ste Jaargang Zaterdag 12 Juni 1943 No. 25521' BUITENLAND aarvoor het Duitsche volk strijdt. Nog kan het! BINNENLAND Distributie van Textiel- goederen. EUROPA TEGENOVER AMERIKANISME EN BOLSJEWISME. PINKSTER-MAANDAG Keuringen Waffen-SS. en Ned. Legioen. VERDUISTEREN: RECHTZAKEN EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ie plaatsvervangende Reichs- ssechef, Stabsleiter Helmut idermann, schrijft in den„An- I" onder het opschrift „Waar- r het Duitsche volk strijdt" dat het Duitsche volk een jd voert om zijn bestaan. De nden van Duitschland hebben al ijk een volledige nationale ïietiging aangekondigd, zij ben Duitschland den oorlog edrongen om het weg te vagen den kring der volken. Onder ;e omstandigheden is het feit rijpelijk, dat het thema der rlogsdoelen", waarmede het liek in de vijandelijke landen r zijn joodsche pers onafge- ken wordt beziggehouden in tschland geen moment in de ns spoedig vier oorlogsjaren twerp is geweest van alge- ine discussie of bijzondere be gs telling. oortgaande zet de schrijver :en, dat het verloop van den oten strijd zoo vele oorzaken achtergronden van het harde en de moeilijke levensomstan- heden van Duitschland aan dag heeft gebracht, dat het itsche volk daardoor duide- e denkbeelden, heeft gekregen trent de beslissingen en ont- kelingen, die het verwacht als rizakelijk resultaat van dezen log en waarvoor het uit een tger inzicht vastbesloten is tot laatste te strijden. >p den voorgrond van deze ge- ihte staat voor ons allen, aldus schrijver, de zoo buitengewoon rukwekkende beproeving van groote socialistische beginse- In niet mindere mate is het tsche volk door het ontstaan verloop van den oorlog ervan rtuigd, dat alleen het tot stand ngen van ordelijke en veilige standen in Europa, alleen de ichakeling van vreemde poli- :e invloeden en de permanente indiging van chaotische even- htssystemen een waarborg it voor het verder bestaan van continent en al zijn volken dat deze nieuwe toestand door i huidigen oorlog bevochten et worden, wanneer de groote sdige offers, die de Duitscher is eeuwen in steeds weer tegen tschland gerichte coalitie-oor- en heeft moeten brengen, ein- Ijk uit moeten zijn. (aarmede verbonden is de op- ning van het bolsjewistische aar. Vervolgens bespreekt idermann het jodenprobleem, irbij hij voorspelt, dat ook die teven inzicht zullen krijgen in joodsche complot, die thans het kanonnenvleesch leveren een strijd tegen de spilmo- dheden. Van den storm van inzicht verwacht het Dult- e volk een wereldoplossing van joodsche vraagstuk en daar- ie een bevrijding van de ge kte aan steeds nieuw opge- pen conflicten tusschen de na- Wanneer eenmaal het Euro. sche continent sterk en bevei- l zijn geheele kracht kan wij- i aan de concurrentie van de itieve prestatie, zal ook een iw tijdperk aanbreken. Dan zal 1 Duitsche volk toonen, wat het arbeid en prestatie vermag 'olbrengen en wat het door zijn kbeelden en zijn krachtdadig- d bijdraagt tot den vooruit te der menschheid. (D.N.B.). 'alië en de luchtoorlog Het M ondubbelzinnig vast, aldus Regime Fascista, dat de Engel- e regeering den luchtoorlog in i tegenwoordigen vorm reeds 5 voor het uitbreken van het flict heeft voorbereid. Het is as ook bewezen, dat het Brit- commando sedert het uitbre- van den oorlog het Fransche (fflando heeft voorgesteld de 'tsche steden aan te vallen, om burgerbevolking te treffen en Woor een revolutie tegen de tering te bewerken. De Fran- e regeering heeft zich tegen 6 plannen alleen uit vrees voor fesailles tegen Fransche ste- Ja, nog kan het!. Nog kun je je melden voor het volgende weersportkamp in DuitschlandHonderden hebben reeds een weer sportkamp bezocht en wan neer je een van hen kent moet je hem maar eens vragen hoe het daar was. Sport en spel, veldwerk en klein kaliber schieten, ex- cursies en filmvoorstellin gen in een der mooiste ge deelten van Duitschland. Kortom, vacant.ie, een maand, die wij allemaal kunnen gebruiken, omdat wij vooral in dezen tijd elke gelegenheid moeten benutten gezonder en ster ker te worden, en daarbij: wie wil niet eens in con tact komen met jongens uit Noorwegen, Denemarken, Duitschland. Vlaanderen en Wallonië? Zorg dat je niet opgeslo ten blijft in je eigen krin getje, verruim je blik. Leer de wereld, leer Europa ken nen. Daarom: aarzel niet lan ger. meld je aan voor het >^e.