Keuringen voor het Legioen en de Waffen-S.S. de Landwacht KUNST EN LETTEREN BINNENLAND Sociale voormannen bijeen te Zwolle. AGENDA GEMENGD NIEUW UIT DE RIJNSTREEE Door bemiddeling van den Nederlandschen Volksdlenct vertrokken dezer dagen Uit Haarlem zeshonderd kinderen voor een vacantle van zes weken naar het Sudetenland. Een kijkje bij het vertrek CNF-Peperkamp-Pax m de binnen- en buitenlandsche pers heeft Bose verklaard, dat thans voor Indië de gelegenheid gekomen is om de vrijheid te veroveren. Het Indische volk zal alleen na een vuurdoop in staat zijn, zijn vrijheiu te verkrijgen en te verdedigen. De vijand heeft het zwaard getrokken, zoo dat hij alleen met hetzelfde wa pen bestreden en verslagen kan worden. Bose bevestigde dat er plannen bestaan om de totdus- ver gevoerde burgerlijke ongs hoorzaamheid te veranderen in actief wapengeweld. Inzake de benoeming van Yv -> - veil tot onderkoning merkte Bose op. dat deze benoeming geen verandering in het bestuur van Indië teweeg zal brengen. Men kan echter verwachten, dat de mi1 druk er. het geweld ,-r. den vorm van een militaire dic tatuur nog zullen toenemen. (D.N.B.) Nieuwe mijnwerkerss taking in Amerika - Naar de Britsche be richtendienst meldt is Vrijdag in de Vereenigde Staten de derde mijnwerkersstaking uitgebroken, die Zaterdag zich uitbreidde tot de grootste mijnen. Lewis, eischt thans, aldus het bericht, dat de mijnwerkers den tyd onder den grond doorge bracht geheel uitbetaald krijgen en niet slechts den op het werk doorgebrachten tijd. Talrijke ar beiders moeten n.l. onder den grond een langen weg afleggen, alvorens aan het werk te kunnen gaan. Naar radio Londen meldt is Zaterdag een mijnwerkersdelega tie door Early op het Witte Huis ontvangen. De delegatie deelde mede. dat ingeval de oischen der mijnwerkers niet zouden worden ingewilligd, er Maandag een na tionale staking zou uitbreken. Zelfs John Lewis zou dan niet meer in staat zijn de arbeiders naar de mijnen terug te brengen. (D.N.B.). Letterkundeprijzen 1943 uitge reikt In een der zalen van het Departement van Volksvoorlich ting en Kunsten heeft Zaterdag de uitreiking plaats gehad van de let terkundeprijzen 1942. Verscheidene personen uit de literaire wereld waren daarbij tegenwoordig. Voor deze prijzen kwamen zes letterkun digen in aanmerking, namelijk de heeren R. P. Sijbesma te Heeren veen voor den Harmen Sytsraprljs, A. P. Krul te Scheveningen en J. J Uitenberg te Paterswolde voor streekprjjzen, P. van Andel te Rot terdam en E. Zandstra te Sant poort voor aanmoedigingsprijzen, en, voor wat ontspanningslectuur betreft, mr. A. Roothaert voor den prijs van uitnemendheid. Dr. J. van Ham, hoofd van de af- deeling boekwezen, heeft den aan wezigen de beteekenis van deze prijzen uiteengezet, n.l. enkele schrijvers te eeren namens hun volk. Zonder zijn volk is een dich ter of schrijver niets. Spr. trad ver volgens in beschouwingen over de beteekenis van leder der prijswin naars, waarop Jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, waarn. secretaris-generaal, uiteenzette, waarom nu, in vollen oorlog, zooveel aandacht gewijd wordt aan cultuur. Cultuur was vroeger, onder de liberale wereld beschouwing, een zaak van enke lingen. Thans is cultuur gebon den aan ras en bodem. De huidige strijd gaat Juist om onze cultuur. Ten bate van deze toekomstige ontwikkeling der Nederlandsche cultuur hebben de prijswinnaars een belangrijke bijdrage geleverd. Hierna werden de prijzen ter hand gesteld «a bleef men nog eenlgen Üjd bijeen. WOUDENBERG EN HAUPT- DIENSTLEITER SCHMIDT VOERDEN HET WOORD In de buitensociëteit te Zwolle werd Zaterdagmiddag een verga dering gehouden van sociale voormannen en functionarissen uit de provincies Friesland, Gro ningen, Drente en Overijsel van het Deutsche Arbeitsfront en van het Nederlandsch Arbeidsfront. De leider van het N.A.F., H. J. Woudenberg, hield hierbij een rede. De sociale voormannen van het Arbeidsfront hebben de taak, zeide