wringen voor de Waffen-S.S.r het Legioen en de Landwacht sfe Jaargang Donderdag 10 Juni 1943 No. 25519 BUITENLAND iet bedreigde Pantelleria. Italië 3 jaar in oorlog. l< "r~a> Vragen BINNENLAND VERDUISTEREN? EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN HOUDT ZICH TAAI. i aanvulling op het Italiaan- i weermachtbericht wordt of- >el nog het volgende mede- eeld, naar het D.N.B. meldt: de bezetting van Tunesië id het eiland Pantelleria lo- her wijze bloot aan de aan- en van den vijand, die pro- rde deze hinderpaal voor de eepvaart door het Kanaal van lië uit den weg te ruimen, bombardeeren, waarmede op Mei een aanvang werd ge- ikt, werd in den loop van den een direct lucht- en zee-of- sief, dat voortdurend in he- ïeid toenam en in de laatste en zijn hoogtepunt bereikte, offensief had blijkbaar ten de verdedigingsinstallaties en weerstandsvermogen van het nizoen op het eiland te ver- kken om hen tot overgave te ngen of den afweer bij een ntueele landing te verlammen :h het dappere garnizoen van eiland heeft den strijd met tberadenheid opgenomen, de ivallen met de grootste pa theid afgeslagen en daardoor plannen van den vijand ver- ld. an 9 Mei af tot en met gis- tn werd het eiland viermaal zee uit beschoten en was het doel van 140 luchtaanvallen, de afgeloopen dagen deed de ndelijke luchtmacht gemid- 1 12 aanvallen overdag, terwijl nachtelijke aanvallen zonder erbreking werden voortgezet de verdedigers geen oogen tot rust te laten komen. Het ndelijke offensief heeft na- rlijk veel schade veroorzaakt, het herstel waarvan de dap- verdedigers ook tijdens de luchtaanvallen voortdurend wer ken. De kustafweer en de lucht doelartillerie van het eiland zijn onvermoeid bezig en hebben den vijand een verlies van 116 vlieg tuigen toegebracht, die met ze kerheid zijn neergeschoten. Bo vendien kreeg een vijandelijk schip een zwaren treffer. Aan de zijde der soldaten, ma- trozèn en vliegers houdt de be volking van Pantelleria geheel onbaatzuchtig stand door met trots alle offers en ontberingen te dragen. Gisteren wierp de vijand pamfletten neer met een door generaal Spaatz geteeken- den oproep van het Engelsch- Amerikaansche hoofdkwartier om zich over te geven. Men kan zich voorstellen wat voor een ant woord daarop de admiraal, die het bevel voert op het eiland en over het garnizoen, gegeven heeft De dappere verdedigers van Pan telleria zijn allen bereid te strij den en vastbesloten den vijand de verwachte landingspoging duur te laten betalen. Intusschen heeft het kleine, doch dappere garnizoen van het kleine eiland Lampedusa, dat van alle zijden door den vijand om ringd wordt, reeds met succes een landingspoging afgeslagen en hierdoor den vijand een voor proefje gegeven van den strijd, dien hij voeren moet wanneer hij zich meester wil maken van deze kleine, doch sterke vooruitge schoven stelling. De Italiaansche en Duitsche bladen wijzen naar aanleiding van den derden verjaardag van Italië's deelneming aan den oor log op den onveranderlijken wil van Italië om te zamen met den spilpartner Duitschland de eind overwinning te bevechten. „Na het derde oorlogsjaar", zoo schrijft de Voelkischer Beobach- ter in dit verband, „bindt Italië v - v ohm Vrijwilligers. Het soldaten- Mi speelt, de bevolking luistert aandachtig toe SS PK Móblus-O-H-P m Het SS-Ersatzkommando Ne- fland deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, den leeftijd van 17-45 jaar gehuwden), die lichamelijk "wel als geestelijk goed ont geld zijn en zich geheel kun- geven aan de eischen, die de leiding hun stelt, kunnen zich i de genoemde adressen ver egen teneinde gekeurd te wor- Hij de onderzoekin- en worden ook alle e vraagde inlich- 'igen verstrekt met 'trekking tot de erzorging der f a - 'lieleden, dnurder Melding, extra 1 e- 'nsniddelen enz. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen in Ne derland moeten blijven, de mo gelijkheid bestaat, hun dienst te doen bij de Landwacht Neder land of bij het SS-Wachtbatail- lon in Amersfoort. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook degenen melden, die tot de Germaansche SS in Ne derland willen toetreden. Personen tusschen 18-30 jaar. die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kunnen zich eveneens op een der keurings- dagen aanmelden en worden ge durende hun verbintenis van den arbeidsinzet vrijgesteld. 17 Juni 9-14 uur, Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 18 Juni 9-12 uur, Breda, res taurant „Modern" Markt. 18 Juni 15-18 uur, Den Bosch, hotel „Noordbrabant", Markt 45. 19 Juni 9-12 uur, Venlo, Deut sches Haus, Egmontstraat 16. 19 Juni 9-12 uur, Arnhem, café „Royal". 20 Juni 15-18 uur, Hengelo, café „Modern", Spoorstraat 18. 20 Juni 15-18 uur, Zwolle, ho tel „Geitenbeek". 21 Juni 9-12 uur, Assen, Con certhuis a. d. Vaart. 21 Juni 15-18 uur, Groningen, Concerthuis, Poelestraat. 22 Juni 9-12 uur, Leeuwarden, Huis Schaaf, Breedstraat. 23 Juni 9-14 uur, Amsterdam, Dam 4. 24 Juni 9-13 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oude Gracht 245. 25 Juni 9-14 uur, Amersfoort, Polizeidurchgangslager, Leusder- weg. 26 Juni 9-14 uur, Den Haag, café „Den Hout", Bezuidenhout- scheweg. den helm vaster. Het veracht de luide dreigementen van den vij and, die het steeds het recht op eer en leven ontzegd heeft en laat zich door geen wisselvallig heden op een dwaalspoor bren gen in de zekerheid, dat de overwinning aan hen is, die haar weten te verdienen en die han delen in den geest der historie. Op dezen dag herdenken wij de bijdrage, die het fascistische Ita lië in dezen gemeenschappelijken strijd om leven en gelding, om det beveiliging van de toekomst onzer volken en de vruchten on zer revolutie heeft geleverd. Wij zien naar den Duce in wien zich de aaneengeslotenheid van het Italiaansche volk in zijn besluit om dezen strijd onverbiddelijk en zonder compromissen voort te zetten en te beëindigen, beli chaamt. Wij weten, aldus het blad ten slotte, dat de nauwe verbondenheid, die thans Duit- schers en Italianen in een zware worsteling met hoogsten inzet van wilskracht vereenigt, eerst recht haar bevestiging zal vin den, wanneer beide volken in een vrij, sterk en verjongd Euro pa over graven en ruïnes heen in scheppenden geest bijeen zul len komen voor den opbouw. Van officieele Italiaansche zijde wordt een samenvattende statis tiek over de verrichtingen en de successen der Italiaansche vloot van 10 Juni 1940 tot 31 Mei 1943 gepubliceerd. In totaal zijn 354 schepen met een totalen inhoud van 1,387.018 ton, wat betreft de koopvaardij schepen en een totale waterver plaatsing van 366.113 ton wat be treft de oorlogsschepen, tot zin ken gebracht en 79 schepen met een totalen inhoud van 98.660 ton, wat betreft de koopvaardij schepen en een totale waterver plaatsing van 358.570 ton, wat betreft de oorlogsschepen, be- schadigd De Italiaansche duikbootvloot heeft den vijand de volgende verliezen toegebracht: 208 sche pen met een totale waterver plaatsing van 168.279 ton voorde oorlogsschepen en 1.236.626 ton voor de koopvaardijschepen. Be schadigd 28 schepen met een- to tale waterverplaatsing van 135.200 ton voor dé oorlogsschepen en 78.8000 ton voor de koopvaardij schepen. Officieel worden de volgende totale verliezen van leden der Italiaansche marine, van 10 Juni 1940 tot 30 April 1943 bekend ge maakt: Officieren: gesneuveld 244, ver mist 790. gevangen genomen 682, in totaal 1716; gewond 540; on derofficieren: gesneuveld 523, ver mist 2272, gevangen genomen 1600. in totaal 4395; gewond 768; bootsmaten: gesneuveld 474, ver mist 2047, gevangen genomen 1569, in totaal 4090; gewond 