JUNI ^jk! voed^fy 30 dagen BUITENLAND Actie in de lucht. ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT BINNENLAND AGENDA SPORT GEMENGD NIElfl jongste stakingsbeweging in Ne derland ook de Nederlandsche Landwacht zou zijn opgetreden. Dit is een onwaarheid en ver draaiing, zooals dat aan de over zijde altijd gewoonte is. Wij waren niet zoo tactloos om dit te doen en gij weet zelf, dat dit niet het geval geweest is. Er zijn slechts kleine gedeelten van Duitsche formaties der Waffen-SS of van de politie gebruikt en er bestond absoluut geen noodzaak om ook Nederlandsche formaties te ge bruiken. De Nederlandsche for maties wachten op het oogenblik, waarop de uitgeweken regeering in Londen zal probeeren Neder- landsch grondgebied te betreden, want op dat oogenblik, waarop wij ons allen verheugen, zuilen de formaties ook in den strijd ge worpen worden om deze ophitsers en het Legioen Beatrix, dat in Engelsche uniformen opgesteld wordt, de hun toekomende ont vangst te bereiden. In deze Land wacht treden aan alle nationaal- socialisten in Nederland en bo vendien alle Germaansch denken de Nederlanders, die voor het nieuwe Europa hebben gekozen. Thans staan hier de eerste ba taljons en hebben den eed op den Führer Adolf Hitler afgelegd en binnen enkele dagen komen nieu we bataljons op. Er was 'n tijd, dat slechts enkele honderden vrijwil ligers dienst namen als soldaat in de SS-Standarte Westland. Thans staan er reeds verscheidene divi sies van Gerrnaanschen oorsprong en ons aller hartewensch is het, dat binnenkort een divisie SS- pantsergrenadiers-Nederland kan worden opgesteldOfschoon ook de Landwacht Nederland een landsverdedigings-organisatie is, die alleen in Nederland ingezet wordt, geven wij toch uiting aan onze verwachting en ik geloof hiermede in overeenstemming te zijn met den Leider dat zich behalve voor de Landwacht bo vendien nog groote contingenten vrijwilligers voor het Germaan- sche korps in het Oosten zullen melden. Wij bevinden ons in een ontzaglijken strijd om een belis- sing van de grootste beteekenis, die het aanschijn van Europa voor de eerstvolgende duizend jaar zal bepalen. Europa zal in onzen vorm gebracht worden of het zal bolsje wistisch worden. De oude strij ders, die reeds den eersten grooten wereldoorlog hebben meegemaakt, die de ineenstorting meemaakten en die ook de groote Duitsche wederopstanding hebben meege maakt, weten wat het zeggen wil een oorlog te verliezen. Er bestaat voor ons maar één ding, nl de overwinning te bevechten en te behalen, geloovige Germaansche soldaten van Adolf Hitler te zijn en hem te volgen in trouw, ge hoorzaamheid en dapperheid. Zooals de kameraden, die in de SS-Standarte Westland en in het Legioen in trouwe gehoorzaam heid gestreden hebben en verder strijden, zoo ben ik ervan over tuigd, dat de Nederlandsche Landwacht haar taak in het ka der der Waffen-SS zal vervullen. Wij hebben het geluk in onze generati- een Führer in Europa te hebben, die het aanschijn van Europa zal bepalen. Het is Adolf Hitler, een unieke verschijning, waarvoor wij de Voorzienigheid en God dankbaar zijn. Wij weten, dat deze man de overwinning zal be halen, zooals hij in eer, trouw en dapperheid zijn heele leven in teer groote bescheidenheid voor Duitsch weermachtbericht. Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte gisteren be kend: „De vijand zette gisteren de aanvallen op het Koebanbrugge. hoofd niet voort. Van het overige Oostelijke front wordt, behalve een succesrijke eigen aanvalsope- ratie bij Welisj, alleen activiteit van verkennings- en stoottroepen gemeld. Bij een aanval van een formatie bolsjewistische bommen werpers op een Duitsch convooi in de Zwarte Zee werden door jagers en vaartuigen van de Duitsche marine alle 9 aanval lende bommenwerpers neerge schoten. In totaal verloren de bolsjewisten gisteren 74 vliegtui gen; 7 eigen vliegtuigen worden vermist. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen vielen havensteden aan de Engelsche Zuid- en Zuidoost kust aan en wierpen bommen van zwaar kaliber neer in voor den oorlog belangrijke installaties. In het Middellandsche Zeege bied vernietigde de luchtmacht'op 29 en 30 Mei 13 vliegtuigen, waar onder verscheidene zware bom menwerpers. Bij gewapende verkenning bo ven den Atlantischen Oceaan werd een vijandelijk vrachtschip van 4900 brt. door een luchtaan val in den grond geboord en een viermotorig Britsch vliegtuig in een luchtgevecht neergeschoten." Luchtaanval op Witebsk - In den nacht van 28 op 29 Mei heeft de Sovjet-Russische luchtmacht, naar het D.N.B. verneemt, de stad Witebsk aangevallen. Negentig procent van hun bommen hebben de sovjet-Russische vliegers in woonwijken der burgerbevolking geworpen, waarvan meer dan 500 personen werden gedood of ge wond. Slechts 2 Duitsche soldaten werden getroffen. Het feit, dat er ook meer dan 300 woonhuizen vernield werden, bewijst, dat de sovjet-Russische leiding er niet voor schroomt de eigen bevolking met bommen aan te vallen en vrouwen en kinderen in nachte lijke terreuraanvallen te dooden. De aanval op Livorno - Bij het Britsche bombardement op Livor no zijn als gevolg van het ver nielen van het weezentehuis van de zusters van St. Vincentius 30 kinderen, 5 zusters, 1 onderwijzeres en enkele vluchtelingen gedood. (D.N.B.). De Fransche vloot in Alexandrië - Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De overname van de in Alexan drië liggende eenheden van de Fransche vloot door Engeland heeft in Berlijn geenszins verras sing gewekt, want reeds sedert lang wist men, dat de Engelschen hun begeerige blikken gericht hielden op deze schepen. De thans van Engelsche zijde gemelde „over gave" is, naar de meening te Ber lijn, een gevolg van den op de Fransche bemanningen uitgeoef en den druk, dien men ongetwijfeld met alle mogelijke middelen heeft versterkt. Deze opvatting wordt ook door bepaalde inlichtingen bevestigd, volgens welke Britsche marine-afdeelingen in Alexandrië voor het „aflossen" van de Fran sche bemanningen zouden zijn aangekomen. De oorlogsschepen, waar het om gaat hebben een gezamenlijke waterverplaatsing van 65.000 ton. De vloot bestaat uit het slag schip „Lorraine" (23.000 ton), de 10.000 ton metende kruisers „Suf- fren", „Tourville" en „Duquesne", den kruiser „Duguay-Trouin", groot 7000 ton, de torpedobooten van elk 1300 ton „Le Basque", „Forbin" en „Le Fortune" en de duikboot „Le Protée". Aan boord van de schepen zou den zich den laatsteh tijd nog ongeveer 1000 officieren en man schappen hebben bevonden. zijn volk en voor Germanje in den strijd gew.orpen heeft. Zoo willen wij in eer, trouw en dapperheid strijden en eventueel ook het hoogste, dat wij hebben, het leven geven voor een groote gemeenschap, opdat onze kinde ren en kindskinderen in het bete re Europa kunnen leven. Onze Führer, dien wij in eeuwi ge trouw en dapperheid willen c" enen, dezen Germaanschen Führer willen wij gedenken voor dat wij hier vandaag uiteen gaan. De manschappen van den Nederlandschen Landwacht zijn Zondag beëedigd. Een overzicht tijdens de plechtigheid CNF-J. Zeijlemaker-Pax tn VOORTGEZETTE LUCHTACTIE. Het Italiaansche weermachtbe richt van gisteren luidde: Formaties vijandelijke vliegtui gen hebben gisteren een groot aantal bommen geworpen op de stad Napels, die haar zeventig sten aanval te doorstaan kreeg, alsmede op plaatsen op Sardinië en in de provincies