TERAARDEBESTELLING Dr. F. E. POSTHUMA MOLESTVERZEKERINGEN 8.500.000.000 f: Ha-ha! Savora BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Zeer groote deelnemende belangstelling. KUNST EN LETTEREN AGENDA STADSNIEUWS SPORT KERK EN SCHOOI M// j| OHOEflUHOI A V£IU£KCftTNO «A4TSCHAPPU HALFJAARLIjKSCHE SCHADEREGELING fotoal werd rbedt verze kerd voor ruim GULDEN Voegt daorbij ook Uw belong en vraagt inlich tingen bij uw Assurantie bezorger I Ut iü r I nog steeds gezien worden wat Swift In dezen tijd biedt. Swift levert ook nu nog een serie mooie, degelijke schoenen met sterke rubber of kernleeren zool. MODESCHOENEN No* 4. Roodkapje Na st Roodkapje's leed geleden, Ds wolf kan lekker niets meer doen. En Grootmama kon - heel tevreden SAVORA in de trekpot doen I Niemeijer's fAV©RA het surrogaat dat als thee smaakt. Herbenoeming burgemeester* Mr. M. Sichterman is ingaande 13 Juli herbenoemd als burgemees ter van Almelo. Notariaat Ingaande 10 Juni is, op zijn verzoek, ontslag ver leend als notaris aan D. Bagger man te Rotterdam. Er is slechts één oplossing Op grond van goed bloed en groote kwaliteiten zullen wij een plaats innemen in het nieuwe Europa. Zeker, maar voor niets en zoo vanzelf gaat dat niet. Wij Ne deilanders zullen ons die positie moeten veroveren en komen dan volkomen logisch op de plaats, die we waard zijn. Zie naar onze mannen aan het Oostfront, zij zwammen niet, maar pakken aan en offeren zoo noodig zelfs hun leven. Voor zichzelf? Neen, voor u landgenooten, opdat gij zult leven, gij en het vaderland. Stort op: Giro 432100. Verzor gingsfonds van het Vrijwilligers legioen Nederland. Amerikaansche vliegtuig veron gelukt De bekende Amerikaan sche vlieger Love, die in 1927 met Lindbergh de transatlantische vlucht heeft voorbereid en kolo nel der Amerikaansche lucht macht was, is in de nabijheid van Austic bij een vliegongeluk om het leven gekomen. Zijn 14 me depassagiers vonden eveneens den dood. Op eenvoudige wijze heeft gis termiddag op de begraafplaats Ruurlo de teraardebestelling plaats gehad van wijlen dr.F. E. Posthuma, oud-minister v. land bouw, nijverheid en handel. .De begrafenis werd, zooals dit in den Gelderschen Achterhoek de ge woonte is, geheel door de naaste buren verzorgd. Dezen droegen de kist van den overledene uit ei] stelden hun „brikken" ter be schikking om als volgrijtuigen dienst te doen. Achter den een- voudigen lijkwagen reed een platte wagen waarop eenige' 10- tallen bloemstukken en kransen waren neergelegd. Er was o.m. een krans van Mussert, voorzien van oranje-wit-blauwe linten. Groot was de belangstelling, zoowel on derweg als op het kerkhof. Tot de aanwezige autoriteiten behoorden Generalkommissar Schmidt als vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris, Mi- nisterialdirektor dr. Moritz als vertegenwoordiger van Staats sekretar Backe, hoofd van het Rijksministerie für - Ernahrung und Landwirtschaft te Berlijn, de chef van de Hauptabteilung Er nahrung und Landwirtschaft van het Rijkscommissariaat, Oberre- gierungsrat Von der Wense, de Referent für Agrarpolitik, Ernst, Beauftragte van den Rijkscom missaris in de provincie Gelder land, dr. Schneider, Kreisleiter Waibeler der N.S.D.A.P. Mussert werd vertegenwoordigd door prof. Jeswiet uit Wageningen. Voorts waren aanwezig de gewestelijk politiepresident overste Walraven, de gewestelijk marechaussee-com mandant overste Feenstra. een afvaardiging' van Centraal Beheer onder leiding van den directeur mr. J. J. Hage, de oud-voorman van den Nederlandschen Land stand E. Z. Oldebanning, de di recteur generaal