-sportkamp. Volgens verordening van den Rijkscommissaris moe ten werkgevers en cholen voor deze kampen, die een riaand duren, vrij geven. Werkgevers moeten het loon doorbetalen en mogen de maand niet als vacan- tie aanrekenen. Meld je zoo spoedig mogelijk bij het bu reau voor Germaansche weerspor tkampen Utrecht, Koningslaan 9. Haarlem, Spaarne 94. Den Haag, Nassauplein 6. Rotterdam, Eendrachtsweg 35. Amsterdam, Willemspark weg 186. den verzet. Het struikrooverska- rakter van den tegenwoordigen Engelschen luchtoorlog tegen Europa heeft niets uitstaande met de Duitsche en Italiaansche aan vallen die daaraan voorafgingen en de Engelschen en Amerikanen be weren slechts het tegendeel om te trachten, de zware verantwoorde lijkheid voor deze luchtterreur op de tegenpartij af te wëntelen. (D.N.B.). De benden in Montenegro De gevechten tegen de ingesloten bolsjewistische benden in Monte negro hebben zich na de stelsel matige zuivering van Zuid- en Oost-Montenegro door afdeelin- gen van de Duitsche, Kroatische, Italiaansche en Bulgaarsche weer macht verplaatst naar het hoog gebergte, waar hier en daar met groote verbittering wordt gevoch ten. Doordat zij uit de dichtbevolkte dalen zijn verdreven naar de rots achtige wildernis van de Hooge Karst, hebben de benden, behalve talrijke dooden en wapenen, een waardevol ravitailleeringsgebied verloren. (D.N.B.). Oproeping van Italianen. - De oproeping van alle Italianen voor den militairen dienst staat voor de deur, voor zoo ver hun lich tingen dienstplichtig zijn, maar tot dusver nog niet werden op geroepen. Het grootste deel dezer recruten zal, naar Stefani meldt, aangesteld worden bij het lucht afweergeschut der militie. Het verwijderen der joden uit het Roemeensche bedrijfsleven. - De leider van den staat, maar schalk Antonescu. heeft een rap port in ontvangst genomen van den minister van arbeid, Danu- lescu, betreffende de voortgaan de verwijdering van de joden uit het Roemeensche zakenleven. Hij plaatste er, naar officieel wordt medegedeeld, de kantteekening op: „zeer goed. De actie moge worden voortgezet. Hoe moeilijk de huidige omstandigheden ook mogen zijn, toch moet doorgezet worden tot de totale Roemani- De secretaris-generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart deelt mede, dat van 12 Juni af, alle tot dus ver geldige punten en vergunnin gen voor textielgoederen verval len. In den tijd van 20 Juni tot 11 Juli zal echter bij de uitrei king van de levensmiddelenkaar ten der achtste periode gelegen heid gegeven worden de nog aan wezige punten van de textiel kaart der tweede en derde serie, voorzoover zij nog niet van de tex- tielkaart geknipt en onbeschadigd zijn in te wisselen tegen nieuwe t-punten. Punten van de aanvul lende kaart der eerste en tweede serie worden ongeldig en komen niet in aanmerking voor inwis seling. Ook kousenbonnen van de oude textielkaart kunnen niet meer worden ingewisseld. Bij dezelfde gelegenheid kan men bij de distributieoiensten de na II April j.l. ontvangen bijzon dere punten of vergunningen van eenigerlei aard tegen nieuwe be wijzen inwisselen. Tot dit doel moet men het gebruikelijke for mulier m.d. 333-06 invullen, waarop de punten of vergunnin gen, die men wil inwisselen, nauwkeurig moeten zijn aangege ven met gelijktijdige opgave van den datum waarop zij ontvangen zijn. Deze Inwisseling wordt alleen dan toegestaan wanneer: a. de bewijzen na 11 April j.l. uitgereikt zijn; b. de betrokkenen kunnen aan- toonen, dat de goederen nog dringend noodig zijn; c. de voorschriften, op grond waarvan de goederen