KOOPMANS' MEEL UITI toovert de huisvrouw haarJievelingsgebak! RECHTZAKEN KUNST EN LETTEREN UIT DE RIJNSTREEK VRAGENRUBRIEK SPORT STADSNIEUWS AGENDA VERDUISTEREN: GEMEENTEBESLUITEN EEW IDÖUl FIGUUR DOOR €EN' IDEAAL U I CORSET Onze corsetières bezoeken U, zonq oer.verplichting,-gaarne door'geheel Nederland Van Baerlestr. 156, Tel. 92054, Amsterdam Z. Beperking personeel nijver heidsscholen. - De secretaris-ge neraal van het departement van opvoeding, wetenschap en kui tuurbescherming heeft tot de be sturen van de van rijkswege ge subsidieerde nijverheidsscholen en aan de burgemeesters van ge meenten, welke zoodanige scho len in stand houden, een schrij ven gericht, waarin hij o.m. zegt: „In verband o.a. met het ge dwongen vertrek naar het bui tenland van vele oudere leerlin gen van scholen en cursussen voor voortgezet nijverheidsonder wijs en den te verwachten sterk geremden toevoer van nieuwe leerlingen, acht ik het noodig, dat tijdig wordt nagegaan, in hoeverre er aanleiding is om het daardoor eventueel overbodig wordende personeel tegen den aanvangsdatum van den eerst- volgenden cursustermijn ontslag aan te zeggen. Onder scholen en cursussen voor voortgezet nij verheidsonderwijs zijn te dezen te verstaan: de dag- en avond scholen en cursussen voor ver volgonderwijs, voortgezet lager en uitgebreid lager nijverheids onderwijs, scholen voor nijver heid en nijverheidskunst, middel bare nijverheidsscholen voor techniek, nijverheid en mijn bouw, zeevaart- en machinis- tenscholen, binnenvaartscholen en al dergelijke nijverheidsscholen of cursussen, welke ook jongelie den van 18 jaar en ouder toela ten. In de eerste plaats zullen voor, ontslag, c.q. niet-verleening van" de tijdelijke aanstelling, in aan merking dienen te worden ge bracht de leeraren, die niet in het bezit zijn van de vereischte wettelijke bevoegdheid, en zij,die voor de betrekking niet geschikt .worden geacht." Tuchtregelingsbesluit gekazer neerde gemeentepolitie. - In de Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-gene raal van het departement van Justitie, waarbij de bepalingen van het „Tuchtregelingsbesluit gekazerneerde gemeentepolitie" eveneens van toepassing worden verklaard voor de politie-ambte- naren beneden den rang van wachtmeester bij de gesloten een- }n»onc;„„_ „i heden en voor politie-ambtena- ""Cnsieve arbeid in een Italiaan* ren beneden dien rang bij een «ene bewapeningsfabriek ppleldingsbataljon. Orbls-Luce-HoUand-Pax ra Gezond rechtsgevoel gesteld boven den letter der wet. - In het verordeningenblad is opge nomen een besluit van den se cretaris-generaal van het depar tement van Justitie betreffende de toepasselijkheid van wettelij ke strafbepalingen. Daarin wordt op grond van par. 1 der verordening No. 23/ 1940 en in overeenstemming met de par. 2 en 3 der verordening No. 3/1940 van den Rijkscom missaris voor het bezette Neder- landsche gebied bepaald, dat aan het eerste lid van artikel 1 van het wetboek van strafrecht een tweede volzin wordt toege voegd, luidende: „Valt een feit niet onder den tekst doch wel onder de grond gedachte van een wettelijke strafbepaling zoo is de strafbe paling toepasselijk indien het feit naar gezond rechtsgevoel strafwaardig is." Het besluit treedt heden in werking. De vervaardiging en de han del in militaire goederen. In het verordeningenblad is opge nomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied, waarbij het bij wijze van be roep vervaardigen, in voorraad houden, ten verkoop aanbieden of op andere wijze in het ver keer brengen van uniformen, deelen van uniformen, uitrus tingsstukken van uniformen of distinctieven van de Duitsche weermacht, van de Waffen-SS of van de Duitsche politie wordt gebonden aan het bezit eener vergunning van den Rijkscom missaris voor het