[euringen voor de Waffen-SS, iet Legioen en de Landwacht Jaargang Dinsdag 18 Mei 1943 No. 25500 BUITENLAND buitenlandsche olitiek van Italië. VERDUISTEREN Keuringen voor de Waffen SS., Legioen en Landwacht. GEMENGD NIEUWS Verordening inzake den aanmeldingsplicht. BINNENLAND Moederdag in Nederland. EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN üe behandeling van de be ng in den Italiaanschen heeft de rapporteur Sala- rklaard, dat uit het feit, Duce weer de directe lei der buitenlandsche politiek h heeft genomen, blijkt, dat sen oorlog de diplomatieke wederom een der scherp- jpenen is geworden. actie is niet alleen een teling der dagelijksche za- zij is ook op de toekomst t. aanzien van de politieke plomatieke actie in het af- ien begrootingsjaar zeide dat de eenheid der spil lütiek en militair gebied in ader van het Pact van Drie it Antikominternverdrag tot komt en gewaarborgd door de steeds nauwere Ischap tusschen den Duce m Führer, een vriendschap, ok de betrekkingen met den •en grooten bondgenoot, Ja- bepaalt. Ook de betrekkin- net de andere bondgenooten neutralen zijn in overeen- ning met de gemeenschap- e ideologische en practische gen der Europeesche een rapport wijst dan op de ie van Spanje, dat, hoewel niet aan den oorlog is gaan emen, volgens de verklarin- an den Caudillo van devol- n neutraliteit is overgegaan de non-belligerentie en de woordige Middellandsche faze van het conflict met acht volgt. zonder uitvoerig behandelt rapport het optreden van in den Balkan, dat een doel heeft: dit lange k&iid van Europa te be ien tegen ieder gevaar van in door de bevolking te be ien tegen de besmetting van de ideologieën, en den vol leen vreedzame ontwikkeling plijk te maken. aanzien van de Italiaan- eischen tegenover Frankrijk, het rapport op de laatste inkomst tusschen den Füh- NEDERLANDERS BI] DE DUITSCHE ZEEMACHT. Inlichtingen over het dienstnemen van Nederlandsche Vrijwilligers bij da Duitsche zeemacht geven alle Ortskommandanturen, die tevens een uitvoerige lijst verstrekken, waarop alle hieraan verbonden faciliteiten staan vermeld CNF-Pax m rer en Laval in tegenwoordigheid van den Italiaanschen onder staatssecretaris Bastianini. „Zon der een diplomatiek geheim te verraden of op de gebeurtenissen vooruit te loopen, kunnen wij ook hier herhalen, wat in het rapport van het vorige jaar ge zegd werd over het contact met Vichy: dit contact verandert niets aan de welbekende oog merken, waarvoor wü in den oor log zijn gegaan." Uitvoerig behandelt het rap port de „boodschap aan de Euro peanen", uitgesproken by de laatste samenkomst tusschen Führer en Duce. Het door de spil geleide Euro pa zal bij het afweren van den aanval op de „vesting Europa" alle krachten inspannen, opdat het Europeesche stuur in Euro peesche handen blijft. Dit, aldus besluit het rapport, is de betee- kenis van de laatste samenkomst der beide leiders en de verplich ting, vervat in de boodschap aan de Europeanen. Wanneer Europa By de onderzoekingen worden ooh alle gevraagde Inlichtingen verstrekt (net betrekking tot de verzorging der familieleden, duur der opleiding, extra levensmidde len voor de familieleden enz. De aandacht wordt er op geves- ngd dat voor de vrijwilligers, die om bepaalde redenen In Neder land moeten blijven, de mogelijk heid bestaat htm dienst te doen bij de Landwacht Nederland of bij het Wachtbataljon in Amersfoort Tijdens deze keuringen kun- ner zich ook diegenen melden die tot de Germaansche SS In Nederland willen toetreden Personen tusschen 18 en 35 jaar. die aanmeldingsplichtig zijn voor den .arbeidsinzet, kun nen zich eveneens op een der keurmgsdagen op onderstaande adressen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onder- deelen, van den arbeidsinzet vrij gesteld. 19.5.43 8—15 uur Groningen. Con- ft*i mi* c ly.D.'tó id uur *jrruu I I e Vrijwilligers. Een ver- certhuis, Poelestraat, schend baa achter het fronl SS PK H. Ahrends-O-H-P m Pt Sö-Êrsatzkommando Neder- w deelt mede: Nederlanders van arisch bloed, pen leeftijd van 17-45 Jaar (ook puwden). die lichamelijk zoowel 1 geestelijk goed ontwikkeld zijn lach geheel kunnen geven aan leischen, die de opleiding hun £t. kunnen zich bij de genoemde "een vervoegen, ten einde ge- te worden. i0.5.43 815 uur Leeuwarden. Huize Schaaf. Breedstraat 21.5.43 815 uur, Amsterdam, School, Iepenweg 13. 22.5.43 815 uur Utrecht. N.V.