WERKSTELLING IN DUITSCHLAND erdere lichtingen zullen volgen Terugvoering in krijgsgevangenschap van reserve-officieren van Land- en Zeemacht BEKENDMAKING Hevige activiteit der luchtmacht aan beide zijden Jaargang Dinsdag 15 Juni 1943 No. 25522 lijna alle arbeidskrachten der lichtingen 1923 en 1924. luwe maatregelen or tewerkstelling. Politieke moord. STADSNIEUWS Duitsche W eermachtsberichten DSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i bevoegde zijde wordt omtrent de kwestie der tewerkstelling ideeld: leven van het Nederlandsche volk is niet te -scheiden van het n Europa. Het moet derhalve zijn bijdrage leveren tot Europa's om het bestaan. Dit doel dienden tot dusver de maatregelen in id met de tewerkstelling van werkkrachten in Duitschland. Met loeften van het Nederlandsche economische leven zelf werd j in aanzienlijke- mate rekening gehouden. Op de royaalste i werden derhalve vrijstellingen van de tewerkstelling in bland, verleend. voornemen bestaat de oudere werkkrachten, die over waarde- trvaring in hun beroep beschikken en meestal reeds gehuwd i het vaderland te laten, dus de reeds uitgereikte bewijzen van Hing te handhaven. Om deze reden worden thans de jongere igen, om te beginnen de lichtingen 1924 en 1923, in haar geheel verkstelling naar Duitschland overgebracht en wel zonder reke- c houden met wellicht reeds verstrekte bewijzen van voorloopige Hing. ezonderd zijn bij deze beide lichtingen slechts de mijnwerkers, der den grond werken, en leerlingen van middelbare, algemeene hnische scholen of hoogescholen. ichtingen 1922 en nog vier of vijf lichtingen zullen telkens naar in het voor rekening van het Nederlandsche volk komende aan- an de behoefte, die de Europeesche oorlogseconomie aan werk en heeft, in haar geheel worden opgeroepen. Principieel worden el bij deze lichtingen slechts die werkkrachten, die door haar ipositie voor de Nederlandsche industrie, voedselvoorziening iuw en mijnbouw noodzakelijk zijn, van tewerkstelling in hland vrijgesteld, waarbij ook rekening wordt gehouden met de rachten, die in den landbouw tot aan het binnenhalen van den werkzaam zijn. IjROPA is in zijn geheel 1 gemobiliseerd om zich ais één man te kunnen ver tegen het gevaar, dat van uit het Oosten en festen bedreigt. Het leven ns volk is niet te scheiden iet lot van Europa en het zijn bijdrage leveren om :e handhaven en zijn aan- ilijkheid op de toekomst in te kunnen houden. Der- zal ook hier in Nederland de concentratie van krach orden voltrokken. Een feit, t van de tot dusver tij de ig betrokken werkkrachten ond van vrijstelling tachtig igentig procent niet te werk i is. De nieuwe maatrege- an verdere strekking doen dat nog steeds rekening gehouden met de gerecht igde behoeften van het Ne- idsche economische leven, de lichtingen, die thans ge- n het werk gesteld worden, ten personen, die volgens d en opleiding niet kun- ielden als lieden in sleutel- e en gespecialiseerde vakar- 's. Uitdrukkelijk wordt ge- i op de uitzonderingen, lie ie lichtingen 1922 en ouder voor de lieden in sleutel- es in industrie en voedsel- lening en in land- en mijn- iral is rekening gehouden de werkkrachten, die nood- ijk zijn voor het binnenhalen ien oogst. Uit alles blijkt de Hijke wil van de toonaange- e instanties om de vitale '■es van het Nederlandsche de bijdrage te verlangen, die »rlog voor de toekomst van fa noodzakelijk maakt en andere Europeesche volkeren pi. Eventueele pogingen tot 'Jking zouden derhalve slechts •'ederlandsche volk zelf na- opleveren, daar een vermin- R van werkkrachten als ge- daarvan de oproeping van ■J jaarlichtingen noodzake- maken. Een derge- hogelijkheid zou het Neder- ®e volk nog slechts te 'der treffen, daar dan ook 'e werkkrachten opgeroepen 'J moeten worden, terwijl de bedoeling van den nieu- toaatregel is, deze krachten houden van tewerkstelling, ^wijzing naar de oudere '«achten toont immers deu wil aan, die arbeiders in het land te laten, die overeenkomstig hun leeftijd, zoowel door vakervaring als ook met het oog op hun ge zinnen voor het Nederlandsche volksleven van bijzondere waarde zijn. De uitknijpers benadeelen dus slechts de belangen van hun eigen volk. Men dient de noodzakelijk heid van deze kwestie duidelijk te zien en in geen enkel opzicht aan misleidende of kwaadaardige geruchten waarde te hechten. Op 19 Mei 1943 deed de echt- genoote van den aannemer E. Koopman uit Zwolle bij de poli tie aangifte, dat haar echtge noot op 18 Mei de woning had verlaten en sindsdien niet was teruggekeerd. Het door de politie inp-estelde onderzoek bracht aan het licht, dat Koopman op 18 Mei zijn in Raalte wonenden broeder had bezocht en op den terugweg naar Zwolle in Heino een café aandeed. Reeds bij zijn binnenkomen zochten de Neder landers Klaas Muller en Willem Haaije. beiden woonachtig in Hei no, twist met Koopman, die een N.S.B.