GEBR. TEN HOEY BINNENLAND GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN SPORT STADSNIEUWS DE BIOSCOPEN VRAGENRUBRIEK AGENDA UIT DE RIJNSTREEK LAATSTE BERICHTE VZêwËfsMm w> W V f*'" ï- w^mÈÊÈm Hooioogst in Friesland. De drukke werkzaamheden worden even onderbroken tot het nuttigen van een kopje koffie CNF-.Hartog-Pax m Universitair nieuws. Naar wij vernemen zullen studenten, die niet voor het studiejaar 1942-1943 maar wel daarvoor aan een universiteit of hooge- school waren ingeschreven of die vroeger reeds een academisch examen hadden afgelegd, thans ook in de gelegenheid worden gesteld om de bekende loyaliteits verklaring af te leggen tenein de vrijstelling te bekomen van den arbeidsinzet in Duitschland. Zij moeten zich dan evenwel verbirifi-n om in dit of in het volgend studiejaar een acade misch examen af te leggen. Gegadigden dienen zich onder opgave van namen, adres en ge gevens omtrent hun vroegere universitaire studie te richten tot het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming, afd. hoogeschoolonderwijs, te Apeldoorn. Vergoeding aan werkgevers. - Voor werkgevers, die, op grond van een daartoe strekkend be sluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken aanspraak maken op ver goeding inzake doorbetaling vaa loonen over de verplichte be drijfssluitingsperiode van 24 De cember 1942 tot en met 3 Ja nuari 1943, bestaat tot 1 Sep tember a.s. gelegenheid deze ver goeding aan het rijk te declaree- ren. Hiertoe kunnen formulieren worden aangevraagd bij de af- deeling steunverleening van het departement van sociale zaken te Amsterdam, onder bijvoeging van een ongefrankeerde enveloppe, welke aan den aanvrager is ge adresseerd. Over het algemeen zal - van het gederfde niet ingehaalde loon over de sluitings periode worden vergoed. Jhr. mr. C. JLaman Trip over leden. Op 64-jarigen leeftijd is te Den Haag overleden jhr. mr. C. Laman Trip, gepensionneerd hoofdambtenaar der staatsspoor wegen in Ned. Indië. De heer W. de Ruyter. f. - In den ouderdom van 53 jaar is te Boskoop plotseling overleden de lip°r Willem de Ruyter. Deze was o.a. vele jaren lid van den gemeenteraad, secreta ris van onderscheidene polders, terwijl hij ook het secretariaat bekleedde van het tentoonstel lingcomité; hij heeft alzoo een groot werkend aandeel gehad in de schitterend geslaagde bloe mententoonstellingen te Boskoop. Voorts was hij meer dan 25 jaar secretaris van de Pomologische vereen. (Ver. vcor Boskoopsche Culturen). De begrafenis zal plaats heb ben a.s. Maandagmiddag 2 uur op de Algem. Begraafplaats te Boskoop. Door trein gegrepen en gedood Op den onbewaakten overweg aan de Scherpendrechtskade te Rotterdam is de 63-jarige loodgieter A. Rijlaarsdam, wo nende St. Mariastraat 90b te Rotterdam, door een trein ge grepen en gedood. Het slacht offer kwam op zijn rijwiel uit de richting Kleiweg en is pardoes tegen de rechterzijde van de lo comotief gereden. De man werd een twintig meter meegesleurd en was op slag dood. Ongeoorloofde handel in kaas- stremsel In Alphen en omge ving hebben opsporingsambtenaren eenigen tijd geleden een onderzoek ingesteld naar een ongeoorloofden handel ln kaasstremsel, waarbij prijzen van tien tot vijftien gulden per liter werden gevraagd. Proces verbaal werd onder meer opge maakt tegen den veehouder P. Ro denburg, Hogendijk 14 te Alphen