buitenland euringen voor de Waffen-SS, t Legioen en de Landwacht de strijd OM den waren vrede. verduisteren kerk en school Jaargang Woensdag 19 Mei 1943 No. 25501 Opgepast: schieten door luchtdoelartillerie. Verordening inzake den aanmeldingsplicht. Reuringen voor de Waffen SS., Legioen en Landwacht. Landwachtdienst komt in mindering van den Arbeidsdienst. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN tder van het Italiaansche f De chef van den gene- Itaf van het Italiaansche leneraal Rossi, heeft op 13 a dagorder tot het leger waarin hij zeide: „Het „italiaansche leger heeftop Ban den Duce den strijd ge- I Na een bovenmenschelijke ling hebben zij. die vele [overleefden, die steeds ook I wisselende krijgsgeluk de fer Italiaansche wapenen lelden, voor een geweldige ïcht aan menschen en ma- moeten wijken. Niet de j heeft hen overwonnen, zij Itroffen door het lot, dat let offer der besten het le- fcht der volken, die aan de Jüe waarde van het offer |n, bevestigt. Voor hij het uitvoerde, richtte de held- bevelhebber van het eer- Iger, maarschalk Messe. de ]de boodschap tot zijn troe- het oogepblik, dat het Italiaansche leger met het de enorme meerderheid Jen vijand voor de laatste feijn glorierijke vaandels in- I betuig ik den bevelhebbers [n Italiaanschen en Duit troepen mijn dank en waardeering. De roemrijke |iten van het eerste leger voor altijd den strijdgeest dapperheid der Italiaan- in Duitsche soldaten beves- ,eve het onsterfelijke Italië, iuitschland!" hulde te hebben gebracht e gevallenen en aan dege- iie den veldtocht in Tunis overleefd en tot het hebben gevochten voor de in hun vaandels, zegt de ier, dat het offer dezer sol- niet vergeefsch zal zijn en i een voorbeeld voor het ge- heele Italiaansche leger zijn. „In dit moeilijke uur zijn er geen grenzen voor de plichtsvervulling van een iegelijk. Thans is er slechts één leuze: den wil stalen om met vast vertrouwen tot de overwinning te vechten". (DJN.B) Gayda over den zenuwenoorlog - Gayda schrijft in de „Giornale d'Italië", dat na het beëindigen van de campagne in Noord-Afrika een nieuwe fase begonnen is van den Engelsch-Amerikaanschen ze nuwoorlog tegen Italië. De An gelsaksische mogendheden achten het blijkbaar doelmatig den zenu wenoorlog tegen het Italiaansche volk, nu de oorlog in een buiten gewoon spannende faze is geko men, met alle middelen te bespoe digen en te verscherpen met de ondubbelzinnige bedoeling den oorlog tegen Italië zoo snel mo gelijk tot een einde te brengen. Om die reden zijn thans de mee- doogenlooze bomaanvallen op Italië in verscherpte mate be gonnen. De Angelsaksische mo gendheden hopen de burgerbe volking te kunnen terroriseeren en uit het evenwicht brengen. Ook de onlangs uitgeworpen vlug schriften en de verscherpte ra dio-actie, waarbij het Italiaansche volk tot vrede wordt aangespoord, beoogen hetzelfde. De vijande lijke agitatie verzuimt echter wij selijk, aldus Gayda. mede te dee- len, dat het Italiaansche volk onder „vrede" in feite de volle dige vernietiging van de Italiaan sche natie en van alle verdere ontwikkelingsmogelijkheden moet verstaan. Ook dit keer zal de zenuwenoorlog der Angelsaksische mogendheden geen succes hebben. Tot de nieuwe methoden van den zenuwenoorlog behooren naar Gayda verklaart de voortdurend door den vijand verspreide ge fantaseerde berichten over in terne gebeurtenissen in Italië WAARSCHUWING AAN DE BURGERBEVOLKING. Het bureau van den Wehr- machtbefehlshaber in den Nie- derlanden deelt