ingen voor de Waffen-S.S.r hef Legioen en de Landwacht buitenland de stem der s.s. gemengd nieuws verduisteren: binnenland Verplichte verbouw van winterkoolzaad en winterraapzaad. Jaargang Vrijdag 11 Juni 1943 No. 25520 Vat beteekent communisme? Dr. Göbbels over de geestelijke werkers. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Portugeesche blad „Voz" »rt een overzicht van de ken van het Nansen-co- er het aantal slachtoffers communisme in de ver- de Europeesche landen: lanje werden tijdens den orlog door de communis- lisschoppen en 17.500 gees- vermoord. In Letland len in de periode van één jaar 32.595 personen, 1355 personen werden choten. itland werden 1148 perso- ermoord, 60.911 personen weggevoerd en 6000 kin- werden tot weezen ge- thauen werden 1100 rech- ermoord, 15.000 personen narteld. Alleen al in de van 22 Juni tot 27 Juni srden 5000 personen ver en in de week van 14 tot 1941 werden 50.000 per- veggevoerd. it gebied der Sovjet-Unie in de jaren 1917 tot 1923 tsjeka 1.701.0.45 personen jesteld. Hieronder bevon- ich 25 bisschoppen, 1260 s, 6579 professoren, 8000 n, 54.850 officieren, 240.000 ificieren, 10.500 politie- iaren, 48.000 gendarmen, ntellectueejen, 815.000 boe- 192.000 arbeiders. Bij dit moeten nog 10 millioen len gevoegd worden, die in n 1922 en 1923 slaehtof- n geworden van den hon- d. Dien werden 1.800.000 per- naar Siberië weggevoerd. ®n verdwenen er 1.400.000 a, zonder eenig spoor na (Hierbij komen nog de ifficieren, die in het bosch van Katyn door de bolsjewisten zijn vermoord). Het is goed, zoo besluit het blad, wanneer men deze statis tiek niet vergeet! - (D.N.B.) Sauckel spreekt te Krakau. - Op een bijeenkomst te Krakau heeft de algemeene gevolmach tigde voor den arbeid, Sauckel, een uiteenzetting gegeven van de beginselen voor den inzet van buitenlandsche arbeiders in Duitschland, waarbij hij er den nadruk op legde, dat hij zelf als jongeman in buitenlandschen dienst heeft moeten werken en 5 jaar in vreemde gevangenschap heeft doorgebracht, zoodat het hem mogelijk is, in alle door den oorlog noodig geworden arbeids- maatregelen te handelen als was hij zelf het object van dien in zet. Uit eigen aanschouwing ver telde Sauckel vervolgens over het harde lot der Europeesche immi granten in Amerika en over de behandeling der door de Engel- schen gehüurde buitenlandsche scheepsbemanningen. Hij consta teerde, dat thans het Anglo- Amerikanisme, dat zich aan een zoo schandelijke behandeling heeft schuldig gemaakt, derge lijke handelwijzen den Duitschen arbeidsinzet in de schoenen wil schuiven. Sauckel herinnerde aan den grooten arbeidsinzet van vreemde volken door de Engel- schen en Amerikanen bij den herbouw van San Francisco, in de Kaapkolonie en in diamant en andere mijnen, waarvan juist de volken het slachtoffer zijn ge worden, welken thans huichel achtige en leugenachtige garan ties zijn gegeven. De arbeidsinzet in Duitschland is de correctste, Uien men zich kan voorstellen. Wie geloof schenkt aan de vijandelijke be wering, dat in afzienbaren tijd de oorlog ten gunste van de te genstanders van Duitschland be slist wordt, heeft geen idee van e Vrijwilligers. Dat het laakt, behoeven wij niet er> SS PK Ahrens-O-H-P m SS-Ersatzkommando Ne- i deelt mede: ïlanders van arisch bloed, a leeftijd van 17-45 jaar ïehuwden), die lichamelijk als geestelijk goed ont- zijn en zich geheel kun nen aan de eischen, die de tag hun stelt, kruinen zich genoemde adressen ver- 1 teneinde gekeurd te wor- ie onderzoekin- worden ook alle ra"agde inlich- (n verstrekt met rekking tot de forgiag der f a - 'eleden, duur der riding, extra le smiddelen enz. