IN KRIJGSGEVANGENSCHAP SKENDMAKING BEKENDMAKING Ie Jaargang Dinsdag 8 Juni 1943 No. 25517 de, 5de, 12de en 19de Regiment Infanterie, BUITENLAND RECHTZAKEN Belangrijk voor de in Sept. t/m. Dec. 1920 geboren mannen. VERDUISTEREN: DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN i grond van de op 29 April 1943 In de dagbladpers gepubliceerde idmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederian len ffende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voorma-i ge rlandsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opge- Het dienstplichtig en reserve personeel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze - regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelyken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: IN HET „WEHRMACHTSLAGER" TE AMERSFOORT, ZONNEBLOEMSTRAAT. Het personeel van het 4e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 14 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 15 Juni 1943; Het personeel van het 5e regiment infanterie en zyn oorlogsonderdeelen., degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 17 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de Jaren 1914 tot en met 1904 op 18 Juni 1943. IN DE FRIESLANDKAZERNE TE ASSEN. rHet personeel van het 12e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 14 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 15 Juni 1943. Het personeel van het 19e regiment-infanterie en zijn oorlogsonderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 17 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 18 Juni 1943. de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, stributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteits- ren. ;enen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende sgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on- larheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij istantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmel- toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig lijk weder aan den werkgever resp. instantie, die de belangen rtigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen ich moeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun Don (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. Nederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmel- •jpgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot leiding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de ten c. q. bij den stationschef, van het station van vertrek, leeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, ra dekens, ondergoe£*en extra schoeisel, alsmede kookgerei en mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer Jgen dan twee normale handkoffers. n aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1.943 den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche macht bezette gebieden buiten Nederland bevinden, e geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachtbe- haber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de [voering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet Jen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, ie betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. itsche strijdkrachten iensief en defensief voorbereid. militaire correspondent van DN.B. schrijft, dat de Duit strijdkrachten te land, ter n in de lucht offensief en isief voorbereid zijn zoowel betreft haar numerieke sterk Is haar opleiding en vooral wapenen. De nauwkeurige 'en van de ministers Speer Göbbels worden in militairs Sen te Berlijn zoo uitgelegd, de correspondent, dat men aanzien van de Duitsche lemens niet alleen aan de leven behoeft te denken, om- het oorlogspotentieel der endheden van het pact van dat de laatste maanden wegenomen is en nog voort- "d groeit, een groote speel de voor het offensief moge- maakt. Van Duitsche zijde bouwt men kalm de moge- 'Wen, welke het strategische net onmiddellijk beschikbare btieele gewicht van Duitsch- en Italië verrassend snel °°rlogswerking zouden bren- od- in de eerste plaats, wan- Engelschen en Amerikanen eh trachten het tweede front aan de peripherie van Europa te vormen, in de tweede plaats wanneer de bolsjewisten tot een groot zomeroffensief zou den overgaan en in de derde plaats, wanneer de vijand een combinatie van beide mogelijkhe den zou willen vormen. Bij de bestudeering van deze vraag moet men er naar de mee ning van welingelichte militaire kringen geenszins van uitgaan, dat de consequentie van derge lijke vijandelijke pogingen nu be paald een Duitsche defensieve houding zal zijn. Men behoeft er slechts aan te denken, dat Adolf Hitler bij al zijn strategisch over leg steeds een man van verras sende denkbeelden Is geweest. Het feit van het uitzonderlijk aangegroeide Duitsche troepen en wapenpotentieel is daarbij on getwijfeld een simptomatische berekening. In dit verband legt men te Berlijn den nadruk op twee feiten uit de rede van mi nister Speer: de wederom verbe terde productie van pantserwa gens en de ontwikkeling van de Duitsche vliegtuigproductie. Pantserwagens en vliegtuigen zijn echter volgens de leer der tactiek geen