indertijd werden toegewezen, intusschen niet veranderd zijn. Alle voor 11 April j.l. uitgereik te bijzondere punten of vergun ningen komen niet meer in aan merking voor inwisseling. Het staat den bezitters echter vrij, bij de distributiediensten hiervoor nieuwe aanvragen in te dienen, welke echter eerst na 28 Juni a.s. in behandeling kunnen wor den genomen. Nederlandsche landsvrouwen be zoeken Duitschland - Op uitnoo- diging van den Reichsnahrstand hebben de landelijke leiding en de elf provinciale leidsters van de afdeeling landsvrouwen van den Ned. Landstand een bezoek ge bracht aan Zuid-Duitschland. Van Heidelberg uit werd eerst een bezoek gebracht aandePfalz. drijven werden bezocht. Naast het bedrijf werden hier ook de practische in- seering. Het einde van den oor log moet het werk voltooid vin den. Het ministerie van arbeid moet in dit opzicht alles in het werk stellen en de doeltreffend ste middelen zoeken. Het heeft alle vrijheid om deze mogelijk heden op te sporen." In het rapport werd o.m. mee gedeeld, dat van de 8003 onder nemingen, die in joodsche han den waren of die joodsche em- ployéls in dienst hadden, sedert 1941 3702 geheel geroemaniseerd zijn. Van de 6831 joodsche arbei ders in Boekarest heeft men 5524, van de 21.394 joodsche amb tenaren 16.195 in dien tijd kun nen vervangen door Roemeensche krachten. - (D.N3.) De joden in Noord-Afrika. - Naar uit Tanger gemeld wordt, wordt in een decreet van gene raal Giraud verboden de Iraëlie- ten joden te noemen. Aangezien het woord jood het ras aangeeft, is het in gesprekken met joden verboden en vormt een „ver grijp." De groot-rabbijn van Ca sablanca heeft naar aanleiding hiervan een telegram van dank betuiging aan Roosevelt gezon den. - (D.N.B.) AFNE economische en finan- T I Jcieele teruggang van het -1-^ Britsche wereldrijk was reeds direct na den wereldoorlog merkbaar. Op vele terreinen moest Engeland terugtreden en zag zijn belangrijke positie ver zwakken. De cijfers van de we reldmarkt toonden toen reeds een verschuiving aan van den Engel schen naar den Amerikaanschen kant. Engeland meende zich in 1914 reeds tegen Europa met Duitschland als het centrum te kunnen richten en een anti-con tinentale politiek te voeren, waar bij het Frankrijk als gewillige partner op zijn weg vond. Uit dien wereldoorlog zijn de Veree- nigde Staten als de overwinnaars naar voren gekomen. Engeland moest aan de V. S. een belang rijk deel van zijn wereldmarkt afstaan. Thans in dezen nieuwen oorlog, den grootsten oorlog aller tijden, staat Engeland weer met Amerika aan een zijde. Maar nu is Engeland's rol duidelijker waarneembaar en vooral zijn mi litaire resultaten zijn zoo beslis send, dat een catastrophale te rugslag op zijn economisch en financieel leven reeds direct na deze negatieve resultaten in den strijd merkbaar is. Blikkend naar het Verre Oosten constateeren wij toch een gebied, dat thans in de belangensfeer van Japan is opgenomen. Zuid-Amerika staat onder volledigen dwang van de Vereenigde Staten. Afrika moge den nog voor het grootste deel aan Engeland gehoorzaam zijn. toch zijn de Amerikanen druk doende hier hun belangen volle dig te vestigen en de politieke en militaire indringing duidt er reeds op, dat op Amerkaansch succes gerekend kan worden. Europa staat dus tegenover een Amerikanisme, dat ten koste van Engeland opereert. Aan den an deren kant staat het bolsjewisme, dat met het Amerikanisme één lijn trekt, omdat beide partijen belangen hebben bij dezen strijd. Het bolsjewisme eischt Europa voor zich op, Amerika stelt zich met de rest van de wereld te vreden. Daarom bewapent dit Europa zich van top tot teen; het wil niet in de klauwen komen van het bolsjewisme. Het is de groote achtergrond van dezen tijd, die voor Europa beslissend is en tevens voor Engeland, dat zijn politiek richtte tegen het conti nent, omdat het meende daar door zijn wereldmacht intact te kunnen houden. Engeland is reeds lang op het