768; matrozen: gesneuveld 1943, ver mist 9133, gevangen genomen 8070, in totaal 19.146; gewond 3325 In totaal gesneuveld 3814, ver mist 14.242, gevangen genomen 11.921. Totale verliezen 29.343, gewon den 5.401. (D.N.B.) Het menschenpotentieel in den oorlog Voor vertegenwoordi gers van de buitenlandsche pers heeft ministerialdirektor Stodt- fang van het Duitsche ministerie van arbeid het woord gevoerd over het „menschenpotentieel in den oorlog". In den eersten wereld oorlog was de* verhouding der tegenstanders in dit opzicht on geveer 1 tot 10, ongeveer 136 mil- lioen Duitschers en bondgenoo- ten tegenover 1411 millioen geal lieerden. Thans beschikt Duitsch land met zijn bondgenooten, met inbegrip van Japan, over een menschenpotentieel van 850 mil lioen, terwijl bij de tegenstanders een vermindering is ontstaan, want daar staan thans met inbe grip van de koloniale volkeren ongeveer 1100 millioen menschen ter beschikking, hetgeen neerkomt op een verhouding van 9 tot 11. Aan de vijandelijke zijde dus een daling van 25%, aan de spilzijde in Europa alleen een stijging van 2% maal en in het totaal een stij- Werk je in een fabriek of op een kantoor? Zit je op een H3.S. of op een ambachtsschool? Is je vader industrieel of arbeider? Verdient hij duizend of honderd gulden per maand? Om deel te nemen aan een weersportkamp behoeven deze vragen niet beantwoord te worden. De weersportkampen staan open voor iederen Neder - landschen jongen van 16-18 jaar. Kosten zijn aan de kampen niet verbonden. De kampen duren een maand Werkgevers en scholen moeten vrijgeven. Werkgevers moeten loon doorbetalen. Werkgevers mogen deze maand niet van de vacantie aftrekken. Iedere Nederlandsche jon gen een maand naar een weersportkamp. Meldt je aan bij het bureau voor Germaansche weer sportkampen, Utrecht. Ko ningslaan 9; Haarlem. Spaarne 94; Den Haag, Nassauplein 6; Rotterdam, Eendrachts- weg 35; Amsterdam, Willemspark weg 186. ging van zesmaal de oorspronke lijke grootte. Daar komt een kwa litatieve verbetering bij. Europa en Oost-Azië kunnen op de bin- nenlinie opereeren. Ook presteert Europa meer door intensiever scholing. Dit wordt aangevuld door de groote ervaring op het gebied der technische ontwikke ling. Vervolgens gaf spr. getallen over het aantal arbeidende menschen in Duitschland, vergeleken met den eersten wereldoorlog. Vóór 1914 werkten in Duitschland 17 millioen arbeiders en employés. Tijdens den oorlog daalde dit tot 13,6 millioen, waarbij de in Duitschland werkende krijgsge vangenen niet zijn meegeteld. Voor het uitbreken van den hui- digen oorlog werkten in Duitsch land 24,6 millioen menschen, het geen tot 1 Maart 1943 is gestegen tot 28,1 millioen. Deze stijging js niet alleen een gevolg van den arbeid van bui tenlandsche arbeiders, maar in aanzienlijke mate van de sterke mobilisatie van de Duitsche be volking. Hiertoe wordt belangrijk bijgedragen door den goeden ge zondheidstoestand van de Duit sche bevolking (D.NB.). Loonovereenkomst in de Ameri- kaansche mijnindustrie - De vak- vereenigingsleider Lewis heeft, naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, verklaard, dat met de vereeniging van ko- lenproducenten in centraal Penn- sylvanië een definitieve loonover eenkomst is gesloten. (D.N.B.). De terreuraanvallen op Duitsch land De Voelkische Beobach- ter" wijdt uitvoerige beschouwin gen aan de dappere houding van de door de Anglo-Amerikaansche terreuraanvallen getroffen bevol king in het Noordwesten en Wes ten van het Duitsche rijk. In de gebombardeerde gebieden van het Duitsche rijk is veel zoo gruwelijk en in strijd met alle menschelijk verstand en natuurlijk gevoel, dat men een haat tegen de „lucht- gangsters" voelt opkomen. Men ziet met verschrikkelijke duide- delijkheid -het doel der Engel- schen en Amerikanen de