Keuringen voor de Waffen-S.S. het Legioen en de Landwacht RECHTZAKEN De moord op den N.S.B/er Koopman. KUNST EN LETTEREN SPORT KERK EN SCHOOL VRAGENRUBRIEK AGENDA STADSNIEUWS De icbapenicbecrders hebben het iteer druk, daar de woldrager* thans «an hun winterjasje ontdaan moeten Worden CNF-Kulper-Pax m BEIDE DADERS TER DOOD VEROORDEELD. In verband met den moord op den aannemer E. Koopman te Zwolle hadden zich voor het Sondergericht te 's-Gravenhage te verantwoorden de 20-jarige emid Klaas Muller en de 24-ja rige schilder Willem Haaije, bei den woonachtig te Heino. Ver dachte Muller werd het eerst ge hoord. Hij moest zich melden voor den arbeidsinzet en ging dien dag afscheid vieren in een café te Heino. Hfj had reeds 12 glazen bier op, toen Koopman (die een N.S.B.-speldje droeg) binnenkwam. „Houzee", riep Muller den binnenkomenden gast toe, hoewel hij hem niet kende. Koopman voelde zich daardoor getergd en zei, dat hij wel eens kon schieten. Zoo ontwikkelde zich verder de ruzie. Muller was woedend omdat hij meende, met zijn vader en broer aangebracht te zijn door de N..SB. Alle drie hadden zich namelijk moeten melden voor den arbeidsinzet. Weliswaar had in het café weer een verzoening plaats ge had, meer toen Koopman het café verliet, zijn Muller en Haaije hem per fiets nagegaan. Haaije pakte Koopman vast en gooide hem op den grond. Mul ler gaf het slachtoffer toeneeni- ge slagen op het hoofd. Aange zien Haaije hem ook reeds ge slagen had, was het slachtoffer als dood. Tien a twintig meter hebben de onverlaten toen K. in het aan den weg grenzende bosch gedragen. Aangezien beiden dachten, dat K. dood was, haal den zü een schop bij Haaije thuis en hebben zij K, „begra ven." Verdachte Muller beweer de. dat men zich er eerst van overtuigd had, dat K. niet meer ademde, een verklaring, waar aan het gérécht geen gelooi schonk. Verdachte Haaije verklaarde nog, dat, vóór men in het cafe in Heino kwam, beiden reeds drie borrels «gedronken hadden bij Muller thuis. De verklarin gen van verdachte kwamen in hoofdzaak overeen met die van Muller. Koopman had in het café wel verteld, dat hij van het geval geen aangifte zou doen, maar verdachte vertrouwde hem niet en geloofde, dat K. alleen maar die belofte deed, om heel huids uit liet café weg te komen. Verdachte heeft het slachtof fer, terwijl hij nog op de fiets zat. een zoo harden slag op zijn hoofd gegeven, dat de geslagene "hel. Dr. J. P. L. Hulst, als des kundige gehoord, verklaarde, dat het slachtoffer waarschijnlijk ge stikt is. Een andere doodsoorzaak heeft hij niet gevonden. De Staatsanwalt meende, dat men hier weer te maken heeft met lieden, die zich lai=n ophit sen, waarbij een fanatisme komt, dat zonder zedelijke remming is. In hun volkomen verblinden haat zagen beide verdachten in Koopman een vertegenwoordiger der N.S.B De manier, waarop zij hun slachtoffer hebben toegeta keld. wijst er niet op, dat zij hem slechts een pak slaag wil den geven. Immers hebben zij terwijl Koopman op den grond lag en niets meer doen kon, dan om hulp roepen, hem steeds ver der geslagen. Zij hebben hunbe- wusteloozen tegenstander in den grond gestopt, zoodat zijn dood door verstikking veroorzaakt is. De daders hadden de bedoeling, hadat zij het resultaat van hun aanval gezien hadden, ieder spoor van hun misdaad uit te wisschen, onverschillig of Koop man dood was of niet. In ieder geval hebben zij zich aan moord schuldig gemaakt en wel aanpo- ütieken moord, hetgeen ook sa botage inhoudt. Tegen beide ver dachten eischte de Staatsanwalt aan ook de doodstraf. Van de zijde der verdediging werd o.a. aangevoerd, dat hier geen voorbedachte rade aanwe zig was en men niet van moord kan spreken. Hadden de ver dachten Koopman willen ver moorden, dan zouden zij zich toch ten minste voorzien heb ben van een hamer of iets der gelijks. Het Sondergericht was hierna in raadkamer, waarop de presi dent mededeelde, dat beide ver dachten wegens moord ter dood veroordeeld waren. Men ziet - aldus zeide de pre sident - waartoe de politieke haat leidt. Die haat maakt van de menschen dieren. Zulke moor den geven bovendien aanleiding tot de grootste onrust. De bezet tende macht kan dit niet onver schillig laten. Wie zich tot een moord verlaagt, dien zal het ge recht neerslaan en die heeft op geen medelijden te rekenen. Haagsche Gerechtshof Terzake diefstal was G. de J uit Zoeter- woude veroordeeld tot zes maanden tuchtschool, van welk vonnis hij ln hooger beroep kwam bli het hof. De adv.