ABDIJSIROOP SLIJM VASTZITTEND AKKER'S GEMENGD NIEUWS SPORT VRAGENRUBRIEK KERK EN SCHOOL KUNST EN LETTEREN STADSNIEUWS «Nijvere handen in vrijen tijd" UIT DE OMSTREKEN AGENDA LAATSTE BERICHTE 13 oorzaak van piepen op de luchtpijp, hoestbuien en benauwdheid op de borstNeem dan direct de zoo buitengewoon sljjm- oplossende Abdijsiroop. Vanouds beproefd bij boost, .griep, bronchitis, asthmo. s Werelds beste Hoestsiroop Verdrinkingsgeval te Katwijk. De 16-j. v. d. Plas uit Katwijk- Zee, werkzaam bij den tuinder A. H. te Katwijk a. d. Rijn, geraak te bij het varen met een vlet te water Een half uur later werd hij opgehaald. De levensgeesten waren helaas geweken. Vliegtuigongeluk in de Ver. Staten. - Uit Port Bragg in Noord-Carolina meldt Associated Press, dat bü het neerstorten van een Amerikaansch militair vliegtuig 20 personen om het le ven zijn gekomen. Het vliegtuig verongelukte in de nabijheid van het vliegveld Lurinburg Maxton. Jongetje overreden. - Gister middag om drie uur is op den rijksweg Den Bosch-Nijmegen een doodelijk ongeval gebeurd. Het zevenjarig zoontje van de familie Van Schayk zat met een paar vriendjes op een met een paard bèspannen wagen, die in de richting van Rosmalen reed. Bij zijn woning wilde de jongen er af springen, doch hij kwam hierbij onder een van de achter wielen terecht. Zwaar gewond werd hij zijn woning binnenge bracht. De direct ontboden ge neesheer kon slechts den dood constateeren. Uit den trein gevallen. De 23-jarige mej. K. uit Eindhoven, die op een balcon stond van een trein tusschen 's-Hertogenbosch en Eindhoven is kort voor aan komst in Boxtel uit den trein gevallen. Ernstig gewond en in bewusteloozen toestand is het slachtoffer in een ziekenhuis op genomen. BOKSEN. Wedstrijden te Amsterdam en Botte ».nai Te Amsterdam »!n- digde een partij tusschen Posno en Jan de Pauw onbeslist. De Roode won op punten van Nol Klein. Te Rotterdam werd Van Dam oo punten winnaar verklaard in een ontmoeting met den zwaargewicht- kampioen Dorus Elten. Laatstge noemde was steeds in den aanval, dekte zich bovendien zeer goed en met den uitslag was het publiek het dan ook volkomen oneens. De uitspraak van de Jury werd met een fluitconcert begroet, waarna men Elten een ovatie bracht. ATHLETIEK. Geen voorwedstrijden voor den Prins Hendrikbeker Naar de Ne- derlandsche Atbletiekunie ons me dedeelt, zullen de voorwedstrijden voor den Prins Hendrikbeker, wel ke op 27 Juni a.s. zouden worden gehouden, geen doorgang vinden. Met zekerheid mag nl. worden aan genomen dat een aantal vereeni- gingen. op welker deelneming was gerekend, te veel athleten door ver trek naar elders heeft verloren. De beker wordt derhalve direct verwerkt op 15 Aug. te Hilversum. J. J. G. te S. Het dier moet goed worden nagezien en geregeld het ongedierte onthalen op een dosis Insectenpoeder. Iedere drogist heeft hiervoor wel iets voorhanden. Wanneer het poeder tusschen de haren is gestrooid, moet gij het dier goed borstelen en kamftien, want zij willen altoos de vreemde stoffen uit de haren likken en aangezien er poeders zijn met ver giftigingsgevaar, zou sneuvelen niet onmogelijk zijn. r-'- de verblijf plaats moet worden ontsmet of ls het een zwerfster? Indien dit laat ste van toepassing is zouden wij V toch aam-aden het dier beter te liuisvesten. GUNSTIGE VERWACHTINGEN VOOR DE VLEESCH- VOORZIENING. (Van onzen deskundigen medewerker) Het laat zich aanzien dat in de naaste toekomst de toe stand in de vleeschvoorziening zich gaandeweg weer