WIL U ONS HELPEN! SPORT STADSNIEUWS LAND- EN TUINBOUW Geldig zijn de volgende bonnen. UIT DE OMSTREKEN GEMENGD NIEUWS ADVIEZEN VOEDINGSRAAD KERK EN SCHOOL UIT DE RIJNSTREEK AGENDA LAATSTE BERICH1 Onder de huidige omstandig heden kunnen wij elkaar soms met kleinigheden helpen. Ver moedelijk hebt U nog wel leege flacons staan van Togal, het be faamde middel tegen rheumatiek. ischias, spit, hoofd- en zenuw pijnen. Als U deze flacons tegen betaling bij Uw apotheker of dro gist wilt inleveren, kunnen wij blijven leveren en behoeven wij geen noodverpakking te gebrui ken. U doet er ons en anderen een grooten dienst mee. Bij voor baat onzen dank. (Ingez. Med.) AXHLETIEK. De athletiekbeoefenlng in Neder land In de gisteren gehouden eportpersconferentie heeft de heer B. Wirtz, secr.-penningmeester der N.A.U., een beschouwing gegeven over de athletiekbeoefening in Ne derland. Hij zeide, dat zloh in het afgeloopen jaar 175 nieuwe vereeni- gingen met 8000 leden bij de Unie hebben aangesloten, waardoor het totaal tot boven 13.000 is gestegen De grootste vooruitgang viel in het Zuiden, Oosten en Noorden te con- stateeren. Intusschen moet worden vastgesteld, dat nog niet 1 procent van de Nederlandsche jeugd aan athletiek doet, terwijl ca. 10 pro cent voetbalt en 4 procent aan gymnastiek doet. Wat den aanleg van sintelbanen betreft: er zijn thans 16 banen in Nederland in gebruik, welk aantal in 1943 tot 20 banen zal worden opgevoerd. Voor geheel Nederland zijn ongeveer 65 sintelbanen noo- dig, zoodat dus nog 45 banen zul len moeten worden aangelegd. Die banen dienen gratis ter be schikking van de schooljeugd te worden gesteld voor de athletiek beoefening, zooals reeds te Leiden en Hilversum geschiedt. De driekamp van „Holland" De Zondag a.s. door „Holland" te organlseeren driekamp brengt drie ongeveer even sterke vereenigin- gen op de Leidsche sintelbaan tegen elkaar. Holland bekampt dan A.V/23 uit Amsterdam en Pro Pa- tria, de grootste athletiekcluta uit Rotterdam. Voor elke vereeniging komen op ieder nummer twee ath- leten uit, zoodat telkens zes ath- leten elkaar bekampen. De beste ontvangt zes punten, de tweede vijf en zoo verder. De vereeniging, die de meeste punten verzamelt, wordt winnaar. De junioren bekampen elkaar apart en kunnen eveneens punten voor hun vereeniging binnen brengen. Op de 100 m. is een interessant duel te verwachten tussohen Nota ,<H.) en Grijseels (P.P.). Het vorige jaar won Grijseels in Leiden. Het loopen van Slijkhuis (H.) op de 3000 m. staat nog niet vast. Zijn niet uitkomen zou een groote ver zwakking zijn voor „Holland", daar hij makkelijk spel zou hebben te gen de Rooy en Engelman van P.P. KORFBAL. Jubileum wedstrijden Ned. Korf- balbond Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den N.K.B. op 2 Juni a.s. worden a.s. Zondag door de onderafdeelingen jubileum-, wedstrijden georganiseerd. Voor de Leidsche afdeeling vinden deze plaats op de terreinen van het U.V.S.-sportpark. In de afd. N. K. B.