van den land bouw G. J. Ruiter, de ree tor- magnificus van de landbouwhoo- geschool te Wageningen, prof. mr. W. C. Mees. de secretaris van den senaat van de landbouwhooge- school, prof. ir. J. H. Jager Ger- lings, de secretaris van het cul- ratoruim der landbouwhooge- school, mr. F. Florschütz (de pre sident-curator dr. E. van Wei deren baron Rengers was door ambtsbezigheden verhinderd), de heeren F. Rambonnet, thesau- rier-generial van financiën, B. H. van Til. voorzitter van den cöop. raad, Jac. ter Haar, hoofdredac teur van „De Landstand". Als eerste spreker voerde het woord ds. Ebbink, Nederlandsch hervormd predikant te Ruurlo, die woorden van troost to* de weduwe en tot de overige famile van dr. Posthuma sprak. Vervolgens sprak Hauptdienstleiter Schmidt, die dr. Posthuma schetste als groot staatsman en een edel mensch, die door moordenaarshand is geval len. Hoewel eenige tientallen ja ren ouder, aldus spreker, was hij onze raadgever en onze vriend. Als een vader heeft hij gezorgd voor zijn volk. Hij heeft zijn volk steeds als een eerlijk man gediend en lief gehad. Daar boven uit zag hij de groote opgaven, die Europa gesteld worden. Dr. Posthuma ver dient derhalve den dank van het Duitsche rijk, welke dank tot uit drukking wordt gebracht door de aanwezigheid van Ministerialdi- rektor dr. Moritz, als vertegen woordiger van Staatssekretar Ba cke in Berlijn met wien hij nog niet lang geleden in Den Haag confereerde en op een vergadering sprak. Wij beloven u, zoo ging Hauptdienstleiter Schmidt voort, dat wij in uw geest verder zullen arbeiden. Tenslotte bracht spr. den laatsten groet en den dank over van den Rijkscommissaris voor de verdiensten, die dr. Post huma zich bij de veiligstelling van de voedselpositie van het Nederr landsche volk verworven heeft, welken dank spreker tot uiting bracht door het neerleggen van een groote krans van den Rijks commissaris. Minis ter ialdirektor dr. Moritz legde vervolgens een krans na mens Staatssekretar Backe, waar na het hoofd van de Hauptabtei lung Ernahrung und Landwirt schaft Von der Wense een krans namens deze Hauptabteilung van het Rijkscommissariaat neerlegde. Hierna voerde het woord prof. Jeswiet, die sprak namens den Leider van het. Nederlandsche volk en mede namens den secre taris van staat en het college van gemachtigden van den Lei der en de Nederlandsche volks gemeenschap. Spr. schetste de loopbaan van dr. Posthuma, die reeds in zijn jeugd met den land bouw verbonden was en die aan de landbouwhoogeschool te Wa geningen zijn hart verpand had. Hij had een helder inzicht in boerenzaken. Zijn kennis op zui velgebied werd zelfs tot ver over onze grenzen erkend. Hij bewoog zich overigens in den landbouw op velerlei terrein. Groote ga ven had hij als leider en organi sator. In de mobilisatiejaren 1914-1918 heeft hij als minister o»s volk zoo goed mogelijk door deze moeilijke jargn heengehol- pen. De huidige moeilijke tijd voor volk en vaderland bracht hem weer in de zuivere land- bouwsfeer terug. Slechts een volk, dat zichzelf kan voeden, is een vrij volk, was zijn leuze. Het was altijd prettig naar dr. Pos thuma te luisteren. Met groote helderheid heeft hij destijds voor het kader der N.S.B. den toe stand op landbouwkundig gebied in Europa geschetst. Als publi cist had hij een vlotte pen. Voor zijn levensavond had hij zijn huis gebouwd in het landelij ke Ruurlo en hier is hij gevallen door moordenaarshand. Zoo kwam een plotseling einde aan dit leven, vol Godsvertrouwen, vol liefde voor volk en vaderland en vol eerbied voor den arbeid. Midden in zijn