BEKENDMAKING e Jaargang Dinsdag 25 Mei 1943 No. 25506 BUITENLAND (e van ambassadeur von Dirksen. ITALIA ANSCH WEERMACHTBERICHT BEKENDMAKING. VERDUISTEREN: Verordening inzake den aanmeldingsplicht. BINNENLAND Handel in oude radio-tostellen. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN vervolge op de op 29 April 1943 in de dagbladpers gepubliceerde idmaking van den Wehrmachtsbefehlshaber in den Niederlanden ffende terugvoering in krijsgevangenschap van de voormalige rlandsche weermacht worden, bij deze, voor aanmelding opge- n: het dienstplichtig en reserve-personeel beneden den rapg van fficier van het regiment grenadiers en alle in de jaren 939 en 1940 uitditregimentvoortgekomenoorlogs- nderdeelen, voor zoover bedoeld personeel in Mei 1940 in rerkelijken militairen dienst was. loeld personeel moet zich melden in het „Wehrmachtslager" te sfoort, Zonnebloemstraat, en wel: 'enen, die geboren zijn in de jaren 1924 tot en met 1915 op iei 1943; enen, die geboren zijn in de jaren 1914 tot en met 1904 op ui 1943; op beide dagen tusschen 8 en 12 uur. de aanmelding moeten worden overgelegd het persoonsbewijs, stributiestamkaart en voor zoover mogelijk militaire identiteits- iren. renen, waaronder ook begrepen de in Duitschland werkende isgangers", voor wie een „Bescheinigung" (verklaring van on- larheid) afgegeven is, moeten dit bewijs bij hun werkgever of [e instantie, die hun belangen behartigt, opvragen en bij de ïelding toonen. Na de melding moet de „Bescheinigung" zoo lig mogelijk weder aan den werkgever resp. de instantie, die elangen behartigt, worden teruggegeven. De werkgevers zijn icht degenen, die zich moeten melden, daarvoor in de gelegen- te stellen en hun het loon (salaris) gedurende den verzuimden uit te betalen. Nederlandsche spoorwegen verleeneri aan alle voor de aan- ing opgeroepen personen vrij vervoer derde klas. Degenen, die tan melding verplicht zijn, moeten zich hiervoor vervoegen aan iketten, c.q. bij den stationschef, van het station van vertrek, leeding. Voor zooveel mogelijk uniform, anders burgerklee- Dringend wordt aangeraden daagsche en Zondagsche kleeren, >n dekens, ondergoed en extra schoeisel, alsmede kookgerei en mede te brengen. De gezamenlijke bagage mag niet meer be en dan tWee normale handkoffers. n aanmelding zijn vrijgesteld personen, die zich op 25 Mei 1943 den „Arbeitseinsatz" in Duitschland of in de door de Duitsche macht bezette gebieden buiten Nederland bevinden, ie geen gevolg geeft aan de oproeping van den Wehrmachts- hlshaber in den Niederlanden, of zich op andere wijze aan de gvoering in krijgsgevangenschap tracht te onttrekken, moet nen op de strengste maatregelen. Dit geldt ook voor personen, de betrokkenen bij dergelijke pogingen steunen. nbassadeur von Dirksen, die 1928 tot 1933 het Duitsche te Moskou vertegenwoordig- heeft voor de Duitsche ver- iging voor Wehrpolitik en ïrwissenschaften een rede ouden, waarin hij op grond zijn bijzondere kennis van sovjet-Russische politiek het ijs leverde, dat de oorlog tus- en Duitschland en de sovjet- e onvermijdelijk was, daar het grond van de den sovjetstaat het bolsjewisme eigene ten- tzen en eigenschappen nood- elijk tot een botsing met het ionaal-socialistische Duitsch- d moest komen. Dit bewijs d zoowel van de militaire als i de politieke zijde geleverd, a militair opzicht zijn het iral twee feiten geweest, die gelijkheden tot een conflict in i droegen: de vorming van i geweldig leger, dat door een elijkertijd tot stand komende lustrialisatie met de modern strijdmiddelen werd uitgerust dat zijn kwartieren grooten- ils langs de Westelijke gi'ens de sovjet-unie opsloeg, doch >ral de geest en de doelstei- g van het roode leger. Dit eft niet in de eerste plaats de tonale verdediging, doch de 'spreiding der wereldrevolutie er andere landen gediend. Deze els telling is dan ook nooit ver gelijkt, doch door honderden latingen van verantwoordelijke Isjewistische leiders en militai- 11 gestaafd. Duitschland stond voor een buitengewoon ge- 1' n.l. een offensief militair Paraat van geweldige kracht, tot