Prestatie-Wedstrijd der bedrijven Zestien Duitsche bedrijven door Hauptdienst- leiter Schmidt onderscheiden. BINNENLAND Regeling van het Bankwezen. TWEEDE BLAD Burg. Stand van Leiden Naar aanleiding van het einde van den 2den prestatiewedstrijd der Duitsche bedrijven in Neder land is Zaterdag in Den Haag een plechtige bijeenkomst gehou den, waarop talrijke bedrijfslei ders en bedrijfsvoormannen ver schenen waren. In aanwezigheid van vertegenwoordigers van partij, staat en weermacht bracht de plaatsvervangende Obmann van het Deutsche Arbeitsfront in het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P., Kretschmar, rapport uit over de werkzaamheden van het laatste jaar. Hij ging er van uit, dat enkele weken geleden het Deutsche Ar beitsfront zijn tienjarig bestaan heeft kunnen vieren. Als lastheb ber der partij heeft de organisatie de Duitsche arbeidende menschen die in honderden verbonden, or ganisaties, vakvereenigingen en groepen verdeeld waren, samen gevat in één groote organisatie en in de bedrijven door den geest van de nationaal-socialistische wereldopvatting de bedrijfsge- meenschappen gevormd. Deze gemeenschapswil moet ook het werk in Nederland bezielen. Door hun deelneming aan den prestatiewedstrijd der Duitsche bedrijven in 1942/43 hebben de be drijfsleiders van 79 Duitsche in dustrie-, 79 handels- en 40 hand- werkbedrijven hun wil tot mede werking aan den dag gelegd. Deze cijfers beteekenen een stij ging met 72 vergeleken met het voorafgaande jaar. Ook de resul taten in de bedrijven zelf hebben merkbaren vooruitgang getoond. Naast de oprichting van vele spel-, dans en zanggroepen en actief werkende sportgemeen- schappen heeft ook de verzorging' door de NS-Gemeinschaft Kraft durcb Preude met 30 zg. werk- pauzeconcerten en evenveel va- rieté-vertooningen tijdens een groot aantal gemeenschapsavon den in de bedrijven opmerkelijke successen getoond. Bij 147 be- drijfsappellen werden 34.000 per soneelsleden op de hoogte gesteld van het groote gebeuren in onzen tijd. Aan de hand van sprekende voorbeelden bewees Kretschmar welke beteekenis voor de opvoe ring der prestatie, behalve ratio- naliseeringsmaatregelen en tech nische herscholingen in de be drijven, de juiste leiding van menschen heeft. In dit verband werd ook bijzondere aandacht ge wijd aan de beroepsopleiding, zoodat alle nieuw-ontworpen on- derwijs-werkplaatsen ingericht en het aantal der onderwijsinrich tingen van bedrijven van zeven in het voorafgaande jaar tot 34 met nog 106 afzonderlijke onderwijs- werkplaatsen vergroot kon wor den. De verdere opleiding der volwassen personeelsleden werd in 20 aan bedrijven verbonden cursussen bevorderd. De zorg voor de gezondheid der personeelsleden blijft op den voorgrond der werkzaamheden staan. Behalve de bedrijfsmedi- sche verzorging in 27 bedrijven vergeleken met 9 in het vooraf gaande jaar moet vooral gewe zen worden op de vrijwillige aan vaarding van de Duitsche wet op bescherming van het moederschap door alle in den prestatiewedstrijd staande bedrijven. Ook de deel neming aan recreatiewerk is een mooi teeken voor het verantwoor- delijkheidsbewustzijn van den Duitschen'bedrijfsleider in Neder land. De plaatsvervangende Obmann ging verder in op de buitenge woon gunstige ervaringen, die konden worden opgedaan met de invoering van het prestatieloon in een reeks van bedrijven. Ten slotte riep Kretschmar de Duit sche bedrijfsleiders op om als echte nationaal-socialisten hun personeel een rechtvaardige ideëele en materieele waardeering ten deel te doen vallen, voortdu rend te streven naar opvoering der prestatie en ten slotte door een voorbeeldige bedrijfsregeling de voorwaarden in het leven te roepen voor een succesvol inzetten der hun toevertrouwde menschen. Want middelpunt van alle gebeu ren is de mensch erf niet de ma terie. Wij strijden niet om winst, maar om het voortbestaan van ons volk en