jongste gevechten in het Oosten euringen voor de Waffen S.S., het Legioen en de Landwacht e Jaargang Zaterdag 10 Juli 1943 No. 25544 Nieuwe commissaris- generaal benoemd. Diensttijd eerste vrijwilligers Landwacht gaat ten einde. BINNENLAND Toepasselijkheid van wettelijke strafbepalingen. VERDUISTEREN: Nieuwe staatsleening BEKENDMAKING. EIDSCH DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DAGBLAD m het Oosten woedende ge len ontwikkelen zich steeds "lijker tot een dubbelen slag Se^aspunten Orel en Bjelgo- zoo schrijft de militaire cor- ndent van het D.N.B. en hij lgt: dubbele slag van Koersk is den in het stadium van een serduel van de grootste af- igen. Duizenden veehtwagens L fesp. manoeuvreeren tegen- elkaar. De lucht is vervuld %et gedreun der stalen kolos' Het is opvallend, hoe ook uit "'toten van den tegenstander ,s de behendigheid en de vuur- cht blijkt van de nieuwe Duit- N pantsermodellen, die hier - het eerst in den strijd ge zien worden. Zij zijn nog ster man het bekende type „Tiger". onstructeurs schijnen ook aan bewapening bijzondere aan- tt besteed te hebben. In ieder 1 overtreft de reikwijdte van il kanonnen die der aan beide °n tot dusver bekende pantser- ins. In vereeniging hiermede inen ook de nevelwerpers voor Ziebewegingen een bepaalde rol -pelen. Hoe het ook zij, de tsche pantserwagens hebben 1 een geheele reeks factoren i overwicht dat in de tactiek Juiting komt. Het pantserduel It steeds verder verschoven ;er het systeem van stellingen sovjets. Hieruit kan men met I.t afleiden, dat de Duitsche jserwiggen de formatie vecht- ens van den vijand reeds aan- lijk verdreven hebben, vijand heeft het door het in zijn achterland theoretisch lakkeiijker, reserves in den id te werpen. In de practijk 1 evenwel de toestand als ge- van het samenspel der Duit- pantserleiding met de forma- der Duitsche luchtmacht er eel anders uit. In het algemeen m'en aan de hand van het oop, dat de strijd tot dusver amen heeft, constateeren, dat Samenwerking van pantser en en vliegtuig aan Duitsche zijde op bepaald verbazingwek kende wijze is vervolmaakt. Aan de pantserwagens heeft de Duit sche legerleiding ditmaal een vliegend zusterwapen toegevoegd: z.g. pantsertorpedovliegtuigen. Met speciale anti-tankbommen grijpen zij in den strijd der rollende ves tingen in. Zij hebben bij het be halen van de terreinwinst een be langrijk woordje meegesproken. In dit verband verdient er de aandacht op gevestigd te worden dat het de luchtmacht der sovjets niet is gelukt, ergens tot een eigen initiatief te geraken. De verliezen van thans bijna duizend machines in nauwelijks vier dagen tijds heb ben hun de offensieve-ruggegraat gebroken. Het verlies van een zoo groot aantal vijandelijke vliegtui gen vergemakkelijkt uiteraard het versterkte optreden der Duitsche eskaders en verhoogt natuurlijk de gevechtswaarde van de Duit sche troepen te land. Sinds 5 Juli is ook het front in de lucht van dag tot dag steeds meer naar het Oosten verschoyen. Hoewel de bevoegde Duitsche militairen onder alle omstandig heden zeer terughoudend zijn, overeenkomstig hun beginsel, dat de wet van handelen zwijgen ge biedt, kan men toch constateeren, dat de tot dusver behaalde resul taten van den Duitschen tegen aanval de plannen bij de tegen partij zwaar hebben verstoord. De resultaten hebben voor de thans van hun kant voor den aanval gereed staande Duitsche divisies verbeterde omstandigheden ge schapen voor een gunstige verdere ontwikkeling. Van Duitsche zijde wordt verklaard, dat de eigen ver liezen zoowel aan troepen als aan materiaal gering zijn, dank zij de verdere verbetering van de wapens en de methoden. (D.N.B.). Vergelding door de macht der wapens Uit den wil van den vijand, het Duitsche volk zonder genade te willen vernietigen, zoo wordt in Berlijnsche politieke kringen verklaard, volgt de mo- reele en historische rechtvaardi- ocm Vrijwilligers. Br