buitenland oproep van den n.a.d. bekendmaking. BEKENDMAKING BEKENDMAKING: italiaansch weermachtbericht e Jaargang Woensdag 20s Mei 1943 No. 25507 Verordening inzake den aanmeldingsplicht. van den commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LUIDEN EN OMSTREKEN ontbinding der Komintern. ringen der Zweedsche eom- tische party verneemt men, e ontbinding der derde in- ionale aanvankelijk een sing voor het partybestuur loch de opwinding was ten toen onmiddellijk daarna ie sovjetvertegenwoordiging verhelderende instructie ontvangen. Daardoor zijn eerste plaats de noodzake- ien en de voordeelen uit- ;et, welke deze stap voor nmunistische partijen in de b landen medebrengt, bestaan van de derde in- ionale, aldus wordt gezegd, ot dusverre een hindernis een werkeiyk vertrouwelyke iwerking met de Vereenig- aten en Engeland, omdat breede lagen der bevolking rootste wantrouwen jegens olsjewisme koesteren. Voor- :ft de Duitsche propaganda net zooveel succes van het ristische gevaar meester ikt, dat de belangen der ■unie, niet alleen in Oost-, in geheel Europa, in ge werden gebracht. De uit- ïg van Katyn heeft duide- aangetoond, dat men een schen stap moest doen om antrouwen terzijde te stei ls Stalin tot dezen radica- itap besloten heeft, aldus verder gezegd, dan heeft t gedaan, omdat de bedoe- der derde internationale oor in werkelijkheid niet n aangetast. De communis- bewegingen in de verschil- landen kunnen nu zeggen, voorvechters en zelfs ra- voorvechters zijh van de lale belangen, in het bij- van den anti-fascistischen Noch eenige regeering .j partijen der tweede in- snale kunnen de commu te partijen voortaan in werk belemmeren of haar ■en zich te doen gelden bij rganisatie van den oorlog, zij ook op het gebied van irlogvoering het radicaalste punt innemen en kunnen en op de sympathie der ar- smassa, zal het haar ge- elijk zijn,, zich onder een Irijke arbeidsmannen heb- zich vrijwillig aange- om in de thans tot t gekomen Oostelijke ge ien voor 'boscharbeid te 'den ingezet en op grond rvan zal in den aanvang Juli 1943 een korps van Nederlandschen Arbeids- bst daarheen vertrekken, durende de 3 maanden Augustus en Septem- zullen deze jongeman- daarginds als N.A.D.- lerdeel arbeiden en der- ve de volledige N.A.D. zorging genieten, shter zijn ook reeds ver- eidene verzoeken tot 'lname aan dezen inzet nengekomen van voorma- arbeidsmannen en in band hiermede maakt de van den Nederland en Arbeidsdienst het Kende bekend he aanmelding van voor de arbeidsmaxmen is gestaan. Hnn inzet zal geschieden den gelijken graad of rang Waarin zij den arbeids- inst verlieten. '•Vrijwilligers die zulks 'dienen kunnen gedurende ten inzet in de Oostelijke 5'eden worden bevorderd later, in Nederland wor- 5 aangesteld als N.A.D.- derlid. De schrifteiyke aanmel den, welke vergezeld moe- j gaan van een eigenhan- geschreven levensloop ®en vóór 1 Juni 1943 te binnengekomen bij: Ar-D.-staf, Afdeeling 1, Hui- na Poret. te Doorn. nationalen dekmantel stap voor stap van de leiding meester te maken. Beslissend blijft, dat zich in elk land een hechte, fanatieke kern bevindt, die het bestaat ge bruik te maken van de door den oorlog veroorzaakte sociale en economische spanningen. Overigens, aldus wordt gezegd, is ieder werkeiyk communist er van overtuigd, dat hier slechts sprake is van een tijdelijk nood- zakelyke wijziging van den com- munistischen arbeid en de com munisten zullen wel gemerkt hebben, dat het voorstel tot ont binding niet door Stalin onder teekend is. De derde internatio nale zal weliswaar uit het open baar verdwijnen, maar de vierde internationale zet onmiddellyk haar werk voort. Deze vierde internationale is de oude Komintern, die van nu af aan in het geheim en onder gronds zal werken. De leiding blijft in Moskou. Bevelen, in structies en financieele middelen krygen de secties, evenals tot dusverre, door middel van de