Europa. Zoo is uit den prestatiewedstrijd de oorlogs- prestatiewedstrijd ontstaan, bin- nén welks kader de Duitsche be drijven ook in Nederland zullen bewijzen, dat zij bereid zijn ook het laatste in te zetten. Zeer in het bijzonder zeide hij dank aan den bedrijfsleider der Deutsche Dienstpost, Prasident dr. Linne- meyer. wiens bedrijf dit jaar voor de eerste maal behalve de Golde- nen Fahnen de hooge onderschei ding kreeg van oorlogsmodelbe- drijf. REDE SCHMIDT. Op verzoek van den plaatsver- vangenden Obmann onder scheidde vervolgens de leider van het Arbeitsbereich der N.S. D.A.P., Hauptdienstleiter Schmidt 16 bedrijven door overhan diging van gouw-diploma's, eerste en levende waardeeringen, en zeide den onderscheiden bedrij ven dank voor den voortreffe- lijken arbeid van het laatste jaar. Bovendien zeide hij dank aan alle bedrijfsleiders en personeelsleden, die deelgenomen hebben aan den prestatiewedstrijd. „Voor ons nationaal-socialisten - zoo zette hij verder uiteen - spreekt het vanzelf, dat wij thans in den oorlog den Führer helpen en het beste van ons geven. Een prestatiegemeenschap kan echter niet van vandaag op morgen op gebouwd worden.Daartoe is een tijd van ontwikkeling en vooral een persoonlijkheid noodig. De perso- neelsleider met zijn personeel vormt een eenheid. Zoo ontstaat deze prestatiegemeenschap. Zeer nadrukkelijk ging spr. in op de jongste ontwikkeling. Hij noemde het een dwaling te ge- looven, dat iemand, die zich ver grijpt aan deze gemeenschap in Duitschland of in de bezette ge bieden zou worden ontzien of dat iemand, die in opvolging van een oproep uit Engeland of Amerika hier in staking zou willen gaan. 'ongestraft zou blijven". Ik houd het derhalve voor juist, nog eens met allen ernst te verklaren, dat hij, die het waagt tijdens den oorlog de bedrijfsgemeenschap te storen - hetzij een Duitsche of een Nederlandsche bedrijfsge meenschap - door een staking of door andere misdaden natuurlijk zijn hoofd verspeeld heeft. Wan neer de een of ander heeft ge meend zich later weer te kunnen terugtrekken om de verantwoor delijkheid niet te moeten aan vaarden, moge nogmaals volko men duidelijk gezegd zijn: „het nationaal-socialismc wil en kan zich dat ook tijdens den oorlog niet veroorloven." In het verdere verloop van zijn uiteenzettingen erkende de leider van het Arbeitsbereich de moeilijk heden volkomen, die door den oorlog zijn ontstaan voor de Duitsche bedrijfsleiders om hun bedrijven in stand te houden. Om echter door dezen tijd heen te komen is de leiding der men schen de belangrijkste taak. Zoo als de mensch geleid wordt, zal hij ook in zijn prestaties zijn. De bedrijfsleider moet zich steeds voor de hem toevertrouwde men schen verantwoordelijk voelen, als vertegenwoordiger van den Füh rer op zijn plaats staan en zijn geheele liefde op zijn medewer kers overdragen. Het nationaal- socialisme heeft het beginsel dei- eigen verantwoordelijkheid van den ondernemer verwezenlijkt. Hij geniet daarvoor de rechten en neemt de plichten op zich. Dit werk van het Deutsche Arbeits front is ook richting aangevend voor het Nederlandsche Arbeids front en dit is een- gemeenschap pelijke weg. Geen land kan zich onttrekken aan de vernieuwing van Europa. En ook de indivi- dueele volksgenoot is niet in staat zich uit deze gemeenschap af te zonderen. Het nieuwe Europa wordt met bloed en zweet bevochten. Wij hebben derhalve het recht, vooral van onze volksgenooten, maar bo vendien ook van onze Nederland sche arbeidskameraden en -kame- raadskes te eischen, dat zij hun uiterste best doen. Wanneer een maal den Duitschen soldaat door het vaderland niet de wapens in handen zouden worden gegeven, die hij voor den strijd noodig heeft, dan zou het Avondland in gevaar komen. Op grond van deze diepe ver antwoordelijkheid voor den nieu wen groei van Europa eischen wij ook, dat de arbeidsplaats, die door een Duitscher