wordt goed >r de Jongens gezorgd. Etenhdei op weg naar de voorste linies SS PK Fritsch-O-H-P m Iet S.S. Ersatzkommando Nie- lande deelt mede: lederlanders van arisch bloed, den leeftijd van 1745 jaar >k gehuwden), die lichamelijk iwel als geestelijk goed ontwik- d zijn en zich geheel kunnen ?en aan de eischen, die de op- ïing hun stelt, kunnen zich bij genoemde adressen vervoegen, teinde gekeurd te worden. Bij onderzoekingen worden ook 3 gevraagde inlichtingen ver- ekt met betrekking tot de ver ging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op ge vestigd dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de moge lijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het wachtbataljon in Amers foort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche S.S. in Nederland willen toetreden. Personen tusschen 1835 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7.43 914.00 u. Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 18.7.43 912.00 u. Breda, rest. Modern, Markt. 1518.00 a Den Bosch, hotel Noord Brabant, Markt 45. 19.7.43 912.00 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 1518.00 u. Arnhem, café Royal. 20.7.43 912.00 u. Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18. 1518.00 u. Zwolle, hotel Gij ten- beek. 21.7.43 912.00 u. Assen, Concert huis a. d. Vaart. 1518.00 u. Groningen, Concert huis Poelestraat. 22.7.43 9—12.00 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.7.43 9—14.00 u. Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 9—13.00 u. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 914.00 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 26.7.43 914.00 u. Den Haag, café TTJ- Het Rijkscommissariaat maakt j bekend: „De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft overeenkomstig paragraaf 4 van de verordening tot uitoefe ning van de regeeringsbevoegdhe den in Nederland (Nr. 3/'40) en de par. 1, 3 en 7 van het decreet betreffende den organisatorischen opbouw van de dienstburëaux van den Rijkscommissaris, den Dienst- leiter pg. Willi Ritterbusch met ingang van 9 Juli 1943 belast met het waarnemen van de werk zaamheden van commissaris-ge neraal voor bijzondere gevallen, daarbij inbegrepen de taken, die bij bijzondere besluiten opgedra gen werden aan den commissaris generaal voor bijzondere gevallen ging om dien vijand op zekeren dag zonder genade en erbarming terug te slaan. Dien dag der ver gelding laat Duitschland zich niet door Engelsche persstemmen voorschrijven. Komt die dag ech ter, dan zal de strijd niet door humaniteit, doch uitsluitend door de macht der wapenen beslist worden. Luchtoorlog en blokkade zouden volgens Engelands wil het Duit sche thuisfront moeten verplette ren. De blokkade is teniet gedaan door de maatregelen op het gebied der voedselvoorziening en evenmin zal de bommenterreur tegen de burgerbevolking haar doel berei ken. Na eiken aanval staan de Duitsche menschen slechts nog harder en verbetener dan tevoren. Hun vastberadenheid, den strijd tot het zegevierende einde te door staan, zal de vfjand niet kunnen breken. (D.N.B.). Nieuwe massagraven in Winniza - In het volkspark aan den Wes telijken uitgang van de stad Win- zina en op een aan den anderen kant van den weg gelegen kerkhof werden nieuwe massagraven der Gepeoe gevonden. Het aantal massagraven in het volkspark be draagt 20. In elk der graven liggen ongeveer 130 tot 140 lijken. Op het kerkhof werden tot dusver 15 massagraven ontdekt. Het totale aantal graven op dit terrein be draagt 23 tot 25. Daar de graven op het kerkhof vlak bij woonhui zen liggen kon men wegens den sterken reuk in de warme zomer maanden nog niet aan de opgra vingen beginnen. Om de massa graven in het volkspark te camou- fleeren, had men midden op de graven luchtschommels geplaatst. De graven op het kerkhof waren dopr dichte beplanting met aca cia's en sparreboompjes gecamou fleerd. Uit het onderzoek