TERUGVOERING IN KRIJGSGEVANGENSCHAP Koebanfront naar voren geschoven Het ontstaan van den oorlog van 1939 4ste Jaargang Maandag 5 Juli 1943 No. 25539 Personeel van het 15de, 16de, 17de en 18de J regiment Infanterie. I Duitsche IWeermachtberichten nM Italiaansche Weermachtberichten Geheime documenten uit Europeesche archieven VERDUISTEREN: GEMENGD NIEUWS LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde ekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Nieder- eninden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de hoormalige Nederlandsche weermacht worden bij deze voor aan- iefielding opgeroepen ,v Het dienstplichtige en reservepersoneel beneden den rang van fficier van de onderstaande regimenten en van alle in de jaren e'-939 en 1940 door deze regimenten opgestelde formaties, voorzoover eviet in Mei 1940 in werkelijken militairen dienst was. Zii moeten zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: 91 O0 IN HET „WEHRMACHTLAGER" AMERSFOORT, qJ ZONNEBLOEMSTRAAT: e. Van hen, die behoorden tot het 15e regiment infanterie ai, en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 12 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 13 Juli 1943. Van hen, die behoorden tot het 16e regiment infanterie en zijn oorlogsformaties: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915, op 15 Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904, op 1 16 Juli 1943. IN DE WATERLOOKAZERNE TE AMERSFOORT: —Ie. Van hen, die behoorden tot het 17e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen: j degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 t/m 1915, op 12 Juli 1943; 1/ degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 t/m 1904, op te- Juli 1943. lAïe. Van hen, die behoorden tot het 18e regiment infanterie af en zijn oorlogsonderdeelen: degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 t/m 1915, op 15 u Juli 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 t/m 1904, op 16 3 Juli 1943. y Si] de aanmelding moeten worden overgelegd net persoonsbewijs, J je distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire ldentl- sitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschiand werkenae grensgangers". voor wie een „Bescüeinlgnng" (verklaring van 3 jnmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij nun werkgever if bi) de instantie, die nun belangen behartigt, opvragen en bij 9e aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescneinigung 500 spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, Üe de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten meiden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) ge durende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verieenen aan alle voor de aan- i melding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerkiee- i ding; dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche klee- ren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookge- i rei (etensketeltje) en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschiand of In de door de -■Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. M Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacnt- Ibefehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Zaterdag deelde het Duitsche Eiperbevel mede: Aan het Oostelijke front verliep dag zonder bijzondere ge- rechtshandelingen. Zware artille rie van het leger bestreed belang rijke militaire doelen in Lenin grad met waargenomen goede uit werking. In het gebied van de Middel- Jlandsche Zee schoten gisteren k~Duitsche jagers en luchtdoelartil- lerie van de luchtmacht 24 vijan- Edelijke vliegtuigen, waaronder tal rijke viermotorige zware bommen werpers, omlaag. In totaal ver- INloor de vijand gisteren in dit gebied 30 vliegtuigen. Enkele vijandelijke vliegtuigen vlogen in den afgeloopen nacht at het West-Duitsche