mede: Den 20sten Mei tusschen 8 en 18 uur wordt door de luchtdoel artillerie geschoten op doelen op den grond in het gebied binnen de lijn Oostelijke rand van Velp- Latum-Baar-Rheden-2 km. ten Zuidoosten van Teriet. Verder wordt door de lucht doelartillerie op doelen op den grond geschoten: den 21sten, 22sten, en 23sten Mei tusschen 8 en 12 uur en 14 en 18 uur op de Leusder heide; den 24sten en 25sten Mei van 8 tot 12 uur en van 14 tot 18 uur in den polder De Haar, 1.5 km. ten Westen van den weg Amers- foort-Bunschoten-Spakenburg en 5,4 km. Noord-Noordoostwaarts van Soest, en op den 24sten Mei van het dorp Watergang West waarts tot aan het dorp Den lip, van daar 2 km. naar het Noor den, dan Oostwaarts tot aan het Noordhollandsch kanaal ter hoog te van het dorp Ilpendam, van daar naar het Zuiden tot aan het dorp Watergang. onze Vrijwilligers. De SS-pantsergrenadiers beklimmen hun Iserwagen voor een inspectie SS PK Hoffmann-O-H-P m SS-Ersatzkommanao Neder- deelt mede: iderlanders van arisch bloed, leeftijd van 17-45 Jaar (ook iwden). die lichamelijk zoowel leestelijk goed ontwikkeld zijn ich geheel kunnen geven aan ischen, die de opleiding hun kunnen zich bij de genoemde *sen vervoegen, ten einde ge- <3 te worden, de onderzoekingen worden aUe gevraagde Inlichtingen «ekt met betrekking tot de hrging der familieleden, duur opleiding, extra tevensmidde- voor de familieleden enz. 8 aandacht wordt er op geves- 11 dat voor de vrijwilligers, die .Bepaalde redenen ln Neder- ooeten biyven, de mogeiyk- Bestaat, hun dienst te doen "JLkoidwacht Nederland of bij Urw^tbataljon ln Amersfoort ouens deze keuringen kun nen zich ook diegenen meiden, die tot de Germaansche SS ln Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18 en 35 jaar, die aanmeldlngsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kun nen zich eveneens op een der keuringsdagen op onderstaande adressen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onder- deelen, van den arbeidsinzet vrij gesteld. 20.5.43 815 uur Leeuwarden. Huize Schaaf, Breedstraat 21.5.43 815 uur, Amsterdam, School, Iepenweg 13. 22.5.43 8—15 uur Utrecht. N.V.- Haus, Oudegracht 245. 23.5.43 8—15 uur Amersfoort, PoL Durchgangslager. Leusder- W6g. 245.43 8—15 uur. Den Haag, Café „den Hout", Bezuidenhou tsche- weg. zooals de vorming van een opper sten raad van zes, waartoe de ko ning, de Duce en de vier maar schalken Graziani, Cavallero, De Bono en Caviglia zouden behoo ren. Andere gefantaseerde be richten maken melding van het overnemen van het opperbevel in Zuid-Italië door maarschalk Ba- doglio en van het aftreden van den koning en van de regeering. De bewering van den vijand, dat in Italië „nervositeit" heerscht, is slechts een manoeuvre om eigen nervositeit te verbergen. CD.N.B.) De Russische Vrijwilligers-ba- taljons. - De A.N.P.-correspon dent te Berlijn meldt: Dat aan de zfjde van de Duit sche weermacht in de Sovjet- Unie ook uit de inheemsche be volking samengestelde formaties strijden, is algemeen bekend. Reeds meermalen zijn van Duit sche zijde berichten verschenen over de vorming van Russische vrijwilligersbataljons, die naast Duitschland actief aan den strijd tegen het bolsjewistische regime in hun land deelnemen. Zelfs is in dit verband he naam van den Russischen generaal Wlassow ge noemd, die bij de organisatie van deze nationale formaties een be langrijke rol speelt. Geleidelijk zijn deze vrijwilli- gersformaties thans geworden tot- een factor, die in het verdere verloop