"N BUITENLAND BINNENLAND Komende week 1 K.G. aardappelen extra. GEMENGD NIEUWS STADSNIEUWS AGENDA DE BIOSCOPEN e Berging van de slachtoffers van Katyn De met voortdurenden steun van het Poolsche Roode Kruis en van den vertrouwensarts van deze instelling, dr. Wodzinski- Krankau, verrichte opgravingen in het bosch van Katyn, waar zooals bekend 12.000 officieren van het voormalige Poolsche leger door de Gepeoe vermoord en in massagra ven gestopt werden, hebben tot- dusver geleid tot het bergen en begraven van 4243 slachtoffers. De als gevolg van de ontbinding dik wijls moeilijke doch zeer zorgvul dige identificatie heeft het moge lijk gemaakt 2805 slachtoffers te •uificeeren. Al deze geborgen lijken zijn op een nieuw gemaakt kerkhof op waardige wijze begra ven. Onder de geïdentificeerde lijken bevinden zich twee generaals, 12 kolonels, 50 luitenants-kolonels, 165 majoors, 440 kapiteins, 552 eerste luitenants, 930 tweede lui tenants en 146 officieren van ge zondheid. Bezoekers uit alle landen van Europa, onder wie talrijke artsen, politici en publicisten hebben ge legenheid gehad zich van de weer- galoozen massamoord der Gepeoe te overtuigen. Duizenden vermoorden moeten nog worden opgegraven en geïdentificeerd, doch de bergings werkzaamheden moesten als ge volg van de intrede van het warme jaargetijde, dat niet alleen een geweldige hoeveelheid vliegen en andere insecten, doch ook ernstige gevaren voor de opgravers met zich mede brengt, voorloopig ge staakt worden. De werkzaamheden zullen in het begin van den herfst worden voortgezet. (D.N.B.). De terreur der Montenegrijnsche bandieten. In de door plunde rende bendengroepen geteisterde Montenegrijnsche gebieden heeft de door de Duitsche en verbonden troepen thans bevrijde bevolking zwaar te lijden gehad onder de terreur der bandieten. Hongers nood en epidemieën bedreigden de boeren en hun gezinnen. De Duit sche weermacht verschaft de noodlijdende bevolking de eerste hulp Levensmiddelen worden ver deeld en Duitsche artsen en die renartsen verzorgen de zieke men- sche en vee. Reeds thans is het gelukt, het gevaar voor epidemieen te keeren. Veeartsen doen hun best den zwaar geleden hebbenden vee stapel der boeren door injecties te behouden. Deze eerste maatregelen der Duit sche weermacht hebben ta de vroeger door benden geteisterde gebieden merkbare opluchting ge bracht. Zij worden door de be vrijde boeren dankbaar aanvaard als een bijdrage om de rust in het land snel te doen terugkeeren. (D.N.B.). De verliezen van het Anglo - Amerikaansche luchtwapen Het aantal dooden en vermisten van het Britsch-Amerikaansche lucht wapen alleen tijdens de terreur acties tegen Duitschland en de bezette gebieden van West-Europa het Middellandsche Zeegebied niet meegerekend zijn geweldig gestegen. In het afgeloopen halve jaar van 1943 zijn in de genoemde gebieden 2507 vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten en wel bijna uitsluitend viermotorige bommen werpers. Dat beteekent een verlies van rond 17.000 man zorgvuldig geselecteerde en langdurig ge schoolde leden van het vliegend personeel, van wie het grootste deel tusschen de puinen der ma chines verminkt of verbrand werd, terwijl slechts een gering deel