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbatail- lon in Amersfoort. Tjjdens deze keuringen kunnen zich ook degenen melden, die tot de Germaansche SS in Ne derland willen toetreden. Personen tusschen 18-30 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni 9-14 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 18 Juni 9-12 uur, Breda, res taurant „Modern" Markt. 18 Juni 15-18 uur, Den Bosch, hotel „Noordbrabant", Markt 45. 19 Juni 9-12 uur, Venlo, Deut sches Haus, Egmontstraat 16. 19 Juni 9-12 uur, Arnhem, café Royal". 20 Juni 15-18 uur, Hengelo, café „Modern", Spoorstraat 18. 20 Juni 15-18 uur, Zwolle, ho tel „Geitenbeek". 21 Juni 9-12 uur, Assen, Con certhuis a. d. Vaart. 21 Juni 15-18 uur. Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 22 Juni 9-12 uur, Leeuwarden, Huis Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 9-13 uur, Utrecht, N.V, Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 9-14 uur, Amersfoort, Polizeidurchgangslager, Leusder- weg. 26 Juni 9-14 uur. Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. Luistert op Zondag 13 Juni van 11.30 tot 11.45 uur over den zen der Hilversum I. op golflengte 415 meter, naar De stem der SS. Onderwerp: „Op weg naar het front". de groote krachten en van de ziel van het nieuwe Duitschland. De Duitsche oorlogseconomie is niet aan het einde, maar pas aan het begin. Sauckel sprak vervol gens van den voorbeeldigen inzet der beste Fransche. vaklieden in Duitschland en verklaarde, dat buiten hen nog millioenen bui tenlanders zonder eenig opjaag- stelsel of politiecontrole in vol ledige vrijheid in de Duitsche oorlogsbedrijven werken, hoewel zij misschien jaren of eeuwen lang zijn opgevoed in haat tegen Duitschland. Het is waar, dat de volledige inzet der Europeesche arbeidskrachten soms harde be palingen noodig maakt zooals den verplichten dienst, en het verblijf in Duitschland onder dergelijke omstandigheden is ook geen vacantie-uitstapje. Als het Duitsche volk zelf onderworpen is aan een strenge maar rechtvaar dige rationalisatie, kan er na tuurlijk voor de aanwezige bui tenlanders geen gunstiger rege ling zijn. De beginselen voor den arbeidsinzet van arbeiders van andere volken zijn echter dui delijk en ondubbelzinnig: zij wor den rechtvaardig en fatsoenlijk behandeld. Ten slotte deelde Sauckel me de, dat de Führer en de Rijks maarschalk hem in het kader der maatregelen tot verlichting van het lot der arbeiders van andere volken gemachtigd heb ben, ook voor de in het vader land achtergebleven gezinsleden de voeding te verzekeren. Hij richtte daartoe een appèl tot de boerenbevolking van geheel Europa, zich tot het uiterste in te spannen voor het tot stand brengen en binnenhalen van een goeden oogst. - (D.N.Bj Rede van Rosenberg. De Rijksminister voor de bezette Oostelijke gebieden, Alfred Ro senberg, heeft op een groote be tooging in Rowno een rede uit gesproken, waarin hij zeide, dat de tegenwoordige oorlog in den meest waren zin des woords een wereldstrijd is geworden. Het gaat thans om geweldige beslis singen, die de levenshouding, de wereldopvatting van een reus achtige volkenfamilie en haar te genstanders zullen bepalen. Het Duitsche volk in het vaderland en aan het front is zich bewust van het feit, dat het ni dezen strijd niet slechts om wereldop vattingen, maar ook om het le ven zelf gaat. Het jodenvraag stuk wordt niet meer regionaal, maar continentaal voor geheel Europa opgelost. Thans blijkt ook, dat de nationaal-socialisti- sche strijd tegen het bolsjewisme in iedere phase juist Is geweest. De grens van Europa is thans reeds 1500 K.M. verder naar het Oosten verschoven. De schatten der bezette