WAFFEN Si. EN NED. LEGIOEN RZORGING FAMILIELEDEN VRIJWILLIGERS Terugvoering in krijgsgevangenschap van reserve-officieren van Land- en Zeemacht BEKENDMAKING ste Jaargang Woensdag 16 Juni 1943 No. 25523 Naar een weersport- kamp in Duitschland VERDUISTEREN: BUITENLAND Voortdurende luchtactie Keuringen Waffen-SS. en Ned. Legioen. Nederl. Landwacht. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubn- erde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Pie rlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de ormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmel- ng opgeroepen: alle reserve-officieren van land- en zeemacht, die geboren zijn ia 31 December 1897 voor zoover deze réserve-officieren in het lijdvak van 1015 Mei 1940 in werkelijken militairen dienst aren. Deze reserve-officieren moeten zich tussehen 8 en 12 uur mei- len in het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat, in wel: a) zij, wier geslachtsnaam begint met een van de letters A tot n met N op 21 Juni; b) zij, wier geslachtsnaam begint met een van de letters O tot n met Z op 22 Juni. Van deze aanmelding zijn uitgezonderd: de reserve-officieren van gezondheid, de reserve-officieren- andarts, de reserve-militaire-apothekers en de reserve-paarden- rtsen. Personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in )uitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette ge- lieden buiten Nederland betinden. By de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, Ie distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identi- eitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende jrensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on- lisbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of ij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en by de aamelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo loedig mogelijk weer aan den werkgever, resp. de instantie, die de elangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn ver licht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid s stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd lii te betalen. )e Nederlandsche spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmel- ij opgeroepen personen vrij vervoer. Degenen, die tot aanmelding plicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. den stationschef van het station van vertrek. [leeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- ,g. Dringend wordt aangeraden wollen dekens, ondergoed en extra leisel, alsmede etensketeltje en eetgerei mede te brengen. De ge- enlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale ikoffers. Fie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtsbe- Ishaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terug ring in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet reke- i op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de rokkenen bij dergelijke pogingen steunen, len Haag, 15 Juni 1943. laar aanleiding van de vele ;en, welke vooral den laatsten gesteld worden met betrek tot de verzorging van de lüieleden der vrijwilligers voor VVaffen SS en het Nederland- Legioen, deelt het Ersatz- Miiando Niederlande, Korte rerberg 5, Den Haag, het vol-* ie mede en geeft hier enkele rbeelden. len, echtgenooten van gehuw- welke een inkomen hebben een bedrag van f. 150 per and, wordt voor onderstand per maand uitgekeerd. Bo ften voor ieder kind tot 10 r f. 21 per maand. Verder ver ging van huishuur tot het Ie bedrag. uitkeering wordt bij een ital van bijv. drie kinderen be ien 16 jaar dan als volgt: tgenoote per maand. f. 65.— inderen a f. 21 p.m. f. 63. "r geschat per maand f. 25. Per maand f. 153. lovendien worden de verzeke- gen vergoed tot het volle te den premiebedrag. Deze ver eringen zijn: de reeds loopen levensverzekering, ziekteverze- ing, begrafenisfonds, brand- 'ekering. 'en echtgenooten van gehuw- welke een inkomen hebben f.200 per maand en b.v. twee tieren hebben beneden 16 ir> worden de volgende uitkee- gen verstrekt: %enoote per maand f. 80. and. a f.21— p. m. f. 42.— ®r geschat p. maand I. 35.— Per maand f/151. 