en den kruidenier G. van Bemmel, Zuideinde 57 te Aarlanderveen. Zij hadden voor gezamenlijke rekening een hoeveelheid van 500 liter kaas stremsel geproduceerd, waarvan de kruidenier v. B. reeds een groot gedeelte tegen de hiervoren ge noemden prijs had verkocht. Ook de veehouder had reeds een deel verkocht. Toen zij gewaar werden, dat een onderzoek gaande was, be groeven ze de resteerende hoeveel heid, ongeveer 16Ö liter, in het land van R. Later werd onder toezicht van de opsporingsambtenaren tot opgraving overgegaan. Tal van per sonen bleken bij van B. stremsel gekocht te hebben. De Haagsche inspecteur voor de prijsbeheersching heeft onlangs deze zaak behandeld. De hoeveel heid in beslag genomen stremsel werd verbeurd verklaard en de vee houder Rodenburg een boete van f. 150Ö.opgelegd. De kruidenier van Bemmel werd gestraft met een geldboete van f. 1000.—. Voorts leg de de Inspecteur den koopman J. Schip, Vinkenbuurt 112 te Alphen, die zijn bemiddeling bij den ver koop had verleend en daarvoor een niet gering bedrag had getoucheerd een boete van f. 750.op. De moord en brandstichting te Ruinen Voor de tweede maal werd voor de rechtbank te Assen de zaak behandeld tegen den 20- 'jarigen boerenknecht Gerrit Jan Oldenkamp te Ruinerwold, thans te Assen gedetineerd, die op 25 September van het vorige jaar on der Ruinen den 40-Jarigen Albert Dekker vermoordde en daarna diens woning ln brand stak. Alvo rens de woning in brand te ste ken. heeft hij heel rustig verschil lende goederen uit het huis ge sleept en naar zijn kosthuis over gebracht. Op 11 Maart Jl., toen de zaak voor den eersten keer werd behan deld, eischte de officier van Jus titie tegen hem een gevangenis straf van 15 Jaar doch de recht bank besliste later, dat een rap port over verdachte zou worden uitgebracht, waarop verdachte's raadsman, mr. R. Huges te Assen, had aangedrongen. Dit rapport werd uitgebracht door dr. D. J. Beek te Enschedé, waarna de of ficier van justitie, baron' Van Im- hoff. persisteerde bij zijn vorigen éisch, nl. 15 Jaar. Mr. Huges drong aan op clementie, daar volgens hem verdachte minder toereke ningsvatbaar ls. Het vonnis zal 6 Juli a.s. worden uitgesproken. WATERPOLO. Uit Boskoop Competitie: Bos koopBodegraven 00; vriend schappelijk: Boskoop (dames) Bodegraven (dames) 10; Boskoop III-Bodegraven II 50. Alpliensche Zwemclub De wedstrijd A.Z.C. damesZian da mes is niet doorgegaan wegens niet opkomen van Zian. AZC 2 Boskoop 2 04; AZC 3Boskoop 3 0—3. BOKSEN. NicolaasDe Roode uitgesteld De wedstrijd NicolaasDe Roode, om het lichtgewichtkampioenschap van Nederland, die was vastgesteld op Woensdag 30 Juni in de zaal van den Dierentuin te Den Haag, ls uitgesteld en zal thans worden gehouden op Maandag 5 Juli as. HANDELSREGISTER K. v. K. - Wijzigingen: J. C. van der Neut,' Haarlem merstraat 31, Leiden. Cosmethi- sche fabriek. Uittr. eig.: J. C. van der Neut dd. 24 Juni 1943. N. E.: J. C. van der Neut, echt- genoote van J. W. L. Broer, Lei den. De eigenaresse heeft dd. 24 Juni 1943 van haar man toe stemming verkregen om het be drijf zelfstandig uit te oefenen. C. H. Lindliout en Zoon, Voor straat 45, Noordwijk. Bloembol- lenkweekerij en -handel. De ven. o. firina is met ingang van 1 Juni 1943 beëindigd en is inge bracht in de nieuwe venn. onder firma onder den naam „Lind- hout-Padding". (Bep. Bep.) Venn.: E. H. Lindhout, Noord- wijk, P. Lindhout, Noordwijk, D. P. Lindhout Noordwijk en H. J. Padding, Noordwijkerhout. Fa. Boot en Zonen, Oude We tering 47, Leimuiden. Beton-in- dustrie en handel in bouwmate rialen. Overl. beh. venn.: C. J. Boot dd. 10 Mei 1943. De over blijvende beheerende vennoot W. C. Boot (H. V.) zet de zaak voort als eenig eigenaar onder denzelfden naam. Aardewerkfabriek „De Does". Gebr. Ginjaar, Van der Does straat 34. Leiderdorp. Het ver vaardigen van grof aardewerk. De bepalingen ten aanzien der rechten van derden zijn gewij zigd. Wijz. Handelsnaam: Klei- warenfabriek Gebr. Ginjaar. Wijz. uitgeoef. bedr.: Handel in en de fabricage van alle soorten kleiwaren en van alle artikelen, die daarmede in verband staan. Einduitvoering Muziekschool Toon kunst Slechts enkele nummers vulden het programma, doch in verband met den duur. namen zij toch onder groote belangstelling, een ganschen avond in beslag. Hoofdschotel vormde het wijdings volle „Stabat Mater" van den Ita- liaanschen pionier Pergolese. Dit „Stabat Matar" houdt ziin naam onsterfelijk: muziek en tekst zijn zuiver en harmonisch verbonden, immaterieele sfeer van devotie en geestelijke ontroering van sterk In werkende kracht. Een werk als dit, zou in kerkelijke omgeving natuur lijk véél meer tot ziin recht komen, doch ondanks het feit dat de ac- coustiek in den foyer der Stadsge hoorzaal een ongunstigen invloed uitoefent, heeft het vrouwenkoor onder leiding van den zéér muzika- len Anton Krelage. er een uitvoe ring van gegeven, die indruk wist te maken. Het stemmenmateriaal klonk rein en beschaafd, de voor dracht ingetogen, dan weer met smartelijke overgave. De soli wer den gezongen door mej. T. Smink (sopraan) en mej. Olga Ongena, een voor onze stad nieuwe kracht, wier resonansvolle, donkere alt schoone beloften inhoudt. Het Toonkunstorkest, dat reeds in het le deel der zesde Schubert- symphonie vriendelijke kwaliteiten gedemonstreerd had in het bij zonder de blazers accompagneer de bescheiden en met begrip. Wij hoorden voorts Ans Kulberg in het pianoconcert van Beethoven in C. gr. t. (le deel)vooral in de cadenz wist zij haar teclmisch ge fundeerd spel ook muzikaal-gevoe- lig te ontplooien. Mr. P. J. Teebaal was de solist ln het vioolconcert in d. kl. t. van Tartini: ook diens spel bevat waardeerbare kwaliteiten. De vertolkingen zijn met ingenomen heid begroet. Th. j. Hannema. Teraardebestelling van den heer P. van Lienden Op „Rhijnhof" vond in tegenwoordigheid van talrijke belangstellenden de ter aardebestelling plaats van den heer P. van Lienden, in leven technisch hoofdopzichter aan het Openbaar Slachthuis alhier. Aan de groeve werd het eerst het woord gevoerd door dr. K. Reitsma, directeur van het Open baar Slachthuis namens het Ge meentebestuur, den wethouder M. G. Verwey, den oud-directeur dr. W. Stuurman en het personeel. Spr. schetste de verdiensten van den heer Van Lienden, die op nauwelijks 25-jarigen leeftijd aan het hoofd van den technischen dienst van het bedrijf werd ge plaatst en zich het tóen in hem gestelde vertrouwen ten volle waardig heeft betoond. Zijn heen gaan beteekent dan ook "een groot verlies voor de gemeente, terwijl de ambtenaren en werklieden van het bedrijf een goed vriend in hem. betreuren. De heer D. Abspoel dankte na mens de Leidsche Slagerspatroons voor de ondervonden medewer king en voor al hetgeen de over ledene heeft gedaan voor het Slagersvakonderwijs. De heer P. C. 