- Haus, Oudegracht 245. 23.5.43 8—15 uur Amersfoort, Pol. Durchgangslager, Leusder- weg. 24.5.43 815 uur. Den Haag, Café „den Hout", Bezuidenhoutsche- weg. van hedenavond 21.45 uur tot morgenochtend 5.30 uur De maan ging heden onder te 5.29 uur en komt op te 19.38 uur. Het S.S.-Ersatz-kommando Ne derland deelt mede: Voor personen van 1835 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, bestaat op hun verzoek de gelegenheid zich óp de in de pers genoemde data en plaatsen aan te melden voor keu ring voor de Waffen S.S., Nederl. Legioen, Ned, Landwacht en S.S. Wachtbataillon; zij worden gedu rende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onderdeelen van den arbeidsinzet vrijgesteld. aan deze boodschap gehoor geeft en haar beantwoordt met gewa- penden inzet en met de stand vastigheid der volken, zullen de vijanden hun doel niet bereiken. Bordeaux gebombardeerd. Naar Ofi meldt, hebben En- gelsch-Amerikaansche vliegtuigen gistermiddag om 12.45 uur Bor deaux gebombardeerd. Bij dezen luchtaanval zijn circa 200 perso nen gedood en 300 gewond. Deze aanval wordt door de Pa- rijsche pers uitvoerig besproken. De bladen leggen er den nadruk op, dat het hier betrof een aan val overdag bij prachtig weer en dat de Engelsch-Amerikaansche vliegtuigen desondanks de woon wijken hebben aangevallen. Ook wijzen zij er op, dat de Fransche autoriteiten naast de mannen van het Roode Kruis, de plaat selijke leden van de Fransche luchtbescherming aan het werk hebben gezet, die terstond met het opruimingswerk zijn begon nen om onder de puinhoopen van de verwoeste huizen eventueel nog levende slachtoffers te red den. De ,,Cri du Peuple" schrijft: Toen de Engelsche-Amerikaan- sche vliegtuigen boven de stad Bordeaux verschenen, bevond de bevolking zich meerendeels op straat om de middagrust te ge nieten. Van groote hoogte kwa men de aanvallers bij zeer hel deren hemel op de stad af en hadden binnen enkele minuten, zonder eenige voorzorg in acht te nemen, hun werk des doods verricht. Dit zijn weer nieuwe bloedsporen op den weg van de z.g. bevrijders. De groote pro vincies van Zuidwest-Frankrijk hadden tot dusver nog geen ken nis gemaakt met de Engelsch- Amerikaansche lafheid. Thans is ook deze groote Fransche stad aan de mond van de Gironde nie meer gespaard gebleven. Ook zij heeft thans puinhoopen. Honderden gezinnen zijn in rouw, want de moordenaars heb ben zich ook hier vertoond. Turksch defensiecrediet - Bij de Turkse he nationale vergade ring is een wetsontwerp tot het beschikbaar stellen van een bui tengewoon crediet van 1200 mil- lioen Turksche ponden voor wa peningsuitgaven ingediend (DNB) De bey van Tunis - De bey van Tunis zou volgens te Berlijn ont vangen berichten van den troon gestooten en naar Madagascar verbannen zijn en door een ma rionettenprins vervangen zijn. Wanneer deze inlichtingen juist zouden blijken, dan zou naar het oordeel van politieke kringen te Berlijn sprake zijn van een krasse schending van het recht, waar door opnieuw de meedoogenloos- heid belicht wordt waarmede Groot-Brittannië en de Ver. Sta ten de primitiefste rechten van regeeringen en volken met voeten treden in gebieden, die zij met him wapens in hun bezit krijgén. De verbanning van den bey zou, naar bovendien in Berljjnsche po litieke kringen verklaard wordt, aantoonen, dat de Atlantische Charter niet eens het papier waard is, waarop het geschreven is. Het Fransche protectoraat over Tunis is in 1881 op grond van het beschermingsverdrag.dat de Fransche regeering met den Bey sloot, tot stand gekomen. In dit verdrae werd bepaald, dat Frankrijk de bescherming naar buiten van de Tunesische belan gen op zich neemt, doch de rech ten van den bey overigens niet zal aantasten. Alleen onder deze voorwaarden verklaarden de ove rige Europeesche groote mogend heden zich accoord en erkenden zij het Fransche protectoraat Tunesië. De thans afgezette bey heeft volkomen correct gehan deld. De bezetting van Tunis door de strijdkrachten der spll- mogendheden geschiedde in over eenstemming met de wettige Fransche regeering te Vichy en haar vertegenwoordiging in Tu nis. Wanneer nu Giraud den bey van Tunis verbant, omdat hij z.g. een hinderpaal vormt voor de binnenlandsche veüigheid, dan matigt hfj zich in de eerste plaats een recht aan, dat hem geenszins toekomt en ten tweede vormt het een schending van het in 1881 gesloten verdrag tusschen