van den strijd in het Oosten een belangrijke rol be looft te zullen spelen. De Berli ner Börsen Zeitung noemt dit verschijnsel een der belangrijkste, die deze oorlog heeft teweeg ge bracht. Het blad schrijft, dat thans een punt van ontwikkeling is bereikt, waarop men dezen nieuwen factor als een van de grootste militaire en politieke beteekenis kan bezien. Het aan tal der vrijwilligers is aanzienlijk toegenomen. In garnizoenen en troepenkampen in het Oosten worden steeds weer nieuwe vrij willigers-bataljons voor den be- slissenden strijd tegen het bols jewisme opgeleid. Hun optreden in het operatiegebied zoowel als in het achterland vormt op het oogenblik het opvallendste nieu we accent in het beeld van het Oostelijke front. De tijd van tas ten en zoeken op dit gebied is lang voorby. Wat thans aan sol daten, die uit de Oost-Europee- sche volkeren gerecruteerd zijn, onder de wapenen staat, aldus besluit het blad, is een strijd macht, waarmede niet te spotten valt De strijd in Birma. - Het Ja- pansche hoofdkwartier heeft het volgende comuniquégepubliceerd: Japansche strijdkrachten heb- ATV TAARMATE de tijd voort- I I I schrijdt, wordt het oor- -L N logspotentieel van Europa grooter. Steeds omvangrijker wordt het aantal arbeidskrach ten en met de productie gaat het dienovereenkomstig. Ten slotte moet men geheel Europa zien als één werkende volkeren gemeenschap, welke is ingesteld op den totalen oorlog. Deze oor log moet gewonnen worden en daarom zullen alle arbeidskrach ten. welke Europa maar eenigs- zins leveren kan, ingeschakeld worden. Reeds is in de afgeloopen maanden een groot aantal Ne derlanders over onze grenzen ge trokken en dit aantal wordt nu vergroot door den inzet, waar voor thans de eerste meldingen geschieden. Het is alleszins be grijpelijk, dat men zich met ge mengde gevoelens uit het huidige werk losmaakt om elders te gaan werken,. Maar het is noodzake lijk voor ieder afzonderlijk en voor allen, want zij allen moeten medebouwen, evenals zij, die hier blijven, -aan het apparaat, waar mede het groote gevaar gekeerd dient te worden. Het bolsjewisme staat dreigend in Oost-Europa en laat geen poging onaangewend om de bloedige wereldrevolutie over ons land uit te storten. Nog willen velen dit niet verstaan. Vóór den oorlog begrepen alle geestelijken dit gevaar en zij be nutten toentertijd alles om dit den geloovigen duidelijk te ma ken. Nu hebben zij zich plotse ling 180 graden omgedraaid en zij beschouwen het bolsjewisme als de gewoonste zaak van de wereld en doen daarmede hun vroegeren predikaties geweld aan. Vroeger werd voor den vrede ge beden en werd het bolsjewisme veracht en bestempeld als het grootste gevaar, dat de wereld ooit kon overkomen. In die dagen hoorde men veel vuldig den tekst: „Zoo dan laat ons najagen hetgeen tot den vrede, en hetgeen tot de stich ting onder elkander dient. Ver breek het werk van God niet om der spijze wil." Deze tekst krijgt vooral nu groote beteekenis, omdat Europa zich bewust is gaan worden van BELANGRIJKE AANWIJZING. „Morgen.op 20 Mei 1943,moe- „ten zich alle in de maan- „den September en October „van het jaar 1921 geboren „mannen overeenkomstig „den op 12 en 13 dezer ln „dit blad gepubliceerden op- „roep op het bevoegde Ar beidsbureau, resp. het be voegde bijkantoor van 9— „17 uur persooniyk aanmel den, waarby zij het inge- „gevulde aanmeldingsformu- „lier en de andere ident iteitspapieren en gegevens „moeten medebrengen. De „distributiestamkaart moet „medegebracht worden. De „werkgevers zijn verplicht „de tot aanmelding ver plichte personen geduren de den tyd, dien zij hier voor noodig hebben van „werk vrü te stellen en het „salaris, resp. loon door te „betalen. Aanmeldingsplich- „tigen en werkgevers ma den zich strafbaar, wan- „neer zij handelen in strijd „met de bepalingen der verordening of trachten „deze te ontduiken. Het S.S.