blijkt, dat alle vermoorden in de massa graven in de Jaren 1938 tot 1939 zijn omgebracht, in eenige geval len blijkt uit de gevonden papie ren, dat de moorden nog in het jaar 1940 hebben plaats gehad. Tot dusver zijn ongeveer 250 vermoorde Oekrainers aan de op hen gevonden voorwerpen of door hun familieleden zonder eenigen twijfel herkend. Uit de tot dusver opengemaakte 38 massagraven in den boomgaard in het stadsdeel Dolinki zijn 950 lijken gehaald en grootendeels medisch onderzocht. De slachtoffers waren meerendeels oudere mannen uit de arme Oekrainsche volksklasse. Er wer den ook eenige vrouwen gevonden. Eenige slachtoffers vertoonden de sporen van foltering door brand wonden. (D.NB.). Martinique De zender Mar tinique meldt, dat de vroegere Fransche diplomaat Hoppenot is genoemd tot hoogen commissaris van Fransch West-Indië. Admi raal Robert heeft hem verzocht zoo spoedig mogelijk naar Marti nique te komen, opdat, hij hem het bestuur kan overdragen, zoo dra een overeenkomst tot stand is gekomen over de positie van bur gers en militairen, die Vichy trouw zijn gebleven. Hoppenot is gezant in Uruguay geweest en belastte zich later met de behartiging van Girauds belan- ZIJ ZIJN THANS AFGERICHT EN HEBBEN DRIE MAANDEN SOLDATENLEVEN ACHTER ZICH. Wilt gij hun plaats niet innemen? Wilt gij nog altijd afzijdig blijven staan? Toont, dat ook gij bereid zijt voor uw volk aan te treden, opdat dit een goede toekomst te gemoet ga. Laat ook u zich gedurende drie maanden africhten en treedt toe tot de Landwacht Nederland. In lichtingen over verzorging der fa milieleden, vrijstelling van ar, beidsinzet in Duitschland, extra- levensmiddelentoewijzing voor de familie, reserveering van uw be trekking gedurende uw diensttijd, worden tijdens de keuringen ver strekt. De data der keuringen worden in alle bladen bekend gemaakt. .1? vcuc i uc ucnai uigmg vau vjirauas Den Hout, Bezuidenhoutscheweg gen in New York. (DJN.B.) HET BESLUIT TOEGELICHT. De aanvulling, welke het on langs afgekondigde besluit van den secretaris-generaal van Justitie betreffende de toepasselijkheid van wettelijke strafbepalingen in ons strafrecht aanbrengt, heeft een zeer algemeene strekking. Het besluit bevat, n.l. niet één of meer nieuwe straf bepalingen, doch wij zigt de beteekenis van alle be staande strafbepalingen, zoowel die uit het Wetboek van Straf recht als die uit afzonderlijke wetten, verordeningen en beslui ten. Het verdient daarom bijzon dere belangstelling. In de dage- lijksche persconferentie te 's-Gra- venhage heeft mr. J P. Hooykaas, hoofd der afdeeling Wetgeving van het departement van Justitie over deze aangelegenheid uiteenzetting gegeven. Gelijk bekend, voegt het besluit aan artikel 1 van het Wetboek van Strafrecht het volgende voorschrift toe: „Valt een feit niet onder den tekst, doch wel onder de grond gedachte van een wettelijke straf bepaling, zoo is de strafbepaling toepasselijk, indien het feit naar gezond rechtsgevoel strafwaar, dig is." Ten einde de beteekenis van dit nieuwe voorschrift duidelijk te maken, is het wenschelijk voorop te stellen, dat ons geheele straf recht in wettelijke voorschriften is neergelegd. De rechter kan een verdachte enkel straffen, wanneer het door hem begane feit valt onder een strafbepaling, welke be stond op het oogenblik van het plegen van het delict. Door het een en het ander komt het herhaaldelijk voor, dat straf waardige feiten worden gepleegd, welke wel zeer gelijken op de fei ten, strafbaar gesteld in het Wet boek van Strafrecht of elders in onze wetgeving, doch welke niet of nauwelijks onder de omschrijving van een bestaand delict kunnen worden gebracht. Dan staat de rechter voor de keuze,, hetzij den overtreder van de moreele norm vrij te spreken, hetzij het straf- voorschrift, waarbij de overtreden norm het naaste ligt, zoodanig te interpreteeren, dat het feit nog juist door dit strafvoorschrift wordt getroffen. In de praktijk geschiedt beide. Ten einde deze moeilijkheden op te lossen, is het nieuwe besluit van den secretaris-generaal van Justitie betreffende de toepasse lijkheid van wettelijke strafbepa lingen tot stand gebracht. Het gaat uit van de gedachte, dat strafbepalingen op tweeërlei van heden- resp. morgenavond 22.15 en 22 u. tot morgen-c.q. Maan dagochtend 5.15 en 5.30 u. 10 Juli: maan onder te 1.13 uur; op te 13.41 uur (Eerste Kwartier). 