wat gunstiger zal gaan afteekenen. De weiden staan buitengewoon best en er groeit dus niet alleen gras, doch ook „vleesch" en „vet". Bovendien zal liet nu ln verband met het feit, dat alle koeien zijn gemerkt niet zoo gemakkelijk meer gaan om runderen klandestien te verhande len, zoodat men thans vrijwel ver zekerd is, dat ook alles in de nor male consumptie komt. Thans ge schiedt de levering, die al wat rui mer ls, nog bjjna uitsluitend door de meer gespecialiseerde melkvee houders en fokkers, doch straks komt het gecontracteerde slacht vee los van de weiders, en dan mogen wij dus verwachten, dat er veel giootere kwantiteiten komen dan thans. Bovendien zal dan ook de kwaliteit belangrijk toenemen. Waren de aanvoeren voor enkele weken op de meéste leveringsplaat sen nog enkele tientallen, het loopt nu al meerendeels over de honderd en enkele honderdtallen en zoo zal het nu van week tot week toe nemen. Op de gebruiksveeafdeelingen krijgt de handel ook al een meer normaal aanzien. De prijzen zijn echter bij het huidige systeem nog niet bepaald op een peil gekomen, zooals men dat wel wenschte, maar toch is er wel eenig paal en perk bij verkregen. Een beste melkkoe kost evenwel nog een flinken prijs. Men betaalt nog altijd flink boven de f. 1000.voor een beste koe, en dat loopt nog wel tot f-1500.tot f. 1600.toe, al wordt er bij hooge uitzondering nog wel Iets meer be taald. Het lichtere gebruiksvee va rieert van f. 800 tot f. 1100.— per stuk. Jonge fokbeesten als pinken en vaarzen doen van f. 400.tot f.900.en kalveren van een maand of 3 oud f. 170.tot f 225. per stuk. De lammerenhandel. die nu ln vollen gang is, verloopt dit seizoen zeer levendig, met ook al goede prijzen. Ooilammeren zijn daarbij bet meest ln trek. Voor de ooien betaalt men van f 60.tot f. 140. per stuk, terwijl de ramlammeren van f.30.tot f.55.per stuk kosten. Ook in oudere fokschapen ls veel handel. Noteering nogal uit eenloopend van f.200.tot soms f. 400.per stuk. De geitenmarkt ligt thans vrij wel stil, daar men het vrije vervoer heeft verboden. Ook hier zullen vervoer- en aankoopvergunningen voor noodig zijn. De buitensporig hooge prijzen, die er de laatste tij den voor werden besteed, zullen hierdoor zeer zeker beinvloed worden. De biggenprijzen die op f. 4.p. week oud zijn vastgelegd, zijn nog altijd veel hooger. Het ligt voor de hand, dat ook deze materie om een oplossing vraagt. Ned. Herv. Kerk Benoemd tot hulpprediker te Enschede cand. E. Krol aldaar, te Haarlem cand. D. J. Spaling te Haarlem, te IJmui- den-Oost cand. H. M. Strating te IJmuiden. Beroepen te Schiedam (vacature ds. P. Bokma) ds. N. O. Steenbeeek te Willige-Langerak, te Wirdum (toez.) ds. A. F. Scholte te Ezinge. Geref. Kerken Tweetal te Scheemda cand. B. Jongeling, hulp prediker te Garijp en cand. M. Kreuzen. hulpprediker te Vrooms- hoop. Beroepen te Noordschar- woude cand. G. P, van Arkel, hulp prediker te Huizum. Bedankt voor Steenwijk ds. F. A. Hofman te Lut- ten aan de Dedemsvaart. Aangeno men naar Tweede Exloermond cand. C. Stam, hulpprediker te Lichtenvoorde. Clir. Geref. Kerk Tweetal te Rotterdam-C. ds. M. Baan te Bus- sum en ds. W. Heerma te Zeist. Geref. Gemeenten Bedankt voor Middelharnis ds. a. van Stuy- venberg te Ierseke. Herst. Evang. Luth. Kerk Be noemd tot hulpprediker te Am sterdam prop. a. Vermeulen te A'dam NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij: Uitgeverij West- land, Amsterdam: „Ruiters voor Zuid-Afrika", door H. Herse. 