PARE Castella Oproep Dagdienstbode EN INWONING INKOOP VAN SIERADEN DAGMEISJE JONG MEISJE OP4yDE SNOEPBON eZjl Sh svolle actie in de »nvan duikbooten LAATSTE BERICHTEN Aanstaande en niet voor den cursus 1942-'43 ingeschreven studenten ITALIAANSCH WEERMACHTBERICHT De beschadiging van de stuwdammen. KERK EN SCHOOL OFFICIEELE KENNISGEVING OFFICIEELE MEDEDEELING rlre Bloempotten van Uw kinderen DROPSj w bh weermachtbericht. jperbevel van de Duitsche ht maakt bekend: het Koebanbruggehoofd bij succesvolle gevechten talrijke gevangenen ge- tan het overige deel van itelijke front heerschte slechts geringe plaatse- echtsactiviteit. De lucht- ombardeerde met zicht- ces voor den oorlog be- installaties in Lenin- aanvallen overdag van nd op eenige plaatsen in te gebieden in het Wes- (orzaakten onder de be- zware verliezen, vooral in Bordeaux. Hierbij wer- luchtgeveohten en door doelartillerie 17 voor het eel meermotorige vijan- vliegtuigen vernietigd, [en afweer van Britsche ïvallen op Duitsche con- n boven Nederland scho- vakingsvaartuigen 4 en lartillerie van de marine lelijke vliegtuigen neer. den Atlantischen Oceaan den Duitsche geveehts- en 2 Britsche bommen- waaronder een groote Vier eigen jagers gin- loren. Britsche vliegtuigen, er een werd neergescho- ogen in den afgeloopen loven het Westelijke en ce Duitsche rijksgebied, chtmacht zette den strijd elangryke doelen in het van Londen ook in den an 17 op 18 Mei geduren- scheidene uren voort en et een sterke formatie 'evechtsvliegtuigen de be- aanvoerhaven Cardiff Bristol-kanaal aan. ooten boorden tijdens af- ike tochten in het Noor- deel n den Atlantischen 8 schepen met een geza- n inhoud van 51.000 b.r.t. grond, waaronder een tifp van 12.000 b.r.t. dat vol ei,® met vleesch onderweg ir Engeland. Bovendien zij drie aanvallende itorige bommenwerpers H b i '18 5C Huishoudschool - Geslaagd lor de akte N VII. leerares |idkunde en waschbehande- dames M. Dierikx (eerw. Pharailde), Oegstgeest; J. I Leiden; A. M. Bertholée, a; J. D. Harkes, Zoeter- A. J. Offringa, Hazers- en M. v. d. Werf, Leiden, fcdeelte). Voor de akte N perares koken en voedings dames: M. F. A. Fokke, C. Gieskes, Hilversum; lillis, Rotterdam; J. C. M. en A. L. H. Roebroek, M. A. van der Kley, iel; M. A. M. Schuurs, Sas Pt; C. A A. M. Verbeek, pgen en C. A. Zantman, fen. Bening op de Straatpolitie - fstigen er de aandacht op, verordening van 8 April houdende wijziging van de ping van 2 Mei 1912 (Ge- jeblad No, 17) op de Straat- zooals deze laatstelijk lewijzigd, welke verordening pgang van heden gedurende paanden voor een ieder op retarie dezer gemeente ter BINNENLAND De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituur bescher ming deelt mede, dat zij. die in den cursus 1943-1944 dé studie aan een der Nederlandsche uni versiteiten of hoogescholen wen- schen te beginnen, alsmede de ln het studiejaar 1942-'43 niet in geschreven studenten, die vroeger ingeschreven zijn geweest of een academisch examen hebben afge legd, iir de gelegenheid worden gesteld thans de voor studenten voorgeschreven verklaring te tee kenen. Na teekening worden zij wat tewerkstelling in Duitschland be treft, gelijk gesteld met de stu denten, die de verklaring voor 5 Mei 1943 hebben geteekend en kunnen zij hun studie aanvan gen, respectievelijk voortzetten. Hiertoe dienen zij zich zoo spoedig mogelijk onder opgave van volledigen naam en adres schriftelijk te wenden tot het departement van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming, afdeeling Hooger Onderwijs te Apeldoorn, Paaschlaan 19, met mededeeling