De arbeid ïn den strijd voor Europa STADSNIEUWS Het schoolzwemmen GEMENGD NIEUWS KUNST EN LETTEREN in gevaar! MARKTBERICHTEN KERK EN SCHOOL AGENDA SPORT VoorjaarsbesCelling achter het Ooste lijk front. Onder bescherming der Dultschewapensver-'cht 'li bevolking van het Oostland haar arbeid. Het ontbrekende gereedschap wordt spoedig verschaft. Een nieuwe zen ding ploegen is aangekomen en wordt door den kringLndbouwer verdeeld PK Dreyer-Transo-F-P m De Meta's der N.S.V.O. - De persdienst van de N.S.B. meldt: In opdracht van den Leider heeft de leidster der N.S.V.O. (nationaal-socialistische vrouwen organisatie), na gepleegd overleg met den hoofdstormer van den Nationalen Jeugdstorm, gisteren de Meta-afdeeling van de N.S.V. O. opgericht. De jongeren der N.S.V.O. en Öe Meta's. die reeds oefenden in Jeugdstormverband, worden, in dien zij aan de gestelde eischen voldoen, in deze nieuwe organi satie van jonge vrouwen opge nomen. Haar tweeledig doel - de meis jes op te voeden tot goede vrou wen en moeders, een kern van jonge vrouwen te vormen, die bereid zijn om hulp te verleenen altijd en overal waar hulp noo- dig is - zal de Meta-afdeeling trachten te bereiken en wel in nauwe samenwerking met de an dere afdeelingen der N.S.V.O. Zij zal haar opdrachten kunnen krij gen van de leiding der N.S.V.O., doch werkt die geheel zelfstandig uit. Als lid kunnen zich aanmel den Nederlandsche ongehuwde vrouwen van 18 tot 25 jaar. Drieling geboren. - In het gezin van Klaas Mulder en Hendrikje Compagne te Staphorst is een drieling geboren, drie meisjes, die het evenals de moeder, goed ma ken. De kinderen zijn voor de juiste verpleging in het Diaco- nessenhuis te Meppel opgeno men. SCHEEPSRAMP OP DE JANGTSÉ 273 menschen ver dronken - Het Japansche schip „Kozekoero Maroe", dat een ge- regelden dienst onderhield tus- schen Hankau en Kioekiang, is op de Jangtse gezonkjfi. Van de 323 personen Chineezen en Japan ners - die aan boord waren, kon den er slechts 50 gered worden. Lola MeesPhons Dusch De violiste Lola Mees en de pianist Phons Dusch zullen Dinsdagavond 8 Juni a.s. concerteeren in de Stads gehoorzaal. Het programma ver meldt o.a. werken van Haydn, Beet hoven, Chopin, Dvorak en Grieg. Het is thans al weer ruim een jaar geleden, dat hier ter stede op grootsche schaal het school zwemmen werd ingevoerd, waar aan momenteel door ongeveer 1370 leerlingen, allen behoorende tot het vierde leerjaar en afkom stig van nagenoeg alle lagere scholen, regelmatig wordt deelge nomen.' Op het nut van school zwemmen in het algemeen be hoeven wij hier niet te wijzen: het bevordert de hygièna en daar mede de gezondheid en wordt daarom zoowel door hen, aan wie de zorg voor de lichamelijke op voeding is toevertrouwd, als door medici sterk aanbevolen. En dan zwijgen wij nog maar van de noodzakelijkheid, dat in ons wa terrijk landje iedereen de zwem kunst machtig behoort te zijn, waartoe het schoolzwemmen, zoo daarmede het doel al niet geheel wordt bereikt, een uiterst krach tige stimulans vormt. En daarom is het aan alle kan ten te betreuren, dat de gunstige ontwikkeling van het school zwemmen in onze stad dreigt te worden verstoord door een echt verschijnsel van dezen oorlogs tijd: een tekort aan badgoed. Reeds nu zijn er verscheidene groepen, welke uitvallers tellen, hetgeen er dus op neer komt, dat deze kinderen gedurende het tijd