I «rêtMê. Wt |w^£ |y PANTELLARIA EN LAMPEDUSA OPGEGEVEN Keuringen voor de Waffen-S.S. het Legioen en de Landwacht Italiaansche Weermachtsberichten VERDUISTEREN: SPORT De wedstrijden van „Holland". Na de uitvaardiging van den Rijksminister voor de bezette gebieden in fiet Oosten betreffende de eigendomsrechten van de boeren, waardoor 'de inheemsche landbouwers der bevrijde Oostelijke gebieden weer als persoonlijk eigenaar van het landbezit worden erkend, vinden overal op plechtige wijze de toewijzingen van het land en de overdrachten der eigendommen plaats. Boeren, die zich reeds door bijzondere prestaties hebben onderscheiden, ontvangen een beeltenis van den Führer i PK Geller-H H-St-P m Door neergeworpen bommen leed vooral de bevolking der stad Bochum verliezen. Er ontstonden aanzienlijke verwoestingen aan woonhuizen en openbare gebou wen, o.m. aan twee ziekenhuizen. Tot dusver werden berichten ontvangen over het neerschieten van 29 vijandelijke bommenwer pers. Een sterke formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht stad en oor logshaven van Plymouth gebom bardeerd. In de doelgebieden ont stonden uitgestrekte branden. Te gelijkertijd werden in Zuid-Oost Engeland voor den oorlog be langrijke installaties gebombar deerd. En Maandag: Aan het Oostelijke front wer den plaatselijke aanvallen der bolsjewisten in het gebied van Bjelgorod en Belef afgeslagen. In den afgeloopen nacht hebben zware Duitsche gevechtsvliegtui gen industrie-installaties ver ach ter het Sovjet-front gebombar deerd. Twee vliegtuigen worden vermist. Duitsche en Italiaansche vlieg tuigen hebben gisteren de aan vallen op de vijandelijke scheeps- Concentraties bij Pantelleria voortgezet. Een transportschip van middelbare grootte werd tot zinken gebracht, drie andere schepen leden ernstige schade. Gisteren overdag hebben for maties Britsche en Amerikaan- sche vliegtuigen aanvallen ge daan op het bezette gebied in het Westen en het Noord-Duitsche kustgebied en bommen laten val len, vooral op woonwijken der steden Bremen, en Kiel. Er ont stonden verliezen onder de be volking en schade aan woonhui zen en openbare gebouwen. Zes- en-veertig der vijandelijke vlieg tuigen, waarbij minstens 29 Ame- rikaansche viermotorige bom menwerpers, werden vernietigd. Waarschijnlijk zijn nog meer vij andelijke bommenwerpers neer geschoten. Voorts zijn van een formatie vijandelijke vliegtuigen, die voor de Nederlandsche kust een Duits ch konvooi trachtte aan te vallen, 4 toestellen door de escortevaartuigen vernietigd. Ten slotte hebben Duitsche duikboo- ten op den Atlantischen Oceaan 7 vijandelijke vliegtuigen neerge schoten, waaronder verscheidene viermotorige bommenwerpers. In den afgeloopen nacht vlo gen enkele vijandelijke vliegtui gen Duitsch gebied binnen. Zij wierpen op enkele plaatsen bom men, waardoor onbelangrijke schade werd aangericht. Zware Duitsche gevechtsvlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht stad en haven van Grims- ...terdag deelde het Italiaan sche opperbevel mede: Tengevolge van massale aan vallen uit de lucht en vanuit zee die wat betreft de sterkte en he vigheid totdusver huns gelijke niet hadden, was het eiland Pan- tellaria, geheel verstoken van water voor de burgerbevolking, gisteren gedwongen het verzet te staken. De vijand deed nieuwe en krachtiger aanvallen uit de lucht en vanuit zee op het kleine gar nizoen van Lampedusa, dat de eisch tot overgave van de hand wees en heldhaftig verzet biedt. Ter aanvulling wordt nog ge meld: Het eiland