Foggia, Bari en Potenza. Te Napels werd ge voelige schade aangericht aan openbare en particuliere gebou wen. Er werden daar zes vier motorige vliegtuigen neergescho ten, drie door onze jagers, een door Duitsche vliegtuigen entwee door luchtdoelartillerie. Tijdens den aanval op het eiland Pantel- leria verloor de vijand" nog ne gen toestellen, die door de lucht doelartillerie werden getroffen. Een toestel viel in zee door het optreden van onze jagers. Tijdens de in dit bericht ge noemde aanvallen zijn de vol gende slachtoffers gevallen: 58 dooden en 351 gewonden te Na pels, vijf dooden en tien gewon den in verschillende plaatsen op Sardinië. Na opruiming van het puin en door den dood van en kele ernstig gewonden, is het aantal slachtoffers van den vij andelijken luchtaanval op Civita Vecchia gestegen tot 295". Nieuwe zeepbonnen - Tot en met 30 Juni a.s. geeft bon „algemeen 578" van de bonkaart voor voe dingsmiddelen en de bon „V een- heidszeep" van de aan kinderen beneden acht jaar uitgereikte kaarten recht: hetzij op het koo- pen van een stukje van 24% of 28 gram luchtgevulde eenheids toiletzeep 40 of 57 hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21 hetzij op het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile wasch. Bon „algemeen 579" van de bonkaart voor voedings middelen en bon „V waschpoeder" van de kaarten, uitgereikt aan kinderen beneden acht jaar geven voorts tot en met 30 Juni a.s. elk recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder, of op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. De met „V toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden twee jaar uitgereikte kaarten geeft recht op het koopen van één stuk van 50 of voor zoover voor radig 75 gram toiletzeep van oude samenstelling. Brandstoffen voor groote ge zinnen De distributiediensten zullen na 31 Mei geen aanvragen meer in behandeling nemen voor de verstrekking van extra bonnen voor vaste brandstoffen voor groote gezinnen. Hiertoe zal ech ter over eenige maanden op nader bekend te maken data wederom gelegenheid worden gegeven. In yerband hiermede dienen dege nen, wier gezin ten gevolge van geboorte e.d. thans uit meer dan 6, respectievelijk 9 personen be staat, of die hun aanvrage te laat hebben ingediend, tot dien tijd te wachten. Van 1 Juni tot en met 30 April 1944 geven de met „12kf" ge merkte bonnen der kookkaarten voor vaste brandstoffen „u 115" recht op het koopen van één een heid vaste brandsoffen., met uit zondering van anthraciet en fa- brieksturf. De distributiediensten zullen op nader te bepalen tijdstippen aan eigenbrandturfproducenten, wier bonkaart „U 115 vaste brandstof fen voor kookdoeleinden" is inge nomen en die reeds in het bezit zijn van een inschrijvingskaart, twee rantsoenbonnen „brandstof fen één eenheid", voor kookdoel einden uitreiken. Te zijner tijd zal een verrekening plaats vinden van een eventueel bestaand ver schil tusschen het aantal eenhe den brandstoffen, waarop men krachtens de aanteekeningen in kolom a van de inschrijvingskaart recht heeft en het aantal eenhe den,' waarvoor men een vervoer- vergunning voor turf heeft ont vangen. Deze verrekening zal ge schieden in rantsoenbonnen „brandstoffen één eenheid". Van 1 tot en met 30 Juni geeft elk der met de woorden „genera- tor-anthraciet achttiende periode" gemerkte bonnen, recht op het koopen van één hectoliter (max. 75 kg) anthracietnootjes IV of V terwijl gedurende hetzelfde tijd vak elk der met de woorden „ge nerator-turf achttiende periode" gemerkte bonnen recht geeft op het koopen van 50 stuks bagger - turf. Honden- en kattenbrood - Van 1 tot en met 30 Juni a.s. worden op bon 7 van de voederkaart voor