zijn leven wist te redden in Duitsche krijgsgevangenschap. (DJN.B.). Van 1 Maart tót 30 Juni zijn in het Middellandsche Zeegebied 1586 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten door luchtstrijdkrachten en afweergeschut van de spil. Daarmede verloor de vijand min stens 8000 man vliegend personeel. (D.N.B.) Vernielingen te Palermo Bij den op 30 Juni ondernomen vijan- delijken luchtaanval op Palermo zijn de kerken van San Giuseppe en San Nicola vernield. De kerk Santissimo Salvatore werd op nieuw door bommen getroffen. Verwoest zijn voorts een Roode Kruislazaret, het provinciale krankzinnigengesticht en eenige gehoorzalen van de medische kli niek. Het armenhuis werd zwaar beschadigd. Vooral het centrum der stad had te lijden. De houding der bevolking, welke onmiddellijk na den aanval weer aan het werk dng, ww voorbeeldig. (D.N.B.). Daar de aanvoer van aardap pelen thans onverwacht groot is, is het mogelijk, voor eenmaal een extra rantsoen aardappelen van 1 K.G. beschikbaar te stellen. In verband hiermede geeft bon algemeen 599 van de bonkaart voor voedingsmiddelen van 5 tot en met 10 Juli a.s. recht op het koopen van 1 K.G. aardappelen. Nieuw spoorboekje op komst Op 5 Juli as. zal een nieuw spoor boekje verschijnen. In deze uit gave zullen, behalve de dienst regeling van 1 Maart 1943, alle sindsdien reeds ingevoerde, als mede enkele per 5 Juli a.s. in te voeren wijzigingen, zijn opgeno men. Notariaat Benoemd is tot no taris te Beekbergen, A. L. Ver- hoeff, cand. notaris te Goor en tot notaris te Arnhem, Th. A. E. Frjjssenaer, cand. notaris te Eek en Wiel (vac. J. C. D. Roscam Abbing). Veto van Roosevelt blijft van kracht Naar de Britsche be richtendienst uit Washington meldt, heeft het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden zich met 228 tegen 154 stemmen uitgespro ken voor het negeeren van Roose velt's veto inzake het wetsontwerp betreffende de commodity credit Corporation. De noodzakelijke meerderheid van tweederde werd niet behaald, zoodat het wetsont werp automatisch afgewezen is. (D.N.B.). Besprekingen op Martinique Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft het Amerikaansche ministerie van marine medege deeld, dat vice-admiraal John Hoover zich naar Martinique zal begeven voor het voeren van be sprekingen met den Franschen hoogen commissaris, admiraal Robert. Hoover is bevelhebber van het district San Juan op Porto- rico. (D.N.B.). De verwoesting van den Dom te Keulen In een hoofdartikel over de verwoesting van den Dom te Keulen door den Engelschen terreuraanval wijst Folkets Dag blad allereerst op de samenkomst van Churchill en Roosevelt aan boord van het slagschip „Prince of Wales", waarbij deze beide Angelsaksische oorlogsheeren met de gebedenboeken in de hand en psalmen zingend gefotografeerd werden en de Atlantische charta der vier vrijheden uitwerkten. Zij zongen toen het Angelsaksische lied „Voorwaarts, Christelijke soldaten". Sindsdien hebben de Chrisetlijke soldaten een even omvangrijken als eigenaardigen kruistocht ondernomen. Alleen al in Duitschland hebben zy 150 kerken, bijna 200 scholen en meer dan 100 ziekenhuizen verwoest, ruim 500 kerken, tweemaal zoo vele scholen en meer dan 200 zie