-twaalftallen is ingeschreven door: Algemeene 1 en 2, Vicus Oriëntis 1 en 2, Zuiderkwartier 1, en een Plukscombinatie. In de le afd. LB. komen uit: Algemeene 3, Vicus Oriëntis 3 en een Flukscom- binatie, terwijl in de 2e afd. E B. Algemeene 4, Vicus Oriëntis 4 en Zuiderkwartier 3 deelnemen. Ten slotte komen in de adspirantenaf- deeling alle aangesloten clubs met één twaalftal uit. Kameraadschap op zee. Een He 115 heeft motorschade en wordt door een aangeroepen Duitscheh mijnenveger op sleeptouw genomen PK Engels-Sch-F-P m Het hengelsportseizoen wordt binnen eenige dagen weer geopend. De hengelaars inspecteeren hun spullen en koopen bij, wat aan hun uitrusting ontbreekt. Schlmmelpennlngh-Pax m HANDELSREGISTER K. v. K. Wijzigingen: J. J. van der Blij, Haarlemmer straat 11, Leiden. Hoeden en Pet ten. Uittr.: gevolm.: J. J. v. d. Blij. Schoenenmagazijn „Hector", Hoofdstraat 75, Hillegom. Hoofd zaak: Dordrecht, Voorstraat 300. Opheffing filiaal Hoofdstraat 75, Hillegom. Eindexamens Gymnasium. Van de tweede groep der afdee ling A slaagden: D. P. Blok (Oegstgeest), mej. A. de Buck (Leiden), J. G. Chr. Gieben (Lei den) C. J. M. Kramers (Oegst geest), D. C. Los (Voorhout) en P. C. Zandee (Leiden). Het examen wordt met één candidaat voortgezet. Van de eerste groep der afdeeling A slaagde alsnog J. A. Roskam (Leiden). Sclioolwedstrijden Afd. Leiden N.K.B. De schoolwedstrijden mogen zich in een steeds stijgen de belangstelling verheugen. Voor deze wedstrijden, welke Zaterdag middag op de velden van het U.V.S.-sportpark plaats vinden, schreven dit keer 21 ploegen in, een aantal dat hier ter stede nog nimmer bereikt werd. In de ju- nioresafdeeling komen uit de scholen van Aalmarkt A en B, Driftstraat A en B, Maresingel A en B, Middelstegraoht, Plantsoen, Oosterstraat, Noordeinde A en B en Munnikenstraat. Na een voor ronde vormen de winnaars de winnaarsronde, terwijl de verlie zers in de verliezersronde ge plaatst worden, waarna volgens afvalsysteem wordt verder ge speeld. In de senioresafdeeling komen m Groep A uit de twaalftallen van de Chr. HBS A, Ulo Pieters kerkstraat, Breestraat B, Chr. Ulo Noordeinde A en een combinatie van de Chr. Ulo met de R.K. Vak school. De B-groep wordt ge vormd door de Ulo Pieterskerkstr./ Breestraat A; Chr. HBS B en Chr. Ulo Noordelnde A. In belde groe pen wordt een halve competitie gespeeld, waarna de winnaars te gen elkaar In de finale uitkomen. VRAGEN EN ANTWOORDEN. Vraag Heb in mijn tuin 2 appelboomen. De een heeft last van worm en mieren de andere van mieren en van luis. Ook ko men er dagelijks mezen. Wat in dezen te doen? L. V. te L. Antwoord Uw boomen heb ben last van bladluizen. Daar ko men de mieren op af en ook de mezen. Laatstgenoemde pikken de luis weg en zijn dus nuttig. De mieren zoeken het zoete vocht op, hetwelk door de luizen wordt af gescheiden en waardoor de blade ren kleverig worden. Probeer wat tabaksstof te krijgen en bestrooi daarmee de boomen, na deze eerst met water flink nat gemaakt te hebben. Na een paar dagen de bladeren schoon maken met be hulp van water. Ook kunt U de boomen bevochtigen met zeepsop, waaraan een weinig brandspiritus is toegevoegd. Tegen wormen (vre tend ongedierte) dient U te spui ten met 3 gram calcium arsenaat per liter water. Dit middel is ver giftig en mag vijf weken vóór den oogsttijd nog worden aangewend. Het mag dus niet terecht komen op producten, welke binnen vijf weken na aanwending worden ge geten. Goed handen en gereed schappen reinigen en restanten wegbergen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redactie onder motto „Tuin bouw". 30 MEI T/M 5 JTJNL 23A Brood 23B Brood 23 Beschuit 23A Aardap. 23B Aardap. 23 Tabak 4 rants. 1 rants. 1 rants. 2 K.G. 1 E.G. 1 rants. 