CCESSEN IN DEN KOEBAN euringen voor de Waffen-SS, et Legioen en de Landwacht Arbeids ver grijpen van ambtenaren en beëedigde personen Jaargang Maandag 17 Mei 1943 No. 25499 Duitsche ermachtsberichten 'Mm Oproep aan de bedrijfs leiders. Italiaansche Weermachtsberichten VERDUISTEREN: EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN >pperbevel van de Duitsche acht maakte Zaterdag be- het Koeban-bruggehoofd renadiers bij een plaatse- ianvalsactie door verschei- itellingen van de bolsjewie- heengebroken en hebben een vijandelijke groep rachten vernietigd, re artillerie van het leger ten Zuiden van- het Lado- er en voor Leningrad de iffende bestrijding van reg- en industrieele instal- voortgezet. havengebied van Bone is afgeloopen nacht door Duit gevechtsvliegtuigen aange- Daarbij werd een tankboot iken gebracht en een koop- ir van midaelgroote tonna- dt bomtreffers beschadigd, ndelijke formaties vliegers Vrijdag aanvallen ge- op de bezette Westelijke en en de Noord-Duitsche Door neergeworpen bom- op de stad Kiel en eenige che plaatsen, o.m. Antwer- eed de bevolking verliezen, sze aanvallen werden dertig elijke vliegtuigen vernie- waarbij zich veertien vier- ige Amerikaansche bom erpers bevonden. Zeven ;he jagers gingen verloren, eiligingsstrijdkrachten van arine hebben in den nacht 3 op 14 Mei voor de Neder - :he kust bij een gevecht 'ijandelijke zeestrijdkrachten Britsche motortorpedoboot tot zinken gebracht en twee an dere in brand geschoten. Eigen verliezen zijn daarbij niet ont staan. En Zondag: De aanval aan het Oostelijke front van het Koeban- bruggehoofd werd voortgezet en leverde nieuwe successen op. Tij dens de tweedaagsche hevige ge vechten werd in samenwerking met de luchtmacht het gros der infanterie van drie bolsjewisti sche divisies verslagen en den vijand zware, bloedige verliezen toegebracht. De bolsjewisten ver loren behalve een aantal stukken geschut en tanks vele lichte en zware infanteriewagens. Levendige eigen stormtroepac tiviteit en succesvolle afweer van een vijandelijke aanval ten Zui den van Soetsjinitsji worden van het overige Oostelijke front ge meld. Bij het Visschersschiereiland boorden snelle Duitsche gevechts vliegtuigen een vijandelijk vracht schip van 3000 b.r.t. in den grond Het havengebied van Bone werd in den afgeloopen nacht opnieuw gebombardeerd ver scheidene schepen werden ge troffen. De aanval van twee sterke for maties Amerikaansche bommen werpers Zaterdag overdag op Noordwest-Duitsche havensteden werd door jagers en luchtdoel artillerie afgeslagen. Onze jagers wierpen den vijand tot boven zee terug en schoten te zamen met eenheden van de marine 9 4-motorige bommenwerpers neer. Vier eigen jachtvliegtuigen gin gen verloren. Boven de bezette gebieden in het Westen en den - i >4 i [Onze Vrijwilligers. In den bunker wordt een kaart van de paving bestudeerd SS PK Slapik-O-H-P a Betreffende de aanmelding voor den arbeidsinzet wordt van be voegde zijde de aandacht er op gevestigd, dat de bedrijfsleiders er de verantwoordelijkheid voor dra gen, dat de onder hen geplaatste tot aanmelding verplichte perso nen hun aanmeldingsplicht na komen. Vooral moet den in aanmerking komenden leden van het perso neel de noodige tijd gegeven wor den om zich persoonlijk op het arbeidsbureau aan te melden. De (trustee) zal een beschikking uit vaardigen, volgens welke het loon doorbetaald moet worden. Voorts wordt de aandacht er op gevestigd, dat ieder misbruik van de. aanmeldingsformulieren onder de strafbepalingen valt. Atlantischen Oceaan werden 8 vijandelijke vliegtuigen, waaron der een groote vliegboot, vernie tigd. Enkele Britsche vliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht storingsvluchten gemaakt boven Noord- en Midden-Duitschland. Snelle Duitsche gevechtsvlieg tuigen vlogen overdag boven de Zuidkust van Engeland en vielen militaire doelen aan. In den af geloopen nacht bombardeerde de luchtmacht met sterke strijd krachten bij goed zicht het scheepsbouwcentrum Sunderland. Brand- en brisantbommen ver oorzaakten vooral in de werven aanzienlijke schade. Drie Duit sche vliegtuigen keerden van de aanvallen op het Britsche eiland niet terug. De besprekingen van Roosevelt en Churchill. - Uit Washington wordt gemeld: Roosevelt en Churchill hebben Zaterdag den geheelen