kenhuizen zwaar beschadigd. „Zoo ziet dus de Anglo-Ameri- kaansche oorlogvoering met al haar Christeiyk-puriteinsche idea len er uit" schryft het Zweed- sche blad. „Dit zijn de eerste rijpe vruchten der kruisvaarders van tegenwoordig en van hun bevrij- dingsstrijd voor Europa. Dat zyn dus de Christenen, die er aan spraak op maken, de cultuur van Europa te hervormen en de be schaving van het avondland te herstellen. Dat de Westelijke democratieën door haar verbond met de bols jewisten in haar eigen mentali teit diep en ontstellend zouden worden beïnvloed was te voor zien. In dit opzicht is de ergste vrees bewaarheid geworden. De geest van Al Capone triomfeert te zamen met dien van Trotzki en Bela Khun. Dit him „hemel" kunnen deze grooten met voldoe ning de daden hunner opvolgers bewonderen, waarover de Angli- caansche kerk met den aartsbis schop van Canterbury aan het hoofd den zegen van Jehova heeft afgesmeekt." ,De Dom te Keulen", zoo ver volgt Folkets Dagblad' „betee kent waarschijnlijk voor een Amerikaanschen bomvlieger even weinig als de St. Pieter te Rome voor een mongoolschen piloot uit Sovjet-Turkestan. Voor ons Euro peanen echter is dit bouwwerk getuigenis van het meest essen- tieele wezen der cultuur van het avondland, die thans uit alle wind richtingen door de machten van haat en vernietiging geterrori seerd wordt." (A.NP.). Doodelijk ongeluk te Nieuwer- brug Donderdagavond te om streeks 7 uur is de 65-jarige land bouwer A. Wagensveld te Nieuwer - brug, van een wagen beladen met hooi gevallen. Het ongeluk gebeur de langs den Papendijk naby de afrit van den spoorwegovergang „de Bas". Vermoedelijk is de man de macht over het voertuig kwijt geraakt en van den wagen gesla gen. In het Acad. Ziekenhuis te Utrecht is hy aan zyn verwon dingen overleden. Moord te Apeldoorn - De Apel- doornsche politie kreeg dezer da gen de aangifte binnen van de vermissing van de 29-jarige Geer- truida Simons te Apeldoorn, die op 29 Juli om 18 uur op haar fiets de ouderiyke woning aan den Chr. Geurtsweg had verla ten om bosfthbessen te gaan zoe ken. De politie heeft daarop de bosschen afgezocht, echter zonder resultaat. Donderdagmiddag heeft een per soon, die paddestoelen zocht, haar lijk gevonden nabij den Paalweg in de Wiesselsche bosschen. Het vertoonde teekenen, dat een moord was gepleegd. Vermist worden haar persoonsbewijs, haar don kerblauwe gabardine regenman tel, een donkerblauwe sjaal en haar rijwiel, merk Veritas. Jaarvergadering M.S.G. - Onder praesidium van den heer ir. M. C. de Jong hield het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" gisteravond in den foyer van de Stadsgehoorzaal zyn 158ste alge- meene vergadering, welke o.m. werd bygewoond door den bur gemeester, den heer R. N. de Ruy- ter van Steveninck en den voor zitter van de Leidsche Ambachts school, ir. J. J. G. van Hoek. Het rapport der commissie van kasnazieners luidde gunstig, waar op den penningmeester, den heer H. v. Slooten décharge werd ver leend. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende leden ir. M. C. de Jong en prof. dr. W. Keesom werden herkozen, terwijl in de plaats van de heeren J. Heringa en dr. S. T. Holst We ber, die niet herkiesbaar waren, werden benoemd de heeren ir J. J. G. van Hoek en ir. J H. Schreuders. De voorzitter, ir. M. C. de Jong. hield hierna de gebruikelijke jaar rede, waarin hij allereerst con stateerde. dat het verheugend was te noemen dat dit jaar niet tegenstaande de moeilijkheden van velerlei aard, tot een goed einde werd gebracht. Spr. memoreerde vervolgens het aftreden als voor zitter van prof. dr. J. Droste, wien hij hartelijk dank bracht voor de vele diensten, door hem aan het genootschap bewezen ge durende de zes jaar, dat hij zijn krachten eraan gaf. Het bestuur stelde het daarom zeer op prijs, dat prof. Droste als bestuurslid wilde zitting blijven houden. Spr. zei verder, dat het bestuur er zich in verheugde, dat ir. Van Hoek wederom zitting in het be stuur gekregen heeft. Het genootschap telt thans 8 leden van verdienste, I buitenge woon lid en 210 gewone leden tegen 258 in het voorgaande jaar. Na een overzicht van de ver schillende mutaties in het corps leeraren, deelde spr. mede, dat het aantal leerlingen op 1 Jan. jl. bedroeg 354; hiervan ontvin gen er 243 L.N.O. en 111 U.L.N.O. (vorig jaar resp. 460, 326 en 134). Na een resumé te hebben ge geven van de resultaten der eind examens. de gehouden excursies en lezingen, eindigde de voorz. met een woord van dank aan di recteur en leeraren, die Juist in het afgeloopen jaar onder zoo uiterst moeilijke omstandigheden met zorg en toewyding hun taak hebben vervuld en een woord van opwekking en aansporing tot de voor het eindexamen geslaagden om verder te blijven werken aan hun vorming voor het leven, waarvan de grondslag thans op school is gelegd. Na deze rede volgde uitreiking der diploma's aan de geslaagde leerlingen. Geslaagd zyn voor het eindexa men B 2 Bouwkunde, Beschry- vende Meetkunde en Perspectief: A. v. Breda (Sassenheim), C. L. de Bree. S. v. d. Mey (Rijnsburg), J. M. v. d. Ruit. Herexamen 1. Overgangsexamen Bouwkunde, klasse BI—B2: A. P. Hakken berg. B. H. J. Hederik, W. van Hemsbergen (Alphen)G .J. Kriek (Voorschoten), W. Nievaart, H. Th. v. Noort (Oegstgeest). J. Splinter, J. Zandee. Afgewezen 2. Eindexamen 5de klasse Bouw kunde: G. H. Beugelsdijk (War mond, J. A. G. v. d. Geest (Oud- Ade), G. de Jong (Oegstgeest), J. Kool (Warmond), J. A. Markx (Alphen), A. v. Nieuwkoop (Sas senheim), J. H. de Raad (Noord- wijk), J. B. Remmerswaal, (Leid- schendam), J. v. d. Wiel (Noord- wijk aan Zee. Afgewezen 6. Eindexamen Electrotechniek: A. P. H. v. d. Bent (Voorburg), J. v. d. Boogaard, J. v. d. Burg. H. de Groot, V. J. Hellendoorn (Was senaar). J. R. de Hoog (War mond), Y. van Keulen (Wasse naar). R. C. Krooshof (Deven ter), M. F. Ph. v. Lieshout, J. J. Nieboer, E. S. Prins, W. Rhijns- burger (Oegstgeest), C. A. Smit (Hillegom)P. J. Smit. J. E. G. v. d. Spek, A. A. J. Suringa (Bo degraven), N. de Water. Afge wezen 7. Overgangsexamen vervolgcursus electro techniek E2E3: J.Altink, Th. G. van Beek (Wassenaar), L. C. Bik, E. H. Boddé (Ryssen, O.), P. J. Bon, M. S. Bruinsma (Deven ter), C. F. Fruman, Th. A. Groe- newegen, W. D. A. de Gunst, H. R. van Iterson (Katwijk a. Zee), A. Kavelaar (Den Haag). J. v. d. Peppel (Voorschoten), H. Soetens (Schiedam), A. F. J. Strijk, B. Verhoeven, F. N. J. van Wijk. Af gewezen 