DE STRIJD IN HET OOSTEN ïuringen voor de Waffen S.S., het T; Legioen en de Landwacht DE NIEUWE BONNEN ~-te Jaargang tn >T Vrijdag 9 Juli 1943 No. 25543 Rfc edenkelijke situatie «jor den tegenstander. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT DE STEM DER S.S. den tabaksbon alléén vijf sigaren. Dr. Göbbels over zijn arbeid. LCAi 17 .EIDSCH DAGBLAD Ls. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN erk' TT# militaire coiTespondent van „DÏB. schrijft, dat het ver- van den zomerslag aan het n elijke front, die tusschen Kg en Bjelgorod geleverd wordt, de bolsjewisten reeds ern- 'T i symptomen oplevert. Het chtsterrein wordt begrensd een frontlinie van ongeveer O kilometer, doch de strijd woedt Jiangs deze geheele linie. Voor ^bolsjewisten is het op zichzelf een bedreiging, dat zich de [punten van den strijd ge lid hebben juist op de plaats, de Sovjetlinie naar het Wes- :on uit te springen, ten van Orel, en op de plaats naar het Oosten begon të buiten, ten Noordwesten -7-Bjelgorod. j» deze beide punten is in het -reoflT van de Duitsche tegenma- t ivre het diepe, sterke steliin- nysteem der bolsjewisten reeds de Duitsche troepen tot op eldenlijke diepte doorbroken, lat men kan zeggen, dat zich ■fi bedenkelijke situatie begint af iRteekenen voor het geheele Vitepringende frontgedeelte den vijand, waarin hij uit A hsieve overwegingen groote heelheden menschen en mate- 3I had opgesteld. en wijst er echter in wèlinge- Hte militaire kringen te Berlijn |r,3at het doel der hoogste Duit- tr leiding slechts in zooverre ?:nd is, dat hier sprake is van het verijdelen van een vijandelijk offensief plan. Ook in deze krin gen kan men niet zeggen in hoe verre verrassende ontwikkelingen in den slag" kunnen leiden tot nieuwe besluiten van het Duit sche commando en in welke rich ting dergelijke besluiten zouden gaan. De gebeurtenissen volgen reeds een zekere wetmatigheid, die be rust op de uitwerking der wapens, welke hier in ongekende aantal len optreden: pantserwagens en luchtmacht. Voor het eerst schij nen hier ook het bekende Duit sche pantserwagenmodel Tiger en andere nieuwe Duitsche instruc ties in groot aantal gebruikt te worden. Dat meer dan 700 vijan delijke pantserwagens kapot zijn geschoten, bewijst niet alleen hoe zeer de vijand dit wapen in dit gebied heeft opgehoopt, maar legt ook getuigenis af van de enorme toeneming der effectivi teit der Duitsche pantser bestrij ding. De nieuwe Duitsche model len, met inbegrip van den Tiger, toonden zich de meerderen van den door den vijand veel geroem- den bolsjewistischen pantserwa gen T 34. Interessant is, dat de strijd met de pantserwagens van Engelsche en Amerikaansche ma kelij nergens van belang was. 20 procent van de door den vijand verloren pantserwagens zijn van Engelsch-Amerikaansch model. Intusschen is het feit. dat nog zooveel pantserwagens van niet- bolsjewistische makelij worden gebruikt, een sprekend bewijs dat de bolsjewisten thans op vreemde hulp zijn aangewezen met het NOG STEEDS LUCHTACTIE Het Italiaansche weermacht- bericht van gisteren luidde: Italiaansche torpedovliegtuigen hebben met succes bekroonde offensieve raids ondernomen langs de kusten van Tunis, waarbij twee schepen met een inhoud van 13.000 ton zoo ernstig geraakt werden dat hun verlies zeker geacht moet worden. Vijandelijke aanvallen op Tra- pani. Porto Empedocle en Catania hebben lichte schade aangericht en een klein aantal slachtoffers geëischt onder de burgerbevolking. Veertien toestellen werden ver nield door het vuur der afweer- batterijen: 3 te Trapani, 4 te Porto Empedocle en 7 te Catania. Jagers der spil schoten in luchtgevechten vijf toestellen boven Sicilië neer. Luistert op Zondag 11 Juli van 11.30 tot 11.45 over den