dag hun geheime stra tegische besprekingen voortgezet. Roosevelt verklaarde, dat de besprekingen zich nog in een voorbereidend stadium bevonden. (D.N.B.) Minister Speer over den Atlan- tikwall. - De Duitsche minister voor bewapening en munitie, Speer, heeft op een appèl van eenheden der Organisatie Todt verklaard: Met den „Atlantik- wall" heeft de Organisatie Todt een geweldig werk tot stand ge bracht, dat aan alle thans be kende tegenmiddelen van den vijand superieur is. De minister wees op het verschil tusschen de taak, die aan de Organisatie Todt in het Oosten gesteld was en de mogelijkheden die zij in het Westen had. In het Westen, zoo verklaarde Speer, hebben de mannen verdedigingswerken van blijvende beteekenis gemaakt. In het Oosten daarentegen omvatte het werk der Organisatie Todt ook ondankbare taken, die den echten bouwkundig ingenieur nauwelijks bevredigen. De minis- De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft een verordening uitgevaardigd op arbeidsvergrijpen van ambtenaren en zekere beëedigde personen. Zij heeft den volgenden tekst: Op grond van par. 5 van het decreet van den Führer op de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (Rgbl. I blz. 778) verorden ik: PARAGRAAF 1. 1. Een ambtenaar, die 1) staakt of 2) zijn arbeidsprestatie vermindert met de bedoeling de vervulling van overheidstaken te bemoeilijken, te vertragen of onmogelijk te maken, of die deze bedoeling op andere wijze tracht te verwezenlijken, wordt gestraft met gevangenisstraf tot een jaar, in ernstige gevallen met tuchthuisstraf. 2. In bijzonder ernstige gevallen kan levenslange tuchthuisstraf of de doodstraf uitgesproken worden. 3. Poging is strafbaar. PARAGRAAF 2. Voor de toepassing van deze verordening is een ambtenaar gelijk gesteld aan een persoon, die op grond van een verdrag volgens het burgerlijk recht bjj den staat, bij een provincie of bij een ander publiekrechtelijk lichaam in dienst is. PARAGRAAF 3. Deelnemers worden als daders gestraft, ook wanneer zij niet be- hooren tot den in par. 1 en 2 genoemden kring van personen. PARAGRAAF 4. 1. Wie oproept tot een volgens par. 1 verboden handeling, of wie tracht een ambtenaar of een in par. 2 genoemde persoon te be- Iemmeren in het hervatten van den arbeid, wordt gestraft met de in par. 1 genoemde straffen. 2. De voorschriften omtrent aanstichting blijven ongewijzigd. PARAGRAAF 5. De voorschriften van par. 1 tot 4 worden op overeenkomstige wijze toegepast op personen, van wie vóór de aanvaarding hunner werk zaamheden aflegging van een eed of gelofte wordt geëischt. PARAGRAAF 6. De volgens par. 1 tot 5 strafbare handelingen zjjn strafbare daden in den zin van par. 2 al. 2 van verordening No. 52/1940 betreffende de Duitsche jurisdictie in strafzaken in de redactie van bekend making No. 72/1942. PARAGRAAF 7. Deze verordening wordt op den dag harer afkondiging van kracht, w.g. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, SEYSS INQUART. ter wees er op, dat dank zij de Organisatie Todt de verkeerspres- prestaties in het Oosten vervijf voudigd zyn. Aan het einde van het appèl werden twee salvo's gelost uit de batterij Todt. Het eene gold de nagedachtenis van dr. Todt, het tweede eerste mi- nisterialdirekter Dorsch, aan wien tijdens het appèl door mi nister Speer het Ridderkruis van het Oorlogskruis van Verdienste was uitgereikt. - (D.N.B.) Inzameling in Duitschland van versleten textiel en schoeisel. - In geheel Duitschland wordt in den tijd van 23 Mei tot 12 Juni 1943 een inzameling gehouden van textiel en schoenen, welke wordt ingeleid door een oproep van den minister voor economi sche zaken. Het doel der inzame ling is, de niet meer bruikbare en niet gebruikte textiel alsmede schoenen als grondstof beschik baar te stellen. Minister Funk SS-ErsatzKommando Neder- 1 deelt mede: derlanders van arisch bloed, ïd leeftijd van 17-45 jaar (ook Men), die lichamelijk zoowel eestelijk goed ontwikkeld zijn gcb geheel kunnen geven a©n Tschen, die de opleiding hun kunnen zich bij de genoemde ">en vervoegen ten einde ge- te worden. de onderzoekingen worden alle gevraagde inlichtingen rekt met betrekking tot de orging der familieleden, duur "pleidlng, extra levensmidde- ^oor de familieleden enz. aandacht wordt er op geves flat voor de vrijwilligers, die bepaalde redenen in Neder- ®oeten blijven, de mogelijk- oestaat. hun dienst te doen ^Landwacht Nederland of bij „«achtbataljon In Amersfoort, «aens deze keuringen kun nen ook diegenen melden, »t de Germaansche SS In Nederland willen toetreden. Personen tusschen 18 en 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor den arbeidsinzet, kun nen zich eveneens op een der keuringsdagen op onderstaande adressen aanmelden en worden gedurende hun verbintenis bij een der bovengenoemde onder- deelen, van den arbeidsinzet vrij gesteld. 