'lus betaling bovengenoemde bekeringen enz. joor kinderen beneden de 16 'r> welke recht hebben op on dersteuning, en niet in gezinsver band met den vrijwilliger, met zijn vrouw, of met familieleden in rechte lijn leven (byv. onechte kinderen van den vrijwilliger, welke zich bij pleegouders bevin den) wordt een vergoeding ver strekt van f. 36.per maand per kind. Vooi kinderen boven de 16 jaar, voorzoover hun opvoeding nog niet is voltooid, wordt een uitkeering verstrekt van f30.— per maand per kind. Bovendien genieten de gezins leden der vrijwilligers extra' levensmiddelen- en ko- lenbonnen indien deze vrij willigers voor hun indiensttre ding in gezinsverband leefden, o f geheel of gedeeltelijk kostwinner waren. By grootere inkomens worden naar verhouding grootere bedra gen voor familie-onderhoud uit gekeerd. De uit te keeren totale kostwinnersvergoeding mag echter niet meer be dragen dan 1 Vz maal de vroegere netto-verdien sten. In enkele bijzondere gevallen kan na een ingesteld onderzoek een extra uitkeering worden toe gestaan. (Geboorte, sterfgeval, ziekte enz.). Bovendien ontvangen alle on gehuwde vrijwilligers buiten hun soldij, vrije voeding, kleeding enz., een bedrag van f.45.. per maand door tusschenkomst van den Für- sorgeoffizier der Waffen-SS. Voor zoover de vrijwilliger voor het grootst gedeelte in het onder houd van zijn ouders heeft moe ten voorzien, kan een kostwin nersvergoeding worden uitgekeerd van f.60.- tot f.90.- per maand. Bovendien kan in bijzondere ge vallen een huurtoeslag worden verleend. De zomer nadert. Nu is het de tijd om naar buiten te trekken. En wat kan er mooier zijn dan een maand door te brengen in een der schilderachtigste gedeelten van Duitschland, in ren kamp te zamen met jon gens uit Noorwegen, Dene marken, Duitschland, Vlaan deren en Wallonië? Jongens van 16-18 jaar, grijpt de kans, die je gebo den wordt. Doet kracht en sterkte op in een weersportkamp. Kos ten zijn aan deelneming niet verbonden, terwijl werk gevers (en scholen) vrij moeten geven met behoud van loon, zonder dat de maand, die het kamp duurt in mindering gebracht m:.g worden van de vacantie. Meldt je aan voor een weersportkamp. Profiteert van de gelegenheid voor een extra maand vacantie. Aan meldingen te richten aan een der gewestkwartieren van den Jeugdstorm of aan het adres Koningslaan 9 te Utrecht. De tarieven voor kostwinners vergoeding, uitkeering aan gezin nen van gehuwden enz. en alle verdere inlichtingen zijn te ver krijgen bij het Ersatz-Kommando Niederlande, Korte Vijverberg 5, Den Haag en Nebenstelle, Dam 4 te Amsterdam. De aandacht wordt er op gevestigd, dat zij, die om bijzondere reden in Nederland moeten bly- ven, dienst kunnen ne men bij het SS. Wacht- bataillon Amersfoort, waarvoor alle boven staande genoemde uit- keeringen, levensmidde lentoeslag en alle andere voordeelen eveneens gelden. Aanmeldingen voor bovenge noemde onderdeelen van 17 tot 45 jaar, schriftelijk uitsluitend SS. Ersatz-Kommando, Korte Vijver berg 5, Den Haag. Zij, die tussehen 18 en 35 jaar oud zyn en aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kun nen zich eveneens schriftelijk aan bovengenoemd adres aanmelden en worden tijdens hun verbintenis bij bovengenoemde onderdeelen vr ij gesteld van den ar. beidsinzet. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerda bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opge roepen: Het dienstplichtig en reserve personeel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden telkens tussehen 8 en 12 uur: IN HET .WEHRMACHTSLAGER" TE AMERSFOORT, ZONNEBLOEMSTRAAT 1. Het personeel van het 6e regiment infanterie en zyn oorlogsonderleeleu degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 24 Juni 1943; degenen die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 25 Juni 1943 IN DE FRIESLANDKAZERNE TE ASSEN, 2. Het personeel van het 20e regiment infanterie en zyn oorlogsonderdeelen Degenen die geboren zyn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 21 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 22 Juni 1943. 