2e druk. „De IJzeren Zeehónd" door H. A. Thies. vert, door J. H. M. v. d. Eerden. „Op Dierenvangst in Afrika", door Chr. Schulz, vert, door C. A. H. Leenen. Bescherm a.s. moeders, geeft voorrang aan hond- ,-fn sters van haarten van mM den Nederlandschen Volks dienst. De Gemeenschap „Vreugde en Arbeid" van het Ned. Arbeids front heeft in samenwerking met de Departementen van Sociale Zaken, Onderwijs. Wetenschappen en Kuituurbescherming en Volks voorlichting en Kunsten in den foyer van de Stadsgehoorzaal onder den naam „Nijvere handen in vrijen tijd" een huisvlijtten- toonstelling georganiseerd, welke tot en met 15 Juni a.s. zal duren en gistermiddag in tegenwoordig heid van genoodigden en belang stellenden is geopend. Na een inleidend woord van den pl. leider van den Dienst „Vreugde en Arbeid", den heer A. H. Moonen, zette de provin ciaal leider van het N.AF., de heer M. H. v. d. Hoeven het doel dezer tentoonstelling uiteen: een bij drage te leveren tot het groote doel van het N.A.P.: den Neder landschen werker wederom tot zelfbewustzijn te brengen en den eerbied voor den arbeid aan te kweeken. Ook de huisvlijt biedt de mogelijkheid om den in iederen Germaanschen mensch levenden scheppingsdrang tot uiting te brengen en daarom juicht het N.A.F. de beoefening ervan van harte toe. Zij leert de jeugd be seffen, dat de arbeid niet is een straf of vloek, doch een zegen en draagt daardoor bij tot haar op voeding tot dragers der groeiende volksgemeenschap. De chef van de afd. Onderwijs ter Gemeente-secretarie, de heer H. A. Vriend, die den wegens ambtsbezigheden verhinderden burgemeester verving, noemde deze actie voor huisvlijt een groot volksbelang, niet alleen omdat het hoog tijd wordt, dat ons volk an der en beter inzicht verkrijgt in de beteekenis van den handenar beid, maar ook omdat het voor oud en jong nuttig en wensche- lijk is den vrijen tijd goed te besteden. Bovendien doet de be oefening der huisvlijt veelal den sluimerenden aanleg in het kind naar voren treden en geeft zoo doende richting aan bij de bepa ling der beroepskeuze. Na ook nog op andere gronden de beteekenis van huisvlijt te hebben geschetst, eindigde de heer Vriend met het uitspreken van den wensch. dat deze belangwekkende tentoonstel ling zich ook van de zijde van het onderwijzend personeel in een groote belangstelling zal mogen verheugen. Daarna werd een rondgang ge maakt over de tentoonstelling, welke een groote collectie werk stukken op het gebied der huis vlijt omvat. Behalve een groot aantal fraaie en nuttige voor werpen, zooals boetseer-, hout zaag- en -snijwerk, scheeps- en vliegtuigmodellen, producten van hout- en metaalbewerking, prach tige dameshandwerken, kanten kleeden e.d., ingezonden door stadgenooten van allerlei rang. stand en leeftijd, zijn er ook eenige collectieve inzendingen o.a. van de School voor Buitengewoon Lager Onderwijs, waarbij de in hout uitgezaagde sprookjes figu ren, vervaardigd door een 14-ja- rigen knaap, de aandacht trek ken, zoomede van de Rijkswerk plaatsen. Voorts is er verdienste lijk plaat- en schilderwerk, be nevens knap werk van eenige amateur-meubelmakers. Waar een bezoek de moeite van een wandeling naar de Gehoor zaal ruimschoots loont en de toe gang bovendien voor iedereen vrij is. ligt een druk bezoek in de lijn dér verwachting. Moge deze niet teleurgesteld worden! HANDELSREGISTER K. v. K. Nieuwe inschrijving: Afhaalcentrale en Steeds Be reid. Hoogewoerd 63, Leiden. Vennooten: P. J. van Vliet, Lei den en J. N. Polak, Oegstgeest (volledig meerderjarig verklaard) Wijzigingen: Naamlooze Vennootschap In ternationale Handel Maatschap pij „Imenexco". Hooge Rijndijk 25, Leiden. Uittredend directeur: J. W. Stoffers Senior, per 1 Juni 1943. Fotografie dc Rijnstreek., Ouds- hoornscheweg 7, Alphen aan den Rijn. Overleden eigenaresseWed H. P. Kerkhoven. Alphen a. d. Rijn. Nieuwe eigenaresse: R. Kerkhoven, Alphen a. d. Rijn. N.V. Hollandsche Constructie werkplaatsen, Zoeterwoudscheweg I, Leiden. Nieuwe commissaris: F. K. Th. van Iterson, Heerlen. Jaarstukken nedergelegd inge volge art. 42c W. v. K. N. V. Nederlandsche Electro- lasch Maatschappij, Zoeterwoud scheweg. Leiden. Nieuwe com missaris: F. K. Th. van Iterson, Heerlen. Jaarstukken nederge legd ingevolge art. 42c W. v. K. Rademaker en Co.. Voorweg C 50a, Hazerswoude, boomkweekerij en handel in boomen en planten en tuinbouwbenoodigdheden, aan leg en onderhoud van tuinen en loonsproeibedrijf. Uittr. vennoo ten: H. Rademaker. Hazerswou de dd. 28 Februari 1943 en N. L. van den Bosch, Hazerswoude, dd. 17 April 1943. De overblijvende vennoot J. J. Hassefras, Hazers woude zet de zaak voort als eenig eigenaar onder den naam: firma Rademaker en Co. Firma IJsselmuiden en Bruy- nen. Hoofdstraat 204 en 266, Sas- senheim. Electrotechnischbureau. Bovengenoemde vennootschap is per 31 December 1941 ontbonden. Vereffenaar: J. P. C. Sentel, Oegstgeest. Gouden doctoraten. - Zaterdag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. P. F. Augustijn, arts te 's-Gravenhage. aan de Leidsche Universiteit promoveer de tot doctor in de geneeskunde. Maandag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat mr. H. Lig- tenberg, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doc tor in de rechtswetenschap. Te Oudenbosch slaagde voor het examen onderwijzeres L. O. once stadgenoote mej. A. Mol. KATWIJK AAN ZEE. Zanguitvoering Clir. Kinderkoor „Lenteklokjes" Dit koor met afd. Meisjeskoor te zamen gaf on der leiding van mej. Riek Meyering een uitvoering ln de geheel bezette zaal v. Chr. Frot. Belangen. De heer A. Haasnoot opende met ge bed. Het was een welgeslaagde uit voering, zooals men dat onder lei ding van mej. Meijering gewend is. Het afwisselend programma werd met Jeugdige frischheid gezongen. Opvallend was weer de nauwgezet te discipline, waaronder het koor staat. Ook de zang van de solistjes had veel succes. De begeleiding be rustte in voortreffelijke hand bij den heer Han Zirkzee. Bloemen en een boek werd mej. Meijering aangeboden, evenals aan den heer Zirkzee. De beer A. Haas noot sprak namens allen een woord van dank. sassenheim. Ernstige aanrijding Doordat hij plotseling den weg overstak, werd het 6-jarig zoontje van den heer L. nabij de Burchtstraat aan gereden door een vrachtauto. De chauffeur kon niet verhinderen, dat een wiel over het been reed; ernstig gewond werd de kleine naar dokter Dommisse gebracht, die de eerste hulp verleende. VOORSCHOTEN. Ernstig ongeluk De 10-j. W. M. Z., wonende aan de Papelaan is uit een raam van een verdieping op straat gevallen. Hij brak zijn rech- terbovenarm en is naar het Acad. Ziekenhuis te Lelden overgebracht. Konijnendiefstallen Geduren de de laatste nachten zijn bij een aantal bewoners aan den Veursche- weg konijnen en voedsters met jon ge dieren gestolen. Hiervan deden bij de politie aangifte o.a. P. de N. en Dr. E. HEDEN. Gerecht 10: Spr. de heet Sneep van R'dam. 7% uur nan 't Schuttershof: Postzegel^ 71/, uur nam. Hillegom (Zaal E.H.B.O.): 1 de heer Bardelmeyer te IV2 u. 1 Vrijdag. 