18.5.43 8—15 uur Zwolle, Hotel Gijtenbeek. 19.5.43 8—15 uur Groningen. Con certhuls, Poelestraat. 205.43 8—15 uur Leeuwarden, Huize Schaaf. Br eedstraat 21.5.43 8—15 uur, Amsterdam, School, Iepenweg 13. 22.5.43 8—15 uur Utrecht, N.V.- Haus, Oudegracht 245. 23.5.43 8—15 uur Amersfoort, PoL Durchgangslager, Leusder- weg. 245 43 8—15 uur. Den Haag, Café „den Hout", Bezuldenhoutsche- weg. LUCHT-ACTIVITEIT. Zaterdag deelde het Italiaan sche opperbevel mede: Tijdens een nachtelijken aan val op de haven Bone hebben Duitsche gevechtstoestellen een olietankboot in den grond ge boord en een koopvaarder van middelmatige grootte bescha digd. Civita Vecchia, Palermo, Sas- sari en verschillende andere plaatsen op Sardinië zijn Vrijdag het voorwerp geweest van vij andelijke luchtbombardementen. Er vielen slachtoffers onder de burgerbevolking en er werd scha de toegebracht aan woonwijken, vooral te Civita Vecchia. Negen vliegtuigen werden vernield door het afweergeschut op Sardinië en twee door dat van Palermo. Aan de Oostelijke kusten van Sardinië hebben onze jagers een vijandelijke formatie opgevangen en twee tweemotorige toestellen neergeschoten. In een aanvulling wordt be kend gemaakt: Tijdens de aan vallen zijn de volgende verliezen onder de burgerbevolking opge- teekend: te Civita Vecchia 29 dooden en 150 gewonden, te Sas- sari en in de provincie 14 dooden en 40 gewonden, te Santa Cata- rina (Nuoro) 3 dooden. Het aan tal slachtoffers te Palermo is nog niet vastgesteld. Zondag deelde het Italiaansche opperbevel mede: Duitsch-Itali- aansche vliegtuigen hebben op nieuw de haven van Bone met bommen bestookt. Een formatie vijandelijke vliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht de stad Trapani aangevallen. De schade ls beperkt. Vier vliegtuigen wer den door de luchtdoelartillerie neergeschoten. van hedenavond 21.45 uur tot morgenochtend 550 uur De maan ging heden onder te 5.06 uur en komt op te 1852 uur. wijst er in zijn oproep op, dat het in het teeken van de totale oorlogvoering er op aankomt, nieuwe reserves van grondstoffen te ontsluiten, die in het klein voor ieder afzonderlijk van ge ringe waarde zijn, bij elkaar ech ter een gemeenschapswerk van niet te onderschatten beteekenis worden. In den oproep wordt vervolgens gezegd, dat de nieuwe reserve die gekweekt wordt door de inzameling van textiel en schoeisel bestemd is voor de uit rusting der soldaten, voor de volksgenooten, die in de wapen industrie werken, alsmede voor de millioenen Europeesche ar beidskrachten die in de Duitsche wapenindustrie werken. Finland gedenkt zijn helden. - Finland vierde gisteren zijn hel den en tevens het feit, dat 25 jaar geleden de vrijheidsoorlog eindigde. De plechtigheden droe gen een eenvoudig karakter. In het geheele land hangt van de openbare en particuliere gebou wen de vlag halfstok. Voor de heldengraven worden plechtighe den gehouden en kransen neer gelegd. In de Zuidwest-Finsche plaats Jokioinen, die in de drie oorlo gen naar verhouding de zwaar ste offers heeft gebracht, ls de voornaamste plechtigheid gehou den, waaraan president Ryti, de regeering en talrijke andere hoo- ge persoonlijkheden uit Helsinki deelnamen. Minister-president Linkomies hield daar voor het gedenktee- ken voor de gesneuvelde helden een rede. Hij zeide o.m.: Het Finsche volk zal liever tot het allerlaatste vechten dan zich onderwerpen aan de genade van zfjn Oostelijken buur, dien het op grond van de ernstigste erva ringen grondig kent. In het ge loof aan de gerechtigheid van da eigen zaak weet het, dat zijn strijd alleen wordt bezield door het streven, de vrijheid en da veiligheid van het land te verze keren. Maarschalk Mannerhel®. elders een krans neer.

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1