sovjetvertegenwoordigingen. De oude vertegenwoordigers der Ko mintern in de verschillende lan den, die openlijk bekend zijn, moeten worden vervangen door enkele nieuwe betrouwbare com munisten, die aan de officieele sovjetinstanties moeten worden toegevoegd, maar van wier func tie niemand iets mag weten be halve de hoogste sovjetautoritei ten en de verantwoordelijke lei der der communistische partij. De verhouding tot de bondge- nooten maakt het allen officiee- len instanties der sovjetvertegen woordigingen in het buitenland mogelijk nog meer dan tot dus verre openlijk propaganda tema ken voor 't communisme. Het be langrijkste voor de toekomst der communistische beweging is een spoedige overwinning op den vijand, zoo wordt ten slotte ge zegd, aangezien de sovjet-unie dan als eerste overwinnaar in staat zal zijn, geen rekening meer te houden met de kapitalistische landen. Dat is het oogenblik, waarop de derde internationale wederom zegevierend in het open baar zal verschijnen. (Interinf). Vreemdelingen van Duitschen stam Een in het Duitsche ryks- wettenblad van 25 Mei afgedrukt decreet van den Führer bepaalt, dat vreemdelingen van Duitschen stam, die behooren tot de Duit sche weermacht, de Waffen S.S., de Duitsche politie of de organi satie Todt, met de afkondiging van dit decreet de Duitsche nationali teit verkrijgen. Vreemdelingen van Duitschen stam, die in de ge noemde formaties worden opge steld, krijgen met den dag hunner opstelling de Duitsche nationali teit. (D.N.B.). Churchill op een persconferentie Naar de Engelsche nieuws dienst uit Washington meldt, heeft Churchill het woord gevoerd op een persconferentie in het Witte Huis. Churchill zeide: „Wanneer de oorlog lang genoeg duurt, zal de steeds grooter wordende supe rioriteit der geallieerden bij de productie van wapens beslissend zijn. Wat den oorlog in de lucht betreft, zal de steeds grooter wordende kracht der oorlogsma chine van de geallieerden in steeds sterker mate tegen den vijand ge bruikt worden aan alle fronten, waar men hem maar treffen kan." Op de vraag van een journalist, wat hij van de bedreiging van Australië door Japan dacht, ant woordde Churchill, dat die be dreiging hem minder ernstig voor kwam, dan ten tijde van zijn vo rige bezoek aan Washington. Churchill betoogde vervolgens, dat hij eerder op de kracht van het leger rekent om de overwinning te behalen dan op een innerlijke ineenstorting van de asmogendhe- den. Churchill herhaalde dan, dat de geallieerden den oorlog zullen voortzetten tot de volledige on voorwaardelijke onderwerping van alle vijanden. Dit geldt zoowel voor Europa als voor Azië. Chur chill stak vervolgens den loftrom pet over den Sovjet-Russischen bondgenoot en venneldde de BELANGRIJKE AANWIJZING. „Morgen, op 27 Mei 1943, „moeten zich alle in de „maanden Januari t/m April „van het jaar 1923 geboren „manneD overeenkomstig „deD op 12 en 13 dezer tn „dit blad gepubliceerden op- „roep op het bevoegde Ar- „beidsbureau, resp het be voegde bykantoor van 9— „17 uur persoonlyk aanmel- „den, waarbij zy het lnge- „gevulde aanmeldingsformu- .Jier en de andere tdentl- ..teitspapleren en gegevens „moeten medebrengen De „distributiestamkaart moet „medegebracht worden. De „werkgevers zyn verplicht „de tot aanmelding ver plichte personen geduren- „de den tyd, dien zy hier- „vooi noodig hebbeD van „werk vry te stellen en het „salaris, resp loon door te ..betalen. Aanmeldingspllch- „tigen en werkgevers ma ken zich strafbaar, wan- „neer zy handelen In strijd piet de bepalingen der „verordening of trachten „deze te ontduiken. Het SS. Ersatzkommando Ne derland deelt mede: De Fiirsorgeoffizicr der Waffen SS. is voortaan 's Woensdags niet meer te bereiken in de Nieuwe Parklaan 74, Den Haag, maar iedcren Woensdag van 9-12 en van 14-17 uur, in het gebouw Korte Vyverberg 5, Den Haag. Het vaste adres van de Dienst- stelle des Fürsorgeoffiziers