:e laargang Dinsdag 6 Juli 1943 No. 25540 BUITENLAND dood van Sikorski. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT BINNENLAND Groentenverkoop door telers. Bezoek van den Wehr- machtbefehlshaber aan de Noordelijke provincies. VERDUISTEREN: DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t vliegtuigongeval, waarbij de sche premier S' >rski en met nog 16 anderen den dood en, had plaats bij Gibraltar, ider de bevolking van La a en Algeciras, heeft men den uk, dat bij den dood van Si- ii politieke verschillen van ling den doorslag hebben ge- n. Men wijst er op, dat in de ;e plaats de val van het vier- jrig vliegtuig, reeds twee mi- n na den start te Gibraltar ts vond, dat alle motoren ;eling gelijktijdig weigerden, de reddingswerkzaamheden verrassend snelle wijze een rang namen en dat tenslotte itart in het donker geschied- zoodat sabotageplannen ge- kelijker ten uitvoer konden ien gebracht. Vliegtuigonge- ;n zijn te Gibraltar door het nsieve luchtverkeer geen zeld- nheid, verklaart men in deze gen, maar meestal is de oor- c de beperkte ruimte op het *veld. Ook verongelukken de ^tuigen wel, tijdens hun eerste :fvlucht, omdat de montage de te water aangevoerde on- ieelen niet juist is geschied, is echter ongewoon, dat een gestart meermotorig vliegtuig, niet overbelast is, zonder ge in zee stort. 1 politieke kringen te Berlijn Et het bericht van het plotse- e einde van Sikorski, den lei der Poolsche emigranten, de itste aandacht getrokken. Op id van de aldaar aanwezige sn inlichtingen en van de be lten uit buitenlandsche bron gt ook de Wilhelmstrasse, naar desbetreffende vragen werd :laard, den indruk, dat Sikorski ihouwd moet worden alsslacht- >r van den Britschen geheimen ist. 1 zouden de bijzonderheden rent den dood van Sikorski ook menig interessant licht wer- i op het geheele complex van blemen, in Berlijn verklaart i, dat reeds thans ondubbel- nig vaststaat, dat deze Poolsche leraal en politicus om het leven gekomen, omdat zijn dood de ige uitweg was uit een impasse, irin de betrokkenen, resp. de anghebbenden kringen door de hun gelederen heerschende enstellingen waren geraakt, n dit verband trekt men een allel met den moord op Dar- die, zooals indertijd in Berlijn rd verklaard, niet de eenige zou ven. Sikorski is gevallen als slacht er van de Secret Service. Men hem echter ook, en dat is de ïclusie, waartoe politieke krin- te Berlijn komen, het laatste chtoffer van het massagraf van tyn noemen. (DNEB.). Seneraal Sikorski bereikte den ftpd van 61 jaar. Ie strijd in de Middellandsche s De A.NP.-correspondent te .-lijn meldt: )e luchtslag in het Middel- dsche Zeegebied neemt van dag dag een heviger karakter aan. t best blijkt dit uit de steeds )ger wordende verliezen, die de tllieerde luchtvloten te lijden >ben. ïen Duitsch dagbladcorres- ndent te Rome meldt, de luchtgevechten voor groot deel plaats vinden bo- 1 de strategisch belangrijke, ar het vasteland toegekeerde stelijke punt van het Italiaan se vasteland. De activiteit van de Spilmo- idheden beperkt zich evenwel :t alleen tot den afweer, welke lselmatig sterker wordt, een langrijken factor in de opera- s der Duitsche en Italiaansche :htmacht. De Duitsche en Ita- ansche verkenningsvliegtuigen rveilleeren dagelijks langs de ge- ele Afrikaansche Noordkust. Sen officieele mededeeling uit >me bevestigt aan de hand van waarnemingen dezer verken- rs, dat vrijwel alle havens aan Noordkust vol liggen met lan- ^jsbooten en kleinere vaartui- DEN VIJAND IN DE LUCHT ZWARE VERLIEZEN TOEGEBRACHT. Het Italiaansche hoofdkwartier deelde gisteren mede: Vijandelijke formaties vliegtuigen hebben bommen laten vallen op Catania, Sciacca, kleine plaatsen van Sicilië en in het gebied van Cagliari, waarbij lichte schade werd veroorzaakt en eenige slacht offers werden gemaakt. De lucht macht van de as onderschepte ook gisteren doeltreffend de vijande lijke vliegtuigen door hen tot ver bitterde gevechten te nopen. Onze jagers jachtvliegtuigen haalden in achtereenvolgende aanvallen 25 machines omlaag, waarvan 18 ver nietigd werden door jagers van het vierde regiment der lucht macht boven de vlakte van Ca tania. 