Duit sche woningen te vernielen en de hartén der bevolking te breken. De bewoners der hevig gebombar deerde en steeds in luchtgevaar verkeerende gebieden zijn als de soldaten, uitgegroeid- boven het leven van eiken dag en in hen leeft de wil ook voor het bitterste leven niet te kapituleeren. Het bewustzijn van de helpende volks gemeenschap ös daar echter ster ker dan ooit en smeedt de men schen aaneen. Vooral de Duit sche vrouwen leggen een bewon- Het prijzen van meubelen. - Zooals bekend is dienen meube len, welke geëtaleerd worden of ten verkoop voorradig gehouden worden, van een duidelijk zicht bare prijsaanduiding voorzien te zijn. De meening blijkt bij enke len post te hebben gevat, dat verschillende soorten meubelen niet onder dit voorschrift zou den vallen. Teneinde misverstanden te voor komen deelt de gemachtigde voor de prijzen mede, dat alle meu belen, dus ook riet- en tuinmeu belen zoowel als antieke- en ge bruikte meubelen als ook de z.g. kleinmeubelen van een prijsaan duiding voorzien moeten zijn. Mej. Mieke Stenfert 104 jaar. De oudste inwoonster van ons land, mej. Mieke Stenfert, te Die ren, die Dinsdag 104 jaar werd, heeft van verschillende zijden belangstelling ondervonden, ook van velen, die haar persoonlijk onbekend waren, maar die haar om de merkwaardigheid van haar hoogen ouderdom een ge- lukwensch zonden. De loco-burgemeester, de heer v. d. Ley, bezocht haar namens het gemeentebestuur, dat een taart als geschenk had gezonden. Ontslag burgemeesters. - On middellijk ingaand ontslag is ver leend aan: W. C, Ninaber, als burgemeester van Beemster; L. H. Simons, als burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwou- de; jhr. H. L. M. van Nispen tot Sevenaer, als burgemeester van Laren (N.-H.); B. A. P. baron van Harinxma thoe Slooten als burgemeester van Nederhorst den Berg; P. van de Ven, als burge meester van Uitgeest; C. A. van Woelderen als burgemeester van Vlissingen; mr. G. P. J. M. de Kerf, als burgemeester van Sas van Gent; A. J. de Bruyn als burgemeester van Eikerzee en Ellemeet; J. P. M. Beelaerts van Emmichoven, als burgemeester van Zuidzande. „Afscheid van zekere luiste raars". - Hedenavond om 18.45 uur spreekt Max Blokzijl, via den zender Hilversum 1, in de serie „brandende kwesties" over het onderwerp „afscheid van zekere luisteraars". Mr. H. van Manen overleden Te Zeist is, 68 jaar oud, over leden mr. Hugo van Manen, oud directeur van de Nederlandsche Spoorwegen. Geboren te Winkel, studeerde hij te Amsterdam, waarna hij in 1902 in dienst kwam bij de H.IJ.S.M. In 1920 werd hij benoemd tot directeur van de Nederlandsche Spoorwegen. W e .soooor- d eneCo..o .C -e Landstand rij- en menschool. - Te Hoofddorp heeft de voorman, plv. boerenleider, de heer J. Saai, de Landstand rij- en men school geopend en heeft de di recteur van de Nederlandsche Oost Compagnie, mr. D. Krantz, den eersten cursus welke aan toekomstige Oostlandboeren wordt gegeven, met een kort woord in geleid. Deze cursussen, waaraan toekomstige Oostlandboeren deel nemen, hebben tot doel hen rij- technisch te ontwikkelen en een meer soldateske houding bij te brengen. Zij staan onder leiding van den leider der school, den heer W. Slob. van hedenavond 22 uur tot morgenochtend 5.15 uur De maan ging heden onder te 2.03 uur en kwam op te 12.33 uur. derenswaardige houding aan den dag. Er is vaak veel moeite voor noodig haar te bewegen met haar kinderen het gevaarlijke gebied te verlaten. Wie opmerkzaam door de Duitsche steden gaat. die door de bomterreur getroffen zijn. ontmoet daar een kalme houding. De stemming wordt echter ge dragen door den wensch naar rechtvaardige vergelding. De be volking weet, dat dit uur komt en dit geeft haar veel van haaf kracljt. (D.NB.).

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1