tot welke van bei de categorieën men behoort, als mede aan welke universiteit of hoogeschool en in welke facul teit men wenscht te studeeren. Ook zij. die het toelatingsexa men tot de universitaire studie of het eindexamen nog moeten afleggen, dienen zich thans, ter voorkoming van moeilijkheden aan te melden. Tevens wordt de aandacht er op gevestigd, dat a.s. studenten zich nog tot en met 22 Mei a.s. voor het vervullen van hun arbeidsdienstplicht kunnen aanmelden bij de aanmeldings- bureaux van den N.A.D. Slachtoffers van het water. - Gistermiddag is de 4-jarige Rina Dij ksterhuis uit de Landstraat te Groningen dicht bij de ouderlijke woning bij het spelen in het Oosterhamrikkanaal geraakt en verdropken. Te Heithuizen (L.) is de heer M. Creemer, ambtenaar ter se cretarie aldaar, bij het zwemmen nabij de Spikkerbrug, verdron ken. Het slachtoffer was 22 jaar oud. Te Vaals is het 2-jarig doch tertje van de familie B. in een put nabij het huis gevallen en verdronken. De achtjarige M. C. uit Wijk- Maastricht is Zaterdagmiddag in de Maas bij het pootjebaden ge vallen en verdronken. BUITENLAND Da vies in Koeibysjef aangeko men. - Naar radio Londen meldt is de vroegere Amerikaansche lezing is nedergelegd, Vrijdag a.s. in werking treedt. De wijzigingsverordening houdt in een verbod om als bewaker van rijwielen post te vatten of op eenigerlei wijze diensten als zoo danig aan te bieden, tenzij met schriftelijke vergunning van den burgemeester. Een zoodanige vergunning is ook noodig voor degenen, wien ree$s een plaats als bewaker van rijwielen door de politie werd aangewezen. ambassadeur te Moskou, Joseph Davies, die thans met een spe ciale opdracht van president Roosevelt de sovjet-unie bezoekt, in Koeibysjef aangekomen. (D.N.B.) Vrijlating van politieke gevan genen in Noorwegen. - Naar of ficieel wordt bekend gemaakt, heeft de Noorsche rijkscommis saris Terboven gisteren op ver zoek van minister-president Quis ling ter gelegenheid van den tienden verjaardag van Nasjonal Samling besloten, een groot aan tal politieke gevangenen vrij te laten. Duitsche vliegtuigen boven Lon den. Duitsche gevechtsvliegtui gen zijn in den afgeloopen nacht weer verscheidene uren boven het gebied van Groot-Londen ge weest, waar bijzonder belangrijke speciale doelen met brisantbom men van zwaar kaliber werden bestookt. Er werden verscheidene sterke explosies waargenomen. Alle vliegtuigen keerden op hun bases terug. Voorts ondernam de Duitsche luchtmacht in de vroege ochtenduren van heden zware aanvallen op de havens en wer ven aan het Kanaal van Bristol. Het optreden van de Britsche luchtmacht beperkte zich tot sto ringsvluchter boven Zuid- en Noordwest-Duitsch gebied. Er schijnen geen bommen te zijn uit geworpen. Ook is nog niet bekend, hoe groot het aantal hierbij ver nietigde vijandelijke vliegtuigen is. (D.N.B.) Mackenzie King naar Washington Naar United Press uit Ottawa meldt, is de Canadeesche minis ter-president Mackenzie King gistermiddag naar Washington vertrokken, om den oorlogsraad van Roosevelt en Churchill by te wonen. (D.N.B.) Gecamoufleeerde dynamietpatro- nen op Rome De vijandelijke vliegtuigen, die in den nacht van Zondag op Maandag boven Rome gevlogen hebben, lieten dynamiet- patronen vallen, die gecamou fleerd waren als potlooden, lip penstiften, damestaschjes en an dere gebruiksvoorwerpen. Deze dynamietpatronen worden thans in de parken, op de daken, op de binnenpleinen en particuliere tuinen door speciale formaties verzameld, waarbij de bevolking bereidwillig haar medewerking verleent. De diplomatieke