bezette Neder landsche gebied (commissaris- generaal voor de openbare vei ligheid). Het beroep kan gedurende een maand worden voortgezet. Wordt het verzoek om verleening van de vergunning binnen deze maand ingediend, dan kan het beroep worden voortgezet tot over het verzoek is beslist. De verordening treedt heden in werking. Doet gij uw plicht? Tucht, orde en discipline en opofferings gezindheid moeten wy leeren stellen tegenover tuchteloosheid, wanorde en egoïsme. Onze mannen aan het front be wijzen uit het ware hout te zijn gesneden. Uw kleine zorgen vallen volkomen weg tegen het dreigende bolsjewistische gevaar. Denkt aan de helden, die aan het front hun leven offeren, want aan hun heldenmoed dankt gij het, dat ge nog in leven zijt. Nederlanders kent uw plicht, een klein begin uwerzijds is storten op giro 432100, Verzor gingsfonds van het Vrijwilligers legioen Nederland. Rechterlijke macht. - Benoemd is tot vice-president van het ge rechtshof te Amsterdam mr. J. G. Meilink, thans raadsheer in het gerechtshof aldaar. Provisie inlevering bankbiljet ten. - De voorzitter van de Ver- eeniging voor den Effectenhan del heeft bepaald, dat de leden verplicht zijn aan particulieren, niet-rekeninghouders, die voor de inlevering van hun toebehooren- de bankbiljetten van f. 1000 en f.500 niet van de bemiddeling van het betrokken lid gebruik hebben gemaakt en vervolgens per kas beschikken over de door den belastingdienst aan het be trokken lid als tegenwaarde van ingeleverde bankbiljetten over gemaakte bedragen, voor deze bemiddeling een provisie in re kening te brengen van ten min ste pCt. van de overgemaak te bedragen. Door een 3—2-o ver winning op D.F.G. tijdens de Zondag In het Olympisch itadion te Amsterdam gespeelde finale wist Ajax beslag te leggen op den Nederlandschen voetbalbeker. De voorzitter van den Nederlandschen Voetbalbond, de heer K. J. J. Lotsy, overhandigt den aanvoerder van Ajax de trofee CNF-Noske-Pax m Haagsche rechtbank Den ar- beidscontractant J. J. M. waren drie gevallen van verduistering ten laste gelegd wejte nii in Lelden pleegde, doch in werkelijkheid pleegde hij er tientallen in het heele land. Hij gaf zich voor als controleur en bij sigarenwinke liers ging hij op Vrijdagavond de tonnt-n coctroleerc-n, waarbij hij de nieuwe bonnen lnbeslag nam. Bij den winkelier E. T. te Leiden nam hij 29 tabaks- en 5 sigarevenbon- nen mee, bij J. J. H. B. C4 tabaks bonnen terwijl bij P. v. d. S. twee ons thee werd buit gemaakt In dat laatste geval werd hij geholpen door P. de G. uit Leiden. Tegen M. was een jaar en drie maanaen ge vangenisstraf geëischt, tegen de G. drie maanden. De rechtbank heeft veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf. Als gevolg van het feit dat het meisje de verhouding had verbroken, had G. W. H. in de woning van haar ouders te Wasse naar mej. S. ernstig mishandeld, en o.a. door e trap tegen haar kaak een verminking doen ontstaan Rekening houdend met 't feit dat ook het meisje wel eenige aanlei ding tot het drama had gegeven, vorderde de officier zeven maan den gevangenisstraf tegen haar. De rechtbank heeft verdachte thans veroordeeld tot zeven maan den gevangenisstraf. Crematie Hein Harnis In het crematorium te Westerveld is het stoffelijk overschot verascht van den bekenden oud-too.ieelspeler Hein Harms, die dezer dagen in den leeftijd van 80 jaar is over leden. Nadat de kist, gedekt door vele bloemstukken in de aula was opgebaard, bracht de heer J. Voe telink G.A.zn., voorzitter van de maatschappij Apollo, hulde aan den man, die tot het laatst toe zijn krachten heeft Ingespannen om de sociale omstandigheden der tooneelisten te verbeteren. Ook de heer H. D. van Dellen, administrateur van het algemeen pensioenfonds voor Nederlandsche tooneelisten, zeide, dat