GEBR. TEN HOEVE ZOET ROGGEBROOD GEMENGD NIEUWS RECHTZAKEN SPORT Wedstrijden voor de Hitler-Jugend. VRAGENRUBRIEK AGENDA STADSNIEUWS DE BIOSCOPEN. ROTTERDAM. TEL. 38427 DEN HAAG. TEL. 333298 Oudste inwoonster van Neder land De oudste inwoonster van Nederland, mej. Mieke Stenfert, te Dieren, hoopt Dinsdag 8 Juni a.s. 104 jaar te worden. Hoewel zij het nog vrij goed maakt, hin deren haar wel allerlei ouder domsgebreken, zoodat grocte drukte haar bespaard moet wor den. Wie zijt gij? Een man kan eerst zeggen, dat hij werkelijk een man is als hij zichzelf eerlijk be proefd heeft in de meest moei lijke omstandigheden, die het leven hem kan bieden. Eerst in den strijd van man tegen man. van enkeling tegen over meerderen, wanneer het hart fel klopt, het leven niets en alles waard is, maar ook dan eerst blijkt of ge werkelijk een man zijt. Neem een voorbeeld aan Ne- derlandsche mannen, die daar ver in het Oosten het bolsjewistische monster bestrijden. Zet u in tegen de wereldpest, het communisme en begin met te storten op giro 432100, Verzorgingsfonds van het Vrijwilligers-legioen Nederland. Uitkeering van gratificaties He gemachtigde voor den arbeid deelt het volgende mede: Het is gebleken, dat ten aan zien van de beteekenis van artikel 2 van de gratificatie-beschikking 1943 eenig misverstand bestaat. In dit artikel is het voorschrift opgenomen, dat toestemming voor het uitkeeren van gratificaties moet worden aangevraagd min stens zes weken vóór den dag, waarop de werkgever voornemens is de gratificatie uit te keeren. De aandacht wordt er op geves tigd, dat de termijn van 6 weken niet bedoeld is als fatale termijn, doch slechts als een termijn, die ln acht genomen dient te worden wil men tijdig antwoord op zijn verzoek ontvangen. De werkgever, die voornemens is op een bepaal den datum een gratificatie uit te keeren kan er derhalve cp reke nen vóór dien datum uitsluitsel te zullen ontvangen, mits hij het verzoek om toestemming minstens 6 weken van te voren indient. Werd het verzoek op korteren ter mijn gedaan, dan wordt dit wel iswaar eveneens in behandeling genomen, doch in dit geval kan niet worden gegarandeerd, dat men nog vóór den datum waarop men de gratificatie zou willen uitkeeren, bericht ontvangt, of toestemming al of niet gegeven wordt. De werkgevers worden dus in him eigen belang aangeraden bfj het indienen van een verzoek om toestemming tot het uitkeeren van gratificaties steeds den ter mijn van 6 weken in acht te nemen. De bekende zwemscer Rie van Veen, die zeven maal kampioene van Neder land werd, is te Rotterdam in het huwelijk oetreden met den heer A. Thuis, trainer van de „Waterratten" te Haarlem. De trainster van Rie, mevr. van Wuyckhuise. feliciteert het bruidspaar CNF-Hof-Paz ta Datum bijeenkomst N.V.-Huis gewijzigd De persdienst van de N.S.B. meldt: Allen, die uitgenoo- digd zijn door Obersturmfiihrer Kessel, worden niet op 31 Mei a.s., doch op Zondag 30 Mei a.s. te Utrecht verwacht te 12.30 in het N.V. Huis, Oude Gracht. Inlevering radiotoestellen Na afkondiging van de beschik king betreffende het verbeurd verklaren van de zich in het be zette Nederlandsche gebied be vindende radio-ontvangtoestellen is bij het hoofdbestuur der PTT een stroom van brieven binnen gekomen, waarin vragen betref fende den inleveringsplicht wor den gedaan. Het aantal ontvan gen brieven is zóó groot, dat de antwoorden daarop niet voor den afloop van den inleveringster mijn kunnen worden verzonden. De houders van ontvangtoestellen worden er daarom met nadruk op gewezen, dat het uitblijven van een antwoord op door hen ge stelde vragen niet als een veront schuldiging kan dienen voor eventueel niet tijdige inlevering van een toestel. Op onbewaakten overweg door trein aangereden - Gisterochtend omstreeks kwart over zeven is te Delft de 27-jarige