23 MEI T/M 3 rants, 2IA en 22A Boter 21B Boter 1 Brood of gebak Beseh., Br. of gebak JAardapp. Tabak JUNI. I Boter of Margarine 24A Boter 24B Boter 27 MEI T/M 3 JUNI. 1 rants. I Boter of I Bot rants. I Margarine 30 MEI T/M 13 JUNI. 33A, 24A Vleesch 1 rants. (.Vleesch 23B, 24B Vleesch rants f of Vl.w. 30 MEI T/M 12 JUNI. Algemeen*^3 1 rantsoen Kaas De volgende bonnen zjjn binnen kort niet meer geldig: Na Zater dag 29 Mei: 22 Brood, beschuit, aardappelen, tabak, 19A, 19B Vleesch. 4-24, M-20, M-22, M-24, M-27, M-28, M-31, M-32, M-33, Res. 527 t/m 529 Alg., 541 t/m 543 Alg. (kaas), 576 Alg. (aard appelen) De geldigheidsduur van de volgen de bonnen Is verlengd: t/m 12 Juni: 3-14, 3-15, 4-19 Res. (si naasappelen). Zie toe dat U de distributiebe scheiden krijgt waar U recht op hebt! Wat U naderhand mist, wordt niet aangevuld! KATWIJK AAN ZEE. Fraude met bonnen! De politie heeft verbaliseerd mej. v. D.v. R. uit de Varkevisserstraat wegens gepleegde fraude met distributie bescheiden. Zij had nog steeds de bonkaarten van haar man afge haald, terwijl deze reeds geduren de tien weken in het buitenland werkte. -De Kerkeraad der Herv. Gem. alhier heeft tot ouderling gekozen de hoeren A. Brouwer en C. van Rijn en tot lid van het bestuur der Herv. Scholen de heer A. Haasnoot Azn. NOORDWIJK. Op Woensdag 2 Juni as. n.m. half drie uur, zal gelegenheid be staan tot kostelooze vaccinatie en re-vaccinatie te verrichten door den gemeente-geneesheer F. J. Visser, in e»n lokaal van de O. L. school aan de van Panhuysstraat. Zij die van deze gelegenheid ge bruik wenschen te maken moe ten daarvan uiterlijk Vrijdag 28 Mei a.s. aangifte doen ter secre tarie afd. Alg. Zaken en daarbij he trouwboekje medebrengen. SASSENHEIM. 10-jarig bestaan „Lenteklokjes" Ter gelegenheid van dit feit gaf het Chr. Kinderkoor „Lenteklokjes" onder groote belangstelling een uitvoering in de Geref. Kerk. Het koor stond steeds onder leiding van mej. Riek Meijering; ook is er een afd. Meisjes- en Dameskoor ge vormd. Het programma bestond uit liederen die in de afgeloopen Ja ren reeds waren uitgevoerd en een succes bleken te zijn, evenals nu. De heer Han Zirkzee begeleidde het koor aan den vleugel. De mooie avond werd geopend en gesloten door ds. Kuiper. Doodelijk ongeluk in zwembad In het zwembad „Klein Zand- voort" te Enschede is de 18-jarige M. J. Stibbe bij het duiken van de springplank zóó ongelukkig op zijn hoofd terecht gekomen, dat hij later in het ziekenhuis is overleden. Tragisch sterfgeval - Gister middag heeft zich op de Ned. Herv. Begraafplaats te Voorscho ten een bijzonder tragisch sterf geval voorgedaan. Onder zeer groote belangstelling had daar de teraardebestelling plaats van het 5-jarig dochtertje van de familie Deurloo, dat, gelijk gemeld, na een ernstigen val was overleden. Na afloop der teraardebestelling werd de vader, de heer I. Deurloo, plotseling onwel en overleed ter plaatse. Nadat de aanwezigen het kerkhof hadden verlaten is het stoffelijk overschot naar de woning overgebracht. De heer I. Deurloo bereikte den leeftijd van 39 jaren en was eigenaar van het hotel „Het Wapen van Voorschoten". De ter aardebestelling vindt plaats Maandag as. op de Ned. Herv. Begraafplaats te Voorschoten, des middags te 2 uur. VAN OEN GORT MET STOOFSLA. Ter aanvulling van den brood maaltijd of als voorgerecht bij het middagmaal kan onderstaand ge recht dienst doen. Gort met groen ten is. zoowel wat voedingswaarde als wat smaak betreft, een goede combinatie. Wil men boter, jam of kaas sparen, dan kan men dit ge recht op de droge boterham eten. Het smaakt goed. Wel is het aan te bevelen zoo mogelijk een restje saus van een Jusblokje door de gort met groenten te mengen. De stoofsla kan vervangen worden door andijvie, postelein of spinazie Gort met stoofsla. 