Hein Harms zijn geheele leven heeft ge geven om den tooneelisten een be hoorlijken ouden dag te bezorgen. Hij was een van het drietal,, dat het algemeen pensioenfonds heeft opgericht. Mevrouw Emma Morel gewaagde van Hein Harms' groote liefde voor de tooneelspeelkunst en voor de Nederlandsche letterkunde, de heer N. Sickenga dankte den overledene voor hetgeen deze als regisseur voor de toonc jlvereeni- ging „De Jonge Vrienden" te Bilt- hoven heeft gedaan. Tot sl -t sprak Herman Schwab. Nadat mevr. Harms een persooniyk afscheidswoord had gesproken, dankte een kleinzoon voor de vele biyken van medeleven. EIDERnORP. Geslaagd voor het 2e gedeelte van het notarieel examen, de heer J. Bos, alhier. Mej. v. d. B. te L. De kort ste weg loopt over Hazerswoude, Boskoop, Waddinxveen, Gouda, Haastrecht. Schoonhoven, Nieuw- poort, Goudriaan, Gorinchem. Heusden, Den Bosch. Totaal 84 K.M. Via Rotterdam. Dordrecht is de route minstens 25 K.M. langer. WATERPOLO. Wedstrijden A.Z.C. Morgen avond worden in Alphens zwem bad de volgende wedstrijden ge speeld: A.Z.C. I—G.Z.C. I (Gouda) A.Z.C. IIde Gouwe II (Waddinx veen); A.Z.C. (dames)de Gouwe (dames). Aanmelding 13de en 14de Re giment Infanterie. - In een deei van de oplage van ons blad van gisteren werd abusievelijk ver meld dat het personeel van het 13de en 14de Regiment Infante rie zich voor terugvoering in krijgsgevangenschap moest mel den in het Wehrmachtslager te Amersfoort. Dit moet evenwel zijn in de Waterlookazerne te Amersfoort. Diploma-uitreiking in de Am bachtsschool In een der lokalen van de Ambachtsschool vond gis teravond de uitreiking plaats van practijk- en bedrijfsdiploma's en getuigschriften van het theore tisch onderwijs van den typogra- fencursus, verbonden aan de Am bachtsschool. aan handzetters, boekbinders en diepdrukkers. Bij afwezigheid van den voor zitter der examencommissie, den heer S. G. van Looy, heette de heer P. M. M. Pont, een der leden van deze commissie, de aanwezige leerlingen, ouders en leerkrachten welkom. Spreker uitte achtereen volgens woorden van dank tot den heer G. E. E. Kuyntjes directeur van de Ambachtsschool, voor diens medewerking bij opleiding en examen, Sijthoff's Uitgevers Maat schappij voor het beschikbaar stellen van de examen-gelegen'- heid, en de bedrijfsleiders, die ge durende vier jaren als leermeester zijn opgetreden. De heer Kuyntjes sprak vervol gens den wensch uit, dat prac- tische en theoretische opleiding in de toekomst meer naar elkaar toe zouden groeien, aangezien de verhouding vier jaar achtereen 48 uur per week practijk en slechts een halfjaar éen middag per week theorie niet bevredigend is. Zoo wel voor het teeken- als het taal onderwijs moet een langerentijd gevonden worden. De heer P. N. Jacobsen sprak namens de centrale opleidings commissie de hoop uit, dat de leerlingen hun werk zullen blijven liefhebben en hun leertijd niet als afgeloopen zullen beschouwen, waarna hy het ontstaan der op leiding schetste. Een der leeraren, de heer Wijn gaard, wees op den druk der oor logsomstandigheden, waaronder deze leerlingen vrijwel him ge- heelen leertijd hebben gewerkt, op grond waarvan een geluk- wensch met meer waardeering kan worden uitgesproken, waarna een der leerlingen, de heer G. J. Zwart, voor de aan de leerlingen bestede moeite dankte. De volgende diploma's werden daarna uitgereikt: Practijk- en bedrijfsdiploma jonggezel handzetter: J. de Bruyn, C. L. de Graaff, A. Limburg. J. W. van Luinen, W. van der Mark, J. Neervoort, J. Onderwater, C.A. Schouten, E. van der Tuuk H. J. J. Verhoeven, G. J. Zwart. Idem jonggezel drukker; A. J. Crania, F. H. Franken, P. van Hove, D. M. Kuivenhoven, W. F. van der Laan, P. van der Laarse, J. J. Oltvoort, A. J. Valderen en W. Vonk. Theoretisch diploma jonggezel handzetter: J. de Bruyn, J. Gou- looze, C. L. de Graaff, J. C. Knijnenburg, K. van Leeuwen, A. Limburg, J. W. Luinen, W. van der Mark J. Onderwater, H. J. J. Verhoeven en C. J. Zwart. Idem jonggezel drukker: A. J. Crama, F. H. Fl anken, P. van Hove, W. Woensdag. Stadszaal: Kinderkoor „Ex An mo". Ty2 uur nam. Oegstgeest (Pauluskerk) Orgelbespeling joh. Zweers. 