ieffing van het poliïie-standrecht Jaargang Zaterdag 15 Mei 1943 No. 25498 rreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied. [SCHIKKING: BUITENLAND Nieuwe textielpunten ingaande 28 Juni. VERDUISTEREN BINNENLAND EIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN grond van paragraaf 62 van de verordening tot bescherming irde 1943 (No. 1) hef ik voor het geheele bezette Nederlandsche d het politiestandrecht op met ingang van 15 Mei 1943 te 18 uur. erdoor treden de bijzondere beschikkingen, door mij uitgevaar- op grond van paragraaf 62, alinea 3, van de verordening tot herin ing der orde 1943, alsmede de op grond van paragraaf 64 de verordening tot bescherming der orde 1943 uitgevaardigde aeen bindende beschikkingen van den höheren SS- und Polizei ler buiten werking, voorzoover ik hieronder niet anders beschik. Van kracht blijven: cijfers 4 der beschikkingen van den höheren SS- und Polizei- irer van 30 April en 1 Mei 1943 over het verbod van uitbe- 5üig van loonen en salarissen aan stakers voor de dagen, waarop heel of gedeeltelijk gestaakt werd. beschikking van den höheren SS- und Polizeiführer over de tnmelding van vroegere studeerenden van 4 Mei 1943. e beschikking van den höheren SS- und Polizeiführer over de jrbeurdverklaring van radioinstallaties van 13 Mei 1943. strafbaarheid van overtredingen der door dit decreet opgeheven hikkingen wordt door de opheffing daarvan niet aangetast. lf strafbare handelingen, die gedurende het van kracht zijn van It politiestandrecht werden gepleegd en tot de bevoegdheid der llitiestandgerechten hebben behoord. peten tegen de beschikkingen, uitgevaardigd gedurende het staan van het politiestandrecht op grond van de paragrafen 64 i 65 van de verordening tot bescherming der orde 1943, ook voor over zij gepleegd worden na opheffing van het politiestandrecht, onderworpen aan de Duitsche rechtspraak inzake strafzaken, [ravenhage, 15 Mei 1943. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, w.g. SEYSS-INQUART. VAN DEN COMMISSARIS-GENERAAL VOOR DE VEILIG HEID OVER DE UNIFORME REGELING VAN HET SLUITINGSUUR EN DEN NACHTELIJKEN SPERTIJD. i grond van de paragrafen 44, 48 en 51 van de verordening van [Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied no 1/43 ".hik ik met ingang van het tijdstip der opheffing van het liestandrecht: or het geheele Nederlandsche bezette gebied wordt het slui- pgsuur voor de openbare lokalen uniform vastgesteld op 22 uur i het tijdstip, waarna men zich niet in de open lucht mag he mden, op 23 uur. Het einde van den tijd, waarin men zich niet l de open lucht mag bevinden blijft ongewijzigd vastgesteld op Imr. De tot dusverre voor de steden Amsterdam, 's-Gravenhage Si Haarlem geldende bijzondere regeling wordt opgeheven, [vertredingen worden gestraft op grond van pararaaf 51 van den i den aanhef genoemde verordening, avenhage, 14 Mei 1943. De Commissaris-Generaal voor de Veiligheid, RAUTER, SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. «spraak van Churchill Duitsch commentaar. - De imatieke correspondent van D.NJ3. schrijft: ihurchill heeft van Washing- uit in een toespraak, die in lerste plaats tot de Engelsche [erwacht gericht was, gewe- op het gevaar van een inva- in Engeland, dat, zooals hij blijft bestaan, zoolang Hit- en het Hitlerisme niet tot I Korwaardelijke capitulatie zijn rongen. Churchill verklaarde ,'ts, dat de tijd voor een doo- iken strijd op het vasteland ert, wanneer maar het gros legers van Groot-Brittannië, ■eund