Oostelijke gebieden maken Europa voor altijd im- muum tegen iedere blokkade. (D.N.B.) In het weekblad „Das Reich" houdt Rijksminister dr. Göebbels zich bezig met het aandeel van den geestelijken werker uit de wetenschappelijke en de kunst' wereld in de oplossing der pro' blemen van den tegenwoordigen tijd. Hij gaat er van uit, dat in den huidigen oorlog de moderne techniek, zooals nog nimmer te voren, een doorslaggevende rol rol speelt. De oorlog is thans meer dan ooit niet slechts een conflict van de krachten van het geweld doch ook van die van het intellect. Wanneer nu en dan vernietigende critiek op zekere intellectueele degeneratieverschijnselen word ge Onder een wagen geraakt Toen op de kade te Breskens van een met grind geladen vrachtwa gen de paarden op hol sloegen, trachtte de 61-jarige voerman J. V. de rem vast te zetten. De man kwam hierbij echter te val len waarna de wagen hem over het hoofd ging. Hij was onmid dellijk dood. Gevaarlijk spel. - Eergister avond werden de bewoners van de Boschstraat te Arnhem opge schrikt door een hevige ontplof fing. Het bleek, dat eenige kin deren, na het deksel van een rioolput te hebben verwijderd, een hoeveelheid carbid in het natte riool had gegooid, waar door zich een hoeveelheid gas ontwikkelde. De 14-jarige P. N. M. heeft daarop een brandende lucifer in de put gegooid, waar door een enorme steekvlam ont stond en een aantal kindertjes, die bij de put stonden min of meer ernstig werd verwond. De 9-jarige W. J. B., de 12-jarige G. Chr. v. W., de 8-jarige H. G. en de 7-jarige A. v. d. T. moes ten in het ziekenhuis worden op- jongens kon na te zijn ver jongens konden na te zijn ver bonden naar hun woning terug- keeren. van hedenavond 22 uur tot morgenochtend 5.15 uur De maan ging heden onder te 2.25 uur en kwam op te 13.39 uur; het was vandaag Eerste Kwartier oefend, dan worden onze geeste lijke werkers daar wel allerminst mee bedoeld. De soort van intellec- tueelen, die hier met recht aan gevallen wordt, kenmerkt zich door een volkomen onrijpheid van haar algemeen oordeel, dat op half-ontwikkeling berust. Van oudsher was de half-ontwikkeling de voor de bewijsvoering der jo den meest gevoelige antenne. Zij gaat bij hen op de gevaarlijkste wijze gepaard met een drieste brutaliteit in optreden, die iedere tegenspraak in de kiem smoort. Bepaalde kringen van onze intel lectueele half-ontwikkeling loopen het gemakkelijkst daarin. Onze vijanden hebben zich van den eersten dag van het natio- naal-socialistische regiem gehou den aan de paar duizenden, die afwijzend tegenover ons stonden en niet aan de tallooze millioe nen, die het nieuwe rijk dragen. Daaruit komen de meeste fias co's van den vijand sedert 1933 voort, daaruit vloeit ook thans zijn volkomen onjuiste meening over het oorlogsmoreel van het Duitsche volk voort. Wanneer hij op het oogenblik meent dit mo reel door zijn luchtterreur te kunnen breken, dan wordt hij in dit geloof gesterkt door dien kleinen kring van ontevredenen. Dat wij thans over deze kwes tie spreken, geschiedt in hoofd zaak om den Duitschen hoofd arbeider, die meer dan zijn plicht doet, tegen deze menschen te be schermen. Wij komen zelf in aan raking met een groot aantal geestelijke werkers uit de wereld van kunst en wetenschap en re kenen ons zelf in alle beschei denheid tot de hoofdarbeiders. Duitschland dankt zijn wereld faam meer nog dan aan zijn staatslieden, soldaten en econo men, aan zijn kunstenaars, ge leerden, onderzoekers en uitvin ders. Een regiem zonder diepe achting voor den geestelijken ar beid zou op den duur niet kun nen bestaan. Onze verachting geldt slechts het gedegenereerde