TERUGVOERING IN KRIJGSGEVANGENSCHAP 4ste Jaargang Dinsdag 29 Juni 1943 No. 25534 BUITENLAND Plaatselijke strijd in het Oosten. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT Doodvonnissen voltrokken. BINNENLAND Verordening betreffende de Nederlandsche Bank Korps Motordienst en 13de en 14de Regiment Infanterie. Een miniatuur- boterfabriek in huis. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel van de Duit- te weermacht maakte gisteren tend: Plaatselijke aanvallen van den jand in het gebied ten Oosten n Demidoff en bij Welikije «ki werden afgeslagen. Aan de erige sectoren van het Ooste- ke front verliep de dag over :t algemeen rustig. Aanvaren erdag en des nachts van de shtmacht waren gericht op oorwegdoelen in het achter- aartsche gebied van den vijand In de middaguren van 27 Juni el een formatie van 60 Brit tle gevechts- en jachtvliegtui- in een Duitsch konvooi in de iteren van Scheveningen aan. vijandelijke formatie werd rspreid en 9 vliegtuigen werden iergeschoten. Het konvooi is et geringe schade zijn haven in bestemming binnengeloopen. Bolsjewistische benden vernie ld. - Formaties van het leger ;bben op 24 Juli, naar het D. 3. verneemt, in den centralen ctor van het Oostelijke front n succesvolle 10-daagsche ope- tie tegen bolsjewistische ben- in beëindigd. In harde gevech- omsingelden de Duitsehe enadiers de bolsjewisten in de oeras- en bosch-gebieden ten liden van Welikije Loeki en mietigf^en hen. De bandieten, e zich in sterke stellingen door ijnengordels beveiligd hadden wanhopig verzet boden, wer en in de pan gehakt. Bij de livering van het gevechtsterrein erden alleen al 202 gesneuvelde indieten gevonden, hoewel de inden al op één dag meer dan 0 man als gevallen aan hun iding hadden gerapporteerd. Dit it is kenmerkend voor den rijd met de bandieten, die, om in verliezen geheim te houden, in dooden en zwaar gewonden nvoudig in de moerassen wer- in. De grenadiers maakten bij ;ze operatie 8 groote kampen et wapens, munitie en dyna- iet, alsmede 2 vliegtuigen buit. ader de gesneuvelden bevinden ch de leiders der bandieten, le officieren, alsmede 3 bols- wistische commissarissen, die tn de roofovervallen hebben 'eigenomen. DE ONLUSTEN TE DETROIT Aanschouwelijk beeld. - Idden, Amerikaansche correspondent in de Daily Mail, heeft het ilgende aanschouwelijke beeld igehangen van de bloedige raatgevechten in Detroit, Dit iren - zoo schrijft hij - de ern- igste onlusten geweest sedert de itsing tusschen negers enblan- tn in Juli 1917, toen 33 perso- in werden gedood. De relletjes gonnen op een Zondagmiddag, en een blanke met een neger lags raakte bij het Belle Isle- irk, waar zich 50.000 menschen wonden, voor het meerendeel igers. Al spoedig circuleerden wildste geruchten onder de enschen. 's Avonds om 10 uur erden in het park de eerste ge- chten geleverd, eerst met vuis- n, later met steenen, stokken 1 messen. De groepen werden ooter en omstreeks midder- icht drongen blanken de ar- oedige negerwijken „Paradise alley" binnen. Etalageramen erden ingegooid, 25 negers en 4 anken gedood en velen ge- ond, terwijl 3 negers door de Jlitie uit noodweer werden (odgeschoten. Dit vormde de inleiding tot verdere onlusten, ilitaire politie moest met be- ulp van tanks probeeren het ïgerdorp van blanken te zuive- n, daar de 3520 politie-agenten in de stad tijdens de overal voerde straatgevechten mach loos waren. De militaire politie itruimde de straten met traan- *s, nadat meer dan 1000 scho ft waren gelost om negers uit ft huurkazerne te verdrijven, in waaruit zij op de blanken VOORTZETTING LUCHT. ACTIES. Het Italiaansehe hoofdkwartier deelde gisteren mede: Een onzer formaties vliegtui gen viel op doeltreffende wijze de havenwerken en voor anker liggende schepen in Bizerta aan. De vijandelijke luchtmacht liet gistermiddag brisant- en brand bommen vallen op Cerbini (Cata nia). De bevolking leed eenige verliezen. In den afgeloopen nacht bombardeerde de vijande lijke luchtmacht Reggio di Cala bria en eenige minder belangrijke plaatsen der provincie. Men is bezig de schade en het aantal slachtoffers vast te stellen. Het luchtdoelgeschut van Reggio haalde twee vliegtuigen neer. Een ander toestel 'erd neerge schoten in een luchtgevecht door Duitsehe jagers aan de Zuidkust van Sicilië. schoten. De politie kondigde ten slotte het standrecht af en liet alle openbare lokalen des avonds om 10 uur sluiten. 