-spcldje droeg, wegens diens lidmaatschap van de N.S. B. Daarop ontstond een politieke ruzie, die echter door den waard en de andere aanwezigen werd bijgelegd. Koopman verliet daar op het lokaal om zijn tocht naar Zwolle voort te zetten. Sedert dit tydstip werd hij niet meer ge zien. Uit het door de politie in gestelde onderzoek naar de ver blijfplaats van Koopman bleek, dat hy op weg van Heino naar Zwolle door Muller en Haaije op beestachtige wijze bewusteloos geslagen en hierop in een kuil van een meter diep onder den grond is gestopt. Naar bij de lijkschouwing is komen vast tc staan, is de dood door verstikking veroorzaakt. De beide moordenaars konden op gespoord en gearresteerd wor den. Zij hebben een bekentenis afgelegd en wachten thans het vonnis af. Kind verdronken. - Zondag avond te omstreeks 18.00 uur is uit het water van de Oude Vest het lijkje opgehaald van een 5- jarig jongetje, wonende in de Sionsteeg. Vermoedelijk is het kind bij het spelen te water ge raakt. De ter plaatse gekomen E. H.D. heeft een uur lang kunst matige ademhaling toegepast, echter zonder resultaat. Op grond van de op 29 April 1943 In de dagbladpers gepubli ceerde bekendmaking van den Wehrmachtbefehlshaber in den Nie derlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmel ding opgeroepen: alle reserve-officieren van land- en zeemacht, die geboren zijn na 31 December 1897 voor zoover deze reserve-officieren in het tijdvak van 1015 Mei 1940 in werkelijken militairen dienst waren. Deze reserve-officieren moeten zich tusschen 8 en 12 uur mel den in het „Wehrmachtlager" te Amersfoort, Zonnebloemstraat, en wel: a) zij, wier geslachtsnaam begint met een van de letters A tot en met N op 21 Juni; b) zij, wier geslachtsnaam begint met een van de letters O tot en met Z op 22 Juni. Van deze aanmelding zijn uitgezonderd: de reserve-officieren van gezondheid, de reserve-off icieren- tandarts, de reserve-militaire-apothekers en de reserve-paarden artsen. Personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette ge bieden buiten Nederland bevinden. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identi teitspapieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on misbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en by de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung'' zoo spoedig mogelijk weer aan den werkgever, resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn ver plicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmel ding opgeroepen personen vrjj vervoer. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef van het station van vertrek. K1 e e d i n g. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- ding. Dringend wordt aangeraden wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamen lijke bagage mag niet meer bedragen dan twee normale handkoffers. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtsbe- fehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terug voering in de krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet reke nen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen by dergelijke pogingen steunen. Den Haag, 15 Juni 1943. Op grond van de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaldng van den Wehrmachtbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormaligo Nederlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opge roepen: Het dienstplichtig en reserve personeel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden telkens tusschen 8 en 12 uur: IN HET .WEHRMACHTSLAGER" TE AMERSFOORT, ZONNEBLOEMSTRAAT 1. Het personeel van het 6e regiment infanterie en zqr» oorlogsoriderleeler. degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 24 Juni 1943; degenen die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 25 Juni 1943 IN DE FRIESLANDKAZERNE TE ASSEN, 2. Het personeel van het 20e regiment infanterie en zyn oorlogsonderdeelen Degenen die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 21 Juni 1943; degenen, die geboren zyn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 22 Juni 1943. 