-Ersatz-kommando Ne derland deelt mede: Voor personen van 1835 jaar, die aanmeldingsplichtig zyn voor den arbeidsinzet, bestaat op hun verzoek de gelegenheid zich op de in de pers genoemde data en plaatsen aan te melden voorkeu- ring voor de Waffen S.S., NederL Legioen, Ned, Landwacht en S.S. Wachtbataillon; zij worden gedu rende hun verbintenis by een der bovengenoemde onderdeelen van 'den arbeidsinzet vrygesteld. zijn roeping en dit Europa alleen den vrede wil, opdat het werken kan aan de opgave, welke het leven heeft opgelegd aan allen, die gelooven in de onsterfelijk heid der eeuwige waarden. van hedenavond 21.45 uur tot morgenochtend 5.30 uur De maan ging heden onder te 5.57 uy en komt op te 20.57 uur; het is vandaag Volle Maan. ben op 14 Mei Maungdaw, een belangryk steunpunt aan de In- disch-Birmaansche grens bezet. Deze strijdkrachten bereiden zich thans voor op nieuwe operaties. De resultaten, die in dezen veldtocht sedert het begin der operaties in den Arakan-sector in de tweede helft van Decem ber tot 10 Mei zijn behaald, lui den als volgt: la. De vijand verloor op de slagvelden 6415 soldaten. (Dit zijn alleen de soldaten, die door de Japanners begraven zijn). 2e. 574 gevangenen werden ge maakt, onder wie een groot aan tal Britsche soldaten. 3e. 327 vyandelyke vliegtuigen werden neergeschoten, waaronder 118 door de luchtdoelartillerie. Het aantal vijandelijke vliegtui gen dat op den grond werd ver nield of in brand gestoken werd, bedraagt 225. 4e. 207 stukken geschut werden buitgemaakt. 5e. Het aantal lichte en zware mitrailleurs, dat buitgemaakt werd, bedraagt 459. 6e. 4897 geweren en revolvers werden buitgemaakt. 7e. Het aantal buitgemaakte tanks en pantserwagens bedraagt 83. 8e. 255 vrachtauto's werden buitgemaakt. Naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de Rijkscom missaris voor het bezette Neder- landsche gebied beslist, dat voor Nederlanders, die by 'de Land wacht dienen, doch onder den Arbeidsdienstplicht vallen, de diensttijd van drie maanden bij de Landwacht in aanmerking wordt genomen voor den arbeids dienstplicht. Dienstplichtigen voor den Arbeidsdienst, die driemaan den bij de Landwacht hebben gediend, worden dus slechts voor den tijd van drie maanden voor den Arbeidsdienst opgeroepen. PREDIKBEURTEN. Leiden Geref. Gem. (Nieuwe ïtijn): Donderdag nam. half acht ds. P. Honkoop van Den Haag. Aarlanderveen Ned. Herv. Kerk: Donderdagnam. 2 u. ds. G. Th. van Beusekom. Boskoop Geref. Gem.: Don derdag nam. 7 u., ds. Ligtenberg van Vlaardingen. Noordwijk aan Zee Geref. Bond Jul. v. Stolbergstr. 27): Heden nam. 8 u., ds. Lekkerkerker van Oud-Beyerland. Geref. Kerken Tweetal te Tweede Exloermond cand. K. D. Gerber, hulpprediker te den Ham en cand. C. Stam. hulpprediker te Lichtenvoorde. Beroepen te Zutphen ds. G. van Andel te Ooster-Nijkerk. Ned. Kerk Drietal te Zeist (4e predikantsplaats) ds. J. C. J. Dijk stra te Meppel. ds. C. M. van Endt te Amstelveen en ds. P. J. Mackaay, te Nieuw-Amsterdam. Benoemd tot» hulpprediker te Glanerbrus? eand. X J. P. Valeton. te DelfzAU.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1