'Zandee sprak namens het College van Nota belen der N.-H. Kerk, terwijl de voorzitter van de Ver. Nomateg namens die Vereeniging dank be tuigde voor de hulp door den Casino Liefhebbers van ro mantiek en spanning kunnen ge nieten van „De roman van een Torero", het verhaal van den man, die als kleine jongen reeds, van niets anders wilde weten dan van het bevechten van stieren. Op rij peren leeftijd krijgt hij daartoe zijn kans en binnen, afzienbaren tüd is hij de meest gevierde Torero van Mexico. Hier doorheen gaat nog een liefdesgeschiedenis, die bijna een dramatisch einde genomen zou hebben, indien niet de vader van het meisje bijtijds tot inkeer ge komen ware. Dan komt per slot alles in orde! re.v „De kus op het station" werd in Leiden reeds vroeger ge geven en zij smaakte zeker, gezien deze reprise, naar méér. Lucie Eng- lisch, Leny Marenhach, Ferdinand Maria en George Alexander zijn in dit spel van vrooljjke verwikkelin gen op hun post! Luxor „Slotaccoord" is één van die films, die bij herhaling ver toond kunnen worden en nochtans groote belangstelling zullen blijven trekken. Het verhaal van den operadirigent, die terwille van zijn huwelijksgeluk een kind aan neemt en.... de uit haar rechten gezette moeder als verzorgster van het knaapje aanstelt, is algemeen bekend, maar blijft niettemin inte ressant en boeiend. Naast Lil Dag- over als de ontrouwe echtgenoote is er meesterlijk spel van Willy Birgel! Lido Het is een wonderlijke persoonsverwisseling, die als grond slag fungeert voor de dwaze avon turen van de film „De pseudo- gravin". Niet alleen dat een gravin en haar gezelschapsdame tijdens een verblijf in Weenen van naam en rol verwisselen, ook komt daar nog bij, dat de zoo gevormde pseudo-gravin door een toevallige gelijkenis verward wordt met een uit het land verbannen jongedame, die ernstige politieke vergrijpen op haar geweten heeft. Marte Harell, Wolf Albach Retty, Elfriede Datzig en Paul Hörbiger, vervullen de hoofdrollen in deze ingewikkelde maar humoristische geschiedenis. Trianon Een nieuwe „ster": Clara Tabody, met charme, tempe rament en zangbegaafdheid, wordt gepresenteerd in de 18 karaats revue- en operettefilm „Maske in Blau". Een film met zóóveel varia tie en uitstekend geregisseerde scènes, dat zij een lust voor het oog vormt. Wolf Albach Retty en Hans Moser dwarrelen bij voortduring rond dit jeugdige meisje, dat in korten tijd de hoofdrol toegewezen krijgt in een der voornaamste re vues. dank zij de onvermoeide po gingen. die o.a. de eerste in het werk stelt, om de aandacht van den grooten impressario Bommerlund op haar te vestigen. Vóór dit ge beurt, speelt zich met humor en vaart echter heel wat af, terwijl vlotte muziek en zang het geheel één nog levendiger impressie geven. Th. J. Hannema. Mej. v. S. te N. Middelen daartegen zijn niet aanwezig. heer Van Lienden bewezen als. lid van de Commissie van Tóe- zicht. Nadat nog eenige vrienden het woord hadden gevoerd, dankte een familielid voor de betoonde be langstelling. Gem. Hoogere Burgerschool met 5-j. c. - Voor het eindexamen afdeeling A. zijn geslaagd: L. Bosscher (Sassenheim)Ma rianne Breuning, J. Charité, K. Dammerman, Riek Plohil, Netty Kakebeeke, Suze Redèl, D. C. v. Sermondt, Margaret