Jaargang Zaterdag 22 Mei 1943 No. 25504 BUITENLAND toestand aan de fronten. De Rijkscommissaris tijdens zijn groote rede Verordening inzake den aanmeldingsplicht. VERDUISTEREN: Keuringen voor de Waffen SS., Legioen en Landwacht. GEMENGD NIEUWS EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ITSCHE WEERMACHT IS GEREED. nilitaire correspondent van ,N.B. kenmerkt den huidi- iestand aan de fronten als jt nu toe elk voorjaar voor- en tijd der laatste voorbe ien, schrijft: De dobbelsteenen ,ef of defensief zijn nog geworpen. Doch men kan dat aan Duitsche zijde «•bereidingen voor elk van ieide gevechtswijzen gereed n dat er nog slechts een sp den knop noodig is om iuitsche militaire plannen 1943 in het stadium van oerlegging te brengen, lannen, zoo verneemt men uitsche militairen, zijn ge el op zeer omvangrijk ver- igsmateriaal, dat in het vooral door de iucht- in het Westen ook nog ipeciale eenheden der oor- arine is verzameld en it de plannen van de vij- blijken. Natuurlijk geeft n militaire kringen te Ber- :en aanwijzingen welke op- g de opperste Duitsche le ling heeft omtrent de :mens van den vijand, doch laat echter doorschemeren, daar ongetwijfeld plannen n offensief bestaan, vormt echter reeds een der n, waarop de leiding der ïdheden van het Pact van - zuiver objectief gezien - iperieur moeten worden be- wd ten opzichte van den Terwijl namelijk het ge- strategische plan der mo eden van het Pact van iniform is, kan dit van het ier tegenstanders niet ge- lorden. De motieven, die in den oorlog hebben ge en de methoden, waar- ïlk zijn eigen doel wil be- zijn namelijk verschillend «ïgste rede van Churchill dienaangaande waardevolle dering gegeven. De Duit leiding maakt uitsluitend trekkingen uit den militai- oestand zelf, waarvan men Duitsche zijde overtuigd is, eze den vijand allerlei ver gen zal brengen, wanneer an meening is, dat hij het lief om tot het offensief of ief over te gaan, eenzijdig nden heeft of wanneer hij dat de of- en defensieve t van de Spil haar hoogte- heeft bereikt en zich in de lijn beweegt, trent het Oostelijke front Bildarchiv Arbeitsbereich der NSDAP-Stapf-Pax n> JEDERLANDERS Bij DE JUITSCHE ZEEMACHT. Ringen over het dienstnenoen Nederlandsche Vrijwilliger» bij 'iltsche zeemacht geven alle 'fflmandanturen, die tevens een ^9* lijst verstrekken, waarop ■"traan verbonden faciliteiten v«mejd CNP-P»» m kan slechts concreet worden vast gesteld, dat het de eerste aan-1 wijzingen van voorjaarsbewegin- gen verraadt. Aan beide zijden wenscht men te verkennen, het- j geen blijkt uit het versterkte op- treden van stoottroepen. De Duitsche leiding bezit thans een I tamelijk volkomen beeld van den vijandelijken opmarsch, die zich sedert weken heeft voltrokken en vooral betrekking heeft op het ge bied ten Zuiden van Moskou en op dat van Koersk. De vorming van artillerie-zwaartepunten bij dezen opmarsch zijn bekend. Vol gens de verkenningen kan over het geheel genomen de Sovjet- Russische opmarsch als geëin digd beschouwd worden. Deze op marsch duidt er op, dat de vijand voornemens is een zomeroffen- sief te beginnen. Een van zijn doelen schijnt daarbij te zijn de vooruitepruitende Duitsche bocht bij Orel uit den weg te ruimen. Want de Sovjet-Russische op- marschbewegingen flankeeren zeer sterk dit vooruitspringende deel van het front. Wanneer men van het feit uitgaat, dat zoo danige en dergelijke vijandelijke plannen (men zie b.v. het Koe- ban-bruggehoofd) bekend zijn, vergist men zich ook wel niet, wanneer men aanneemt, dat aan Duitsche zijde overeenkomstige maatregelen genomen zullen zijn. In dit verband mag ook niet verzuimd worden te vermelden, dat in het geheele door de Duit sche troepen bezette Oostelijke gebied een verplaatsing der bevol king is begonnen, die mede in vloed zal hebben op het beeld van de komende gevechten. Rus sen, Roethenen, Oekrainers, Ko zakken, Tartaren, Kaukasiërs en verschillende troepen der Turk volken, hebben zich aaneenge sloten in vrijwillige bataljons en krijgen op het oogenblik in gar nizoenen en troepenkampen in het Oosten hun laatste opleiding. Zij vormen een strijdmacht, die au serieux moet worden genomen en een verdere belangrijke ver sterking van het Duitsche oor logsinstrument beteekent. DE DUITSCHE DUIKBOOT ACTIE. „Leegte" op de Oceanen. De A.N-P.