defensieve wapenen. Hier komt de vraag op of de waarde van elk wapen niet moet worden onderzocht aan de hand van het jongste oorlogsgebeuren. Maar dat is in de Duitsche wa penproductie voortdurend ge schied en heeft, zooals blijkt uit uitlatingen van bevoegde zijde, onlangs weer geleld tot verras sende productieresultaten. Men zal zich wel niet vergissen, wan neer men aanneemt, dat deze re sultaten een juist antwoord in petto hebben voor de vijandelijke luchtterreur, maar tevens ook voor de gevechten te land en ter zee een veranderde situatie zul len scheppen. Als zeer verhelde rend moet men ook beschouwen de zinspeling op het feit, dat de Engelsch-Amerikaansche lucht oorlog slechts aan den rand schade heeft toegebracht aan het Duitsche oorlogspotentieel en dat dus de decentralisatie en de ver plaatsing der Duitsche oorlogs industrie een vrijwel afgesloten hoofdstuk is. In dit opzicht zal de vyand geen successen kunnen verwachten, die de vrijheid van besluitneming der Duitsche oor logvoering zouden kunnen beper ken. Daar komt bij, dat de nieu we, groote fabrieksterreinen in het Europeesche gebied, dat door de spil gecontroleerd wordt, zijn gebouwd op grond van de erva ringen van den luchtoorlog en een productie vertoonen. die alle verwachtingen overtreft. De le gers, de luchteskaders en de oor logsschepen van Duitschland en zijn bondgenooten zijn, met het geweer in den aanslag, gereed. Nieuwe bewijzen inzake den moord te Katyn. - De Duitsche bladen publiceeren nieuwe be wijzen voor de schuld der sovjets aan den massamoord in het bosch van Katyn en bevatten fascimile's van brieven door fa- milileden aan de vermoorden ge schreven, welke brieven door de Duitsche weermacht gevonden zijn in het Gepeoe-gebouw te Smolensk. Talrijke Polen uit het gouvernement-generaal en een aantal Amerikaansche onderda nen hebben zich, aldus een be richt In de „Voelkische Beoback- ter" per brief gewend tot de Amerikaansche ambassade in Moskou of tot ambassadeur Steinhardt persoonlijk, teneinde inlichtingen te verkrijgen om trent hun als Poolsche officieren in sovjet-Russische gevangen schap geraakte familieleden en zoo mogelijk hun vrijlating en vertrek uit de sovjet-unie te be reiken. Het volkscommissariaat voor binnenlandsche zaken Moskou- Dsersjinski, d.w.z. de Gepeoe, heeft echter, naar later is geble ken, een groot deel van deze brieven in beslag genomen en doen toekomen aan het hoofd bestuur van de Gepeoe Smolensk. De meeste dezer „behandelde" brieven zijn door de bevoegde af- deeling van de Gepeoe voorzien van de opmerking: overgegeven aan het bijzondere commando der „K. G." K. G. wil zeggen Kosja Gora, Geitenberg, het boschje van Katyn, waar de gra ven der Poolsche officieren zijn gevonden. Voor andere officieren heeft de aanteekening eenvoudig geluid: „niet meer te vinden". E.~.„rblijkelijk was er een bijzon dere behandeling voor joden, want op de acte, waarin het ver zoek van een New-Yorkschen jood tot „contact" met zijn in sovjet- Russische gevangenschap zijnden neef, is - als eenige onder hor derden dergelijke verzoeken een positieve aanteekening aange bracht, die luidde', „bericht aan het volkscommissariaat van bui- tenlandsche zaken. Overbren ging naar een kamp eerste cate gorie." - (D.N.B.) De mjjnwerkersstaking in Ame rika De Britsche berichten dienst meldt uit Washington, dat vrijwel alle arbeiders van de voor naamste steenkolengebieden in de Vereenigde Staten het werk her vat hebben met uitzondering van Troisides, de grootste mijn in den staat Ohio. De woordvoerder der mijnwerkers in deze mijn heeft verklaard, dat de arbeiders on tevreden zijn over het feit, dat het bureau voor den oorlogsarbeid bevel heeft gegeven, de onder handelingen te staken tot het werk hervat zou zijn. (D.N.B.) De nieuwe regeering in Argen tinië - Generaal Rawson is reeds weer afgetreden als leider der regeering in Argentinië en is op gevolgd door generaal Ramirez, die een nieuw kabinet heeft ge vormd. Hfi heeft volgende ver klaring uitgegeven: „De Argen- tijnsche republiek bevestigt op nieuw haar traditioneele politiek van vriendschap en oprechte samenwerking met de overige Amerikaansche naties overeen komstig de bestaande overeen komsten. Tegenover alle andere landen vertegenwoordigt zij thans een neutraliteitspolitiek. Overi gens acht de voorloopige regee ring het noodig er op te wijzen, dat zij vóór het beginsel van vol strekte autonomie der staten ten aanzien van de vaststelling hun ner regeeringsvormen is. Zy zal derhalve geen Inmenging van bui ten dulden. Het Argentijnsche volk heeft overeenkomstig de grond wet des lands tot dusver steeds vastgehouden aan den republi- keinsch-representatieven staats vorm en zal ook In het vervolg zelfs onder de moeilijkste om standigheden niet daarvan af wijken." (D.N.B.) Het Fransche comité der na tionale bevrijding. - Radio Al giers heeft medegedeeld, dat het Fransche comité der nationale bevrijding bijzonderheden om trent zijn organisatie en werk zaamheid-bekend heeft gemaakt. O.o. heeft het besloten In den boezem van het comité een „oor logscommissie" te vormen, die controle oefent op de algemeene oorlogvoering