is vrijgemaakt omdat hij als soldaat te velde is getrokken door een anderen Europeaan wordt ingenomen.Deze eisch is rechtvaardig. Daarom zullen ook de jongere lichtingen hier in Nederland de arbeids plaatsen der jonge Duitsche sol daten moeten innemen. De strijd van het lot dwingt een ieder stel ling te nemen ten aanzien van dit probleem, oen uitweg is er niet. Op grond van deze verantwoor delijkheid heeft ook de Führer zijn ouden medestrijder Gauleiter Sauckel opdracht gegeven er zorg voor te dragen, dat in het Groot- Duitsche rijk de machines draaien. Natuurlijk is de taak, die voor ons ligt. ontzaglijk zwaar. Vele arbeidskameraden, die thans nog hier zijn, zullen hun plaats moeten ontruimen om in Duitschland nieuwe arbeidsplaat sen in te nemen. En Nederland sche menschen, die wellicht ge loofden van de opbrengst van hun vroegere werk te kunnen leven zullen weer in het arbeidsproces teruggebracht worden. Bovendien zal juist als de Duitsche vrouw ook de Nederlandsche vrouw moe ten werken. Wü hebben niet het voornemen Nederlandsche vrouwen naar Duitsch gebied te brengen. Zij zullen echter de leeggeworden ar beidsplaatsen in Nederland moe ten bezetten. Die zelf in het ar beidsproces staat, begrijpt dat volkomen. Alleen menschen, die zich van de werkeiykheid verwij derd hebben, kennen onzen zwa- ren door het noodlot opgelegden strijd niet en wijzen derhalve ook uit onkunde ten aanzien van den fciteiyken toestand onze maatre gelen af. Het moge waar zijn, dat deze regelingen den een of ander in zijn particulier-economische leven zwaar treffen, maar hij heeft het persoonlijk lang niet zoo zwaar als de Duitsche soldaat, die is aangetreden tegen de onmen- schelijke horde der steppe. Onze eisch is derhalve rechtvaardig, want hy is dienstig voor het ge meenschappelijk behoud van onze volken en daarmede voor den groei van een nieuw Europa. Daarom moet op dit oogenblik nu wij eens dank zeggen voor al les wat gepresteerd is, terwijl wij ons opnieuw gereed maken voor den oorlogsprestatiewedstrijd, on ze eed luiden: „alle hinderpalen worden door ons uit den wegge ruimd. Een „onmogelijk" bestaat niet. Wij brengen het voor el kaar. omdat wij het voor elkaar moeten brengen. Wij dienen al len een rechtvaardige zaak en hebben thans reeds de ruimte voor oogen, die ons de vrijheid van het brood waarborgt. De gangsters aan gene zijde in Amerika en de horden van Sta lin mogen het zich voor gezegd houden, dat wij van zins zijn ons leven en onzen eigen aard tot aan de overwinning strijdende met inzet van alle krachten te verdedigen en te bevechten. Zoo eischt het lot van ons, dat naast de groote gemeenschap van de soldaten de groote gemeenschap der arbeiders en daarmede de gemeenschap van de boeren treedt. Wanneer wij zoo, zooals wij tot dusverre onzen plicht gedaan hebben, ook verder het beste van ons geven en de soldaat in het vaderland even hecht staat als de soldaat aan het front, behoe ven wij ons geenerlei zorgen te maken voor de toekomst van Europa. Voorloopig is van deze legers, die ons in Europa willen vernietigen, nog in het geheel niets op het vasteland te zien. Vooreerst zijn wij het nog, die het lot van Europa bepalen. Daar om kijken wij als nationaal-socia listen vol vertrouwen naar de toe komst. Dat deze strijd eenmaal zou komen, dat wisten wij. Dat wij dezen strijd willen doorstaan en als mannen, die den Führer vol gen, zijn wij bereid te allen tiide het beste van ons te geven. Mijn verzoek aan de personeelsleiders evenals aan het personeel is der halve: Laat ieder indachtig zijn aan dezen grooten tijd, dien hij mede mag beleven! Laat ieder op zijn plaats zijn plicht doen! Laat hij presteeren, zooveel hij slechts presteeren kan. Daardoor bespaart hij bloed. Bloed van beste Duit sche soldaten en het bloed van vrouwen en kinderen, die deze moordenaars en bandieten willen vernietigen. Laat daarom een ieder