21 andere vliegtuigen wer den vernietigd door Duitsche ja gers. Italiaansche en Duitsche batterijen luchtdoelgeschut scho ten bovendien nog 10 vliegtuigen neer door haar nauwkeurig ge richte schoten. Aan de gisteren gesignaleerde verliezen van den vijand moeten nog twee neergeschoten vliegtui gen worden toegevoegd, nl. een in de wateren van de Ionische eilan den en een boven Alghero. Gedu rende de twee laatste dagen heeft de vijand in totaal in den Itali- aanschen sector verloren 108 vliegtuigen, waarvan de meeste meermotorige bommenwerpers. gen, waartegen zich de aanvallen der bommenwerpers richten. Pan- tellaria, Bizerta en Bone, als mede alle andere belangrijke ver zamelpunten worden regelmatig bestookt, waarbij opvalt dat de slagvaardigheid van de Duitsche en Italiaansche luchtmacht stel selmatig grooter wordt. Tegen Bone wei-den bijvoorbeeld meer vliegtuigen in den strijd ge bracht bij den aanval in den nacht van 30 Juni, dan de Brit ten en Amerikanen gedurende de laatste week tegen Sicilië ge bruikten. Verklaringen van Laval De „Petit Parisien" publiceert ver klaringen van Laval, die deze een dezer dagen heeft afgelegd in een vergadering van hoofdredacteuren en journalisten der Fransche pers. In deze verklaringen gaf Laval als zijn meening te kennen, dat de Duitsche weermacht niet ver slagen kan worden. Er zijn altijd nog Franschen. zoo zeide Laval, die gelooven, dat Frankrijk door Amerika, Engeland of Giraud en De Gaulle geholpen kan worden. Ik deel deze illusie niet. Het Duit sche leger kan niet verslagen worden en Europa wordt niet overwonnen door legers, die van buiten komen. Illusies van een Duitsche nederlaag zouden even wel voor Frankrijk een doodelijke crisis kunnen meebrengen, want ook al lijden de Amerikanen en Engelschen bij een invasie een nederlaag, toch kan de geestdrift van bepaalde Fransche elemen ten gemakkelijk de grootste dwaasheden voor het land In de hand werken. Indien er hande lingen zouden voorvallen, die een moreele of politieke samenwer king tusschen Duitschland en Frankrijk onmogelijk maken, dan is de oorlog voor Frankrijk defi nitief verloren. Dan kan ik u, naar ik geloof, niet langer ver dedigen. Door schandelijk verraad, zoo vervolgde de premier, hebben de Amerikanen zich van N.-Afrika meester kunnen maken, door ver raad van Franschen, die hun meineed hebben omkleed met het manteltje der vaderlandsliefde. Ook ziet men hier en daar het samengaan van het communisme met den godsdienst, van reactio nairen, radicalen en vrijmetse laars. z.g. om Frankrijk te verde digen. Eén ding is mij duidelijk: Amerika, de bondgenoot van En geland en van de Gaullisten, zal Duitschland niet klein kunnen krijgen. Europa is op militair ge bied onoverwinlijk. De maar schalk en ik willen echter niet, TOT EEN HOEVEELHEID VAN 2Vi K.G. PER DAG PER CONSUMENT TOEGESTAAN. Gezien den bij het publiek steeds grooter wordenden drang om groenten en fruit rechtstreeks van'de telers te betrekken, deelt het bedrijfschap voor groenten en fruit het volgende mede: Aangezien met dezen verkoop door de telers de verplichting tot veilen wordt ontdoken en een gofede verdeeling van de voor de binnenlandsche bevolking beschik bare producten geschaad, kan een voortduren van dezen toestand niet langer worden geduld. Voor alle duidelijkheid worde er dan ook op gewezen, dat iedere verkoop van fruit, als bessen, kersen, pruimen, peren, appelen, enz. door den teler aan den con sument voor het geheele land is verboden. Dit verbod geldt in de zelfde mate voor aardbeien en meloenen. Van dit verbod zijn al leen uitgezonderd die telers, die een kleinhandelaarserkenning hebben en wier b e d r ij f voor de teelt van fruit niet grooter is dan 50 aren; bij aardbeien en meloe nen indien de teeltvergun ning niet grooter is dan voor 50 aren. Verkoop van groenten door den teler aan den consument op het bedrijf van den teler, is toege staan tot een hoeveelheid van niet meer dan 2(4 kg. per dag aan denzelfden consument, mits deze consument woonachtig is in de gemeente, waarin het bedrijf van den teler is gelegen. Deze toe stemming geldt niet voor telers, wier bedrijven zijn gelegen in de gemeenten Amsterdam, Rotter dam, 's Gravenhage, Haarlem, Blaricum, Laren, Hilversum, Bus- sum, Naarden, Maastricht en voor alle gemeenten, gelegen in de dat Frankrijk opnieuw tot een slagveld en een puinhoop wordt. Het Fransche volk heeft veel in telligentie nocdig om zich niet op zekeren dag de zwaarste ver wijten te moeten maken, en in dien het zich