een groot gevaar moest "tien op het moment, waarop Plannen der leiding van de 'Jet-unie tegenover Duitsch- "d dreigend of openlijk agres- werden. h°k in politiek opzicht was de 'jet-unie een buitengewoon ge- daar nog maar zelden in de "Jjhiedenis een kleine minder 's de overgroote meerderheid ^n volk zoo lang kon bru- hseeren als de bolsjewisten c Russische volk en omdat in de sovjet-unie de regeerings- macht uitgeoefend wordt door instanties, die naar buiten niet voor het voetlicht komen en de volkscommissarissen en andere ambtenaren slechts marionetten zijn in de handen van bepaalde leiders van het Politbureau, van de Gepeoe en de centrale contro lecommissie. Verder beteekent de leer der wereldrevolutie, de doel stelling van den sovjetstaat, niets anders dan de tot principe gemaakte inmenging in de inter ne aangelegenheden van andere landen met de tendenz tot het tot het veroorzaken van een bin- nenlandsche omwenteling. Vervolgens ging de ambassa deur wezen en vorm van de Duitsch-Russische betrekkingen na. Hij wees er op, dat de hoop tot normaliseering van den sov jetstaat, waarop de betrekkingen tusschen beide staten voor een groot deel berustten, bedriegelijk was gebleken. Tijdens het eerste vijfjarenplan en bij het toetre den van de sovjet-unie tot den Volkenbond heeft zich tenslotte steeds de radicaal-bolsjewisti sche koers doorgezet. Ondanks alle moeilijkheden is het toch gelukt den vrede te bewaren, totdat een nieuwe factor er bij kwam, die de onverzoenlijkheid van beide staatkundige stelsels met zooveel kracht op elkander deed botsen, dat de oorlog onver mijdelijk werd: de landhonger in den vorm van het sovjet-impe- rialisme. Na de bewapening aan het eind van de dertiger jaren heeft de leiding van den sovjet staat op een moment gewacht waarop de opmarsch naar het Westen weer begonnen kon wor den. Dit moment achtte ze na het uitbreken van den oorlog in 1939 gekomen. Zij heeft toen de Baltische staten en Bessarabië veroverd, Finland geheel willen inlijven en haar machtssfeer tot Zuidoost-Europa willen uitbrei den. Haar aanvalsplannen tegen Duitschland onthulde zij toen zij in April 1941 een bondgenoot schap sloot met de Putschregee- ring van generaal Simowitsj. Zij heeft er op gerekend, dat Servië eenige maanden zou kunnen stand houden tegen den Duit- schen opmarsch. tot dat Moskou zelf voor den aanval op Duitsch land gereed zou zijn. Aldus was LUCHTOORLOG. Het Italiaansche weermachts- bericht van gisteren luidde als volgt: „De havens van Bizerta en Djidjelli werden door de lucht macht der spilmogendheden met goede 'Uitwerking aangevallen. Formaties vijandelijke vliegtui gen hebben de eilanden Pantel- leria en Lampedusa alsmede de stad Messina herhaaldelijk ge bombardeerd. In het centrum der stad werd aanzienlijke schade veroorzaakt. Het aantal slacht offers onder de burgerbevolking wordt op het oogenblik onder zocht. De luchtdoelartillerie op beide eilanden vernietigde zes vliegtuigen. Voorts werden door Duitsche jagers twee spitfires boven Malta en een tweemotorig vliegtuig ten Zuiden van Sardi nië neergeschoten. Van vluchten naar den vijand in de laatste dagen zijn vier van' onze vliegtuigen niet terugge keerd." een levensgevaarlijke bedreiging voor Duitschland ontstaan en de oorlog onvermijdelijk geworden. (D.NJB.) De sovjet-schijn-manoeuvre. - In de Messaggero schrijft Pavo- lini, Italiaansch oud-minister van volksopvoeding, dat Stalin met de schijnbare ontbinding der Ko mintern tegemoet is gekomen aan de wenschen van Churchill en Roosevelt, die vreezen voor het voortbestaan van de z.g. ver- eenigde naties. De openbare mee ning in de Angelsaksische lan den zal harerzijds den schijn aannemen, dat zij gelooft, dat Stalin afziet van uitbreiding van het bolsjewisme. In werkelijkheid echter heeft men te doen met een der arglistigste plannen van Stalin, dat ten doel heeft, in het Westen de deur voor het com munisme wijd open te zetten. Het eerste gevolg van het besluit zal een onmiddellijk toenemen der actie van de communistische par tijen in de Vereenigde Staten en Engeland