vak, waarop hun klassegenootjes gaan zwemmen, van onderwijs verstoken blijven en mocht dit euvel in de naaste toekomst groeien, dan kan het niet anders of er komt een leelijke kink in de kabel en zou staking van het schoolzwemmen tot na afloop van den oorlog ernstig overwogen moeten worden. Hopelijk komt het niet zoover en telt onze stad vele ingezetenen, die bereid zijn oud badgoed of lappen donkere stof af te staan, zoodat daarvan zwempakjes en -broekjes voor de kinderen, die dit noodig hebben, kunnen worden gemaakt. De afdeeling Onderwijs der Gemeentesecretarie zal deze goe deren gaarne in ontvangst ne men of ze desgewenscht aan huis laten afhalen. Wie wil medehelpen aan de instandhouding van het zoo bij uitstek nuttige schoolzwemmen en daarmede van de gezondheid onzer Leidsche schooljeugd? Diamanten zakenjubileum. Zaterdag a.s. zal het 60 jaar ge leden zijn, dat de heer W. F. v. d. Reyden Sr. in het perceel N. Rijn 53 een banketbakkerij open de, welke ongeveer een kwart eeuw later werd verplaatst naar het tegenwoordige pand N. Rijn 43, waar zijn zoon, "de heer W F. v. d. Reyden Jr., sinds 1922 de zaken heeft overgenomen. Onge twijfeld mag het een groote bij zonderheid worden genoemd, dat de oprichter in zijn 86ste levens jaar nog getuige mag zijn. van dit diamanten jubileum. In verband met de bijzondere tijdsomstandigheden is van alle feestelijk vertoon afgezien. ROTTERDAM, 1 Juni Heden werden ter veemarkt aangevoerd 1530 dieren, w.o. 52 paarden, 2 veulens, 5C schapen, 655 runderen, 136 nuchtere kalveren, 91 graskal veren, 65 biggen, 236 bokken en geiten en 235 zuiglammeren. Prij zen per stuk: melkkoeien 1375 1150975; kalfkoeien 13251100— 975; varekoeien 825725625; vaarzen 750650475 en pinken 575J>—475375. PREDIKBEURTEN. VOOS DONDERDAG 3 JUNI. Leiden Evang. Luth. Kerk: Vm. 10% u., ds. Bieger -Vrije Kath. Kerk (Vreewijkstr. 19) Vm. 10% u., gez. mis Geref. Kerk (Zuiderkerk)Vm. 10 u., ds. Wier- singa Chr. Geyef. Gem. (Steen- schuur) Vm. 10 u.. ds. Joh. Jansen Hillegom - Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u.~, ds. Eerhard Geref. Kerk: Vm. 10 u., ds. Krabbe Chr. Geref. Kerk: Vm. 10 u„ lees- dienst. Iloogmade Ned. Herv. Kerk: Vm. 10% u., ds. Baas. De Kaag Ned. Herv. Kerk: Vm 10% u„ ds. v. d. Windt. Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: Vm. 9% u„ ds. van Harten van Katwijk aan Zee Geref. Kerk: Vm. 9% u., ds. J. G. Aalders. Katwijk aan Zee Nieuwe Kerk Vm. 9% u., ds. R. P. A. Rutgers Geref. Kerk:" Vm. HO u„ ds. J. C. Gilhuis. Koudekerk Vm. 10 u., ds. van Binsbergen Geref. Kerk: Vm. 10 u., ds. N. J. A. van Exel van Beek bergen. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u., ds. Koch Geref. Kerk Vm. 10 u., ds. Dijk. Leidscliendani Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u., ds. Vermet Geref. Kerk: Vm. 10 u.Jds. Riet veld. Leiniuiden Ned.-Herv. Kerk: Vm. 10% u., ds. Th, van Veenen Geref. Kerk: Vm, 10% u., ds. C. Gilhuis. Lisse Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u.. ds. J. Th. van Veenen Geref. Kerk: Vm. 10 u., dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Vm. 10 u., ds. Ponstein Geref. Gem.: Vm. 10 u. ds. A. Verhagen Oud-Ger. Gem.: Vm. 9% en nm. 3 u„ leesd. geen dienst Geref. Kerk: Vm. 10 Noordwijk Binnen Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u., ds. W. W. Siddré Geref. Kerk: Vm. 10 u., ds. H. B. Visser. Noordwijk