INSCHRIJVING IN HET BANK- REGISTER VERPLICHT. In de staatscourant is een be sluit van den secretaris-generaal voor bijzondere economische za ken opgenomen tot regeling van het bankwezen (eerste uitvoe ringsbesluit banken). Volgens dit besluit wordt een bankenregister aangelegd, waarin alle credietin stellingen, welke lid zijn van de hoofdgroep banken worden inge schreven. Zonder inschrijving is de uitoefening van het bedrijf verboden. Credietinstellingen zijn ver plicht het boekjaar te doen loo- pen van den lsten Januari tot en met den 31sten December. Iedere credietinstelling is ver plicht binnen acht maanden na afloop van het boekjaar jaarlijks een balans en verlies- en winst rekening in te dienen bij de Ne derlandsche Bank. Tevens is zij verplicht eenmaal per maand of eenmaal per drie maanden staten, haar bedrijf betreffende, in te dienen. De Nederlandsche Bank gaat de verstrekte gegevens nauwkeurig na. Indien hierin tee kenen eener ontwikkeling worden ontwaard, die voor de solvabiliteit of de liquiditeit van het Neder landsche credietwezen in het al gemeen, of van een of meer cre dietinstellingen in het bijzonder, ongewenscht zijn, schrijft de Ne derlandsche Bank ten aanzien van bepaaldelijk aangewezen pun ten een gedragslijn voor, welke de credietinstellingen moeten volgen. De goedkeuring van de Neder landsche Bank is vereischt voor: de reorganisatie, saneering, fusio neering, vrijwillige liquidatie van credietinstellingen en het duur zaam deelnemen in een andere credietinstelling, het openen van bijkantoren, filialen agentschap pen of andere vertegenwoordi gingen. Iedere credietinstelling is ver plicht aan de Nederlandsche Bank onverwijld mededeeling te doen van plaatsgevonden hebbende wijzigingen in aantal of persoon: Bij een door één persoon gedre ven credietinstelling: van den eigenaar; bij een vennootschap onder fir ma: van de firmanten; bij een commanditaire vennoot schap, al dan niet op aandeelen: van een beheerenden vennoot of de beheerende vennooten; bij een commanditaire vennoot schap niet op aandeelen: boven dien van een vennoot of de ven nooten bij wijze van geldschieten bij een rechtspersoon: van hen, die daadwerkelijk bestuursdaden verrichten. Credietinstellingen, die buiten het grondgebied van Nederland gevestigd zijn doch in dit gebied een of meer bijkantoren, agent schappen of blijvende vertegen woordigingen hebben, zijn ver plicht hiervoor een afzonderlijke boekhouding te voeren. Deze in stellingen kunnen worden ver plicht om voor de nakoming van hare verplichtingen jegens haar binnen het grondgebied van Ne derland gevestigde crediteuren zekerheid te stellen. Handelsbanken moeten onver wijld aan de Nederlandsche Bank alle bijzonderheden van de ver leende credieten opgeven, die een bedrag van een millioen gulden te boven gaan, of meer bedragen dan vijf procent van de eigen middelen der credietgevende in stelling. Na afloop van een termijn van een jaar na het inwerkingtreden van dit besluit, is het aan cre dietinstellingen, die niet zijn in geschreven in het bankenregister hoofdstuk spaarbanken, verboden op eenigerlei wijze het woorddeel „spaar" in haar benaming of bij de aanduiding van haar werkaam- heid te bezigen. Dit verbod omvat mede het uitgeven van bewijzen van inleg onder een benaming, waarin het woorddeel .spaar" voorkomt. Dit verbod is niet van zijn plicht doen en eraan denken, dat ons alleen de gemeenschap in strijd en prestatie tot de overwin ning leidt. Hiermede open ik den oorlogs prestatiewedstrijd 1943/44 en roep u op onzen eed samen te vatten in den uitroep „Leve onze Führer". Van Maandag 7 Juni 1943. toepassing op de rijkspostspaar bank, boerenleenbanken en spaar banken in den vorm van stichtin gen opgericht, spaarkassen die onder de wet op het ievensver- zekeringsbedrijf vallen, spaarze- gelkassen, die in het bezit zijn van een geldige vergunning. De centrale