werk is hij heengegaan. Zijn geest echter blijft bij ons. Wij zullen de richtlijnen, die hij uit gestippeld heeft blijven volgen. Het woord werd verder gevoerd door de heeren Oldebanning, na mens de Nederlandsche" boeren, G. J. Ruiter, als directeur-generaal van den landbouw, prof. Mees, als rector-magnificus der landbouw hoogeschool en mr. Hage, als di recteur van Centraal Beheer. Nadat een zoon van den over ledene woorden van dank had ge sproken voor de betoonde belang stelling, besloot ds. Ebbink de plechtigheid met het bidden van het Onze Vader. Ook ln de gemeenten op het platte-* land wordt door middel vaD de onlangs opgerichte blokploegen de zelfbescherming krachtig ter hand genomen. Hiertoe behoort in elk geval het voorhanden hebben van voldoende water en zand op alle verdiepingen. De zoldera moeten ontruimd zijn. Hierop zal contróle worden uitge oefend. Door de blokploegen wordt thans huls aan huls het benoodlgde zand gratis Afgeleverd CNF-W., P.;Zelllcmak«rPax m NIEUWE UITGAVEN. De ordening van den arbeid Bij de uitgeversmaatschappij „Werkend Volk" te Amsterdam verscheen een „Toelichting op de Verordening betreffende de Orde ning van den Arbeid", samenge steld door de afdeeling Pers van het Nederlandsche Arbeidsfront, ten behoeve van allen, die direct of Indirect met genoemde veror dening van October '42 te maken hebben. Na den tekst van de ver ordening volgt een uitvoerige uit eenzetting van de doelstellingen en werking daarvan. tl HEDEN. Stadszaal: Lola Mees (vicy Phons Dusch (piano). 71/2 Woensdag Evangelisatie v. h. Ned. La Heils: Samenkomst te 7% t Katwijk aan Zee: Cara)Spr. ds. van Minnen, nam. De avond-, nacht- en Zo dienst der apotheken te wordt van Zaterdag 5 Juni genomen door de apotheek tot Zaterdag 12 Juni 8 uur wijt, Breestraat 74, Tel. 203: de Haven-apotheek, Haven i lefoon 20085. Te Oegstgeest de Oegstgeestsche Apotheek huispark 8 Tel. 26274 Diamanten huwelijksfeest. (Foto A. v. Vliet. Leiden.) Zestig jaren Huwelijksleven ho pen onze stadgênooten S. Taver ne en M. Taverne-Blansjee, wo nende Van der Helmstraat 7, 20 Juni a.s. te gedenken, terwijl gis teren de bruidsdagen zijn inge gaan. De bruidegom, die on danks zijn 81 jaren, welke men hem niet aanziet, nog een zeer goede gezondheid geniet, heeft tot voor ongeveer tien jaar als los werkman den kost verdiend voor zijn uitgebreide gezin, waar de thans 80-jarige bruid den huishoudelijken scepter zwaaide. Ook zij mag niet over haar ge zondheid klagen, ondanks het feit, dat een ernstige ziekte haar vorig jaar langen tijd te bed hield. Het gezin telde vroeger 12 kinderen, waarvan er thans nog' 4 in leven zijn, terwijl 19 klein kinderen en 15 achterkleinkinde ren de verdere nakomelingschap vormen. Velen van hen zullen in deze feestdagen het jubileerende echtpaar bezoeken, en hun een genoeglijken tijd bereiden. Konijnensportver. „Leiden en Omstreken" Bovengenoemde vereeniging hield gisteravond een ledenvergadering in café „Oud- Hortuszicht", welke goed bezocht was. 10 nieuwe leden werden aan genomen. Voor de a.s. tentoon stelling zijn ruim 500 konijnen ingeschreven, welke door 4 keur meesters gekeurd zullen Worden. Een voorstel van het bestuur tot con tributie ver hoog ing werd aan genomen. Dierenbescherming. - In de mu ziekschool van de Mij. voor Toonkunst zijn de jaarvergade ringen gehouden ven de afd. Lei den en Omstreken van de Ned. Ver. tot Bescherming van Die ren en van de vereeniging „Het Leidsche Dierenasyl." De jaarverslagen van secreta rissen en penningmeesters wer den goedgekeurd. Waar actie naar buiten op het oogenblik