9. Overgangsexamen vervolgcursus electro techniek ElE2: C. J. H. Akkerman, J. M. van Beek (Was senaar), J. van Benten, F. Boden (Den Haag), A. Bouchier, S. P. Bruyn (Haarlem), J. C. de Cler, G. Douma, J. F. Droge, H. Ebels (Den Haag), J. Glasbergen, H. W. Hoogduin, J. A. Jongmans, J. M. Josemans, M. Koene (Haarlem), J de Lange (Leiderdorp), P. Lee man s(Zoeterwoude), P. Mioch, W. Moerer, A. J. A. M. Neger (Tiel), W. Prins, J. Romanesko, C. S. Th. Rietbergen (Wassenaar), M. P. Schippers, W. J. H. Traksel (Haar lem), H. L. Vos, B. J. Wassink (Deventer), P. van Weeren, A. W. Zevenhuizen, C. M. Zitman (Zoe- terwoude). Afgewezen 5. Eindexamen 5e klasse A: A.J.V. Bilsen, J. B. Engelen, F. H. Friese- ma, C. Gordyn, A. Hol (Schie dam), P. Lems, L. J. Nieuwen- huyzen, C. v. Osenbruggen (Rys- wyk Gld.), A. Ouweneel (Schie dam), Th. G. Overmeer A. Sjar- dyn, C. Spaan (Den Haag), D. v. Staden W. F. Tuinhof de Moed, J. Walma (Beetsterzwaag)H. Westmijze (Purmerend). J. W. Wesseling (Woerden), A. de Wit, W. van Wijk, J. v d. Zwan (Sche- venüigen) A. Franken (Steenber gen), T. Smit (Purmerend). Af gewezen 19. Toelatingsexamen le en 2e klasse: W. v. d. Berg (le kl.), H. J. Her- ruer (le kl.) (Sassenheim). A. Kloots (le kl.) (Oegstgeest), M. Knul (le kl.), J. v. d. Oever (2e kl.) (Katwyk), A. J. v. d. Putten (le kl.) (Leiderdorp), G. Remmel- zwaal (le kl.) (Katwyk a. Zee), J. Benschop (le kl.), A. Bernhard (le kl.), J. Guyt (2e kl.) (Katwyk a. Zee). Afgewezen geen. Toelatingsexamen 3e klasse: H. van Alewyk, H. v. d. Berg, J. de Boer (Wassenaar), H. v. d. Broek, J. Bronsgeest, G. Carton, Adr. Dietz, A. H. v. Dorp (Woubrugge), A. Favier, A. Goossens, H. F. C. Grondel, Jac. den Hertog, I. Hey- mans, J. J. de Jong, A. Kiel, Joh. Kooien, A. Mizee, D. v. Niekerk (Hazerswoude), L. Noort, G. Ouwe hand (Wassenaar), A. Plekkringa, J. A. Schild, J. Smit, H. Stouten, P. G. Verbrugge, W. de Vrind, W. Wassenaar, A. Hoogeveen (Koude kerk), C. Hoogeveen (Koudekerk), Joh. G. L. Koenen (Wassenaar), A. le Mair, A. P. A. v. d. Neut (Sassenheim), A. v. d. Zeeuw, A. P. Parlevliet (Wassenaar), F. W. Swaak. Afgewezen 12. Toegelaten tot de 4e klasse: H. C. Boom, P. Brandt, Joh. Brouwer, A. V. d. Burg (Alphen), A. A. Flick (Maartensdyk), G. W. Ha- neveld, E. 't Hart, J. Heylo, F. Hulsbos (Zoeterwoude), G. Irik (Oude Niedorp), J. de Koning (Bodegraven), A. C. Massaar (Leidschendam), O. J. v. d. Mey- den, J. J. Meyer (Haarlemmer meer, H. de Nooy (Bennekom), A. J. Oudshoorn, P. J. van Oers (Brielle), T. Ouwehand, M. Ryn- hout, A. van Ry, J. Rykenberg (Wormermeer), A. Stikkelo- rum, J. de Vries (Den Haag), M. Wassenaar, M. J. Zaalberg, O. P. Schouten, C. J. Borst (Oegst geest), M. J. K. G. Leyerzapf, K. Kalkman. Afgewezen 14. Toegelaten tot de 5e klasse: W, Kingma, F. H. de Geest (Harder wijk), P. J. Andrlk, S. Ringenol- dus (Gorredijk). Afgewezen 1. HEDEN. Schouwburg: Leidsch Muz* ceum: „De Sneeuwkoningin"D uur nam. Stadszaal: Dansorkest I Bachman te 7'/2 uur nam. li Zondag. Jeruel: Samenkomsten te vm. en 5 u. nm. a: Stadszaal: Bulletje en EU staak te 2 uur nam. >r Stadszaal: Bont programs*; IV2 uur nam. Oegstgeest (Geverstraarf Gem. Gods te 10 u. vm. en 7 u De geneeskundige Zondags:6} te Oegstgeest wordt van hh avond 8 uur tot MaandagmorJJ uur waargenomen door da Vries, Rijnsburgerweg 144 Ua tel. 22331. De avond-, nacht- en Zosjj dienst der apotheken te Le wordt van Zaterdag 3 Juli 206 tot Zaterdag 10 Juli 8 uur genomen door de apotheek p Rapenburg 9, Tel. 24807 ene theek „Tot Hulp der Menscli!