honden dezelfde hoeveelheden hondenbrood beschikbaar gesteld als voor de afgeloopen periode. Op bon 7 van de voederkaart voor hondenbrood (groep k) wordt over dezelfde periode 1% kg. katten brood beschikbaar gesteld. Na 30 Juni is bon 7 van deze kaart on geldig. Kaarsen De met „12 verlich ting" en „31 verlichting" ge merkte bonnen der petroleum- kaarten, resp. S 108 en S 208. ge ven van 1 Juni af tot nader te bepalen datum recht op het koo pen van één rantsoen kaarsen (300 gram). HEDEN. Jeruël: Bijbelbespreking uur nam. Oude Vest 181: Samen]® 7% uur nam. Zoeterwoude: Ledenverg Boerenleenbank 7% uur a's Woensdag. StadszaalUitvoering zangschool. 7 uur nam. De nacht- en Zondagsdlei apotheken wordt deze waargenomen door de At Duyster, N. Rijn 18, Tel. a te Oegstgeest door de Oea ter apotheek. Raadhuispark lefoon 26274. Donderdag. Jeruël: Samenkomst te 10 Oude Vest 181: Samenko 7 y2 uur nam. Schouwburg: „De Haghesj „Alleen op de wereld". 2y2 Schouwbrug: „De Haghei „Een schoonmoeder uit den". 7% 'uur nam. VOETBAL FeijenoordAdo in Amsteri Thans is definitief beslote de kampioenswedstrijd Felj Ado Zondagmiddag as. Olympisch Stadion te Ams zal worden gespeeld. R.K.S.V. „Docos" Dot en Zondag a.s. worden op t cos-terrein aan den Haagwe strijden gespeeld om den supportersbeker. Hieraan deel: UVS comb., Lugdut Roodenburg 1, ZLC 1, LDWj Docos 1. Het programma voo derdag Is: a. ZLC 1LDWi UVS comb.Roodenburg 1; dunum 1Docos 1 en dat Zondag: winnaar awinni winnaar cbest geplaatste zer: verliezersronde.; finale. In het Koeban-gebied. Bi) den draget van het eikenloof, Hauptmann Zlegler. Op de balken van een huls heeft da post tijn MO rooi den afweet vaq vliegers in stelling gebracht Vanaf deze plaats kan bi) de stad en de haven goed overzien PK Langl-O-H-P n» Gep. vice-admiraal F. Ba overleden In den leeftij 79 jaar is te Warnsveld, ws sinds 1916 op het landgoed Baank" woonachtig was, leden de heer F. Bauduii, admiraal b.d. De heer Ba die ridder van de militaire lemsorde was, was geboi Princenhage 15 April 186 ontving zijn opleiding voo militairen dienst aan het tuut voor de 'marine in 18? adelborst 3de kl. ving hij litaire loopbaan aan, om (s als schout-bij-nacht gepe neerd te worden. Later wet de rang van vice-admiraal leend. De heer Bauduin publicee 1920 een werk, getiteld „H( derlandsch eskader in Oo dië... Dragen van uniformen de besturen van de door hi gesubsidieerde zeevaart- en n nistenopleidingen en de I meesters van gemeenten, zoodanige opleidingen in houden, heeft de secretaris- raai van het departement opvoeding, wetenschap en tuurbescherming opgedragei leerlingen mede te deelen, c ter voorkoming van ernstige lijkheden zich niet in unifo het openbaar dienen te vertf De politie zal overtreders oi dellij k arresteeren en voor arbeidsinzet naar Duit® zenden. W. Wagenaar overleden 's Gravenhage is in 47-ja ouderdom overleden de hes Wagenaar, administrateur b.t het departement van financi lid van de Tweede Karna Staten-Generaal. De heer Wagenaar was 28 1895 te Alphen a. d. Rijn gel Zijn verkiezing tot lid val Tweede Kamer - voor de malige A.R. Partij - 1937. Groote brand in de Hadj mermeer. - Vrijdagavond I 11 uur brak brand uit b surrogaatbedrijf, vroeger Ê1 handel, van de firma van, en Cats aan den Vijfhuizern de Haarlemmermeer. In tijd stond het geheele K' een oppervlakte van ongevs H.A. in brand. De brand van Heemstede en de Haa' mermeer, die spoedig ter P" was moest zich beperken toi behouden van de woon- en toorgebouwen en verschillen® lende woonhuizen. Deze I® behoudens eenige schade Pe den blijven. De schade, die zeer aan®' is, wordt door verzekering dekt.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2