1300 menschen voor het meerendeel negers, wer den gearresteerd. Dagenlang ont braken tot 70 pCt. der negers in de bewapeningsbedrijven. (D.N.B). De Anglo-Amerikaansche lucht- terreur „Hij, die eischt, dat de Anglo-Amerikaansche lucht macht met haar luchtaanvallen op Duitsehe steden moet ophou den, pleit voor een politiek, die in strijd is met de belangen van Engeland", zoo verklaarde de aartsbisschop van York in het diocesane blad. Hij verklaarde voorts, zoo meldt de Daily Mail, dat hij brieven ontvangt, waarin men hem verzoekt als Christen te protesteeren tegen de luchtaan vallen op Duitsehe en Italiaan sehe steden. Maar de oorlog, zoo meent de aartsbisschop, is altijd iets vreeselijks en dat geldt ook voor de bomaanvallen, die op de Duitsehe en Italiaansehe steden worden gedaan. Men kan in het leven dikwijls geen duidelijke keuze maken tusschen recht en onrecht, Men moet dikwijls van twee kwaden het minste kiezen en het minste kwaad is naar mijn meening het bombardeeren van Officieel wordt bekend gemaakt: Het op 21 Juni 1943 door het Deutsche Obergericht tegen de Nederlandsche onderdanen Klaas Muller en Jan Wilhelm Haije uit Heino wegens moord en daardoor gepleegde sabotagehan- deling uitgesproken doodvonnis is na onderzoek van de gratie kwestie voltrokken. Beide daders hadden, zoo als reeds in de pers is gepubli ceerd, uit politieken haat 'n hun tot dat oogenblik volkomen on bekenden lichamelijk zwaar ge handicapt lid der N.S.B. op de meest euvele wijze mishandeld en levend begraven. Officieel wordt bekend gemaakt: De Jood Eliazer Pachter uit Am sterdam, Nederlandsch staats burger, is door vonnis van het Duitsehe Obergericht in het be zette Nederlandsche gebied van 28 Mei 1943 wegens verboden be zit van wapenen ter dood veroor deeld. De straf is na onderzoek van de kwestie van gratie vol trokken. Pachter heeft zonder rekening te houden met de tot de openbare meening gerichte talrijke waar schuwingen en zonder acht te slaan op de steeds gepubliceerde vonnissen der Duitsehe gerechts hoven een pistool met 25 schot munitie in Maart 1942 in zijn be zit gekregen en vervolgens bijna een jaar lang in geladen toe stand steeds bij zich gedragen. het „oorlogszuchtige" Duitsch- land. Engeland moet derhalve, zoo verklaarde de aartsbisschop, zijn luchtwapen voor deze bom aanvallen blijven gebruiken om op deze wijze zoo snel mogelijk een einde aan den oorlog te ma ken. - (D.N.B.) Leider van terreurbende dood geschoten. - De leider eener ter reurbende in Bulgarije, waarvan de leden onlangs gegrepen zijn, is door de politie doodgeschoten, toen hij zich tegen zijn arresta tie verzette. Hij was een berucht communist en terrorist die on der den naam Michael Strogoff aan den Spaanschen burgeroor log heeft deelgenomen. De door hem geleide bende had zich ten doel gesteld Bulgaarsche burgers in Sofia te vermoorden. (D.N.B.) In een verordening van den Rijkscommissaris van 26 Juni 1943 verschijnt de Bankwet, die de rechtsverhoudingen van de Ne derlandsche circulatiebank re gelt, in een nieuw gewaad. Naar buiten valt de nieuwe Bankwet in tegenstelling met de oude op, doordat zij meer overzichtelijk is en door een straffere samenvat ting van de afzonderlijke bepa lingen, die ten aanzien van de practische werkzaamheid van de bank grootendeels onveranderd zijn gebleven. Met het werkelijke karakter van de circulatiebank als een staats instelling, die souvereine rechten uitoefent, is daardoor rekening gehouden, dat de bank een pu bliekrechtelijk lichaam is gewor den en in het kader van de haar toegewezen taken verordende be voegdheid heeft. Haar voor naamste taak is de regeling van het geld-, betalings- en crediet- verkeer in het binnenland en met het buitenland. Het uitsluitende recht voor de uitgifte van bank biljetten is duidelijker gestipu leerd dan tot dusverre. De leiding van de bank berust bij een directie, waarin de pre sident de beslissing heeft. Zij heeft plaats volgens aanwijzingen en onder toezicht van den Rijks commissaris. Met het nationale karakter van de circulatiebank is rekening gehouden door te bepa len. dat slechts Nederlanders lid vari de directie mogen zijn. De schakel tusschen de leiding van de bank en het bedrijfsleven wordt gevormd door een raad van advies, die onder voorzitterschap van den president staat. Onveranderd gebleven is de particuliere kapitaalstructuur van de bank. Ook hier wordt bijzon dere nadruk gelegd op het natio nale karakter van de bank, aan gezien in beginsel slechts Neder landers aandeelhouders mogen zijn. De werkkring van de bank is uitgebreid. Van bijzondere be- teekenis is, dat de circulatiebank in de toekomst in staat zal zijn op de geld- en kapitaalmarkt re gelend en nivelleerend in te grij pen, terwijl de oude bankwet geen recht van open-markt-poli- tiek kende, hoewel zulks als be langrijk middel van een effec tieve circulatiebank-politiek reeds lang ingezien en erkend is. Ten aanzien van de verhouding van de bank tot het staatsbestuur is geen verandering ingetreden. De bank behandelt zooals tot dus verre de bankzaken van de staatskas en andere staatsinstel