebben overschreden. Gehuwden, tenzij zij in aanmerking wenschen te ko men voor een aanstelling in over heidsdienst of bij het bijzonder onderwijs, worden niet aangeno men. De aanmelding tot vrijwil lige dienstneming bij den Ne- derlandschen Arbeidsdienst kan geschieden bij het arbeidsbureau of bij het gemeentehuis in de eigen gemeente, of bij de N.A.D.-aan- meldingsbureaux, gevestigd te Al melo, Amsterdam, Apeldoorn, Emmen, Den Haag, Groningen, Den Bosch, Maastricht, Rotter dam of Utrecht. Begrafenis van den heer C. van Gaaien Onder zeer veel be langstelling had de teraardebe stelling plaats van den heer C. van Gaaien, een bekende per soonlijkheid in landbouw-en ker kelijke kringen te Alphen. De heer A. P. de Jong, voor ganger van de N.H. Kerk, Hooft- straat te Alphen. hield een graf rede, tevens sprekend namens den kerkeraad en de kerkvoogdij. Namens de kerkelijke commissie voerde de heer E. v. Diggelen het woord, namens den Bond van Rijkszuivel'consulenten de heer ir. Huisman en namens het bestuur van de Chr. landbouwschool de heer G. v. Dorp. Gewezen werd op de vele kwaliteiten en ver diensten van den overledene, wiens verscheiden ernstig zal worden gevoeld; Een familielid dankte voor de betoonde belang stelling. Zegt tijdens een korte afwe zigheid Uw abonnement niet op! Tengevolge van de abon nementenstop (verbod het aantal abonnementen te verhoogen) duurt het an ders, na uw thuiskomst, minstens een paar maanden, alvorens wij U weer als abonné kunnen inschrijven. Betaalt ons daarom het abonnementsgeld voor den duur van Uw afwezigheid vooruit. DE DIRECTIE. Oss doet weer van zich spreken Van bevoegde zijde deelt men ons mede. dat de Ossche bende, die berucht was om haar mis daden, welke indertijd door de marechaussee op, energieke wijze werd bestreden, thans weer den kop opsteekt. In de laatste tijden hebben zich weer een aantal mis drijven voorgedaan, waaruit de werkzaamheden van de Ossche elementen blijkt. De politie zal met de meeste beslistheid in grijpen. Door het eten van vergiftig voedsel overleden? De landbou wer H. Oosten te Ausen bij Rui nen, (Drente) werd plotseling on wel en overleed eenigen tijd later. Ook de inwonende weduwe G. Oosten en twee kleinkinderen wer den niet goed. Overbrenging van de weduwe naar het ziekenhuis te Meppel werd noodzakelijk geacht. Waar schijnlijk hebben de slachtoffers iets gegeten wat vergiftigd was. LEIDSCHENDAM. Voor het eindexamen llnge- rlenaaien aan den R.K. Naaicursus slaagden de dames E. Marwijk, M. Turkenburg. A. Waayer, R. Wens- veen, N. C. Kerkvliet, B. Lexmond, T. Oliehoek, A. Marwijk, N. Voge laar. C. van der Zijden, D. Havik, F. Scrader, C. Waayer, C. v. Bem- melen, M. van der Helm, S. Waayer A. Vogelaar. S. Bolleboom, L. de Groot. M. Marwijk. Geslaagd te Amsterdam voor het examen handelskennis L. O., onze plaatsgenoot M. C. P. la Kou- delle. RIJNSBURG. De heer J. de Vries, onder wijzer aan de Her?. School Kerk straat, Is in gelijke betrekking be noemd te Kethel. SASSENHEIM. Voor het Mulo-diploma A slaagden C. v. d. Glesen, D. Zuil- hof, Jannie v. d. Berg, Ankle van Breda, Hennle de Vos en Anta. Vorst. VOORSCHOTEN. In de boerderij ,,De Poppen kast" aan de Esschenlaan heeft Cla van Boort een nieuw poppen spel ten tooneele gebracht, ont leend aan het boek van dr. A. van Anrooy „Impromptu", de levens geschiedenis van de dochter van den musicus en beiaardier van Zalt Bommel. Het spel is vol af wisseling en de muzikale omlijs ting viel te prijzen. Het laten spe len van de eigen ontworpen pop pen eischt van Cia van Boort het volle beleven van de meespelende personen. .Impromptu" zal zeker velel lefhebbers van Iets bijzonders naar de Esschenlaan doen trekken Ter gelegenheid van de vervulling van het door den Fuhrer verlangde bouwprogramma van nieuwe locomo tieven vond in tegenwoordigheid van Rijksminister Speer en dr. Dorpmüller in een locomotievenfabriek een be- dtijfsappèl plaats, waarbij arbeiders, die zich hebben onderscheiden, met het Kruis van Oorlogsverdiensten werden begiftigd. Rijksminister voor Bewapening en Munitie, Speer, tijdens