igroeping in krijgsgevangenschap KENDMAKING OPROEP Jaargang Vriidag 4 Juni 1943 No. 25514 ir het 2e, 3e, 9e en 11e Regiment Infanterie. BUITENLAND iccesvolle afweer aan de Koeban Italiaansche Weermachtsberichten VERDUISTEREN: Deze week bon 24. GEMENGD NIEUWS EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOB LEIDEN EN OMSTREKEN rond van de op 29 April 1943 In de dagbladpers gepubliceerde making van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden ende terugvoering in krijgsgevangenschap van de voormalige andsche weermacht, worden bij deze voor aanmelding opge- Het dienstplichtig en reserve personeel onder den rang van officier van de volgende regimenten en alle in de jaren 1939 en 1940 uit deze regimenten voortgekomen oorlogsonderdeelen, voor zoover dit personeel in Mei 1940 in werkelijken dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden, telkens tusschen 8 en 12 uur: IN HET „WEHRMACHTSLAGER" TE AMERSFOORT, ZONNEBLOEMSTRAAT. Bet personeel van het 2e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 7 Juni 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 8 Juni 1943; oorlogsonderdeelen., Iet personeel van het 3eregiment infanterie en zijn degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot cn met 1915 op 10 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op U Juni 1943. IN DE FRIESLANDKAZERNE TE ASSEN. Het personeel van het 9e regiment infanterie en zijn orlogsonder deelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 7 Juni 1943. Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 8 Juni 1943. Het personeel van het 11e regiment infanterie en zijn oorlogsonderdeelen Degenen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 10 Juni 1943. x m Degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 11 Juni 1943. de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, ributiestamkaart en, voor zoover mogelijk, militaire identiteits- n. nen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende angers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on- irheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij tantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmel- toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig ik weder aan den werkgever resp. instantie, die de belangen ligt, werden teruggegeven. De werkgevers zijn verplicht degenen b noeten melden, daarvoor in de gelegenheid te stellen en hun on (salaris) gedurende den verzuimden tijd uit te betalen. N'ederlandsche Spoorwegen verleenen aan alle voor de aanmel- opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tot tiding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de tn c. q. bij den stationschef, van het station van vertrek, eeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, i dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer gen dan twee normale handkoffers. i aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche aaeht bezette gebieden buiten Nederland bevinden, geen gevolg geeft aan de oproeping van den Welirmachtbe- laber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de toering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet en op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. 'itsch weermachtbericht. opperbevel van de Duitsche nacht maakte gisteren be- het Oostelijk front van het anbruggenhoofd duren de 1 afweergevechten voort, ülen en doorbraakpogingen vijandelijke infanterie en «rstrijdkrachten stortten in concentreerde vuur van alle ns ineen of werden reeds bij °orbereiding uiteengeslagen, "trijpen van sterke formaties the vliegende artillerie heeft fijk bijgedragen tot dit af- ucces. i het overige deel van het '"K front werden bij eigen roepacties talrijke gevechts- Ogen opgeblazen en den bloedige verliezen toege- De luchtmacht viel met ^strijdkrachten belangrijke 'oieeringssteunpunten van ojand in den centralen sector "et Oostelijk front aan en «deerde bijzonder zwaar de «^installaties van Koersk. Wrs jachtvliegtuigen en jachtkruisers, alsmede de lucht doelartillerie schoten gisteren 83 bolsjewistische vliegtuigen neer. By afzonderlijke vluchten van Britsche vliegtuigen boven het kustgebied van de bezette gebie den in het Westen werden vyf vliegtuigen neergeschoten. Eskaders snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen vielen gisteren in scheervlucht enkele plaatsen in Zuidoost-Engeland, waaronder Ipswich met goed succes aan. Eén vliegtuig keerde niet terug. De stijging der Duitsche wapen productie De Duitsche rüks- minister van bewapening en mu nitie, Albert Speer, heeft den Führer in diens hoofdkwartier rapport uitgebracht over de bui tengewoon sterke stijging der productie van wapenen, pantser wagens en munitie in het afge- loopen jaar, in tegenwoordigheid van de vooraanstaande mannen der Duitsche