correspondent van Stefani schrijft hierover het volgende Deze dynamietpatronen, die de EngelschAmerikaansche vlie gers in de meest uiteenloopende camouflagevormen op de eeuwige stad hebben laten vallen, toonen den g-est van diepe barbaarsch- heid dezer luchtpiraten aan. On der de Romeinsche bevolking heeft deze misdadige houding de diepste verontwaardiging en af schuw verwekt. De oorlog was naar de opvatting der Westelijke volkeren altijd een strijd tusschen soldaten en niet een opeenvol ging van misdadige aanslagen op vrouwen en kinderen. De Engel» schen en Amerikanen, die zich niet ermede tevreden stelden, de hongerblokkade uit te vinden, het eerst over te gaan tot nachtelijke bombardementen en lukraak bom men uit te gooien of personen treinen te beschieten, zijn tot nieuwe schanddaden overgegaan, den arglistischen moordaanslag op vrouwen en kinderen. WEDERZIJDSCHE LUCHTACTIE. Het Italiaansche opperbevel maakt het volgende bekend: Italiaansche torpedovliegtuigen die een verkenningsvlucht onder namen langs de kust van Noord- Afrika, hebben op de reede van Bougie een lichten kruiser en een varend schip van middelbare tonnage door torpedo's getroffen. Een vijandelijke formatie het bommen vallen op Alghero (Sas- sari), waarbij eenige woonhuizen instortten en slachtoffers ont stonden onder de bevolking. Twee toestellen werden door artillerie van den luchtafweer neergescho ten. Ook werd een vijandelijk vliegtuig vernield op de Middel- landsche Zee door een Duitsch korvet en een ander viel, getrof fen door batterijen van den luchtafweer, in de wateren van de Straat van Messina. Als gevolg van den luchtaan val op Alghero vallen 11 dooden en 50 gewonden te betreuren. In den nacht van 16 op 17 Mei werden, zooals bekend, naar in het weermachtbericht werd ge meld, door Britsche bommen 2 stuwdammen beschadigd, waar bij door de hierdoor veroorzaakte watervloed zware verliezen onder de burgerbevolking werden ver oorzaakt. Op dezen terreuraan slag valt een bijzonder kenmer kend licht door een bericht van den Britschen Reuterdienst, welks voormalige Berlijnsche correspon dent Bettany het volgende meldt: Een bekende Joodsche specialist uit Berlijn, die thans in Londen zijn praktijk uitoefent, vroeg mij eenigen tijd geleden waarom de Britsche luchtmacht de stuw dammen in Duitschland nog niet gebombardeerd had. Zijn mede- deelingen gaven mij aanleiding om een brief te sturen aan het ministerie van luchtvaart, waar in ik zijn inlichting doorgaf. Later ontving ik antwoord, waarin men mij voor dit voorstel van den joodschen specialist, wiens naam niet bekend gemaakt kan worden, bedankte en de ver zekering gaf dat men dit voor stel zeer zorgvuldig zou onder zoeken." Dit bericht laat, naar de Ber lijnsche pers schrijft, er geen twijfel over bestaan, dat deze aanslag op de stuwdammen een door joden geïnspireerde misdaad is. De schuld van het jodendom aan dezen door hen veroorzaak ten oorlog wordt, zoo voegt men hieraan toe, steeds grooter. Zoo als vele andere, zoo zal ook deze jongste joodsche misdaad op de juiste wijze worden gestraft en cp de aanstichters terugvallen. (D.N.B.) PREDIKBEURT. Leiden Vrije Kath. Kerk (Vree wijkstr. 19): Woensdag nam. 7% u. Completen en Mariadienst. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Nijverdal (2e predikantsplaats), ds. J. J. Poldervaart te Vriezenveen. Geref. Kerken Tweetal te Axel (2e predikantsplaats), ds H. van den Berg te Scharendijke en ds. D. Zemel te Vianen Reinig ook de'fcfeljjeItöUfjr van Uw gebit. Cebruik Castella. de tandpasta Tan DOBBELMAN. Die 6évaJ Perldon, waardoor schuim» •belletjes worden gevormc), klein genoeg, onr» in xeS.e'0 gebitsgroefje te dringefi} schuimende lANOPAStff VERKOOP VOORWAARDELIJK GOEDGEKEURD VLEESCH SLACHTHUIS. Woensdag, 19 Mei, 9 uur10 uur Nos. 4002-4180 Sociale Dienst Uitsluitend op speciale door dien dienst verstrekte bonnen, ten hoogste 1 kg. per bon. Legitimatiebewijzen, distributie bonnen, papier en gepast geld meebrengen. 6937 STEVENINCK, Burgemeester. VOLKSTUINEN EN GROND VOOR VOLKSTUINEN. Gebleken is, dat in Zuid-Holland vele verhuurders van grond, voor namelijk van z.g. perceeltjes aard appelland, ondanks voorschriften en persoonlijke waarschuwingen, voor den huurder w°rk hebben verricht, dat door dezen zelf moest worden g-daan. Met ingang van heden worden daardm de vergunningen van deze verhuurders, voor zoover zij die hebben verkregen, ingetrok ken, evenals de bewijzen van in schrijving van hun volkstuinders, verhuurders, tegen wie deze maat regelen zijn genomen, zijn ver plicht, het land. dat nu dus weer voor eigen bedrijf vrijkomt, bij de aanstaande groote Mei-inventarisa tie als bij hun bedrijf op te geven. De betreffende verhuurders en huurders ontvangen van boven- staanden maatregel bericht. 6911 VERHUUR VOLKSTUINEN EN INSCHRIJVING VOLKSTUINDERS. Alle aanvragen om in Zuid-Hol land grond voor volkstuinen te mo gen uitgever .welke later dan 1 Mei 1943 zijn ingediend bij den voedsel- commissaris. kunnen niet meer in Behandeling worden genomen Tegen hen. die op 1 Mei 1943 hun aan vrage nog niet hadden ingediend en dus zond.-T vergunning volkstuinen verhuurden of uitgaven, zal een p.v. worden opgemaakt Ook de in schrijving van volkstuinders is met ingang van 1 Mei stopgezet. Hoofdredacteur: B W Menk- horst, Lelden: plv. hoofdredacteur: K Beer. Lelden. Redactiestaf: B. W. Menkhorst. Buitenland en Tooneel; K. Been, Binnenland en Sport: J. Brouwer. Stadsnieuws: Th. J. Hannema. Omgeving en. Muziek. Verantwoordelijk voor de adver tenties: A Poortman fiige persoonlijke hulp t door dame 30 jaar Ptsch gezinde familie pen tegen 1 Juni. Br. d. Blad No. 2702a !l?OOP GEVRAAGD schildering: iedere I en elke hoeveelheid t Prijs, maat en aan- G. A. DE VRIES, sBTsweg 4, Utrecht. j®°Pen collecties Gra- Ppnplaten klassiek en r'n in elke hoeveel- t Oude gramophoon- te koop gevraagd Per k.g., koffergra- nns electr. gramofoon- yn enz., enz. G. v. LUYKEN, «raat 39 Tel, 20035 waardevolle Juweelen etc. J uwelierskantoor Surinamestr. 22, Den Haag Telefoon 114176. Het betrouwbare adres. Persoon die 11 Mei j.l. mijn Telefunkenradio kocht, wordit in eigen belang drin gend aangeraden het toestel bij mij terug te bezorgen, om koop ongedaan te maken. J. Sloof, Leidscheweg 343, Voorschoten. Gevraagd flink v. d. Brandelerkade 30. GELD van f. 50.- af tot elk bedrag en tot f1000.ook zonder borg. Ie en 2e hypotheken. Brieven no. 37 Boekhandel Oranje, Piet Heinstraat 120, Den Haag. 6247 N.V. HOTEL HET WITTE HUIS" OEGSTGEEST. Alg. Aandeelhoudersverga dering Zaterdag 29 Mei 1943 om 14% uur in het Hotel. Aandeelhouders moeten 5 dagen voor de vergadering hun aandeelen deponeeren bij de directie. Agenda balans, winst- en verliesrekening ter inzage. Namens Commissarissen DE DIRECTIE. Gevraagd 'ter opleiding in Boekh./Leesbibliotheek in Bollenstreek, P.G., met publiek kunnende omgaan. Schriftelijke sollici taties, verl. salaris onder No. 6899 Bur. v[ d. Blad. Gevraagd flinke niet beneden 18 jaar, van 8 tot 5 uur of WERKSTER 4 maal per week, goed loon. Mevrouw COLMJON, Oegstgeest, Emmalaan 16. tto'

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 3