mej. C. D. op een onbewaakten overweg door een electrischen personentrein, welke in de richting Den Haag reed. aangereden. Vrij ernstig gewond is zij naar een ziekenhuis overgebracht. Jongetje verdronken Het 5- jarig zoontje van den heer Kramer, te Boskoop, koster der GerefKerk, is nabij de ouderlijke woning in de wetering geraakt en jammerlijk verdronken. Aardschok in Duitschland. - Over een aardbeving in Duitsch land wordt gemeld, dat de in het district Balingen gelegen ge meente Onstmettingen het he- getroffen is. Behalve twee die instortten, werd ook schade aan de gevels De daken der hui- j werden veelal geheel of ge- i deeltelijk afgerukt. In vele wo- I ningen braken schilderijen, spie- gels en aardewerk. Enkele perso nen werden door glassplinters en stukken steen licht gewond. Tij- dens de beving heeft men. naar onwraakbaar is gebleken, weer lichtverschijnselen j waargenomen. Soortgelijke be- 1 richten zijn ontvangen uit an- i dere plaatsen van het aardbe vingscentrum, zoo vooral uit de stad Tailfingen, die het dichtst bij Onstmettingen gelegen is. De stootrichting schijnt volgens de totdusver ontvangen berichten in Westelijke, Zuid-Zuidwestelijke en Zuid-Westelijke richting ge- loopen te hebben. De Economische rechter straft J. Sieders uit Leiden hield zich be zig met clandestiene slachterij, voor welk feit hij reeds eenigen tijd was gedetineerd. Daarmee re kening houdend, vorderde de offi cier zeven maanden gevangenis straf met aftrek van preventief, tot welke straf de rechter veroor deelde. Aan het slachten werd ge holpen door J. de Vreede uit Was senaar, die ook zijn aandeel ln het slachten van een rund bekende, zcodat de officier ook voor hem zeven maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief eischte. Vonnis conform. Het aandeel van C. J. Wassenaar uit Oegstgeest was niet zoo groot geweest, zoo verklaarde hij. Wel bekende hij gereedschap te hebben gehaald voor clandestiene slachting, doch hij ontkende dat hij voor het slachten een schuur beschikbaar had gesteld. Daarmee rekening houdend, veroordeelde de rechter hem tot vier maanden gevange nisstraf. Het was een raar geval dat P. L. Nijenhuis te Rijnsburg had uitge haald. Hij zou voor andere perso nen distributiebescheiden afhalen, hetgeen hij trouw deed, doch min der trouw was hij in verdere uit voering van zijn plichten. Want hij vroeg aan het distributiekantoor bepaalde vergunningen aan, die niet terecht kwamen bij dengene voor wien werd aangevraagd, doch in den zwarten handel. De officier vond het een zeer ernstig feit, waarvoor hij drie maanden gevan genisstraf vorderde. De rechter legde zes weken gevangenisstraf op. L. v. d. Meer uit Lelden was aan het knoeien geweest in de bonnen. Van een niet geldige bon werd door verknippen een geldige bon 0.6 samengesteld, waarop de verdachte sigaretten probeerde te krijgen. Hij kreeg er wel een pro ces-verbaal door. Een week gevan genisstraf vorderde de officier, tot welke straf de rechter veroordeelde. Hillegomsche koopman zwaar ge straft De koopman C. Janssen te Hillegom. die onder den naam „Edelkerna" veevoeders e.d. fabri ceerde en verkocht, was in het voorjaar van 1942 wegens het te duur verkoopen van cacaodoppoe- der voor deugdelijk theesurrogaat tot f. 1000 boete plus 1 jaar slui ting van zijn bedrijf veroordeeld. Tegen dit vonnis kwam hij in hoo- ger beroep. Tijdens de behandeling van zijn zaak in hooger beroep ging hij er toe over een van zijn employees als strooman de leiding van zijn fabriek over te dragen, zoodat deze, als de sluiting ge handhaafd werd, zou kunnen door draaien. In dienzelfden tijd, den zomer van 1942, verkocht Janssen, door middel van zijn strooman in groote hoeveelheden zg. peulendop- meel als bonvrij veevoeder Dit1 meel bleek bij onderzoek voor 20 uit gehakt stroo of gemalen kaf