wapenindustrie, die zelf de verantwoordelijkheid dra gen en van de bureauchefs van zijn ministerie. De ryksminister kon er op wü- zen, dat de oorspronkelijk vast gestelde productiecijfers zonder uitzondering verre zijn overtroffen en dat recordcüfers zijn bereikt, welke alle verwachtingen over treffen. Hy legde er in het bij- Woensdag deelde het Italiaan- sche weermachtbericht mede: „Gistermiddag heeft een for matie vijandelijke oorlogsschepen Pantelleria onder vuur genomen. De onmiddeliyke reactie van onze artillerie noodzaakte de vijandelijke schepen het bombardement te staken. Een torpedojager van de formatie werd ernstig beschadigd. Door herhaalde malen onderno men vijandelijke luchtaanvallen werd op het eiland ernstige schade aan huizen aangericht. Vyandelijke vliegtuigen wierpen bommen op de omgeving van Na pels, op Paola en op plaatsen op Sicilië en Sardinië; lichte schade en enkele slachtoffers. Onze ja gers schoten tijdens gevechten boven Sardinië drie toestellen neer, negen andere vliegtuigen werden door het vuur der lucht doelartillerie omlaag gehaald; 3 kwamen in zee terecht nabij Pantelleria, drie ter hoogte van Albia (Sassari) en 3 naby Mar sala. De tot nu toe onder de be volking getelde verliezen als ge volg van de in dit bericht ge noemde luchtaanvallen zijn als volgt verdeeld: 5 dooden en 28 gewonden te Pertici (Napels), 3 dooden en 5 gewonden in totaal te Paola, Balestrate (Palermo) en Marsala. En Donderdag: De vijand heeft zijn luchtaanvallen en de beschie ting vanuit zee op Pantelleria voortgezet. Door de luchtdoel artillerie van het eiland werd een vliegtuig neergeschoten. Behalve de in het weermachtbericht van gisteren gemelde vliegtuigen, zijn nog twee vliegtuigen by Porto Torres en Sant Antioco door de luchtdoelartillerie van Sardinië neergeschoten. zonder den nadruk op, dat deze voortreffelijke resultaten behalve aan de nimmer verslappende paraatheid van tallooze Duitsche arbeiders en arbeidsters in de wapenindustrie, vooral te danken zyn aan den uitstekenden en zeer succesvollen arbeid der organisatie van de verantwoordelijke organen in de Duitsche wapenindustrie, welke het vorige jaar op straffe wijze ten uitvoer gelegd is. De Führer betuigde allen, die aan deze resultaten hebben mede gewerkt, zyn hartelyken dank en zyn groote waardeering en con stateerde, dat dit groote succes in de eerste plaats het gevolg is van de door minister Speer geleide en met nieuwe denkbeelden verrijkte Duitsche techniek en van het be ginsel van eigen verantwoordelyk- heid in de industrie. Uit waar- desring voor zijn unieke prestaties op het gebied der Duitsche tech niek overhandigde de Führer den rijksminister den Fritz Todt-ring der Duitsche techniek in een zil veren cassette met de beeltenis van dr. Fritz Todt. (D.N.B.). Toespraak van den Paus - Naar gemeld wordt, heeft de Paus by een ontvangst van de kardinalen der curie, die hem op zijn naam dag hun gelukwenschen kwamen aanbieden, een rede gehouden, waarin hij onder meer zeide, dat ook dit jaar zijn naamdag valt in een tijd, die de geheele wereld met zorg en angst vervult. Met groote zorg, zoo zeide hij, slaat de kerk de verlenging van den oorlog gade. De Paus verklaarde zich tot taak te hebben gesteld, de menschen te herinneren aan het pad van waar heid en redding. Daarbij heeft hij voor alle volken slechts gedachten van vrede en niet van ergernis. Nadat de Paus gewag had ge maakt van hetgeen hy had ge daan voor de kleine staten, die door hun geografische of geopoli tieke positie in het conflict tus schen de groote mogendheden wa ren verwikkeld, sprak hij over „den onverbiddelijken wedloop tusschen actie en repressaille" in den lucht oorlog. Hij legde er den nadruk op, dat hij sedert den aanvang alles heeft gedaan om de oorlog voerenden te bewegen tot eerbiedi ging van de wetten der mensche- lijkheid in den luchtoorlog. Ten Op grond van de beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal z.b.v.) nr. 43/1943 omtrent den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet worden hiermede ALLE MANNEN GEBOREN IN 1920 opgeroepen om van 3 Juni af een aanmeldingsformulier in ontvangst te nemen bö bet voor hun woonplaats geldende arbeidsbureau en dit persoonlyk weer in te leveren, op de hieronder genoemde dagen, bil het arbeidsbureau. In Januari t/m April 1920 geboren personen melden zich aan op Maandag 7 Juni 1943. In Mei t/m Augustus 1920 geboren personen melden zich aan op Dinsdag 8 Juni 1943. In September t/m December 1920 geboren personen melden zich aan op Woensdag 9 Juni 1943, in den tijd van 917 uur, volgens de door het arbeidsbureau vast gestelde volgorde en wel bij de voor hen bevoegde afdceling. De in de ressorten der bijkantoren woonachtige tot aanmelding verplichte personen moeten zich op dezelfde dagen aanmelden bij het voor hen bevoegde bijkantoor van het arbeidsbureau. By het inleveren van het aanmeldingsformulier moet de distributie stamkaart worden meegebracht De personen, die tot aanmelding verplicht zyn, moeten in principe persoonlijk verschijnen bij liet arbeidsbureau (of bijkantoor). Zy moe ten op verlangen alle noodige papieren voorleggen en alle vereischte ;nlichtingen verstrekken. Voor zoover tot aanmelding verplichte per sonen in dienstbetrekking zijn, moet de werkgever de verklaring van den tot aanmelding verplichte omtrent den duur van de dienstbe trekking op het formulier door zyn handteekening en eventueel door een afdruk van het firmastempcl bevestigen. Va t den aanmeldingsplicht zijn uitgezonderd. 1) Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, van het Arbeitsbereich der Nationaai-Socialistische Duitsche Arbeidsparty in Nederland, derzelver organisaties of aangesloten organisaties. 2)Duitsche onderdanen, die werkzaam zijn bij bureaux voor de Duitsche Weermacht, de Waffen-S.S., de Duitsche politie en den Reichsarbeitsdienst. 3) De ambtenaren en arbeiders van den staat, de provincies, de gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen, benevens personen, die werkzaam zyn by de spoorwegen, de Nederlandsche Posterijen en de Nederlandsche Bank. 4) Leden van de voormalige Nederlandsche Weermacht, voorzoover zy volgens de bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland van 29 April 1943 onderworpen zyn aan het terugbrengen in krijgsgevangenschap. 5) De personen, die reeds volgens IX van de Beschikking Nr. 30/ 1943 betreffende de sluiting van bedrijven tot aanmelding ver plicht zijn. 6) Geestelijken en leden van orden. 7) Personen, die volgens II alinea 2 van de Beschikking Nr. 43/ 1943 vrijgesteld zijn van den aanmeldingsplicht. Duitsche onderdanen, die onder de verplichting tot aanmelding vallen, worden nog speciaal opgeroepen. Personen, die zich moeten aanmelden en werkgevers, die handelen in strijd met de bepalingen van bovengenoemde beschikking of trachten haar te ontduiken, dus b.v. hun aanmeldingsplicht niet of niet op behoorlijke wijze nakomen, opzettelijk of door nalatigheid onjuiste opgaven verstrekken, enz. warden gestraft evenals degenen, die daartoe opruien, medeplichtigen en handlangers. bate van allen acht by zich ver plicht, nogmaals daaraan te her inneren. „Het is", zoo zeide hy, „niet overbodig de cultuurwereld er waarschuwend op te wijzen, dat zy zich langs een afgrond van nameloos ongeluk beweegt". De Paus besloot zyn rede met den wensch „dat uit de ruïnes van den haat een nieuwe wereld moge verrijzen, waarin alle naties als zusters elkander erkennen en een drachtig voorwaarts gaan op den weg van het goede". (D.N.B.). De besprekingen in Noord- Afrika - Generaal de Gaulle heeft volgens den zender van Algiers op een persconferentie in Algiers verklaard, dat heden het „Fran- sche comité der nationale bevrij ding", is opgericht. Voorzitters zijn generaal Giraud en de Gaulle. Voorts hebben er zitting in gene raal Georges, generaal Catroux, Massigli, André Philipp en Jean Monnet. Naar verder uit Algiers gemeld wordt, is generaal Catroux be noemd tot commissaris voor in boorlingenaangelegenheden en tot gouverneur-generaal van Algiers. Naar uit Algiers verluidt zullen de huidige gouverneur van Ma rokko, generaal Nogues en gene raal Mandies, benevens generaal Bergeret binnenkort van hun post ontheven worden. 22 uur 5.30 uur van hedenavond tot morgenochtend De maan kwam heden op te 6.53 uur en gaat onder te 23.03 uur. Voor de week van 6 t/m 12 Juni geven de met 24 gemerkte bon nen recht op het koopen van de gebruikelijke rantsoenen brood, beschuit, aardappelen en tabak. De vervaardiging van celwol De A.NP.-correspondent te Berlijn meldt: De Duitsche chemicus prof. Hess heeft een nieuw procédé uitgevon den voor de fabricage van celstof. Door een bepaald maalproces wordt niet slechts de winning van celwol uit iedere cellulosehoudende grondstof mogelyk gemaakt, doch daarenboven meer dan een derde aan grondstof en chemicaliën by de productie bespaard. Verder heb ben de proefnemingen aangetoond, dat de zuiver synthetische ver vaardiging mogelyk is van een textiel vezel, die noch in de dier lijke, noch in de plantaardigs groep thuis behoort. De nieuwe ontdekking zal voof de celstofproductie van revolution- naire beteekenis zijn. Door vallenden boom getroffen By de houtzagerij van den heer J. Meijer te Heemse by Harden- berg werden boomstammen van een wagen, bespannen met een paard, afgeladen. Plotseling sloeg het paard op hol, hetgeen tot ge volg had, dat een zware stam van den wagen gleed en op het hoofd van den 30-jarigen gehuwden zoon van den eigenaar van de houtzagery, den heer H. Meijer, terecht kwam, die op slae werd gedood.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1