zender Hilversum I op golflengte 415 meter naar „De stem der S.S.". Onderwerp: „Vrijwilligers der Waffen S.S. schrijven". te onze Vrijwilliger». Onze Jongens aan de zware machine- S3 PK-Abr«ns-OH-P a veren Oïe'.S.S. Ersatzkommando Nie- ijflande deelt mede: „ïederlanders van arisch bloed, "den leeftijd van 1745 jaar >k gehuwden), die lichamelijk 'ffwel als geestelijk goed ontwik- td zijn en zich geheel kunnen „'en aan de eischen, die de op- ling hun stelt, kunnen zich bij 11 genoemde adressen vervoegen, feinde gekeurd te worden. Bij I onderzoekingen worden ook ,e gewaagde inlichtingen ver- l ekt met betrekking tot de ver- irging der familieleden, duur der leiding, extra levensmiddelen ,3r de familieleden enz. 'De aandacht wordt er op ge- ftigd dat voor de vrijwilligers, r» om bepaalde redenen in Ne tland moeten blijven, de moge- bestaat, hun dienst te 'en by de Landwacht Nederland bjj het wachtbataljon in Amers- >^ft. Tijdens deze keuringen nnen zich ook diegenen melden, - tot de Germaansche S.S. in i.uerland willen toetreden .Personen tusschen 18—35 jaar, aanmeldingsplichtig zijn voor a arbeidsinzet kunnen zich jeneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17.7.43 914.00 u. Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 18.7.43 912.00 u. Breda, rest. Modern, Markt. 1518.00 u. Den Bosch, hotel Noord Brabant, Markt 45. 19.7.43 912.00 u. Venlo, Deutsches Haus, Egmondstraat 16. 1518.00 u. Arnhem, café Royal. 20.7.43 912.00 u. Hengelo, café Modern, Spoorstraat 18. 1518.00 u. Zwolle, hotel Gijten- beek. 21.7.43 912.00 u. Assen, Concert huis a. d. Vaart. 1518.00 u. Groningen, Concert huis Poelestraat. 22.7.43 9—12.00 u. Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.7.43 914.00 u. Amsterdam, Dam 4. 24.7.43 9—13.00 U. Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25.7.43 914.00 u. Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 26.7.43 9—14.00 u. Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg oog op de verliezen aan materiaal- voorraden. De meerderheid der Duitsche luchtmacht is niet geringer. Vol gens de tot dusverre ontvangen rapporten werden boven het ge vechtsterrein 830 Sovjetvliegtui- gen neergeschoten tegen een eigen verlies van 54 toestellen. Sedert Woensdag schijnen ook de mobiele reserves bij het front aan weerskanten in den slag te zijn geworpen. De derde faze is dus begonnen, hoewel nog niet alle reserves in het vuur gebracht zijn. Uit de luchtverkenning is gebleken, dat de bolsjewisten op het punt staan, alle beschikbare troepen naar voren te brengen om tegen een mogelijke bedrei ging op te treden. Aan Duitsche zijde kunnen geen troepenverplaatsingen worden op gemerkt. Het Duitsche commando schijnt met het oog op de vijan delijke offensieve voorbereidin gen vroegtijdig alle voorzorgs maatregelen te hebben genomen. Met spanning kan men de verdere ontwikkeling tegemoet zien; het hoogtepunt van den slag zal waar schijnlijk pas bereikt zijn, wan neer aan weerszijden alle reserves in het gevechtsgebied bijeen ge bracht zijn. Maisky naar Moskou De Britsche berichtendienst meldt, dat de sovjet-ambassadeur te Londen, Maisky. naar Moskou is vertrokken voor „beraadslagin gen" (D.NB.). Dr. Göbbels in Keulen Rijks minister dr. Göbbels heeft te Keu len een bezoek gebracht aan een aantal plekken, waar schade door den luchtaanval is aangebracht. Bijzondere aandacht besteedde de rijksminister aan de door den Brit- schen terreuraanval aan den Keul- schen dom en andere cultuur monumenten in de stad aange richte vernielingen. In zijn hoe danigheid van leider van de in- terministerieele commissie voor schade door den luchtoorlog over - tuigde dr. Göbbels zich van de genomen hulpmaatregelen. Tij dens zijn bezoek kon de minister herhaaldelijk vaststellen, dat ook de bevolking van Keulen onbuig zaam en met vastbesloten hard heid weerstand biedt aan de vij andelijke terreur. (D.N.B.). Britsch-Indisch Vrijheidsleger gevormd - Het hoofdkwartier van de liga voor de Britseh-Indische onafhankelijkheid heeft de vor ming bekend gemaakt van een Indisch ,onafhankelijkheidsleger, waarover Soebhas Chandra Bose het opperbevel voert. Naar Domei meldt, wacht het nieuwe Indische nationale leger thans slechts op het bevel om Br.