aan Zee Ned. Herv Kerk: Vm. 10 u„ ds. N. J. Cupédo Geref. Kerk: Vm. 10 u.. ds. B. Bouma Geref. Bond (Juliana v. BIJEENKOMST VAN HET NEDERLANDSCHE EN DUITSCHE ARBEIDSFRONT. Ter verkrijging ran een krachtig vee voer gedurende de wintermaanden wordt het zgn. Meigras thans dooi Vele duizenden werkers uit de provincie Noord-Holland, Zuid- Holland, Utrecht en Gelderland waren Zaterdagmiddag naar Utrecht gekomen om in de groote markthallen aan de Croeselaan te luisteren naar de magistrale rede voeringen van arbeidsfrontleider H. J. Woudenberg en General- Kommissar Schmidt. Het Duitsche en het Nederlandsche Arbeids front hadden alle Betriebsmanner, sociale voormannen en functio narissen uitgenoodigd om in Utrecht bijeen te komen, een uit- noodiging, waaraan op imponee- rende wijze gevolg is gegeven. Reeds lang .voor den aanvang was de geweldige ruimte van de markt hallen tot in de uiterste hoeken gevuld; meer dan 5000 werkers hadden een plaats gevonden en nog stonden honderden buiten. De zaal was waardig en met smaak versierd met nationale Ne derlandsche en Duitsche vlaggen en met de vlag van het Duitsche Arbeidsfront. De secretaris van den Arbeids frontleider, de heer Goyvaarts, opende met een kort woord de bij eenkomst, waarna Arbeidsfront- leider H. J. Woudenberg met ap plaus op het podium werd be groet. Een woord van dank. een eere- saluut, bracht spreker aan de so ciale voormannen, die in deze moeilijke tijden staan als een rots in de branding. Door hun hou ding immers marcheert het Ar beidsfront. De pogingen tot stakingen be wijzen weer, dat men steeds weer poogt den arbeider op te ruien en dit gebeurt door lieden, die zelf achter de schermen blijven. De ondernemer of directeur kan af wezig zijn en niemand zal hem op een gegeven oogenblik missen, hij kan op „dienstreis" zijn - maar heel anders was en is het met den arbeider. Hij wordt direct ge mist en als hij zich niet meldt op zijn werk, staakt hij en hij wordt verantwoordelijk gesteld voor het standrecht. Moge de arbeider thans goed weten, dat hij zich niet op moet laten ruien. Wij hebben den arbeider de sociale voorman nen gegeven als betrouwbare lei ders. 5700 sociale voormannen in de bedrijven en 4000 functionaris sen werken in 485 plaatselijke kantoven samen. Binnenkort wordt weder een vormingsschool ge opend. s Uitvoerig stond spreker stil bij de beroepsvorming en de bedrijfs leiding. De leerlingopleiding wordt gestimuleerd door leereontracten. Ook de scholing en herscholing van oorlogsinvaliden wordt bin nenkort ter hand genomen. Nog zijn er zeer lage loonen in-Neder land; er zijn immers nog men schen, die niet genoeg verdienen om hun distributiebonnen in wa ren om te zetten, dat is een der 'oorzaken van den zwarten han del, een oorzaak, die wij in de kern zullen bestrijden, opdat voor een ieder een bestaansminimum verzekerd zij. Vervolgens herin nerde de Arbeidsfrontleider aan datgene wat het Arbeidsfront doet voor de arbeiders, die in Duitsch- land werken. Spr. herinnerde aan het werk van het Arbeidsfront voor de vrouwen in de bedrijven, aan het werk van Vreugde en Ar beid en aan vele andere terrei nen, waarop het N.A.F. zich be weegt. Het Arbeidsfront heeft veel. zeer veel bereikt in het afgeloopen jaar. Na, 1 Juli zal het Arbeids front geen werkloozenkas meer kennen, de contributie voor het N.A.F. zal aanmerkelijk worden