100 gr. gort, 4 dl. water, y2 kg. stoofsla, 2 theelepels kerriesurro- gaat, zout aroma. De gort een nacht in het water weeken, met het weekwater. aan de kook bren gen, 20 min. laten koken en ln de hooikist bijna gaar laten worden, pl.m. 3 uur. De stoofsla snijden, wasschen en met aanhangend wa ter aan de kook brengen. Wanneer de groente geslonken is, de gort en het zout toevoegen en de massa gaar laten worden (kooktijd 20 min.). De gort op smaak brengen met aroma en, voor wie er van houdt, wat kerriesurrogaat toevoe gen. Eventueel een rest jus of klon tje vet door de gort mengen. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 30 MEI. Hoogmade Ned. Herv. Kerk: Vm. 10 u. ds. Baas. Katwjjk-aan-Zee Nieuwe Kerk Vm. 9% u. en vm. 11.15 u. ds. P. Pras; nm, 6 u. ds. R. P. A. Rutgers Zaal v. Chr. Prot. Bel.: Vm. 9% U. ds. R. P. A. Rutgers; nm. 6 u. dr. G. J. Streeder, van Leiden (Bed. H.D.) Geref. Kerk: Vm. 10 en nm. 5 u. ds. J. C. Gilhuis. Leiderdorp Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 en nam. 6l/2 u., ds. Koch Geref. Kerk: V.m. 10 en nam. 6% u., cand. A. J. W. Bakker van R'dam Ver. van Vrijz. Herv.: V.m. 10 Vê u. ds. Roeders. Leidschendam Ned. Herv. Kerk V.m. 10 en nam. 5 u. ds. Vermet Geref. Kerk: V.m. 10 en nam. 5 u. ds. Rietveld. Nieuw-Vennep Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 u. ds. J. W. Boer- lijst van Badhoevedorp; nam. 3y2 u. de heer J. D. v. d. Meer Ger. Kerk: V.m. 10 en nam. 4 u. ds. Smilde Chr. Geref. Kerk: V.m. 10V2 en nam. 4 u. leesdienst. Oegstgeest Groene Kerkje: V.m. 10 1/4 u. ds. M. J. Punselie Pauluskerk: V.m. 10 u ds. v. d. Haas; nam. 7 u. ds. h! O. Mole naar van Houtrijk (jeugddienst) Ver. van Vrijz. Herv. (W. de Zwij- gerkerk): V.m, IOV2 u dr. Boer- sema. Sassenheim Ned. Herv. Kerk: V.m, 10 en nam. 5 u. ds. Krijkamp Geref. Kerk: V.m, 9i/2 en nam. 5 u. ds. Kuiper Chr. Ger. Kerk: V.m. 10 en nam. 5 u. ds. Visser, (Voorb. H. A.) Voorhout Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 u. ds. Flink. Voorschoten Ned. Herv. Gem.: V.m. 10 en nam. 5 u. ds. H P. Fortgens Geref. Kerk: V.m. 10 en nam. 5 u. ds. J. C. Houtzagers Geref. Gem. (Leidscheweg 66) nam. 5 u. leesdienst. Warmond Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 en nam. 5 u. ds. de Bel. Wassenaar Dorpskerk: Zater- dagnam. 71/2 u. gebedsuur; Zondag- voorm. 10.05 u. ds. v. d. Broeck van R'dam; nam. 7 u. (jeugddienst), ds. Barger van Heemstede Kie- vietkerk: V.m. 10 u. ds. H. C. Touw van Leiden Ned. Prot. Bond: V.m. loy2 u. ds. H. J. Mispelblom van R'dam. Zoetermeer Ned. Herv. Kerk: V.m. 10 en nam. 4>/2 u. dr. J. J. Woldendorp Geref. Kerk: V.m. 10 en nam. 2>/2 u ds. H. Versluys Geref. Gemeente: V.m. 9j& en nam. 2y2 u. leesdienst Vereen, tot Verbreiding der Geref. Waar heid: V.m. 10 en nam. 7 u.. de heer Wildschut te R'dam Ver. van Vrijz.: Geen dienst. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Sittard-Lutterade-Geleen (vacatu re ds. H. F. de Puy) ds. H. Bartle- ma te Ritthem. Geref. Kerken Benoemd tot hulpprediker te Barchem cand. R- Groeneboer te Assen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Diefstal van kazen Des nachts is ingebroken in den stal van den veehouder M. aan den H. Rijndijk onder de gemeente Hazerswoude; 27 kazen werden ontvreemd. Het is de marechaussee van den Hooge Rijndijk in samenwerking met die van Koudekerk mogen gelukken 21 kazen, die op verschillende plaatsen waren verstopt, op te sporen. Als verdacht van dezen diefstal werden aangehouden de fabrieksarbeiders de 29-j. Jac. H. en de 16-j. B. D. de W. alhier, die beiden een volledige bekentenis hebben afgelegd. In de Ned. Herv. Kerk gaf de bekende organist Feike Asma uit Leiden een orgelconcert dat door zeer velen werd bijgewoond. Zaterdag. Rapenburg 122: Jaarverg, Lemvog in liquidatie. 