door de Amerikanen, de zeeën optrekken, hurchills verklaringen doen ©zins vreemd aan na het fwinningsgeschreeuw, dat in leland en de Vereenigde Sta in verband met Tunis werd geheven, alsof er nu alleen maar sprake was van het en van den sprong naar het •eland. Intusschen schijnende alijkheden van een dergelijke erneming den te Washington "aderden vertegenwoordigers z.g. bondgenooten duidelijk orden te zijn, zoodat zij het dig achten, wat water te doen den schuimenden wijn van optimisme. Het Britsche volk zijn bondgenooten worden er voorbereid, dat zelfs bij de ivuldigste voorbereiding ver jagen mogelijk blijven. 'J nemen er acte van, dat archill ons, in weerwil van vermoeidheidsverschijnselen, ons worden toegeschreven, in staat acht tot initiatieven, die een bijzondere energie verraden. Wij zijn er meer dan ooit van overtuigd, dat de door hem ge noemde onvoorwaardelijke capi tulatie een vrome wensch zal blijven. Wij kunnen hem ook verzekeren, dat de sprong naar het vasteland zou leiden tot een strijd, welks afloop inderdaad doodelijk zou zijn voor dengene, die een dergelijke poging zou on dernemen. Met belangstelling moet kennis genomen worden van de bekentenis van den Brit- schen premier, dat de Britsche eilanden nog steeds belegerd en aan de aanvallen uit de lucht en ter zee blootgesteld zijn. De worg greep van de Duitsche duikboot- vloot en luchtmacht noopt Chur chill zelfs tot de bekentenis, dat Engelands energie afhankelijk is van de toereikende voeding van het kleine eilandgebied. Churchills toespraak is al met al een poging, om de al te hoog gespannen verwachtingen, die de Angelsaksen en hun bondgenoo ten onder den steeds drukkender last van den oorlog aan het in termezzo van Tunis vastknoopen. aanzienlijk te doen dalen. De sovjet-unie en de kleine staten. - De diplomatieke corres pondent van het D.N.B. schrijft: „De imperialistische aanspraken der sovjet-unie komen opnieuw naar voren in een door de Praw- da gepubliceerd document. In dit blad houdt n.l. de z.g. president der Oekrainsche academie van wetenschappen, Bogomoletz, zich bezig met de Oekrainsche kwes tie. Hij komt tot de slotsom, dat zelfstandige kleine en middelma tige staten geen weerstand kun nen bieden aan den druk van een groote mogendheid, zoodat zij een hecht bondgenootschap moe ten aangaan met de „naburige, vrijheidslievende groote mogend heid". Dat is volgens zijn bewe ring ook de reden van de aan sluiting van de Oekraine bij de sovjet-unie, waarin zij, naar hij zegt, een lid met gelijke rechten is geworden. Daarom wijst hij ook uitingen als die van een Oe krainsche vrijheidspartij in de Vereenigde Staten af, evenals een samengaan met Polen, waar .de imperialistische neigingen ook thans nog aan den dag treden. Het heil van de Oekraine en van alle aan de sovjet-unie grenzen de staten ziet hij alleen in de sovjet-unie, waar „alle volken gelijk worden gemaakt." Het is interessant, dat juist op het oogenblik, dat te Washington wordt beraadslaagd over een be vrediging der bolsjewistische eischen, van Moskou uit de gang makers der bolsjewiseering van Europa worden uitgezonden. Niet de stem van deze zoogenaamden Oekrainschen patriot, die op één lijn gesteld moeten worden met Wasilewska en andere huurlingen van Moskou, verdient de aan dacht, maar het door hem ver dedigde beginsel, dat alle aan een groote mogendheid grenzende kleine en middelmatige staten in de betreffende groote mogend heid moeten opgaan, en als dergelijke groote mogendheid alleen de