-generaal stelde thans voor de zaak voor nader onderzoek te ver wijzen naar den rechter-commissa- ris. Wegens verduistering was C. T. uit Leiderdorp door den politierech ter veroordeeld tot veertien dagen gevangenisstraf. Verdachte kwam van dit vonnis ln hooger beroep. Waar de feiten bewezen werden ge acht. zag de adv.-generaal geen re den in de straf wijziging te brengen zoodat hii opnieuw veertien dagen gevangenisstraf eischte. Tot veer tien dagen gevangenisstraf was P. H. uit Lelden veroordeeld door den politierechter terzake van verduis tering. Ook in dit geval meende de adv.-generaal dat de opgelegde straf juist was. daar de feiten bewezen werden geacht, zoodat bevestiging werd geëischt van het yonnis. Ter zake van mishandeling werd S. L. te Koudekerk door den politierech ter veroordeeld tot drie weken ge vangenisstraf, van Welk vonnis ver dachte in hooger beroep kwam. De adv.-generaal stelde echter thans voor de zaak aan te houden, waar toe het hof besloot. Notaris staat terecht wegens ver duistering Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terecht gestaan wegens verduistering, de 45-jarige notaris G. W. N. B. te Gouda. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich ln de jaren 19391943 verschil lende geldsbedragen, die hij uit hoofde van zijn functie als notaris van cliënten onder zich had, tot een totaal bedrag van ruim f. 116.000.heeft toegeëigend. Verd. gaf in het algemeen de hem ten laste gelegde feiten toe, doch merkte op. dat het bedrag, dat aan cliënten toebehoorde, niet meer bedroeg dan f. 80.000.Het resteerende bedrag betrof familie schulden tot een bedrag van onge veer f. 24.000.en andere gelden. Hij verklaarde groote bedragen te hebben geleend aan een zekeren v. d. L.. die zich later ontpopte als een aartsopllchter, terwijl ook een dame, die betrokken was bij een echtscheidingsproces, herhaal de malen door hem met geldlee- ningen was geholpen. De officier, mr. Grasso, ging aan de hand van feiten en cijfers na, hoe de verd. op hoogst onverant woordelijke wijze in de jaren 1939 1943, ssonder eenig onderzoek, zonder controle, telkens nieuwe leeningen verstrekte van duizen den en duizenden guldens aan iemand, die herhaaldelijk wegens oplichting was veroordeeld. In het begin werden zelfs geen schuldbe kentenissen geteekend, alles ging in goed vertrouwen. Later was een krabbeltje onder een brief vol doende. Er zijn groote bedragen verduisterd, waarvan de verd. geen persoonlijk voordeel, heeft genoten en hij zal zijn schuld moeten boe ten. De zwaarte van de straf zal anderen moeten weerhouden der gelijke handelingen te plegen. De officier eischte een gevangenisstraf van 1 jaar' en 6 maanden met af trek der preventieve hechtenis. Uitspraak 1 Juli a.s. Met D: Winterhulp. Zonder O: Wlnterleed. Giro 5553. NIEUWE UITGAVEN - Belasting tarieven Bil de uitgeverij Carpe Diem te Barendrecht verscheen een boekje ln zakformaat, getiteld: „Belastingtarieven", waarmee een handig overzicht is gegeven van alle belastingen, die thans in wer king ziin. Door drs. W. P. den Turk, accountant en belastingconsulent te Rotterdam, zijn deze tarieven van aanteekeningen voorzien. Bij onze Vrijwilligers. Langs rotsige paden het doel tegemoet SS PK Nonnenmacher-O-H-P m Het SS-Ersatzkommando Ne derland deelt mede: Nederlanders van arisch oioed, in den leeftijd van 17-45 Jaar (ook gehuwden) die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aaD de elschen, die de .opleiding hun stelt kunnen zich bi) de genoemde adressen ver voegen teneinde gekeurd te wor den BQ de onderzoektii« gen worden ook alle gevraagde i n 1 Io b tingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der fa milieleden, duurder opleiding, extra le vensmiddelen enz. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat voor de vrijwilligers, die om Gepaalde redenen ln Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bi) de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbatail- lon ln Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook degenen melden, die tot de Germaansche SS in Ne derland willen toetreden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet kunnen zich eveneens op een der keurlngs- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 25 Juni 9-14 uur, Amersfoort, Polizeidurchgangslager. Leusder- weg. 26 Juni 9-14 uur, Den Haag, café „Den Hout", Bezuldenhout- scheweg. WATERPOLO. PoelmeerL-Z.C. 28 Poel meer telde 2 Invallers, terwijl L.Z.C. één invaller had. Dadelijk na het begin had Poelmeer succes, toen bij een schot op het Leidsche doel de bal door een achterspeler van LZC van richting werd veranderd en on houdbaar voor keeper Versluys in het doel belandde. Enkele oogen- blikken daarna was de stand weer gelijk. Opnieuw nam Poelmeer de leiding, maar opnieuw maakte LZC gelijk. En van nu af aan was LZC geheel de baas zoodat zil de score tot 82 in haar voordeel kon op voeren. De doelpunten voor LZC werden gemaakt door Spoor. Lut en Teegelaar (elk 2) en Elzinga en v. d. Reyden (elk 1). De heer Moonen leidde uitstekend. BOKSEN. Tandberg Europeesch zwaarge wichtkampioen Na z'jn punten- overwinning op den Belg Karei Sys heeft de Zweed Olie Tandberg van den Intern. Bond den Europee- schen titel, waarvan Max Schme- ling vrijwillig afstand had gedaan, toegewezen gekregen. De Italiaan Luigi Musina, houder van den middengewichtstitel, heeft thans den Zweed uitgedaagd tot een ge vecht om den zwaargewichttitel. WIELRENNEN. De nationale kampioenschappen op de baan Zaterdag 17 en Zondag 18 Juli zullen de persoon lijke wielerkampioenschappen op de baan worden gehouden en wel in het Olympische stadion te Am sterdam. Op Zaterdag worden ver reden de sprintseries voor ama teurs, onafhankelij ken en profs tot en met de halve finales en voorts het kampioenschap in de achter volging over max. 5 K.M. voor be- roepsrermers. Des Zondags worden de finales van den sprint verreden, alsmede het kampioenschap over 50 K.M. zonder gang-making, dat alleen voor onafhankelijken en be roepsrenners open staat. PREDIKBEURTEN. Katwijk aan Zee Nieuwe Kerk Heden nam. 8 u., ds. v. Veenen van Llsse. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: Vrijdag nam. 754 u„ ds. H. C. Touw van Leiden. NED. HERV. KERK Beroepen. Te Heemstede (3e pre- dikantspl.), ds. H. Bartlema te Rlt- them. Te Amersfoort (jeugdpredi- kant), ds. N. O. Steenbeek te Wil- lige-Langerak Benoemd tot hulpprediker te IJsselmonde-West, cand. J. Poort te Schiedam. Te 's-Gravenhage, cand. G. F. A. Car- stens aldaar. Te Amsterdam cand. C. Glaubltz, hulpprediker te Rijs wijk Aangenomen. Naar Utrecht (als hulpprediker), cand. W. M. Maas te Utrecht. Naar Nuis-Niebert (als hulrprediker) cand. J. Brom- met te Veendam. Beroepen. Te Gasselte. cand. H. F. Winterwerp. hulpprediker te Epe Te Havelte, cand. J. J. Goorhuis, voorganger Ned. Protestantenbond te Soest Bedankt. Voor Harlin- gei_, ds. B. E. van Buuren te Hoorn- sterzwaag. Voor Olst, ds. B. v. Gel der te Jorwerd. Voor Zeist (4de pred.pl.), ds. C. M. van Endt te Amstelveen. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te Gameren, cand. R. Brandt, hulpprediker te Zutphen en cand. K. D. Gerber, hulppredi ker te den Ham Beroepen. Ze Zutphen, ds. C. van der Tas te Spijkenlsse. Te Andijk (2e pred.pl.) ds. H. H. Grosheide te Noordeloos. Benoemd tot hulpprediker te Amsterdam, cand. C. Glaubltz. hulpprediker te Rijswijk. Aangenomen. Naar Noord-Schar- woude cand. G. P. van Arkel, hulp prediker te Hulzum. CHR GEREF. KERK. Tweetal. Te Utrecht, ds. I. de Bruijne te Deventer en ds. M. Hol- trop te Hilversum Beroepen. Te Sneek, ds. D. Henstra te Haarlem- Noord Bedankt Voor Vlaardin- gen, ds. W. Heerma te Zeist Bedankt. Voor Zwijndrecht, ds. N. de Jong te 's-Gravenhage-West. EVANG. LUTH. KERK. Beroepen. Te Amsterdam (vac. ds. L. Schutte), dr. C. Riemers te 's-Gravenhage (voor de tweede maal) HERST. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen. Als hulpprediker, naar Amsterdam, prop. A. Vermeu len te Amsterdam. J. H. M. te L. Geringe en da- gelijksche reparaties zijn voor re kening van den huurder. Grootere reparaties behoeft u dus niet te betelen. R. B. te B. Het erfdeel van de tweede vrouw mag het vierde deel van de goederen van den erflater niet te boven gaan. Zij mag boven dien niet meer erven dan het min ste gedeelte, dat een der kinderen geniet. HEDEN. Gerecht 10: Spr. A. Sneep Rotterdam. 754 uur nam. Ned. Leger des Hells (O. Vest i Spr. Mevr. Maste Rawie. 71/2 nam. Hlllegom (Zomerzorg) de heer J. Sevensma te 71/, Leiderdorp (Ned. j Kerk): Spr. ds. D. J. Vossers. uur nam. Oegstgeest (Pauluske Sprekers mr. H. Schokking ei K. J. Brouwer. 8 uur nam. Vrijdag. Mare 1: Jaarverg. N.V. Leid Broodfabriek. 3 uur nam. Pieterskerk: Jongerendienst 71/2 uur nam Stadszaal (foyer): Leerlingen voering Muziekschool Mij. Toonkunst. 7.15 uur nam. De avond-, nacht- en Zond dienst der apotheken te Le worden van Zaterdag 19 Jun uur tot Zaterdag 26 Juni 8 waargenomen door de apothes Driesum, Mare 110, Tel. 2040i de Zuiderapotheek, Lami schansweg 4, Tel. 23553. Te 0 geest door de Oegstgeestsche theek, Raadhuispark 8, Tel. 26: Examens Middenstandsdip] „ASgemeene Handelskennis" De examens, afgenomen doo Centrale voor Christ. Ham onderwijs werden gisteren eindigd. Geëxamineerd werdi candidaten. Geslaagd zijn de heeren: der Vlist, Bodegraven, L. t Voet, Nieuwe-Wetering, J. V Alphen a. d. Rijn, C. J. A. der Vooren, Warmond, M. J van der Vooren Leiden, G. Voorst, Lisse, L' van der V Sassenheim, C. v. Voorwin Benthuizen, J. P. en P. Vos, senheim, A. C. Vreeburg, terwoude, A. C. en J. Vre< Warmond, dames G. de Lisse, N. M. de Vries, Leidei K. Wagensveld, Waddinxveei van Werkhoven, Leiden, H. 1 sela Voorschoten, G. A. van Weyden, Nieuwkoop, P. J. W mans, Leiden, A. Wiegi Zwammerdam, G. van der 1 Noordwijk aan Zee, C. Th, van Wieringen, Woubruggi Willems, Oegstgeest, J. van ligen, Waddinxveen, J. V/ horst, Boskoop, J. Wing< Nieuwkoop, Th. van Winkel landerveen, C. A. E. van Wi Warmond, S. N. Winters, 1 wijk a. d. Rijn, P. Wissel, derdorp, mej. M. J. Witsenl Warmond, de heer P. M. J. teman, Hillegom, mej. A. V, tenburg, Oegstgeest, de he K. de Wolf, Lisse, C. van V denberg, Ter Aar, Th. J Wurzer, Leiden, C. van den Haag, J. J. Wijling, Le: L. L. Wijn, Krommenie. A en W. D. C. van den Wijngf Leiderdorp, D. Wijsman, H, de. Zeeuw, H. W. en J. Zei Leiden, W. C. J. Stouten, Le mej. A. J. van Zeist, Lisse heeren W. Zintel, Hazerswc C. W. en G. J. Zoetemelk, I Wetering, W. H. G. Zouten Nocrdwijk, F. C. Zwaan, Al] a. d. Rijn, N. J. Zwager, Ho dorp, J. van der Zwan, Lei dorp, D. Zwart, Nieuwkoop van der Sp'uit. Lisse, A. ei Zwitser, Katwijk Zee en Zij er veld te Sassenheim. Afgewezen 12 candidaten. Orgelconcerten. - Stil en i togen, konden gisteravond gr jes ware orgelliefhebbers res de Luthersche en Ger. Kerk spel der organisten Schoutei Hanegraaff waardeeren. De ste, als steeds fijnzinnig, t nisch-rhythmisch onwrikbaar ker en geroutineerd, wijdde warme liefde aan den onve lijkelijken Bach. Diens orgi opnieuw gerestaureerd: de f tant 8' discant loopt thans het geheele klavier, boven werden een Nasard 2 2/3 en Terts 13/5 gedisponeerd. Eer ander leidde tot verrijking klank- en kleurmogelijkheder synthetische effecten, tei speciaal in diverse subtiel-in Koralen de uitbreiding der P tantligging opviel. Lof kul wij in het bijzonder toeker voor de even bewonderensW dig gespeelde als geschn Fuga in G. Eveneens ten deele hw wij den jeugdigen Chris Hi graaff, o.a. in de Suite p( que van Boëlman, die de be. de bevrediging schonk,, afg( van de Toccata, waarin M rhythmische zekerheid en

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2