Terugvoering in krijgsgevangenschap IGE STRIJD IN HET OOSTEN RAAST VOORT LANDING OP SICILIË Jaargang Maandag 12 Juli 1943 No. 25547 m Duitsche TE,eermachtberïchten Italiaansche iiVeermachtberichten „De goede veldheer maakt den goeden soldaat". VERDUISTEREN: Zeemacht21e en 22e R.L, le, 2e, 3e en 4e Reg. Huzaren, le en 2e Escadron Pantserwagens, 2e en 3e R.V.A., le Regiment Wielrijders. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS KERK EN SCHOOL E rcïèi TijJ EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ide- ,'erdag deelde het Duitsche lbevel mede: rr den grooten slag van Bjel- Mwil Orel behaalden troepen aasiet leger en van de Waffen gen verbeten tegenstand van ,SK aangevoerde vijandelijke krachten nieuwe aanvals- Terwijl ten Noorden TTljelgorod aanzienlijke terrein- a:' werd behaald, ontwikkelden 7 ten Zuiden van Orel zware ïreriegevechten. Het totale Lil der sedert 5 Juli op de elden kapotgeschoten of Xemaakte pantserwagens is ge- tot 1227. De luchtmacht li met sterke formaties in de ihten van het leger in. Jacht- uigen en luchtdoelgeschut ale luchtmacht schoten giste- 119 Sovjetvliegtuigen neer. i [den nacht van 9 op 10 Juli vijand, gesteund door sterke r' strijdkrachten den aanval op ocë begonnen. Hij stiet onmid- Alk op heftigen afweer op den te nen grond en in de lucht. De :hten zijn nog aan den gang. itsche bommenwerpers vielen den afgeloopen nacht West- lfl|Sch gebied aan. In woonwij- 'U| vooral in de stad Bochurn, x>nd schade aan gebouwen en A'adschade. Tot dusver is het 5t(schieten van 11 vijandelijke menwerpers geconstateerd. Dirts werden twee vijandelijke ...tuigen boven het bezette ge- in het Westen en boven den 'üntischen Oceaan, vernietigd. f vlootstrijdkrachten, door het aiergeschut van koopvaardij- pen en door het marine-af- •geschut zijn in den tijd van pt 10 Juli 21 vijandelijke vlieg- gjen neergeschoten. ixiteche duikbooten hebben op- ■jw krachtig beveiligde con- l'en aangevallen. Zij brachten Tfiardnekkige gevechten onder .Braziliaansche kust en in het 'trale deel van den Atlanti- Ssn Oceaan in totaal 8 schepen Is; een gezamenlijken inhoud van a(00 ton tot zinken. n«l Zondag: ^_e groote slag in het Oosten 2~lt voort. Onze troepen konden levigc gevechten nieuw terrein nlien en 193 vijandelijke paril- fwagens vernietigen. Ondanks vs slechte weersgesteldheid on- rriteunde de luchtmacht de aan- ten van het leger met sterke strijdkrachten. Concentraties pantserwagens en troepen van den vijand werden uiteengeslagen en 85 Sovjet-vliegtuigen neerge haald. Lichte Duitsche zeestrijdkrach ten vielen verrassend de haven Atsjulef aan de Zee van Azof aan, brachten 3 kustvaartuigen tot zinken en beschadigden 3 andere kustvaartuigen ernstig. Aan de Zuidoostkust van Sicilië zijn hevige gevechten aan den gang van Duitsche en Italiaan- sche troepen met gelande vijan delijke strijdkrachten. Boven Si cilië en in de wateren om het eiland werden tot dusver 64 vij andelijke vliegtuigen neergescho ten. Italiaansche torpedovlieg tuigen brachten 3 schepen tot zinken, waaronder 2 transport schepen van 13.000 ton en be schadigden in gemeenschappelij- ken aanval met sterke Duitsche strijdkrachten 3 kruisers en tal rijke groote en middelmatig groote transportvaartuigen, alsmede vele landingsbooten zóó ernstig, dat verscheidene van die schepen als vernietigd beschouwd kunnen worden. In het Kanaal ontstond op 10 Juli een gevecht tusschen een formatie Engelsche torpedojagers en motortorpedobooten eenerzijds en lichte Duitsche zeestrijdkrach ten anderzijds. Een Britsche tor pedojager en 2 kanonneerbooten werden door artillerievuur tot zin ken gebracht, andere werden ern stig beschadigd. Aan Duitsche zijde ging een eenheid verloren, waarvan de bemanning