zijn toespraak bioffmaDn-Stapf-Pax m Ontleend aan andere bladen. Bevallen: Haks-Warmeling, d., A'dam; v. Hoytema-Van d. Borch tot Verwolde, d., Weesp; Elsen- burg-Janus, z., A'dam; Vriesman- Van Berghem, d„ Dordrecht; v. Royen-Siedenburg, d., Bussum; v. Hellemond-Kok. z., Hilversum; Van der Kuy-Van' Asepren, zoon, R'dam; Verlee-Bruin, d., Nijme gen; v. Walsem-Roszbach, d., Deurne; De Munck-Swinkels, z., Lieshout; Aerts-Reintjens, z., Venlo; Aukes-v. Thiel, z.. Hel mond. Gehuwd: W. F. Zetteler en E. Ph. Cramer, Wapenveld. Overleden; C. Verwey, m., 76 J., Santpoort; J. I. Temminck, m. 71 j„ Amersfoort; M. de Lange, m. 54 j., Weldam; A. H. v. Vliet- Eilbracht, v. 90 j., Den Haag; S. E. H. C. Grenfell-v. Ittersum, v., Apeldoorn; C .A. Vrlesendorp, m. 66 j„ Voorburg; C. Barthel, m. 64 j., Haarlem; C. J. Dirksen, m. 51 j., R'dam; W. J. IIoos, m. 62 j„ Rijswijk; J. L. E. M. v. Sasse v. Ysselt, m. 73 j, Boxmeer, Zilveren jubileum Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer C. de Joode. dienstdoende ladingnieester bij de Ned. Spoor wegen aan het station alhier in dienst trad bij de voormalige H. IJ.S.M. In verband met de tijds omstandigheden, had de huldi ging ten huize van den jubi laris plaats. Onder hartelijke bewoordingen huldigde de waar nemende stationschef, de heerC. Oosterveen, in bijzijn van de chefs-commiezen Ras en Roon Hertoge, collega's en personeel, den jubilaris namens de directie der Ned. Spoorwegen, waaraan hij èijn persoonlijke wenschenen die van het personeel toevoegde. Hij bood hem namens de direc tie een fraai geteekende oor konde voor 25-jarige trouwe dienstvervulling, benevens het gebruikelijke geschenk onder couvert aan. Daarop overhan digde de heer Ras namens het geheele personeel een ets in lijst met de namen der gevers. Mevrouw De Joode ontving na mens het personeel een fraaie bloemenmand. De jubilaris dank te, waarop ververschingen wer den aangeboden. Voorts ontving de Jubilaris nog vele blijken van belangstelling, o.a. van verzen ders, in den vorm van bloem stukken en cadeaux. Plantsoenconcert „Werkmans Wilskracht" Het plantsoencon cert van het muziekgezelschap „Werkmans Wilskracht", dat in ons blad van gisteren werd aan gekondigd, zal niet Donderdag-, doch hedenavond plaatsvinden. Rijkspostspaarbank Aan het kantoor der posterijen te Leiden werd in den loop der maand Juni 1943 op spaarbankboekjes ingelegd f. 281.637.05 en terugbetaald f. 193.216.77. Het aantal nieuw uit gegeven boekjes bedroeg 309. HANDELSREGISTER. K. v, K. Opheffing: W. C. Verhoeven, Oude Rijn 44c. Leiden, broodbakkerij. Wijzigingen: Firma A. Burggraaf, Voorstraat 21 en Badstr. 3, Katwijk aan Zee, garagebedrijf in meest uitgebrei der. zin, rijwielhandel enz. N. E.: W. den Duik, Weduwe van D. A. Burggraaff, Katwijk a/Zee. Theodoor B. Weber, Heereweg 249, Lisse, banketbakkerij en kokerij. Uittr. eig.: Th. B. Weber, Lisse. Geslaagd te Amsterdam voor het Nijverheidsexamen akte- N.A., 2e gedeelte, mej. C. M. Paulusse, alhier. BINNENLAND. Zooals gemeld, is Dienstleiter Willi Ritterbusch belast met het waarnemen van de functie van commissaris-generaal voor bij zondere gevallen. Dienst leiter Willi Ritterbusch is op 3 Juli 1892 in Werdau, Kreis Tor- gau, geboren. Van beroep is hij onderwijzer. Hij heeft den we reldoorlog ten slotte als com pagniescommandant meegemaakt. In 1923 werd hij lid van de N.S.D.AP. met lidmaatschaps nummer 6316. Het laatst was hij Kreisleiter van den Kreis Mer- seburg. Van 1940 tot September 1941 was hij Beauftragter des Reichskommissars voor de pro vincie Noord-Branbant. Vandaar werd hij benoemd in de partij kanselarij te München. Extra broodbonnen voor rooi en oogstarbeiders Op nader te bepalen tijdstippen reiken de plaatselijke distributiediensten aan landbouwers en landarbeiders, die hooi- of oogstwerkzaamheden ver richten, rantsoenbonnen uit voor een extra rantsoen brood van 900 gram per week. De uitreiking heeft plaats voor de distributieperioden 11 Juli t/m. 7 Augustus, 8 Augustus t/m. 4 Sept.. 5 Sept. t/m. 2 Oct., 3 Oct. t/m. 30 Oct. en 31 Oct. t/m. 27 November. Voor deze extra verstrekking van broodbonnen komen niet in aan merking zelfverzorgers voor brood, tuinbouwarbeiders en dergelijke personen, alsmede personen, die wel hooi- en oogstwerkzaamheden verrichten, doch dit niet als be roep doen. BUITENLAND Anglo-Amerikaansche vliegtui gen boven Zwitserland - Op nieuw hebben Anglo-Amerikaan- HEDEN Remonstr. Kerk: Concert Alb. de Klerk. Maria Struycken en Th. de Groen. 