11 Juli: maan onder te 1.35 uur; i op te 14.52 uur. Naar wjj van bevoegde zijde vernemen zal Donderdag 15 Juli as. de aankondiging verschijnen van een staats leening, groot een milliard gulden waarvan reeds 300 millioen bij rijksfondsen en instellingen is geplaatst. De rentevoet is wederom 314 procent en de looptijd 20 jaren. De koers van uitgifte is ge steld op 99 3/4. De deelne ming is op dezelfde leest ge schoeid als voor de leening 1942 met dien verstande, dat het percentage van deelne ming voor de institutioneele beleggers is verhoogd tot 10 procent hunner activa. Het bureau van den Bevelheb ber der Weermacht in Nederland deelt mede: Wederom moesten drie Neder landers, die zich aan sabotage schuldig maakten en leven en goed van eigen landgenooten en van de bezettende mogendheid in gevaar brachten, door een krijgsgerecht ter dood veroordeeld worden, n.l. 1. Evert Ruivenkamp, geboren 3 Sept. 1915 te Philadelphia; 2. Dominicus Hendrik Midden dorp, geboren 19 November 1919 te Kampen; 3. Gerard van der Laan, gebo ren 15 Januari 1913 te Den Haag. De vonnissen zijn door fusil leering voltrokken. wijze kunnen worden toegepast op strafbare feiten. In de eerste plaats kunnen zij worden toege past indien de feiten rechtstreeks vallen onder den tekst van de strafbepalingen. In de tweede plaats kunnen zij worden toege past, indien de feiten wel niet vallen onder den tekst van de strafbepaling, doch wel onder haar grondgedachte. Echter moet in het laatste geval ingevolge het thans genomen be sluit nog een tweede voorwaarde vervuld zijn: het feit moet naar gezond rechtsgevoel strafwaardig zijn. Deze eisch is bedoeld als een extra-waarborg. Door een en ander wordt ook het werk van den wetgever vruchtbaarder gemaakt. Op het oogenblik is het noodzakelijk bij het opstellen van strafbepalingen de beteekenis van iederen term in den breede te bezien en, ten einde de mogelijkheid van lacunes al thans zoo gering mogelijk te ma ken, veelal in een bepaald voor schrift een reeks zeer verwante begrippen naast elkaar te zetten. De strafbepalingen zullen eenvou diger kunnen worden geredigeerd en het strafrecht zal overzichte lijker kunnen worden, nu de rech ter de vrijheid heeft verkregen tot de grondgedachten, welke achter de bepalingen liggen, terug te gaan. Overigens behoeft men niet te veronderstellen, dat het nieuwe besluit in de toekomst om zoo te zeggen dagelijks zal worden toe gepast. De groote meerderheid van de gepleegde delicten is in welomschreven wetsvoorschiften strafbaar gesteld. Het besluit is van belang voor de naar verhou ding spaarzame gevallen, welke juist grenzen aan de bestaande voorschriften en waarin straffe loosheid van den overtreder door" niemand kan worden gewenscht. De heer C. van Galen t Te Alphen is op 59-j. leeftijd over leden de heer C. van Galen wo nende aan den Gnephoek te Al phen. De overledene was veehou der en een in landbouwkringen in de Rijnstreek zeer bekende en ge ziene figuur; hij had in tal van vereenigingen op dit gebied zit ting. Hij was bestuurslid der Chr. Landbouwschool en had zitting in diverse polderbesturen of water schappen. Vele jaren was hij voorzitter der Evangelisatie te Oudshoorn; later ouderling der N.-H. Kerk. Vroeger was hij eenige jaren lid van den voor- maligen raad van Alphen. De be grafenis is bepaald op a.s. Maan dag op de Oosterbegraafplaats te Alphen; aankomst aula 3 uur.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1