Pantellaria, dat op ongeveer 66 kilometer afstand van Tunis en op. 94 km. afstand van Sicilië gelegen is, heeft gis teren het verzet tegen de vijan delijke aanvallen moeten staken. Het vijandelijke luchtoffensief meent)'-;rde zich sedert een maand met ononderbroken he vigheid op dit eiland en verniel de ten slotte de geheele watêr- -rziening. Voor deze aanvallen waren alle Engelsche en Ameri- kaansche luchtstrijdkrachten in den strijd geworpen, die in der tien dagen tijds op het enkele vierkante kilometers groote eiland 15 tot 17.000 ton bommen neer wierpen. Alleen op 10 Juni wer den 2000 ton ontplofbare stoffen op de verdedigingsinstallaties en op de woonwijken van Pantella ria neergeworpen. Tevens namen by aangevallen. Door brisant- en brandbommen werden talrijke branden veroorzaakt. Een tweede luchtaanval was gericht op voor den oorlog belangrijke installa ties in het Zuid-Oosten van En geland. Twee eigen vliegtuigen gingen verloren. Verklaring van Attlee De plaatsvervangende Britsche pre mier, Attlee, heeft volgens den Engelschen nieuwsdienst op de conferentie der Labour-party verklaard, dat Engeland „in ver hoogde mate" socialistische prin cipes zal toepassen. Het voorne men bestaat een geleide econo mie in te voeren. In vele bedrijfs takken moet de staat eigenaar zijn en toezicht oefenen (DNB). van hedenavond 22.15 uur tot morgenochtend 5.15 uur De maan ging heden onder te 3.56 uur en kwam op om 18.30 uur rBij onze Vrijwilligers. Een batterij in stelling; bijzonderheden ^worden terdege doorgenomen SS PK Reinaberg-O-H-P m Het öS-Ersatzkommando Ne derland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, In den leeftijd van 17-45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ont wikkeld zijn en zich geheel kun nen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen ver voegen teneinde gekeurd te wor den. B ij de onderzoekin gen worden ook alle gevraagde inlich tingen verstrekt met betrekking tot de verzorging der fa milieleden, duurder opleiding, extra le vensmiddelen enz. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbatail- lon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook degenen melden, die tot de Germaansche SS in Ne derland willen toetreden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni 9-14 uur, Rotterdam, Deutsches Haus. Westzeedijk. 18 Juni 9-12 uur, Breda, res taurant „Modern" Markt. 18 Juni 15-18 uur, Den Bosch, hotel „Noordbrabant", Markt 45. 19 Juni 9-12 uur, Venlo, Deut sches Haus, Egmontstraat 16. 19 Juni 9-12 uur, Arnhem, café Royal". 20 Juni 15-18 uur, Hengelo, café „Modern". Spoorstraat 18. 20 Juni 15-18 uur, Zwolle, ho tel „Geitenbeek". 21 Juni 9-12 uur, Assen, Con certhuis a. d. Vaart. 21 Juni 15-18 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 22 Juni 9-12 uur, Leeuwarden, Huis Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 9-13 uur. Utrecht, N.V. Huis. Oude Gracht 245. 25 Juni 9-14 uur, Amersfoort, Polizeidurchgangslager. Leusder- weg. 26 Juni 9-14 uur, Den Haag, café „Den Hout". Bezuidenhout- scheweg. de -- -n vanuit de lucht en van uit zee op het slechts 120 km. afstand van de Tunesische kust en op 165 km. afstand van het eiland Malta gelegen eiland Lampedusa in hevigheid toe. Zondag: Het eiland Lampedusa heeft na een onafgebroken bom bardement van vijandelijke lucht en zeestrijdkrachten den ongelij- ken strijd opgegeven. In de straat van Sicilië is een vijandelijke scheepsformatie door Duitsche vliegtuigen aangevallen, die een transportschip van 8000 ton en 14 landingsbooten tot