zijn. Met een enkelen pennenstreek heeft Stalin minstens drie resul taten bereikt: hij heeft zich den schijn gegeven, dat hij de een heid der geallieerden een dienst heeft bewezen; hij heeft de open bare meening in Engeland en de Vereenigde Staten in slaap ge wiegd wat betreft het gevaar van het communisme; hij heeft den sovjetpartijen in Londen en New-York het burgerrecht ver zekerd. En in de Wilhelmstrasse wordt deze geste van Stalin beschouwd als een bevestiging van de stel ling, dat Stalin thans onbe zwaard door ideologieën en vrij van dogma's de gedachte aaneen bolsjewistisch imperium kan blij ven vasthouden. Deze nieuwe tac tiek van den machthebber te Moskou, zoo verklaart men te Berlijn, komt uitsluitend neer op een wijziging in de methoden van het bolsjewisme, terwijl de doelstellingen, n.l. het oprichten van radenrepublieken in Europa, waartoe Groot-Brittannië en de Ver. Staten hun steun verleenen, dezelfde blijven. De geheele in nerlijke onwaarachtigheid van het Moskousche besluit blijkt al leen al uit het feit, dat een aan tal internationale bolsjewistische organisaties blijft bestaan, waar van de groote beteekenis bij het verwezenlijken van de bolsjewis tische plannen inzake de wereld heerschappij - men denke in dit verband maar de organisatie Mopr - maar al te goed bekend is. In Berlijn heeft men met vol doening opgemerkt, dat de open bare meening der wereld deze grove >camouflagepoging duidelijk doorzien heeft. Men legt den na druk op den vasten wil van de in het anti-kominternpact ver bonden naties om met alle mid delen den strijd tegen het bols jewisme voort te zetten, in wel ken vorm dit ook zijn kop zal probeeren op te steken. (D.N.B.) Het SS. Ersatzkommando Ne derland deelt mede: De Fiirsorgeoffizier der Waffen SS. is voortaan 's Woensdags niet meer te bereiken in de Nieuwe Parklaan 74, Den Haag, maar iederen Woensdag van 9-12 en van 14-17 uur, in het gebouw Korte Vijverberg 5, Den Haag. Het vaste adres van de Dienst- stelle des Fürsorgeoffiziers blijft: 's-Hertogenboseh. Sonniusstraat 3 De besprekingen te Washing ton. - Naar de Britsche berich tendienst meldt, zijn Churchill en zijn staf op het Witte Huis teruggekeerd. Volgens ditzelfde bericht hervatten beide staats lieden in den afgeloopen nacht hun besprekingen, die tot in den ochtend voortduurden, in den loop van den dag werden de conferenties voortgezet. (D.N.B.) Opstelling Russisch Vrijheids- leger. - De geruchten over het opstellen van een Russisch vrij- heidsleger onder commando van generaal Wlassow nemen thans ook te Berlijn een steeds vaste- ren vorm aan. Gisteren kon of ficieel worden medegedeeld, dat generaal Wlassow inderdaad op dracht heeft gekregen een der gelijk leger op te stellen. In wel ke mate deze Russische strijd krachten, die thans nog voor een groot deel in opleiding zijn, straks aan de operatieve acties aan het Oostelijk front zullen deelnemen, kan nog niet gezegd worden. Wel staat vast, dat het leger van Wlassow bereid is het bols jewisme met de wapenen te be strijden en een nieuwe ordening in Rusland te vestigen. Generaal Wlassow was vroeger opperbevel hebber van het 37ste bolsjewis tische leger en werd in den slag om Kiew gevangen genomen. Ook in de Oekraine wordt een vrijwilligerslegioen van een divi sie sterkte gevormd. (D.N.B.) Nieuw Duitsch luchtdoelkanon. De A.N.P.-correspondent te Ber lijn meldt: De Duitsche afweer heeft, zoo wordt thans van militaire zijde te Berlijn medegedeeld, een aan merkelijke versterking gekregen in den vorm van een nieuw soort luchtdoelkanon. Het is een vier- lingssnelvuurkanon met 2-centi- meter-granaten, dat ook voor vliegtuigen, die op groote hoogte vliegen, niet ongevaarlijk is. Het vierlingskanon, dat tot nu toe hoofdzakelijk in het Westen gebruikt werd, waar het de laat ste maanden veel succes heeft gehad, heeft thans ook aan het Oostfront zijn intrede gedaan en tot de eerste daden van het nieuwe wapen behoorde, o.a. het neerschieten van 6 bolsjewisti sche jachtvliegtuigen binnen 8 minuten. Joden moeten Sofia verlaten. De Bulgaarsche minister van