-Indië binnen te rukken en het vaderland van de Britsche heer schappij te bevrijden. Het leger, dat bestaat uit duizenden jonge patriotten, die alle politieke, reli gieuze en kastegeschillen terzijde hebben gesteld, krijgt een strenge militaire opleiding. Op Komende week bon 29. Voor de komende week zijn voor het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, aard appelen en tabak de bonnen 29 aangewezen. Op bon 29 tabak wordt ditmaal 1 rantsoen sigaren verstrekt. Voor de periode van Zondag 11 Juli t/m Zaterdag 24 Juli 1943 zijn voor vleesch of vleeschwaren de bonnen 29a en 30a (ieder 1 rant soen) en 29b en 30b (ieder 1/4 rantsoen) geldig verklaard. De maandbonnen. Voorts zijn voor het tijdvak van Zondag 11 Juli t/m Zaterdag 7 Augustus geldig verklaard de bon nen: 604 voor vervangingsmidde len, 605 voor suiker, 606 voor jam, 607 voor gort (125 gram), 608 voor peulvruchten (125 gram), 609 voor havermout, 610 voor vermicelli, 611, 612, 613 en 614 voor bloem, 615, 616 en 617 voor kaas, 29, 30, 31 en 32-melk voor melk, 29, 30 en 31-taptemelk voor taptemelk, 32-taptemelk voor karne- of tapte melk, 29b en 31b-kindervoedsel ieder voor 250 gram rijst, 29a en 31a-kindervoedsel elk voor 250 gram gort, 29-versnaperingen voor chocolade, 30 en 31-versnaperin- gen voor suikerwerk. De geldigheidsduur van de bon nen 3-34 en 4-34 (reserve) voor cacao met suiker is verlengd t/m Zaterdag 7 Augustus. Toelichting. Van 11 Juli tot en met 7 Augus tus a.s. wordt in plaats van het gebruikelijke rantsoen van 250 gort, een half rantsoen gort, d.i. dus 125 gram, benevens een half rantsoen peulvruchten, dus even eens 125 gram, beschikbaar ge steld. In verband hiermede is bon „algemeen 607" aangewezen voor het koopen van 125 gram gort e.d. en bon „algemeen 608" voor het koopen van 125 gram peulvruchten Voorts geven gedurende boven genoemd tijdvak de bonnen „tap temelk 29", „taptemelk 30" en „taptemelk 31" recht op het koo pen van 13/4 liter taptemelk of karnemelk, bon „taptemelk 32" geeft recht op het koopen van 1 3/4 liter karnemelk. Wanneer de leverancier geen karnemelk voor radig heeft dient men er genoegen mede te nemen, dat hij op bon „taptemelk 32" taptemelk aflevert. Geldigheid cacaobonnen verlengd. Er zijn geen nieuwe cacaobon nen aangewezen. Ook in de toe komst zullen er geen nieuwe meer worden geldig verklaard. De gel digheidsduur der thans geldige bonnen „reserve 4-34" en „reserve 3-34" is echter verlengd tot en met 7 Augustus a.s. Op tabaksbon 29 alleen 5 sigaren. De bon „tabak 29", aangewezen voor de week van 11 tot en met 17 Juli, geeft uitsluitend recht op bet koopen van vijf sigaren. Siga retten, cigarillos en tabak zijn op dezen bon dus niet verkrijgbaar. De nieuwe boterbon. Op de nieuwe bonkaart voor voedingsmiddelen voor personen van 4 jaar en ouder komt van elk nummer zoowel een a-bon als een b-bon voor boter voor. Van Zater dag 10 Juli tot en met Woensdag 21 Juli a.s. geeft zoowel bon „boter 29a" als bon „29b boter" recht op het koopen van 125 gram boter. Gedurende dit tijdvak kan iedere houder van een bonkaart voor personen van 4 jaar en ouder derhalve 250 gram boter koopen. Het boterrantsoen ondergaat dus geen wijziging. Voor kinderen tot en met 20 jaar. Voorts geven van 10 Juli tot