zin ken brachten en drie kruisers, veertien kleinere oorlogseenheden en zes koopvaarders zwaar be schadigden. In den strijd tegen het convooi schoten Duitsche ja gers vier vijandelijke vliegtuigen neer. Succesvolle nachtelijke acties werden door onze torpedovlieg tuigen uitgevoerd tegen een vij andelijk convooi in de wateren van Cyrenaica en in de golf van Philippeville; drie stoomschepen, o.m. een van groote en twee van middelmatige tonnage werden g; troffen. Vijandelijke luchtaanvallen op Reggio Calabria, Catania en Pa lermo veroorzaakten slachtoffers onder de burgerbevolk'ng en schade van icperkten omvang in de woonplaatsen. De luchtafweer van Trapani vernielde een ey- andelijk tweemotorig vliegtuig. (De verliezen der burgerbevol king in de in dit weermachtbe- richt opgegeven plaatsen bedra gen: twee dooden en negen ge wonden in Catania, 10 dooden en 19 gewonden in Palermo). En Maandag: Bij herhaalde aanvallen op de vijandelijke scheepvaart in de Straat van Si cilië en langs de kust van Tunis hebben Italiaansche en Duitsche vliegtuigen een koopvaardijschip tot zinken gebracht en drie be schadigd. In luchtgevechten heb ben jagers van de Spil 5 vijan delijke vliegtuigen neergeschoten n.l. 2 boven Pantellaria en 3 bo- van Sicilië. Formaties viermotorige vlieg tuigen hebben de omgeving van Messina en Catania gebombar deerd: lichte schade en een be perkt aantal slachtoffers. Twee aan deze aanvallen deelnemende vliegtuigen werden door het af weergeschut van Messina neerge schoten, een viel neer tusschen Gazzi en Contesse, het andere ten Noordwesten van Ortolliuzzo. (In een aanvulling op dit weermachtbericht wordt gezegd, dat men als slachtoffers van de in dit weermachtbericht gemelde luchtaanvallen tot dusverre 4 dooden en 2 gewonden onder de burgerbevolking heeft geteld.) ATHLETIEK. OSENDARP NOG STEEDS DE SNELSTE. „Holland" had voor de gisteren op de Sintelbaan in den Hout ge houden wedstrijden ongetwijfeld te veel hooi op de vork genomen en een zeer zwaar overladen program ma samengesteld. Wil men de athletiek op de meest juiste wijze pi—-lagceren dan dient men dat te doen met een reeks van wedstrij den, die stuk voor stuk de aan dacht van het publiek waard zijn en bovendien niet meer dan enkele uren in beslag nemen. Thans liep het tegen zessen voordat de laat ste uitslagen waren vastgesteld, terwijl daarenboven vele nummers voor C-klassers. juniores, jongens en meisjes niet alleen volgens onze meening, maar ook volgens die van meerdere Insiders ln het program ma voor een grooten nationalen wedstrijd als deze feitelijk niet thuis hoorden. Dit sportfestijn kreeg aldus een wat gerekt en lich telijk rommelig karakter, met het gevolg dat belangwekkende presta ties in den overdaad van nummers dreigden te verdrinken. En tóch: er was veel waar men met groote belangstelling naar zat te kijken! Speciaal de strijd op de 100 meter was enerveerend. Nota. Osendarp (na een spannend duel met den te vroeg gestarten Zwaan), Nusse en de oud-wereldkampioen Berger wa ren als winnaars uit de series te voorschijn gekomen en het was duidelijk dat de finale tot een boeiend gevecht zou leiden. Osen darp en Berger waren Iets beter weg dan de rest, welke de leiders echter vlak op de hielen volgde. Vijftig meter lang zag men tus schen Osendarp en Berger nauwe lijks eenig verschil. Toen echter ging de Hagenaar, die dit in waarlijk ongenaakbaren is, naar voren om onbedre^ ongeveer anderhalven met« dan het verschil van ééntie conde aangeeft) te triomiei den schitterenden tijd va