-correspondent te Berlijn meldt: De tot dusver In deze maand door Duitsche duikbooten tot zinken gebrachte tonnage, vol gens officieele opgaven 207.000 'b.r.t.. zal ongetwijfeld velen op merkelijk laag voorkomen, voor al na de hooge cijfers, die in de eerste maanden van dit jaar met het Dönitz-duikbootoffensief wei den bereikt. Van gezaghebbende Duitsche zijde wordt deze achteruitgang verklaard met de „leegte", die op het oogenblik op de oceanen heerscht. Het enorme scheep vaartverkeer van Amerika en Engeland naar Noord-Afrika is volgens deze Duitsche uiteenzet ting omstreeks half April, toen de daar gestationneerde Geal lieerde troepen een enorm over wicht ten opzichte van de troe pen der Spil hadden bereikt, grootendeels opgehouden. Op het oogenblik worden door de En- gelschen en Amerikanen geen groote militaire transporten uit gevoerd, daar men het na de be ëindiging van den strijd in Tu- pesië in Geallieerde kringen nog niet eens is over de keuze van het volgende strijdtooneel, met name of dit in Europa, dan wel in Oost-Azië zal worden opgezet. Dit is volgens de meening van Berlijn juist een der punten, waarover te Washington tus- schen Churchill en Roosevelt wordt beraadslaagd. Op het oogenblik beperkt het zeeverkeer zich hoofdzakelijk tot het vervoer van levensmiddelen naar Engeland en dit is volgens Berlijn de reden, waarom de buit der Duitsche onderzeeboo tenten niet grooter is. Het aan tal onderzeebooten is niet gerin ger geworden en evenmin zijn de afweermiddelen der geallieerden beter geworden. Vier jaar Duitsch-Italiaanscli vriendschaps- en bondgenoot schapsverdrag. - Ter gelegenheid van den vierden verjaardag der onderteekening van het Duitsch- Italiaansche vriendschaps- en bondgenootschapsverdrag zijn hartelijke telegrammen gewis seld tusschen den Führer, ko ning en keizer Victor Emanuel en den Duce. - (D.N.B.) Roosevelts brief aan Stalin. - Naar de Britsche brichtendienst uit Moskou meldt, is Roosevelts brief aan Stalin, die door den specialen afgezant Davies naar Moskou gebracht is, Donderdag avond gedurende een samen komst van 2% uur in tegenwoor digheid van Davies voor Stalin vertaald. Davies heeft dat me degedeeld op een Engelsch-Ame- rikaansche persconferentie. Op de vraag van een journalist, of BELANGRIJKE AANWIJZING .Maandag 0p 24 Mei 1943. „moeten zich alle in de „maanden Jan. t/m. April „van het jaar 1922 geboren „mannen overeenkomstig „den op 12 en 13 dezer In „dit blad gepubliceerden op- „roep op het bevoegde Ar beidsbureau, resp. het be voegde bijkantoor van 9— „17 uur persoonlijk aanmei- „den, waarby zij het inge- „gevulde aanmeldingsformu- „lier en de andere Identi teitspapieren en gegevens „moeten medebrengen De „distributiestamkaart moet „medegebracht worden. De „werkgevers zijn verplicht „de tot aanmelding ver plichte personen geduren- „de den tijd, dien zij hier voor noodig hebben van „werk vrij te stellen en het „salaris, resp. loon door te „betalen. Aanmeldingsplich- „tigen en werkgevers ma ten zich strafbaar, wan- „neer zij handelen in strijd „met de bepalingen der „verordening of trachten „deze te ontduiken hij thans over den inhoud van den brief meer wist dan bij zijn aankomst, antwoordde Davies „Ik ben slechts de overbrenger van deze