en desbetreffende beslissingen nemen zal. Verder zijn er „commissarissen" benoemd b.v. voor buitenlandsche zaken René Massigli, als coördinator voor Muzelmansche aangelegen heden; generaal Catroux, voor bewapening en wederopbouw Jean Monet, voor voorlichting Henri Bonnet, vodt binnenland sche zaken André Philippe. (D.N.B.) De luchtaanvallen op Italië. - De door de bevolking in de pro vincie Reggio di Calabria door de in het weermachtsbericht van gisteren genoemde luchtaanval len geleden verliezen bedragen volgens de tot nu toe verrichte tellingen vijftig dooden en ze ven gewonden. Die van Messina zijn nog niet vastgesteld. (Stefanl). Chileensche kabinet afgetreden Het geheele Chileensche kabi net is afgetreden. United Press maakt in een bericht uit Santiago nog melding van het gerucht, dat de Chileensche president, Rios, besloten zou hebben zijn reis naar de Ver. Staten uit te stellen. (DN.B.) B(j den politierechter D. de B. in Noordwijk paste op fietsen in een rijwielstalling. Hij bleek echter een onbetrouwbare bewaker te z(jn, want hij inspecteerde de tasschen van de damesfietsen en nam weg hetgeen van zijn gading was. Zoo had hij zich enkele malen een bankbiljet toegeëigend. De officier vorderde veertien dagen gevange nisstraf. waartoe de rechter veroor deelde. Terzake van diefstal stond terecht J. H. F. van V. uit Leiden, die, nadat hij het feit bekend had, zes weken gevangenisstraf tegen zich hoorde eischen. De politie rechter veroordeelde conform dezen eisch. Terzake diefstal moest te recht staan J. H.'J. V. uit Leiden, „Morgen, op 9 Juni 1943, .moeten zich alle in de „maanden Sept. t/m. Dec. „van het laar 1920 geboren „mannen overeenkomstig „den op 2 en 4 dezer in „dit blad gepubliceerden op roep op het bevoegde Ar- „beidsbureau, resp. het be voegde bijkantoor van 9-17 „uur persoonlijk aanmelden, „waarbij zy het Ingevulde „aanmeldingsformulier en „de andere Identiteitspapie ren en gegevens moeten „medebrengen De distribu- „tiestamkaart moet mede gebracht worden. De werk gevers zijn verplicht de tot .aanmelding verplichte per- „sonen gedurende den tijd „dien zy hiervoor noodig „hebben van werk vrij te „stellen en het salaris, resp. „loon door te betalen. Aan- „meldingsplichtigen en werk- „gevers maken zich straf baar wanneer zy handelen „in stryd met de bepalingen „der verordening of trachi- „ten deze te ontduiken. van hedenavond 22 uur tot morgenochtend 5.15 nor De maan ging heden onder te 1.08 uur en kwam op te 10.25 uur. op voorstel van den officier besloot de rechter de zaak aan te houden. Terzake van verduistering stond tereoht J. J. P. uit Leiden, tegen wien de officier tien dagen gevan genisstraf elschte. De rechter ver oordeelde conform dezen eisch. De economische rechter straft Het was een ongeldig verklaarde bon, die door J. M. Stouten uit Leiden werd benut om er een gel dige tabaksbon van te maken. Hij had toen geprobeerd er tabak op te krijgen. Nu vorderde de officier veertien dagen gevangenisstraf, doch de rechter volstond met een week gevangenisstraf op te leggen. Het was een zware straf welke de officier eischte tegen D. Pieterse uit Voorschoten, n.l. zes maanden gevangenisstraf en f. 2000.boete subs 3 maanden hechtenis en bo vendien verbeurdverklaring van d9 olie welke in beslag was genomen. Verdachte had een hoeveelheid van 11.000 liter donkere olie verhandeld in strijd met de voorschriften. Ver dachte bekende, en na den eisch van den officier, zette de rechter uiteen dat de olie in elk geval niet in den zwarten handel terecht ls gekomen, doch door schippers enz. benut ten dienste der voedselvoor ziening. De rechter veroordeelde tot twee maanden gevangenisstraf en f. 1000 boete subs 2 maanden hechtenis, en verbeurd verklaring der lnbesiag genomen olie. Bij het afleveren van de olie zou D. C. Wagemaker uit Oegstgeest de be hulpzame hand hebben geboden. Hij verklaarde thans alleen de deu ren van het pakhuis te hebben ge opend, doch de reohter wees erop. dat bij de politie was medegedeeld dat hij bij het overpompen der olie had geholpen. De officier vorderde tegen dezen verdachte vier weken gevangenisstraf. De verdediger wees erop dat verdachte niet heeft afge leverd, zooals tenlaste was gelegd, en pleitte vrijspraak subs clemen tie. De rechter veroordeelde tot 14 dagen gevangenisstraf terzake het afleveren van de olie. In mijn bekendmaking van 29 April 1943 heb ik bevel gegeven, dat de leden der vroegere Nederlandsche weermacht in krijgs gevangenschap teruggebracht moeten worden. Naar ik verneem is de opvatting verspreid, dat de door my ter aanmelding opgeroepen personen by niet-aanmelding in het ergste geval een kleine disciplinaire straf te verwachten hebben. Dit fe een ernstige vergissing. Ik wijs met nadruk op het volgende: Wie zich niet aanmeldt overtreedt mijn bevel van 29 April 1943 en heeft zich voor den krijgsraad te verantwoorden wegens militaire ongehoorzaamheid, waarop volgens het Duitsche mili taire strafwetboek de zwaarste straffen staan. Der Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden, Fr. CHRISTIANSEN, General der Flieger.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1