blijft: 's-Hertogenbosch. Sonniusstraat 3 Britsch-Amerikaansche luchtaan vallen op 'Duitschland. Daarna deelde hij mede, dat de opperbe velhebber der geallieerden voor het „Europeesche oorlogstooneel" nog niet gekozen is. Op vragen ten aanzien van In- aië antwoordde Churchill„Groot- Brittannië wenscht vurig, de he vigheid van den oorlog tegen Ja pan te vergrooten. Dit vraagstuk is tijdens mijn verblijf in Washing ton uitvoerig besproken en ik ge loof. dat de plannen der geallieer den goed zijn. Het gaat bij dit vraagstuk om de verdeeling der geallieerde strijdkrachten, die grootendeels bepaald wordt door de transportmogelijkheden. (DNB) Terreur in Tunesië De door de Amerikaansche autoriteiten op gestelde internationale politie oefent in Tunesië een terreur uit tegen alle Franschen en inboor lingen. die de regeering van maarschalk Pétain trouw geble ven zijn, zoo meldt de „Paris Midi" uit Tanger. De marin .-prefect van Bizerta, admiraal Derrien, is gearresteerd en voor den krijgsraad gedaagd. Talrijke Mohammedaansche hoog- waardigheidsbekleeders zijn als gevolg van laster voornamelijk uitgaande van joden, gearresteerd. Dagelijks komen uit Centraal- en Zuid-Tunesië berichten binnen over bloedige incidenten tusschen de bevolking en de Anglo-Ameri- kanen. De conferentie te Hot Springs - De voorzitter der Sovjetdelegatie op de voedselconferentie te Hot Springs (Ver. Staten) heeft tegen over de pers verklaard, dat de Sovjet-Unie meer levensmiddelen noodig heeft. In het kader van de leen- en pachtleveranties ont vangt zij niet genoeg levensmid delen van de Ver. Staten. Het is dringend noodig, dat de Sovjet- Unie niet alleen gedurende den oorlog, maar ook gedurende de geheele periode van herbouw na den oorlog van levensmiddelen wordt voorzien. Ten slotte legde de Sovjet-gedelegeerde er nog den nadruk op, dat de Sovjet-Unie credleten met langen termyn noo dig heeft. (D.N.B.). Ten vervolge op de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde bekendmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden betreffende terugvoering in krqsgevangenscbap van de voormaliga Nederlandsche weermacht worden, by deze, voor aanmelding opge roepen: het dienstplichtig en reserve-personeel beneden den rang van officier van het regiment grenadiers en alle in de jaren 1939 en 1940 uit dit regiment voortgekomen oorlogs- onderdeelen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1940 in werkelyken militairen dienst was. Bedoeld personeel moet zich melden in het „Wehrmachtslager" to Amersfoort, Zonnebloemstraat, en wel: degenen, die geboren zyn in de jaren 1924 tot en met 1915 op 29 Mei 1943; degenen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op 1 Juni 1943; op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. By de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, de distributiestamkaart en voor zoover mogelyk militaire identiteits papieren. Degenen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende „grensgangers", voor wie een ..Bescheinigung" (verklaring van on misbaarheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of bij de instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de aanmelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo spoedig mogelyk weder aan den werkgever resp. de instantie, die de belangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zyn verplicht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegen heid te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden tyd uit te betalen. De Nederlandsche spoorwegen verleenen aan alle voor de aan melding opgeroepen personen vry vervoer derde klas. Degenen, die tot aanmelding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan de loketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek. K 1 e e d i n g. Voor zooveel mogelyk uniform, anders burgerklee- ding. Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, wollen dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en lepel mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer be dragen dan twee normale handkoffers. Van aanmelding zyn vrygesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 voor den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche weermacht bezette gebieden buiten Nederland bevinden. Wie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachts befehlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de terugvoering in krygsgevangenschap tracht te onttrekken, moet rekenen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, die de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. Aan verwanten van het personeel der voormalige Nederlandsche weermacht, dat zich in krijgsgevangenschap bevindt, kan over eenkomstig de regelen, die by opkomst onder de wapenen van toepassing waren, kostwinnersvergoeding worden toegekend. Degene, die meent voor zoodanige vergoeding in aanmerking te kunnen komen, moet daartoe aanvraag doen op de gemeente secretarie van haar of zijn woonplaats, nadat de desbetreffende militair zich voor afvoering in krijgsgevangenschap heeft aan gemeld. De uitbetaling van de vergoeding zal door de zorg van den burgemeester geschieden. Voorts wordt verwezen naar eventueele nadere bekendmakingen van gemeentewege. De verwanten van het beroepspersoneel dienen zich voor de uitbetaling van bezoldiging rechtstreeks te wenden tot den commis saris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weer macht, Lange Voorhout 7, Den Haag. VOORTZETTING LUCHTACTIE Het Italiaansche weermachts- bericht deelde gisteren mee: „Italiaansche vliegtuigen heb ben tijdens een langen en moei lijken aanval op doeltreffende wijze militaire objecten in den Soedan en in Italiaansch Oost- Afrika gebombardeerd. De ha vens Dzjidzjelli en Bone werden door Duitsche formaties gebom- bardeei-d: een koopvaardij vaar tuig, dat ernstig getroffen werd, is zeker tot zinken gebracht. Vijandelijke luchtacties aan beide kusten van de straat van Mes sina, boven Catana en boven ver schillende plaatsen op Sardinië veroorzaakten beperkte schade, gevoehger schade te Reggio di Calabria. Onze jagers, die hevige gevechten leverden, schoten op Sicilië en Sardinië 8 bommen werpers neer. Tien andere vijan delijke toestellen werden vernield door battery en luchtdoelartillerie. De verhezen onder de bevolking door de in dit bericht genoemde aanvallen bedragen tot dusver in de plaats Catana 5 dooden en 19 gewonden." Lange en moeilijke aanvaL - Over den gemelden aanval op militaire doelen in den Soedan en in Italiaansch-Oost-Afrika publiceert Stefani belangwekken de bijzonderheden. In den nacht van 23 op 24 Mei hebben Italiaansche bommen werpers met grooten actieradius met succes militaire doelen in Port Soedan aan de Roode Zee en in de zone van Asmara in Erythrea aangevallen. Deze opera tie was gericht tegen 2 steunpun ten, die voor de vijandelijke ravi tailleering in het Midden-Oosten van buitengewoon groot belang zijn. Een aanzienlijk deel van den Engelschen aanvoer komt over zee te Port Soedan aan, terwijl de Amerikaansche luchttransporten op het Trans-Afrikaansche traject en de Britsche luchtverbindingen met het Midden-Oosten op het vliegveld van Goera bijeen komen. De Italiaansche vliegtuigen ste gen in de ochtendschemering van den 23sten van een steunpunt in Oosten der Middehandsche Zee op. Na IIuur bereikten zy Port Soedan. Opslagplaatsen en pak huizen werden hier getroffen door brisant- en brandbommen. Later bereikten de vhegtuigen Goera, waar de vijand door den aanval volkomen verrast werd. Bij helder licht bood het vliegveld een gunstig aanvalsdoel. Van 1000 meter hoogte werden de bommen neergeworpen met voortreffelijk» uitwerking. Na 24 uur waren aha vliegtuigen op hun basis terugge keerd.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1