verlaagd.De werkloosheidsverzeke ring is een erfenis van den ka- pitalistischen tijd. Wij immers staan op het standpunt, dat ieder mensch recht op arbeid heeft en heeft hij geen werk, dan heeft hij er recht op, dat de staat zorgt dat hij daar geen geldelijk nadeel van heeft. Dat moet geen onder werp van verzekering zijn. Bin nenkort zullen tot heil van het werkende volk arbeidersontspan ningsoorden worden geopend. De Betriebsführer zal in de toekomst in rechten beschermd worden. In samenwerking met het Lan- gemarck Studium zullen wij zor gen, dat begaafde kinderen uit de bedrijven, wier ouders een school opleiding niet kunnen betalen, door ons geholpen worden. Voorts worden vrije plaatsen aan universiteiten beschikbaar ge steld- Een bijzonder genoegen is het spr. te kunnen mededeelen, dat thans het tegemoetkomings- besluit, dat voor de arbeiders, die in het buitenland werken en voor hun gezinnen van zooveel belang is, is afgekondigd. Hierna was het woord aan commissaris-generaal Schmidt, j Deze herinnerde er aan, dav wij een jaar geleden den stich tingsdag van het Nederlandsche Arbeidsfront konden vieren. Als nationaal-socialisten zijn wij in dit land gekomen aldus zeide hij en op grond van de verantwoor delijkheid hebben wij getracht, ook hier in Nederland, een nieu we arbeidsgemeenschap op socia len en nationalen grondslag tot stand te brengen. Het zal nu weldra drie jaar geleden zijn, dat ik kameraad Woudenberg leerde kennen. Aan hem werd toen de' reorganisatie toevertrouwd. Deze taak was niet gemakkelijk. Zij is echter met succes volbracht, zoo als wij zoo juist hebben verno men uit de rekening en verant woording van den Leider van het Nederlandsche Arbeidsfront. Voortgaande zeide spreker, dat de sociale voorman met den Be triebsführer schouder aan schou der staat. Zij dragen de verant woordelijkheid ook voor den ko menden tijd. Zoo groeit de groo te Germaansche lotsgemeenschap Zoo staan thans feeds in de Duitsche bedrijven Duitsche, Ne derlandsche, Noorsche, Deensche en Vlaamsche arbeidskameraden. In dezen moeilijken tijd kan geen groote socialistische vooruitgang bereikt worden. Dit is ons allen bekend. Eerst moeten wij werken en overwinnen en den vijand vernietigen. Het korte tijdsverloop sedert de nationaal-socialistische revolutie heeft echter bewezen, tot welke prestaties wij in staat zijn. «- Als in dezen grooten lotsstrijd de Duitsche arbeidskameraad het geweer grijpt, is het rechtvaardig en billijk, dat zijn Nederlandsche kameraad den hamer ter hand neemt en de vrijgekomen plaats van den arbeid inneemt. Men kan daarom bij den arbeidsinzet niet van een deportatie spreken, maar het gaat hier om een oor- logsnoodzaak, die geworden is uit de Europeesclie lotsgemeenschap. De een neemt het geweer, de an dere den hamer ter hand. Zoo ontstaat uit den arbeidsinzet een groote prestatie- en lotsgemeen schap. Gij staat daarom in de bedrij ven en zij t de officieren van den arbeid. Gij moet uw arbeidska- mer'aden met raad en daad bij staan en overal ingrijpen, waar uw hulp verlangd wordt. Zoo zal het Nederlandsche volk moeten begrijpen, dat het, met het Duitsche volk lotsverbonden is. Duitschland voert den oorlog, opdat jodendom, bolsjewisme en kapitalisme vernietigd en ver pletterd worden. De bijeenkomst werd gesloten door Stellvertr. Obman der Deut- schen Arbeitsfront Kretschmar. HEDEN. Stadszaal: Uitvoering zangschool. 