en voor 80 uit krijt te bestaan. De voedingswaarde was dus practisch nihil. Dit is eohter niet het eenlge wat erop aan te merken viel: de prijs, die ervoor gevraagd werd. f. 14.per 100 kg. bedroeg 10 gul den meer dan voor echt peulen- dopmeel mocht worden gevraagd. Deze grove prijsovertredingen had J listig trachten te verbergen, door er geen boek van te houden en de bescheiden te vernietigen. De inspecteur voor de prijsbe- heersching beboette hem met f. 1000.terwijl het Janssen ver boden werd gedurende 2 jaar in levensmiddelen of veevoeder te handelen Ook van dit vonnis ging hij in hooger beroep. Het hoofd van de prijsbeheersching heeft het erge- lijke misbruiken va,n de tijdsom standigheden evenwel veel zwaar der gestraft Janssen kreeg een boe te van f. 25000.— en zijn bedrijf is voorgoed gesloten. Bovendien is Voor de volken van Europa be staat er op het oogenblik slechts één doel: het verslaan van den bolsjewistischen vijand en zijn handlangers, waar hij zich ook moge vertoonen. Er zijn ln dezen strijd geen compromissen meer en ieder handelen mag nog slechts gericht zijn op de taak, alles te doen om Europa geheel te bevrij den van het gevaar van het drei gende bolsjewisme en het daar mede gepaard gaande schrikbe wind. De Duitsche jeugd, die Is ver- eenigd in de Hitler-Jugend als de eerste Germaansche jeugdbewe ging, heeft dit doel duidelijk be grepen. Zij gaat rechtstreeks en doelbewust voort op den weg, dien Adolf Hitler, de Führer aller Ger manen, haar wijst. De wil van den Führer echter is het, dat iedere Duitsche Jongen en ieder Duitsch meisje een leven vol gezondheid en discipline leidt, opdat uit de jongens sterke en dappere solda ten, uit de meisjes gezonde en waardige kameraden dezer solda ten voortkomen. Daarom staat ook de lichame lijke ontwikkeling op het program ma van haar oorlogsinzet. Om de prestaties der Duitsche jeugd elk jaar te toetsen en' bovendien door wedstrijden te kunnen vergrooten, wordt ieder jaar een „Reichssport- wettkampf" gehouden, waaraan alle Duitsche Jongens en meisjes deelnemen. De geëischte verrichtingen zijn aangepast bij de lichamelijke ca paciteiten der verschillende leef tijdsklassen. Terwijl van de Jon gens en meisjes van 10 tot 14 jaar hardloopen over 60 meter wordt geeischt, is voor de oudere meisjes een afstand van 75 meter en voor de oudere jongens 100 M. voorgeschreven. Bij de spring- en werpnummers worden de prestaties eveneens naar de leeftijdsklassen beoordeeld. De beste deelnemers en deel neemsters ontvangen winnaars speldjes. Bovendien worden de beste ploegen der Hitler-Jugend uitgezocht, die dan den strijd zul len aanbinden om den beschikbaar gestelden wisselprijs van den Reichsjugendführer. Millioenen Duitsche Jongens en meisjes leggen in dezen geweldi gen kamp, die ln geheel Duitsch land op hetzelfde tijdstip wordt gehouden, getuigenis af van hun kracht en capaciteit. Het is voor hen iets vanzelfsprekends, dat zij het bevel van hun Führer met vreugde opvolgen en den Reichs- sportwettkampf in kameraad schappelijke verbondenheid houden Ook de Duitsche jongens en meisjes ln Nederland nemen aan den Reichssportwettkampf deel. Morgen zullen zij blijk geven van hun sportprestaties en zich zoo op waardige wijze aansluiten bij hun kameraden in Duitschland. CRICKET. Ned. Cricketbond Het program ma voor Zondag a.s. luidt: lste klasse: VW-VRA; HDVS RW; Quick (N)Haarlem; HCC I ACC; VOCExcelsior. 