voor het grootste deel gered werd. Stimson in Engeland Naar Reuter meldt, is de Amerikaansche minister van oorlog, Henry Stim son, in Engeland aangekomen, om belangrijke besprekingen te voeren. (D.N.B.). De verliezen van de Amerikaan sche weermacht Uit Washing ton wordt gemeld: het Amerikaan sche bureau voor oorlogsinlichtin gen heeft meegedeeld, dat de to tale verliezen van de Amerikaan sche weermacht sedert het uit breken van den oorlog 92.704 man hebben bedragen, waarvan 16.997 gesneuvelden. (D.NJB.). Soebhas Chandra Bose vonnt vrouwencorps Soebhas Chandra Bose heeft aangekondigd, dat een vrouwencorps zal worden gevormd bij het Indische Nationale Leger. Deze mededeeling deed hij tijdens een interview in Sjonan (Singa pore). (D.N.B.). S1aterdag deelde het Italiaansche Jerbevel mede: Jan den afgeloopen nacht zette >p vijand, gesteund door sterke ®t- en luchtformaties en met - ruikmaking van detachemen- i valschermjagers, den aanval la.Sicilië in. De verbonden strijd dichten bieden vastberaden te- istand tegen de vijandelijke ue, gevechten zijn gaande langs M Zuid-Oostelijke kuststrook. Bij operaties, gisteren door de „andelijke luchtmacht onderno- "m tegen centra op Sicilië, heb- nn Italiaansche en Duitsche bat- rijen 22 vliegtuigen vernield, ■larvan 15 te Porto Empedocle. lorts werden 11 vliegtuigen door ïitsche jagers neergeschoten, rln de Tunesische wateren heb- jU onze torpedovliegtuigen drie hepen met een gezamenlijken Tioud van 29.000 ton getroffen '■i zwaar beschadigd. 'En Zondag: Langs de kuststrook van Zuid- ostelijk Sicilië, waar Italiaansche i Duitsche troepen de gelande landelijke strijdkrachten ener- ;ek bestrijden en onder hun druk 'PPCC standhouden, woedt een 15 slaff. De vijandelijke lucht- aeht ontplooit een levendige ac- vitelt. De jachtvliegtuigen van J As schoten ZZ vliegtuigen om- At. net afweergeschut 9. Onze formaties torpedovliegtui gen, die herhaaldelijk tot den aan val op vijandelijke konvooien op stegen, brachten 2 schepen tot zinken met een gezamenlijken in houd van 13.000 ton alsmede een schip van niet nader aangeduid type. Zij beschadigden bovendien ernstig 2 kruisers en talrijke koop vaardijschepen, waarvan er ver scheidene in brand geraakten. Een lichte kruiser, 7 transport schepen van groote en middelbare tonnage en vele landingsbooten werden herhaaldelijk door de Duitsche luchtmacht getroffen, zoodat stellig verwacht kan wor den, dat zij later gezonken zijn. De.Italiaansche omroep deelde mede: Generaal Eisenhower heeft het oogenblik gekomen geacht om zijn strijdkrachten tegen Sicilië in den strijd te werpen. Sedert verschei dene dagen was men in Italië op dezen aanval voorbereid en overal stonden strijdkrachten voor den afweer gereed. De geest der bevol king, vooral op Sicilië zelf, is voor' beeldig. Allen zijn zich in Italië er van bewust, dat de strijd met den vijand op Italiaanschen bodem slechts een strijd tot het uiterste zal zijn. De Italiaansche weer macht is den strijd ingegaan met het besef, dat zij de eer des vader lands en zijn toekomst verdedigt. Alle Italianen zijn er zeker van, dat in korten tijd de laatste vijand op Italiaanschen bodem vernietigd zal zijn. De diplomatieke medewerker van Stefani schrijft: Een oud spreekwoord, maar vol beteekenis in deze dagen. Voor den jongen Nederlander, die er een eer in stelt een goed soldaat te zijn, bestaat de moge lijkheid daartoe te worden ge vormd in het keurkorps van de beste legers die er maar zijn. Te zamen met de Noorsche, Deensche en Vlaamsche vrijwilli gers wil hij gevormd worden tot een goed soldaat van den Führer, den besten veldheer van dezen oorlog. En als goed soldaat wil hij het zijne bijdragen om Europa te ver lossen, voor goed te bevrijden van de bolsjewistische horden uit het Oosten. Hij meldt zich daarom bij de Waffen-S.S. of bfj het Vrijwilli gerslegioen. Blijft gij dan niet achter jonge Nederlanders, maar volgt dit voor beeld. van hedenavond 22 uur tot morgenochtend 5.30 uur. De maan ging heden onder te 1.57 uur en kwam op te 16.04 uur. Omtrent het verloop van de operaties op Sicilië kunnen om militaire redenen voorloopig slechts de volgende feiten worden mee gedeeld 1) alle parachutisten werden vernietigd. 