hellende vlak gekomen en bezig naar beneden te glijden, waar het wordt opge nomen in de souvereiniteit der Vereenigde Staten. Het is de groote Atlantisch westwal, welke Europa beveiligt tegen een aan tasting dezer Amerikaansche plannen. In het Oosten staan de Europeesche soldaten om het ge vaar van het bolsjewisme te kee- ren. Een beveiliging aan twee zijden dus! Maandag, tweeden Pinksterdag, zal ons Blad niet verschijnen en zullen a ze bureaux den geheelen dag gesloten zijn. DE DIRECTIE. richtingen van de woningen be keken, waarbij het opviel, dat de bedrijven er zoo goed uitzagen en de velden zoo schoon waren, on danks het feit. dat de mannen en de zoons aan het front staan en het werk op de schouders van de vrouwen rust. Voorts bezocht het gezelschap een proefbedrijf van 180 h.a. van de I. G. Farbenindustrie, met la boratoria, proefvelden met groen ten, akkerbouwproducten, vrucht- boomen en een groot veeteeltbe drijf. Teruggekeerd te Heidelberg werd de stad bezichtigd, waarna de reis werd voortgezet naar het eiland Reichenau in de Bodensee. In Tschagguns, in Tirol, werd nog een bezoek gebracht aan de school Gauenstein, waar de toe komstige landbouwhuishoudleera- ressen worden opgeleid. Ook hier werden interessante ervaringen opgedaan. Petroleum voor kookdoeleinden. Van 14 Juni tot en met 5 Augus tus geeft elk der met „09" en „10" genummerde bonnen van de bonkaart „u 215" voor kookdoel einden recht op het koopen van één liter petroleum. Verbod van koopen, verkoopen en afleveren van meubelen. - Het verkoopen en afleveren van meubelen door fabrikanten is sinds 12 Februari j.l. verboden. Blijkens een publicatie in de Ne derlandsche staatscourant van 11 Juni 1943, is dit verbod thans uitgebreid tot het koopen, ver koopen en afleveren van onge bruikte al dan niet gestoffeerde houten meubelen in het algemeen zoodat l et ook aan grossiers en detaillisten, alsmede aan am bachtslieden verboden is onge bruikte, al dan niet bekleede houten meubels zonder vergun ning te verkoopen en/of af te leveren. Ook aan gebruikers is het zonder vergunning koopen dezer meubelen verboden. Van het verbod zijn o.a. uitgezonderd bureaumeubelen, waaronder uit sluitend te verstaan: bureaux, schrijftafels, schrijfmachinetafels, karthotheekkasten en- laden en re- gisterkasten. Aanvragen om een vergunning tot verkoop en afle vering aan verbruikers en aan vragen om koopvergunningen door verbruikers kunnen tot na dere mededeeling niet in behan deling worden genomen. Tijdens de keuringen der Waf fen-SS en Nederl. Legioen, waar voor de data en plaatsen bekend gemaakt worden in de pers, kun nen zich Nederlanders aanmelden in den leeftijd van 1745 jaar. Voor de gezinsleden dezer vrijwilligers wordt in ruime mate gezorgd. Zij ontvangen kostwinnersver goeding, kostelooze ziekenverple ging, extra levensmiddelen, extra kolentoewijzing enz. Zij, die om byzondere redenen of wegens fa milieomstandigheden in Nederland moeten blijven, kunnen zich aan melden bij een der in Nederland gevestigde SS-onderdeelen. Dege nen, die zich by de SS or het Ned. Legioen vrijwillig melden, worden tijdens den duur van hun verbin tenis vr ij gesteld van den arbeidsinzet. Alle verdere inlichtingen wor den tydens de keuringen ver strekt. van 22.15 uur tot 5.15 uur. 12 Juni: Maan onder 2.47 uur; te 14.48 uur; 13 Juni: maan onder 3.09 uur; op te 15.59 uur; 14 Juni: maan onder 3.31 u.; op te 17.13 u. Bij den Politierechter. De vorige maal was de strafzaak tegen C. M. uit Voorhout aange houden voor nader onderzoek. De officier elschte nu twee maanden gevangenisstraf omdat reeds eerder een strafbaar feit was gepleegd. Het betrof nu diefstal van melk en boterbon. De politierechter veroor deelde tot een week gevangenis straf. In Leiden had F. J. de G. een rijwieldiefstal gepleegd, voor welk feit de officier zes maanden gevan genisstraf eischte. Het vonnis van den rechter werd vier ma

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1