boodschap. Ik ben niet te Moskou om onderhandelingen te voeren." (D.N.B.) Admiraal Jamamoto. - Met ad miraal Jamamoto heeft Japan een zijner grootste en bekwaam ste vlootvoogden verloren. Zijn naam is onafscheidelijk verbon den met de groote successen der Japansche marine in dezen oor log, met de vernietiging van de Amerikaansche vloot bij Pearl Harbor, het tot zinken brengen van de „Prince of Wales" en de „Repulse" en met de talrijke zee slagen, die in alle deelen van den Stillen Oceaan met succes voor Japan zijn geleverd. De „zwijgende admiraal", zooals hij genoemd werd, heeft deze plan nen zelf uitgewerkt en de uit voering daarvan geleid. In Augustus 1941, ongeveer een jaar voor het uitbreken van den oor log tegen Engeland en Amerika, nam Jamamoto den post op zich van opperbevelhebber der ge combineerde vloot, nadat hij reeds een schitterende loopbaan als officier achter zich had. In 1904 betrad hij de vlootaca- demie en nam nog hetzelfde jaar deel aan den Japansch- Russischen oorlog als jong offi cier aan boord van een oorlogs schip. Hierbij onderging hij den vuurdoop, werd zwaar gewond en verloor 'twee vingers van zijn linkerhand. Na den wereldoorlog was hij van 1921-1925 marine attaché in Amerika en in 1929 vertegenwoordigde hij Japan op de vlootconferentie te Londen. Van 1936-1939 was hij ondermi nister van marine. In April 1941 verklaarde hij: „zou het tot een strijd komen, dan kunt ge er van overtuigd zijn, dat wij de vijandelijke vloot vernietigen voordat zij in de buurt van onze wateren komt." - (D.N.B,). van heden. resp. morgenavond 21.45 en 22 uur tot morgen- en Maandagochtend 5.30 uur 22 Mei: maan op 0.05 u.; onder 8.02 uur. 22 Mei: maan op 040 u; onder 9.04 Het S.S.-Ersatz-kommando Ne derland deelt mede: Voor personen van 1835 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, bestaat op hun verzoek de gelegenheid zich op de in de pers genoemde data en plaatsen aan te melden voor keu ring voor de Waffen S.S., Nederl. Legioen, Ned. Landwacht en S.S. Wachtbataillon; zij worden gedu rende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen van den arbeidsinzet vrijgesteld. Ongelukken tijdens een circus voorstelling. Tijdens de ope ningsvoorstelling van het circus Giezen, dat zijn tenten op het Vreeburg te Utrecht heeft opge slagen zijn eergisteravond twee ongelukken gebeurd, die nog be trekkelijk goed zijn afgeloopen. Terwijl er op een platform in het circus balletdansen werden uitgevoerd, bezweek een bal- lustrade, welke personen, die am phitheater zitten, aan den zij kant beschermt. Over deze bal- lustrade hing een vijftal perso nen, meerendeels jongelui, die toen de leuning zich begaf, drie meter naar béneden vielen en al len min of meer ernstige verwon dingen opliepen. Even later viel een zwaar verlichtingsornament, dat boven in het circus hing, naar beneden, precies op het hoofd van een der toeschouwers, die daardoor zoo ernstig werd gewond, dat hij per ziekenauto in bewusteloozen toestand naar het stads- en academisch ziekenhuis moest worden overgebracht. De andere personen die van het am phitheater waren gevallen, konden na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. Laffe overval. De 62-jarige veehouder D. van Heerde te Ech te, bij Lemmer, is het slachtoffer geworden van een overval. De man, die met zijn vrouw boven in het huis sliep, hoorde in den nacht om ongeveer 1 uur een ruit inslaan en begaf zich naar bene den. Daar werd hij met een zwaar voorwerp neergeslagen en even later door de door zijn vrouw ge waarschuwde omwonenden in ho- peloozen toestand opgenomen. Direct is door de marechaussee een uitgebreid onderzoek inge steld en gistermorgen is men tot de arrestatie van een verdacht persoon overgegaan.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1