grensgebied ït, binnen. Door het uitwerpen van enkele bommen ontstond er schade aan gebouwen. In de maand Juni werden bo ven Duitschiand en de bezette jjj westelijke gebieden door delucht- macht en de marine 614 Britsche en Amerikaansche vliegtuigen 5®®£Seschoten. waaronder 408 ut viermotorige bom vliegtuigen. En Zondag; In het Lagunengebied van het Koebanbruggehoofd werd het front in weerwil van groote ter reinmoeilijkheden en vijandelijk verzet vooruit geschoven. Aan de overige deelen van het Oostelijke front wordt plaatselijke activiteit van stoottroepen bij Lis- sisjansk en ten Zuidwesten van Welikije Loeki gemeld. De luchtmacht bombardeerde in den afgeloopen nacht met sterke formaties zware gevechtsvliegtui gen de bolsjewistische ravitaillee- ringssteunpunten Jelez en Wa- loeiki. Bij den afweer van vijandelijke luchtaanvallen op Italiaansch ge bied leed de vijand gisteren zware verliezen. In totaal werden 50 Britsch-Amerikaansche vliegtui gen vernietigd, waarvan alleen 20 door de Duitsche luchtmacht. Twee Duitsche jagers worden ver mist. Sterke formaties Britsche bom menwerpers vielen in den afge loopen nacht opnieuw de stad Keulen aan. Door talrijke brisant- en brandbommen ontstonden weer verliezen onder de bevolking en nieuwe verwoestingen in verschil lende deelen van de stad. Strijd krachten van de luchtverdediging vernietigden volgens de voorloo- ZWARE VERLIEZEN VIJANDELIJKE LUCHTMACHT Zaterdag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Vijandelijke formaties vliegtui gen hebben haar aanvallen ge richt op verschillende plaatsen van het schiereiland Salentine en op plaatsen van Sicilië en Sardinië. De aanvallen veroorzaakten scha de en eischten offers. Formaties jachtvliegtuigen der asmogendheden schoten 24 vlieg tuigen omlaag. Hiervan werden 12 viermotorige Liberator machines tusschen Lecce en Grottaglie neergeschoten. De overige werden ten Zuiden en Zuidwesten van Sicilië vernietigd. Het afweergeschut haalde 3 vliegtuigen omlaag in Trapani en een in Olbia. Twee andere toe stellen werden door de afweer- batterijen der Ionische eilanden vernietigd. Eenige der bemannin gen die met het valscherm om laag waren gesprongen, werden gevangen genomen. f Volende slachtoffers werden ge maakt: Te Lecce 4 dooden, 25 ge wonden; te Galatina 15 dooden, 17 gewonden; te Grottaglie 13 dooden, 24 gewonden; te San Pancrazio 5 dooden, 6 gewonden; te Castelvetrano 8 dooden, 22 ge wonden. Bij den vijandelijken luchtaanval op Parma in den nacht op 2 Juli werden onder de burgerbevolking 32 personen ge dood en 78 gewond. En Zondag: Italiaansche en Duitsche jagers, alsmede de luchtdoelartillerie heb ben gisteren met bijzonder succes gestreden tegen de aanvallen van de vijandelijke luchtmacht op plaatsen op Sicilië en Sardinië. Het gelukte herhaaldelijk de vijandelijke formaties uiteen te slaan, voordat zij nog haar doel hadden bereikt en de vijandelijke vliegtuigen over groote afstanden boven volle zee te achtervolgen. Boven Sicilië werden tijdens her haaldelijke succesvolle luchtge vechten, waarbij zich de 150ste groep onder bevel van luitenant kolonel Vizzoto uit La Maddalene bijzonder onderscheidde, door Ita liaansche jagers 18, door Duitsche 10 vliegtuigen neergeschoten. De luchtdoelartillerie vernietigde nog 22 andere vliegtuigen, waarvan 10 boven Trapani, 2 boven Sciacca, 2 boven Augusta, 1 boven Marsala en 7 boven de omgeving van Cag- liari. De vijand verloor zoodoende in totaal 50 vliegtuigen, waar onder talrijke viermotorige bom menwerpers. De in de aangevallen plaatsen ontstane schade is vol komen onbeteekenend. Ook het aantal slachtoffers onder de bur gerbevolking is gering. In den afgeloopen nacht wierp een formatie vijandelijke vlieg tuigen enkele brand- en brisant bommen op Ostia en Fiumcino en vloog vervolgens boven de buiten wijken van Rome. Er