2) alle pogingen der Engelsch-Amerikaansche troepen van de kust uit in het binnenland door te dringen werden tot nu toe tot mislukking gebracht. De ge vechten zijn buitengewoon hevig, ononderbroken en dramatisch, doch de algemeene ontwikkeling van de operaties laat de gevolg trekking toe, dat de op bluf be rustende hoop van den vijand door de harde werkelijkheid is te niet gedaan. Met de grootste koelbloe digheid vervullen de Italiaansche en Duitsche troepen, gesteund door de vaderlandsliefde der be volking, stelselmatig hun taak. Er zijn geen overhaaste bevelen, geen onzekerheid van de troep, geen paniek van de bevolking. Bij lei ding zoowel als bij manschappen heerschen kalmte, orde en vast besloten wil tot overwinnen. De Angelsaksische propaganda heeft groote hoop gekoesterd ten aanzien van de houding der Sicilianen, zoo schrijft de diplo matieke medewerker verder. De bevolking van Sicilië, zoo werd de wereld wijs gemaakt, wacht met ongeduld erop, dat zij bevrijd wordt, is antifascistisch enwenscht zich zelfs van Italië los te maken. Met deze zoogenaamde houding was zelfs bij de militaire operaties rekening gehouden, zooals blijkt uit de verrassing van de gevangen genomen parachutisten. Deze wa ren verrast, dat zij met geweer schoten werden ontvangen, terwijl zij ervan overtuigd waren met open armen te zullen worden ont vangen. In werkelijkheid heeft de Siciliaansche bevolking de eerste dagen van den strijd een werke lijk heldhaftige houding aan den dag gelegd. Zij heeft b.v. meege werkt aan de arrestatie van de parachutisten en zich overal vrij willig aangemeld voor het bespoe digen der transporten en het her stel van de door de luchtaanvallen aangerichte schade. Italië, dat nooit ook maar den geringsten twijfel heeft gekoesterd aan de volledige solidariteit en verbon denheid van zijn Siciliaansche zonen, Is thans trotsch op ze. Wij weten niet, aldus de diplo matieke medewerker tenslotte, of de Engelsch-Amerikaansche troe pen zich nog verder aan de illusie overgeven dat zij door de volken van Europa met open armen zul len worden ontvangen, doch. wij weten zeker, dat zij tenslotte ten opzichte van Sicilië reeds een der gelijke illusie hebben verloren. De Sicilianen zien inderdaad in de soldaten van Roosevelt en Chur chill enkel en alleen de vijanden van het vaderland, de aanvallers, de vernielers van hun kerken, de moordenaars van him kinderen en de barbaarsche luchtplraten. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opgc* roepen: Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van officier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren 1939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voor zoover het in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Zjj moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: IN HET „WEHRMACHTLAGER", AMERSFOORT, ZONNEBLOEMSTRAAT De dienstplichtigen der Zeemacht en al haar oorlogsformaties op 19 Juli 1943. De dienstplichtigen van het 22ste R.I. op 20 Juli 1943. van het 1ste regiment huzaren en het 1ste regiment huzaren motor rijders op 21 Juli 1943. Van het 2de regiment huzaren en het 2de regiment huzaren motorrijders op 22 Juli 1943. Van het 3de regiment huzaren, het 4de regiment huzaren, het 1ste eskadron pantserwagens en het 