landbouwcredietin- stellingen moeten onverwijld door bemiddeling van den Nederland- schen coöperatieven raad aan de Nederlandsche Bank alle bijzon derheden van de door haar of van de door de bij haar aangesloten leden verleende credieten opge ven, die een bedrag van 250.000 gulden te boven gaan. De secretaris-generaal kan in overleg met de Nederlandsche Bank de liquidatie bevelen van een credietinstelling, wanneer zij geen waarborg meer biedt voor de zekerheid van de haar toever trouwde gelden, of uit de feiten blijkt, dat personen, die daarwer- kelijk bestuursdaden verrichten of, al dan niet doorloopend met het toezicht op het bestuur belast zijn, niet de voor hun werkzaam heid noodige betrouwbaarheid be zitten, en voorts niet voldaan wordt aan de voorschriften van het onderhavige besluit. Oudste inwoonster van Goes overleden De oudste inwoon ster van Goes, de weduwe M. Knieriem-Hoogerwerve, is in den ouderdom van ruim 101 jaar over leden. GEBOREN. Johanna Margaretha, d. v. G. F. Kolderman en J. M. Sjardijn; An- tonius Johannes Gerardus Mana, z. v. S. A. Gokke en C. J. C. Tho- masse; Marjolijn, d. v. D. M. Gor dijn en M. E. de Moolj;. Petrus Ja cobus, z. v. J. C. Belt en E. H G. van Tol; Marijtje, d. v. G. J. V3U Klaveren en M. Guijt; Elisabeth, d. v. G. J. van Klaveren en M. Guijt; Teunis, z. v. H. N. de Jongh, en M. Rozenboom; Leendert Wil lem. z. v. P. van Delft en H. van Klaveren; Therese Maria, d. v. J. A. van Asten en M. E. van der Lin den; Pieter, z. v. J. A. Wakka en A. Beij; Christianus Theodorus, z. v. C. Hoppenbrouwer en A. Sprin ger; Jacobus, z. v. J. van den Hoed en C. Dreef; Catharlna Maria Ag nes, d. v. C. de Zinger en B. C. Voskuilen; Laurentius Cornells Pe trus, z. v. L. A. Overdevest en M. M. W. Dijnisveld. Jacoba, d. v. J. Stikkfelorum en N. van der Zaan; Maria Christina d. v. G. Vuurpijl en T. M. Prins. Joris Reynt Everard, z. v. G. I. Lieftinck en A. C. Gewin; Johanna, d. v. M. J. Giesbert en M. C. Ver- straaten; Cornells Jan, z. v. H. van Egmond en A. de Mooij; Conny Jenny, d. v. J. Schouten en A. P. van Strien; Pieter Johannes, z. v. P. Gijsman en M. E. Kooreman; Giannina, d. v. G. B. Sanavro en J. Hendriks; Cornells Meeuwis, z. v. C. M. Mechelse en E. Meijers; Evert Johan, z. v. H. Bos en J. Hettema; Geertruida, d. v. S. Hamerling en A. D. Libochant; Antonius Maria, z. v. J. Platteel en L. M. Schu- man; Willem, z. v. H. Boot en N. Mosterd; Mei Lie, d. v. S. H. Tan en H. M. Hoffmann. ONDERTROUWD. G. P. de Graaf, jm„ 33 j. en C. E. Weerts, wed., 27 J.; G. Rijsber- gen, jm., 20 j. en J. Tl. de Graaf, jd.. 20 j.; D. van Daalen, jm., 25 j. en G. Bonte, jd., 25 jaar. P. Groenendijk. Jm., 21 j. en W. J. Abspoel, jd.. 21 j.; C. van Steen- wijk jm., 34 j. en E. M. Vroom, jd. 31 j.; S. M. Hurkmans, jm., 24 j. en L. C. A. Breddels, jd., 20 j. A. Reinds, m., 36 j.; M. van den Bosch, wed. van A. J. Vink, 75 j. S. van der Klaauw, wedn., 34 J. en A. A. Weijers, jd., 33 j.; H. Boon jm., 26 j. en A. J, M. A. Trip. jd., 22 jaar. GETROUWD. A. M. van Cleef, m. en J. M. J. van Ovost, jd.; P. van Dijk, Jm. en M. van der Reijden. jd.; P. A van Goozen, jm. en C. Boom, jd.; J. H. van Hartevelt, jm. en A. M. Doll, jd.; H. van der Hoven, gesch. en H. C. La Rooij, jd.; L. Klap, Jm. en C. W. S. de Graaf, Jd.;: P. M. Pan sier. gesch., en M. M. van Steenis, gesch.; J. J. van Rooie, Jm, en G. J. van der Zee, jd.; L. Vermond, jm. en J. C. Dexel, jd.; B. Janssen, jm. en J. Pelt, jd. G. Rijsbergen, jm. en J. M. de Graaf, Jd.; P. T. Klinkhamer, Jm. en W. T. den Daas, jd.; F. Stouten, jm. en P. de Bruijn, Jd.; A. War- naar, jm. en A. Vervark, jd. OVERLEDEN. J. C. de Bekker, man, 45 J.; A. Deurlo, d., 4 j.; C. W. van Dijk. z., 20 j.; M. Miog, wed. van P. P. Nie- boer, 73 Jaar. J. Teleng, hulsvr van W. F. d* Tombe, 57 j.; T. M. van Leeuwen, wed, van J. van der Poei, 79 i»

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 5