worden geen verliezen gemeld. De batterijen luchtdoelgeschut van de hoofd stad legden een spervuur rond de stad. pige opgaven 37 bommenwerpers. Drie andere vliegtuigen werden gisteren boven de bezette gebie den in het Westen neergeschoten. Voorloopige regeering van het vrije Indië Aan de gisteren ge opende conferentie van vertegen woordigers der Indische onafhan kelijkheidsliga in Oost-Azië ko men Indische vertegenwoordigers deels uit Japan. Mandsjoerije, Hongkong, Fransch-Indochina, Borneo, Birma, Malakka en an dere deelen van Oost-Azië. Soeb- has Chandra Bose hield een toe spraak, waardoor de aanwezigen opnieuw gesterkt werden in hun besluit om voor de bevrijding van hun vaderland te strijden. In het verdere verloop van de conferentie kondigde Soebhas Chandra Bose de vorming van een „voorloopige regeering van het vrije Indië" aan. .Naar Domei uit Sjonan meldt, De archief-commissie van het Duitsche ministerie van buiten- landsche zaken, die de in Duitsch bezit geraakte politieke acten van de vijandelijke mogendheden ver zamelt, schift en benut, heeft een aanvang gemaakt met de publi catie van een reeks geschriften: „Het ontstaan van den oorlog van 1939. Geheime documenten uit Europeesche archieven". Het gereedgekomen eerste deel van de serie „Roosevelts wegnaar den oorlog" bevat 33 oorkonden van Franschen, Poolschen, Belgi schen en anderen oorsprong, die een inzicht geven in de motieven, methoden en het doel van de bui- tenlandsche politiek van den pre sident der Vereenigde Staten. Het werk begint met een rapport van den Franschen ambassadeur te Washington van den 26sten Jan. 1934, waarin deze de politieke houding -van Roosevelt (antipa thie niet slechts tegen het Duitschiand van Hitier, doch ook tegen Duitschiand in het alge meen) kenmerkt. Deze antipathie tegen Duitschiand, die gepaard ging met een soortgelijke hou ding jegens de andere totalitaire mogendheden, Japan en Italië, werd het essentieele motief van de Noord-Amerikaansche politiek sinds Roosevelt, omdat zijn bin- nenlandsch-politieke hervormings plannen vastgeloopen waren, in den herfst van 1937 zijn geheele energie begon te richten op de buitenlandsche politiek. Om een actieve anti-totalitaire buitenlandsche politiek te kunnen voeren moest de Amerikaansche president echter eerst den weer stand van de Amerikaansche openbare meening overwinnen, d.w.z. deze geleidelijk „opvoeden" tot een politiek van interventie. Roosevelt werd hierbij geholpen door de joden, die volgens een mededeeling van den Poolschen ambassadeur te Washington „ra dio, film, pers en tijdschriften bijna voor 100 pCt. controleeren" en optreden als „voorvechters voor de vorming van een oorlogsstem ming, die de geheele wereld in den oorlog storten en een algemeene catastrofe veroorzaken moet". De persoonlijke methode van het voeren der buitenlandsche politiek van den president wordt ook bij zonder duidelijk door de rappor ten van de in Washington geac crediteerde diplomaten. Iedere aanleiding wordt aangegrepen om de tegenstellingen der wereldpoli tiek te vergrooten en de Euro peesche mogendheden aan te spo ren tot positie-kiezen tegen de autoritaire staten. Als laatste ar gument dient Roosevelt daarbij steeds weer de meer of minder duidelijke belofte van gewapende Amerikaansche hulp in geval van oorlog. Sedert den herfst van 1938 richtte Roosevelt zijn bijzondere aandacht op de ontwikkeling van de Duitsch-Poolsche betrekkin gen, daar hij in een verstijving der Poolsche houding het beste middel zag om een uitbarsting in Europa te doen ontstaan. Reeds in November 1938 verklaarde am bassadeur, Bullit, Roosevelts ver trouwensman in Europa aan den Poolschen ambassadeur te Wa shington: Ongetwijfeld zouden de Amerikanen aan den oorlog deel nemen, echter eerst nadat Frank rijk en Engeland hunnerzijds zou den hebben toegeslagen. En ter wijl de