binnenlandsche zaken Grabow- sky, heeft een verordening uit gevaardigd, volgens welke alle joden binnen drie dagen Sofia moeten verlaten. De joden moe ten zich naar de provincie bege ven. De joden, die na drie dagen nog in de hoofdstad worden aan getroffen, moeten verwachten, dat zij uit het land worden gezet. Verklaard wordt, dat deze maatregel noodig geworden is in het belang der volkeren. De jo den hebben geen gevolg gegeven aan het herhaalde verzoek van de regeering om de hoofdstad des lands vrijwillig te verlaten. Integendeel, veelal hebben zij de markt- en prijspolitiek van de regeering gedwarsboomd als ac tiefste deelnemers aan de clan destiene markt. De joden zijn den laatsten tijd steeds de gevaar lijkste elementen geweest van onrust, van paniekzaaien en politieke onzekerheid. Naar vernomen wordt, worden door dit besluit ongeveer 20.000 joden getroffen. - (D.N.B.) van hedenavond 21.45 uur tot morgenochtend 5.30 uur De maan kwam heden op te 2.04 uur en ging onder te 11.29 uur. BELANGRIJKE AANWIJZING. „Morgen, op 26 Mei 1943, „moeten zich alle in de „maanden September tot „en met December van „het jaar 1922 geboren „mannen overeenkomstig .den op 12 en 13 dezer in „dit blad gepubliceerden op- .roep op het bevoegde Ar beidsbureau, resp bet be voegde bijkantoor van 9— „17 uur persoonlijk aanmei- „den waarbij zij het tnge- gevulde aanmeldingsformu- „lier en de andere identi- .teitspaplereD en gegevens .moeten medebrengen De ..distributiestamkaart moet „medegebracht worden. De „werkgevers zijn verplicht „de tot aanmelding ver plichte personen geduren de den tijd. dien zij hier voor noodig hebben van „werk vry te stellen en het .salaris, resp. loon door te .betalen. Aanmeldingsplicht „tlgen en werkgevers ma- ben zich strafbaar, wan- „neer zij handelen ln strijd piet de bepalingen der „verordening of trachten „deze te ontduiken. Een ernstige waarschuwing. Het heeft de aandacht van de politie getrokken, dat zich een levendige handel in oude radio - ontvangtoestellen begint te ont wikkelen met het doel om deze in te leveren en het eigen toestel te behouden. Daar betwijfeld wordt, of het publiek wel ten volle beseft, dat zij, die aldus handelen, zich aan zware straf fen blootstellen, komt het den politieautoriteiten gewenscht voor om thans, nu de voorgeschreven inlevering nabij is, nog een ern stige waarschuwing tot het pu bliek te richten. Zooals bekend is, zijn sedert 13 Mei bij beschikking van den höheren SS und Polizeiführer alle radio-ontvangtoestellen, -toe„ behooren en -onderdeelen met onmiddellijke werking verbeurd verklaard en is sedertdien ieder beschikken over deze verbeurd verklaarde zaken alsmede de be schadiging daarvan verboden. De houders zijn verplicht deze zaken op nader bekend te maken data in te leveren. Ook zijn verboden het afstaan en het in houder schap nemen van radio-ontvang toestellen, -toebehooren en -on derdeelen. Luidsprekers, behoo- rende bij aansluitingen op radio- distributiecentrales, uitsluitend daarbij te gebruiken, zijn alleen uitgezonderd. Al wie in strijd handelt met de bepalingen dier beschikking wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste 5 jaren en met geldboete tot een onbeperkt bedrag, voor zoover niet volgens andere bepalingen een zwaar dere straf is verbeurd. Nederlanders bij de Duitsche zeemacht Voor personen van 18 tot 35 jaar, die vallen onder den aanmeldingsplicht ten behoeve van den arbeidsinzet, bestaat, in dien zij dit wenschen, gelegenheid zich aan te melden voor onder zoek voor den dienst bij de Duit sche zeemacht. Zij worden gedu rende hun diensttijd bij de Duit sche zeemacht vrijgesteld van den arbeidsinzet. Nadere inlichtingen worden dooi de Ortskommandanturen verstrekt De suikerpremie voor boeren en arbeiders - Ten aanzien van de suikerpremie, welke de boeren en arbeiders ontvangen voor de ge leverde suikerbieten, deelt do persdienst van den Landstand mede, dat de boeren niet ver plicht zijn, reeds van hun voor schot een deel aan hun utteeiderj af te staan. j

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1