ooit zou laten gaan, zou het voor een sombere toe komst komen te staan. Ik weet, dat ik onpopulair ben, doch hoe treurig dit ook is, het kan op mij toch geen vat hebben. Mijn eenige zorg is. het land met mijn zin voor de werkelijkheid te verdedigen en te beschermen. Ingaande op de bombardemen ten op Fransche steden ver klaarde Laval: Alleen gekken kunnen er zich blij om maken, dat de vliegende vestingen haar bommen op onze steden uitgooien. Een overwinning komt niet uit den hemel, een slag wordt niet in de lucht gewonnen. Aan het slot van zijn betoog behandelde Laval nog even de kwestie der vraagstukken na den oorlog. Op alle voorstellen, aldus de premier, die mij van de uit- eenloopendste zijden voor mijn binnenlandsche politiek gedaan worden, kan ik slechts één ding antwoorden: „Ik weet, dat een revolutie onvoorwaardelijk nood zakelijk is. Ik zal haar maken". Hij besloot met uiting te geven aan zijn vertrouwen in het ge zonde verstand van het Fransche volk en verklaarde, dat hij als oude politicus de leiding stevig in handen zal houden. De af ge- dwaalden, zoo betoogde hij, zul len weer op den rechten weg ge bracht worden en telkens wan neer de omstandigheden zulks vergen, zal ik toeslaan. (Interinf) Reis van Tojo De Japansche premier Tojo maakt een inspectie reis. Hij bezocht reeds Thailand en Singapore. Te Bangkok is over eenstemming bereikt over een nieuw afbekenen der grenzen van Thailand. Het bericht wordt door politieke kringen te Tokio be schouwd als nieuw bewijs voor de oprechtheid van Japan jgens de volken van Groot Oost-Azië. Door Japan krijgt Thailand nu het ge bied van Malakka terug, dat in 1909 door Engeland wgegenomen was. (D.N.B.) provincie Utrecht. Iedere verkoop op den tuin ook aan consumenten is derhalve in deze gemeenten verboden. Van dit verbod zijn uit gezonderd die telers, die tevens kleinhandelaar of markttuinder zijn en wier teeltvergunning niet grooter is dan voor 50 aren. Verder is ieder vervoer van fruit en groenten door consumenten verboden, behalve in de gemeente zelf voor zoover deze producten rechtmatig zijn verkregen binnen die gemeente. Voor vervoer door anderen dan consumenten geldt het bestuursbesluit n. g. f. c. n. staatse, no. 132. Het bedrijfschap waarschuwt derhalve èn telers èn consumenten deze voorschriften niet te over treden, wil men zich tegen minder aangename gevolgen vrijwaren. Burgemeesters J. Weerstra is op zijn verzoek, met ingang van 1 Juli j.l. als burgemeester van Wonseradeel eervol ontslagen. Verder is de voorloopig verlengde ambtsperiode van den burgemees ter van Druten, J. A. M. Bruine- man, met ingang van 29 Juni be ëindigd. Pensioenregeling voor leerkrach ten aan Duitsche scholen - In de Staatscourant is opgenomen een beschikking betreffende het toe passelijk verklaren van de pen sioenwet 1922 en van het „regle ment voorloopige pensioneering onderwijzers" op de leerkrachten, werkzaam aan onder het bestuur van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied staande Duitsche scholen. De bepalingen gelden ook voor leerkrachten, die niet de Neder landsche nationaliteit bezitten, maar die een Nederlandsche on derwijsbevoegdheid bezitten, voor zoover hun namen en verdere gegevens door den Rijkscommis saris tot dit doel aan den pen sioenraad zijn meegedeeld. Als pensioensgrondslag geldt, behoudens het bepaalde in artikel 150 der pensioenwet 1922 het in Nederlandsche munt omgereken de salaris als Duitsche leerkracht met inbegrip van de woningtoe lage. Deze beschikking wordt geacht te zfjn in werking getreden met ingang van 1 October 1940. Inkwartiering van oogstarbeiders - In de Staatscourant is opge nomen een besluit waarbij de mo gelijkheid wordt geschapen perso nen. die ten behoeve van oogst- werkzaamheden buiten hun woon plaats worden te werk gesteld zoo noodig in te kwartieren bij in woners van de gemeente, waar de werkzaamheden worden ver richt, of inwoners van een na burige gemeente. De inkwartie ring geschiedt op verzoek van of vanwege den gemachtigde voor den oogst aan den burgemeester van de gemeente, binnen welke de inkwartiering noodig is. De inkwartieringsvergoeding be draagt: a. Wegens huisvesting met verstrekking van voeding f. 1,50 per persoon en per etmaal; b. wegens huisvesting zonder verstrekking van voeding f. 0,20 per persoon en per etmaal. Niet