2de eskadron pant serwagens op 23 Juli 1943. IN DE WATERLOOKAZERNE, AMERSFOORT: Van het 21ste R.I. en zijn oorlogsformaties de in de jaren 19241915 geborenen op 19 Juli 1943 en de in de jaren 1914— 1901 geborenen op 20 Juli 1943. Van het 2de reg. veldartillerie op 21 Juli 1943; van het 1ste reg. wielrijders op 22 Juli 1943: van het 3de reg. veldartillerie op 23 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart met inlegvel en, voor zoover mogelijk mili taire identiteitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers" voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) ge durende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten c.q. bij den stationschef van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform anders burgerklee- ding; dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche klee- ren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede eetgerei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den Arbeitseinsatz in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachts befehlshaber in den Niederlanden of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Het eerste Nederlandsche bin nenschip in het Oosten De pers dienst van de N.O.C. meldt: Dezer dagen is in Litauen en wel in Kauen aan de Memel, het eerste Nederlandsche binnenschip aangekomen. Met de driekleur in top werd het onder groote belang stelling van de Litausche bevolking de haven binnengesleept. Het scheepje, de „Arnoldus", groot 510 ton, heeft een enorme reis achter den rug. Niet minder dan 3000 km heeft het over de Europeesche binnenwateren afgelegd, teneinde Litauen te bereiken. Over dezen afstand werd het door 25 verschil lende sleepbooten voortgetrokken; de reis duurde 9 weken. De „Arnoldus" wordt door zijn eigenaren, de gebroeders Van Soest uit Lith aan de Maas, be varen. Schade aan ontruimde perceelen In antwoord op een desbetref fende vraag in de persconferentie werd van bevoegde zijde medege deeld, dat geëvacueerde eigenaren van getroffen perceelen, voor zoo ver hun adressen bekend zijn, zoo spoedig mogelijk op de hoogte worden gebracht door de schade- enquête commissie, Zuid-Binnen singel 216, 's Gravenhage. Reeds van 1940 af werkt deze commissie in overleg met het dept. van financiën, afd. oorlogsschade, thans gevestigd te Amersfoort, Beekensteinscheweg 47b. „Mevrouw ontwerpt een plakaat" Hedenavond om 18.45 spreekt Max Blokzijl via Hilversum I in zijn politiek weekpraatje over: „Mevrouw ontwerpt een plakaat". Door brandbom gedood De 17-jarige zoon van den heer G. J. te Wijk bij Duurstede, die werk zaam was op de boerderij vaq, den heer van B. te Wijk bij Duurstede, vond in een weiland een brand bom. De jongen sloeg den bom tegen een boom, met het noodlottig gevolg, dat de bom ontplofte en de jongen zoo verminkt werd, dat hij enkele uren later overleed. PREDIKBEURT. Waddinxveen Remonstr. Kerk:] Dinsdagnam. 7 u., ds. de Rove? van Vlaardlngen. XED. HERV. KERK. Beroepen. Te Nootdorp (toez.), cand. A. C. Jallnk, hulpprediker te Geloermalsen. Te Oosterwolde (Gld.), ds. R. W. Steur te Olde- brook. Te Loeren aan de Vecht, ds. H. N. van Hensbergen te Over langbroek Asngen-mcn. Naar Raalte cand H. Gordeau te Bus- sum. Naar Dedemsvaart. cand. H. de Noo te Velsen. Naar Zuidwolde, cand. P. Mooi aldaar. GEREP. KERKEN. Viertal. Te Putten, ds. P. E. Hoekstra te Velsen, ds. K. Heen- ders te de Krlm, ds. P. de Ruig te Zevenhoven en ds. H. de Wit te Oude en Nieuwe Bildtdijk Beroepen. Te Driebergen, ds. P, Kuijper te Aalten Aangenomen. Naar Blokzijl, cand. S. Cnossen, hulpprediker te Lutten aan de De demsvaart, VRIJ EVANG. GEMEENTEN. Beroepen. Te 's-Gravenhefe, de, J. van de Werfhorst te Cedsnnd.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1