lingen. Het maximum bedrag van het rentelooze voorschot, dat aan den staat kan worden verstrekt is eveneens onveranderd geble ven. In de uitbreiding van de be palingen t.a.v. de dekking van de bankbiljetten, die reeds in Maart 1942 door het inschakelen van deviezen bij de dekking een verandering had ondergaan, ko men de veranderde zienswijzen Op grond van de op 29 April in de dagbladen gepubliceerde be kendmaking van den Wehrraacbtbefehlshaber In den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bji deze voor aanmelding opge roepen: Het dienstplichtig en reservepersoneel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen. voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur IN HET „WEHRMACHTSLAGER" TE AMERSFOORT, ZONNEBLOEMSTRAAT 1. Het personeel van het Korps Motordienst en zijn oorlogsonder deelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 5 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 6 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters A tot en met L op 8 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 en wier namen beginnen met de letters M tot en met Z op 9 Juli 1943. IN DE WATERLOOKAZERNE TE AMERSFOORT 1. Het personeel van het 13de Regiment Infanterie en zijn oorlogs onderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 5 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 6 Juli 1943. 2. Het personeel van het 14de Regiment Infanterie en zijn oorlogs onderdeelen: Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 8 Juli 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1915 op 9 Juli 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identi teitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschiand werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van onmisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en dij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescneimgung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen, die zich moeten meiden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) ge durende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders ourgerkiee- ding; dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche klee- ren. wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookge rei (etensketeltje) en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zien op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschiand ol in de door de Duitsehe weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmacnt- befehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering ln de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. tot uitdrukking over den zin en de beteekenis van de biljetten- dekking. Het beteekent dus niet het zich afwenden van de reeds in de praktijk aangenomen grondbeginselen, wanneer wissels en beleeningen thans ook in de dekking van de biljettencircula- tie worden ingeschakeld, m.a.w., dat het tot dusverre gegolden hebbende dekkingssysteem wordt opgeheven. De publicatie onder vindt geen beperkingen, de bank publiceert ook in de toekomst een weekstaat. De winstverdeeling is in verge lijking met den toestand, welke tot dusverre gold, essentieel ver anderd. Het aan aandeelhouders uit te keeren dividend is ten gunste van den staat op maxi mum 5 procent gebracht. Met het oog op het grootere aandeel van den staat in de winst kon de bank van de voornaamste belas tingen bevrijd worden, zonder dat hierdoor een nadeel voor de staatskas intreedt. De bankwet zal in details nog door nieuwe statuten worden aangevuld. Tot de uitvaardiging van de nieuwe statuten zijn de bepalingen van de oude statuten van toepassing, voorzoover zij niet in strijd zijn met de voor schriften van de verordening over de Nederlandsche Bank. Twintig verdachten zullen terecht staan. De centrale controledienst heeft onlangs in Weesp een geval van clandestien karnen ontdekt, welke ontdekking een einde heeft ge maakt aan een belangrijke frau duleuze boterbereiding. In het huis van een melkslijter werd zooveel gevonden, dat een uitgebreider onderzoek werd in gesteld. Dit bracht bezwarende zaken voor de betrokkenen aan het licht. Het bleek, dat de melk slijter melk verkamde, welke hij clandestien had verkregen van twee melkveehouders. Dezen heb ben in den loop van een viertal maanden met deze leveranties eenige duizenden liters melk aan de geregelde melkvoorziening ont trokken. De volledige miniatuurboterfa- briek van den melkslijter is thans opgeruimd. Behalve tegen den botierfabrikant en de melkleveran- ciers is opgetreden tegen een aantal afnemers van de clande stien bereide producten, zoodat zich bij de berechting van de zaak ongeveer 20 verdachten t® verantwoorden zullen hebtotn.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1