2de klasse: KampongLCC; ACC n—Quick (H); SCHCCVH; RW II —HCC III. 2de klasse Zuid: Excelsior H Ajax; Quick II—VUC; VCC-VOC II. hem voor 5 jaar verboden voedings middelen voor mensoh of diier te verwerken of te verhandelen of hierbij al dan niet ln dienstbetrek king, "betrokken te zijn. Hiermede is aan deze knoeierij een definitief einde gemaakt. Afbeelding van den nieuwen post» «egel van 7J4 een» met da beeltenis van Michiel Adilaanszoon da Ruyter, welke binnenkort doot het Staats» hediijf dei P.T.T. fleren ooot net otaats» M. S. te L. Daarvoor moet CJ zelf zorgen of trachten iemand te vinden, die bereid is dezen plicht van U over te nemen. H. B. te L. De beteekenis van dit woord is ons niet bekend. Russische vrijwilligers, die zich in den strijd tegen de bolsjewisten bijzonder hebben onderscheien, ontvangen de door den Führer verleende medaille uit handen van egn aaflVQgjJei der Waffen-SS, la wiens afdeeling de vrijwilligers zijn ingezet SS PK Airens-O-H-P m HEDEN. Schouwburg: Gez. v. Bffl „De firma Pukkel en Pukkel'1 uur nam. Zondag JeruëlSamenkomsten lo vm. en 5 uur nam. Li do-Theater: Filmvoorst* N.SD.A.P. „Autaghie in Beigi und Schlcksal". 10 uur voorin. O. Vest 181: Samenkomst*: 10 Vi uur vm. en 7 uur nan Schouwburg: Gez v. Bijii ,,De firma Pukkel en Pukkel", uur nam. Schouwburg: „Roodkapje es wolf". 2% uur nam. StadszaalDansorkest o. Theo Uden Masman. 7 1/2 u. Oegstgeest (Geverstr. 22): menkomsten te 10 uur v.m. en nam. Maandag. N.V. Ned. Electrolaschmij. verg. van aandeelh. 3 uur De geneeskundige dienst te den wordt van Zaterdagavond tot Maandagmorgen 8 uur nomen door de doktoren phen, Kors en Simons. Te Oegstgeest door dr. holtz, Tel. 20390. De nacht- en apotheken wordt waargenomen door de Duyster, N. Rijn 18, Tel. te Oegstgeest door de Oegstgi ter apotheek. Raadhuispark lefoon 26274. orgelconcert noogianasciie n Het 8ste programma van tie rie orgelavonden in de Hooglt sche Kerk, dat a.s. Maam avond door den heer Feike A uitgevoerd zal worden, vent werken van Bach (Dori Toccata)Walther (Conce e.a. De toegang tot dit cot is vrij. Huisvlijttentoonstelling. - herinneren er aan, dat van i Juni a.s. in den foyer der Sti gehoorzaal alhier een Huist tentoonstelling wordt gehou genaamd „Nijvere Handen Vrijen Tijd." Er bestaat tot 3 Juni a.s. gelegenheid werkstukken deze tentoonstelling in te i den. Ds. H. C. Touw De alg. I keraad der Ned. Herv. Gem. 's-Gravenhage heeft ter vooi ning in de vacature van w ds. D. A. v. d. Bosch een di opgemaakt, bestaande uit ds.l Pop te Deift, ds. J. N. de Rii te Sneek en ds. H. C. Toifw all Onze stadgenooten de 1 ren J. A. H. van Kaam ei Feller slaagden in Den E voor het diploma van de V school Hotel-, Café-Restauri bedrijf. Casino. - Na het succes, Zarah Leander oogstte met Verleden", kan men haar week bewonderen in een oudere films, n.l. het ontroei de „Verbannen" waarin uit kend tegenspel geboden wi door Willy Birgel en Vu Staal. Rex, - De Hollandsche 1 ,'t Was 1 April" is weer f voor den dag gekomen en klucht, met Johan Kaart, J( Koopman, Cissy van Bennel e.a., zal velen niet onwelkom Luxor. - Een reprise van Vlaamsche film „De Wit waarin Jef Bruyninckx, Jef Leemput en vele anderen in tie zijn. Wie van het genre ho zal hun spel zeker op prijs s len. Lido. - De enorme belangs ling, die een film als „De i den stad" ten deel valt, is, zien de vele kwaliteiten, alles begrijpelijk. Vandaar dat zij hier geprolongeerd moest den. Wie Kristina Söderbauffl haar voortreffelijke medespe nog niet zag, haaste zich. Trianon. - „Eén nacht portjj een echte Hans Moserfilm! J weet, wat dat zeggen wil: 1 uur gemoedelijke gezellig» Moser is ditmaal „huisknecht een groot hotel, maar wil het liefste als „portier" funSj ren. Zijn hartewensch wordt» vuld en hij betoont zich j ware vader voor zijn hotels® ren. Maar daardoor ontstaan wonderlijkste en gecomplic®1 ste situaties, die eerst na wat vijven en zessen ontwj kunnen worden. Moser zit gen tijd verrukt op zijn porti troon, wordt er afgesmeten, n» in eere hersteld: hij stelt tenslotte tóch tevreden met1 meer eenvoudige baantje, dat zoo lang met succes heeft oefend. Moser op z'n best! Th. J. Hannefl

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2