de Fransche regeering en den bey. Ten derde ontbreekt bij deze schending van het recht zelf ieder moreel beginsel, omdat het optreden van den bey ook gezien van het standpunt van de vijan den der spilmogendheden, volko men correct was. - (D.NB.) Engelsche Zwitserland. gen hebben nacht weer rechtsgebied Schweizerische vliegtuigen over Britsche vliegtui- in den afgeloopen over Zwitsersch gevlogen. Naar de Depeschenagen- tur hierover meldt, werd te mid dernacht in verscheidene plaat sen van Noordelijk Zwitserland o.a. in Zürich en Bazel, lucht alarm gemaakt. Het alarm heeft drie kwartier geduurd. (D.N.B.) Luchtalarm in Londen. - Naar Reuter meldt, Is te Londen inden afgeloopen nacht driemaal lucht alarm gemaakt. - (D.N.B.) Door grond bedolven en ge dood. - In een particuliere steen groeve te Voerendaal is Zater dagmiddag de heer J. B. onder plotseling afvallenden grond be dolven en gedood. Drie kinderen door projectiel gedood. - In de gemeente Suste- ren zijn drie kinderen gedood, tengevolge van de ontploffing van een door hen gevonden pro jectiel, waarmede zij niet de noo- dige voorzichtigheid betrachtten. De slachtoffers zijn de 16-jarige B. H. A., de 10-jarige W. H. H. en de 12-jarige N. C. A. Twee jongens werden naar het zieken huis gebracht. De toestand van een hunner, den doofstommen 14-jarige J. A. A. is ernstig. BELANGRIJKE AANWIJZING. „Morgen, op 19 Mei 1943, „moeten zich alle in de „maanden Juli en Augustus „van het jaar 1921 geboren „mannen overeenkomstig „den op 12 en 13 dezer In „dit blad gepubliceerden op- „roep op het bevoegde Ar beidsbureau, resp. het be voegde bu'kantöor van 9 „17 uur persoonlijk aanmel dden, waarbij zij het inge- „gevulde aanmeldingsformu- „lier en de andere identi teitspapieren en gegevens „moeten medebrengen. De „distributiestamkaart moet „medegebracht worden. De „werkgevers zijn verpücht „de tot aanmelding ver plichte personen geduren- „de den tijd, dien zij hier voor noodig hebben van „werk vrij te stellen en het „salaris, resp. loon door te „betalen. Aanmeldingsplich- „tigen en werkgevers ma ten zich strafbaar, wan- „neer zij handelen in strijd „met de bepalingen der „verordening of trachten „deze te ontduiken. HAUPTDIENSTLEIDER SCHMIDT REIKT EERE- KRUISEN VOOR MOEDERS UIT Evenals in Duitschland, is ook in Nederland moederdag op waar dige wijze in plechtige bijeenkom sten gevierd, waarbij deOrtsgrup- pen van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. de kinderrijke moeders eerden. In het middelpunt van deze feestelijkheden, die de Duit sche vrouwen in het geheele land vereenigden, stond het uitreiken van de eerekruisen voor moeders, dat door de vertegenwoordigers der partij geschiedde. Zoo waren ook in Den Haag, in de zaal van het gebouw Kneuterdijk 20, talrijke Duitsche vrouwen verschenen om een plechtigheid bij te wonen, die door een toespraak van den leider van het Arbeitsbereich, Haupt- dienstleiter Schmidt inhoud ver kreeg. Spr. bracht hulde aan de of fers, die juist in deze harde oor logstijden van de Duitsche vrou wen worden geëischt, nu haar zo nen en mannen aan het front staan, en richtte daarbij een scherpe aanklacht tegen de En gelsche en Amerikaansche lucht- piraten die lukraak vrouwen en kinderen vermoorden. De verant woordelijkheid voor deze zinlooze moorden komt alleen neer op on ze vijanden, die ondanks alle waarschuwingen van den Führer den strijd tegen de burgerbevol king begonnen zijn. Wij hebben echter de zekerheid, dat wij ons ook in dezen strijd op onze vrou wen en kinderen verlaten kunnen Vervolgens overhandigden de vertegenwoordigers van het Ar beitsbereich aan de moeders, die voor deze onderscheiding in aan merking kwamen, de eerekruisen, terwijl B.D.M.-meisjes bouquetten uitreikten. Het gouden eerekruis kregen de moeders, die het volk acht en meer kinderen hebben geschon ken; het zilveren kruis werd ver leend aan de vrouwen met 6 resp. 7 kinderen en het bronzen kruis aan vrouwen met minstens vier kinderen. Notariaat. - Benoemd zijn tot notaris te Maastricht, F. G. Hoe- fer, candidaat-notaris aldaar (va cature L. van Konijnenburg); tot notaris te Silvolde (gemeente Wisch), A. M. Regeers, cand.- notaris te Ootmarsum, A. G. J. M. Kirch, cand.-notaris te Mont- foort; tot notaris te Susteren M. L. B. Schutzens, cand.-notaris te Sittard (vac. J. G. J. Uirutftafc

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1