- Hooigracht 48, Tel. 21060. Te Oegstgeest door de c11 geestsche apotheek. Raadhui* 8. Tel. 26274. 1: Trianon „Maske in E"* met de nieuwe ster Clara Tai Hans Moser en Wolf Albach ]'r amuseerde deze week zóóvelentf een reprise niet kon uitblijvei Casino Een Vlaamscheii met den bekenden Jef Bruyi in de hoofdrol draait hier opne n.l. ..Met den helm geboren". Rex Hilde Krahl is aan, kelijk in de charmante con „Mijn vriendin Josefine", waai' het opgewekte en vlotte kar: reeds eerder de aandacht trol£ Luxor Brusse's „Boefje" Fj reeds zulk een oneindig aantal len triomfen gevierd, dat wij„ niets meer over deze film beho* te zeggen. Lido Een film met een 1 raai: „Millionnair tegen wil dank". Iemand neemt door tod lige omstandigheden, in verl met een sprekende gelijkenis, 3 vankelijk volkomen onvrijw een tijdlang de plaats n van, hardvochtigen, niets en nienr ontzienden staalkoning Gr, Feu goed mensch voert nu heill wind en hij wordt zoowel Inne als in sociaal opzicht een voort? voor den man, wiens plaats hi'j nam en die ten slotte zijn reels in bedrijf en maatschappij i kemt opeischen. Dit gegeven l£) teressant en uitstekend uitgev° onder de gevoelige regie van 1 Fric met den acteur Stepanelf eer: boeiende dubbelrol. Deze verdient ditmaal in de rii Tsjej sehe. die thans circuleeren. gunstige aanteekening. Th. J. HanrtS By de rondvraag bracht de l' Krooshof namens de geslaaj leerlingen dank aan bestuur., recteur en leeraren voor het noten onderwijs en deed de t zegging, dat waar zy zich in later leven ook zullen bevtnc zy den naam van de school hl zullen houden Orgelavond Feike Asma 13e programma van de orgeki certen in de Hooglandsche K door den heer Feike Asma, zal Maandagavond worden uitgevo' en bevat werken van Bach, H' del, Guilmant, Zwart e.a.. De tj gang is geheel vry. Rem. Geref. Gem. Ds. C. Heyn van Oude-Wetering, die durende twee jaar waarnem oredikant van de Remonslr. Ge Gemeente alhier is geweest, dezen arbeid op 31 Augustus neerleggen, daar het werk te Ot Wetering hem opeischt. Reductie reiskosten geëvai eerden Ter Gemeentesecreta afd. Algemeene Zaken, zijn v geëvacueerden, die buiten Lek werkzaam zijn aanvraagformu! ren te bekomen, ter verkrijging 1 reductie op hun reiskosten. Tot leden van de commis.' welke in 1943 is belast met 1 afnemen van examens ter vi kryging van de akte van 1 kwaamheid tot het geven v middelbaar onderwijs in de w en natuurkundige wetenschapp en lager onderwys in de beginsel der wiskunde, zyn benoemd pr dr. J. Droste, dr. O. van Herk, A. Jansen, prof. dr. W. H. Keest en dr. H. D. Kloosterman, all alhier. Geslaagd voor het toelating examen van het Amsterdams Conservatorium de heer M. K« alhier. Maandag a.s. hoopt de he J. A. L. Friesema, bankwerker 1: klas aan de Sted. Lichtfabriek alhier den dag te herdenken, d hy 25 Jaar geleden by deze f brieken te werk werd gesteld.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2