't Schuttershof: Ledenverg, 1 Roode Kruis. 4% uur nam. Zaterdag. Stadszaal: Uitvoering Mandoli ver. „K. en G." 7 uur nam. Zondag. Evang. Chr. Gem.: Samenki sten te 10 uur voorm. en 3 en uur nam. Stadszaal: Voorstelling van Trom". 2V2 uur nam. Schouwburg: Oe Haghespel „Een schoonmoeder uit duizend 7>/2 uur nam. Alle werkdagen Breestr 39: Tentoonstelling E drik Vefburg. 10 uur voorn 5 uur nam. De avond-, nacht- en Zond! dienst der apotheken te Lel wordt van Zaterdag 6 Juni 20 genomen door de apotheek Bt tot Zaterdag 12 Juni 8 uur m wijt, Breestraat 74, Tel. 20552 de Haven-apotheek, Haven 18. lefoon 20085. Te Oegstgeest 1 de Oegstgeestsche Apotheek Rs bulspark 8 Tel. 26274. Op liet terrein van bet openlucht museum te Arnhem wordt de laatste band gelegd aan een Drentsehen Eindweg, welke natuurgetrouw Is nagebootst en het landelijk karakter ran het museum ten goede komt CNF-Stevens-Pax m BINNENLAl Tragisch geval Hedenmor had zich voor de Haarlem rechtbank de 50-jarige bliksli H. L. Zwart uit Assendelft te 1 antwoorden, wien doodslag laste was gelegd. Op 12 Januari dit jaar was zijn vrouw bij 1 weggeloopen en uit wanhoop d de man des avonds een poging zich zelf en zijn 3 kinderen, meisje van 12 en twee jongens 1 9 en 7 Jaar door middel van 1 van het leven te berooven. Toen niet gelukte, heeft hij de kinde: in bed gelegd en gewurgd, waa: hij zich met een scheermes 1 polsslagader trachtte door te si den. Den volgenden morgen v( de politie, die door buren gewa schuwd was, den man bewuste! in de keuken liggen. De officier van justitie eisd ter beschikking stelling van del geering zonder oplegging van st! Voor salarisverhoogingen I' stemming vereischt Versct lende werkgevers verkeeren 1 steeds in de meening, dat voor toekenning van periodieke sa ris- of loonsverhooging aan led van hun personeel geen toeste ming van den gemachtigde vi den arbeid is vereischt. Dit onjuist. Voor iedere salaris- .loonsverhooging, dus ook Wï neer deze als periodieke verin ging is te beschouwen of voo vloeit uit verhoogde prestatie functiewijziging van den betn kene, dient ingevolge besluit 1 120/1942 de toestemming van d gemachtigde voor den arbeid worden aangevraagd. Deze re; lijdt slechts dan uitzondert! indien de loon- of salarisverht ging door eenig rechtsvoorschf waaronder begrepen een regeli van loonen en/of andere arbek voorwaarden of eenige andere 1 gemeene of bijzondere besch: king, uitgaande van het colle van rijksbemiddelaars of den g machtigde voor den arbeid, u drukkelijk is voorgeschreven. J niet-naleving van deze bepaü gen is strafbaar. De formulieren, waarvan I het vragen van toestemming vo salaris- of loonsverhooging g bruik dient te worden gemaa! worden op schriftelijk of telef nisch verzoek vanwege het h reau van den gemachtigde va den arbeid kosteloos verstrekt- Raadsheer benoemd. - H Rijkscommissariaat deelt med1 de Rijkscommissaris voor de f zette. Nederlandsche gebied heeft den rechter in de ree» bank te 's-Hertogenbosch mr. W. B. Thien, benoemd tot raad! heer in het gerechtshof te Am sterdam. BUITENLANÏ De liquidatie der Komintern Naar radio Moskou meldt, het presidium van de uitvoeren! commissie der communistische^ temationale bepaald, dat met gang van 10 Juni de uitvoerend commissie der communistische M ternationale, zijn presidium 0 secretariaat en de oontrole-ci® missies ontbonden worden. vens werd een liquidatiecom®1' sie gevormd (D.N.B.).

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2