7 uur nam. Donderdag. Hooigracht 30: Samenko: 7 1/2 uur nam. Jeruël: Samenkomst te 10 Oude Vest 181: Samenkor 7% uur nam. Schouwburg: „De Haghesj „Alleen op de wereld". 2% 4 Schouwburg: „De Hagl^ „Een schoonmoeder uit den". 7% uur nam. Katwijk aan Zee: (Casa Spr. ds. van Leeuwen. 7 uic De geneeskundige dienst den wordt van hedenavond tot Vrijdagmorgen 8 uur nomen door de doktoren de Jasperse, Meyboom en Stol Te Oegstgeest door dr. Lee tel. 22030. De avond-, nacht- en Zn dienst der apotheken wordt hedenavond 8 uur tot Zat morgen 8 uur waargenomen Apotheek Kok, Rapenburg 24807 en de Apotheek „Tot der Menschheid". Hooigrac! tel. 21060. Te Oegstgeest door de geestsche apotheek, Raadiui 8. tel. 26274. Stolbergstr. 27)Nm. 5 Bout van Rotterdam Kerk in H.V. (Egb. de Groc Vm. 10 u., ds. B. A. Venema Noord wijkerhout Ned Kerk: Vm. 10 u., ds.^ï. d. Mo Spijk van Oegstgeest. Oegstgeest Pauluskerk; 10 u„ ds. v. d. Haas Gerei (Mauritslaan)Vm. 10 u Eringa; nm. 3 u. jeugddien Geref. Kerk (Morschweg) u. ds. F. de Vries van Den Oude-Wetering Ned. Kerk: Vm. 10% u., ds. v. Ri Geref. Kerk: Vm. 10% u., cü Bos Rem. Kerk: geen die: Rfjnsbifrg Ned. Herv, Vm, 10 u. dr. G. C. van Nilt Ger. Kerk (Voorhouterweg: u. ds. M. C. v. d. Loo Ger (Rapenburg): Vm. 10 u. Post Chr. Ger. Kerk: Vm Leesdienst. Kijnzatenvoude Ned. Vm. 10.30 u. ds. J. H. de Vi Chr. Geref. Kerk; Nm. 3 Kleissen van Boskoop. Sassenheim Ned. Herv. Vm. 10 u. ds, Krijkamp Kerk: Vih. 9.30 u. ds. Kuip, Chr. Geref. Kerk: Vm. 10 Visser. Voorschoten Ned. Herv.i Vm. 10 u. de heer F. H. B man Hulppr. van RijnsbE Geref. Kerk: Vm. 10 ds, Houtzagers. Warmond Ned. Herv. Vm. 10 u. ds. de Bel. Wassenaar Dorpskerk: 10.05 u. dr. Honders - Kievie Vm. 10 u. ds. ten Kate. Kerk: Vm. 10 u„ ds. Ferics Geref. Kerk Zuid: Vm. 10 Timmer. Ned. Herv. Kerk Drie Kampen (vacature ds. Wes ds. W. Glashouwer te Muitte ds. J. Loos te Workum en Visser te Kortenhoef. te Kr (vacature ds. Willemse) Aalders te Wommels, ds. H. lema te Hattem en ds. L. Xb Bunnik. Beroepen te Emmercompas ds. E. Saraber Jr. te Zande! Oppenhuizen ,te Woldendoru B. Essers te Eefde. Aangenomen naar Nieuw-V (toez.) ds. J. C. H. Jörg te hannesga e.a. Beroepen te loo (toez.) cand. L. S. Blom. prediker te Westzaan. te Vlas gen (vacature ds. Groene: toez.) ds. J. de Lange te W Bedankt voor Gasselte (toez, L. S. Blom. hulpprediker te zaan. Chr. Geref. Kerk Bedankt Utrecht (2e predikantspaats) G. van Minnen te Huizen Baptiste Gemeenten Bef te HeerlenTreebeek ds. J, Neef te Arnhem. BRIDGE. Parencompetitie De SleuN Op den 2den avond van de competitie zijn de volgende gen verkregen Hoofdklasse: 1. Van Wit Biesiot 81 p.; 2. RoemVis» p.; 3. en 4. VrijenhoekOM en WakkaVogelenzang, elk p.; 5. Verboog Sr.Koch, 6 Totaal: 1. van TuynKuyt. p.; 2. v. WingenBiesiot, (9 p. in mindering); 3. vei'' Koch, 139 p.; 4. Laken—v.»- 137% P>' 5- van Weizen—Vfl Jr.. 135 p. lste klasse A: 1. Slem—' wen, 72 p.; 2. Hermans—W° 71 p.; 3. van DelftVerpoot* p.; 4. en 5. Molv. Heter® KeunenNieuwenhoven, p. Totaal: 1. van Delft— ten, 142% p.; 2. Mol—V. 140 p.; 3. Keunen—Nieuw®» 138% P.; 4. Hermans—ver», 135% p.: 5. mevr,. Verboog- nobel, 134% p. lste klasse B: 1. echtp. p.; 2. SmittenaarDe Boer. p.; 3. De Koning—Parment» p.; 4. dames BosseEicnDW p.; 5. echtp. Kuypers, 63%

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2