Sickler, H. Sierat, Tine Spilker (Sassen heim); W. J. Verduin (Leider dorp); J. P. Weeraat en W. van Zanten (Hillegom). Afgewezen geen. (Waar geen plaatsnaam vermeld, is dit Leiden). - ZOET ROGGEBROOl ROTTERDAM, TEL. 384; DEN HAAG, TEL. 33329 heden. Schouwburg; Leerlingen Leid Muzieklyceum „De Sneeuw ningin", 6.45 uur nam. Stadszaal: Frans Wouters zijn radiosóllsten te 7y2 uur n Zondag. Oegstgeest (Paulusker Spr. ds. v. d. Haas. 5 uur nan Maandag. Hoogl. Kerk: Orgelconcert Fe Asma. 8 uur nam. Woensdag. Stadszaal: Kinderkoor „Ex A mo". 7 y2 uur nam. Rotterdam (Oosterkade 10) denvergadering- Inst. v. Trop. neeskunde te 3 1/2 uur nam. De geneeskundige dienst te I den wordt van hedenavond 8 tot Maandagmorgen 8 uur waar nomen door de doktoren de Gra. Jasperse, Meyboom, Nieuwzwaag Stoffers en te Oegstgeest door Varekamp. tel. 21916. De avond-, nacht- en Zonda dienst der apotheken te Leii wordt van Zaterdag 26 Juni 20 i tot Zaterdag 3 Juli 8 uur waar nomen door de apotheek Duys N. Rijn 18, tel. 20523 en te Oef geest door de Oegstgeestsclie a theek. Raadhuispark 8. tel. 262' Sjj onze Vrijwilligers. Een goede \yangst, die best smaken zal SS PK Ahiens-OrHrP m Orgelavond Feike Asma - 1 12de programma van de orf avonden in de Hooglandsche K door den heer Feike Asma Maandag te geven, bevat werl van Guilmant (Sonate 5); Wi (lste deel v. d. 5de symphor e.a. De toegang is vrij. A.s. Maandag zal de zaak kruideniers- en koloniale wa van P. C. Hunteman, Lage Ri dijk 8, haar zilveren jubile herdenken. ZOETERMEER. Afscheid zuster Vermeulen tegenwoordigheid van het bést- van „Het Groene Kruis" en i oud-patiënten en bekenden 11 zuster Vermeulen, die alhier 17 'ren wijkzuster is geweest, afscl in het gebouw Nutrica. Dr. Pal overhandigde haar namens de b gerij een enveloppe met inho als blijk van waardeering en lie: Dr. Steur prees haar voor de nai gezetheid, waarmede zij haar t vervulde.Dr. Palte sprak ver gens ais voorzitter van „Het Gr ne Kruis" en gewaagde" van prettige verstandhouding. Nam het bestuur bood hij een met gr en wit versierden bloemenm: aan. Zuster Vermeulen dan! waarna men persoonlijk afscl van haar kon nemen. binnenla: Aanvragen voor speciale pun en vergunningen voor textielp duclen De secretaris-gener van het departement van han< nijverheid en scheepvaart maf in verband met de distributie) textielproducten bekend, dat termijn tot het indienen aanvragen ter verkrijging speciale punten en vergunning behoudens in noodgevallen niet Juni aanvangt, maar op Maf dag 5 Juli. Van 28 Juni af zal, op nai door de distributiediensten te 1 palen tijdstippen, de gelegenh worden opengesteld om aanvrag in te dienen tot het in wisse: van na 11 April uitgereikte oi speciale textielpunten en vergt ningen tegen nieuwe. buitenlan Roosevelt en het tweede from De Engelsche nieuwsdienst me: uit Washington, dat preside Roosevelt verklaard heeft, c „zijn wensch" naar oprichting v eeen tweede front „even vurig als in de sovjetunie". (DJLB.). Engelsche luchtaanval op E chum. De Britsche luchtmac heeft in den nacht, van 25 op Juni opnieuw een terreur aam ondernomen op het gebied V; West-Duitschland. Vooral dest Bochum werd zwaar ge trof ff Nacht jagers en luchtdoelgescli schoten, volgens de voorloopi berichten, dertig Britsche bo1 menwerpers omlaag.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2