Polen door Bullit ook in de volgende maanden gewaar schuwd worden tegen iedere po litiek van compromis in.de Dant- ziger kwestie, laat Roosevelt in Londen alle mijnen springen om Engeland te bewegen tot het af leggen van de noodlottige garan- tieverklaring aan de Poolsche re geering. Hoezeer de anti-Duitsche om- singelingspolitiek van Engeland en Frankrijk infeite op Amerikaansch aanraden en onder Amerikaan- schen druk tot stand is gekomen verklaart de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Bonnet» wanneer hij in Mei 1939 zijn am bassadeur in Washington eraan herinnert, dat „Amerika geen ge legenheid verzuimt om de groote democratieën een poltiek van ver zet en standvastigheid aan te be velen". Zelfs nog op den dag voor de Engelsche en Fransche oorlogs verklaring aan Duitschiand spande Washington zich in om een even tueel dralen der Franschen te overwinnen en twijfel of Amerika ook werkelijk zou helpen te ver drijven: Sumner Welles krijgt op dracht den Franschen ambassa deur in zeer scherpen vorm te ver klaren, dat het noodzakelijk is „eens en voor al een einde te ma ken aan de hysterie van de neu- traliteitswet. Enkele weken na het begin van den oorlog begonnen de maatrege len, die in strijd waren met de neutraliteit, waardoor de Vereenig de Staten den Westelijken mo gendheden in den strijd tegen het duikbootgevaar hulp verleenden. Vooral komt het erop aan in deze eerste maanden van den oorlog a priori elke gedachte aan een vrede door vergelijk in de kiem te smoren. Dit is naar de oorkonden aantoonen, een van de voornaam ste doelen van de reis naar Europa van onderstaaatssecretaris Sumner Welles in den winter van 1940. Nog voor het vertrek van dezen Amerikaanschen boodschapper laat Roosevelt den Franschen am bassadeur in Washington mede- deelen, dat hij er zich nooit toe zou leenen om een compromis vrede met de dictatoren aan te bevelen. Enkele-uagen daarna be vestigt de president deze verkla ring door een eigenhandig ge schreven brief, welken Sumner Welles den Franschen minister president moet overhandigen. Het ligt in dezelfde lijn, dat Roosevelt vervolgens ook na het begin van het Duitsche offensief in het Wes ten alles doet om Frankrijk tot het einde toe aan te sporen tot voortzetting van den reeds volko men hopeloos geworden tegen stand. Intusschen is Roosevelt de zoo lang nagestreefde oorlogsuitbrei ding gelukt. De in het deel „Roo sevelt's weg naar den oorlog" bij eengebrachte oorkonden bewijzen dit feit, zoodat de publicatie moet worden beschouwd als een belang rijke bijdrage tot opheldering van de geschiedenis van het ontstaan van dezen oorlog. (D.N.B.). is Soebhas Chandra Bose be noemd tot president van de Indi sche onafhankehjkheïdsliga. Naar Bose verklaarde, ziet deze provisorische regeering haar eenige taak in het verzamelen en leiden van het geheele Indische volk in zijn strijd voor de vrijheid van het vaderland. Giraud naar Washington - Naar de Britsche berichtendienst meldt is Giraud naar Washington ver trokken. Hij heeft generaal Juin benoemd tot zijn plaatsvervanger gedurende zijn afwezigheid. van hedenavond 22.15 uur tot morgenochtend 5.15 urn- De maan kwam heden op te 815 uur en gaat onder te 23.42 nor. Kindje onder boerenkar ge raakt Te Oploo is het 5-jarig kind van de familie B. onder een boerenkar geraakt en op slag ge dood. Brand te Groningen Een felle brand heeft gewoed in een groot houten pakhuis van W. Roosen, staande aan het Eems- kanaal te Groningen. In het pak huis, dat een bergplaats ls voor groente, bevonden zich bij het uitbreken van den brand twee handkarren en emballage. De groote houten loods is geheel uitgebrand. De oorzaak is vermoe delijk het in brand geraken van een teerpot, die te dicht bü de loods was geplaatst. De schade wordt door verzekering gedekt.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1