en met 7 September a.s. bon „boter 32a" en bon „32b boter" elk recht op het koopen van 125 gram boter voor personen van 0 tot en met 20 jaar. In „Das Reich" behandelt rijks minister dr. Göbbels den over vloed van problemen, waarmede de regeering zich heeft bezig te houden. Om de constateering te illustreeren dat „nooit zoo wei nig van achter de groene tafel geregeerd is als thans", beschrijft de minister het verloop van een normalen werkdag in het ressort zijner eigen werkzaamheid. Reeds des ochtends te 7 uur, aldus dr. Göbbels, zijn de laatste telegrammen van overal ter we reld binnengekomen, die ons een beeld geven van den algemeenen politieken en militairen toestand, zooals de vijand dien ziet. Te 8 uur volgt een gedetailleerd rap port over de gebeurtenissen in het luchtoorlogsgebied, 'terwijl het belangrijkste meest reeds in den loop van den nacht door de be voegde gouwleiders telegrafisch is doorgegeven. Op het bureau wacht ons een aanzienlijke stapel acten en me moranda over algemeene vraag stukken van oorlogsbelang, die opmerkzaam doorgelezen en aan een snelle beslissing onderworpen moeten worden. Deze beslissing valt meestal binnen een uur, als het onderwerp in kwestie geen uitvoeriger besprekingen met de bevoegde deskundigen noodig maakt. Daarop volgt een uiteen zetting van gebeurtenissen uit het Rijksgebied, die in een of ander opzicht van beteekenis zijn. Zij is meestal gedetailleerd en wordt aangevuld door schriftelijke of mondelinge mededeelingen uit het volk. Na een rapport over den toe stand in den gouw Berlijn, die onder de persoonlijke leiding van minister Gübbels staat, volgt te 11 uur het volledige bericht over de militaire situatie en daarna een conferentie van een uur van de naaste medewerkers van den mi nister uit partij, staat, pers, radio, film enz. Vraagstukken, die in deze groote conferentie niet kun nen worden besproken, blijven ge reserveerd voor daarop volgende aparte beraadslagingen. Buiten wachten reeds de bezoe kers uit alle deelen van het rijk en alle groepen der bevolking, terwijl overal de telefoons rinke len. Tijdens het middagmaal heeft dr. Göbbels meestal een paar ver lofgangers te gast, die in onge dwongen gesprek hun belevenis sen vertellen en scans waardevolle wenken kunnen geven. Meestal worden dergelijke besprekingen gedurende den namiddag voort gezet, tot een paar uur later de nieuwe buitenlandsche telegram men binnenkomen, welke telefo nisch met de medewerkers worden afgehandeld. Als er nog een half uur overblijft, wordt dat gebruikt voor de voorbereiding van een rede. Des avonds begint het derde hoofdstuk van den werkdag, dat meestal tot in den nacht voort duurt. Men mag 'al erg blij zijn, aldus dr. Göbbels, als de laatste telefoongesprekken tegen midder nacht binnenkomen, meestal zijn zij later. Bij dezen voortdurenden dage- lijkschen arbeid komen de bezoe ken aan de landsdeelen, vooral aan de gouwen, waar men het volk Iets heeft te zeggen en waar men zich persoonlijk moet oriën- teeren over gebeurtenissen en fei ten. tegenwoordig dus in hoofd zaak in het gebied van den lucht oorlog. De kracht van de regeering ziet dr. Göbbels in het feit, dat zij er naar streeft, door kennis te ne men van de naakte feiten een zoo volledig mogelijk beeld te krijgen van den toestand op ieder oogen- blik en van de mogelijkheden, die daarin liggen. „De regeering", aldus besluit de minister, „draagt de verantwoordelijkheid gaarne, omdat zfj die niet beschouwt als een last, maar als een eer. Zij wacht, wanneer de tijd tot wach ten is gekomen: zij slaat toe, wan neer het uur van toeslaan is ge komen. Zij vervult haar plicht voor het heden, maar meer nog voor de taefcopa^fc." (D.NU,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1