sec. Zwaan haalde zijn elul Berger op de eindstreep ia Nota zeer goede vierde weri 10.8 sec). Zeer succesvol der de Hellasman Wellerdie bij het verspringen den ee: M-sprong van dit seizoen pi de (een sprong van 7.34 n helaas ongeldig worden vetk en bij het kogelstooten (B. eveneens den eersten prijs rekening nam. Een poging ti om het record Zweedsche s dat met 1 min. 59.1 sec. tea van Trekvogels staat, te verl mislukte ondanks het pr loopen van Zwaan en Berge; tijd was 2 min. 4,3 sec. Win huis, de populaire Hollar, was natuurlijk verre super! de 1500 M. (zijn groote coci Frits de Ruyter vertoeft buitenland), terwijl dezelfj merking geldt voor mevr. kersKoen op de 100 M. h pen en het verspringen vo mes. Een sportief gebaar v Holland-bestuur om de i recordhoudster hoogspringe dens deze wedstrijden metb te huldigen werd helaas to lukking gedoemd doordat men wel op het veld werd bracht maar daar spoorloo verdwenen. De belangrijkste uitslagei voor de heeren: 100 m. (A)1. Osendarp 0 10.6 sec.; 2. Berger (AAC), 3. Zwaan (AAC) eveneens 10 4. Nota (Holland) 10,8 sec. Verspringen (A)1. Weill (Hellas) 7,04 m.; 2. De Bni en L.) 6,79 m.; 3. E. v.d. (Holland) 6,65 m.; Idem Meyer (BI. W.) 6,66 m.; 2. Es boom (AAV'36) 6,63 m.; Idem A.)1. v.h. Groenewoud (l 5,98 m.; 2. Homberg (Idem) Kogelstooten (A)1. De (V en L) 13,78 m.; 2. Appel (1 12,57 m.- Idem (B)): 1. Welle (Hellas) 12.42 M.; 2. Kluft lem) 12.24 M.; idem (C)1. (Trekv.) 11.76 M.; 2. De (AAC) 11.60 M.; idem (joni 1. Zwaan (AAC) 12.41 M.: 2 wer (Celebes) 11.63 M. 80 M. (jongens B): 1. I Houwen (Holland) 9.8 s Klomp (Lycurgus) 9.9 sec. 300 M (jun. A): 1. J. F. (Holland) 38.8 sec.; 2. K (Trekv.) 39.7 sec. 400 M. (C.)1. Soomer lem) 57,2 sec.; 2. Werink 57,4 sec. Polshoog (A)1. Lamoree lem) 3.70 M.; 2. Markesteyn 3.50 M.; Idem (B): 1. Mulo W.) 3,10-M.; 2. De Jonge les) 3 M. Discuswerpen (A)1. De (V. en L.) 44.92 M.: 2. Ten gencate (Alkmaar) 41,87 M. (B.)1. Wellerdieck (Hellas) M.; 2. Kluft (Haarlem) Zweedsche estafette: (Amsterdam) 2 min. 4,3 se Holland (Leiden) 2 min. 8' 3. A.V. '23 (Amsterdam) 2 sec.; 4. A.A.V. '36 (Alphen) 800 M. (B)1. Feupekes waarts) 2 min. 7 sec.; 2. L. Vos (Holland) 2 min. 7,6 sec (jun. A): 1. Eering (A.V.'23 16.4 sec; 2. De Kleyn (Shotl 16.5 sec. 1500 M. (A): 1. Slijkhuis land) 4 min. 11,9 sec.; 2. v. A.A.C.) 4 min. 21,9 sec.; 3 Ruiter (V. et C.) 4 min. 272 Idem (B): 1. Meyer (Meteo min. 28,3 sec.; 2. Evers (A.V. Idem (C): 1. Rijpers (Thor) i 34.7 sec.; 2. Tuithof (Docos) 37 sec. Voor de dames waren de taten: Hoogspringen (A): BlankersKoen (Sagltta) U 2. H. Steelink (idem) 1,50 M (B): 1. J. Schrijver (Athlets] M,; 2. A. WoltmanNiesink gitta) 1,40 M. 100 M. (A): 1. F. Blankers- (Sagitta) 12 2 sec.: 2. E. Dal (Zeeburg) 12,9 sec.: idem R. v. d. Wijngaard (Conc. 13.3 sec.; 2. M. Kunne (Sa 13 4 sec Estafette 4 x 100 M.: 1 (Amsterdam) 53,8 sec.; 2. (Amsterdam) 54,3 sec.; 3. (Amsterdam) 55,8 sec.; idem M. (meisjes): 1. Sagitta I) 2. Sagitta H. 45,2 sec; 3. Ze 45.4 sec. Discuswerpen (C) 1, T. Werf (Sagitta) 28,59 M.; 2. rinus (A.H.C. '28) 28,27 M.: Ort (Nw Brunhilde) WATERPOLO. De competitie In de t Inrichting De Zijl speelt h Donderdagavond tegen De Zij L.Z.C. II tegen De Zijl II. WIELRENNEN. Wegwedstrijden De rond Bunde (voor amateurs) is P nen door Pepels, uit Elsl°° criterium van Bergen op door Lakeman, uit Amsterdai VOETBAL De bekerwedstrijden I?. ronde zijn de volgende f'j verkregen: AjaxHSC 20; DOS 3—2; DFCExcelsior WageningenHBS 42, (1

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2