hij. om als missionnarissen in de bedrijven de nieuwe socia listische idee uit te dragen. Zulks zal in denzelfden geest moeten geschieden, waaruit de eerste ar beider van Duitschland zijn kracht putte, toen hij zijn volk uit een poel van ellende omhoog trok. Woudenberg riep de aanwe zige sociale voormannen en func tionarissen van het Arbeidsfront op om solidair met de andere Germaansche volkeren te bouwen aan het nieuwe socialistische Europa. Leg nimmer meer het oor te luisteren bij hen, die achter de schermen blijven en door him landsverraderlijke ophitserij het leven van den Nederlandschen werker in gevaar brengen. Hun rol is uitgespeeld. In den nieuwen staat zal de werker de eerste burger zyn. En in het nieuwe Europa zal die Nederlandsche werker door zijn grootsche ar beidsprestatie - waartoe hij door zijn erf eigenschappen in staat is - zijn volk kunnen brengen aAn den spits van de volkeren van Europa, aldus besloot spreker zijn rede, welke door een langdurig applaus werd onderstreept. Vervolgens sprak Hauptdienst- leiter Schmidt, die zeide, dat- de hoogste waarde in den arbeid wordt gezien. Daarom moet ieder, die tot ons Germaansch ras be hoort, in zijn jonge jaren met de spade in de hand werken, opdat hij later steeds weer de hoogach ting voor den arbeid zal behou den, Het Nederlandsche Arbeids front, dat door dr. Ley als zuster organisatie van het Duitsche Ar beidsfront erkend is, staat even als dit, in de gemeenschap van het volk en streeft in de eerste plaats het doel na voor den mensch de hoogachting voor den arbeid te' demonstreeren. Om de prestaties van het na- tionaal-socialisme. dat alleen naar zijn daden beoordeeld wil worden, op juiste wijze te kunnen waar- deeren, moet men de gevolgen van het bolsjewisme voor oogen hou den, zooals zij eerst in de recente jaren van 1939 tot 1941 in de Baltische landen aan den dag zijn getreden. In dit verband herin- nerde spr. aan de wandaden, die het bolsjewisme op zijn rekening heeft genomen, waarbij hij in her innering bracht hoe tienduizenden arbeiders weggesleept en ontelbare zelfstandige existenties uit den middenstand van den eenen dag op den anderen vernietigd zijn. Wanneer men van zekere zijde tracht hiermede een vergelijking te trekken met den inzet van Ne derlandsche arbeiders in Duitsch land, moet men antwoorden, dat de Nederlanders met grootere kennis en rijkere ervaringen in hun vaderland terugkeeren. „Wij willen," zoo zeide spr. met nadruk, „dat de Nederlander zijn vader land lief heeft, maar wij eischen ook, dat hij ons vaderland erkent, want wij hebben door onze offers bewezen, dat wij. gelegen in het hart van Europa, de ordenende macht willen zijn". Terwijl het bolsjewisme de werkenden plun derde, hebben wij met de nieuwe organisatie van het N.A.F. de or ganisaties van den Nederlandschen arbeider In een eenheid aaneen gesloten, hem zijn oude rechten behouden en geen cent genomen van de spaargelden. Hun, die zich vleien in de hoop, dat men weer tot de oude toestanden zou kun nen terugkeeren, riep Haupt- dienstleiter Schmidt waarschu wend toe: „Er is geen keus meer, het bolsjewisme zit immers reeds als bacil in alle kapitalistische landen. Het komt er alleen op aan, wanneer het er in slaagt door te breken. Het gaat niet meer om een keuze tusschen bols jewisme, democratie en nationaal socialisme, maar alleen nog tus schen nationaal-socialisme en communisme. Zooals de Führer op het laatste oogenblik Duitsch- Bij onze Vrijwilligers. Met een rubberboot over de rivier naar het bruggenhoofd SS PK Ahrens-O-H-P m Het SS-Ersatzkommando Ne derland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, ln den leeftijd van 17-45 Jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich by de genoemde adressen ver voegen teneinde gekeurd te wor den. By de onderzoekin gen worden ook alle gevraagde 1 n 1 1o h- iingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der fa milieleden, dour der opleiding, extra le vensmiddelen enz. De aandacht wordt er op ge vestigd. dat voor de vrywilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of by het SS-Wachtbatail- lon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook degenen melden, die tot de Germaansche SS in Ne derland willen toetreden. Personen tusschen 18-30 Jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrygesteld. 