on mogelijk is, deden de besturen een beroep op de vergadering om nieuwe leden te winnen, want elk jaar gaat het ledental ach teruit. Examens krankzinnigenverple ging. - Voor de examens, welke werden afgenomen in de inrich tingen Endegeest, c.a. te Oegst- geest, slaagden voor het le Over- gangs-examen de zusters G. Al- kema, R. W. M. v. der Boog, M. Cramer, A. J. Duivenvoorden, A. Dijkstra, S. C. Fleurbaaij, H. P. Gorissen, A. L. Gottmer, C. T. de Haas, S. Jonkman, Q. A. de Ligny, M. C. van Maarle, A. T. Philippo, B. A. van Seventer, M. P. Siemonds, A. v. der Staaij, M. Streefkerk, J. Tekelenburg, M. van Veen, G. E. Veenhuijsen, F. Vergunst, M. J. de Vos, G. H. vand er Wees, D. E. Wendels, A. van de Werke, A. E. Wouterloot en C. M. Wijtenburg en de broe der A. Francken. :c Voor het 2e Overgangs-ei de zusters F. H. G. J. M. lissen, G. Dik, M. G. Ge M. G. van Immerseel, T, i, c Lasonder, M. J. A. de Meij, nee troot aan den Atlantlsehen Mols H Norbruis, C. v. der Oceaan. Duitsche vestingpioniers den, E. J. Vermare, J. Zeel aan den arbeid en de broeder E. Winkel; eu PK Höhnisch-PBZ-R-P m het Staats-examen voor di B: de zusters R. T. van Boter, J. M. E. Bruin, A. Gelder, W. F. Karis, M. va Lelie, M. C. Ligthart, M. M. veld, N. van Noort, C. C. C. Rodenburg, A. Westerlal de broeder J. W. de Wit. Afgewezen werden, voor 1 Overgangsexamen 5, voor 1 Overgangsexamen 4 en voo examen voor diploma B, 1 daten. Onke oud-stadgenoot de J. L. Pfundt, die indertiji onderstationschef bij de f Spoorwegen alhier naar Ha werd overgeplaatst, is than daar benoemd tot stationscl klasse B, Geslaagd te Amsterdan het Nijverheidsexamen akte 1943, 1ste gedeelte, onze st noot C. J. Fokke. VOETBAL Seizoen twee weken veilen De N.V.B. lieeft van den machtigde voor de Sport toe ming verkregen, dat het va seizoen met twee Zond ages 15 Juni a.s. den datum, (t het gesloten seizoen aanvani mag worden verlengd alleen voor die wedstrijden (o.a. he kertournooi)waarvoor een t sing noodzakelijk is. DE KWESTIE HEERENVEEN Het bestuur van den Neder schen Voettaalbond heeft Juni j.l. vergaderd en een sing genomen inzake de bet kwestie tusschen Heerenveei Ado. Het bondsbestuur heelt op het standpunt gesteld, dat naar de letter in haar recht i door niet naar Heerenveen te daar h^ standrecht eerst oi uur werd opgeheven. Aan .anderen kant betreurt hét 1* bestuur echter de houding Ado, daar met de noodige werking de wedstrijd op 16 doorgang had kunnen vinden SCHAKEN. Neel. Schaakbond In van den heer G. J. W. Zitters die als zoodanig aftrad, wen Max Euwe gekozen tot voon van den Ned. Schaakbond. Ii plaats van den heer Nieukerke mr. A. W. Hamming tot besti lid gekozen. PREDIKBEURTEN. Leiden Geref. Gem. (N. R Heden nam. 7'/2 u., ds. J. Berg van Krabbendijke; Vrije S Kerk (Vreewijkstr. 19)Woent nam. 7% u., vespers en lof. Zevenhoven Ned. Herv. Woensdagnam. 3 u.. ds. de St1 laar. Ned. Herv. Kerk Beroept Olst, ds. B. van Gelder te Jor te Schoonhoven ds. J. P. mens te Hellow. Aangenomen Gorssel ds. D. Schakel te He. veen. Aangenomen de benofi tot hulpprediker te Hijlaard, J. H. Deorbach, die bedankte Nuls-Niebert. Geref. Kerken Tweetal te stelveen ds. Joh. Blauw te A«' en ds. J. van Harmeien te Ma' c.a., te Noord-Scharwoude, e G. P. van Arkel, hulppredü® Huizum en cand. C. P. T. W hulpprediker te Gouda. Chr. Geref. Kerk Beroep- Nieuwpoort, ds. H. Visser te' delharnis, te Vlaardlngen, &- Heerma te Zeist. Geref. Gemeenten Twee' Middelburg, ds. J. van der te Krabbendijke en ds. G. 1 sten te Rotterdam,

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2