7 y2 uur nam. Stadszaal: Circus Mandera te 1\'2 uur nam. Woensdag. Stadszaal: Circus Mandera. 2 en 7y2 uur nam. De avond-, nacht- en Zondags- I dienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 10 Juli 20 uur tot Zaterdag 17 Juli 8 uur waar genomen door de Apotheek Boek wijt, Breestraat 74, Telef. 20552 en de Haven-Apotheek, Haven 18. Te lefoon 20085. Te Oegstgeest door de Oegstgeestsche Apotheek. Raad- hulspark 8. Telef. 26274. sche vliegtuigen de Zwitsersche neutraliteit geschonden. Op ver- lende plaatsen in Zwitserland, o.m. in Bern en Genève, is he dennacht, kort na 12 uur, lucht alarm gemaakt, dat ongeveer 3 uur duurde. In een uitgegeven officieele mededeeling wordt ge zegd, dat de machines op een hoogte van ongeveer 3000 meter vlogen. Bij Bouveret aan het meer van Genève is een toestel neergestort, waarbij 5 inzitten den om het leven kwamen. Op drie plaatsen in breede omge- I ving van Bern werden bommen neergeworpen, bij Riggisberg, in de streek van den Maennlichen in het Berner Oberland en bij Flamatt, halverwege tusschen Bern en Freiburg. In Riggisberg werd een huis vernield en een 1 tweede in brand gezet. Tot dus ver zijn geen berichten ontvan gen van doodelijke ongelukken. Gevechten bij Nieuw-Georgië - Naar het Japansche hoofdkwar tier meldt, hebben Japansche marinevliegtuigen op 11 Juli vijandelijke afdeelingen aange vallen, die op het punt stonden aan land te gaan aan de Noord westkust van het eiland Nieuw- Georgië. Het kwam tot een he vig luchtgevecht, waarbij de vij and in totaal 24 toestellen ver loor. Bij een gevecht op 9 Juli boven de haven van Rendova werden 5 vliegtuigen door Ja pansche jagers neergeschoten. Bovendien werden 6 vijandelijke landingsbooten tot zinken ge bracht. Het Japansche hoofdkwartier meldt voorts: „Het Japansche garnizoen op Nieuw-Georgië heeft sedert 5 Juli de vijande lijke strijdkrachten, die a haar landing op verschillende punten van het eiland naar Moenda trachtten op te rukken, energiek teruggeslagen, Het nationale leger van Bose - Volgens een bericht uit Sjonan (Singapore) komen daar voort durend vrijwilligers aan uit alle deelen van Oost-Azië, die zich willen aansluiten bij het Indi sche nationale leger. Een groot aantal Indiërs uit Malakka is reeds in dienst getreden bij het nationale leger onder opperbevel van Soebhas Chandra Bose. (D.N.B.) VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag: Uitgebloeide pioenrozen en papavers vormen zaadknoppen. Wanneer dienen deze gezaaid? A. A. V. te L. Antw.: U doet dit het best wan neer de zaden rijp zijn. Hiervoor dient u geregeld na te zien. Zaai in den vollen grond. De resultaten zijn zeer uiteenloopend. Vraag: Hoe komt het dat de Jonge spruiten van Dahlia's ver dwijnen? R. J. S. te L. Antw.Hoogstwaarschijnlijk is dit het werk van slakken. Hiertegen worden zeer goede middelen ver kocht. Leg koolbladeren tusschen de planten, 's Morgens kunt u meestal de ondergekropen dieren afzoeken. Vraag: Van mijn boontjes wor den de bladeren afgegeten. Wat kan daarvan oorzaak zijn? Wed. J. L. te L. Antw.: Vermoedelijk zijn hier slakken aan het werk. Hiervoor worden bepaalde middelen in den tuinbouwhandel verkocht. U kunt ook wegvangen door enkele kool bladeren tusschen de gewassen te leggen. Hier kruipen de slakken 's morgens onder. Vraag: Verleden Jaar heb ik 3 perziksteenen in een potje ge zaaid. Wat moet nu met deze plantjes gebeuren? G. M. V. te L. Antw.: Zeer voorzichtig dienen deze plantjes leder afzonderlijk in een pot gezet, geregeld gegoten en de eerste dagen tegen zon ge schermd. Zet de potten in de aarde In den tuin.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2