22 Juni 9-12 uur, Leeuwarden, Huls Schaaf. Breedstraat. 23 Juni 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4 24 Juni 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 9-14 uur, Amersfoort, Polizeidurchgangslager. Leusder- weg. 26 Juni 9-14 uur, Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. land gered heeft van den bolsje- wistisehen chaos, zoo gaat het er thans om, dat de Germaansche volken er in slagen zich hecht aaneen te sluiten en de nieuwe orde te vormen. „Wij leven in een groote om wenteling", zoo verklaarde de spreker. „Het komt er op aan of eens de Nederlandsche man kan zeggen: „Ik heb meegeholpen". Thans staat je Germaansche broe der in den strijd, thans moet je je uitspreken en niet eerst naden oorlog". Tot de sociale voorman nen van het Nederlandsche Ar beidsfront keerde Hautpdienstlei- ter Schmidt zich met de verma ning, hun werk niet moede te worden en steeds hun taak in dachtig te zijn. Zij vormen het geweten van het bedrijf. Met een slotwoord van den plaatsvervangenden leider van het Duitsche Arbeidsfront, Kretsch- mar, eindigde deze betooging. Journalistenkamp te Vaassen - Voor de derde achtereenvolgende maal zijn Nederlandsche journa listen in het kasteel „De Cannen- burgh" te Vaassen bijeengekomen ter bijwoning van zomerkampen, georganiseerd door het Verbond van Nederlandsche Journalisten. De eerste groep verzamelde zich Zaterdag in de ontvangstzaal van het historische slot. De heer J. Learbuch, zakelijk leider van het Verbond, zette in het kort de be doeling van deze kampen uiteen, waarna hy de leiding overdroeg aan den heer J. Raatgever. Na den gemeensehappelijken maaltijd werd het woord gevoerd door jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, waarnemend secretaris-generaal van het departement van volks voorlichting en kunsten. „De Staat zou zonder de Pers een gebouw zonder fundament zijn", zoo zeide spreker onder andere. Reeds vroeger besefte men dit onbe wust". Spr. herinnerde aan de af kondiging van het journalistenbe- sluit, dat hij een mylpaal in de staatsrechterlyke geschiedenis van Nederland noemde. Als geestelijke opvoeders en leiders zijn de jour nalisten sindsdien verantwoorde- lyk tegenover de volksgemeen schap en daarmede tegenover den Staat. Slechts wie dit. beseft, kan zijn verantwoordelijke en eervolle taak ten volle uitoefenen, besloot spreker. Hilversummers voor 8 uur niet meer Ln de ry Van gemeente wege is te Hilversum een veror dening uitgevaardigd, welke een verbod inhoudt om des morgens vóór 8 uur in de ry te staan voor levensmiddelenwinkels. Het ge meentebestuur is van de overwe ging uitgegaan, dat de huidige toestand van rijvorming voor de winkels onhoudbaar is.- Reeds van 4 uur in. den morgen af staan momenteel vele huismoeders o.a. voor groentenwinkels en slagerijen in de rij, waardoor zy aan het huisgezin worden onttrokken. Ten einde dit te voorkomen, is thans deze verordening gegeven, krach tens welke het verboden is des morgens vóór 8 uur voor levens middelenwinkels post te vatten of zich in de omgeving van deze winkels op te houden met het kennelyk doel nadien voor deze verkoopplaats post te vatten. Bandelooze schooljeugd. - De A.N.W.B. heeft de aandacht van den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, we tenschap en cultuurbescherming gevestigd op het feit, dat de schoolgaande jeugd zich her haaldelijk schuldig maakt aan het vernielen, beschadigen of be smeuren van v/eg-wijzers, ver- keerspaddestoelen, spoorwegba kens, waarschuwingsborden e.d. Naar aanleiding hiervan heeft de secretaris-generaal zich met een