3. Het personeel van het 8e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 24 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 25 Juni 1943. Bij de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewüs, de distributiestamkaart en voor zoover mogelijk militaire identiteits papieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on misbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aan melding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelijk weder aan den werkgever resp. instantie, die de bëlangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen die zich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. De Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmel ding opgeroepen personen vrij vervoer' derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. Kleeding. - Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- ding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsehe kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer be dragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbe fehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Zaterdag deelde het Duitsche opperbevel mede: Aan het Oostelijke front leef den de krijgsoperaties gisteren weer op. Behalve activiteit van stoottroepen aan het Koeban- bruggenhoofd en aan het Mioes- front ontstonden in den sector Orel gevechten, in het verloop waarvan de na krachtige voorbe reiding der artillerie aanvallende bolsjewisten bloedig werden afge slagen. Bij den strijd tegen ben den in het achterwaartsche ge bied van den centralen frontsec tor hebben strijdkrachten der SS en politie in dagenlange, hevige gevechten, die door bijna ondoor dringbaar bosch- en moerasachtig terrein bijzonder bemoeilijkt wer den, groote gebiedsdeelen gezui verd. 118 versterkte dorpen en kam pen in de bosschen werden in weerwil van het taaie verzet ver overd; 116 kazematten werden opgeblazen. Behalve talrijke doo- den verloren de benden groote hoeveelheden wapens en mate riaal. De Italiaansche bezetting van Pantelleria moest als gevolg van het gebrek aan water het verzet tegen de onophoudelijke vijande lijke aanvallen vanuit de lucht en vanuit zee staken. Gistermiddag drong een forma tie Amerikaansche vliegtuigen op groote hoogte tot boven het N.- Duitsche kustgebied door en wierp bommen neer op de steden Wilhelmshaven en Cuxhaven. De bevolking leed verliezen. In den afgeloopen nacht vielen Britsche bommenwerpers West- Duitsch gebied aan, vooral de stad Düsseldorf. Door bomtreffers in woonwijken ontstonden zware verliezen onder de bevolking en aanzienlijke schade aan woonhui zen en openbare gebouwen. Volgens het tot dusver ingestelde onderzoek verloor de vijand bij deze aanvallen in totaal 54 mee- rendeels viermotorige bommen werpers. Zondag: Van het Oostelijke front wordt slechts plaatselijke activiteit ge meld aan het Koebanbrugge- hoofd en in het gebied van Be- Iew. Het luchtwapen heeft doeltref fende aanvallen ondernomen op voor den oorlog belangrijke be drijven aan de midden-Wolga en heeft het belangrijke overlaad- station Jelez gebombardeerd. Voor het Visscherssehiereiland zijn 3 koopvaarders van gemiddelde tonnage door neergeworpen bom men zwaar beschadigd. Bij de landingsoperaties van den tegenstander tegen de eilan den Pantelleria en Lampedusa hebben Duitsche en Italiaansche vliegers ondanks krachtige vijan delijke jagersbescherming voort durend de zee- en landstrijd krachten aangevallen en een transportschip van 8000 b.r.t. en 14 landingsbooten in den grond geboord. Drie kruisers, 14 klei nere oorlogsschepen, om. ver scheidene torpedobootjagers en zes transportschepen werden zoo zwaar beschadigd, dat verdere al- geheele verliezen verwacht kun nen worden. Britsche bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht West-Duitsch gebied aangevallen

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1