sovjet- unie in aan merking komt. Moskou drijft de imperialistische wiggen steeds dieper, om het voor de speciale afgezanten van Roosevelt niet twijfelachtig te laten, op welken grondslag Stalin wil onderhande- NEDERLANDERS BIJ DE DUITSdHE ZEEMACHT. Inlichtingen over het dlenstnemen van Nederlandsche Vrijwilligers bij de Duitsche zeemacht geven alle Ortskommandanturen, die tevens een uitvoerige lijst verstrekken, waarop alle hieraan verbonden faciliteiten staan vermeld CNF-Pax m Huishoudgoederen niet meer op de textielkaart verkrijgbaar. OUDE TEXTIEKAART KAN WORDEN INGEWISSELD. In verband met de velerlei ge ruchten, welke den laatsten tijd de ronde doen over de uitgifte van een nieuwe kleedingkaart, deelt de directeur van het rijks bureau te 's-Gravenhage reeds thans het navolgende mede: De nieuwe kleedingkaart zal op de gebruikelijke wijze in de uit gifteperiode 23 Mei tot 12 Juni a.s. worden uitgegeven, zonder dat hiervoor een inlevering van lompen zal worden verlangd. Ten einde de productie van textïel- goederen regelmatig voortgang te doen vinden, zal het wel nood zakelijk zijn, dat een ieder zoo veel mogelijk lompen aan de er kende lompenhandelaren ver koopt. De navolgende kaarten zullen worden uitgegeven voor: 1. Mannen en jongens van 15 jaar en ouder, groot 80 punten, waarvan 20 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. 2. Vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder, groot 80 punten, waarvan 20 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. 3. Jongens van 3-15 jaar, groot 100 punten, waarvan 20 met in gang van 28 Juni a.s. geldig zijn. 4. Meisjes van 3-15 jaar, groot 100 punten, waarvan 20 met in gang van 28 Juni a.s. geldig zijn. 5. Voor jongens en meisjes van 13 jaar, groot 100 punten, waar van 10 met ingang van 28 Juni a.s. geldig zijn. 6. Babykaart, groot 100 pun ten, terwijl eerstgeborenen, twee lingen en baby's, geboren 5 jaar na de laatste bevalling een toe- slagkaart van 50 punten ontvan gen. Alle punten van de baby- kaarten zijn direct geldig. 7. Jongens en meisjes van 15 tot 18 jaar een toeslagkaart van 30 punten, waarvan 10 met in gang van 28 Juni a.s. geldig zijn. De kleedingkaart dient alleen voor de aanschaffing van klee- dingstukken, in tegenstelling met hetgeen thans het geval is, nu ook huishoudgoederen op de tex- tielkaart verkrijgbaar zijn. Deze laatste moeten volgens de nieu we regeling op speciale punten worden gekocht. Aanvragen hier voor kunnen na 28 Juni a.s. bij de plaatselijke distributiediensten worden ingediend. Gezien de textielpositie zullen aanvragen tot de meest dringende gevallen j beperkt dienen te worden, bijv. bij huwelijk, bij schade door bombardementen e.d De punten van de oude tex- tielkaarten blijven haar geldig heid behouden. Op het moment, waarop de uitgifte van de le vensmiddelenkaarten in het tijd vak van 12 Juni tot 11 Juli plaats vindt, zal gelegenheid wor den gegeven de eventueel aan thans nog geldige textielkaarten zich bevindende punten in te wisselen tegen nieuwe punten. Het is aan het publiek en den handel verboden op de nieuwe textielkaart textielgoederen te koopen, resp. te verkoopen en/of af te leveren vóór 28 Juni a.s. Zoowel door *de industrie als door den handel zal in de pe riode van 12 Juni tot 28 Juni a.s. geïnventariseerd moeten worden. In verband hiermede vervalt voor den handel de 12- wekelijksche inventarisatie, welke per 17 Mei a.s. zou dienen plaats te vinden. Gedurende voormelde periode worden de textielonder nemingen, (zoowel