gevolg geven aan een last tot inkwartiering kan worden be straft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geld boete van ten hoogste driehon derd gulden. Ir. W. Meyer Timmerman Thyssen overleden Te Hilver sum is op 65-jarigen leeftijd over leden ir. W. Meyer Timmerman Thyssen, een bekende figuur uit de bouwwereld. Hij was om. in de jaren 1924 tot 1937 voorzitter van den Nederlandschen Aanne- mersbond en Patroonsbond voor de (Bouwbedrijven. Voorts was hij voorzitter van de centrale werk gevers risicobank en lid van den raad van arbitrage voor de bouw bedrijven in Nederland. De heer Thyssen heeft zich ook vele ver diensten verworven bij zijn werk voor het technisch onderwijs. Zoo was hij o.a. vele jaren bestuurs lid van de Middelb. Techn. School te Utrecht en voorzitter van het bestuur der Ambachtsschool voor Het Gooi. In 1937 werd de thans overledene benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Bij De Wehrmaehtbefehlshaber in den Niederlanden, General der Flieger Fr. Christiansen, heeft dezer dagen met officieren van zijn staf een tocht van verschei dene dagen gemaakt door de pro vincies Friesland en Groningen. De generaal bezocht de daar "ge legerde troepen, bezichtigde ach- terwaartsche installaties van de weermacht en woonde verschei- dene troepenoefeningen bij. die gelegenheid werd hij tevens eere-voorzitter van den Neder landschen Aannemersbond. Nederlandsche krijgsgevangenen in Japan Sedert eenigen tijd worden hier te lande talrijke brief kaarten ontvangen, afkomstig van Nederlandsche krijgsgevangenen in Japan en in de door Japan bezette gebieden, waarin mededee- lingen worden gedaan van hun krijgsgevangenschap. Gebleken is, dat ook briefkaar ten ontvangen werden van krijgs gevangenen, die bij het Neder landsche Roode Kruis nog niet bekend zijn of waarvan de iden titeit nog niet met voldoende zekerheid kon worden vastgesteld. Teneinde mogelijk nog te ontvan gen officieele berichten betreffen de de krijgsgevangenen onverwijld ter kennis van de naaste familie te kunnen brengen is het van het grootste belang dat alle krijgsge vangenen, alsmede hun rang en stamboeknummer en naaste fami lie-adres, bij het Nederlandsche Roode Kruis bekend zijn. In verband hiermede wordt ieder, die een briefkaart als bovenbe doeld van een krijgsgevangene ontvangt of reeds heeft ontvangen, dringend verzocht daarvan kennis te geven aan het Informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Korte Voorhout 14 te 's Gravenhage, ook wanneer reeds een officieele mededeeling van dit bureau werd ontvangen. Verzocht wordt daarbij de brief kaarten ter inzage mee te zenden, welke dan na kennisneming, zoo noodig vergezeld van aanwijzingen voor correspondentie, zullen wor den teruggezonden. Tariefloonen voor oogst akker bouwproducten 1943. De ge machtigde voor den arbeid heeft een beschikking uitgevaardigd, waarbij een regeling van tarief loonen is vastgesteld voor het oogsten van bepaalde akkerbouw producten als haver, rogge, gerst, tarwe, vlas, meerdere soorten zaden, eqz. voor het jaar 1943. De loonen voor de verschillende oogstwerkzaamheden zijn voor elke provincie, met uitzondering van Limburg, afzonderlijk bepaald, terwijl voor de provincie Gronin gen en Friesland de loonen nog worden onderscheiden naar ge lang van de streek, waarin de be treffende onderneming is gelegen. De beschikking vangt aan met eenige algemeente bepalingen, waarin wordt vastgesteld, dat alle bestaande gewoonten en gebrui ken, voor zoover deze niet bij deze of een andere regeling zijn afge schaft, gehandhaafd zullen blij ven, terwijl daarbij tevens artikel 32 van de landelijke regeling van loonen en andere arbeidsvoor waarden in den landbouw van 1 April 1943 (overwerkvergoedingen) niet van toepassing is verklaard. Verder is onder do algemeene bepalingen nog een voorschrift opgenomen, volgens hetwelk, bij abnormaal gewas, werkgevers en werknemers in onderling overleg, tot een percentage van 5 naar beneden of naar boven van de bij de beschikking vastgestelde tarief loonen kunnen afwijken, tenzij de tariefbepaling reeds een marge inhoudt. De beschikking is gisteren ia werking getreden. van hedenavond 22.15 uur tot morgenochtend 5.15 uur De maan kwam heden op te 9.17 uur en gaat vannacht ouder to 0.08 uur.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1