71/ uur nam. Rotterdam (Oosterkade 10)Lt denvergadering Inst. v. Trop. Gt neeskunde te 3 1/2 uur nam. van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 3.4 uur en gaat onder te 19 uur. 22.15 ut 5.15 uii F. van der Laan, P. van der Laarse J. J. Oltvoort, A. J. Valderen ei W. Vonk. Theoretisch diploma diepdruk ker: A. G. Cramer, G. Nievaarl P. Selier, J. Voorzaat, H. de Vr en M. C. Well. Theoretisch diploma boekbinder J. J. de Haas. C. van Hoven, A van Kampen, M. Marijt, L. Over dyk en J. H. Prevo. De jonggezel-handzetter J. d Bruyn en de jonggezel-drukker I H. Franken, die bij het exanie: het hoogste waardeeringscijfe hebben behaald, zijn voorgedragei voor een prijs van het Gerrit Jai Thiemefonds. De begrooting 1942 De be grooting voor 1942 was vastgestel met een tekort van f. 921.577. Di is teruggebracht kunnen wordei tot f. 575.662. Verkoop bouwterrein Aan d firma H. Korswagen en Zoon al hier zijn verkocht eenige percee len bouwterrein aan de Boerhaa velaan e.o„ groot pl.m. 36.600 M. tegen f. 8,50 per Ml Barak voor vlektyphus Me het oog op de noodzakelijkheid maatregelen te nemen wegens he voorkomen van vlektyphus, ver dient het aanbeveling een baral in te richten, waarin personen die gevaar opleveren vc*»r over brenging van of verdacht wordei te lijden aan vlektyphus aan af zondering en waarneming kurmei worden onderworpen. Het buiten gebruik zijnde schoolgebouw aan het Pieters kerkhof kan voor dit doel wordei gebezigd. Het Nederlandsche Roode Krui: heeft toegezegd ten behoeve var die inrichting een 50-tal bedder met toebehooren te zullen af staan, terwijl de verdere instal latie met eenvoudige en grooten- deels reeds aanwezige middeler kan geschieden door den diensi der gemeentewerken. De uitgaven, welke uit een even- tueele ingebruikneming van d( barak zullen voortvloeien, worden voorzoover het personeel aangaat geraamd op f.150 per week; de kosten van voeding worden be groot op f. 1,25 per persoon pei dag. Het ligt in de bedoeling eerst personeel aan te nemen, indien de omstandigheden vorderen, dat de barak geopend wordt. Om de noodige uitgaven te kun nen doen, dient op de gemeente- begrooting een bedrag ter be schikking te worden gesteld; voorloopig kan dit bedrag op f. 3000 worden bepaald. Ingevolge de verordening rege lende de heffing en invordering van rechten onder de benaming van besmettelijke ziektengelden i? voor afzondering in een zieken barak een recht verschuldigd van f. 3,50 per persoon per dag, be halve in geval van on- en min vermogen. Verkoop berm Aan den heer L. A. v. d. Burg te Noordwijker- hout is verkocht een strook berm langs den Haarlemmertrekvaart- weg, groot 420 Ms. tegen f. 1,15 per M*. en aan den heer G. v. d. Putten een strook van 150 M-'. tegen f. 1,18 per M'. Bewaring van monumenten In verband met de buitengewone tydsomstandigheden moet reke ning worden gehouden met de mogelijkheid, dat in deze ge meente aanwezige monumenten van geschiedenis en kunst door bominslag of anderszins worden getroffen. Met het oog op herstelling of wederopbouw van op deze wijze beschadigde of vernielde monu mentale gebouwen is het nood- zakelyk, dat de gemeente over verschillende gegevens van deze gebouwen beschikt. Gebleken is dat by het Rijks bureau voor Monumentenzorg van een aantal monumenten opme- tingsteekeningen voorhanden zijn, terwijl van welhaast alle gebou-

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2