11 ua Schouwburg: R'damsch j tooneel „Doornroosje". 2 uur Schouwburg: Gez. v. Ei „De firma Pukkel en Pukkel' uur nam. Oegstgeest (Witte Aandeelhoudersverg. N.V. Witte Huls". 2y2 uur nam. Oegstgeest (Pauluskerk) bespeling door Joh. Zweers uur nam. BINNENI Mr. C. B. Nederburgh leden. In den ouderdon 85 jaar is overleden de hes Cornells Bastiaan Neder! oud-algemeen secretaris vai gouvernement van Ned. De heer Nederburgh was h den woonachtig. Hij was E in de Orde van den Nede schen Leeuw. Twee Nederlandsche re; ten N.S.K.K. De duiz Nederlanders, die in de Ni hebben dienst genomen, thans tot een regiment s gesteld, en voorloopig in F; rijk gestationneerd. Een tj regiment, dat in de Sovjet zal dienst doen, wordt o| oogenblik opgesteld. Het ligt in de bedoelinj Nederlandsch kader te vr en beide regimenten binnei kortst mogelijken tijd 1 onder Nederlandsche leidij plaatsen. Vervangingsmiddelen vooi sumptiedoeleinden. li Woensdag 26 Mei versd staatscourant is afgekondigj vervangingsmiddelenbesluit C. 1943. Ingevolge dit besll het bereiden en afleveren1 producenten en het verpl door andere dan producent! detaillisten van vervanging delen voor consumptiedoele verboden, tenzij ontheffing i leend door of vanwege hoofdbedrijfschap voor a bouwproducten, te 's-Gravei Wassenaarscheweg 80. Aam in te dienen bij de afdeelin vangingsmiddelen van ge hoofdbedrijfschap. Vele Nederlanders in de nisatie-Todt De A.NJ respondent meldt uit Berlij organisatie-Todt, die zich langzamerhand tot de gi arbeidsgeefster ter wereld wikkeld heeft, telt op het i blik meer dan honderdd buitenlandsche arbeiders in gelederen. Onder deze hoi duizenden buitenlanders te zich ook een zeer groot gent Nederlandsche arte die op het oogenblik in all hoeken van Europa bezig met het bouwen van stra gen. wapenfabrieken, kaden venwerken, vestingen, fori ties, electrische centrales, 1 wegen en zelfs bij de expli van mijnen. Bovendien bei O. T. thans nog een nieuwe gekregen en wel de ontgi van de petroleumvelden in Europa. BUITEN1 Het voorspel van Katyn, Duitsche bladen drukken facsimile af van een beve Timosjenko aan de Poolsch daten in den herfst van 19 hun officieren uit den w ruimen en grijpen deze gel heid aan om opnieuw te 1 op de sovjet-Russische mett Daarbij wordt herinnerd aa massamoórd van Katyn, deze wandaad, die destijds de Poolsche soldaten niet te voer werd gelegd, door de si met eigen hand is verricb Zelfs de Poolsche soldate schrijft de „Voelkische Beo ter" wie Timosjenko destij* een vriend poogde te na hebben intusschen ervarei hoeverre men verzekering^ Moskou kan vertrouwen, W> 12.000 officieren van Katyn gebleken weet de were, maar waar de Poolsche ond ficieren en manschappen met hen in de sovjet-unie vangenschap geraakten, bleven, dat weet tot op niemand. De documentair! roep van den toenmalig®, jetrussiscnen opperoeveine»' de Oekraine, Timosjenko, kunnen worden dood Voor Engelsche officieren 1 misschien niet oninteress» weten, hoe hun sovjet-rus bondgenoot denkt over de matige behandeling" van de officierskorpsen, - (D-

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 2