rondschrijven tot de onder - wijsinstanties gericht. Hij zegt daarin, dat deze vernielzucht te recht geschetst wordt als getui gend van onvoldoende begrip voor het belang van de ver keersteekens. Gaarne voldoet hij dan ook aan het verzoek van vorenver- melden bond, het onderwyzend personeel in overweging te ge ven, de jeugd te bedoelder -rke meer begrip by te brengen. De secretaris-generaal zou het op prijs stellen, indien bij het onderricht in de verkeersregels ook bovengenoemd verschijnsel ter sprake werd gebracht. De orgelbouwer Joh. de Koff 80 jaar De in ons land zeer bekende Utrechtsche orgelbouwer Joh. de Koff heeft gisteren zyn 80sten verjaardag gevierd. Hij is ruim 68 jaar orgelmaker. HEDEN. Hooglandsehe Kerk: Oree eert Peike Asma. 8 uur nam Pieterskerk: Sprekers prof 'n v. d. Leeuw en ds. H. c i 7'/2 uur nam. Stadszaal: „Con Amore", Oi ring „Die Jahreszeiten", 6 uur Leiderdorp (Ned. Herv. K( Spr. ds. G. Ph. Scheers van Al 7'/2 uur nam. Dinsdag. Ned. Leger des Heils (O. Vest Spr. ds. Stikker van Dordrecht uur nam Oegstgeest (Paulusb Spr. dr. S. Rozemond en N kens. 8 uur nam. Door een vrachtauto oven Te Rotterdam is de 7-ji H. J. van Daalen uit de J< Idastraat, in die straat door vrachtauto overreden en op gedood. Het knaapje hing ac aan den auto, die op dat ooj blik achteruit een garage bini reed. Toen de jongen zich meer kon vasthouden viel hi kreeg een der achterwielen de borst. Ernstige aardbeving in Ana Gisteravond is Turkije door nieuwe natuurramp getroffen Istanboel werden twee kracl aardschokken gevoeld, waar het centrum gelegen was in rijke landbouwgebied van Ad: zar in Noordwest Anatolië. telefoon-verbindingen - tus» Istanboel en de hoofdstad Anl zijn sedert dien verbroken ei Ankara-express, die gisterar Istanboel verliet, kon wegens door de aardbeving aangeri schade niet verder. Het gerucht gaat, dat de Adapazar. die 24.000 inwoners volkomen verwoest is. Uit Ge dat 36.000 inwoners heeft, m melding gemaakt van gr< schade. Zoowel uit de hoofd: Ankara als uit Istanboel hulp gezonden. Men verwacht, deze natuurramp talryke schenlevens heeft gekost. Er vi gesproken van 1000 dooden en overeenkomstig aantal gewoi Door electrischen stroom gei Te Arnhem is op het statia emplacement der Ned. Spoorl gen de 41-jarige arbeider J, i L., toen 'hij was belast met schoonmaken van de hoogsp ningsleiding, met een eletriscl draad in aanraking gekomen, gevolge waarvan hij door i stroom werd getroffen. Hij isn het gemeente-ziekenhuis ovei bracht, waar hy aan de bekor verwondingen is overleden. Kapitale boerderij afgebrani Vrijdagmiddag is onder Gout aan den Boxumerweg, terwijl bewoners op het land werkza waren, de kapitale boerderij, woond door den heer G. Sim ma en toebehoorende aan Ned. Herv. Gemeente te G turn, geheel afgebrand. Van t inboedel werd weinig gered. I geborgen hooi en stroo ging v loren. HAZERSWOUDE Diefstal Door den veehou A. J. K. alhier werd bij de pol aangifte gedaan, dat uit de wf gelegen achter zijn woning, t' schapen ziin ontvreemd. De pol stelt een onderzoek in J. H. A. Vooren t - Op 67-jari! leeftyd is in het St. Elisabei Gesticht te Leiden overleden heer J. H. A. Vooren, oud-dir teur van het postkantoor te S senheim. Voordien was hy dir teur van het kantoor te Lis ook was hij vele jaren te Hilleg werkzaam. Zijn verdiensten den beloond met het ridderkr van Oranje-Nassau. In het openbare leven heeft overledene eveneens een wei zaam aandeel gehad. Zoo was lange jaren lid van den Gemef teraad van Hillegom en vervu van de oprichting af tot nuj het secretariaat van de Hill. H Ziekenverpleging: ook was hij j cretaris van de Prov. Z.-H. tot bestrijding der T.b.e. In Sassenheim was hij voorz ter van het Burgerlijk Armbesti en secretaris-penningmeester den Ned. Prot. Bond. „Ons Werelddeel" - HedenaW om 18.45 uur-spreekt Max BK zijl. via Hilversum I. in zijn litiek weekpraatje over het derwerp; „Ons werelddeel".

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2