3. Het personeel van het 8e regiment infanterie en zyn oorlogsonderdeelen degenen, die geboren zyn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 24 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 25 Juni 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en voor zoover mogelyk militaire identiteits papieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on misbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij him werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aan melding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelyk weder aan den werkgever resp. instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zyn verplicht degenen die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tyd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmel ding opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. - Voor zooveel mogelyk uniform, anders burgerklee- ding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede etensketeltje en eetgerei mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zyn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche jveermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbe fehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. 22.15 uur 5.15 uur van hedenavond tot morgenochtend De maan ging heden onder te 4.25 uur en kwam op te 19.47 uur. Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelde gisteren mede „Ten Noorden van dert Koeban en in het gebied van Belef mis lukten plaatselijke aanvallen van den vijand. In de wateren van Pantelleria plaatsten snelle gevechtsvlieg tuigen bomtreffers op 7 trans portschepen van middelbare grootte. Zware Duitsche gevechts vliegtuigen bombardeerden in den afgeloopen nacht de havenin stallaties van Bone. Tijdens gewapende verkenning boven den Atlantischen Oceaan hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen voor de Portugeesche kust een koopvaardijschip ernstig be schadigd en tijdens luchtgevech ten vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers vlo gen in den afgeloopen nacht naar West-Duitsch gebied. Door bomtreffers in woonwijken, die aanzienlijke vernielingen ten ge volge hadden, leed vooral de be volking van de stad Oberhausen verliezen. Tot nu toe is vastge steld,, dat twintig bommenwer pers zijn neergeschoten. In den nacht van 14 op 15 Juni viel de luchtmacht afzon derlijke doelen in het gebied van Tijdens de keuringen der Waf- fen-SS en Nederl. Legioen, waar voor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kun nen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 jaar. gezinsleden vrijwilligers ruime mate de Voor dezer wordt in gezorgd. Zy ontvangen kostwinnersver goeding, kostelooze ziekenverple ging, extra levensmiddelen, extra kolentoewyzing enz. Zy, die om bijzondere redenen of wegens fa milieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kunnen zich aan melden bij een der in Nederland gevestigde SS-onderdeelen. Dege nen, die zich by de SS of het Ned. Legioen vrijwillig melden, worden tijdens den duur van hun verbin tenis vrijgesteld van den arbeidsinzet. Alle verdere inlichtingen wor den tijdens de keuringen ver strekt. Londen en Oost-Engeland met bommen van zwaar kaliber aan. Bij den aanval, waarvan gis teren melding werd gemaakt, door een vijandelijke vliegtuig formatie op een Duitsch convooi NEDERLANDERS VERDEDIGT UW VADERLAND! Neemt dienst bij de Land wacht „Niederlande", waar u door de Waffen-SS, on der leiding van Duitsche en Nederlandsche kameraden, wordt opgeleid en daarna opgesteld als territoriale landsverdedigingsorganisatie welke bestemd zal worden voor de verdediging van ons land tegen alle vijanden binnen onze landsgren zen. De diensttijd is drie maanden. Zy, die drie maanden by den Nederlandschen Ar. beidsdienst hebben gediend, kunnen overgaan naar de Landwacht. Na volbrachten diensttijd by de Landwacht is ook de diensttijd bij den Arbeidsdienst beëindigd. De verzorging en onder steuning van de familiele den der leden van de Land wacht „Niederlande" wordt door den, verzorgingsofficier van de Waffen-SS gere geld. Nederlanders meldt u ter keuring, waartoe weer gele genheid zal zijn van 17 Juni tot 28 Juni, Verdere bijzonderheden zul len in de dagbladen bekend worden gemaakt. is het aantal neergeschoten toe stellen volgens de definitieve be richten tot in totaal acht bom menwerpers en torpedovliegtui gen gestegen. Eén eigen vaar tuig, waarvan de bemanning voor het grootste deel kon wor den gered, is gezonken.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1