intellectualisme, dat de twintig ste eeuw van het begin af aan gevoerd heeft in het vaarwater der schijnbeschaving. Onze on derzoekers en mannen der we tenschap, onze kunstenaars en uitvinders, nze groote technici en ingenieurs kunnen gerust zijn hun bijdrage tot den oorlog zal niet vergeten worden. - (DJST.B.) Het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend Het is absoluut noodzakelijk voor onze voedselvoorziening, dat voor oogst 1944 wederom een groote oppervlakte winterkool zaad of winterraapzaad wordt uitgezaaid. Ten einde dit te be reiken, zal deze verbouw wederom verplicht moeten worden ge steld. Aangezien het van belang is. dat dit gewas niet op te kleine perceelen wordt verbouwd, is' be sloten de grenzen iets ruimer te stellen dan in herfst 1942. Bedrijven op klei-, zavel- en roodoorngrond met 5 ha. of min der dan 5 ha. bouwland zijn vrij gesteld van den koolzaadteelt- plicht. Bedrijven op deze grond soorten met meer dan 5 ha. bouwbouwland moeten 10 pCt. van het bouwland met deze ge wassen betelen. Op andere grond soorten dan hiervoor genoemd, zijn bedrijven met 10 ha. of min der dan 10 ha. bouwland vrijge steld, bedrijven met meer dan 10 ha. zijn verplicht 5 pCt. van hun bouwland met winterkoolzaad of winterraapzaad te verbouwen. De productiecommissarissen zijn bevoegd voor deze laatste grond soorten gebieden, alsmede op zichzelf staande bedrijven, aan te wijzen, welke vrijgesteld zijn van deze verplichting, met dien verstande, dat ze in 1944 een op pervlakte van 5 pCt. van hun bouwland meer met aardappelen moeten betelen dan in 1942. De totaal-oppervlakte aardap pelen op het betrokken bedrijf zal de 25 pCt van het bouwland ech ter niet behoeven te overschrij den. Telers, die in het voorjaar 1944 nog niet of niet geheel aan hun koolzaadteeltplicht hebben voldaan, zullen dan een opper vlakte, overeenkomende met lVa maal hun koolzaadteeltplicht, met een zomeroliegewas moeten verbouwen. Onder bouwland wordt verstaan al het op 1 Juni aanwezige bouw land, vermeerderd met het gras land, dat nog ingevolge eenige wettelijke verplichting gescheurd moet worden. Van de teeltverplichting kan vrijstelling worden verleend voor de oppervlakte, die ingevolge met een handelaar afgesloten en bij het bedrijfschap voor zaaizaad en pootgoed voor akker- en weide- bouw tot het bedrijfschap voor tuinbouwzaden gemeld contract, voor zaaizaadwinning voor oogst 1944 met koolrapen knollen, voe derkool, mergkool of andere koolsoorten wordt beteeld. Inzetten en storten. - Luister niet naar de praatjes van hen, die beweren dat het bolsjewisme zoo erg niet is. Zij misleiden u of ze weten niet beter. Vraag eens aan de mannen van het Legioen Nederland hoe de Sovjet-republiek er uit ziet en wat voor toestanden daar heerschen. Hoe diep gezonken de bevolking is, aan wat voor ellen de deze menschen reeds jaren lang bloot staan. Een kleine kliek duivelsche onmenschen, ontstaan uit de poelen van het ongeluk kige Russische rijk, buiten de algemeene verwarring uit en die nen nu onder het mom van we reldrevolutie slechts hun eigen vuige doeleinden. Nederland, ontwaak. Gij kunt u niet verlagen tot het barba rendom, nihilisme, atheïsme en anarchie. Meldt u aan en zet u in tegen het communisme. Stort tevens op giro 432100, Verzorc.in7sfonds van het Vrij- willigers-Legioen Nederland. Burgemeesters W. Zeeuw is, ingaande 15 Juni, opnieuw tot burgemeester van Rijssen be noemd. De voorloopig verlengde ambtsperiode van ir. H. Popping, als burgemeester van Sliedrecht, en van jhr. P. P. de Beaufort, als burgemeester van Driebergen - Rijsenburg, is beëindigd.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1