industrie als handel) voor den verkoop en aflevering gesloten. van heden- en morgenavond resp. 21.30 en 21.45 uur. tot morgen- resp. Maandag ochtend 5.45 en 5.30 uur. 15 Mei: maan onder: 4.20 uur; op: 15.57 uur. 16 Mei; maan onder: 4.42 uur; op: 17.08 uur. len met zijn partners aan beide zijden vair den Atlantischen Oceaan, Voor Europa echter wordt de verklaring van Bogo moletz, die door de Prawda os tentatief gepubliceerd is, tot een nieuwe waarschuwing voor het lot, dat Stalin Europa heeft toe gedacht." Da vies op weg naar Moskou - Volgens in de Wilhelmstrasse ontvangen inlichtingen is Davies op weg naar Moskou om aan Stalin een speciale boodschap van Roosevelt over te brengen. Met belangstelling wordt in Ber- lijnsche politieke kringen in dit verband gewag gemaakt van ge ruchten over een ontmoeting van Roosevelt en Churchill met Sta lin. Gezien de buitengewone be langstelling, die Roosevelt en Churchill hebben voor een on derhoud met Stalin, zoo werd in de Wilhelmstrasse verklaard acht men het niet uitgesloten, dat Da- vies in Moskou hiervoor het ter rein moet effenen om misschien zoodoende toch nog het zoolang gewenschte onderhoud tot stand te brengen. Een bijzondere rol bij het te behandelen complex van vragen met Stalin, zal, zoo meent men te Berlijn te moeten aannemen, ook di'. Benesj spelen, die, als iemand die door Stalin wordt ge accepteerd, vooral zijn bemidde ling zal moeten verleenen tus- schen de Poolsche emigranten te Londen en de sovjet-unie, waar door. naar Berlijnsche opvatting, de tegemoetkomendheid van Groot-Brittannië en de Ver. Sta ten jegens de bolsjewistische as piraties meer dan voldoende ge kenmerkt wordt. <D.N.B.). Groote luchtvloot in reserve De AN.P.-correspondent te Ber lijn meldt: De militaire woord voerder van de Wilhelmstrasse heeft verklaard, dat Duitschland een groote luchtvloot voor zeer bijzondere doeleinden in reserve houdt. Geen bouw van nieuwe scholen of leslokalen. - De algemeen ge machtigde voor den wederop bouw en de bouwnijverheid heeft aan den secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescher ming medegedeeld, dat de Duit sche gevolmachtigde voor de bouwnijverheid geen ontheffing verleent van het bouwverbod van den Rijkscommissaris voor den bouw van nieuwe leslokalen of van een geheel nieuwe school, zoodat door den dienst van den wederopbouw de uitvoering van bouwplannen voor bovenbedoel de werken niet kan worden goed gekeurd. Voor kaas normale prijzen Daar de kaas, afkomstig uit de voorraden van het in- en ver koopbureau voor zuivel, inge volge de door het bedrijfschap voor zuivel gegeven voorschrif ten volledig geruimd moet zijn, komt het voorschrift, dat kaas, voorzien van ongekleurde kaas- merken, als belegen kaas moet worden beschouwd, waardoor een hoogere prijs mag worden bere kend, thans te vervallen. Hieruit vloeit voort, dat met ingang van 22 Mei voor alle kaas de normale prijzen, zonder de prijsverhooging voor belegen kaas, moeten wor den berekend. Bij het koopen van kaas op of na 22 Mei zie men er nauwlettend op toe, dat geen hoogere prijzen in rekening wor den gebracht dan voor jonge kaas gelden. Slachtoffers van luchtaanvallen - In aanvulling op het Italiaan- sche weermachtbericht wordt ge meld, dat bij de vermelde lucht aanvallen tot dusver de volgende slachtoffers geteld zijn onder de burgerbevolking: 5 dooden en 34 gewonden te Napels, 10 dooden en 56 gewonden te Calabria en 19 dooden en 41 gewonden in Augusta

Leidsch Dagblad | 1943 | | pagina 1